£eicUc (Bowuvnt Twee presidenten op de Filipijnen ederland juicht e ontwikkelingen n Suriname toe 1 I I I Gorbatsjov hekelt bewind yan Brez jnev BON: «S*Ccidgc(2ouaant tssituatie alleen rond Harlingen zorgelijk EXTRA lud-nazi's uit Ski-tocht Vrouw van 112 nu 9s werelds oudste Maori toont koningin achterwerk Mode EI19j teü Uitgave Westerpers.behorende totSijtholl Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677.Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V.Leiden. Directeur-hoofdredac teur: M.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling).kwartaal f. 67.43. jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdaq van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes I. 0,44 per mm. Losse Dinsdag 25 februari 1986, 77e jaargang no. 23434 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND nummers f. 1,10. Koude en heldere nacht met matige tot strenge vorst van min 8 tot min 15 graden. Overdag zonnig, overwegend lichte vorst en maximumtem peratuur iets onder nul. Kans op sneeuw. Zwakke tot matige wind uit oost tot noordoost. Zon op: 07.33; onder: 18.13. Schev. hoog water: 4.25 en 16.31; laag water: 12.18 uur. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LEEUWARDEN De 14e Elfstedentocht lijkt morgen gezien de weersverwachtingen een tocht te worden waaraan duizenden mensen veel plezier kunnen belevefi. Morgen zal het in Friesland een zonnige dag worden met een zwakke oostenwind. Het aantal kluunplaatsen is gestabiliseerd op 17. Dat kan in de loop van de dag echter oplopen tot 35. Zorgelijk blijft de situatie in en rond Harlingen. De dikte van het ijs neemt eerder af dan toe. Het Elfstedenbe- stuur heeft gisteren definitief afgezien van de zuidelijke route van Harlingen naar Franeker via Achlum en Hitzum. Nu kan men volstaan met één oversteek naar de Sexbierumervaart. Na de start, die plaatsvindt op de Zwettehaven in Leeuwarden, kunnen onder de huidige om- het Van Harinxmakanaal oversteken. Moei de belasting te zwaar worden, dan wordt uitge weken naar de nabijgelegen pontonbrug die deze keer van wal tot wal is aangebracht. On derweg worden zwakke ijsplekken afge schermd tegen de inwerking van de zon. Voor morgenvroeg, wanneer om vijf uur de wed strijdschaatsers als eersten wegrijden, ver wacht de KNMI strenge vorst. Met het oog op de later bijkomende zon wordt de deelnemers het dragen van een sneeuw- of skibril aange raden. Hoe lang het legioen der toerrijders zonder veel uitvallers blijft, zal vooral afhan gen van de lengte der vele kluunplaatsen. Veel deelnemers hopen zowaar dat de tocht over 200 kilometer zwaarder wordt dan vorig jaar. Dat „makkie" werd toen in recordtijd gewon nen door Evert van Ben them. De verwachte half miljoen bezoekers zullen morgen in het verkeer moeten „klunen" om rond het middaguur de finish van de winnaar van de Elfstedentocht te kunnen bijwonen. Daar aan de Bonkevaart zullen in elk geval aanwezig zijn prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, staatssecretaris Van der Reijden (WVC), burgemeester Ed. van Thijn van Amsterdam en drie inspecteurs van het Internationaal Olympisch Comité, die dezer dagen in ons land zijn om de olympische ac commodaties te bezichtigen. Pag.6: Niet iedereen in Barthlehiem blij in kleur Elfstedentocht morgen op tv Nederland 1: 04.45 uur - 05.30 uur 06.45 uur - 18.25 uur Nederland 2: 23.00 uur - 24.15 uur loge boete voor avoer van rat DNDEN Een rechtbank in anchester heeft de 31-jarige aliaanse vrachtautochauffeur pberto Bersini veroordeeld S >t een boete van vierduizend jlden omdat hij in strijd met e invoerbepalingen zijn witte it „Rolando" had geïmpor- !erd. Hoewel het dier niet fcrder kwam dan de cabine de rechter dat Bersini de ritse gezondheidsvoorschrif- h ter voorkoming van mond- 1 klauwzeer in ernstige mate |d overtreden. Rolanda heeft 'O. midde'1 fegen. wijzen 1Z- 1 WASHINGTON Het r!eg Hooggerechtshof in de Vere- igde Staten heeft gisteren ptjjd?roepen van de van oor- -8978igsrnisdaden verdachte )hn Demjanjuk en Serge Dwalchuk afgewezen. ?mjanjuk was in hoger be ep gegaan tegen zijn uitle ning aan Israël waar hij te- :ht moet staan op besehul- jing van moord op 900.000 ien in het concentratie- |mp Treblinka in Polen, ïmjanjuk is vermoedelijk Indaag al het land uitgezet. jDwalchuk had beroep aan stekend tegen het vonnis |m het Amerikaanse staats- )rgerschap te ontnemen