=fceidóe(3oii/ta/nt Goekoop en studenten eendrachtig in protest I tegen bezuinigingen ALLERLEI(DS) STAD OMGEVING ,EIDENAAR BEKENT IPLICHTING SCHOOL Slinger uit Schipholweg KORT GEDING TEGEN STRAFKORTINGEN GSD erkloosheid vrouwen daalt lastenverlichting staat bij SP voorop Ex- psychiatrische patiënten leren zelfstandig wonen Openbare school in de Raadshereiibuurt WOENSDAG 19 FEBRUARI 1986 PAGINA 9 jlDEN/DEN HAAG De 56-jarige Leidenaar, over wie in janu- I; al bekend werd, dat hij er als boekhouder van werd verdacht Haagse school Mater Dei te hebben opgelicht, is gistermiddag jigehouden. jman heeft bekend sinds 1980 de school voor in totaal 600.000 hebben opgelicht. Na langlopende conflicten met het wisselende bestuur van de schoolstichting Mater Dei (een r sociaal instituut voor agogisch onderwijs) nam de boekhou- Feind vorig jaar ontslag. Daarbij nam hij de gehele boekhouding Er zal hem zowel verduistering als valsheid in geschrifte ten e worden gelegd. Na het ontslag van de Leidenaar in december i bestuursleden van de schoolstichting aangifte van de zaak. hen ging het toen om een verduisterd bedrag van ander- i het bedrag zijn opgelopen tot een half i accountantsonderzoek is inmiddels geble- ton. In januari en gulden. Uit ee J dat 600.000 gulden i verdwenen. LEIDEN De beruchte slinger uit de Schipholweg wordt vermoedelijk nog dit jaar weggehaald. De „S-bocht" moest aange legd worden om de stoomleidingen onder de grond te omzeilen. Dit jaar wordt halverwege de Schipholweg een T-kruising aangelegd om een verbin ding te maken met het kantorenterrein op het Schuttersveld. Ook zal de Stadsverwar ming op die plaats leidingen aanbrengen. Beide zaken bieden de gemeente gelegen heid om op goedkope wijze de slinger weg te halen. Deze leidde in het verleden tot de no dige klachten van het wegverkeer. De stoomleiding wordt nu verlegd of de weg wordt zo gemaakt, dat het verkeer er wel overheen kan rijden. Ook de verkeerssituatie bij het postkantoor aan de Schipholweg ondergaat wijziging. Grootste knelpunt bij het PTT-gebouw is het fietspad, dat in twee richtingen wordt bereden. Automobilisten rekenen over het algemeen niet op fietsverkeer van de kant van het station. Vorig jaar zijn op die plaats al 13 ongelukken voorgevallen, gisteren vond daar het derde ongeval van dit jaar plaats. Inmiddels heeft de politie een waar schuwingsbord geplaatst. Nog dit jaar zal ook de opstelruimte voor de auto's vergroot worden. De automobilisten krijgen hierdoor beter zicht op het fietspad dat enige meters naar achteren gelegd zal worden. Op dat fietspad werd gisteren een 19-jarige brom fietser uit Lisse geschept door een 56-jarige Leiderdorpse automobilist. Het zicht van de bestuurder van de wagen werd belemmerd door een graafwerktuig. De Lissenaar moest met een dubbele beenbreuk en enigé hoofd wonden overgebracht worden naar het AZL. LEIDEN/ROTTERDAM De gemeenten Rotterdam en Amsterdam hebben een kort geding aangespannen tegen staatssecretaris L. de Graaf van sociale zaken. Ze willen dat deze de strafkorting in trekt die hij heeft opgelegd omdat de gemeenten de voor- deurdelersregeling niet op tijd hebben ingevoerd. Het geding wordt ondersteund door Lei den, Delft en Nijmegen en dient 6 maart voor de presi dent van de rechtbank in Den Haag. Rotterdam was de eerste die met het proces dreigde. Ze had op 13 januari de bewindsman gesommeerd zijn beslissing te herzien en de ingehouden 