Alle twijfels weg Waar is de logica? LOGBOEK 8é fcidóe Sou/tont ELFSTEDENTOCHT '86 ElFSrePiNTOCHT Van Benthem prolongeert titel in Elfstedentocht Ifkroegentochtdeelnemen belangrijker dan winnen Stier trekken voorbereiding Van Benthem WOENSDAG 26 FEBRUARI 1986 PAGINA 13 jekmefocht was tussen :n. Kalq3 en '85 drie ier mogelijk' en. Pol ;UWARDEN De voorganger van ir. cema als voorzitter van de Vereniging •sche Elfsteden, bankdirecteur Cupe- 15 had de Elfstedentocht ten minste keer gereden kunnen worden. Cupe- io l^P' ec^ter steeds honderd procent '2. IlL grheid. De notulen van de bestuurs- □P inn fgac'er'n6en wijzen dat uit. Dit stelt drs. je jun- Loikama, die binnenkort een lijvig Droek l „jaadwerk publiceert, waarin de tocht Jlband"tochten in een historisch-politiek ka- lOlyest» wordt geplaatst. Lolkama, docent eco- -n kwa W§ en maatschappijleer aan de Hogere 2-122 idbouwsachool in Leeuwearden, heeft gekondigd dat hij in zijn boek meer lullingen zal doen. NA VERLIEZEN BU DE START Alternatieve startkaart Piet Griffioen LEEUWARDEN Piet Griffioen uit Breukelen, in 1985 22e in de Elfstedentocht op iets meer dan twaalf minuten van winnaar Evert van Benthem, was vanochtend de ongelukkigste vertrekker in de Zwettehaven. In de drukte en haast om weg te ko men, liet Griffioen zijn startkaart liggen. Zelfs voor een toprijder uit de marathonwereld is een startkaart in de Elfstedentocht even belangrijk als een paar schaatsen. Net als een aantal andere wedstrijdrijders kreeg Piet Griffioen bij de eerste controlepost een alter natieve kaart. „Dit is de kaart van de Elfmeren- tocht", liet een plaatselijke functionaris in Sneek weten. „Dat is dus nu ook de officieel geldig als kaart". Westerveld als eerste op de schaats LEEUWARDEN Wim Wes- terveld zette vanochtend kort na vijf uur als eerste de schaats op het ijs in de veer tiende Elfstedentocht. De rij der uit Eemnes was niet de snelste loper over de 1200 me ter van» de Frieslandhal via de Zwetteweg naar de Zwette. Beste hardloper uit de ruim 300 wedstrijdrijders was Jan van Capelle (Maassluis). Tussen het startsein en het „echte" begin van de schaats tocht lag in de ijzige ochtend zeven volle minuten. SCHAATSEN INDEBUS LEEUWARDEN Er was nog geen meter gelopen, laat staan ge schaatst of de eerste fratsen binnen, het Elfstedenpeloton van wedstrijd rijders waren al geschiedenis. Jan van Berkum (Irnsum) kwam er in de kooi in de Frieslandhal nog eens achter, dat hij zijn startkaart niet bij zich had. Henk Holland (Ambt Del den) had zijn schaatsen in de bus la ten liggen. Van Berkum wist met wedstrijdleider Piet van den Ham te regelen, dat hij een getekend pa piertje meekreeg voor de verzame ling van zijn stempels onderweg. Holland kreeg een escorte om de schaatsen uit de bus te halen, waar na hij toch van start kon gaan. JOHAN BODIFEE DE EERSTE UITVALLER IJLST Johan Bodifee uit Tilburg was van morgen de eerste uitvaller in de 14e Elfste dentocht. De Brabander kwam kort na de start in Leeuwarden ten val. Daarbij bescha digde hij één van zijn schaatsen zodanig, dat hij voortdurend zijn evenwicht verloor. In IJlst, na 27 kilometer, besloot hij de strijd te staken. „Op zo'n schaats kon ik de tocht nooit uitrijden", zei de pechvogel na zijn opgave. Wedstrijdrijder van der Schoot uit Kampen had dubbele pech. Door een val op het eerste kluntraject brak hij een schaats en naar hij zelf vreesde een sleutelbeen. Op de EHBO- post werd de diagnose minder somber gesteld. Van der Schoot werd doorverwezen naar het ziekenhuis in Sneek. Evert van Benthem, zoals hij vanochtend van start ging vanuit de Frieslandhal. LEEUWARDEN Heel ontspannen ging Evert van Benthem om tegen twaalf uur over de finish op de Bonkevaart in Leeuwarden. Hij slaagde er in voor de tweede achtereenvolgende keer de Elfstedentocht op zijn naam te brengen. Hij realiseerde dit in een tijd van 6 uur 