Banenlijn informeert over vacatures in Bollenstreek Gevaarlijk ijs op Kagerplassen EERSTE PAAL HUIZEN IN PLAN ZONNEVELD INITIATIEF VAN ARBEIDSBUREAU LISSE Meer werklozen in dZuid-Holland Reiden omgeving ËoidócSou/ttMit ZATERDAG 22 FEBRUARI 1986 PAGINA 13 )nderscheidingen ioot Rijnsburgers lOORDWIJK/RIJNS- }URG Twee Rijnsbur- iers, de heren W. de Mooy n W. Schouten, ontvingen i fctermiddag in het Noord- I idjks hotel De Witte Raaf lit handen van burgemees- er F. Jonkman de ereme- lailles in goud verbonden an de Orde van Oranje lassau. De twee zijn vele kker ientallen jaren verbonden ieweest aan de woning bouwvereniging Spinoza. De «ooy (64) secretaris en weede secretaris van het - «stuur, Schouten (62) als i lestuurslid en commissaris. Groothandelscentrum in veiling Flora geopend RIJNSBURG Mevrouw D. van Zuylen-Den Heijer heeft gis terochtend in de veiling Flora in Rijnsburg het nieuwe groot handelscentrum Assortiflor geopend. Haar man Jac. van Zuylen is van één van de commissarissen van Assortiflor. Het groothan delscentrum is een samenwerkingsverband van de veiling Flora en Jac. van Zuylen. Directeur is Rinus Bouwman, hoofd afde ling Handelsactiviteiten van de Flora. Het handelscentrum is opgezet met het oog op verbetering van de potplantenafzet bij de veiling Flora. Uit een vorig jaar onder de kopers van de Rijns- burgse veiling gehouden enquête blijkt, dpt de mogelijkheden voor verruiming van de afzet van potplanten bij Flora aanwezig zijn. De potplanten zullen in nauwe samenwerking met de vei ling Berkel naar Flora worden gehaald. Het handelscentrum is gevestigd in kopersstraat drie van het veilingcomplex en heeft een oppervlakte van 2.000 vierkante meter. Assortiflor maakt gebruik van één van de negen nieuwe loodsen van de veiling. HAZERSWOUDE Burgemeester J.W. van der Sluis en de heren J. de Wit en K. Dekker hebben gistermiddag gedrieën de eerste paal geslagen voor 34 woningen aan de Melkwe glaan in Hazerswoude. Een en ander gebeurt in het kader van het plan Zonneveld. De Wit is voorzitter van de wo ningbouwvereniging Volksbelang en Dekker is voorzitter van de Stichting Bevordering Eigen Woningbezit. Gedepu teerde W. Aalbers, die oorspronkelijk de handeling zou uit voeren, moest het door ziekte laten afweten. Woningbouw vereniging Volksbelang realiseert acht eensgezinswoningen en vier huizen voor één- en tweepersoonshuishoudens, allen in de huursector. De stichting Bevordering Eigen Woning- bezit neemt 22 koopwoningen voor zijn rekening eveneens voor één- en tweepersoons huishoudens. Voor deze laatste geeft de overheid een belastingvrije subsidie van 6.500 gul den aan de eerste bewoner/eigenaar. B.V. Egbo uit Hazers woude is de bouwer en verkoper van de huizen. LISSE Wie vanaf 1 maart 02521-19103 draait, ïhik krijgt een bandje te horen bui- roet informatie over vaca- iv lures in de bollenstreek, ^er- Deze banenlijn is een ini tiatief van het arbeidsbu- p reau in Lisse. In principe een experiment, maar, zo ,s- laat directeur C.A.J. van de der Zwet weten, „waar schijnlijk een blijvende aanvulling op ons dien stenpakket". Van der Zwet verwacht dat dit aar het aantal vacatures bij Jrn,< iet arbeidsbureau zal toene men door de opleving in het .EIDEN De werkloosheid p de Zuidhollandse arbeids markt is in de maand januari •genomen met 1,2 procent. :t aantal werklozen in Zuid- Holland is momenteel 152.725. Dit blijkt uit de vandaag gepu bliceerde maandcijfers van het listrictsbureau voor de ar beidsvoorziening in de provin cie Zuid-Holland. De toename het aantal werklozen leeft vooral betrekking op juwvak- en horecapersoneel. üeruit kan worden afgeleid at deze toename in belangrij ke mate is bepaald door sei zoensinvloeden. )e stijging van de werkloos heid