tcldóc QoMmd~& EBR bereid voorschotten te verlagen als gasprijs daalt 1) ALLERLEI(DS) r. leni STAD OMGEVING loeterwoudenaar boos >p dokterstelefoon Uitstel proef autovrije Breestraat op zaterdag Katwijk bij het EBR BRUGWACHTER WILLEKES HEEFT GEEN IJSVRIJ „W e hebben nu nog wat tijd om erover na te denken" DONDERDAG 20 FEBRUARI 1986 PAGINA 9 2-en na oudste ^eidse man iverleden IIDEN Op de leeftijd van I jaar is gisteren overleden de =r N.F. Delsasso. Hij was de oudste inwoner van Lei- verbleef in het Sint Eli- jth Gasthuishof. De heer elsasso werd op 11 september 85 als zoon van een Italiaanse der in Leiden geboren. Hij jonde in Oegstgeest en Den ■jaag om in I936*in Leiden te- g te keren. Hij werkte als oenteman, schoorsteenveger rijwielbewaarder. Zijn echt- note overleed in '74. Het echt- iar Delsasso had acht kinde in R buf( |je| Eerste spinazie LEIDEN Op de Leidse groentevei ling is gister morgen de eerste spina zie van dit seizoen aan gevoerd door N. van Schie uit Leiden. De spinazie werd gekocht door F. van de Wetering. Hij betaalde 5,50 per kilo. GEEN CAFÉ AAN NIEUWSTRAAT EN KAASMARKT LEIDEN In tegenstelling tot een eerder voorstel van het college van B en W, zal het café De Schmidsche niet ver plaatst worden van de Van der Werfstraat naar het pand Kaasmarkt 9. Het café is door nieuwbouwplannen gedwongen te verhuizen. Omwonenden tekenden gisteravond bij de commissie ruimte lijke ordening echter bezwaar aan tegen de vestiging van het café aan de Kaasmarkt. Zij vreesden met de nodige overlast te maken te krijgen. De bezwaren werden door de commissie gehonoreerd, voor het café zal een ander onderkomen ge zocht worden. De commissie stelde bovendien vast dat zich in het pand Nieuwstraat 31 niet opnieuw een café zal mogen vestigen. Tot enkele maanden geleden was in het pand een discotheek on dergebracht. Deze is inmiddels failliet maar momenteel wordt het pand verbouwd voor de vestiging van een nieuwe disco theek. De omwonenden zijn hier fel tegen. Zij zeggen nu al veel overlast te ondervinden van andere café's in de wijk. Getracht zal worden via een wijziging van het bestemmings plan de komst van de nieuwe discotheek te verhinderen. Bonden niet akkoord met voorstel Arameo LEIDEN De vakbonden FNV en NCHP gaan niet akkoord met het laatste voorstel voor een sociaal plan van Aram eo. De FNV heeft schriftelijk zijn leden geraadpleegd. Die stemden in meerder heid tegen aanvaarding van het sociaal plan. Districtsbestuurder P. de Groot: „Vooral de regeling voor werknemer? onder de 57 jaar is onvoldoende". De bonden willen nu weer met Arameo om tafel gaan zitten. De Amerikaanse/Ara- bische oliemaatschappij, die al een ont slagvergunning heeft aangevraagd voor 148 van de 370 werknemers die op straat worden gezet, liet in een eerder stadium al weten daartoe niet bereid te zijn. Het arbeidsbureau moet nu bepalen of de ontslagvergunning wordt verleend. Eigendommen autodief door politie herkent LEIDEN De eigenaar van een auto, die geparkeerd stond aan de Hooigracht, keek wel vreemd op toen hij vannacht uit het raam keek en zijn auto op een hele andere plaats zag staan. Hij belde de politie, maar de autodief was reeds verdwenen. De dief had echter wat persoonlijke spul len in de auto achtergelaten, die de agenten herkenden. Zij hadden na melijk het afgelopen weekend een inbreker aangehouden, die bij fouille ren dezelfde spullen bezat. Korte tijd later kon de 18-jarige inbreker/auto dief in een leegstaande houten ge bouwtje aan de Wassenaarseweg wor den aangehouden. De jongen is ver slaafd aan de heroïne. Jongeren aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond vier Leidse jon geren aangehouden, die vernielingen pleegden in de Bree- straat en Langebrug. Na verschillende telefoontjes van bewo ners, trof de politie op de Breestraat vier jongeren aan die de ruiten hadden ingegooid en auto's vernielden. De politie kon drie jongens in de leeftijd van 16, 19 en 20 jaar aanhouden. Een vierde jongen wist te ontsnappen. Terwijl de drie aan het bureau waren voor verhoor werd er bij het politiebureau een ruit ingegooid door de vierde gevluchte Leidenaar. Vrouw redt andere vrouw uit water LEIDEN Mevrouw De Groot van de Haarlemmerweg heeft*gisteravond een 50-jarige Leidse vrouw gered, die door het ijs was gezakt. De 50-jarige vrouw liep op het ijs van de Haarlemmertrekvaart en wilde onder de Willem de Zwijger- laanbrug door. Onder deze brug zakte ze echter door het ijs. Mevrouw De Groot, zag het gebeuren en stak zonder aarzelen de helpende hand toe. Ze trok de vrouw vanaf de brug het water uit. De Leidse is in sterk onderkoelde toestand naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. jparati 7 'J 0 LEIDEN Het Ener giebedrijf Rijnland (EBR) is dankzij de com puter per 1 april in staat én bereid de voorschot ten onmiddellijk te wij zigen zodra de energie prijzen daartoe aanlei ding geven. „Maar dan moet de prijsverande- ring wel de moeite waard zijn", zei me vrouw J.G. Fase-Dub- beldeboer gisteravond tijdens een vergadering van de algemene raad van het EBR. Mevrouw Fase (voorzitter van het college van beheer van het EBR) antwoordde hiermee op vragen van de PvdA'er J. van Meijgaarden uit Leiden. Deze wil dat de voorschotten worden aange past wanneer de gasprijzen in juli mogelijk met 8 a tien cent per kubieke meter om laag gaan. Iedere afnemer van energie betaalt zijn re kening niet na de levering, maar ervoor. Daartoe moet elf keer per jaar een voor- LEIDEN „Dat zal het Energiebedrijf Rijnland niet gebeuren", was gisteren de reactie op de vraag van de heer N.A.H. Sluis uit Noordwijkerhout of het EBR nog verzoeken had gekregen om de voorschotten te verho gen. Sluis wees op Katwijk waar 400 bewoners deze week bij het plaatselijke nutsbedrijf om een verhoging van hun voorschot hebben gevraagd. Deze 400 perso nen moesten dit jaar bijbetalen, omdat zij meer energie hadden gebruikt dan hun voorschotten konden dragen. Met een hoger voorschot willen ze herhaling van een onaangename verrassing (bijbetaling) voorkomen. Sluis kreeg te horen dat het EBR de voorschotten zó goed berekent, dat er geen sprake is van bijbetalen. „Da's een een goede zaak. Dan moet Katwijk maar snel bij het EBR komen", meende Sluis. schot worden betaald. Soms is dit te weinig, zodat nader hand moet worden bijbe taald, in andere gevallen be taalt de klant teveel voor schot en krijgt hij of zij geld terug. Dankzij het zogenaamde Nu- mussysteem kan het EBR per 1 april snel reageren op de prijsschommelingèn. Is juli inderdaad sprake een grote verlaging vj gasprijs, dan zullen de voor schotten onmiddellijk wor den aangepast, zo werd gis teren duidelijk. Een dergelij ke verlaging van 8 a 10 cent per kubieke meter zou voor een gezin betekenen dat de gasrekening met 300 gulden per jaar omlaag gaat. Een gezin betaalt ongeveer 250 gulden voorschot per maand aan het EBR. „Het moet wel een subsantiële verlaging zijn, anders moet de klant na een strenge winter bijbeta len", aldus mevrouw Fase. Van Meijgaarden drong er bij het college ook op aan dat snel wordt gereageerd op een voorstel van minister G. van Aardenne "(economische zaken). Deze