£eid£e (Bowuvnt V Einde bewind Marcos nabij Ounen troef n veertiende Elfstedentocht Breuk in LPO als dialoog uitblijft WORTELTJES EN GEHAKT Vorstwering BON: ■S^CeidócSoiuaTit SPANNING IN MANILA TE SNIJDEN Haagse nachtclubhouder vermoord in eigen bar Ontwapeningsvoorstel Reagan lijkt kansloos Uilg.ive Weslerpers, behorende lot Sijlhoff Pers. Apolhekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, lel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Direcleur-hooldredacleur: |.|.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijleweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256.85. W Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tol 19.00uur, zaterdag van 14.00 lot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)i. 0,63 per mm, kleintjes!. 0,44 per mm. Losse nummers f. 1,10. Maandag 24 februari 1986, Droog weer met vannacht op klaringen, weinig wind en mi nimumtemperatuur van min 8 tot min 15 graden. Overdag zonnige perioden en middag- temperatuur ongeveer min 1 graad. Matige oostelijke wind, rond kracht 3. Zon op: 07.35, onder: 18.11; hoog water Schev.: 03.51 en 15.55, laag wa ter: 11.41 en 23.52. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA SEUWARDEN Het hoge woord is er uit. Woens- ig 26 februari wordt de veertiende Elfstedentocht erreden, waarin klunen troef zal zijn. Een record, ant nog nooit werd deze tocht zó laat in het winter izoen gehouden. Vorig Ei treft Britse koningin De Britse koningin Eliza beth is gisteren bij haar bezoek aan Nieuw-Zee- land door een ei getrof fen. De koningin pas seerde op dat moment duizenden schoolkinde ren die verheugd waren hun staatshoofd te zien, toen een aantal vrou wen eieren begon te gooien. Een ei raakte haar jas, waarbij haar roze jurk werd be smeurd. Waarom de vrouwen de koningin bekogelden is niet dui delijk. Tien vingers weer aangezet PEKING Een Chinese vrouw bij wie door een bedrijfsongeval de vingers wa ren afgesneden, heeft ze alle tien in een 27 uur durende operatie weer terugge kregen. In de nabije toekomst zal in de vrouw waarschijnlijk weer het volledig gebruik van haar handen terugkrijgen, zo heeft het Chinese persbureau Xinhua zaterdag bekend gemaakt. De 20-jarige Wang Futao kwam 27 januari met haar vingers in een papier-snijmachine in een drukkerij in Xian. Ze werd onmiddellijk naar een militair ziekenhuis gebracht, waar en team van 26 artsen en verple gers urenlang bezig was om alle bloedva ten, zenuwen, botten en pezen weer aan elkaar te zetten. ar was de tocht op 21 fe- ■uari, die verrassend Evert van Ben- lemnu wel favoriet rerd gewonnen, ook al en record. lorgen van 09.00 tot 19.00 uur unnen de deelnemers zich dit late geschenk van de inter in de Frieslandhal te eeuwarden laten inschrijven, ischrijving is alleen mogelijk oor de ruim 16.000 leden van Vereniging De Friesche Elf teden. Intussen is er al een inke handel in startbewijzen ïtstaan, waarbij niet zelden eer dan duizend gulden ordt geboden. )e NOS zal via televisie en ra- een rechtstreeks verslag lanvang 05.00 uur) brengen an het grootste schaatsfestijn wereld. Het bekervoetbal an woensdag is verschoven aar later datum. De vandaag oor een weekblad geplande Elfstedentocht" voor tien top- ijders verviel. De alternatieve Dcht op 1 maart in Finland aat wel door. n een chaotische omgeving laakte voorzitter ir. J. Sipke- na van de Vereniging De 'riesche Elf Steden gister- vond laat de positieve uitslag ekend na een vergadering iet alle rayonhoofden en het estuur. Unaniem kwam men ot de slotsom dat woensdag de ocht gereden kan worden. Die leslissing viel vijf dagen nadat voorzitter Sipkema had gezegd lat er dit seizoen geen Elfste- lentocht meer zou komen. Die ilissing is nu dus herroepen n dat gebeurde op grond van Ie de ijstoestand