Qowuvnt over CDA eist openheid erfpacht voor bedrijven ïluim zeventig bezwaarschriften ALLERLEI(DS) :egen afwijzing parkeervergunning STAD OMGEVING [aadslid dringt aan [p strenger optreden ïgen f outparkeerders Islamieten bij Goekoop op bezoek UARI1 DINSDAG 18 FEBRUARI 1986 PAGINA 9 tlDEN Het PvdA- idslid W. van der jijm vindt dat de politie 5,- enger op moet treden 5,-d ;en foutparkeerders. 3>t name het feit dat de 3'.. andweer enige weken leden bij een brand in J— Burgsteeg gehinderd ird door een fout gepar- ;rde auto, baart Van Pluijm zorgen. u in de toekomst wel 5 tot doden kunnen leiden. 1 gaat één keer fout", zei raadslid gisteravond in de «missie bestuurlijke aange- Jfnheden. „Het is dagelijks :onstateren dat er auto's op kken staan, waar ze niet De politie doet daar aan", aldus Van der lijm. Hij noemde met name stegen die op de Haarlem- j rstraat uitkomen en zei nog ts gemerkt te hebben van aangifte daarover die hij e weken geleden bij de po- deed. lgens commissaris van de itie H. Mostert beschikt de niet over de benodigde nkracht om aan al dit soort rallen aandacht aan te be den. Burgemeester C. Goe- koop zei, dat er inmiddels een werkgroep in het leven is ge roepen die gaat bekijken hoe er op eenvoudiger wijze weg gesleept kan worden. Het zou dan met name gaan om de in zet van een kleinere sleepwa- gen die ook op moeilijk be reikbare plaatsen kan komen. De huidige sleepwagen is door zijn omvang vaak niet in staat adequaat op te treden. Schaatser loopt ernstig letsel op LEIDEN/ZWAM- MERDAM Een 23- jarige schaatser uit Leiden is gisteren ernstig gewond ge raakt. De jongeman schaatste in Zwam- merdam met flinke vaart tegen een brug over de Ziende. Hij is met wervelletsel overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Meer autobanden lek LEIDEN Bij de politie is gisteren aangifte gedaan van het lekprikken van nog eens negen autobanden. Van een auto in de Coran- tijnstraat werden vier ban den lek gestoken en van een andere auto moest één band het ontgelden. Van een auto in de Suriname- straat werden ook alle ban den kapot gemaakt. De ver nielingen zijn in het week einde gepleegd. De politie noteerde eerder al elf ka potte autobanden in de Co- rantijnstraat, zodat het to taal nu op 20 staat. Agenten redden Leidse vrouw LEIDEN Een 63-jarige Leidse vrouw heeft zondagavond dankzij het kordate optreden van haar zoon, de politie en de eerste hulp dienst een hartstilstand overleefd. De vrouw, die in de 3 Octoberstraat woont, sprak zon dagavond rond half elf telefonisch met haar zoon in Zoeterwoude. Plotseling hoorde de zoon niets meer. Hij kon ook geen verbinding meer krijgen. Daarop belde hij de politie. Twee agenten waren snel in de 3 October straat en toen er geen reactie op het luiden van de deurbel kwam, trapten zij de voor deur in. In de woning troffen zij de vrouw met vermoedelijk een hartstilstand aan. De agenten begonnen onmiddellijk met reanima tie, die later werd overgenomen door leden van de eerste hulpdienst. Toen de vrouw in het AZL aankwam, ademde ze weer. Dief in de kraag gevat LEIDEN Een bewoner van de Schelpenkade heeft gisteravond rond tien uur een 33-jarige Lei- denaar in de kraag gevat toen deze het dekzeil van een vrachtauto opensneed. De 33-jarige man had eer der al zijn slag geslagen in een motorjacht. Daar ont vreemde hij een werphen gel en een koffer met vis spullen. De 33-jarige Lei- denaar, die werd overge dragen aan de politie, is verslaafd aan verdovende middelen. Snelheids controle °P Burggravenlaan LEIDEN Bij een snelheidscontrole op de Burggravenlaan zijn tussen gisterochtend half elf en gistermiddag half een 14 automobilis ten bekeurd.. In totaal passeerden 100 auto's de radarpost van de politie. De snelste overtreder reed 74 kilometer per uur. Op de Burggraven laan is een snelheid van 50 kilometer toegestaan. Glimmerveen doet mee in Den Haag DEN HAAG De Nederlandse Volk-, sunie (NVU) neemt deel aan de ge-^ meenteraadsverkiezingen van Den Haag. De centrum-democraten van^ Janmaat zijn definitief van de verkie-j zingslijst in Delft geschrapt, maar mo-" gen in Amsterdam wel aan de ge-? meenteraadsverkiezingen van 19* maart meedoen. Dit besloot