stelt 150 mil joen gulden voor het ont wikkelen van windenergie beschikbaar. „Daar moeten we snel bij zijn", meende Van Meijgaarden. Hij stelde voor te gaan praten met ge meentes als Alphen aan den Rijn en Waddinxveen die concrete plannen hebben op het gebied van windmolens. Volgens de de heer P. Bor- dewijk (lid van het college van beheer) wordt er ge werkt aan de windmolens. Hij wees erop dat de mede werking van gemeentes nog niet alles wil zeggen. Het EBR wil in Aarlanderveen een windmolen bouwen, heeft daar de toestemming van. Alphen aan den Rijn voor, maar krijgt van de provincie geen vergunning deze molen te bouwen. Het EBR is tegen dit besluit in beroep gegaan. De algemene raad van het EBR ging gisteren akkoord met de reorganisatie van de nv elektriciteitsbedrijf Zuid- Holland (EZH). De EZH is nu nog een samenwerkings verband tussen een aantal energie-opwekkende bedrij ven, maar moet worden om gebouwd tot het enige be drijf in Zuid-Holland dat elektriciteit produceert en transporteert. Een en ander heeft te maken met de plan nen van het rijk om het aan tal elektriciteit-produceren de bedrijven terug te bren gen. Voof het EBR veran dert er niets. Het bedrijf blijft elektricteit opwekken en zet deze stroom op het net van het EZH. Het EBR krijgt 12 procent van de aan delen van het EZH en mag één commissaris naar het be stuur afvaardigen. Voor de afnemers heeft de reorgani satie geen gevolgen, de prijs van elektriciteit verandert niet. 'ggae-avond t Breehuys aan de Breestraat 19 houdt vanavond vanaf 11 uur een reggae-avond. De live-muziek wordt verzorgd door Prince Pieter the Rythim Kings met zangeres Sis- r Jeba. De toegangsprijs bedraagt twee gulden vijftig. \LVC De Haagse Rythm Blues groep Red Shoes treedt van avond op in het D-café van het Leids Vrijetijds Centrum, Breestraat 66. De groep speelt rauwe rythm blues in de stijl van Eddie Cochran en Rory Callagher. Het optreden begint om elf uur. De Leidse band Hedgehog treedt mor genavond vanaf half twaalf bij het LVC op. De groep wis selt stevige rock 'n roll af met rustige ballades. Zaterdag treedt Not a Slow Affair op in het LVC. De muziek van deze groep is sterk gevarieerd. Het slagwerk is samenge steld uit authentieke Afrikaanse percussie-instrumenten. Dit concert begint elf uur. Sieralex Sieralex juweliers heeft haar behuizing aan het Kort Ra penburg ingeruild voor een ruimer onderkomen aan de Breestraat 95. Voorzitter van de Leidse Kamer van Koop handel. A. Koningsveld, zal de nieuwe winkel morgenmid dag om half vijf officieel openen. Ter gelegenheid van de opening is tot eind mei de speciaal uit München overgeko men volledige collectie Hans Hansen Silver te zien. De col lectie omvat plastieken en gebruiksvoorwerpen van zwaar zilver, die speciaal voor het Deens Hans Hansen atelier door diverse vooraanstaande kunstenars als henry Moore, Kenneth Armitage, Björn Wiinblad, Allan Scharff en Gia- como Manzu zijn vervaardigd. Brugwachter Willekes op het ijs voor de Lammebrug: niet veel te doen. maar geen ijsvrij. LEIDEN Onder de Lamme- Schiekanaal en de Vliet wach- brug moeten takkenbossen schaatsers doorgang beletten. Verder op in het Rijn- en EIDEN ZOETEROUDE De heer L. Hensen.uit eterwtmde is boos op de lokterstelefoon. Hij voelt ich door deze organisatie et het spreekwoordelij- kluitje in het riet ge- uurd toen zijn moeder [ïndagavond in nood ver- erde. Razendsnel han- [elen van de Leidse poli- redde het leven van ievrouw Hensen. fevrouw Hensen, die in de 3 fetoberstaat in Leiden woont, zondagavond haar zoon Zoeterwoude en vertelde