55 minuten en zestien seconden. Kort na de tweede passage in Bartlehiem plaatste hij een beslissende demarrage. Rein Jonker, met wie hij een koplopend duo vormde, moest het antwoord schul dig blijven. Hierdoor kon Van Benthem definitief gaan bouwen aan zijn magi strale zege in de Tocht der Tochten. Met als koploper Rein Jonker uit Wijtgaart passeerde een lang gerekt peloton om 5.49 uur de eerste controlepost in het cen trum van Sneek. De groep om vatte naar schatting 150 rijders. Bij de tweede controlepost in IJlst, na 26,5 kilometer, arri veerde om 5.56 uur een kop groep van naar schatting zestig schaatsers waaronder alle grote mannen. Als eerste kreeg Albert Bakker uit Groningen een stem peltje. Frans Kuypers uit Meppel was om 6.20 uur de eerste rijder die in Sloten afstemdelde, gevolgd door Alex Kooyman uit Scha- gerbrug. Na ongeveer een mi nuut volgde een groep van circa vijftien schaatsers. Voor de stempelpost in Sloten stond nog voordat de eerste schaatsers arri veerden al een flinke plas water op het ijs. In Stavoren, vlak voor het echt licht werd, reden Frans Kuijpers en Arie Kooyman nog op kop. Hun voorsprong op de eerste volgers, onder wie Hans Bouma, Jan Kooiman en Rein Jonker, bedroeg tientallen seconden. Dries van Wijhe staakte hier de strijd. In de Zuidwesthoek, tus sen Stavoren en Hindeloopen, konden Arie Kooyman en Frans Kuijpers hun achtervolgers niet langer voorblijven. Zij werden zelfs gepasseerd door Jan Kooi man, Hans Bouma, Marten Hoekstra en Wout de Vries. Dat viertal liet de kaarten het eerst afstempelen in Hindeloopen na ruim twee uur en veertig minu ten schaatsen over 78 kilometer. Frans Kuijpers passeerde de controlepost in Hindeloopen op 2 minuten en 30 seconden van het kwartet leiders. Rein Jonker voerde een grote groep van ze ker vijftig rijders aan. Die had den vier minuten moeten toege ven. Rein Jonker en Frans Kuij pers die in Hindeloopen nog tus sen kop en peloton „hingen" wa ren achterhaald. Jonker was wel de eerste van de volgers, die. zich meldde in Workum. Bolsward werd door de kop groep van vier bereikt om 08.25 uur. Kooiman, Bouma, Hoekstra en De Vries bereikten zowel de kluunplek als de stempelplaats met een winst van 5 minuten en 15 seconden. Het peloton, dat tot de kustplaatsen vrijwel compact was geweest, versplinterde tegen de wind in kleine groepjes. Ja- n-Eise Kromkamp. Jaap Jonk man, Albert Bakker, Ben Pleij- huis en de Zeeuw Van den Berg waren de belangrijkste jagers op de kopgroep. De strijd tussen koplopers en achtervolgers, tussen Jan Kooi man en Evert van Benthem, heeft zich tussen Workum en Harlingen ontwikkeld in het voordeel van de winnaar van vorig jaar. Op de Sexbierumer- vaart tussen Harlingen en Fra- neker (128 km) hebben Jan Kooiman, Marten Hoekstra, Wout de Vries en Hans Bouma ook het laatste deel van hun voorsprong moeten prijsgeven. Bij de rijders die de aansluiting tot stand brachten waren Evert van Benthem, Nanne Samploni- us, Roel Kamperman en Rein Jonker. Het stuk tussen Frane- ker en Dokkum werd door Van Benthem gebruikt voor een een zame aanval. Drie kilometer voor Dokkum werd hij echter weer teruggehaald door de groep die Hoekstra en De Vries had verloren. De rust werd echter onmiddel lijk verstoord door Jonker, die alleen Van Benthem meekreeg. Jonker haakte in een scheur en smakte tegen het ijs. Jonker slaagde er echter snel in aanslui ting te krijgen bij Van Benthem, waardoor zij op 169 km samen na 6.09.15 in Dokkum arriveer den. Het achtervolgende groepje Bakker, Samplonius en Kamper- man volgde op 20 seconden. In de finale, op weg naar Leeu warden, leek er weinig te ver anderen in het wedstrijdbeeld. Uit het achtervolgende groepje plaatste Kamperman een demar rage. Hij kwam los uit het groep je met Bakker en Samplonius, maar contact met het koplopen- de duo kreeg hij niet. Voorbij Bartlehiem plaatste Evert van