Zes pagina s Pays-Bas in Le Monde Diamantindustrie in België luidt noodklok Medewerker Filipijnse krant in VS vermoord \t 3 Brokstukken rechter stuwraket gevonden fieidaeSowant DONDERDAG 20 FEBRUARI 1986 PAGINA 5 iscussie over Sacharov p Russische televisie _,KOU Voor het eerst sinds enkele jaren ft de Russische televisie gisteren aandacht be de zaak Sacharov. Dat gebeurde in een igramma, waarin een uur durende samenvat- ig werd gegeven van een dikwijls zeer verbit- (d satelliet-debat tussen inwoners van Lenin- Tad en inwoners van het Amerikaanse Seattle, fct debat werd enkele weken geleden gehouden de burgers van Seattle aangesneden onder erpen als Sacharov, de emigratie van joodse n de misbruik van de psychiatrie ontlok- de Russen antwoorden, die zich veelal informeerden aan het officiële standpunt. De tal- ijke meningsverschillen tussen de twee deelne- iende groepen deed het persagentschap TASS •rken: „De dialoog toont aan dat de twee par elkaar slecht kennen". Miljarden nodig voor beveiliging ambassades VS WASHINGTON De Amerikaanse regering zal het Congres dit jaar om ruim zeven mil jard gulden vragen om een aantal geheel nieuwe ambassades te kunnen bouwen. Die ambassades worden op grotere terreinen en op enige afstand van de openbare wegen gesi tueerd. Ze zullen niet alleen van zeer sterke hekwerken, maar ook van speciaal versterkte muren en daken worden voorzien. Ook de computerafdelingen van de ambassades wor den extra beveiligd. Voor allerlei aanvullen de veiligheismaatregelen zou nog eens vijf tien miljard gulden nodig zijn. De laatste ja ren zijn al miljoenen guldens uitgetrokken voor extra beveiliging, maar de laatste (mis lukte) aanslag op de ambassade in Lissabon heeft bewezen dat dat nog niet voldoende is. Gif in haven van Antwerpen ANTWERPEN Een deel van de Antwerpse haven is ernstig ver vuild omdat er in de nacht van dinsdag op woensdag een grote hoeveelheid benzeen in het water terecht is gekomen. Dat gebeurde toen die stof werd overgeslagen van een Britse kustvaarder naar de installaties van het chemische be drijf BASF. Aan boord van het Britse schip is een fout gemaakt, al dus de havenautoriteiten. Benzeen is giftig en staat als kankerverwek kend te boek. Personeel van BASF is gisteren gestart met het weg scheppen van de gestolde benzeen. Rots stond niet op zeekaart Sovjetschip WELLINGTON De rots voor de Nieuwzeelandse kust die het Russi sche cruiseschip Michaïl Lermentov zondag noodlottig werd stond niet op de zeekaart van het schip. Dit heeft de kapitein verklaard voor de Sovjet televisie, zo is gisteren gemeld door het Nieuwzeelandse blad Dominion Newspaper. Bij het onderzoek gaat het vooral om de vraag of de kapitein op het fatale moment de leiding had aan boord van het schip of de loods die aan boord was. Tussen de Sovjet-Unie en Nieuw-Zeeland is ruzie ontstaan over de vraag aan wie het ongeluk te wijten was. Eén persoon kwam bij het ongeval om het leven. ,Kohl heeft zich misschien vergist' BONN Een naaste topmedewerker van Bondskanselier Helmut Kohl heeft toegegeven dat Kohl een commissie van onderzoek op het verkeerde been kan hebben gezet, doordat hij een „blackout" heeft gehad bij een langdurige ondervra ging Deze opzienbarende uitspraak kwam gisteren uit de mond van Heiner Geissler, de secretaris van de CDU die als strateeg geldt in de campagne voor de in januari 1987 te houden verkiezingen voor de Bondsdag. Geissler, die de bewe ring eerder deze week nog „volstrekt on gefundeerd" genoemd had, leek reke ning te houden met de mogelijkheid van een fout in de getuigenis van Kohl toen die in juli 1985 met een Bondsdagcom missie sprak. Naar zijn zeggen had de Bondskanselier toen „mogelijk