Veel vragen rond Belinde Thöne Htr Niet in India /uit de weekbladen te SIEMENS "Nu gratis handige, opvouwbare wasmand bij Yi Siemens was- of dnoogautomaat" Nieuw topgesprek Reagan-Gorba tsjov in Sovjet-Unie twijfelach tig geach t DE TIJD d0ENE[ BINNENLAND/BUITENLAND QeidócQowiant DONDERDAG 20 FEBRUARI 1986 PAGINA 4 LEEUWARDEN Welk be lang heeft de 63-jarige mevrouw Belinde Marie Thöne-Siemens uit Haar lem er bij om het graf van de Rotterdammer Chris Lindemans (King Kong) geopend te krijgen voor nadere identificatie? Is het oude liefde die niet roest (zij zou zes weken lang een verhouding met hem hebben gehad) óf spelen andere belangen een rol voor het lid van de Haar lemse gemeenteraad voor de VVD? Probeert ze wel licht de door haar uitge sproken en opgepoetste verzetsactiviteiten, die niet volledig kunnen wor den nagetrokken door een groot aantal voormalige verzetsstrijders en daartoe geëigende instanties, zoda nig op een zijspoor te drukken met de vraag over King Kongs graf, dat de aandacht op haarzelf anderszins valt? Hoewel Belinde Siemens op 14 december 1983 het Verzetsher- denkingskruis uit handen van Haarlems burgemeester drs. Jan Reehorst heeft ontvangen, heeft het Nationaal Comité Verzetsherdenkingskruisen aan de Van Stolkweg 10 in 's Gravenhage, bevestigd dat men niet gelukkig is met de uitreiking van deze onder scheiding aan mevrouw Thö ne-Siemens Er wordt een on derzoek ingesteld op grond van wélke verklaringen uit het voormalige verzet toeken ning heeft plaatsgevonden. Vooral omdat thans uit onder zoeken is gebleken dat zij be paald niet de grote verzetshel din is geweest, die ze preten deert te zijn. Haar naam prijkt op pagina 221 van het boek waarin de dragers en draagsters van deze bijzondere onderscheiding staan vermeld. Mocht blijken dat het kruis ten onrechte is uitgereikt, dan zal het worden teruggevorderd, zo zegt een woordvoerster van het Natio naal Comité Verzetsherden kingskruisen. Hotel Vanuit een gerenommeerd Arnhems hotel zegt mevrouw Thöne dat wijlen haar man de onderscheiding heeft aange vraagd. Persoonlijk voelde ze er niet veel voor om een schouderklop te ontvangen voor menslievende daden. Ze vertelde in het voorjaar van 1942 tot het verzet te zijn toe getreden en daarin te hebben gewerkt tot februari 1944. In de aanbevelingen aan het Na tionaal Comité staat dat ze zich verdienstelijk heeft gemaakt voor hulp aan geallieerde pilo ten, het vervoer van joden naar onderduikadressen, het overbrengen van wapens en (vanwege haar perfecte Duits) vele gearresteerde Nederlan ders uit de greep van de Si- cherheitsdienst (SD) heeft ge houden. Zelf laat ze telefo nisch weten zich vooral bezig te hebben gehouden met het binnenlands vervoer van jo den. „Ik heb nooit verteld dat ik een grote rol in het verzet heb gespeeld. Ik ben een doodnor male vrouw, er is niets bijzon ders met me. Wel heb ik. zoals zovelen, tijdens de bezetting in de illegaliteit gezeten", aldus mevrouw Thöne op een telefo nische vraag. „Bij het toewij zen van het verzetskruis kun nen verhalen van derden vol staan. Het verzetspensioen heb ik op aanraden van prof. Bas- tiaans aangevraagd. Nadat ik het verzetsherdenkingskruis had gekregen, zijn de oorlogs jaren een zeer overheersende rol in mijn gedachten gaan spelen". Bedenkingen Enkele referenten hebben op zijn minst bedenkingen tegen deze prijzenswaardige aanbe- Wassenaar. Als medewerker aan de zogenaamde „Dutc- h-Parisline" (een ontsnap- pingslijn voor neergeschoten geallieerde vliegers) zegt hij tussen januari 1943 en novem ber 1943 voor deze organisatie te hebben gewerkt en in die tijd nimmer de ware naam noch de schuilnaam (B. Harte- veldt) van mevrouvy Thöne- -Siemens te hebben, gehoord. Wel kent hij de naam van Vic tor Johannes Maria Swane, ge boren 13 april 1920 te 's Herto genbosch en de latere prof.dr. Jan N. Nauta. Deze