3.127.000 gulden alsnog toe te kennen. Amsterdam deed 5 fe bruari tevergeefs eenzelfde verzoek. Deze gemeente vroeg alsnog toekenning van 6.166.000 gulden. Voor de ge meente Leiden gaat het óm een bedrag van 222.000 gulden. Overigens heeft Leiden ook bij de Kroon beroep ingesteld te gen de maatregel van de staatssecretaris. Aanvankelijk moest de maat regel van De Graaf op 1 april 1985 ingaan. Na bezwaren werd dit uitgesteld tot 1 juni. Grote gemeenten konden des ondanks niet tijdig voldoende voorbrereidingen treffen, ook al doordat ze niet precies wis ten waar ze aan toe waren, want de Tweede Kamer rond* de de discussie over de voorr deurdelersregeling eerst op 14 mei 1985 af. Aangevoerd wordt dat staatssecretaris De Graaf de strafkorting niet hacj mogen toepassen, want hij bas- seert zich ten onrechte op een artikel uit de administratieve regeling voor bijstand. Deze onjuiste toepassing van de re gels houdt een overtreding van zijn bevoegdheden in, al dus de gemeenten. PLANNEN VAN DEETMAN BEDREIGEN VOORAL SPORTVOORZIENINGEN .EIDEN „Die stu- lentenvoorzieningen toeten niet te duur orden. Stel nu dat jrins Willem Alexander fectehier over en*6e tijd gaat studeren; dan mogen we toch niet het risico lopen dat-ie het sporten niet .kan betalen". Burge- HlW-meester Goekoop kon JUWeen kwinkslag niet laten tijdens de studeritenac- ties, die gisteren op het nOU'Stadhuisplein 9GI£ Lder«p«ak ïzelffc hadden. foekoop ging plaats de studenten ook op de problema- „Studentenvoorzienin- ijn een verantwoorde lijkheid van de universiteit, j i .dat moet zo blijven". De stu- 1 Üaidenten waren het daar van «harte mee eens en voetbal- lil loden, holden en gymnastiek- llen om duidelijk te maken [dat onderwijsminister Deet- [man in elk geval niet op de jSpnrtvoorziening moet bezui nigen. ïrUgDe CDA-minister heeft mid- vandels een nota aan de univer* siteiten laten weten dat hij aantal studenten gen af wil. In de nota worat gesteld dat alleen voorzieningen die een lande lijk karakter hebben, zoals studiefinanciering, in het vervolg door Deetman wor den betaald. Wat de minister betreft kunnen de studenten ook gesubsidieerd door-eten in de mensa, het universitai re restaurant aan de Kaiser- straat. De overige voorzie ningen, het sporten in het universitair sportcentrum aan de Wassenaarseweg en de kunst en cultuur in het LAK-theater, komen terecht onder het mes der bezuini gingen. De bewindsman wil de verantwoordelijkheid voor de lichamelijke en cul turele vorming van de stu dent bij de gemeente leggen. Deetman wil daarvoor ech ter geen cent aan de ge meentes, die een universiteit huisvesten, ter beschikking stellen. Zelfs politici uit Deetmans eigen CDA-kring heben al laten, weten dat dat te ver gaat. Ook de universiteiten en ho gescholen zien niets in zo'n bezuinigingsoperatie. In een gezamelijke brief aan de be windsman spraken zij in het najaar hun „onaanvaard baar" uit over het beleid, dat het onderwijsdepartement 30 tot 40 miljoen gulden moet opleveren. De gemeenten die de bedreigde instellingen binnen hun grenzen hebben maakten de minister via een brief bekend ze de voorzie ningen niet willen overne men „als Den Haag geen ex tra geld beschikbaar stelt voor onderhoud en beheer". Bescheiden De vertegenwoordigers van het Leidse LAK-theater stel den zich bescheiden op tij dens de acties. De gemeente en universiteit werken op het gebied van de kunst en cultuur al samen. De