«c Rijbewijs geldig tot zeventig jaar Ex-broeder De Terp eist rectificatie Minderheden zonder werk: toenemend racisme dreigt otorbootverhuur trekt honderdduizend mensen KONINKLIJK /HUIS Yan Zeil: Inzet en verlies gokautomaten beperkt Rijkspolitie Schiphol bevreesd voor extra taak AGINA ÏINNENLAND £eidóe(3ouTcmt DONDERDAG 20 FEBRUARI 1986 PAGINA 3 EEUWARDEN De rechtbank in eeuwarden heeft gisteren de 48-jarige an S. uit Wolvega veroordeeld tot jaar gevangenisstraf wegens incest drie minderjarige dochters. De «chtbank achtte qpwezen dat Van S. ch hier twaalf jaar lang aan heeft 12 to huldig gemaakt. De straf viel aan- ypen. gierkelijk zwaarder uit dan de ubliceei iderwijsvi deren I te kur [i aalf maanden gevangenisstraf, waar-- n drie maanden voorwaardelijk, echtbankpresident mr. R.S. Wegener leeswijk oordeelde dat de man op een mt dezrove manier misbruik heeft gemaakt zijn macht als vader. Ook de lang ing deilunSe Perioc,e van zÜn misdaad is in de nderwi rafrnaa' betrokken engeko s dat d ai wee jaar voor incest iet drie dochters Hoger beroep tegen vrijspraak van Ton H. AMSTERDAM Het openbaar ministerie in Amsterdam heeft gisteren hoger beroep aange tekend tegen de vrijspraak van de 29-jarige Ton H. uit Den Haag. die deel uitmaakte van de knokploeg waarmee topambtenaar V. van het ministerie van sociale zaken op 5 februari een gekraakt pand in Amsterdam trachtte te ont ruimen. H. werd dinsdag door de politierechter in Amsterdam vrijgesproken van openlijke ge weldpleging en bedreiging en ook meteen vrij gelaten. De officier van justitie had een maand gevangenisstraf tegen hem geëist. Ton H. was de enige die sinds 5 februari nog in voorlopige hechtenis zat. De reden was dat hij nog in een proeftijd liep van een andere veroordeling we gens openlijke geweldpleging. Het gerechtelijk vooronderzoek tegen de topambtenaar V., diens broer en een medewerker loopt nog. SGP: 60 jaar als vut-grens DEN HAAG De voor- en na delen van de invoering van een algemene leeftijdsgrens voor de vervroegde uittreding moeten worden onderzocht. Dat is het standpunt van de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP), neergelegd in het verkiezings programma „In trouw recht doen" dat vanmiddag is gepre senteerd. Volgens het program wordt gedacht aan een vut-leef- tijdsgrens van zestig jaar. De SGP meent dat de koopkracht van de echte minima niet ver-, der mag worden aangetast en bepleit een aanmerkelijke ver eenvoudiging van loon- en in komstenbelasting. Wagner eredoctor van TH Eindhoven EINDHOVEN Mr. G. Wagner wordt in mei benoemd tot eredoctor in de technische wetenschappen aan de TH van Eindhoven. De oud-president-di recteur van de Koninklijke Nederland se Petroleum Maatschappij krijgt deze onderscheiding wegens zijn bijdragen aan het scheppen van een nieuw elan in de Nederlandse industrie. Een ande re reden vormt zijn bijdrage aan de hernieuwde bewustwording van het in dustrieel potentieel en met name de rol die de technische hogescholen daarin kunnen spelen. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de TH Eindho ven worden ook eredoctoraten ver leend aan de Belgische prof. H. Beer en de Russische prof. dr. A. Scheindlin. Stemlokalen moeten rookvrij ARNHEM De stemlokalen in Ne derland moeten rookvrij worden. Dat eist de keten van actieve nie- t-rokers. Gaan de gemeenten daar niet op in, dan roept de keten alle cara-patiënten op niet te gaan stem men bij de komende gemeenteraads verkiezingen. De keten vindt dat de stemlokalen voor iedereen toeganke lijk moeten zijn en dat kan alleen als er niet wordt gerookt. Er zijn 1,4 miljoen cara-patiënten in Nederland, die last hebben van aandoeningen aan luchtwegen, hart- en vaatziek ten en allergieën. De Brabantse ge meente Nuenen heeft al besloten dat in de stemlokalen voortaan niet meer mag worden gerookt. leeftijd ^a^er onderzoek