vroegere buurman van de familie Siemens vertelt Be linde Siemens ooit eens te heb ben ontmoet op zijn kamer. Er is toen wel gesproken over de ontsnappingslijn Brussel-Pa rijs, maar de professor weet niet zeker of Belinde koeriers- werk verrichtte. Een andere referent, lig burgemeester E. de Haan-Groen te Voor burg, heeft in januari 1985 te lefonisch verklaard niet uit ei gen waarneming te hebben meegemaakt dat Belinde zich bezig hield met verzetswerk. „Belinde zou wel iets met het verzet te maken hebben ge had, hoorde ik eens", aldus deze zegsvrouw. Belastend voor haar is ook. dat ze in het werkschema van de „Dutch-Parisline", dat door de Centrale Bijzondere Rechtsple ging is samengesteld naar aan leiding van de affaire-King Kong, niet voorkomt als me dewerkster. Aanvankelijk verklaarde mr. P.J. Idenburg (toen te Leiden) in april 1983, dat Belinde Sie mens zich zou hebben ingezet voor hulp aan joden, wapen- vervoer, verschaffing van dis tributiekaarten en het verzor gen van onderduikers. Tevens had ze goede resultaten be haald bij politie-instanties om gearresteerde verzetslieden vrij te praten, vanwege haar perfecte beheersing van de Duitse taal. In januari 1985 komt de nu in Den Haag wonende mr. Iden burg daarop terug en zegt dan dat de inhoud van zijn destijds afgegeven verklaring niet uit eigen waarneming komt, maar van horen zeggen of uit de mond van betrokkene zelf. Mevrouw mr. J. E. Glastra van Loon-Boon uit Warmond heeft in mei 1983 verklaard niet te hebben samengewerkt met Belinde. Zij heeft eens ge hoord dat de Haarlemse koe riersdiensten heeft verzorgd en mensen op de zogenaamde 'escapeline' naar Spanje heeft gezet. Thans merkt ze op: „Ten aan zien van Belinde Siemens ben ik tot het uiterste gegaan. Ik meen ooit eens een revolver van haar te hebben ontvangen op een station in Antwerpen". Navraag naar dit feit levert geen enkel resultaat op. Toekomst Mr. Jan Strengere en zijn echt genote, jonkvrouwe M.A. de Beaufort, woonachtig in het Franse Grasse, hebben ver klaard nimmer iets te maken te hebben gehad met Belinde Siemens, noch onder haar ei gen naam, noch onder haar schuilnaam Harteveldt. Zij zou bij dit echtpaar bekend ge weest moeten zijn, omdat het de gestrande geallieerde pilo ten voorthielp op hun vlucht- lijn. Volgens mevrouw Strengere, eerder gehuwd geweest met de gefusilleerde baron A.J. van Boetzelaer, heeft Belinde Sie mens eind 1984 gevraagd post- huum het Verzetsherden kingskruis aan te vragen voor haar voor het vaderland ge vallen eerste echtgenoot en de reeds eerder gememoreerde Victor Swane. Mevrouw Strengere wees dit resoluut van de hand. „Wij moeten niet naar het verleden kijken, maar de toekomst gaan aan hangen", aldus de oorlogswe duwe. Persoonlijk Strengere en zijn vrouw ken den alle 'passanten' van ont- snappingslijnen persoonlijk en hebben lange tijd samenge werkt met de inmiddels ge storven verzetshelden Jean Henri Weidner, Salomon Chait (een houthandelaar uit Rotterdam) en Henri Wisbrun, die uitgebreid beschreven wordt in deel 9 van de serie van dr. L. de Jong (pagina's 587 t/m 589). Hendrik H. Wis brun uit Wassenaar weet voor honderd procent zeker Belinde nimmer te hebben gekend. Mevrouw Thöne heeft de fa milie Strengere in januari 1985 voor een tweede keer bena derd voor een arrangement op korte termijn. Ze wilde iets weten over de activiteiten van Victor Swane voor de Dutc h-Parisline. Kennelijk ver wachtte ze informatie te krij gen, hetgeen vooral mevrouw Strengere ten zeerste be vreemdde. Geen vertrouwen Mevrouw Strengere, die Vic heeft gekend, herinnerde zich dat deze student in de recht swetenschappen te Leiden des tijds zeer teleurgesteld en be droefd was omdat zijn vrien din hem had verlaten. „De voorgestelde ontmoeting heeft nimmer plaatsgevonden en zal ook niet plaatsvinden, want ik vertrouw dat mens niet", zegt