een soort blackout". „Dat kan zich tijdens langdu rige verhoren voordoen", aldus Geissler die verder zei dat het om moeilijke, inge wikkelde kwesties ging. De CDU-secre- taris debatteerde met Otto Schily, een Bondsdaglid voor de Groenen wiens be schuldiging dat Kohl in juli 1985 gelogen heeft tegen een parlementaire commis sie, geleid heeft tot een gerechtelijk vooronderzoek tegen de regeringsleider. Schily noemde de uitspraak van Geissler „sensationeel". „Het impliciet toegeven dat Kohl de onderzoekscommissie mis leid heeft door te ontkennen dat hij wist dat een particuliere stichting in feite diende om aan geld voor de partij te ko men, wekt het vermoeden dat Kohl daar wel degelijk van geweten heeft", aldus Schily. loessein ireekt met »LO ia afwijzen redesplan rervolg van de voorpagina) MMAN De Jordaanse ining Hoessein heeft de sprekken met de PLO gebroken, omdat de ilestijnse leiding niet be id blijkt afspraken te iken en na te komen, it zei Hoessein gisteren tor de Jordaanse tv. Het sluit kwam als een ver- ssing. Eerder op de dag id de Egyptische presi- it Moebarak nog ver- ard, dat de gesprekken ►en Jordanië en de X) nog steeds aan de ng waren. idurende enige weken heb- n koning Hoessein en PLO- oorzitter Arafat besprekin- n gevoerd over de erken- Israël door de PLO ruil rol de ,0 in vredesoverleg. Een en der zou, aldus een Ameri- ans plan. moeten gebeuren grond van de VN-resoluties en 338, waarin het be- ansrecht van Israël wordt garandeerd binnen de gren- 1967. Tijdens een ternationale vredesconferen- vervolgens ook de ilestijnse problematiek aan orde moeten komen. De jO is vooral tegen dit voor- omdat in de VN-resoluties wordt gesproken over een n Palestijnse staat. Koning essein zei overigens wel dat zich gebonden blijft achten het akkoord dat hij vorig I februari sloot met de b-leider om gezamenlijk te rken aan vrede in het Mid- i-oosten. Maar hoe hij dat doen, heeft hij niet gezegd. PARIJS De gezagheb bende Franse krant Le Monde heeft gisteren zes pagina's aan Nederland gewijd. Aanleiding voor het speciale katern ,,Les Pays-Bas a Paris" was het eendaagse bezoek van ko ningin Beatrix aan de Franse hoofdstad en het feit dat Nederland mo menteel het voorzitter schap bekleedt van de Europese Gemeenschap. Zittend op hun bankje in de metro hebben de lezers van Le Monde wat nader kennis kunnen maken met dat noor delijke landje dat eigenlijk voor het laatst in de aandacht stond bij het turbulente paus bezoek. De Amsterdamse correspon dent van Le Monde, Rene ter Steege (die werkzaam is bij het Parool) geeft een sympa thiek beeld van de door ko ningin Beatrix voorgestane „rydernisering van de mo narchie". Sociale problemen liggen de vorstin na aan het hart. Verbaasd zullen de Fransen hebben gelezen dat de koningin meer dan eens heilsoldaten in Amsterdam heeft begeleid op hun barm hartige tochten door de stad. Het artikel wordt geillu-* streerd met een portret van de koningin wat in Le Monde, dat vrijwel nooit foto's af drukt, heel bijzonder mag he ten. Hoe goed de Nederlanders hun produkt in het buiten land aan de man weten te brengen, vertelt de „minister" van buitenlandse handel, Frits Bolkestein. Het handels overschot met Frankrijk be droeg in de eerste helft van 1985 ruim vijf miljard gulden. „Fransen zijn niet agressief genoeg", vindt Bolkestein. De journalist van Le Monde hoopt dat het beter zal gaan wanneer de TGV-verbinding Parijs-Amsterdam er is, al schrijft hij dat het Franse za kenleven wat betreft de han del met Nederland eigenlijk nauwelijks illusies koestert. Interessant kan het worden wanneer Nederland „twee of drie kerncentrales" gaat ko pen. De Fransen zien zichzelf als belangrijke