£eicUe ©omcwit 1 Koerswijziging AbvaKabo een verzetspensioen voor Haarlems raadslid AUTOVERZEKERING WORDT DUURDER BON:! Onderzoek naar lekken in Britse opwerkingsfabriek M Leden kiezen voor verbetering koopkracht Ijl yi <3 PROEF MET TELETEKST OP RADIO Geen woord Frans Uitg«iv^ Wt^rpnrs, behorende lot SijthoH Pers. Apolhekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 A A, lel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-BankN.V. Leiden. f)irec|eur-hoof<irwlai leur: I I.Hallewas, Chef-reddi leur: Wim Buiileweg. Abonnementen: (ind.5% BTW) per maand f. 22,49 (aul.betaling),kwartaal f. 67,43, |aar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vriidaq van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 122248. Advertenties: (exd.5%BTW)i. 0,63 per mm, kleintjes 1. 0,44 per mm. Losse nummers I. 1,10. Donderdag 20 februari 1986, 77e jaargang no. 23430 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. In de nacht en ochtend matige, plaatselijk strenge vorst met minimum temperaturen tussen min 8 en min 12 graden. Middagtempe- ratuur rond min 2 graden, 's Nachts weinig wind, overdag matige oostenwind, kracht 3. Zon op: 07.43, onder: 18.04; hoog water Schev.: 01.17 en 13.24, laag water: 08.07 en 21.14. GRATIS ELKE WOENSDAG DE THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Olieprijs kan zakken ot vijf dollar per vat [ANAMA De Koeweitse olieminister Ali Khali- i al-Sabah heeft er gisteren voor gewaarschuwd at de olieprijzen tot vijf dollar per vat kunnen kei eren als de OPEC-staten uitsluitend hun eigen'be- ingen blijven beschermen. De minister bevestigde jdens een bezoek aan Bahrein dat de OPEC-lan- ;n op 15 of 16 maart bijeen komen in Genève, om :n gezamenlijk beleid te bespreken ten aanzien in de problemen op de wereldmarkt. De minister ei dat de prijzen nog verder zullen zakken als de )PEC en niet-OPEC landen er niet in slagen een ezamenlijke strategie te ontwerpen. Op de vraag hij nog steeds dacht dat de prijs mogelijk naar n dollar zou zakken, antwoordde hij: „Ik was n niet pessimistisch. Maar als de situatie niet erandert, kunnen de prijzen zelfs tot vijf dollar vat zakken". Israël; breuk PLO-Jordanië gouden kans JERUZALEM De Israëlische minister van defensie Rabin heeft de breuk tussen koning Hoessein van Jordanië en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) een „gouden kans" genoemd. Hoes sein maakte gisteren in een drie uur durende tv-toespraak bekend dat hij een einde had gemaakt aan de al weken durende gesprek ken met de PLO-leiding over de Palestijnse rol in het vredespro ces. „Misschien is dit een opening voor een nieuwe kans op een dialoog", zo reageerde Rabin. „Ik denk dat dit een historische kans is", zo voegde hij er aan toe. „Ik roep de (Arabische) leiders op de westelijke Jordaanoever en in de Gaza-strook op zich te bevrijden van de PLO en zich aan te sluiten bij Hoessein om te onderhande len zonder de PLO". Pag. 5: Hoessein breekt met PLO na afwijzen vredesplan. Heineken-ontvoerders weer terug in Parijs PARIJS Na een kort, maar bewogen verblijf op de Franse Antillen zijn Cor van Hout en Willem Holïeeder, de beide hoofdverdachten in de ontvoe ringszaak Heineken, vanochtend met een lijnvlucht weer in Parijs aangekomen. Het besluit de beide mannen weer terug te halen naar Frankrijk werd genomen in verband met luide protesten van de be woners van de kolonies in de Caribische Zee, die niet wilden dat hun eilanden een stortplaats werden voor in Frankrijk ongewenste criminelen. De beide Ne derlanders zijn inmiddels ondergebracht in het Ibis hotel in Evry. Zij zitten samen in een kamer en staan onder politiebewaking. Naar alle waarschijnlijkheid houden ook enkele veiligheidsmensen van Heineken het hotel in de gaten. LONDEN In de opwerkingsfabriek van het Noordwest-Engelse Sellafield (voorheen Windscale) is vandaag een uitgebreid onderzoek begonnen naar de veiligheid van dit 36 jaar oude nu cleaire bedrijf, dat