mevrouw Strengere. Eind juli 1985 heeft Belinde Siemens mevrouw Idenburg te Den Haag bezocht en haar uit- Mevrouw Thöne vertoeft niet in India, zoals enke le malen is gemeld. Kort voor haar geplande ver trek overleed haar moeder. Ze heeft nu rust ge zocht naar aanlejding van het vrij kort na elkaar overlijden van haar echtgenoot en haar moeder. Uit kringen van het voormalig verzet wordt intus sen volgehouden dat ze is gevlucht voor de door haarzelf opgeroepen publiciteit. De overblijfselen - ,k van het graf van King Kong op de begraafsplaats Crooswijk in Rotterdam voerig ingelicht over de door haar uitgevoerde verzetsactivi teiten. Haar man, mr. Iden burg, ontzenuwde deze daden evenwel. Verloofd? Mevrouw Thöne schermde er mee dat ze verloofd is geweest met de reeds meermalen ge noemde Victor Swane. die ten gevolge van longontsteking op 8 oktober 1944 in het concen tratiekamp Buchenwald onder gevangennummer 77686 is overleden. Hij was op 20 au gustus 1944 gearresteerd in Frankrijk door verraad van King Kong en via de gevange nis Fressnuy overgebracht naar Duitsland. Posthuum is Swane onderscheiden met de geallieerde Medal of Freedom. Vies broer, mr. A.A. Swane uit Vught, heeft de verloving in die tijd afgeraden. Tot een echte verbintenis is het nim mer gekomen, hoewel Vic wel over Belinde heeft verteld, vermoedelijk omdat ze elkaar kenden uit het Leidse studen tenwereldje. Onwaarheid Belinde Siemens heeft niet al tijd de waarheid verteld. Zo kwam ze eens met het verhaal op de proppen dat ze tijdens de bezetting contact had gezocht met de weduwe van de op 3 juni 1922 geboren en op 2 sep tember 1945 te Amsterdam overleden verzetsstrijder Cees Geuze. Uit het Amsterdamse bevolkingsregister blijkt dat Geuze nimmer gehuwd is ge weest. Belastend voor haar is ook dat de in maart 1944 gearresteerde K.G. Smit uit Den Haag, des tijds behorend tot de Franse sectie van de Dutch Parisline, Vic Swane van zeer nabij heeft meegemaakt. Beide mannen ontmoetten elkaar in het Duitse vernietigingskamp Buchenwald. en bespraken op- zeer vertrouwelijke basis na genoeg alle persoonlijke we- derwarigheden en familiaire aangelegenheden. Vic heeft, aldus Smit, de naam Belinde in geen van de tussen hen ge voerde gesprekken te berde gebracht. Wel. repte hij over een meisje met de naam Ok- huyzen. Tegenover Smit heeft Vic steeds volgehouden een zekere Gigi Daendels als zijn hartsvriendin te beschouwen. Bevreemdend Zeer bevreemdend voor ex-po litieke gevangenen en oud-il legalen is, dat mevrouw Thöne op 2 oktober 1945 in het huwe lijk is getreden. Dat gebeurde vrij kort nadat de familie van haar zogenaamde verloofde Vic Swane bericht had ont vangen dat hun zoon en broer in een concentratiekamp was gestorven. „Dan heeft de lief de bepaald niet diep gezeten", zo verwoordt een lid van het Expogé (Ex-Politieke Gevan genen). Uit een aantekening in het dossier Thöne blijkt dat de arts zijn toekomstige echtgenote eind 1942 heeft leren kennen op zijn studeerkamer. Daar zou Belinde zeker tien weken lang twintig oude revolvers in bewaring hebben gegeven. Achteraf heeft Thöne zich vergist, aangezien het om een wapenverzameling ging waar mee Belinde niets uit te staan had. Telefonisch reageert ook King Kongs broer, de op 7 april 1915 te Rotterdam geboren Hendrik Lindemans en thans wonend in Rotterdam. „Het hele stre ven van deze mevrouw is er op gericht om in aanmerking te komep voor een bijzonder verzetspensioen. En dat moet gepaard gaan met grote onzin die zij verkondigt. Zij staat nergens geregistreerd in krin gen van de voormalige illegali teit. Zij heeft ook beslist niet samengewerkt met mijn broer. In januari 1944 is hij namelijk zwaar gewond geraakt bij een schietpartij en juist tóen zou zij contact met hem hebben ge had. Ze vertelt een hoop leu gens, er klopt hoegenaamd niets van", aldus King