deed zich in zijn geheel voor, over alle GAB-gewesten, bij personen van 25 jaar en ou der. bedrijfsleven. Niet voor iedere vrijgekomen baan zijn direct mensen te vinden. In de me taalsector, de bouw, de gezond heidszorg en in de automatise ringssector verwacht Van der Zwet moeilijkheden bij het vervullen van vacatures. De banenlijn zou daarbij van pas kunnen komen. „De banenlijn is ook bestemd voor mensen die al werk hebben, maar van werkkring willen verande ren", aldus Van der Zwet. Het bandje wordt dagelijks nieuw ingesproken en duurt ongeveer 2,5 minuut. De opzet lijkt op die van de Vacature bank waarbij enkele jaren ge leden vacatures via de radio gemeld werden. Er wordt wat algemene informatie gegeven over de sectoren waar veel vraag naer arbeidskrachten is. Vervolgens worden zo'n zes tot tien vacatures opgesomd, waarbij functie, firma, gewen ste leeftijd en gevraagd oplei dingsniveau genoemd worden. Voor verdere gegevens wordt men doorverwezen naar het arbeidsbureau. De vacatures zijn in principe bij bedrijven in de Bollen streek. ^laar als de KLM komt met de mededeling dat ze 20 of 30 vacatures hebben, zullen we niet schromen die ook te melden", aldus Van der Zwet. De genoemde vacatures vormen een selectie uit het to tale aantal die bij het arbeids bureau zijn gemeld, maande lijks een kleine 400. Het zijn meestal vrijgekomen arbeids plaatsen die snel vervuld moe ten worden of moeilijk te ver vullen zijn. „Het bandje geeft uiterst actuele informatie. Zo dra een vacature vervuld is, gaat er een ander bandje in", aldus de directeur. Elke werk dag om vijf uur wordt beke ken welke vacatures die dag zijn binnen gekomen en welke daarvan via de telefoon ge meld kunnen worden. De lijn is 24 uur per dag bereikbaar. Het idee van een banenlijn is niet nieuw. Zo bestaat een der gelijke voorziening al in onder meer Doetinchem en Spijke- nisse. „In Doetinchem is er een onderzoekje geweest naar het functioneren van de ba nenlijn. Het initiatief blijkt enorm aan te slaan. We plaat sen zelf een tellertje bij de lijn, zodat we kunnen zien hoe vaak er gebeld wordt", aldus Van der Zwet, die verwacht dat de banenlijn ook in de Bol lenstreek een succes wordt. „We hebben eerst aan een 06- nummer gedacht, waardoor mensen kosteloos kunnen bel len. Maar dat wordt natuurlijk zeer duur. Deze vorm is in principe niet zo duur". Vol gens hem is het arbeidsbureau in Leiden van plan om in sep tember van dit jaar mee te gaan doen. Lenteflora geopend Burgemeester G.J. van der Kroft van Lisse heeft gister avond de Lenteflora geopend in de Hobaho-hallen. De Len teflora biedt onderdak aan narcissen, tulpen, hyacinthen en tal van andere bolgewassen die door ruim zestig liefheb bers thuis zijn geteeld. Opk zijn de produkten van twintig wat professionelere inzenders zijn te zien. De Lenteflora is vandaag en morgen geopend van 9.00 tot 20.00 uur en maandag van 9.00 tot 17.00 uur. Toegang tot de tentoon stelling is gratis. 65 jaar trouw Burgemeester A.J.M. Houdijk van Zoeterwoude heeft giste ren het echtpaar J.F. Verseef- Breems gefeliciteerd met zijn 65-jarig huwelijksfeest. Morgen is het precies 65 jaar geleden dat het echtpaar in het huwe lijk trad. Gisteren vierden zij deze mijlpaal in bejaardencen trum Huize Emmaus te Zoeter woude waar het echtpaar woont. Morgen wordt het jubi leum in familiekring gevierd. De bruidegom, Johan Frederik Verseef, is geboren op 29 juli 1899 te Oud-Watergraafsmeer, terwijl zijn echtgenote, Maria Jacoba Breems, het levenslicht op 23 februari 1895 in Amster dam zag. In die stad zijn zij ook getrouwd. Verseef heeft destijds de kost verdiend op de koopvaardij, werkte 17 jaar bij de Amsterdamse politie en is ook vertegenwoordiger ge weest. Het echtpaar woont imiddels