daaroq enscho^ Salem-zaak ---I po bijn OTTERDAM De Rotter an he jmse rechtbank heeft een na- i ingeer onderzoek gelast in de ariak tegen de Rotterdamse %man Anton R., die er- -ordt verdacht een hoofdrol i hebben gespeeld in de frau- nderwije met de olietanker Salem rijft he'nd de jaarwisseling ille leei >79/1980. Volgens rechtbank- twee nfeesil®"l m- B' Slu>"?rs. cholen. velk ni e rechtbank wil met leerlir er 8etu'6en horen- die be- okken zijn geweest bij de streel ,rk00p door derden zijn ei jid-Afrika van de in Shell toebehorende ruwe Tegen R. is veertien da geleden 3 j raf geëist. I bekeken of er verband be- t tussen de Salem-zaak en vaardig'ets later onder even ver- )liift he 'cbte omstandigheden gezon- niet ie?n mammoettan^er Albaha eauvei aad DEN HAAG Rijbewij zen worden vanaf 1 juli dit jaar onbeperkt geldig. Pas als de houder zeventig jaar wordt, moet het om de vijf jaar worden ver lengd. Staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer) ging gisteren met grote te genzin akkoord met deze wetswijziging waarvan de Kamer een groot voor stander is. De rijbewijzen zullen vanaf 1 juli boven dien niet langer worden uitgegeven door provin cies, maar door de ge meenten. Scherpenhuizen kwam in het debat tegemoet aan de wens van VVD en CDA. Hij had de leeftijdsgrens liever op 60 ge steld, of desnoods 65. De staatsscretaris vindt dat men sen vanaf die leeftijd kwets baarder worden achter het stuur. Bij ongelukken zijn ver houdingsgewijs meer mensen van boven de zestig betrok ken, zo betoogde Scherpenhui- Toen VVD CDA ble ken te houden aan de grens van 70 jaar, gaf de bewinds man toch toe. Hij bouwde ech ter wel een proeftijd van vier jaar in. Als blijkt dat de nieu we leeftijdsgrens te veel pro blemen voor de verkeersvei ligheid oplevert, moet de leef tijd weer zakken. Rijbewijzen in kleine gemeen ten zullen door de veranderin gen enkele dubbeltjes duurder worden dan in grote gemeen ten. Ook zal het in de toe komst nodig blijven een rijbe wijs om de tien jaar „op te fris sen" door een nieuwe pasfoto en eventuele wijzigingen in naam, adres en woonplaats. voorko Ichotsen kort tjn overvloed houde kan o ?ken die, he orminj ►lijft du Nat ze be ind itfiog) te weinig twijfe ebben, is aan samer dijk tussen Hoorn en Enkhui- vendiögn rujm jn over_ iver h< loed. Door de teen e Iraffe wind van tvaller laatste dagen kerheiBbb,en de 'f' chotsen zich en ove aar behoorlijk i raker oog opgesta- termee eld. De jonge- ;en die ame op de foto reet zich best te museren in dit rinterse. Adoptie Leerlingen van de openbare Kli- mopschool in Rotterdam heb ben gisteren het monument voor vliegers van de Engelse lucht macht „geadop teerd". Het werd kort na de bevrij ding voor het Ge rechtsgebouw aan de Noordsin gel neergezet op de plaats waar in 1941 een Engels vliegtuig neer kwam. „Adopteer een monument" is een project van de Stichting Februari 1941, die zich ten doel stelt de herinne ring levend te houden aan het verzet in de Tweede Wereld oorlog. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Verloede ring van de samenleving en een toenemend racisme en agressie kunnen alleen worden tegengegaan als er bewust wordt gepro beerd meer leden van et nische minderheidsgroe pen aan een baan te hel pen. Dat is de belangrijk ste conclusie van een rap port in opdracht van de Adviescommissie Onder zoek Minderheden (ACOM) verricht dat van daag aan minister Riet kerk (Binnenlandse Za ken) is aangeboden. Op grond van uitvoerige stu dies naar het minderheden vraagstuk in Amerika en En geland beveelt dit rapport „po sitieve actie" aan om meer le den uit etnische minderheden aan een volwaardige baan te helpen. Gepoogd moet worden hen ook tot het midden- en topkader te laten doordringen. Lukt dit niet dan ontstaat er waarschijnlijk een dubbele ar beidsmarkt, waarbij het gros van de immigranten