Kongs broer. „Pertinent onwaar" „Ze zegt tevens bij mijn arres tatie te zijn geweest", zo ver volgt hij, „en ook dat is perti nent onwaar. Ik ben gearres teerd op 27 oktober 1943 op het station Haagsche Spoor, in wat wij noemden het Hof pleintreintje tussen Rotterdam en Den Haag. Afgelopen zon dag, 's morgens om half tien, heeft ze mij nog gebeld voor een gesprek onder vier ogen. Ik heb geantwoord geen ambi tie te hebben om haar te bel len of te spreken. Dat ze zes of zeven weken met mijn broer heeft gehokt is een grove leu gen", aldus de geboren en ge togen Rotterdammer. Hendrik Lindemans is van 27 oktober 1943 tot 6 juni 1944 ge detineerd geweest in de Sche- veningse gevangenis, bij ver zetsmensen bekend als het „Oranjehotel". Daarna is hij overgebracht naar het concen tratiekamp Vught. De beschul diging tegen Lindemans luid de: „Hulp aan geallieerde pilo ten op een ontvluchtingslijn". Het verhaal dat ze ondergedo ken is geweest bij de kapster Theodora (Dora) Brand (in Rotterdam) is eveneens op los se schroeven komen te staan. „Ik weet nergens van", zo zegt Hendrik Lindemans. Dagboek Mevrouw Thöne heeft een dagboek bijgehouden, maar de Stichting 1940-1945 Amster dam kon hieruit geen relevan te gegevens putten om haar meteen een bijzonder verzets pensioen toe te kennen. Het daarin beschrevene kon even min worden bevestigd door een aantal referenten. Al met al wordt het Haarlemse gemeenteraadslid van alle kanten figuurlijk aan de tand gevoeld over haar mysterieuze verzetsverleden. Mevrouw Thönè werd op 7 december 1922 te Miinchen geboren als dochter van prof.dr. Hermann Werner Siemens, hoogleraar dermatologie en venerologie aan de universiteit te Leiden én Bertha Luise von Muller, geboren op 9 april 1901 te Ba zel en overleden op 28 januari 1986 te Leiden. Haar vader, een zeer gerespecteerd man. werd tot Nederlands onder daan genaturaliseerd op 31 de cember 1937. Zijn houding tij dens de Tweede Wereldoorlog is onbesproken. In 1942 heeft hij zelfs drie maanden als gij zelaar doorgebracht in het Brabantse St. Michielsgestel. Nooit gearresteerd Belinde is nimmer gearres teerd geweest, terwijl de Dutch Parisline voor het over grote deel is opgerold. Op 25 .februari 1944 werd Gabrielle Weidner, de zuster van Jean Henri, gearresteerd in de kerk van de Zevende-Dags Adven tisten in Parijs. Die dag en de daarop volgende dagen wer den circa 150 leden van de ontsnappingslijn door de SD te pakken genomen. Onder hen waren een jonge, in België wo nende Nederlander, namelijk David Verloop en verder on der nderen Jacques Rens, Her man Laatsman en Benno Nij- kerk. Tot degenen die de dans ontsprongen behoorde de pre dikant Anton ten Kate, steun en toeverlaat in Brussel voor de vluchtelingen die via de Dutch Parisroute de vrijheid zóchten. Zelfmoord David Verloop pleegde kort na zijn arrestatie zelfmoord in de gevangenis van St. Gilles door van de zesde verdieping naar beneden te springen. Met die daad heeft hij hoogstwaar schijnlijk vele leden van de 'DP-line' gered van de kogel of het vernietigingskamp. De ramp was zo groot, dat in april 1944 in Genève besprekingen zijn gehouden tussen de uit de gevangenis van de Milice (in Toulouse) ontsnapte Jean Hen ri Weidner én dr. Willem Adolph Visser 't Hooft, de la tere secretaris-generaal van de Wereldraad voor Kerken. Uit die besprekingen is voort gevloeid dat mr. Gerrit Jan van Heuven Goedhart (onder meer leider van de illegale krant Het Parool en minister van Justitie in het kabinet Gerbrandy te Londen) de lei ding van het gehele verzet heeft vertegenwoordigd onder de codenaam 'ZBM'. Wanneer Belinde Siemens inderdaad tot een 'escapegroup' heeft be hoord, zou ze hiervan op zijn zachtst gezegd wel iets vanaf hebben moeten weten. Uit de dossiers blijkt echter niets daar Belinde doorliep de lagere school in Leiden, voltooide de Middelbare