drie jaar in Huize Em maus. nadat zij daarvoor twaalf jaar een bejaardenwo ning in Leiderdorp hebben be woond. Daarvóór waren het ra sechte Amsterdammers. Zo voelen zij zich overigens nog steeds al hebben zij het prima naar de zin in het landelijkè Zoeterwoude. „We hebben hel hier heel best en hoewel we op leeftijd zijn houden we dp moed er in want daar zijn we Amsterdammers voor", alduê de bruidegom. STREEK De rijkspolitie in Warmond heeft de afgelopen dagen diverse meldingen ge had van schaatsers die onge wild een nat pak haalden in 't Joppe, een deel van de Kager plassen vlakbij Warmond. „Daar zaten lange tijd open plekken in ijs. Die zijn de af gelopen dagen dichtgevroren, maar er ligt nu maar een dun laagje ijs op het water. We hebben het wel afgezet met lint, maar dat schijnt niet te helpen", aldus een woordvoer der van de politie. Hij hoopt dat schaatsers in 't Joppe enige voorzichtigheid bétrachten. Schaatsliefhebbers uit Aarlan- derveen en omgeving kunnen zondag meedoen aan een Mo lentocht van 25 kilometer. De inschrijving geschiedt van 10.00 tot 15.00 uur bij het Oude Rechthuis aan de Dorpsstraat in Aarlanderveen. Nationale koppelwedstrijden voor heren hebben dinsdag op de landijsbaan in Oude Wete ring plaats. Gestart wordt om 19.00 uur. Met ingang van dit weekend is er aan een aantal al eerder aangekondigde molen- en me- rentochten een toertocht van honderd kilometer toege voegd. Deze lange tocht kan worden verreden vanuit de startpunten in Hoogmade, Rijpwetering, Oud Ade, De Kaag en Roelofarendsveen. Voor degenen die de toertocht uitrijden is er een speciaal ont worpen medaille beschikbaar. Op de Langeraarse Plassen wordt zondag vanaf 13.00 uur een marathon schaatswedstrijd over honderd kilometer ge houden. De inschrijving heeft plaats vanaf 11.45 uur bij het clubhuis van de Ter Aarse IJs club aan de Oostkanaalweg. Bij de clubkampioenschappen korte baan voor jongens eh meisjes in Leiderdorp die don derdag zijn gehouden, hebbep de volgende schaatsers gewon nen. Barrie Rotmensen werd eerste bij de jongens. Op de tweede plaats staat Robert Karregat en drie werd Ruud Post. Bij de meisjes won Bren- da Rotmensen, twee werd Nienke Anker en drie Marion Borst. Patrick Karregat won bij de senioren, gevolgd door John de Lange en Frank vah Velzen. Zondag worden er in Leider dorp koppelwedstrijdeh schaatsen gehouden van^f 14.30 uur. De koppels worden gevormd door één volwassen en één jongere deelnemer. Plaats van handeling is de ijs baan van Leiderdorp. lemaal bij geweest zullen zijn valt te betwijfelen. Bij deze overstromingsgelegenheid za gen we hem getooid met een soort marine-outfit, genomen uit de prinselijke collectie uniformen, met een soort platte conducteurspet en in een overjas met capuchon en kwastje. Het morrende volk stond verdekt opgesteld en dacht er het zijne van. Maar wat de snor van Hen drik betreft, die behoorde tot zijn decorum. De prins, als gemaal en onontbeerlijk in strument bij het voortbestaan van de dynastie, was de noodzakelijke versiering van de koninklijke huishouding van Oranje. Zelfs „de burge meester" ging bij bezoeken aan al die gelederen der be- tó£nfedaciJnMer Sti/lel B^abanise grenïen''3'06"^0""0133'3 aardi" kiek van Onder redactie van Ton Pieters. Over de lage landen in het Hollandse gebied langs de Zuiderzee raasde in februari 1916 voor de zoveelste keer een storm. Het „Geïllustreerd Zondagsblad" (dat steeds so berder in opzet werd) be richtte: „De storm van Woensdag 16 Februari, over het algemeen niet zoo hevig als de vorige, heeft in de door den watersnood geteis terde streken weer aardig huisgehouden. Uit verschil lende plaatsen uit Noord- Holland, als Purmerend, Buiksloot, Wormerveer, Krommenie, Zaandam. Mon