.«tel IE LONDEN STORT ZICH IN DE GEKTE MAKE-UP: PASTELTINTEN EN SATIJNGLANS BRUIDSKLEDING IS RAZEND DUUR Een van da minder excentrieke ontwerpen van de Londen se groep „The English Eccentrics". LONDEN In de Britse hoofdstad is een generatie mode-ontwerpers bezig, die erg naar popgroep designer Jean Paul Gautier heeft gekeken. En zij doen er nog een schepje bovenop als het gaat om overstelpende weelderigheid. Ze rekenen ongenadig af met gratie en bepaalde stoffen. Het liefst gebruiken ze natuurlijke materialen als linnen, katoen en satijn dat er gekreukt en verfrommeld uitziet. Hun ontwerpen worden gekenmerkt door een overdaad van draperieén en plooien op onverwachte plaatsen, bij voorbeeld een waterval van kant op de achterpartij van een mini-jurkje. Mouwen hangen tot ver over de han den; overgrote katoenen hemden en kieltjes worden expres verkeerd dichtgeknoopt, zoals een kind van vier jaar dit doet dat zichzelf voor het eerst aankleedt. Londen stort zich In de gekte: rugpanden van korte jurken lijken op ruime buidels en zijn onder de knieholte op een brede band vast gezet. Maar pas op. Laatst was Shir ley Bassey op de Engelse televisie te zien in een vertaalde versie van de „bolle rug" en het stond leuk. De anti-stijl heeft zijn eigen voorschriften en codes en er wordt slim gewerkt. Milaan en Parijs mogen wat Londen betreft inpakken. De Engelsen zijn ei genwijs bezig om rare bedenksels in het modebeeld te stoppen. Maar de gang van zaken is meestal dat „de muiterij" in afgezwakte vorm terecht komt in de internationale confec tie COLLECTIEF Typerend is dat jonge Engelse ont werpers bijna allemaal zijn ingeschre ven bij een „public-relationsbureau" dat hun belangen behartigt. Zo na men „The English Eccentrics", be staande uit de zusjes Helen en Judy Littman en Claire Angel, het bureau van Jean Bennet in de arm. Het zetelt In de armoedigste der berookte steegjes nabij Holborn in een base ment (souterrain). Het gonst er van de bedrijvigheid. Vier aan elkaar gescho ven bureaus torsen vele telefoons, die aan een stuk door rinkelen. Er werken in de fabrieksachtige ruimte met rek ken vol kleren, zeven beeldschone meisjes onder leiding van Valerie Wil- limott. Ze praat tegen drie personen tegelijk en boekt ondertussen orders in lijvige folianten, die opengeslagen en volgekrabbeld op haar bureau lig gen. Ze heeft weinig tijd voor informa tie; men zit hier niet op „de pers" te wachten. De kleren gaan vlug van de hand; Sel- fridges in Londen verkoopt ze grif, in Holland importeert J V Hartman BV in Amsterdam ze; verdere export gaat naar boetieks in de Verenigde Staten, Canada, Frankrijk, Italië, Duitsland, Australië en Japan. „The Eccen trics" hebben succes sinds ze in 1982 in een kraampje op Kensington Market, waar nieuw talent wordt ge toond, hun spullen lieten zien. In de rekken hangt onder meer een zijden shirt in room/zwart, dat ook in een linnen zwartwit versie te verkrijgen is. Verder een satijnen pyjamabroek met dubbel front waarop acht knopen en elastiek in de rugceintuur. Er zit veel patchwork in de zomercollectie, dat ook voor de broeken is gebruikt. Tus sen het stelletje ongeregeld hangt verder een zwart leren, strak gesne den mannenhemd en een wit katoe nen jacquetjasje voor stierenvechters dat is geborduurd met lovers en voor zien van puntige panden. „De Eccen trics" zo wordt verteld, „zijn sterk ge ïnspireerd op de Spanjaarden". Behalve de breuk met „mooi" en „couture" en de verheerlijking van onzinnige