Meisjesschool al daar en volgde in Den Haag een cursus heilgymnastiek en massage. Lange tijd heeft ze een praktijk in dit vak uitge oefend. Op 2 oktober 1945 trouwde ze te Leiden met dr. Anthonie Wilhelm Thöne, ge boren 9 augustus 1916 te Haar lem. Deze dermatoloog over leed op 28 november 1985 te Haarlem. JACK KOOISTRA (ADVERTENTIE) Wie kiest vooreen Siemens was- of droogautomaat neemt een verstandig besluit. Want een Siemens gaat langer mee, is zuiniger met energie en is uitgerust met de laatste technische snufjes. Ook verkrijgbaar in volledig witte uitvoering. Siemens droogautomaten bijvoorbeeld hebben het grote voordeel dat ze geen afvoer nodig hebben (con- densatiedrogers). U kunt ze dus - zonder hak- en breekwerk - overal plaatsen. Uw goede keus wordt nu extra beloond: bij aan koop van een Siemens was- of droogautomaat ontvangt u in de maanden februari en maart van uw vakhandelaar een gratis handige, opvouwbare wasmand. Siemens. Doordacht en duurzaam. Siemens Nederland N.V., Postbus 16068,2500 BB Den Haag. )isc ,PE I0SKO eeft de eed aai rogr.im tinform «nd"" jinerkf fnelk kunt verder In Elsevier aandacht voor de innovatie bij het actiewe zen. De politicoloog dr. E. Elzinga: „Een verdere radi calisering van protestacties om de aandacht van de me dia te wekken is niet uit te sluiten. De suggestie dat dit zou kunnen leiden tot extre miteiten lijkt me dan ook niet onrealistisch". Een an der artikel gaat over hypno se als hulpbuddel tegen chronische pijn. De Leidse psychologe Corrie Linssen: „Patiënten zijn niet meer lij delijk het slachtoffer. Ze krijgen het gevoel dat ze zelf nog iets met die chronische pijn kunnen doen. Het kna gende besef van machteloos heid ebt weg en dat is be langrijk voor een chronische pijnpatiënt en zijn omge ving". Elders een gesprek met Valentin Falin, de be langrijkste politieke com mentator in de Sovjet-Unie. „Ik acht de kans op een nieuw topgesprek tussen Reagan en Gorbatsjov twij felachtig. voelt niets voor zo'n tweede top, tenzij de Verenigde Sta stuur opstapt? timmeren en zomaar je mer laten vallen". Ve een interview met de vrijge laten Russische dissident Sjaranski. „Mijn eerste prio riteit is in ieder geval: cam pagne voeren voor de ge vangenen en degenen die zoveel jaar al op een uitreis visum wachten. Het is onge looflijk. Toen ik pas begon, waren zij al oudgedienden van de beweging voor emi gratie. En zij zijn daar nog en ik ben hier". Voorts wordt gepraat met het door brekende voetbaltalent René Eijkelkamp. „Ik ben geen koele kikker, geen koele af maker. Dat ontbreekt eraan. En koppen. Ik kan niet kop pen. O ja. wat ik ook niet kan, is vallen. Ik kan geen penalty versieren. Ik val nooit mooi". Het omslagartikel van De Tijd gaat over het verschijn sel huisvrouw, waarvoor de Sovjet-Unie emancipatie theorie is geble- Onderzoeker I Knuist: „De bijdrage ten concrete stappen doen op huwde het terrein van de wapenbe- heersing". Het omslagartikel gaat over de zaak King Kong en concludeert: „Be halve de dood van de dub belspion die om nader bewijs roept, resteren nog maar marginale mysterietjes.- Daarin verder spitten lijkt zonde van de tijd Wim i ge- het werk in de huishouding nog steeds van een zodanig geringe betekenis, dat er geen invloed van uitgaat op de hoeveel tijd die de vrouw voor huishoudelijke en ge zinstaken uittrekt". Elders de strijd op de markt van vrouwenbladen. lo< ire< >L< ia ret 'ervol/j MMA ining sprek gebrc ilestij id b aken zei ir d( sluit ssing ld de 'nt IV aard, ssen LO r ng w jdurer n kon oorzitl Els van Baaren, hoofdredac trice van het nieuwe blad Vrouw Nu: „Ik zeg wel eens voor de grap. het wordt een kruising van Elseviers Ma gazine, Anita, Cosmo en De In de Haagse Post aandacht Lach. Een beetje waar is dat voor de strijd van Marcel wel; je zult zware nieuwson- van Dam tegen het rapport derwerpen