Benthem de beslissende demar rage, die hem andermaal een grootse triomf opleverde. ACHT VAN LEEUWARDEN RUSTIG VERLOPEN" fcEUWARDEN Het is ilf twaalf en de „Nacht in Leeuwarden" is al en in volle gang. Voor ingang De Stee staat n groepje van dertig in te wachten om te >rden binnengelaten, ïelnemers aan de „Elf- oegentocht" kunnen ir hun stempeltje „Dok- m" krijgen. „Ach, het st ons vannacht nooit ïer om alle stempeltjes krijgen. We komen oguit tot een stuk of Moet je zien: ik sta er al ruim een half uur wachten", vertelt één n een drietal dat op dat oment slechts twee vak- op het deelnamefor- ulier vol heeft. „We zijn gonnen om een uur of lf elf. Te laat dus", con- iteren ze nuchter. Maar er geldt duidelijk, dat elnemen belangrijker is n winnen. drukte voor „Dokkum" is' i uitzondering. In heel de staan dringende en du- de groepjes in de rij voor egenheden waar iets hart sterkends of warms te ver- i valt. Bij de elf meetel- ide kroegen is er geen door men aan. Het zoeken is naar msen die de tocht al hebben Ibracht. Twee jongens zijn 1 op weg naar de Oude Vee- irkt om hun formuliertjes in té leveren. Daar worden de laatste stempels gezet en het is vervolgens de bedoeling dat de geslaagde kroeglopers over mobilist die de euvele moed heeft om in de drukte de claxon te gebruiken, kan de sensatie proeven hoe het is om enige tijd de bij deze prestatie een man of twintig op zijn dak behorende versierselen thuis gestuurd krijgen. „Het is voor ons de eerste keer dat we het meemaken", vertelt één van de jongens. „We kun nen niet schaatsen, maar we willen wel aan het hele gebeu ren meedoen, en ook een kruisje halen". Ze zijn om half acht aan hun tocht begonnen en blijven de rest van de nacht op. Na de aankomst van de eerste wedstrijdrijders gaan ze pas naar huis, want hun solda- tenplicht roept. Iets waar ze te krijgen. Met vuurwerk en luid gezang trekken de nieuw komers langs de mensen die in een duidelijk rustiger stem ming op de eerstvolgende trein naar Zwolle staan, zitten, of liggen te wachten. De politie is uitermate tevre den over het gedrag van de feestende massa, waarvan de gemiddelde leeftijd ongeveer 18 jaar is. Hier en daar doen zich incidenten voor: een vechtpartijtje, een enkele zie kenwagen en huilende meisjes nogal tegenop zien. Want de in de verdrukking. Vooral de sfeer is uitgelaten. Van alle Oude Doelesteeg blijkt het en kanten klinkt het „lalala" en thousiaste tweerichtingsver- „olé". Op de trappen van het keer niet aan te kunnen. Rui- Gerechtsgebouw zfngt een uit ten sneuvelen en de doorgang honderden personen bestaand moet enige tijd worden afge- koor 'Oh denneboom', terwijl op het station de reizigers van de laatste treinen door een minstens even vrolijk gezel schap worden opgewacht. De op hun knieën drinkende en dansende mensen staan in een opmerkelijk contrast met de serieus kijkende toerrijders die op weg zijn naar hun logeera dres. Gesneuvelde ruiten Tot na tweeën worden er ver se feestvierders door de NS aangevoerd. De laatste trein heeft een vertraging van een uur. Iemand had aan de nood rem getrokken. De parate spoorwegpolitie hoeft echter niets te doen, als de uitbundige reizigers naar de binnenstad vertrekken. Alleen een auto- sloten. „Maar", zegt een agent, „als je hier bijvoorbeeld de TT in Assen naast zet, kun je niets anders zeggen dan dat het enorm gezellig is. Ik ben blij dat ik het nu allemaal eens mag meemaken". De komst van de enorme hor de mensen betekent voor en kele pelotons van de ME wel dat hun rustpauze moet wor den uitgesteld. Zij worden, evenals 25 man reserve van de Leeuwarder gemeentepolitie, naar de Zwettehaven gediri geerd, omdat daar een enorme opeenhoping van mensen ont staat. De enorme stroom van mensen die niets van de start willen missen, komt zo'n drie uur vóór de start al op gang. Maar het feest gaat nog uren na die start door. r van