en hun nakomelingen in de onderste regionen terecht zal komen. Onverhuld racisme van weers kanten is dan een onvermijde lijk gevolg. Juridische maatre gelen zullen dan niets meer kunnen uitrichten. Het rapport, aangeboden door de voorzitter van de commissie minderheden, prof.dr. A. Kob ben, spreekt zich ook uit voor quotering bij het aanstellen van personeel. Dat betekent dat een bepaald deel van het personeel uit leden van etni sche minderheden zou moeten bestaan. Dit mag echter niet leiden tot positieve discrimina tie in die zin dat met minder kwaliteit genoegen wordt ge nomen. Minister Rietkerk zet te bij het in ontvangst nemen van het rapport met name op dit punt een vraagteken. Rietkerk waarschuwde ervoor dat een verlaging van de kwa liteitseisen voor minderheden bij de autochtone bevolking agressie zal oproepen en de et nische minderheden zal stig matiseren als niet volwaardige leden van de maatschappij. Al vorens het kabinet met het rapport gaat werken zal dit nog worden voorgelegd aan het landelijk overleg minder hedenbeleid. Meerderheid RARO voor Markerwaard DEN HAAG Twintig van de 28 aanwezige leden van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening (RARO) zijn voor een inpoldering van de Markerwaard. De polder is volgens de meerderheid nodig omdat er behoefte bestaat aan nieuwe landbouwgronden. De nieuwe polder moet dan ook voor 75 procent bestemd wor den voor de landbouw. De rest moet natuurgebied worden. Eerder besloot het kabinet al in principe de polder aan te leggen. Minister Winsemius (VROM) vroeg alleen een na der advies over de inrichting van de polder. Het CNV heeft zich gisteren voor de inpolde ring verklaard. Men meent dat er over tien jaar geen nieuwe gronden meer voor de land bouw beschikbaar zullen zijn zonder de Markerwaard. Tege lijk ziet men de plannen als een forse investeringsimpuls. FNV: weinig zwartwerkers bij Mercon DEN HAAG Het staalbe- Kloos, heeft niet op grote schaal gebruik gemaakt van zwartwerkers. Tot deze con clusie is de Industriebond FNV gekomen na een eigen onderzoek. Bij het speurwerk raadpleegde de bond archie ven en sprak met oud-directie leden, vakbondsmensen en werknemers die bij Mercon betrokken waren. De berich ten over grote aantallen zwart werkers bij Mercon zijn af komstig van de VARA en Nieuwe Revu. Watermeter af te lezen op afstand GRONINGEN In de pro- vincie Groningen wordt de komende twee jaar een proef gehouden met watermeters die op afstand zijn af te lezen. Het voordeel daarvan is dat de standen centraal door een computer worden geregi streerd. Er hoeven dan geen controleurs meer langs alle huizen om de standen van de meters op te nemen. De NV Waterleidingmaatschappij voor de Provincie Groningen (WAPROG) plaatst om te be ginnen 100.000 meters die ge schikt zrjn om op afstand af te lezen. Als de proef slaagt, kun nen in de toekomst mogelijk ook de standen van gas- en lichtmeters op afstand worden afgelzen. Bijna ROTTERDAM honderdduizend r iburen per jaar een motor- sboot voor gemiddeld een weekje op het water in 'Nederland. Met huurbo- »n wordt meer gevaren [dan met eigen boten. doorsnee huurder komt uit West-Duitsland, is jonger dan 45 jaar, komt veelal met meer personen, gezinnen, vrienden of kennissen en hoort wat in komen betreft thuis in de mid delbare of hogere klasse. Be halve huur en brandstof verte ren de mensen op een huur- boot per dag per persoon nog gemiddeld veertig gulden. Drs. F. Schuurmans van de werkgroep recreatie van de Rijksuniversiteit in Groningen maakte dit gisteren in Rotter dam bekend ter gelegenheid van de aanstaande Hiswa. Deze internationale tentoon stelling voor waterrecreatie in de RAI te Amsterdam wordt dit jaar van 14 tot 24 maart ge houden. Er zullen ruim 400 exposanten zijn. en voor het eerst sinds zes jaar is de RAI- haven bij de Amstelhal in ge bruik bij de Hiswa. Daar lig gen onder meer 25 historische en klassieke vaartuigen afge meerd. De economische recessie voor de watersportbranche is sinds 1982 omgebogen, aldus Jeths, de voorzitter van Hiswa-comité. Bij de produkten zijn er volgens de organisatoren op elf stands wereldprimeurs te bewonde ren. Alles wat met de surfsport te maken heeft wordt op de Hiswa '86 in een afzonderlijke hal gepresenteerd. 