ge meente zal het LAK-theater dan ook zonder veel 'pijn voor de student in de armen kunnen sluiten. Overname van de universi taire sportvoorzieningen door de gemeente is proble matischer. Hoofd van de di rectie sport en recreatie van de gemeente Leiden J. Dui- vesteijn heeft al eens globaal becijferd wat de overgang van deze voorzieningen Lei den gaat kosten: „Als we er uitgaan dat we alles gra- Studenten trainen op muziek op het Stadhuisplein. Een pop die minister Deetman voorstelt, doet mee. een kostenpost voor de ge meente van zo'n 400.000 gul den per jaar. Het gaat dan om de sporthal aan de Was senaarseweg, de vier nabij gelegen sportvelden en de zes tennisbanen. Het zal dui delijk zijn dat Leiden zonder extra middelen niet staat te trappelen om de universitai re sportvoorzieningen over te nemen", aldus Duive- steijn. Hij is somber over de moge lijkheden om de studenten binnen de bestaande sport clubs op te vangen. Het gaat overigens om nogal wat lief hebbers: jaarlijks tellen zo'n 5.500 studenten de 60 gul dens neer voor de sportkaart waarmee ze diverse sporten kunnen beoefenen, van voetbal en rugby tot scher men, pingpong, balsporten in de zaal tot (het zeer popu laire) conditietrainen al dan niet op muziek. Tegen bijbe taling kan er ondermeer bo vendien worden getennist, geroeid en gezeild. Duivesteijn wijst op het te kort aan sporthallen („we zijn niet voor niks nu een tweede hal aan het bou wen"), aan voetbalvelden, en aan tennisbanen („hoewel hier de enorme wachtlijsten tot het verleden behoren"). Niet in de laatste plaats ziet hij ook de beheerskosten als een groot probleem: „Je moet niet vergeten dat de meeste vereningingen puur op vrijwilligers draaien. Als er opeens zo'n enorme groep mensen binnenkomt bete kent dit dat er veel meer ge regeld moet worden. Er moeten dan betaalde krach ten in dienst worden geno- Vrijbliivend De direcl het univer sitair sportcentrum K. Nuis kan hierover meepraten. Om studenten aan hun spor tieve trekken te laten ko men heeft zijn bedrijf 20 be taalde krachten in dienst, van wie 8 part-timers. Wat het voor de werknemers be tekent als Deetmans plan nen doorgaan, kan hij nog niet zeggen, maar wel is dui delijk dat de sporthal dan met een „gat van 1 miljoen" geconfronteerd wordt. De. sportkaart zal dan zo'n 300 gulden moeten gaan kosten, bij een gelijk blijvend aantal sportende studenten, wel te verstaan en dat lijkt bij een dergelijke bedrag schijnlijk. Nuis wil vooral nog eens be nadrukken dat het hebben van eigen universitaire sportvoorzieningen geen eli taire zaak is: „Studenten worden mijns inziens vaak ten onrechte vergeleken met hun leeftijdgenoten, wan neer erop wordt gewezen dat zij geen goedkope, aparte voorzieningen hebben. Een student is niet beter maar anders. Ze zijn vergelijkbaar met migranten: ze verblijven hier tijdelijk, in een vreem de omgeving. Ze blokken hard op tentamens en zijn soms weken opgesloten op hun kamer. Als ze willen sporten doen ze dat daarom vaak heel onregelmatig en voor het merendeel, tachtig procent, niet in competitie verband. De studenten zoe ken vormen van sport, die burgerverenigingen niet bie den, omdat ze daar regelma tig op trainingen moeten verschijnen en aan de wed strijden moeten meedoen. Wij zijn op deze in het alge meen niet sterk gemotiveer de studenten ingespeeld. We vragen weinig contributie en een niet al te hoog sportief niveau", aldus Nuis. Studenten-sporters