Sowiu/nt Omroep Rij nland langer en lichter STAD OMGEVING PvdA-jongeren pleiten voor linkse coalitie 23iroef gescheiden ophalen a" luisvuil wordt voortgezet Tentoonstelling over oorzaak en gevolgen seksueel geweld Rembrandt lRI 19» VRIJDAG 21 FEBRUARI 1986 PAGINA 11 ongerende itervogels ~)EN De Dierenbescher- afdeling Leiden en omstre- is naarstig op zoek naar voer watervogels die door de aan- ende vorst verstoken zijn voldoende voedsel. Het gaat ruim 200.000 watervogels, iral op de grote waterplassen »n grote concentraties honge- ie vogels. Locaties als het Val- burgs Meertje, Put van Men- in Warmond, De Kaag en de assem zijn dicht bevolkt. Wie iel heeft, kan contact opne- i met de Dierenbescherming. 897892 of 01715-1562. Vet. vi- al. groente, fruit, zaden, gra- brood. bijna alles is welkom. De Vries bij CDA in Stadsgehoorzaal LEIDEN Bert de Vries, fractievoorzitter van het CDA in de Tweede Kamer, is donderdag 27 februari de be langrijkste spreker tijdens een verkiezingsbijeenkomst in de Leidse Stadsgehoorzaal. Behalve de heer De Vries zullen ook de lokale Leidse CDA-politici aanwezig zijn. De Art Dirk Big Band van de Leidse en Leiderdorpse mu ziekscholen zullen voor een passende muzikale begelei ding zorgen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Schaatster gewond LEIDEN Een 33- jarige vrouw is gis termiddag tijdens het schaatsen tegen de Rijnzichtbrug opgereden. De vrouw sprong om hoog om een scheur in het ijs te ontwij ken toen ze onder de brug door wilde rijden. Ze werd met vermoedelijk een lichte hersenschud ding naar het AZL overgebracht. Ver der liep ze een vleeswond op. Jonge n aangereden LEIDEN Een 9- jarige Leidse jongen is gistermiddag met een gebroken lin kerbeen en een hoofdwond naar het AZL overgebracht. Hij stak de Hooi gracht over en werd aangereden door een bestelauto, die werd bestuurd door een 31-jarige Leidenaar. Volgens de politie had de jongen het rode licht van een voet gangersoversteek plaats genegeerd. Woning gekraakt LEIDEN Met pand Driftstraat 38a is gekraakt. Twee personen hebben de fiolitie gistermiddag aten weten dat ze de woning in bezit hebben genomen. Het pand zou al een jaar leeg staan. Vol gens de politie is het pand eigendom van een bedrijf in Voorburg. Vandaag is een onderzoek naar de kraakactie ingesteld. Twee jaar gevangenisstraf voor doodsteken landgenoot DEN HAAG/LEIDERDORP Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Dit vonnis hoorde een 42-jarige Leidenaar vanochtend tegen zich uitspreken. De man had op 3 november vorig jaar tijdens een Turkse feestdag in het Leiderdorpse jeugdclubhuis De Sjelter een 51-jarige landgenoot doodgestoken. De officier van justitie had twee en een half jaar gevangenisstraf geëist. Oorzaak van de steekpartij was onenigheid tussen de fami lie van het slachtoffer en die van de dader over het uithu welijken van de toen 17-jarige dochter van de dader aan de zoon van het slachtoffer. De dochter èn haar vader zagen echter vooralsnog niets in het voorgenomen huwelijk. Tij dens een gesprek over dit onderwerp kwam het tot een handgemeen waarbij het slachtoffer een scherp voorwerp tussen zijn ribben door in de milt gestoken kreeg. Hij over leed later aan bloedverlies. Discussie over werkgelegenheid LEIDEN De afdeling Leiden van de FNV houdt dinsdag 25 februari een discussie-avond. Het eco nomisch beleid van de ge meente en de werkgele genheid zullen daarbij centraal staan. Vier ge meenteraadsleden zullen van gedachte wisselen en vragen uit de zaal beant woorden. Het forum be staat uit: L. Gerardts (PvdA). G. Bakker (VVD), D. van Duijn (CDA) en H. de la Mar (Links Leiden). De bijeenkomst wordt om acht uur gehouden in het