en de weers- [oorspellingen, die nog steeds lijzen op aanhoudende vorst, ismeester ir. H. Kroes meld- over de ijstoestand: „Het intal kluunplaatsen is onge- 'eer de helft minder dan vori- week, tenminste voor de ;rste duizenden rijders. Maar er zal toch nog wel zo'n dui- lzend meter gekluund moeten tvorden". De maximaal 35 kluunplaatsen, de ochtendkou en een harde noordoostelijke wind zullen voor een groter 1 aantal uitvallers kunnen zor gen dan vorig jaar, toen bijna 13.000 deelnemers de tocht schijnbaar moeiteloos vol brachten. In dat jaar viel ook de verkeersdrukte in Fries land mee, vooral als gevolg van te veel waarschuwingen. J Voor aanstaande woensdag be- I staat echter opnieuw de vrees 1 voor een ware invasie van I mensen die de Elfstedentocht 1 van nabij willen meemaken. Pagina 7: Elfstedentocht komt Evert van Benthem niet uit Zelfs het feit dat het koud genoeg is om weer een Elfstedentocht te houden, erhoudt deze mensen in Zandvoort er niet van nu reeds j te beginnen aan de opbouw van hun strandpaviljoen. Voor hen is de lente al in aantocht. MANILA De toestand seling zonder bloedvergieten op de Filipijnen, waar kan verlopen Bij elk nieuw bericht over een troepenconcentratie van mariniers, loyaal aan presi dent Marcos, trekken drom men mannen, vrouwen en kinderen de straat om met menselijke barricades de troepen tegen te houden. Vooral rond het presidentië le paleis zijn veel troepen sa mengetrokken. Auto's, bussen en taxi's zijn getooid met gele linten, de een deel van het leger zich verzet tegen presi dent Marcos, is nog steeds verward, maar het einde van Marcos' bewind lijkt nabij. De rebelerende militairen hebben oppositieleidster Corazon Aquino uitge roepen tot „de ware pre sident van de Filipij nen". Met een tv-toespraak heeft Marcos vannacht geprobeerd geruchten te ontzenuwen, als zou hij het land hebben verlaten. De toespraak, waarin hij de noodtoestand afkondigde, werd abrupt af gebroken nadat opstandige troepen de studio's van de staatstelevisie hadden vero verd. Intussen houden de geruchten over een vertrek van Marcos aan. Bij het sluiten van deze edi- f tie heerste in Manila een sfeer van opwinding en ze nuwachtige spanning. De angstige vraag die de men sen bezighoudt is of het tot een treffen zal komen tussen ^en enorme mensenmassa slaagde er gisteren in oprukkende troepen die Marcos trouw voor- en tegenstanders van Marcos en of een machtswis- waren gebleven tegen te houden. kleur van oppositieleidster Corazon Aquino. Met twee claxon-stoten toeteren chauffeurs haar naam „Co-ry". Bij geïmproviseerde altaar tjes langs de weg houden de mensen met bidden en zin gen de moed erin. Duizen den mensen brachten de nacht door rond de basis Crame, het hoofdkwartier van de rebellen, om een menselijk schild tegen even tuele aanvallen van het re geringsleger te vormen. De opstand tegen het regi me-Marcos begon zaterdag en staat onder leiding van generaal Fidel Ramos, de plaatsvervangend bevelheb ber van de strijdkrachten, en minister van defensie Juan Ponce Enrile. Deze militairen maakten be kend dat zij geen steun meer verleenden aan Marcos en eisten zijn aftreden. Zij zei den dat Marcos bij de on langs gehouden presidents verkiezingen Aquino de zege had onthouden door groot scheepse fraude te plegen en dat Aquino de eigenlijke president van het land is. Pagina 5: VS bieden Mar cos veilig vertrek aan. Me nigte stopt oprukkende militairen. DEN HAAG De 56-jarige Haagse nachtclubeigenaar A.M. Dek is afgelopen vrijdagavond vermoord aangetroffen in zijn bar „Charlotte Cherry" aan de Lange Houtstraat in Den Haag. Een 29-jarig vrouwelijk personeelslid deed de ontdekking. Zij trof het lichaam van haar baas onderuitgezakt tegen een smeed ijzeren hek in de bar. Rond zijn nek was een