20 februari Prinses Juliana woont in het Haagse Asta-theater de Nederlandse première bij van de speelfilm „Out of Africa" van regisseur Sidney Pollack. De op brengst van deze charita tieve voorstelling komt ge heel ten goede aan de Af rican Medical Research and Education Foundation (AMREF Vliegende Dok ters). Deze instelling spant zich in voor de gezond heidszorg in Oost-Afrika. 21 februari Prinses Margriet en haar man zijn in het muziekcen trum Vredenburg in Utrecht aanwezig j>ij een door het bestuur van Ta felronde „De Haar" ten bate van het Rode Kruis georganiseerd concert. Dat concert heeft het ka rakter van een „Night of the Proms". DEN HAAG De inzet van gokautomaten (fruitma chines, trekkasten) mag in de toekomst nog slechts een kwartje bedragen, terwijl de winst per inzet hoogstens 50 gulden mag zijn. Het maximale verlies dat een spe ler kan lijden mag per uur niet meer dan 50 gulden bedragen. Mensen jonger dan zestien jaar worden niet aan gokautomaten toegelaten. Dit staat in een Speelau- tomatenbesluit dat staatssecretaris Van Zeil (Economi sche Zaken) ter advies aan de Raad van State heeft ge stuurd. In een toelichting op het besluit staat dat er kennelijk een be hoefte is bij het publiek om door middel van speelautomaten winst te boeken. Tegelijk moet er echter voor gewaakt worden dat zwakkere groepen in de samenleving door verliezen die zij bij het spelen oplopen worden benadeeld. Behalve de eisen ten aanzien van winst en verlies heeft de bewindsman bepaald da| de gemiddelde uitkering bij een spelautomaat minstens 60 pro cent moet ziin van de inzet. Na de inwerkingtreding van het be sluit mogen bestaande gokautomaten nog twee jaar blijven staan. Voor behendigheidsautomaten is die termijn 2,5 jaar. In i komen aparte eisen voor inzet en winst uit gokautomate TB Indrukwekkende getuigenis Op uitnodiging van Solidaridad en Pax Christi Nederland heeft de Nicaraguaanse vrouw Aura Lila Morina (m) gisteren in Den Haag een getuigenis afgelegd. Zij verloor twee zonen in de strijd tegen dictator Somoza en onlangs werd haar dochter, lid van de onderwijsbrigade „50 aniversario" ontvoerd door de contras. Mevrouw Lopez hoopt met haar getuigenis druk te kunen uitoe fenen op de Verenigde Naties. DEN HAAG „In dit ar tikel wordt een absoluut vernietigend beeld van Sprangers geschetst. Op vitale onderdelen zijn de aantijgingen in strijd met de waarheid. Ook worden tendentieuze en voor Sprangers bijzonder scha delijke verbanden gelegd en suggesties gewekt". Dit beweerde mr. R. Kessel, raadsman van de ex-hoofdver- pleegkundige J. Sprangers van Huize de Terp gisteren tijdens een kort geding voor de Haag se rechtbank dat de broeder had aangespannen tegen het maandblad Leeftijd. In een ar tikel in dat blad wordt ver haald over het slechte functio neren van het bestuur en de directie van het verzorgings huis. De meeste informatie was afkomstig uit rapporten van ex-bestuurslid mevrouw mr. M. Van Doorn-De Leeuw en de Inspectie Tarieven Te huizen (ITT). Dit laatste rap port werd overigens door de direcie van de GSD terugge trokken omdat het onvolko- mendheden bevatte en op een aantal punten onvolledig zou zijn. Aantijgingen het artikel van Leeftijd meer malen genoemd. Volgens mr. Van Kessel, die een rectificatie eiste, bevat het verhaal zes on rechtmatige aantijgingen. Sprangers zou nooit allerlei medische handelinen hebben verricht die zijn bevoegdheid ver te boven gingen en