pgens het verzwijgen van rlogsmisdaden. Kowalchuk nu worden uitgewezen de Sovjet-Unie. MANILA De Filipijnen hebben sinds vannacht twee staatshoofden. In de hoofdstad Manila zijn zo wel Corazon Aquino als Ferdinand Marcos beë digd als president. Voor haar inauguratie hield mevrouw Aquino een kor te toespraak waarin zij zei: ,,Ik neem de macht over in de naam van het Fili- pijnse volk" en beloofde een regering te vormen die de „gerechtigheid, vrijheid en democratie" zal dienen. Op verscheide ne plaatsen in Manila zijn gevechten uitgebroken tussen Marcos-getrouwe troepen en Aquino's „nieuwe strijdkrachten van het volk". Daarbij zijn vanmorgen zeker twaalf doden gevallen. De beëdiging van mevrouw Aquino vond plaats in een zaal »van de „Club Filipino" in Ma nila in de buurt van het hoofd kwartier van de opstandige militairen. Buiten het gebouw hadden zich vele duizenden mensen verzameld die in ge zang uitbarstten. Men omhels de elkaar, huilde, juichde, dan ste en knielde voor een gebed. Een huisvrouw vertolkte de gevoelens van velen toen ze zei: „God zij dank, de nacht merrie van Marcos is voorbij. Wat een opluchting". Me vrouw Aquino legde de eed af ten overstaan van Claudio Teehankee, rechter bij het Hooggerechtshof van de Fili pijnen. Aquino werd beëdigd nadat zestig parlementsleden haar tot de „rechtmatig geko zen president" hadden uitge roepen. Tegelijkertijd werd be kend dat 44 leden van Marcos' KBL-partij een verklaring ter ondersteuning van Aquino hebben getekend. Op 15 febru ari werd Marcos nog door het parlement tot winnaar van de presidentsverkiezingen uitge roepen. Maar door de omme zwaai van de KBL-leden be- Corazon Aquino (links) legt de eed af in het bijzijn van een lid van het Hooggerechtshof (rechts) terwijl de moeder van haar vermoorde echtgenoot Beningo de tekst meeleest. Niet veel later wordt ook Ferdinand Marcos tot president beëdigd. Op de achtergrond (rechts) kijkt diens vrouw Imelda toe. schikt Aquino nu over een ab solute meerderheid in de volksvertegenwoordiging. Vice-president Salvador Lau rel werd direct tot premier be noemd. Voorts stelde zij Juan Ponce Enrile aan als minister van defensie en Fidel Ramos als bevelhebber van de strijd krachten. Enrile en Ramos be gonnen zaterdag met een op stand tegen het bewind van president Marcos. De zittende president Ferdi nand Marcos, die zich heeft verschanst in zijn zwaarbe waakte Malacanang-paleis, werd even later eveneens beë digd als president. Hem werd de eed afgenomen door de voorzitter van het Hoogge rechtshof, Ramon Aquino. Ar- turo Tolentino, kandidaat voor het vice-presidentschap in de verkiezingscampagne van Marcos, was niet aanwezig. Ook premier Cesar Virata was niet bij de plechtigheid. De r den hiervan is niet bekend. Pagina 5: Menselijke barri cades beschermen Aquino. Kijkers in VS op eerste rang. Washington stuurt Ha- bib opnieuw naar Manila. Leerlingen vermaken zich opperbest terwijl zij op de ski's op weg zijn naar hun school in Rennes, in het westen van Frankrijk. Rail- en wegverkeer zijn gestremd door hevige sneewval en gladheid. MOSKOU Partijleider Michail Gorbatsjov heeft vandaag het bewind van Leonid Brezj- nev verweten de Sovjet-maatschappij grote schade te hebben toegebracht. In zijn marathontoespraak tot de 5000 afgevaardigden van het 27e congres van de Communistische Partij zei Gorbatsjov dat de leiding van het land „de laatste ja ren achter is gebleven bij de eisen van de tijd en het leven zelf". Gorbatsjov noemde de in 1982 overleden Brezjnev niet met naam, maar verwees overduidelijk naar diens 18-jarige bewind. „Onbeweeglijkheid in de vor men van bestuur, het opstapelen van bureaucratie Dat alles heeft niet geringe schade toegebracht aan onze maatschappij". Op het congres zijn 153 afgevaardigden uit 113 landen aanwezig. Bovendien zijn er zo'n 2000 journalisten uit binnen- en buitenland. Gorbatsjovs toespraak van het politieke verslag van het centrale comité heeft overi gens het grootste deel van de dag inbeslaggenomen. Voor het congres werd één minuut stilte in acht ge nomen ternagedachtenis van alle prominente per soonlijkheden, onder wie Brezjnev, Andropov en Tsjernenko, die zijn overleden sinds het vorige con gres in 1981. Pag.5: Corruptie alibi voor veranderingen. LONDEN Een vrouw van 112 jaar die woont in Wales is nu 's werelds oudste mens, berichtte het Gui- ness Book of World Records