Ut ze problemen met ademha- fen had. Haar zoon beloofde de [okterstelefoon te bellen, r vroegen ze wie de huis man mijn moeder is. Dat ik niet, want ze had pas jwe", vertelt Hensen. lij kreeg te horen datmen jerst de naam van de huisarts de weten. „Dan is het uw [erantwoordelijkheid, heb ik Hensen belde zijn moeder weer om de naam van de arts te vragen, maar hij kreeg geen gehoor. Daarop belde hij de politie, die zonder dralen een surveillancewagen naar de 3 Octoberstraat stuurde. Nadat aanbellen geen resultaat had opgeleverd, trapten de agenten de voordeur in en troffen me vrouw Hensen liggend in haar huiskamer aan. Zij begonnen meteen met hartmassage en mond-op-mond beademing en dat werd later overgenomen door leden van de eerste hulp dienst. In het AZL kwam de vrouw weer bij. „Het gaat nu redelijk met haar", vertelt Hensen, „maar als het aan de dokterstelefoon had gelegen, was dat ivel anders geweest". De heer J. van der Grijp, ver pleegkundig coördinator van de GG&GD, wijst de kritiek van Hensen op de dokterstele foon af. Dit telefoonnummer is bedoeld om inlichtingen te verstrekken over dienstdoen de huisartsen, apothekers en vroedvrouwen. „Als je niet weet waar je huisarts is of wie er weekeinddienst heeft, kan je dat bij de dokterstelefoon vragen. Omdat in Leiden de huisartsen in groepen zich op gedeeld is het wel noodzake lijk om de naam van de eigen huisarts te weten. Anders weet je niet welke vervanger van welke groep ingeschakeld moet worden", aldus Van der Grijp. „Als er sprake is van een noodsituatie, dan wordt er altijd snel gereageerd. Dat ge beurde niet bij de heer Hen sen, maar dat had mede te ma ken met de informatie die aan de functionarissen van de dok terstelefoon werd gegeven. Uit de informatie bleek niet, dat er van een noodsituatie sprake was. Dat bleek pas later", al dus Van der Grijp. De verpleegkundig coördina tor van de GG GD zegt dat de dokterstelefoon in Leiden goed functioneert. „Het is een organisatie van de huisartsen zelf en de contacten zijn bij zonder goed. Het is een zeld zaamheid dat er in Leiden moeilijkheden zijn met slecht of moeilijk bereikbare huisart sen en dat is elders wel eens anders". ten schippers op ijsloze tijden. Auto's rijden vlot het Lam- menschansplein op, de Lam mebrug is in deze tijd geen ob stakel. In het brugwachters- huisje zit J. Willekes. Voor niets, zo lijkt het. Heeft hij geen ijsvrij? „Ik heb hier nog altijd twee taken. Ik moet de weg in de gaten houden en schaatsers uit het water halen, wanneer zij door het ijs zakken", zegt de brugwachter. „Als het glad wordt op de brug moet ik strooien. We hebben hier een voorraadje pekel. Vroeger strooiden we dat vermengd met zand. Nu gebruiken we pure pekel". Willekes ziet het overigens niet zitten om schaatsers te hulp te schieten: „Dat lijkt me link. Je bent zo bevangen door de kou. Ik ben er niet zo hap pig op om het ijs op te gaan. Bovendien mogen de schaat sers de brug niet onder door. Ze trekken zich echter weinig aan van de takken, die op het ijs liggen". De brugwachter doodt de tijd met het lezen van de krant en het maken van puzzeltjes. Soms neemt hij iets mee om te knutselen. In de hoek van het wachtershuisje staan wat oude prettiger wanneer er een einde komt aan de ijstijd: „De tijd gaat sneller, wanneer je wat te doen hebt". Diegenen, die denken dat brugwachters tijdens een vorstperiode „helemaal niets" te doen hebben en de rest van de tijd „niets" te doen hebben, komen bedrogen uit. „Wan neer ik zomers bij de sluis in Leidschendam werk, is het erg druk. Dan hoeft er niemand jaloers