Leidse FNV-gebouw, He rensingel 3. Ouderenberaad eist antwoord LEIDEN Het Ouderenbe raad heeft zich middels een open brief tot de Leidse poli tieke partijen gewend. De ou deren zijn teleurgesteld over het gebrek aan belangstelling van de politiek voor de aan bieding van de nota „Leidse ouderen doen mee". In de brief vraagt de opsteller J. Minke wat de ouderen moeten doen op de verkiezingsdag 19 maart. „Wij kregen tot nu toe geen enkele officiële reactie, waarin van ouderenwensen sprake is". Minke wil dat de politieke partijen voor 19 maart antwoord geven op zijn vragen. LEIDEN Omroep Rijnland gaat met in gang van 1 maart per week 9 uur meer infor matieve radio-program ma's uitzenden. De ove rige uren worden ge vuld met non-stop mu ziek, zoals thans ook het geval is. Momenteel maakt Rijnland 19 uur aan informatieve pro gramma's per week. Het pakket is gewijzigd en enigszins verluchtigd met een vijftal nieuwe programma's. „Want onze programma's wa ren wat aan de zware kant", legt radio-hoofd redacteur P. van der Burg uit. Een van deze vijf nieuwe programma's is „Noordwij- kerhout Lokaal", dat elke Begint Rijnland nu nog op de halve uren, per 1 maart zaterdag van kwart over zes starten de programma's op tot negen uur te beluisteren de hele uren. is. De bedoeling is dat alle vijftien gemeenten die bij Omroep Rijnland zijn aange sloten een eigen regionaal programma krijgen, maar volgens hoofdredacteur Van den Burg zal het nog wel een tijdje duren voordat het zover is. De vier andere nieuwe pro gramma-onderdelen zijn: „Nederlandstalige Toptien", „Tijdmachine" (gebeurtenis sen en muziek uit een vroe gere periode in de Leidse re gio), „Live Muziek vanuit een Leidse Lokatie" (De Waag, café De Smidse, The Duke of de Leidse Schouw burg) en „Tessa's Gedich ten" (poëzie van luisteraars). Het programma „Leiden Lo kaal wordt na 1 maart ge bracht als één blok. De aan vangstijden zijn gewijzigd. De luisteraars van Omroep Rijnland moeten het voor alsnog stellen met bijzonder weinig actualiteiten en life- uitzendingen. Daarvan is al leen sprake in „Leiden Lo kaal" (elke vrijdag van vijf tot acht uur). Paul van der Burg geeft toe dat een regio nale omroep dagelijks met actueel nieuws moet komen. „We streven ernaar elke dag drie minuten nieuws te brengen. Maar daarvoor zijn elke dag drie mensen nodig. Dat is erg moeilijk", aldus de hoofdredacteur, die moet toegeven dat de nieuwsblok- jes van drie minuten nog toekomstmuziek zijn. De Omroep zendt nu nog al leen via de kabel uit, maar binnen afzienbare tijd gaan de programma's ook de ether in. Het wachten is al leen op een positieve beslis sing van WVC-minister L.C. Brinkman. „Dan kunnen we al na een paar dagen de lucht in", zegt een optimisti sche Van der Burg. Momen teel wordt door de PTT ge zocht naar een goede locatie voor de zendmast. Ook wordt driftig gespeurd naar een nieuw onderkomen voor Omroep Rijnland. De studio is nu nog onderge bracht in het gebouw van de Stichting Welzijn aan de Breestraat in Leiden, maar men heeft te horen gekre gen dat er moet worden om gezien naar een nieuwe be huizing. „De Stichting steunt initiatieven, maar eens moet je op eigen benen staan", legt Rijnland-perschef C. Hendriks uit. Omroep Rijn land zendt nu 18 mei 1985 programma's uit. ihool heeft pzwaar ;gen vestiging Srage EIDEN De streekschool or beroepsbegeleidend on- rwijs heeft bezwaar tegen de mst van Auto Heemskerk ar de Lammenschansweg. it garagebedrijf wil zich ves- |en in het pand van de over- imdenfabriek. De school feest dat de garage veel ver ier aantrekt. De parallelweg in de Lammenschansweg is i'lgens de school al overbelast M^M^t verkeer. onderwijsinstelling heeft arom bij de