zijn dus wat Nuis betreft geen be voorrechte groep, maar wor den dat wel als de plannen van Deetman doorgaan: „Als alle sportvoorzieningen zijn afgebouwd keren we terug naar de vooroorlogse situa tie. Toen sportten de studen ten binnen hun verenigin gen. de corpora, en hadden eigen boks- en schermlera- ren. De rijkere student blijft echt wel sporten hoor". !IDEN/LISSE De werk- iheid in de regio Lisse is, in nstelling tot het landelijke d. in januari gedaald. In irgelijking met december )85 waren er in de vorige laand 15 mannen en 186 rouwen minder werkloos, leze daling werd veroorzaakt oor de toename van de werk- flegenheid in de bloembol- jnsector. De vrouwen vonden' pk °ora^ tijdelijk werk als inpak- biJ bloembollen(export)be- constanf'jven- 1° de regio Leiden leeg het aantal personen zon- nrner ?r werk met 239 mannen en vrouwen, zodat er 'in het ewest 224 mannen meer 109 'erkloos werden en het aantal rouwen zonder baan met 156 leer dan de helft van het antal werklozen (6583) in het ewest Leiden/Lisse woont in ■eiden, Katwijk is met 914 prsonen zonder baan tweede. !r was in januari sprake van iwel een grote aanmelding werklozen als van een inke uitstroom. Zo schreven >6 mannen en 569 zich vori- maand als werkzoekende in werden 960 mannen en 662 tgeschreven. Vol- Jan. '86 Dec. '85 Jan. '86 Dec. '85 Alkemade 171 152 91 96 Katwijk 662 613 252 256 Leiden 4390 4238 2193 2161 Leiderdorp 385 386 193 183 Oegstgeest 236 226 150 151 Rijnsburg 120 115 61 67 Valkenburg 28 26 18 16 Voorschoten 327 333 195 190 Warmond 77 76 38 36 Zoeterwoude 100 93 54 59 Hillegom 296 304 181 229 Lisse 243 256 160 201 Noordwijk 434 441 244 280 Noordwijkerhout 220 211 130 168 Sassenheim 173 174 98 115 Voorhout 91 86 34 40 Overige 4 3 4 4 Totaal 7957 7733 4096 4252 een symptoom dat het voorlo pig niet zo slecht gaat. Overi gens daalde de werkloosheid in het gewest in vergelijking met januari 1985 wel, met 1449 om precies te zijn. De jeugdwerkloosheid nam over de hele linie af. In het gwwest vonden 22 jongerens tot en met 22 jaar oud en 118 vrouwen in dezelfde leeftijds categorie werk. Eind januari van dit jaar stonden nog 887 schoolverlaters ingeschreven, waarvan 739 in het rayon Lei den en 148 in Lisse. Een jaar geleden bedroeg het aantal werkloze schoolverlaters 1229. Aan het einde van de vorige maand kon Leiden 206 vacatu res aanbieden en Lisse 193. In januari werden 446 banen aan gemeld, 368 vacatures werden vervuld. .EIDEN Belangrijkste stre- n van de Socialistische Par- (SP) voor de komende vier r is het verlichten van de inanciële lasten van de bur- Geen verhoging van ge- ïeentelijke belastingen, verla- g van de elektriciteitsprijs het afschaffen van de par- eerheffing voor bewoners an de binnenstad zijn belang- ijke onderdelen in het pro- na, dat de SP voor de erkiezingen van een nieuwe emeenteraad heeft uitge- racht. )e SP wil er naar streven aast kantoren ook industriële 'erkgelegenheid aan te trék- ten, omdat ook in die sector eel werkloosheid in Leiden rst. Uitbreiding van het antal gemeentelijke leer- 'erkprojecten moet de werk loosheid onder jongeren ver kleinen. Als dat nodig mocht blijken te zijn, dient het prin cipe van erfpacht verlaten te worden. De SP pleit voor een actief op treden van de gemeente tegen woningbouwverenigingen en huiseigenaren die hun onder- houdverplichting niet nako men. De opbrengst van de hondenbelasting dient volgens de SP daadwerkelijk