herhaaldelijk in opspraak, is gekomen door radioactie ve lekken. Het laatste incident deed zich eergisteren voor toen meer dan duizend liter radioactief water weg stroomde uit een gesprongen buis. Twee ménsen raakten daardoor be smet. In totaal zijn in de loop der ja ren zeker vijftig mensen radio-actief besmet geraakt na lekken. De bewo ners van de Ierse oostkust maken zich bovendien erg bezorgd over het afval dat Sellafield in de Ierse Zee dumpt. Oostenwind en zeestromingen zorgen er geregeld voor, dat het besmette wa iter aanspoelt op de Ierse kust. De laatste tijd worden daar steeds meer gevallen genoteerd van zuigelingen, die lijden aan het zogeheten Downes Syndroom dat een gevolg van radio actieve besmetting kan zijn. DEN HAAG In plaats van koopkracht- behoud zal verbetering van het besteedbaar in komen de komende vier jaar het uitgangs punt worden van de FNV-ambtenarenbond AbvaKabo. Dat blijkt uit gisteren gepubli ceerde stukken voor het driedaags congres dat deze bond volgende maand houdt. Het bestuur had aanvanke lijk voor koopkrachtbehoud gekozen, maar de leden vonden dat gezien de bezui nigingen van de laatste ja ren niet voldoende. Zij vin den dat er de komende vier jaar wat goed te maken valt. Het bondsbestuur heeft amendementen daartoe overgenomen. De leden wil len ook de paragraaf over het kort^- werken aange scherpt zien. Het streven naar een 32-urige werk week in FNV-verband mag niet ten koste gaan van die koopkrachtdoelstelling, zo blijkt uit de congresstuk ken. Verder zal een kortere werkweek net zo moeten worden gefinancieerd als in het bedrijfsleven en zal de herbezetting evenredig moeten zijn. Ook de kwali teit van het werk en de werkbelasting mogen er niet door veranderen. Deel tijdwerkers die minder dan 32 uur werken moeten bui ten de arbeidstijdverkorting blijven. Voorts moet de vut- leeftijd verder omlaag en moet de mogelijkheid van flexibele uittreding worden onderzocht, aldus het gewij zigde ontwerp-beleidplan van de grootste ambtena renbond. De bond heeft geen behoefte aan een wet telijke stakings- en actiere geling. Staken en collectief actievoeren is een onbe perkt recht, meent de Ab vaKabo. Mandeia's kandidaat Nobelprijs Nelson en Winnie Mandela behoren ;ot de in totaal 85 mensen, die zijn foorgedragen voor de Nobelprijs foor de Vrede 1986. Dit is gistere,, i kringen van het Noorse Nobelco- lité meegedeeld. De kandidaten- jst wordt overigens niet officieel ipenbaar gemaakt. Op de foto Vinnie Mandela samen mét haar lochter Zinzi. Nelson Mandela is, oals bekend, al ruim 23 jaar niet in iet openbaar gezien, tolgens bronnen in Oslo zijn ook de Ierse popster Bob Geldof, orga nisator van Live-Aid en de nazi-ja- ers Simon Wiesenthal en Beate j(larsfeld kandidaat. Andere namen: Greenpeace, het Internationaal Olympisch Comité en de joodse chrijver Elie Wiesel. f/ ki Belinde M. Siemens, raadslid voor de /VD in de gemeente Haarlem, intvangt geen bijzonder ver- etspensioen. Dat heeft de itichting 1940-1945 in Amster- besloten op een gedegen onder- het oorlogsverleden Thöne. Haarlemse dat de Stichting haar aanvraag op geen enkel punt kon honoreren. Zij was de laatste weken opvallend in het nieuws geraakt in verband met de affaire Christiaan Lin demans, alias King Kong. Me vrouw Thöne heeft er vooral bij Rotterdams burgemeester Bram Peper op aangedrongen het graf van de als dubbel spion bekend staande King Kong \e laten openen. Aanvankelijk hadden negen prominente Nederlanders gun stige adviezen over mevrouw Thöne uitgebracht met betrek king tot haar verdiensten tij dens de Tweede Wereldoorlog. Deze verklaringen zijn herroe pen, omdat vanuit kringen van het voormalig verzet sig nalen binnenkwamen dat me vrouw Thöne-Siemens zich zou hebben bezig gehouden met pro-Duitse activiteiten. Een dergelijke afwijzing bete kent ook dat zij het op 14 de cember 1983 uit handen van Haarlems burgemeester drs. J. Reehorst ontvangen Verzets- herdenkingskruis