gisteren. Anna Eliza Williams, die werd geboren op 2 juni 1873, heeft de titel „geërfd" van Sjigetsyio Izumi, een Japanner die vorige week zijn aardse bestaan op 120-jarige leeftijd afsloot. „Het is wat moeilijk te bevatten dat ma nu de oudste mens ter wereld is", zei de 78-jarige dochter van mevrouw Williams, Constance Harvey. Ma woont in een verzorgingstehuis in Swansea. Verwisseling Azmallag (boven) is terug in de armen van haar ouders in Sau- salito (Calif.). Linda en Steve Bogger (onder) ontdekten een dag eerder dat op het pols bandje van de pasgeboren baby die zij mee hadden geno men uit het ziekenhuis de naam Azmallag stond en niet de naam van hun dochter Me- agan. De leiding van het zie kenhuis gaf met het schaam rood op de kaken toe dat zij de babies had verwisseld. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. EN HAAG De Neder- ndse regering is blij met aankondiging van de irinaamse bevelhebber Bouterse dat de ïodtoestand in Suriname ordt opgeheven, aldus it ministerie van buiten- dse zaken vandaag, ok de vooruitgang „die kt te worden gemaakt" et de wijziging van het icreet over het Nationaal Instituut Mensenrechten „wijst in de richting van versterking van de rechts staat en vergroting van het respect voor de men senrechten". De regering wacht op nadere berich ten van de ambassadeur in Paramaribo, Van Hou ten, om een meer inhou delijke reactie te kunnen geven. Nederland heeft concrete stappen in de richting van herstel van democratie en de rechtstaat als voorwaarde ge steld voor hervatting van de ontwikkelingshulp, die na de decembermoorden van 1982 werd opgeschort. Enige tijd geleden werd van gezaghebbende zijde in Den Haag gesuggegeerd dat bij voorbeeld de oprichting van een goed werkend mensen- rechteninstituut zou kunnen leiden tot gedeeltelijke her- V*. ï-.. Legerleider Desi Bouterse vatting van de hulpverle ning. De opheffing van de nood toestand wordt vooral gezien als een formele zaak. In het dagelijks leven zal er niet veel van te merken zijn. Overigens blijft het parle ment buiten werking. En ook het militair gezag blijft functioneren. In 1987 breken volgens Bouterse na zeven magere jaren de zeven vette jaren aan. WELLINGTON Een Maori-man heeft vandaag zijn ge tatoeëerde achterwerk ontbloot terwijl de bezoekende Brit se koningin Elizabeth II voorbij reed. Volgens de politie heeft de koningin het gebeuren vermoedelijk niet opge merkt. Onder de oorspronkelijke bewoners van Nieuw Zeeland geldt een dergelijk gebaar als een grove beledi ging. Dezelfde man, Dun Mihaka, had drie jaar geleden tij dens een bezoek van de prins en prinses van Wales een soortgelijk protest gehouden. De Maori's weigeren de En gelse koningin als hun vorst te erkennen. Conflict met Brinkman bijgelegd DEN HAAG Na langdurige besprekingen met ambtenaren van het ministerie van WVC, heeft de Commissie Instellin gen Beeldende Kunst van de Raad voor de Kunst haar advi sering aan minister Brinkman hervat. Daarmee is een eind gekomen aan een conflict dat sinds juli 1985 heeft geduurd. Dat conflict was het gevolg van het niet opvolgen door de minister van het merendeel van de gunstige adviezen die de commissie gaf over subsi die-aanvragen voor beeldende kunst. De minister tastte de taak van de Raad voor de Kunst aan door zelf inhoude lijke oordelen over de kunst te geven, zo vond de commissie. Hij negeerde de raadsadviezen op grond van door hem zelf aangelegde inhoudelijke nor men, en bovendien kende hij aan drie subsidie-aanvragers geld toe volgens zijn eigen normen, aldus de Raad voor de Kunst, die zich achter zijn commissie opstelde. De com missie hervat nu zijn taak on der de uitdrukkelijke voor waarde dat de minister zich niet bemoeit met de inhoude lijke beoordeling. Mode. Een keurig kort woordje, waarmee in vier letters wordt omschreven wat de heersende smaak is, vooral op het gebied van kleding. Geen wonder, dat vooral de vrouwelijke lezers telkens even opkijken Regelmatig meldt de Leidse Courant nieuws van het modefiont, maar dit keer staat een bijlage zelfs bol van de modeartikelen. Er is van alles uit de mode, er is ook van alles weer in. Eén ding is gelukkig niet aan mode onderhevig: het lezen van een goeie krant. En het is al jaren de mode, dat dat de Leidse Courant is. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. i

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1