op me te zijn". Ook bij de Lammebrug is er in de zo mermaanden veel te doen. De brugwachter moet dan ook de Trekvlietbrug bedienen schepen van drinkwater v Leidschendam mer Willekes een zogenaamde „reserve brugwachter en rouleert over verschillende bruggen. Voor keur voor een brug heeft hij niet. Op de vraag of het bedie nen van de Brienenoordbrug het ideaal is voor iedere brug wachter is, antwoordt hij ont kennend. „Het is wel prettig om steeds van brug te deren. Misschien dat ik later wel een eigen brug zou willen. Dan werk je wat regelmatiger: een week ochtenddienst, een week middagdienst". Erg dankbaar werk is het bedie nen van de brug volgens Wil- radio's, die een brugwachter lekes niet. De tragieï het fepareren is. Weer een brugwachter is dat hij het ander maakt de tijd vol met fi guurzagen. Omdat Willekes zelf schaats liefhebber is, hoopt hij dat het ijs nog een tijdje blijft liggen. Voor het werk is het echter nooit goed doet: „Je. bent beetje het pispaaltje. Voor de schipper gaat het nooit snel genoeg, automobilisten worden boos als de brug omhoog gaat". WILLEM SPIERDIJK CDA, VVD EN SP STEUNEN ONDERNEMERS LEIDEN De beslissing over een proef met het (uitgezonderd van bussen) autovrij maken van dé Breestraat op zaterdag zal niet eerder dan in augus tus genomen worden. Een meerderheid van de com missie ruimtelijke orde ning en verkeer bedong dit gisteravond. Hoewel verantwoordelijk wethou der J. Peters gisteravond al had willen besluiten tot de proef, liet hij blijken zich bij de wens van VVD, CDA en SP neer te zullen leggen. De ondernemers reageerden in eerste in stantie tevreden op het uitstel. Het college had voor enige verwarring gezorgd door ener zijds de commissie een uit sprak over een te houden proef te vragen, terwijl ook onlangs een nieuwe versie van het verkeersplan werd uitge bracht waarin vier varianten voor de verkeersafwikkeling in het centrum zijn opgeno men. VVD-fractievoorzitter G. Bakker drong er op aan de twee voorstellen aan elkaar te koppelen. Bakker vond dat beide voorstellen tegelijkertijd in de inspraak moeten worden gebracht. Afhankelijk van de reacties zou de raad in augus tus een beslissing kunnen ne men. Dat dan alsnog wordt be sloten tot het houden van een proef, is niet uitgesloten. De raad kan op dat moment ech ter ook de overige varianten in de besluitvorming betrek ken, aldus de VVD. Bakker kreeg voor dit voorstel steun van CDA en SP. Wethouder Peters wilde ech ter meer tijd beschikbaar stel len voor de inspraak op het verkeersplan. Wanneer nu tot een proef op de Breestraat zou worden besloten, zouden de resultaten hiervan in de dis cussie over het verkeersplan kunnen worden meegenomen, stelde Peters. Behalve door PvdA: Gemeente moet de helft betalen van city-ring bus LEIDEN PvdA-fractievoorzitter M. van der Molen stelde gisteravond voor, dat de gemeente de kosten van een bus over de city-ring (een idee van haar partijge noot J. van Meijgaarden) met de ondernemers zou de len. Van der Molen stelde daarbij als eis dat de fre quentie van de bus tot tenminste eenmaal per tien mi nuten zou worden opgevoerd, (Andat de busdienst an ders weinig effect zou hebben. De kosten van de bus dienst zouden daarmee komen op een ton per jaar. Ver tegenwoordigers van de ondernemers zeiden het voor stel sympathiek te vinden, maar niet te weten hoe zij een halve ton bij de winkeliers zouden moeten verga- Verwondering over opstelling VVD LEIDEN De niet-collegepartijen toonden zich gister avond verwonderd over de negatieve houding van de VVD met betrekking tot het houden van