aantreffen, zoals van het wetenschappelijk sterven thuis, maar ook het bureau van de PvdA over advies om hamsters altijd in commerciële televisie. Medi- de namiddag te kopen", adeskundige Van Stiphout Voorts een gesprek met de van de partij: „Je moet na- zojuist bekroonde choreo- tuurlijk nooit wijken voor graaf Ed Wubbe. „Het ide- dit. soort chantage. Mijn aalbeeld is een mooie blonde grootste bezwaar tegen de vrouw en in principe moet reactie van Van Dam is dat °°k een danser altijd mooi hij roept: Als men aan de zUn- Waarom? Ik probeer de Vara komt, zet ik de Vara in dansers in mijn stukken er tegen de partij. Wanneer altijd zoveel mogelijk als ge- van bovenaf gedecreteerd wone mensen te laten uit- wordt wat zijn medewerkers z'en- Ik ben er niet zo op uit te doen hebben, dan vraag dat ze mooi lopen", ik me af hoe het zit met de journalistieke zelfstandig heid van de Vara-medewer- kere". Elders legt de half broer van prinses Juliana, mr. A. Lier uit, waarom hij zich heeft teruggetrokken als lijsttrekker van de Cen trumpartij. „Kijk, het gemid delde peil van de hoofdbe stuursleden is te vergelijken met het intellect van een kind van twaalf jaar. Het zijn heel eenvoudige mensen die zich gemakkelijk laten interpelleren. Met als gevolg dat de mensen die wel goed kunnen nadenken en daar blijk van geven, afgeschoten worden". Uit de mond van Landbouwminister Braks deze onthulling: „Tijdens de marathonzittingen in Brus sel ben ik soms een paar mi nuten niet te vinden. Dan zoek ik ergens in die grote gebouwen een leegstaande kamer, en dan ga ik gewoon een uiltje knappen, plat op de grond. Dat helpt gewel dig. Daar bouw je een enor me voorsprong mee op ten opzichte van degenen die dat niet doen". De Groene Amsterdammer heeft een themanummer dat grotendeels gewijd is aan de Sovjet-Unie. Verder een ar tikel over de concrete doods- verwachting van het Komité Kruisraketten Nee. Mient Jan Faber: „We zullen na de verkiezingen bijeenkomen en de dan ontstane situatie bespreken. Wellicht zullen we dan moeten zeggen: Oké mensen, dit was het dan. Je kunt natuurlijk nooit hele maal uitsluiten dat we tot de conclusie komen dat er toch op korte termijn iets groots moet gebeuren, maar erg waarschijnlijk acht ik dat niet". Vrij Nederland komt terug op de euthanasie-affaire in het Haagse verpleeghuis De Terp „waar het bestuur faal de, maar blijft zitten en zijn mond houdt". De voorzitter van dat bestuur drs L. Smits: „Het bestuur piekert er niet over om op te stappen. Die rotzooi is er, ja. Maar los je Voetballer Renè Eijkelkamp: „O ja, wat ik ook niet kan, is vallen. Ik kan geen penalty Ik val nooit mooi". Hervormd Nederland praat met CDA-kamerlid Van den Toorn over zijn duikeling op de kandidatenlijst. „Het zou eens onderzocht moeten worden waarin het CDA, met name in die partij, de werkelijke macht ligt. Dat is bijna niet te traceren. Wel heb ik een sterk vermoeden gekregen dat het waar is dat de Nederlandse politiek sinds de Tweede Wereldoor log wordt beheerst door rooms-katholieke industrië len". Elders een gesprek met prof. H. van Zuthem van het CNV. „Werknemers moeten hun ondergeschikte plaats niét meer pikken. Het zou voor dit land een zegen zijn als er voor medezeggenschap zou worden gestaakt, wan neer dan maar duidelijk wordt dat ze vervolgens aan sprakelijk worden voor wat er in de economie van ons land gebeurt". De schrijver .Hugo Claus zegt in een in terview: „Ik vind amuse- ,ment niet zo'n banale reden om iets te doen. Als je onder amusement verstaat: iets doen tegen de verveling, te gen de narigheid, tegen de naderende aood, terreinen verkennen en daardoor spanning in je leven brengen - heb je ongeveer wat Mo zart voor ogen stond. Je kunt slechtere voorbeelden hebben". evc acht azelf in Dé Hen. »ng I 9n 6€ aker 'lont

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4