Raad van State p zwaar gemaakt tegen verle- [ïg van een hinderwetver- jnnung aan Auto Heems- rk. De advocaat van dat be- ijf betoogde tijdens de zitting jt de school een conflict met f gemeente over de rug van It garagebedrijf wilde uit- ichten. De gemeente ver- icht dat de drukte wel mee I vallen. Een woordvoerder: leker als het bedrijf alleen ingang aan de rechterzijde In het bedrijf zal gebruiken". kt DE VVD IS DE VIJAND' LEIDEN De Jonge So cialisten (JS) in de PvdA gaan campagne voeren voor een progressieve coa litie. De JS vindt dat de PvdA na de verkiezingen een college moet gaan vormen met Links Leiden en D66 voor een progres sief beleid zonder compro missen. Voortzetting van de samenwerking met de VVD acht de JS uit den boze, want „de VVD is de vijand". De JS wil zo wie zo dat er meer gepolari seerd wordt binnen de Leidse politieke gelede ren. Dat de PvdA geen uitspraak heeft gedaan over een samen werking met links na de ver kiezingen, wordt door de JS betreurd. D66 heeft echter ook nog geen uitspraak gedaan over een eventuele samenwer king. Slechts Links Leiden heeft laten weten tot een pro gressief meerderheidscollege te willen komen. De vorming hiervan wordt echter bemoei lijkt door de eis van de socia listen dat een dergelijke com binatie over tenminste 22 van de 39 raadszetels moet be schikken. Momenteel beschik ken de drie partijen over 18 zetels. De JS hebben een pakket van maatregelen opgesteld dat door een progressief college uitgevoerd zou moeten wor den. De JS pleiten voor een verregaande arbeidstijdver korting en positieve discrimi- niatie van vrouwen en min derheden. De binnenstad moet volgens de JS autovrij worden d« pIDEN „Milieubeleid ist geld, maar is dat geld ik waard". Deze mening het PvdA-raadslid S. Vreeze werd gister- 'ond door iedereen in de immissie financiën on- hreven en men vond ook dat de tot nog toe liesgevende proef van fkts. Ét gescheiden ophalen huisvuil, nog maar burfl (ren moest worden voort- t. t een rapport dat naar aan- Jding van de proef in de fliinstadwijk was opgesteld, i gebleken dat de bereid- I van de bewoners om aan it project mee te werken, |gal tegen viel. Maar toch college van B en W. waarbij de proef wordt uitgebreid met de Staalwijk. Het huidige ophalen van glas, metaal en papier in een speciale zak zou daarbij komen te vervallen. Maar daar tegenover staat dat er nu overal in de stad papierbakken komen en dat ook het aantal glasbakken wordt uitgebreid. De in de Tuinstadwijk staande containers, waarin men de schillen en ander organisch af val kan deponeren, komen wat verder van elkaar te staan en worden nu dus ook in de Staalwijk geplaatst. Als de bereidheid van de men sen, ook als ze iets verder zul len moeten lopen om de schil len te deponeren, blijft be staan, worden deze containers hoogst waarschijnlijk in de hele stad geplaatst. Uit de ïgen de commissieleden ac- proef was gebleken dat vooral ird met het voorstel van het de bereidheid van de mensen om het organisch afval (schil len enz.) te scheiden redelijk groot was. Papier ging veelal, zoals vanouds, naar verenigin gen en clubs en het glas ging naar de glasbak. Het metaal verdween bij het grofvuil of in de gewone grijze plasic vuil niszak. Behalve de wat tegengevallen resultaten van de proef, gaf zij verder ook financieel proble men omdat de provincie Zuid- Holland nog geen subsidie had verstrekt. Wethouder J. Peters zei echter dat het Leidse pro ject tot nu toe de dupe is ge worden van een prestigekwes tie binnen de provinciale gele deren. „Maar gedeputeerde dr. J.W. Hekkelman (CDA) heeft gezegd de subsdidiekwestie op nieuw aan de orde te stellen. Ik heb dus goede hoop dat we de subsidie