sja<3 geknoopt, die met de achterkant van de lus rond een spijl van het hekwerk hing. Zijn hoofd en gezicht waren bedekt met wonden. De pa tholoog-anatoom, dr. Puts, van het gerechtelijk laboratorium, heeft zaterdag sectie verricht en vastgesteld dat het slachtoffer niet gewurgd is, maar met de slagen van een stomp voorwerp om het leven is gebracht. De dader is spoorloos. De politie zegt ook niet te weten wat het motief kan zijn. Vrachtauto rijdt wachthuisje omver .LEIDEN De chauffeur van een vrachtwagen-combinatie heeft vanochtend het wachthuisje bij de bushalte aan de Bees tenmarkt omver gereden. De chauffeur wilden vanaf de Bees tenmarkt de St. Aagtenstraat inrijden maar moest hiervoor eni ge malen manouvreren. Achteruit-rijdend reed hij hierbij het wachthuisje aan waar op dat moment niemand in stond. De chauffeur, een 40-jarige man uit Harderwijk, verklaarde achter af niets van het gebeurde gemerkt te hebben. Voorbijgangers maakten hem er op opmerkzaam. NOORDWIJKERHOUT Vertegenwoordigers van katholieke organisaties die het afgelopen weekeinde waren vertegenwoor digd op het Landelijk Pastoraal Overleg (LPO) in Noordwijker- hóut willen niet meewerken aan de volgende ronde in dit over leg in november, wanneer de bisschoppen niet bereid zijn de re sultaten van dit overleg en met name de daarin geuite wensen serieus in overweging te nemen. Dit hebben dr. J. van Lin, vertegenwoordiger van de Neder landse Missieraad en pastor J. van Well, namens de Willibror- dusvereniging desgevraagd meegedeeld. De nieuwe overlegron de van het LPO is vastgesteld voor 28, 29, en 30 november. For meel zal dan de diaconie (ondersteuning vanuit de kerk) als middel tot geloofsverdieping aan de orde worden gesteld. De resultaten van het overleg zullen door de agendacommissie van het LPO worden samengevat en aan de deelnemers worden voorgelegd. Deze kunnen vervolgens correcties aanbieden, waarna het woord is aan de bisschoppen. Kardinaal Simonis heeft gezegd de aanbevelingen tot voorwerp van overleg te maken in de bisschoppenconferentie. In een uit voerige discussie over de aanbevelingen.op een volgende ronde zag de kardinaal weinig heil, omdat het onderwerp dat dan op de agenda staat in gedrang komt en „dergelijke discussies zoveel tijd vergen". De katholieke organisaties waren door het episcopaat uitgeno digd hun bijdrage aan het LPO te verlenen in een poging de representativiteit van dit overleg te vergroten. Bij vorige LPO's waren de deelnemers uitsluitend afkomstig uit de pastorale ra den van de bisdommen. Pagina 2: Oud zeer blijft op LPO gemoederen bezig houden MOSKOU Een Russische commentator heeft giste ren gezegd dat er „vrijwel niets constructiefs" zit in president Reagans tegenvoorstel op ontwapeningsvoor stellen van Gorbatsjov. Daarmee lijkt het voorstel van Reagan om Amerikaanse en Rus sische middellange afstandsraketten in Europa en Azië binnen drie jaar te vernietigen, een vroege dood te sterven. De televisie commentator, Boris Kaljagin, zei dat in de tegenvoorstellen van Washington een poging werd gedaan tot het presenteren van een positieve benadering van besnoeiingen in de bewapening. Kaljagin zei dat de VS hoewel zij instemmen met een ver mindering van de kernwapens met 50 procent niet hun plan voor een raketdefensiesysteem wilden opgeven „dat het denk beeld van kernwapenvermindering ondergraaft". Hij wees er met nadruk op dat er meer dan een maand zonder Amerikaanse reactie is verstreken sinds de Sovjet-voorstellen over eliminatie van kernwapens tegen het jaar 2000 zijn gedaan. Pagina 5: Reagen: Kans op akkord over kernwapens groot Kok krijgt 60 miljoen smartegeld MIAMI Een jury in Miami in Florida heeft 22,5 miljoen dollar smartegeld toegewezen aan een Franse meesterkok die zijn restaurant