ideeën (zoals het knippen van een halve cirkel uit de achterpar tij van een rok die dan weer met twee bandjes kan worden dichtgemaakt) en het opzettelijk wansmakelijk com bineren van stoffen en stijlen die niets met elkaar gemeen hebben, tonen de jonge Engelse ontwerpers een sterk gevoel voor fraaie accessoires. Na- maak-edelstenen om de hals, tiental len armbanden om de pols, torenho ge hoofdbouwsels la Nefertite ma ken goede sier. De jonge ontwerpers breken met alle traditie en willen foe terend tegen elegant en ladylike laten zien dat het allemaal slordig kan, maar hun sieraden verraden roman tiek. Valerie, even vrij van telefonades en op het punt weg te hollen, wil wel kwijt dat jong Engeland in de rij staat voor de chaotische „nieuwe" mode VEEL BLOOT John Galliano (24) schaart zich ook bij de Londense groeperingen. Hij maakt lange katoenen jassen in matte kleuren, die hij kletsnat showde. Want behalve het theater van eindeloos ge- plooi is er in Londen ook veel hoera geroep voor bloot en niemendalletjes die als een tweede huid om het li chaam sluiten. Veel bloot in veredelde punk met hesjes als een verlengde beha en een mini-minirokje dat onder de navel begint. Huidstrakke maillot broeken met diagonaalstrepen of wil de motieven worden gedragen onder wijde tunieken. Je kunt het allemaal vinden bij kleren waarin de verhou dingen en goede dessin-combinaties zoek zijn. Katherine Hemmett, ooit toonaangevend, komt in dit opzicht voor 1986 echter braaf, zo niet saai voor de dag. Ze „zit" bij het public- relationsbureau van Lynn Frank, waar medewerkster Deborah Bourn be leefd onthult dat Katherine voor ko mend seizoen gokt op wit, zwart, kha ki en indigo en op eenvoudige rechte broeken bij kieltjes zonder kraak of smaak. Serveerstersrokken met een bescheiden splitje zitten ook in haar collectie. Hierbij vormt Hemmett een scherpe tegenstelling met de'succes volle groep „Bodymap" die ook door Lynn wordt vertegenwoordigd. Deze groep is bijvoorbeeld verzot op de zo genaamde bell-bottomed" broeken (strak van boven, wijd van onderen), waarover een mini-jurkje, stijl kleuter school met een print van wilde ara besken. Een los gebreid overgroot vestje hangt om de schouders Veel bloots ook bij Bodymap: bustiers met korte mouwen, bloot middel, rokje tot de dijen en kousen met drukke, grilli ge, kleurige strepen. Daarbij heren schoenen. Zelfs de „Eccentrics" vin den dat Bodymap te ver gaat in haar rebellie. TINY FRANCIS Wie in het huwelijk van deze bruid de leidaela neemt lijkt duidelijk. Het van de beeldige bruidsjapon is van Laura Ashley. aan mij ligt wel". Het mooiste plaatje maakt hij van een bruid in een simpe le lange witte japon zonder te veel tie relantijnen. „Ik heb heel wat bruiden gezier", zegt Joop Veerwater die al 25 jaar bij Max Koot werkt. „Zeventig procent gaat in het wit. Het gekke is dat men wel beknibbelt op receptiekosten, fo to's en andere „bijkomstigheden", maar voor de kleding betaalt men gi gantische bedragen. Ik verwonder mij er nog altijd over. Sinds een paar jaar komen er ook steeds meer sluiers en dat kost dus nog meer. Het mooiste vind ik de couturebruid in een japon van geraffineerde coupe". TINY FRANCIS Daar moet je de kleurkeuzen op de consument afstemmen". Iris de Bruyn van „Rijnhoven Huid- en Schoonheidsinstituut" in Hazerswou- de is het helemaal niet eens met Smiet. „Ik vind het echt leuk om met „kleuren te spelen". Veel cliënten zijn vastgeroest in een bepaald patroon, maar je kunt decoratieve