alsnog krijgen", al dus Peters. gemaakt en de gemeente dient een progressief kraakbeleid te voeren. In plaats van illegale plakkers lastig te vallen, zou de politie zich meer met zware en sexuele criminaliteit bezig moeten houden, vinden de JS. Tenslotte zou de gemeente de opheffing van confessionele scholen moeten stimuleren. Hoewel de JS vinden dat de PvdA het heel redelijk heeft gedaan de afgelopen acht jaar, zijn de Jonge Socialisten toch tegen de samenwerking met de VVD. „Er zijn toch vaak punten geweest waarbij de PvdA zich heeft moeten com- promiteren", constateren de JS en als voorbeelden noemen ze daarbij onder andere de in spraak, die steeds meer zou worden afgezwakt en de open baarheid van bestuur: „De op positie moet je met open visier tegemoet treden en niet ge heimzinnig tegen doen". Een samenwerking met het CDA zien de Jonge Socialisten overigens ook niet zitten. „La ten die de eerste twinig jaar nog maar lekker in de opposi tie blijven", is hun mening. En dat wensen ze de VVD ook toe. „In de landelijke politiek blijkt de VVD één van onze ergste vijanden. Hoe kan de PvdA dan samenwerken met zo'n partij in Leiden"? nderwijssymposium in provinciehuis EN HAAG/LEIDEN De provinciale rol in het onderwijs [ordt belangrijker. Vooral op het terein van de spreiding en janning van de onderwijsvoorzieningen blijkt dat de provincie :uwe taken krijgt. Dit is de reden waarom op 26 februari in 1 provinciehuis in Den Haag een symposium onder de titel t 'rovincie en onderwijs" wordt gehouden. Sprekers hierbij zijn kan feder meer minister W.J. Deetman van onderwijs en weten- ni en mevrouw I. Günther gedeputeerde van de provin- I-Holland. Het symposium begint om 09.30 uur in de sta- nzaal van het provinciehuis, Koningskade 1 in Den Haag. Boom geramd LEIDEN Een 32-jarige Lei denaar heeft vannacht tegen één uur op de Witte Singel met zijn auto een boom ge ramd. Hij vloog uit een bocht en reed eerst een paal omver voordat hij tegen de boom tot stilstand kwam. De auto werd geheel vernield. De man moest de bloedproef afleggen en deed afstand van de auto. Rembrandt had het niet beter kunnen wensen. De brug die zijn naam draagt, blijkt een prachtig object te zijn. Zeker als er vorst is. Daarvan getuigt deze plaat van fotograaf Theo Ringers. De belangstelling voor het ijs in Leiden blijft groot, terwijl de kwaliteit daalt. In de Leidse grachten zijn grote delen van de schaatsvloer immers door aangekoekt zand bijzonder stroef geworden. Maar daar is ook al wat op gevonden. Wie vermoeid is geraakt van al het geploeter, kan in de Rijn bij de Aalmarkt terecht. Om even uit blazen in een statige driezitter. LEIDEN In de Leidse Waag is vandaag en morgen nog de tentoonstelling „Dan had je maar niet...." te zien. Deze door de stichting Vrou wen Tegen Seksueel Geweld samengestelde tentoonstelling geeft een beeld van de oorza ken en gevolgen van seksueel geweld tegen vrouwen. Het toont aan dat aanrandingen en verkrachtigen niet op zich zelf staan, maar een gevolg zijn van de ongelijke verhoudin gen tussen mannen vrouwen in de maatschappij. Ook wordt een beeld gegeven van de ver schillende vormen van sek sueel geweld. Geïnteresseerde groepen of buurt- en clubhui zen kunnen de uit veel foto's en teksten bestaande expositie van de stichting huren. De tentoonstelling begint met een overzicht van de veron derstelde rolpatronen van mannen en vrouwen, dat vooral in reclame en commer cie, maar ook, misschien min der opvallend, in het dagelijks leven tot uiting komt. Door in bestaande reclames de vrouw te veranderen in een man, wordt de belachelijkheid van die vrouwenrol in de reclame aangetoond. Daarna wordt het seksisme belicht, vaak