der Molen, Robby MacLee, Leen Caltner en Andrè Straver uit Zoetermeer hebben de fttelijke uren ook op gepaste wijze doorgebracht. Foto: Cees Verkerk. LEEUWARDEN Atty Duijn, Dirk Maassen en W. Kuiper gaan op weg voor hun tocht over de bijna 200 kilometer vanaf De Zwette in Leeuwarden, waar Onge- het talud af het ijs op. Daar halverwege werd afglast. „Ik duizenden looflijk die start van de werden ze door een paar poli- heb al aan verscheidene alter- belangstellenden Elfstedentocht Biina 2een tiemen,sen gescheiden. "Ik sta natieve Elfstedentochten mee- voor een sfeer hot lo ,iL hooftl hier a! uren, ik sta hief al gedaan. De echte doe ik nu zorgen die het uren... was het enige wat de voor de tweede keer. Die gaat unieke karakter i i u ...-* i i toch boven alles".. van de Peter Hakkesteeg (51) uit Elfstedentocht te trotseren om naar één Even na half vijf werden drie Krimpen aan de IJssel werd. onderstreept, of andere sportwedstrijd wagens met politiemensen op de voet gevolgd door de tr r aanopunprH tv~ 1 »- mens zal het in zijn hoofd halen 's morgens vroeg benadeelde nog uit kan bren- om vier uur de ijzige kou gen. tp kiiken Maar Hp Tnrht aangevoerd. Die bleken op te KljKen. Maar de locnt verzoek van Elfstedenmede- der Tochten valt kenne- Noorse verslaggever Stein Kirkeboi van Aftenposten. Hij werker Evert Veenstra uit stond versteld van de sfeer, lijk buiten iedere logica. Twijzelerheide te zijn opge- „So many crazy Dutchmen. I Deze is in staat een „mas- trommeld. Achter de banken did not know that it was possi- sagekte" op gang te bren- dwars over de Zwettehaven gen die zijn weerga niet Elfsteden tocht Al voert de weg langs elluf steden al kent het ijs oneffenheden de zege wacht en ik beknokkum daar is Dokkum. De kont omhoog, het hoofd wat lager. Ach, jij wint nooit wat, zei een zwager. Wat is die vent een zaniker. Kijk, Franeker. En zo passeer ik ongehavend de krabbelaars die gisteravond laatdunkend aan de bar hingen. He, Harlingen. En kijk me gaan en kijk me zwenken. Ze mogen werkelijk niet denken dat ik alleen maar voor de lol start. En daar is Bolsward. Ik zie de camera's wel draaien, maar ik verdraai het om te zwaaien naar kijkers in Geleen of Gorcum, want daar is Workum. De vijfde stad en blijven glijden de dunne plekken slim vermijden en op de juiste winden hopen. Hindelopen. Een korte stop, een kleine stempel en snel weer verder, ja warempel geen flard van een minuut verloren. Hoi, Stavoren. En nu niet letten op de vrouwtjes, maar sterk zijn en bedacht op foutjes. En sneller dan mijn tochtgenoten daar is Sloten. In volle looppas soepel klunen onder applaus van de tribune. Mijn God, hier is de wind het stijlst, maar daar ligt IJlst. En droom ik nu dat ik voorop lig, dat ik, dat ik alleen aan kop lig? Dat kan haast niet, bedenk ik bleek. Jawel hoor, Sneek. De tiende plaats, nog eén etappe, nog eventjes naar adem happen, dan kom ik bij de finish aan. Koog aan de Zaan. Koog aan de Zaan? Dan is er tóch iets fout gegaan IVO DE WIJS LEEUWARDEN Koeien mel ken en een stier trekken. Dat waren de meest bijzondere be zigheden van Evert van Ben them op de eerste dag nadat ir. Jan Sipkema de veertiende Elf stedentocht afkondigde. „We za ten op het verjaardagsfeest van de buurman toen bekend werd dat de tocht weer doorging", vertelde Everts vrouw Jeanette gistermorgen bij de inschrijving in de Frieslandhal. „Evert was blij, want toen wist hij eindelijk waar hij aan toe was". Op maandagochtend om zes uur zet te de winnaar van de Elfstedentocht van vorig jaar de eerste emmer on der één van zijn veertig koeien. „Evert was net klaar met melken toen één van de koeien moest be vallen. Hij heeft tot elf uur een stierkalf staan trekken". Na het middageten vertrok het on afscheidelijke paar naar Friesland. De bedrijfsverzorging nam de werk zaamheden op de boerderij in Sint- -Jansklooster over. Van