make-up op een nette (behoudende) manier op brengen of in punk. Voor ouderen moet je in kleur met schaduweffecten werken en oppassen met oogscha duw. Ik breng bij hen nooit parelmoer op de oogleden aan, wel sterke kleu ren, maar die hangen af van de bouw van het oog". Lenie Bakker, hoofd van de afdeling parfumerieën met een batterij mer- kenstands bij de Haagse Bijenkorf, lacht uitbundig. „Niet „in" voor nieu we kleuren?", vraagt ze. „De klanten wachten erop. Onze klanten hebben een vast merk. Bijvoorbeeld Jill San- der, Arden, Estee Lauder, Rubinstein, Yves St.Laurent, Revlon enzovoort, enzovoort. Die willen meteen de nieu we voor- of najaarslook proberen. Die kennen ze al voordat wij de kleurtjes in huis hebben. Uit de kranten en de buitenlandse bladen. Vogue bijvoor beeld komt er altijd vroeg mee. Het gebeurt heel vaak dat een verkoop ster al na een paar weken zegt: „Me vrouw Bakker, mag ik dat even nabe stellen? We zijn er doorheen!". Som mige mensen maken lang van tevoren een afspraakje bij de stand van de consulentes. Als de nieuwe kleurtjes binnenkomen, hollen de klanten erop af. Maar je moet niet vergeten, de nieuwe modekleuren hebben ze al in de etalages gezien. Als die bekend zijn is het ook bekend in welke tinten de make-ups uitkomen". TINY FRANCIS geld over voor de dure bruidsjapon. Soms heb ik klanten die nog geen fatsoenlijke jas aan hun lichaam heb ben, maar het geld voor de jurk komt op tafel. Ze sparen ervoor. Ik kom ook stoelen te kort als het gaat om buitenlanders. Daar is de „bruiloft" deel van het cultuurpatroon. Waar Wassenaar soms met veel tamtam een lapje van duizend gulden trekt, blijken de buitenlanders écht niet op een dubbeltje te kijken". De modellen van rond de zestienhonderd gulden vormen de hoofdmoot voor „Het Bruidshuis". Overigens kan men ook bruidsjapon nen „uit consignatie" krijgen. Dit zijn japonnen die al een keer gedragen zijn. Hiervoor kan men terecht bij bij voorbeeld „Antoinette Bruidsmode" aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag. Maar een beetje japon kost toch gauw vier- of vijfhonderd gulden. WIT De Haagse Fotograaf Roy Beusker vertelt dat het zijn ervaring is dat tachtig procent van de bruidjes in de kleur der onschuld naar het altaar gaat. Mini Is hij nog niet tegengeko men. Hij verwacht dat ook niet. Zelf vindt Roy de witte jurk met het blije blozende gezicht erboven het leukste om te fotograteren. Is hij zelf ge trouwd? „Ik moet nog trouwen", zegt hij. „Met een witte bruid?". „Als het DEN HAAG Pasteltinten en satijnglans overheersen de make-up voor de komende lente. Stendhal noemt haar make-up „French Ftivière" naar de warme gouden schaduwen van het Franse zuiden; Marbert verwijst In matte kleuren naar bloemboeketten; Lancóme komt met „Expression Libre", waartoe een driekleurig oogpotlood in oranje, zachtrose en lila behoort en de „Figuration" met gedurfde kleuren als rood, fel oranje, paars, bruin en goudgeel voor ogen, wangen, lippen en nagels. Want gelukkig hebben de merken, behalve de bleke tinten (op te frissen met blush naar de slapen toe) ook wat meer kleur in huis („Les Coloniales" van Dior): variaties van groen, zuurtjes-rose en brutaal blauw (voor mascara), want het is nu eenmaal zo: niet iedereen wordt mooier van het dociel volgen van een „trend". Mensen met een donkere of door de zon gebronsde huid zijn misschien niet gelukkig met een lichte fond de teint, die bleek maakt. Menno Smiet (37) van het Instituut den voor bepaalde