verloor na dat een joodse zakenman een brief had laten circuleren waarin hij hem als antisemiet afschilderde. Dénis Réty had aangevoerd dat de brief leidde tot een boycot van zijn restau rant, „La Belle Epoque", die zijn faillissement tot gevolg had. De zakenman Arthur Green had Réty na een diner in diens restaurant opgebeld om te klagen over de dienst verlening. Green getuigde dat de meesterkok hem had uitge scholden voor „vuile joodse rotzak". Een paar dagen later begon Green met het rondstu ren van een brief aan grote joodse organisaties, waarin hij Réty beschuldigde van anti-se- mitisme. De advocaat van Green gaat nu in hoger be roep. Kinderen verdrinken in rivier vol krokodillen NEW DELHI Onge- veer zeventien school kinderen en drie leraren zijn gisteren verdronken in een rivier waar het wemelde van de kroko dillen, toen hun boot om sloeg bij het hindoeïs tisch pelgrimsoord Sha- malaji in het westen van India. Het Indiase pers bureau UNI berichtte dat niet was geprobeerd om hen te redden omdat er zoveel krokodillen in het water waren. Geen Krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Nelli Cooman loopt wereldrecord MADRID Nelli Cooman heeft gisteren in Madrid haar Europese indoortitel op de 60 meter geprolongeerd. Cooman liep de afstand in 7,00 seconden. Dat was een verbetering van het wereld record voor indoorbanen met vier-honderdste seconde van de Oostduitse Marita Koch. Coomans tijd betekent tevens een Nederlands re cord. In de halve finale had de Rotterdamse atlete 7,07 genoteerd. Karin Kania uit Oost-Duits- land en Igor Zjelezovski uit de Sovjet-Unie veroverden in Karuizawa de wereldtitels op de sprint. Voor Kania was het de vijfde wereldtitel op de kortste afstanden in de schaatssport. De Oostduitse, die eerder in 1980, '81, '83 en '84 kampioen werd, verwe zenlijkte in Japan een we- reldrecord op de sprintvier kamp: 160.060. Zjelezovski verdedigde met succes het wereldkampioenschap, dat hij vorig jaar in Heerenveen voor het eerste veroverde. Door de matige resultaten verliest Nederland twee startplaatsen bij de wereldti telstrijd van volgend jaar. Bij de heren mogen dan drie Nederlanders aan de start komen, bij de dames twee. Verder onder meer in Sporttribune: Beenhakker haalt Vanenburg terug Elfstedentocht komt Van Benthem niet goed uit Verliezer wint bij zwemmen Bij Karin Kania verbleekt alles Fides Pacta tenonder in degradantenbal De Zijl/LGB: Pech onderweg Bekervoetbal afgelast Het bekervoetbalprogramma dat voor woensdag aanstaande op de agenda stond gaat niet door. De velden zijn onbespeel baar. Ook de competitieronde van de tweede elftalllen, die op dinsdag zou worden gehouden, is afgelast. (ADVERTENTIE) Elke maandag en dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding A Geschrapte SQ worteltjes, zak± 500 gram Gehakt half-om-half, 500 g&25 3.98 Cfl O kilo „«WsO.jO 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Als u straks de krant uit hebt, hebben wij nog een goede tip voor u. Wel eerst even alle nieuws lezen, want het zou zonde zijn om de tip, die gaat over het „hergebruik" van uw kostelijke dagblad, al te vroeg in daden om te zetten. Hebt u eenmaal alles goed gelezen dan kunt u aan de slag. Moet u óók elke morgen de ruiten van uw auto met zo'n akelig krabbertje bewerken? Daar bestaat een goed middel tegen. Handel als volgt. Bevestig de voorpagina van de Leidse Courant op de voorruit van uw auto (ruitenwissers), de achterpagina op uw achterruit. En leest u onverhoopt de Leidse Courant nog niet, vul dan eerst de bon in. U kunt dan veertien (vorst)dagen, na eerst gezien te hebben wat er allemaal aan nieuws in zit, met een vorstvrije voor- en achterruit vooruit. i De Leidse Couianl wil ik bes! Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1