nikendam, Volendam, Mar ken en Anna Paulowna ziin weer onrustbarende berich ten gekomen. De meeste schade werd aangericht in de omstreken van Purmerend, van Anna Paulowna, waar een paar menschenlevens te betreuren zijn, en te Volen dam waar de achtermuren van zeventien huisjes zijn in gestort". Drukke dagen ook voor de koninklijke familie, als altijd begaan met het menselijk leed onder de onderdanen. Op een grote foto zagen we „H.M.de Koningin met het Prinsesje in het land van de overstroomingen, te Schel- lingwoude gekiekt". De ma ker van het foto-onderschrift zag de Prins kennelijk over het hoofd. Toch liep hij daar: Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden; uiteraard in het tweede echelon, maar met de hand aan het gevest van zijn sabel, voorzien van een goudkleurige kwast. In stevige pas achter de Wille- mien, z'n vrouw, aan. Die droeg een bontmuts en een heel lange bontstola. En haar hand wapperde minzaam bij wijze van groet aan het volk, Een paar dagen later zat de koninklijke familie alweer in de arreslee, bij een sledevaart in het Haagsche Bosch. Er was toen namelijk wat sneeuw gevallen. De lakeien hadden slobkousen met knoopjes aangetrokken, en de koningin, mitsgaders haar moeder Emma, hadden de handen in een mof gestoken en kregen een lekker warme plaid over de vorstelijke knieën gelegd. De prins was er deze keer niet bij, want je moet de dingen nooit over drijven. Het Zondagsblad wist als aardige bijkomstig heid nog te vermelden: „H.M. de Koningin-Moederen H.M. de Koningin rijden vooruit; even ziet men vóór Konin gin-Moeder Emma het kopje van het Prinsesje, dat achter uit rijdt..." ZE HAD ER TABAK VAN: „Een oorlogskiekje van den Balkan. De Duitschers in Nisch: een Servische tabakskoopvrouw heeft klandizie". WEER OVERSTROMING: „H.M. de Koningin met het Prinsesje in het land van de overstroomingen, te Schellingwoude ge kiekt". Het prinsesje ziet men onder de witte handschoen van moeder. Maar de prins is er ook; hij komt juist van achter een kar met „Prima Amerikaansch kooren" (dat neem ik tenmin ste aan) tevoorschijn. Het decor is curieus en bijna exotisoh, met al dat typisch Schellingwoudse rasterwerk. Rechts een groepje ongecultiveerde, maar ook geplaagde, Waterlanders. Pieter Jelles Troelstra had hier meteen een opening naar links kunnen maken, krijg ik de indruk. VROEGERE OVERSTROMINGEN: „Koninklijke belangstelling in oude tijden bij vroegere overstroomingen. Een oude gravure, die op de Watersnood-tentoonstelling van prenten op dat gebied in het Panoramagebouw te Amsterdam was te zien, voorstellende Het bezoek van koning Lodewijk Napoleon aan het overstroomde gebied in 1809". dat op klompen en met de handen in de zakken en de pet stevig op het hoofd, stond toe te kijken bij dit vluchtige koninklijke bezoek. Had, overigens, de prins eigenlijk een snor? Ja, welzeker, deze prins had een snor. Ik herinner me nu opeens, dat zijn latere schoonzoon Bernhard (die Hendrik nooit gekend heeft; jammer, want ze hadden elkaar in hun moedertaal kunnen aanspre ken en van hun frustraties vertellen) tijdens diens vlie- guitstapjes bij de Britse RAF in de laatste wereldoorlog op een zeker ogenblik een dun ne maar originele Engelse RAF-snor had gekweekt. Heel normaal, natuurlijk: wiens dienst men doet, diens snor men draagt. Daar zijn nog foto's van: Bernhard met snor en een guitige fox ter riër aan een riempje aan zijn voeten. Maar schoonmama op haar Londense hoofdkwar tier voelde zich geshockeerd, en Wilhelmina zei zeer gede cideerd: „Benno, die snor gaat er af!" En Bernhard ge hoorzaamde. Ook hij vond het welletjes. Maar tja, offi cieren onder elkaar hè. Je kent dat. En zeker bij de air- force.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13