terug zal moeten geven aan het Natio naal Comité Verzetsherden- kingskruisen. Het is nog niet bekend welke politieke gevol gen deze ontwikkelingen zul len hebben voor het Bankemployé verdacht van diefstal 00.000 gulden EN HAAG Uit de kluis van een bank in Den laag wordt sinds gister- ichtend een geldbedrag an 100.000 gulden ver- ist. Er zijn geen sporen an braak. De verdenking gaat uit naar een 20-jarige Zoetermeerse medewerker van de bank, die daags na de verduistering plotseling niet meer op zijn werk is verschenen. Hij is door de politie ook niet thuis aan getroffen. Het onderzoek wordt voortgezet. Tutu bij Botha KAAPSTAD Een delegatie van Zuidafrikaanse geestelij ken, onder wie bisschop Des- mond Tutu, is vanmorgen ont vangen door president Pieter Botha. Het was voor het eerst sinds het begin van de onlus ten, zeventien maanden gele den, dat Botha hen ontmoette. Tutu, dominee Beyers Naudé en dominee Allan Boesak hed- den gevraagd om een ontmoe ting met Botha naar aanlei ding van de gewelddadighe den van de afgelopen dagen in de stadswijk Alexandra. Geen Elfstegentocht LEIDEN Er komt geen Elfstegentocht over de Leidse grachten. De organiserende stichting Leiden Promotion heeft de voorbereidingen om de schaatstocht komende zon dag te houden, gestopt. „Het ijs onder de bruggen is onbe trouwbaar. Zeven bruggen zijn volstrekt onpasseerbaar waar onder de Bostelbrug, Blauw- poortsbrug en de brug in het Noordeinde. Als we hier zoge naamde kluunplaatsen moeten maken, dan zijn drie verkeers aders nagenoeg afgesloten", al dus H. Bos van de organisatie. Behalve deze zeven zijn er nog tien andere bruggen die het predikaat „zeer dubieus" van ijsmeester A. Hofman hebben gekregen. „Het totale beeld van het ijs op de Leidse grach ten en de weersverwachtingen voor de komende dagen, heb ben ons tot de beslissing ge bracht om de voorbereidingen te stoppen", aldus de heer Bos. Amerikanen vormen menselijke keten van kust- tot-kust (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Ongeveer zes miljoen Amerikanen zullen deel uitmaken van wat op 25 mei het langste wereldrecord uit de geschiedenis moet worden: een menselijke keten die van New York dwars over het Amerikaan se continent naar Los Angeles loopt. Wie onderdeel wil zijn van de keten moet een bedrag tussen de tien en de vijftien dollar op ta fel leggen. In veel sta ten zijn honderden vrij willigers al druk bezig met de voorbereidingen voor de keten. De ge schatte opbrengst van de actie, zo'n 100 mil joen dollar, is bestemd voor de slachtoffers van hongersnoden in Afri ka. De ongeveer 6.200 kilo meter lange menselijke keten zal overigens niet in een rechte lijn over het Amerikaanse conti nent lopen. Er wordt een noordelijk lus langs het merengebied en Chicago gemaakt, ter wijl er een zuidelijke uitschieter naar Dallas in Texas komt. De langste menselijke keten, die ooit heeft be staan werd in oktober 1983 in West-Duitsland gevormd. Tweehonder- duizend vredesdemon stranten verbonden toen Neu-Ulm met Stuttgart, over een af stand van ongeveer 90 kilometer. DEN HAAG Verzekeringen van personenauto's Worden duurder. Een all risk verzekering (wa vol ledig casco) zal drietot drie en een half procent meer gaan kosten. Het cascogedeelte van een verzekering gaat met zes procent omhoog en het eigen risico vcoor schade als brand, diefstal, storm en dergelijke wordt in diverse verzekeringen verhoogd van hon derd naar tweehonderd gulden. Bovendien vervalt de extra korting voor auto's die minder dan twaalfduizend kilometer per jaar rijden. In de praktijk zal voor alle auto's die minder dan 20.000 kilometer rijden eenzelfde korting gaan gel den. De contact commissie motorrijtuig verzekering (CCM) heeft de maatschappijen in ons land geadvi seerd de verhogingen uiterlijk op 1 mei te-laten in gaan. Veel verzekeringen maken zich zorgen over de stij ging van het aantal autoschades, waardoor veel be drijven het financieel moeilijk krijgen. Dat