kandidaatver kopers. Een complete pagina's is ge wijd aan de speurtocht van journalist Jose-Alan Fralon naar „Les enfants de Provos". Wat teleurgesteld lijkt hij te constateren dat de huidige ge neratie jongeren in Nederland „lieve conservatieven" zijn. „Je moet je nu eenmaal ver zetten tegen je ouders", ver telt een leerling van het door Fralon bezochte katholieke lyceum in de aan Nederlan ders volstrekt onbekende stad Kallinaat, die volgens Fralon zestig kilometer van Amster dam ligt. Een kader heeft de Amster damse kraakster Suzanne van Putten gekregen, die een voormalige industrieterrein bewoont. Jaloers zullen Fran se lotgenoten lezen welke rechten zij niet hebben. Na ook een bezoek aan de Melkweg en Paradiso in Am sterdam te hebben gebracht, komt de journalist van Le Monde tot de conclusie dat het samengaan van integratie van „marginalen" in de Ne derlandse maatschappij en het respect van die marginalen voor de bestuurlijke instellin gen, een van de origineelste kenmerken van ons land is. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De onrust onder Antwerpse diamantaires rond de miljoenenfraude die in ja nuari boven tafel kwam is zo groot, dat het mogelijk blijft dat de handel zich zal ver plaatsen naar Amsterdam of Israël. Dat is de mening van de Hoge Raad voor de Dia mant, die gisteren in Antwer pen een crisisplan bekend maakte om daarmee de dia mantindustrie in België voor ondergang te behoeden. Volgens de Raad is de situatie in de diamantnijverheid sinds 1980 zeer zorgwekkend van wege de concurrentie van Is raël, maar ook van lage Ionen- landen als India, Thailand en de Sovjet-Unie. De industrie, die op haar hoog tepunt 30.000 mensen aan werk hielp, heeft nu nog maar 8000 werknemers. Zij vraagt nu aan de regering soepele be lastingregelingen en een min der stringent arbeidsregle ment. De omzet van de Belgische di amantindustrie bedroeg vorig jaar achttien miljard gulden. Volgens de Hoge Raad heeft de belastingfraude veel klan ten afgeschrikt en is het goed mogelijk dat de niet plaatsge bonden handel de klant zal volgen naar Amsterdam of Is raël. „Het onderzoek naar de fraude, waarmee naar schat ting een bedrag van zeker 50 miljoen gulden is gemoeid, strekt zich inmiddels uit naar Luxemburg, waar een „post bus-bedrijf" deel zou uitmaken van een zwart geldcircuit. Ze ker 20 Antwerpse diamantairs zouden met de fraude in ver band staan. SOVJETS LANCEREN RUIMTESTATION MOSKOU De Sovjet-Unie heeft vandaag een nieuw ruimtestation gelanceerd. Het ruim telaboratorium van de derde generatie, met de naam ,]Mir" (Vrede), heeft zes koppelingsmoge lijkheden voor ruimtevaartuigen, aldus het persbureau Tass. Het ruimtestation is gelan ceerd in verband met het 27e partijcongres van de communistische partij van de Sovjet-Unie (CPSU), dat volgende week begint. Israëlische zoekactie Israëlische militairen hebben vandaag opnieuw dorpen in Zuid-Libanon door zocht om twee door sji'itische guerrilla strijders gevangen genomen soldaten terug te vinden (foto). De twee sol daten werden afge lopen maandag bij een hinderlaag in de veiligheidszone langs de Israëlische grens gevangen ge nomen. Bij de zoe kacties zijn sinds maandag bijna hon derd mensen door de Israeli's opge pakt. Intussen re den vanmorgen door de straten van de sji'itische buiten wijken van Beiroet luidsprekerwagens die bekendmaakten dat een van de twee Israëlische gijze laars was gedood. Verdere gegevens werden niet be kendgemaakt. aanse soldaten hebben in Teheran de verjaardag van de Iraanse revolutie van 11 februari I79 gevierd. MIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 2) Smidje Verholen had zoals gebruikelijk as het laatste uurtje van de dag