voort gekomen uit die rollenpatro nen, en worden allerlei voor werpen getoond waarbij de vrouw als lustobject dient. Aan de hand van foto's, moppen en teksten wordt duidelijk ge maakt dat dit seksisme de vooroordelen over vrouwen versterken en bevorderen. sueel geweld dat vele verschij ningsvormen kent. Op de ex positie wordt daarvan hand tastelijkheden, ongewenste in timiteiten, mishandeling, aan randing en verkrachting, in cest en gedwongen prostitutie belicht. Duidelijk wordt ge maakt dat sexueel geweld veel te maken heeft met misbruik van macht met als kernpunt dat het gaat om geweld tegen vrouwen als sekse. Deze machtverhoudingen worden volgens de tentoonstelling weer in stand gehouden door allerlei normen en mythen die er over vrouwen en mannen bestaan. Panelen met kran tenknipsels over sexueel ge weld tegen vrouwen, kinderen en vrouwelijke vluchtelingen uit het buitenland geven een Na,het seksisme volgt het sek- droevig overzicht. Een foto van een overlijdingsadverten- tie van een vrouw die geruime tijd in een Blijf-van-m'n-lijf- huis verbleef en een mishan deling door haar man met de dood moest bekopen, spreekt boekdelen en is zeer aangrij pend. De tentoonstelling wordt ten slotte afgesloten met een over zicht van wat er tegen sek sueel geweld gedaan kan wor den en al werd gedaan. Foto's geven een beeld van gevoerde akties in Nederland en in Lei den en de hulpverlening door vrouwen en de officiële in stanties als politie en justitie. Als laatste wordt het beleid van de overheid belicht. Be leidsvoornemens worden naast hetgeen in de praktijk gebeurt, geplaatst. Zwartrijders op de loop LEIDEN Het aantal zwartrijders neemt zien derogen af. Het aantal mensen dat zonder beta ling gebruik maakt van het openbaar vervoer is bij de NZH in de Leidse regio gedaald tot vrijwel nul. In Den Haag is een daling geconstateerd van 11,5 naar 2,4 procent. De opbrengsten van de on dernemingen lijken bo vendien te stijgen. De daling van het aantal zwartrijders bij de NZH is vooral veroorzaakt door het verdwijnen van de stempe lautomaten. „We hadden al relatief weinig zwartrijders, omdat iedereen zijn beta lingsbewijs aan de chauffeur moest laten zien. Zo'n twee procent reed illegaal mee. Nu de stempelautomaten zijn verdwenen, is ook het feno meen van de zwart- en grijs- rijder voorbij. We hebben de laatste maanden althans nau welijks meer personen ge verbaliseerd wegens een on geldig kaartje", aldus een woordvoerder van de NZH. In de grote steden Den Haag, Rotterdam en Amsterdam is de daling van het aantal zwartrijders spektaculair. Al dus meldt het ministerie van verkeer en waterstaat. Als oorzaak van deze daling wordt de inschakeling van geüniformeerde jongeren als „wagenbegeleiders" ge noemd. Ook in de Amster damse metro ,is het ver schijnsel zwartrijder (en grijsrijder) op zijn retour. Door de aanwezigheid van de „wagenbegeleiders" daar is het aantal niet-betalenden teruggelopen van 24 naar 12 procent. Rotterdam is vorige maand pas begonnen met het inzetten van jongeren in de trams. Deze werkloze jonge ren zijn in dienst genomen om de service in het open baar vervoer te verhogen en het zwart- en grijsrijden te bestrijden. In Amsterdam werken thans ongeveer 250 van deze VIC's (veiligheid, informatie, controle). Rotter dam heeft er nu 350 en Den Haag 120. Bedrijfsongeval bij Put van Menten OEGSTGEEST Een 52-jari- ge Lissenaar is gistermorgen met een gebroken been en een gat in het hoofd naar het AZL overgebracht na een bedrijfs ongeval in de Put van Menten. Bij de verplaatsing van een zandzuiger schoot een staalka bel los. De kabel sloeg tegen hej been van de man.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11