gebruikt te worden voor de bestrijding van hondenpoep. Op het groen mag de komende jaren niet bezuinigd worden. De SP pleit voor de bouw van een par keergarage aan de westelijke zijde van de binnenstad in de omgeving van het Kort Ra penburg. De SP vindt dat de gemeente er voor moet zorgen dat er een periodieke gezondheidtest komt voor alle burgers. Op deze wijze zouden ziektes vroegtijdig opgespoord kunnen worden. In de wijken dienen meer (gratis) voorzieningen voor ouderen te komen. „De handel in drugs moet keihard aangepakt worden", staat in het SP-programma: „Handela ren moeten financieel geruï neerd worden. Drugs mogen niet toegelaten worden in jon gerencentra in Leiden". Ten aanzien van de buitenlan ders moet de gemeente een be leid voeren, dat hen in staat stelt de keus te maken voor remigratie naar het vaderland dan wel integratie in de Ne derlandse maatschappij. Voor hen die willen blijven moeten speciale voorzieningen in het leven geroepen worden, zij die terug willen keren, moeten op hulp van de overheid kunnen rekenen, aldus de SP. LEIDEN/LEIDERDORP Staatssecre taris J.P. van der Reijden vindt het nood zakelijk dat een gedeelte van het geld dat nu wordt opgeslokt door psychiatri sche inrichtingen, wordt gebruikt voor de zorg van psychiatrische patiënten bui ten de inrichting. De staatssecretaris van WVC zei dit gisteren bij de opening van een nieuw project voor begeleid wonen, waarin ex-psychiatrische patiënten wordt geleerd zelfstandig te worden. Deze ope- t u^a ni.nto p„r,tQr,ooi Staatssecretaris Van der Reijden sluit de deur rung had plaats in de Burgerzaal van het opent z0 het nieuwe project van De Schakel. Leidse stadhuis. Van der Reijden sloot een voordeur en gaf de sleutel ver volgens aan één van de bewo ners. Deze symbolische hande ling moest weergeven, dat de privacy van de leden van het project voor begeleid wonen dient te worden gerespecteerd. Dit project is overigens al in april 1985 van start gegaan in een huis in Leiderdorp. Hierin hebben zes bewoners een plek- je gevonden. Het initiatief is van stichting De Schakel uit Leiden. De Schakel is een onderdeel van de koepelstichting Begeleid Wonen Noordelijk Zuid-Hol land. Laatstgenoemde stich ting kent drie projecten. A: met twee of drie personen een huis delen en een keer per week bezocht worden door een begeleider. B: het gisteren offi cieel geopende project, dat da gelijks door een beroepskracht wordt begeleid. C: geheel zelf standig wonen met één keer per week bezoek van een be geleider. De stichting meent dat er tus sen de besloten psychiatrische inrichting en het geheel zelf standig wonen een groot gat gaapt. Met deze projecten wil men deze opening dichten. De ex-psychiatrische patiënt leert zaken als koken, wassen, zijn kamer opruimen, contacten leggen en met geld omgaan. Het merendeel van de begelei ding komt voor rekening van vrijwilligers. Voor de projec ten bestaat, getuige de lange wachtlijsten, veel belangstel ling. Er wordt ook naarstig ge zocht naar woningen die ge schikt zijn voor vijf a zes per sonen, maar die zijn moeilijk te vinden. Gemeenten en wo ningbouwverenigingen staan huiverig tegenover de projec ten. Dat geldt overigens niet voor de gemeente Leiden die mee betaalt aan het initiatief van De Schakel (40.000 gulden per jaar, de bewoners betalen de woonlasten) en ook meewerkt aan het op poten zetten van een regionale instelling be schermde woonvormen. Van