Benthem schaatste nog het laatste stuk van de tocht tussen Dokkum en Leeuwar den alvorens met masseur Jaap Na- sette in een Fries gehucht onder te duiken. Gistermorgen voor de in schrijving heeft Van Benthem nauwkeurig zijn schaatsen geslepen en werd hij door Nasette onderhan den genomen. Ontspannen Bij de inschrijving, waar hij in korte tijd tientallen interviews moest weggeven, maakte hij een zeer ont spannen indruk. Voor hij opnieuw in afzondering ging, zou hij nog een klein eindje rijden, daar waar hij zo min mogelijk herkend zou worden. - ble. I never saw that in Nor- hadden zich zoveel mensen op way", verzuchtte hij. Roel ij j_x Brandenburg uit Heerenveen Al r.™ "1 het ijs verzameld dat het ge- kent. Al om drie uur was vaarijjk begon te kraken. Het een enorme drukte in de eerste water borrelde naar bo- Friese hoofdstad te be- ven. speuren. Een stroom van Door de politionele actie had tienduizenden en nog eens het ijs niet veel te leiden. De tienduizenden mensen start k?n 6ewoon düor8aan slingerde onafgebroken in de richting van de Zwet- De eersten tehaven. massaal de seconden af. De t°cht meldde Joop Witteveen Omstreeks half vijf leken de spanning steeg en ontlaadde in uit Surhuisterveen niet meeste toeschouwers een een geweldig gejuich toen en- zpnder trots. „Ja, 23 keer op de plaatsje te hebben gevonden kele minuten later Jan van en nu voor de tweede aan de feeëriek verlichte Cappelle en Evert van Ben- Hefr °P schaatsen, haastte hij Zwettehaven. De bijna volle them als eersten het ijs op ren- had verwacht d^t er deze keer nog al wat meer uitvallers zouden zijn dan vorig jaar. „Toen was het een echte mooi- weertocht. Het is nu kouder, maaar dat maakt het tot een echt winters gebeuren". Vijfentwintigste zich te zeggen na de verbaasde maan viel in het niet bij de den. Zij werden op de voet ge- reacties rondom, felle verlichting van de film- volgd door de andere wed- Veehouder G. Boschma (49) zonnen. De politie bleek rede- strijdrijders. Een kwartiertje u.it Swifterbant vertelde aan lijk in staat te zijn de massa later kwam ook de eerste toer- z'in vierde tocht te beginnen, van het ijs te houden. rijder al aanglibberen. Het was "^n 1956 is mij verteld dat deze De kou maakte sommige men- Bernard Fransen uit Huizen tocht nooit in de tweede helft sen prikkelbaar. Toen een jon- (35) leraar aan de Hogere van februari geschaatst kon geman voor een zwaar ge- Landbouwschool in Dronten. worden. Dit is nu al de tweede bouwde heer ging staan ont- Ton Nerfkens (47), een plano- keer in twee jaar Hij demon- stond een heftige woordenwis- loog uit Assen, was in de nacht streerde hoe de voeten het seling die eindigde in een van maandag op dinsdag nog besfe warm worden gehouden, knokpartij. De vechtenden uit Polen gekomen. Hij deed blaas mijn schoenen eerst vielen samen rollebollend van daar aan de marathon mee die °P- (ADVERTENTIE) HET ENIGE ECHTE Het Elfstedentocht Logboek '86. Een historisch document. Boeiend van pagina tot pagina. Rijk voorzien van indrukwekkende fotogra fie. Wederom trekt dit grootste schaatsevenement aan u voorbij: de afvallers, de doorzetters, de glansrijke winnaarl Van uur tot uur bent u getuige van deze ware uitputtingsslag op de schaats. Een imponerend relaas dat u beslist gelezen moet hebben. Het Elfste dentocht-Logboek is vanaf vrijdag in de loop van de middag voor14.90 verkrijgbaar bij: de Leidse Courant, Apothekersdijk 34, Leiden. Openingstijd op werkdagen van 8.15 tot 17.00 uur. U kunt het boek ook bestellen voor 18,90 (inclusief verzendkos ten) door een volledig ingevulde eurocheque, groene betaalcheque of girobetaalkaart (geen overschrijvingsformulier) te sturen aan Sijt- hoff Informatie Centrum, Postbus 16050, 2500 AA Den Haag. Ver geet u niet op de cheque of betaalkaart uw adres te vermelden en „Elfstedenboek".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13