doorge dacht in de gezellige dorpsherberg en héél laat ezelfde avond liep hij naar huis in gezelschap m Daan Duymdrop, de gediplomeerde drogist, et zijn befaamde slome hond Pluto. „Ik heb ken zeggen, dat er een chinees eethuis in de assen komt," zei Daan. „Zou dat waar zijn?" „En öf dat waar is," antwoordde smidje Ver- alen. „De eigenaar is een zekere meneer Foe ong Hai. Hij heeft mij al zo'n beetje opgedra- ■o een paar smeedijzeren versieringen te gaan aken voor de inrichting van de eetzaal." ïjongejonge, kijk toch 'es an," zei Daan. „Wie id dat gedacht? Rijkhuyzen krijgt nog 'es gro- stads-allures! Een chinees eethuis! Toe aar!" Daan moest er eens even diep over idenken, doch weldra zag hij ook enkele goe ie mogelijkheden tot uitbreiding van zijn eigen zaken. „Ik zal dan maar vast een voorraadje zuiveringszout inslaan. Verholen," lachte hij. „Mensen, die chinees gaan eten, komen meest al met een knap overladen maag weer naar bui ten. Daan Duymdrop's zuiveringszout zal dan een probaat middel blijken om van de moeilijk heden af te komen." „Jij bent toch maar een geniale zakenman, Daan," lachte de smid, toen ze de hoek omsloegen. „Jij zult het met je zui veringszout nog eens ver brengen...." „Pof- ferdekoffie!" riep Daan Duymdrop toen ver baasd uit. „En weet je wie het óók nog 'es ver zal brengen? Dat kleine ventje daar! Dat is géén inwonertje van ons dorp! Wat doet een kind van die leeftijd nog zo laat op straat?" Het was het kleine ventje met zijn bundeltje en zijn doos, die daar vrolijk fluitend over het stille dorpsplein langs de eeuwenoude pomp liep.... ANTI-MARCOS STEMMING WORDT FELLER: LOS ANGELES Het hoofd van de verkoop van de „Philippine News", een engelstalig, anti-Marcos gezind weekblad in Los Angeles, is gisteren dood geschoten. De medewer ker was eerder met de dood bedreigd, aldus de hoofdredacteur van de Philippine News dat ver schijnt in een oplage van 100.000 exemplaren. In Los Angeles en omgeving wonen ongeveer 500.000 Filipino's. Leden van het Congres hebben om een diepgaand onderzoek door de FBI gevraagd. Het slachtoffer, de 41-jarige Salvatierra had eerder dreigbrief ontvangen, de anonieme schrijver het weekblad beschuldigt van het publiceren van leugens en voorts „U moest u schamen dat u zich nog Filipijn noemt. Vanwege uw misdaden bent u ter dood veroordeeld". Vol gens de hoofdredacteur heeft het hoofd-colportage bij het weekblad een brief ontvangen waarin stond: „U bent de vol gende". De moord op Salvatierra heeft de felle anti-Marcos stemming in de VS versterkt. De Fili pijnse president heeft voor en tijdens de verkiezingen een soort publiciteitsoffensief op de VS gericht, maar dat mag als volkomen mislukt worden beschouwd. In de ogen van de Amerikanen bleek hij een oude, vermoeide en onredelij ke man die al zijn sluwheid aanwendde om de interviews naar zijn hand te zétten, maar niet opgewassen was tegen de zeer kritische vragen die hem werden gesteld. Daarentegen slaagde mevrouw Corazon Aquino, die in de VS aanvankelijk als een soort links gevaar werd beschouwd. te komen. Vooral het feit dat mevrouw Aquino regelmatig kerken bezocht en in het openbaar bad voor de goede afloop van de verkiezingen, maakte grote indruk op de Amerikanen. Communisten Gisteren stemde de Ameri kaanse Senaat in grote meer derheid 85 tegen 9 voor een (niet-bindende) resolutie waarin werd gezegd dat de Fi lipijnse verkiezingen „zo wijd verbreid zijn gefraudeerd, dat ze niet als een eerlijke weerga ve mogen worden gezien van datgene wat het Filipijnse volk wil". De democratische sena tor Edward Kennedy: „Marcos moet aftreden en Corazon Aquino moet worden uitgeroe pen als de president van de Fi- lipijnen. Het wordt