kleurcombinaties, Dangremond, opleidingsschool voor zo'n vaste klant zit met een teint, die schoonheidsspecialistes te Den Haag, die bepaalde tint weer niet kan heb- zegt dat mensen in de praktijk „wei- ben. De gemiddelde schoonheidsspe- nig trendgevoelig zijn". „In de cialiste voert daarin een eigen beleid, schoonheidssalon blijven de mensen Ze houdt rekening met de wensen bij de kleuren die ze gewend zijn. Het van de klant. Sommige klanten kun- effect dat van „nieuwe tinten" uitgaat nen een nieuwe kleur goed hebben, is klein. Cliënten van de schoonheids- nou dat is dan mooi meegenomen, specialistes zijn geen trendvolgers. Er Maar ik ga met deze mening niet uit kan nog zoveel reclame gemaakt wor- van de grootverkoop in warenhuizen. Maar wat dat „nieuws" betreft heb ben ze mooi praten. Want bruidskle ding is razend duur. De prijzigste bruidsjaponnen komen uit Italië, ver telt de heer Borsboom van „Het Bruidspaleis" uit de Haagse Paleis promenade aan het Noordeinde. Hij is gespecialiseerd in Spaanse en Itali aanse bruidsmode. „Die jurken wor den per stuk gesneden, rijk gebor duurd en ze komen in Nederland bo ven de tweeduizend gulden. Toch worden ze grif verkocht". Aan düre mensen? Dat blijkt niet zo te zijn. De familie Doorsnee legt zonder morren tussen de duizend en vijftienhonderd gulden neer voor een mooie japon, die na eenmaal dragen meestal in een plastic zak terecht komt. De heer Borsboom: „Ik raad bruiden altijd af de bruidsjapon te vermaken en later op een avondje te dragen. Het staat toch niet en je voelt je opgelaten ats de emotie die je toen voelde, zich gaat herhalen. Liever gezegd: dat kan niet". Deze maand laat „Het Bruidshuis" een proefballonnetje op: een witte bruidsjurk in cocktaillengte. „We wil len eens zien of het aanslaat. Aan mini beginnen we niet. Maar je moet in je collectie wat variatie brengen". Voorstander van al te goedkope bruidsjurken blijkt hij niet te zijn. „Er zijn wel hier en daar bruidsjaponnen te koop voor 395 gulden, maar dan kijk je dwars door de tule naar de voering". Overigens blijken de Neder landse prijzen een schijntje te zijn in vergelijking tot wat men in Italië voor een bruidsjurk wil betalen. „Daar be paalt de jurk met heel speciale bor duursels de waarde van de familie. Het hele dorp kijkt ernaar. Daar wordt zo'n vijftien- tot twintigduizend gulden voor neergeteld. Maar de hele familie betaalt er dan ook aan mee". LADY Dl De heer Borsboom is nu zo'n drie jaar bezig. Hij constateert een oplevende fantasie in de bruidsmode door het huwelijk van Lady Diana. „Het publiek komt van heinde en verre. Ook men sen met niet zo'n ruime beurs hebben De Figuration van Lancöme: gedurfde kleuren voor een gebronsde huid die lichte tinten niet kunnen velen. Naar het stadhuis kun je op verschillende manieren. In een witte koèts of op een bakfiets. En je kunt zelfs trouwen zoals een paar in Amerika dat deed: in duikkostuum onder water. De Engelsen voorspellen trouwens de toekomst aan de hand van de bruidskleding: „Een bruid in het rood wil dood; een bruid in het zwart wacht veel smart; een bruid in het wit weet dat ze goed zit". Wat de Britten betreft dient de bruid trouwens iets ouds, iets nieuws, iets geleends en iets blauws te dragen: (something old, something new, something borrowed, something blue). Trouwen in het lang is nog steeds de mode. Weliswaar worden kortere lengtes uitgeprobeerd, maar mini is daar bijvoorbeeld nog niet bij.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 20