komt ook omdat de verzekeringen elkaar de laatste jaren flink hebben beconcureerd en de tarieven niet verhoog den. Zelfs grote maatschappijen als Nat. Nederlanden en Aegon leden vorig jaar tientallen miljoenen gul dens verlies op de. schadeverzekeringen, waaronder die voor auto's. Koningin Beatrix opent „Van Rembrandt tot Vermeer"in Parijs Koningin Beatrix en de Franse president Francois Mitterrand samen voor een van de schilderijen op de expositie „Van Rembrandt tot Vermeer", die gisteren in het Grand Palais in Parijs door hen werd geopend. Op de tentoonstelling zijn zestig topstukken uit het Haagse Mauritshuis te zien. De opening betekende voor Koningin Beatrix het eerste officiële bezoek aan Parijs, waaraan uitvoerig aandacht werd besteed in de Franse kranten. Het dagblad Le Monde, dat normaal geen foto's plaatst bij zijn artikelen, deed dit met een portret van onze vorstin wel bij een zes pagina's groot artikel over de expositie en het officiële bezoek. Pag. 5: Zes pagina's Pays-Bas in Le Monde. HILVERSUM De NOS en de PTT gaan samenwerking met Rijkswaterstaat Phi lips onderzoek doen naar het Radio Data Sy steem (RDS), een soort teletekst voor radio luisteraars. Met dit systeem is het mogelijk in de toekomst gecodeerde informatie via een aparte draaggolf met een radioprogramma mee te sturen. Een speciale decoder in de (au toradio kan het signaal via een beeld schermpje zichtbaar maken of via een spraaknabootser hoorbaar maken. Volgens de NOS zal nog deze maand met een praktijktest worden begonnen. Eén van de meest voor de hand liggende toepassingen is het doorgeven van verkeersinformatie. Het is technisch mo gelijk om bij voorbeeld een autoradio te con strueren die, door het intoetsen van een be paalde code, alleen die verkeersinformatie doorgeeft die van belang is voor de door de automobilist uitgestippelde route. Zwarte tulp Tientallen jaren aan onder zoek en zes jaar kruisen heb ben geleid tot de kweek van deze eerste zwarte tulp. Het unieke exemplaar dat bollen- kweker Gert Hagema uit Oude Niedorp hier vasthoudt, heeft weliswaar een lichte paarszweem maar is de zwartste die kenners ooit hebben gezien. Al eeuwen wordt getracht de zwarte tulp te kweken. Volgens Hagema duurt het nog jaren voordat een heel bosje zwarte tulpen kan worden samengesteld. Singer stopt met naaimachines NEW YORK De Ameri- kaanse onderneming Singer wil de fabricage van naaima chines, een produkt waarmee gedurende een periode van 135 jaar wereldfaam is opge bouwd, afstoten. Het bedrijf wil zich concentreren op de produktie van elektronische apparatuur voor de defensie en de ruimtevaart. Singer wil de produktie van naaimachi nes samen met die van meube len binnen drie tot vijf maan den overdoen aan de aandeel houders en zo een zelfstandig bedrijf vormen. De nieuwe on derneming, waarin Singer mo gelijk zelf een belang zal ne men, mag wel de merknaam blijven voeren. Pag.6: Singer wil meer ver dienen in elektronica. Frankrijk zit met allerlei ongewenste figuren in de maag. Eerst al met die twee ontvoerders van Heineken en sinds kort ook met Duvalier, de gevluchte Haitiaarise president-voor-het-leven. Een i toch een Franse naam, zal hij denken op een landgoed in zijn gemeente te laten wonen. Zelf kan de gemeente het onderhoud niet meer betalen. Laat de ex-president dat maar doen, vindt hij en herinnert eraan dat Frankrijk zelfs Khomeiny een tijdlang heeft geherbergd. Maar Frankrijk erkent Duvalier niet als vluchteling. De vroegere president van Haïti leest dit laatste nieuws over hem natuurlijk niet in de Leidse Courant, want die krant verschijnt uitsluitend en alleen in Den Haag en omgeving. En wat de berichtgeving in die krant betreft, daar is geen woord Frans bij. De Leidse Courant wil ik best 1 14 dagen proberen, i Gratis en geheel vrijblijvend b een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. «5* Ccidoe Sou/tont j

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1