der Reijden benadrukte giste ren dat wonen een gemeente lijke taak is en blijft. LEIDEN De nieuwe open bare basisschool in de Raads- herenbuurt kan als alles volgens plan verloopt in au- gistus 1989 worden geopend, at verwacht de „Werkgroep openbare basisschool", die ij vert voor de oprichting van de school. De werkgroep is eind vorig jaar opgericht op initiatief van ouders in de Raadsherenbuurt, Vogelwijk en -de Boerhaave- laan. Volgens de werkgroep heeft een eerste behoeftepei ling uitgewezen, dat er veel belangstelling is voor de school. „De kinderen uit deze buurten zijn aangewezen op basisscholen in Oegstgeest of op de in de buurt gelegen pro testant-christelijke Leidse Houtschool. De afstand alsme de het toelatingsbeleid van de gemeente Oegstgeest maken dat de schoolkeuze voor veel ouders een probleem ople vert", aldus de werkgroep. De werkgroep heeft inmiddels met de gemeente Leiden een plan ontwikkeld voor de nieu we school, die bij aanvang drie groepen in de leeftijd van 4 tot »6 jaar moet tellen. Binnen een paar jaar moet de school dan uitgroeien tot een volwaardige basisschool. De werkgroep houdt maan dagavond 24 februari vanaf acht uur een informatie-bij- eenkomst in het Vogelnest (aan het einde van de Nachte gaallaan) over de nieuwe school. Sonderlijc Het Sonderlijc Ensemble geeft woensdagavond 26 februari een concert in de Taffeh zaal van het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg 28. Het gezelschap bestaat uit zes musici die muziek uit de renaissance en vroegbarok spelen. De uitvoering heeft plaats in de serie „Oude Mu ziek in Oudheden" en begint om kwart over acht. Carnaval Hoewel het carnaval officieel al achter de rug is, wordt za terdag 22 februari in buurthuis Morschwijck aan de To paaslaan carnaval gevierd. Om 12 uur start een optocht, om half twee begint het bal voor kinderen en 's avonds kunnen de vierders vanaf 16 jaar oud in het buurthuis te recht Daar begint om half negen een bal met medewer king van De Rijnsons. Hard-Rock In het Antonius clubhuis aan de Lange Mare treden zater dagavond 22 februari de hard-rock bands Hedgehog en Fi restorm op. Voor de laatste is het het laatste optreden. Het concert begint om half twaalf en de toegang bedraagt drie gulden. Geweld In de Waag wordt van 20 tot en met 22 februari de foto tentoonstelling „Dan had je me maar niet..." gehouden. Deze tentoonstelling is gemaakt door de „Stichting vrou wen tegen sexueel geweld". Doel van de tentoonstelling is het laten zien „dat sexueel geweld niet alleen op zichzelf staat, maar een gevolg is van de ongelijke positie van vrou wen ten opzichte van mannen binnen onze maatschappij. De tentoonstelling wordt donderdagmiddag 20 februari om vijf uur officieel geopend. Donderdagavond is de Waag open van zeven tot negen, vrijdag van tien tot zes en zater dag van tien tot vijf. Rock'n Roll Het Leids Vrijetijds Centrum (LVC) aan de Breestraat 66 staat op donderdag 20, vrijdag 21 en zaterdag 22 februari in het teken van van de rock 'n roll. Op donderdag speelt de band Red Shoes uit Den Haag, vrijdag geeft het Rotter- dams-Bredase trio Batmobile een concert en zaterdag is het de beurt aan de RockinBelly Bende. Alle optredens begin nen om elf uur 's avonds. Het concert van de Red Shoes is gratis toegankelijk, voor de twee overige optredens moet een toegangsprijs van vijf gulden elk worden voldaan.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9