een proef voor de verkeersafwikkeling in de Breestraat. Uit het feit dat het college van B en W enkele maanden geleden in een brief voorstellen had gedaan over een proef, hadden zij afgeleid dat niet alleen de PvdA onder aanvoering van verkeers wethouder J. Peters, maar ook de VVD bereid was tot het houden van deze proef. Volgens VVD-fractievoorzitter G. Bakker berustte die suggestie echter op een misverstand. „Ik heb altijd al vraagtekens gezet bij de inhoud van de brief", verkondigde hij gisteravond. zijn eigen PvdA vond Peters hiervoor ook steun bij D66 en Links Leiden. Overigens zou ook volgens het voorstel van Peters de proef niet eerder dan in het najaar plaats heb ben. Peters wil namelijk wachten op de voltooiing van de Sanders-parkeergarage en het herbestraten van de Lan- gegracht, dat rond de bouw vak moet plaatshebben. Peters zei overigens te betwij felen of in het voorstel van de VVD de proef ook daadwerke lijk in oktober van start zou kunnen gaan, zoals Bakker voorspiegelde. Naar zijn me ning gaat de voorbereiding er van zoveel tijd vergen dat niet eerder dan eind dit jaar of be gin volgend jaar een proef zou kunnen worden gehouden. Nu een beslissing over de verkie zingen heen is getild, sugge reerde PvdA-fractievoorzitter M. van der Molen dat de Bree straat een rol zal gaan spelen bij de college-onderhandelin gen na de verkiezingen. Peters gaf te kennen niet on der de indruk te zijn gekomen van de bezwaren van de on dernemers tegen de voorge stelde proef. „De economische situatie in de Breestraat is niet optimaal. Dat het Waal (de voorganger van wethouder Peters) niet is gelukt de Bree straat af te sluiten, kan als een gemiste kans worden be schouwd. Je kan overal in Ne derland zien dat winkeliers zich verzetten tegen iedere af sluiting. Maar niet zelden blij ken ze er in een later stadium toch tevreden mee te zijn", al dus Peters. Hij verwees in dit kader naar de Haarlemmer straat. Overigens waren alle partijen het erover eens dat een proef alleen op de zaterdag en niet op de donderdagavond gehou den zou moeten worden. ONDERNEMERS TEVREDEN MET UITSTEL LEIDEN Vertegenwoordi gers van de ondernemers-or ganisaties reageerden gister avond positief op het uitstel van de proef met de Bree straat, waartoe de commissie ruimtelijke ordening en ver keer besloot aan B en W te ad viseren. „We hebben nu ten minste nog wat tijd om er over na te denken", aldus één van hen. De ondernemers waren er voorstander van om eerst alle varianten voor de Breestraat iaf te wegen, voordat tot welke proef dan ook zou worden be sloten. Een mogelijke opeen volging van besluiten "fen ver keersmaatregelen' zou naar hun mening tot de nodige on duidelijkheid bij de consument leiden. De voorzitter van de Bree- straat-winkeliersvereniging, Van Cleef, liet gisteravond doorschemeren nog een nieu we variant voor de verkeer safwikkeling in de binnenstad in petto te hebben. Deze vari ant zullen de winkeliers tij dens de inspraakronde naar voren brengen. Van Cleef liet bovendien blijken, dat niet langer vastgehouden wordt aan de bouw van een parkeer garage aan de Aalmarkt, voor dat de Breestraat autovrij mag worden gemaakt en een win- kelpromemade wordt, zoals de winkeliers eerder voorstelden.. Ook een parkeergarage op een andere plaats in het westelijk deel van de binnenstad biedt voldoende garantie om verre gaande verkeersmaatregelen in de Breestraat te nemen, vond Van Cleef. Wethouder Peters heeft echter al laten weten de mogelijkheden hier voor minimaal te achten.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9