heeft ook nooit medewerkers ver zocht werkzaamheden te ver richten die zij niet mochten uitoefenen. De raadsman vond de passage dat sommige be jaarden uit angst voor Spran gers de deuren barricadeer den, het opvoeren van zijn cliënt als een boeman en in strijd met de waarheid. Het zelfde gold voor een alinea waarin Sprangers in staat van beschuldiging van verduiste ring werd gesteld. „De bood schap is: Sprangers heeft ge stolen van zijn' eigen bejaar den. Deze bewering is in al haar onderdelen onjuist en bij zonder krenkend voor hem aldus Van Kessel. Ook de be- werigen dat de hoofdverpleeg kundige zijn lidmaatschap van de ABVA/KABO en de onder nemingsraad gebruikte om zich te wreken tegen perso neelsleden die over hem had den geklaagd wees de raasman van de hand. Evenals het feit dat de gevoerde verpleegkun dige administrate beneden alle peil zou zijn geweest. Ook de ex-broeder wordt in De raadsman van de Stichting Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid (uitgeefster van van Leeftijd) mr. H. Bou- kema, zei dat in het artikel werd aangetoond hoe door zwak en zelfs incompetent ma- nagemant misstanden bij De Terp konden onstaan. Door het ontbreken van een ade quate leiding zou Sprangers steeds verder buiten zijn func tie groeien. De meeste bewe ringen zijn afkomstig uit het rapport van de ITT en de rap portage van het ex-bestuurslid. Uit gelijksoortige door de Hoge Raad behandelde arresten kon volgens mr. Boukema boven dien worden afgeleid dat het erom gaat of de journalist ten tijde van de publicatie ervan mocht uitgaan dat wat hij schreef voor .waar kon worden gehouden. En: „De pers hoeft niet elk woord op een goud schaaltje te wegen. Slechts de algemene strekking van een betoog hoeft juist te zijn. En de algemene strekking is iuist". De raadsman vond dat de be weringen waartegen Spran gers bezwaar maakt de toets der kritiek kunnen doostaan. „De gewraakte mededelingen ziin niet onnodig denigrerend of krenkend. De publicatie er van dient een algemeen be lang", aldus mr. Boukema. Rechtbank-president mr. R. Portheine wijst vonnis op woensdag 26 februari. LOEK MOOR SCHIPHOL De rijkspolitie dienst luchtvaart krijgt geen extra personeel voor de officieel door justitie opgedragen extra veilig heidsmaatregelen rond de afhandelingen van vluchten van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen Pan Am en TWA op Schiphol. Bij de rijkspolitie zegt men deze extra taak niet aan te kunnen en men vreest voor de veiligheid van de eigen mensen, die te weinig zijn opgeleid en te slecht bewapend. De Ameri kaanse autoriteiten hadden enige tijd geleden om verscherpte veiligheidsmaatregelen ten behoeve van de eigen luchtvaart maatschappijen en hun passagiers gevraagd. Arts van Hans Kok mag met bewakers spreken AMSTERDAM Vertrou wensarts Schumacher van de familie van de in een politiecel overleden Hans Kok, mag met de betrokken politiemensen en bewakers praten. Burgemees ter Van Thijn van Amsterdam wil daarbij, als hoofd van de politie, bemiddelen. Gemeen teadvocaat mr. J. Werner liet dat gisteren weten namens de gemeente en de burgemeester in het kort geding dat door de arts en de familie van Hans Kok tegen onder meer de ge meente was aangespannen. De gesprekken zijn volgens Schumacher in de eerste plaats van belang voor het rouwpro ces van de familie, die nog veel vragen heeft over de laat ste uren van Hans Kok. Daar naast kunnen uit de gesprek ken met de politiemensen ge gevens naar voren komen die mogelijk relevant zijn voor de contra-expertise naar de doodsoorzaak van Hans Kok. Schumacher spande het ge ding aan omdat hij naar zijn' zeggen door de burgemeester, de hoofdofficier van justitie en de hoofdcommissaris van poli tie steeds van het kastje i de i politiemensen vroeg. gestuurd als hii de spreken

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3