de hoogste tijd dat de Amerikaanse presi dent zich over deze zaak dui delijk uitspreekt". Minister Shultz van Buiten landse Zaken drukte zich voorzichtiger uit: „De Ameri kaanse regering ziet zich voor een uiterst moeilijke situatie geplaatst. We willen ons niet aan onze verantwoordelijkhe den onttrekken, maar we moe ten er ook voor waken geen overhaaste stappen te nemen". Corazon Aquino sprak van daag met de ambassadeurs van negen EG-landen, onder wie de Nederlandse ambassadeur Wieger Hellema. Volgens hem heeft Aquino geen bepaald verzoek gedaan. Volgens een EG-diplomaat die anoniem wil blijven wordt het steeds duide lijker dat de EG-landen op 25 februari geen vertegenwoordi gers zullen sturen naar de beë diging van president %Marcos, in verband met de bewijzen van fraude. Geen enkel EG- land heeft Marcos gelukge wenst met diens overwinning. De veiligheidsmaatregelen rond Aquino die gisteren een menigte van 20.000 enthousias te aanhangers toesprak, zijn verscherpt, nadat opnieuw drie medewerkers van haar zijn vermoord. Franse burgervader biedt Duvalier landgoed aan MULHOUSE De radicaal linkse burgemeester van een kleine plaats in het oosten van Frankrijk ziet kennelijk brood in het huisvesten van de gevluchte Haïtiaanse pre sident, Jean-Claude Duva lier. „Als de heer Duvalier werkelijk over enige midde len beschikt en bereid is een goede huurprijs te betalen, kan hij zich vestigen op een landgoed dat de gemeente zelf niet meer kan onderhou den", zo schrijft Bernard Si mon in "een brief aan het Franse ministerie van bin nenlandse zaken. Het is nog steeds niet duidelijk wat er met Duvalier en zijn gevolg gaat gebeuren. Het Franse bureau ter bescherming van vluchtelingen en statenlozen (OFPRA) heeft Duvalier en zijn vrouw laten weten dat zij niet als vluchteling er kend zullen worden. Een Amerikaanse onderzeëer heeft de brokstukken van de rech ter stuwraket van de Challenger gevonden. Dit is één van de Iwee hydraulische reservoirs van de stuwraket. CAPE CANAVERAL Een onderzeëer van de Amerikaanse marine heeft gisteren op oceaanbodem delen van de rechter stu wraket van het verongelukte ruimteveer Challenger gevonden. De wrakstukken liggen op zo'n 40 kilometer ten oosten van de lanceerbasis Cape Canaveral. Op foto's en video-opnamen van de wrakstukken is duidelijk te zien dat de stukken deel uitmaken van de langgezochte stuwra ket. Zaterdag zal een meer geavanceerde zevenmans onderzoe- k-onderzeeër, die wordt aangedreven met kernenergie, bij de berging worden ingezet. De luchtmachtkolonel die de leiding heeft van de bergingsope ratie zei op een persconferentie vol vertrouwen te zijn dat de hele stuwraket in stukken en brokken zal worden gevon den. Dit kan echter vanwege de sterke stroom in het gebied ech- »er nog wel maanden duren. Zowel de NASA als de presidentiële commissie die een onder zoek instelt naar de oorzaak van de ramp hopen dat de wrak stukken eindelijk tastbare bewijzen zullen opleveren voor de meest gangbare theorie over de oorzaak van de ramp. Het onderzoek is grotendeels toegespitst op de assemblagenaad tussen twee segmenten van de stuwraket. De afgelopen dagen is het onderzoek vooral gericht op de vraag of de lancering wel doorgang had mogen vinden in verband met de ongebruikelijk felle kou die er ten tijde van de lancering heerste. Door deze kou zouden de O-ringen, enorme kunststof pakkin gen die de assemblagenaden moeten afdichten, hun buigzaam heid hebben verloren. Hierdoor kan in een van de naden een lek zijn gekomen, en de steekvlam die hieruit kwam, zou de di recte of indirecte oorzaak zijn geweest van de ontploffing van de brandstoftank.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5