vandaag de afdeling rechtspraak van de Raad! van State nadat gisteren in een spoed-* zitting van de afdeling, de pleidooien- voor en de bezwaren tegen deelname* van deze ultra-rechtse partijen aan de- gemeenteraadsverkiezingen van lSfe maart, waren gehoord. ibrekers slaan ag via ijs llDEN Inbrekers hebben weekeinde het ijs van Rijn gebruikt om hun slag ^laan in een schoenenwin- de Donkersteeg. Een raam werd geforceerd i groot aantal schoenen «genomen. Hoe groot de i niet bekend. Inven- s moeizaam omdat in pand een grote ravage frds aangericht. Volgens de llitie is dit de eerste inbraak Leiden die dit jaar via het werd gepleegd. een krant ontvangen Bel fesen 18.00 en 19.00 uur. za- rdags tussen 14.00 en 15.00 ir, telefoonnr.071-122248 en krant wordt nog dezelfde ond nabezorgd. ONDERZOEK OPPOSITIE ONDERSCHRIJFT UITSPRAKEN VOORMALIG AMBTENAAR LEIDEN CDA-frac- tievoorzitter J. Walen kamp heeft het college openheid van zaken ge vraagd over de nadelige gevolgen van de erf pacht op de vestiging van bedrijven in Leiden. Walenkamp deed dit naar aanleiding van uit spraken van het voor malige hoofd van de di rectie economische za ken, E. Keijser, die in afscheidinterviews ver kondigde dat een aantal bedrijven niet naar Lei den is gekomen omdat de erfpacht een onover- komenlijke hindernis was. Na een eigen on derzoek is de CDA tot eenzelfde conclusie ge komen. Evenals Keijser wil ook Wa lenkamp geen namen van bedrijven noemen. „Ik wil E. Keijser: nooit ontvan gen..." eerst het antwoord van het college op mijn vragen ho ren", aldus de CDA-fractie- voorzitter. Hij laat evenwel doorschemeren dat uit zijn onderzoek is gebleken dat het om meerdere bedrijven gaat waaronder ook een en kele grote. Walenkamp zegt de uitspra ken van Keijser opmerkelijk te vinden omdat het college altijd heeft beweerd dat het uitgeven van grond in erf pacht geen negatieve gevol gen heeft gehad voor de komst van bedrijven naar Leiden. Via schriftelijke vragen wil Walenkamp dan ook weten hoe de uitspraken van het college te rijmen zijn met de mededelingen van de voormalige topambtenaar van economische zaken in Leiden. Hij vraagt het colle ge de namen van bedrijven te noemen waarop Keijser heeft gedoeld. Walenkamp wil bovendien weten of het college zijn ambtenaar heeft aangezet tot het verzwijgen van de gevol gen van de erfpacht tot aan het moment dat deze de ge meentedienst verliet. Volstrekt onjuist De CDA-fractievoorzitter herinnert het college er aan dat toen in 1982 werd beslo ten om alle grond in erf pacht uit te geven, er tevens een uitzonderingsclausule werd vastgesteld. Deze luidt dat „wanneer het bedrijf aannemelijk kan maken dat het van de erfpacht nadeel ondervindt, grond voor be drijfsdoeleinden in eigen dom kan worden uitgege ven". Walenkamp wil weten of het college de bedrijven van deze clausule op de hoogte heeft gesteld en vraagt inzage op de wijze waarop dat gebeurd is. Uit het feit dat tot op heden geen bedrijf van deze moge lijkheid gebruik heeft ge maakt, leidt hij af dat de clausule tot op heden onbe sproken is gebleven en „dat het college het besluit van de gemeenteraad volstrekt onjuist uitvoert". Verrast Ook het college heeft zich verrast getoond door de uit spraken van zijn voormalige ambtenaar (die inmiddels af- Walenkamp scheid heeft genomen maar officieel nog tot 1 maart in dienst van de gemeente is). B en W hebben Keijser om opheldering gevraagd en hem verzocht de namen van de desbetreffende bedrijven te noemen. Maar Keijser heeft aan dit verzoek niet voldaan. „Ik heb er wel van gehoord maar officieel heb ik het nooit ontvangen", al dus Keijser gistermiddag. Hij zegt ook niet de gelegenheid te hebben gehad het verzoek te honoreren omdat het op zijn laatste werkdag werd gedaan. Keijser geeft bovendien te kennen enigszins overrom peld te zijn door de opstel ling van het college. „Ik dacht dat B en W niet de ge woonte hadden om op kran tenberichten te reageren", aldus Keijser. Hij kan zich voorstellen dat zijn uitspra ken zo vlak voor de verkie zingen „niet erg prettig ge vallen zijn". EROEPSCOMMISSIE KRUGT HET DRUK Inbraak in woning LEIDEN Uit een woning aan de Kromstevenwerf zijn gisteren tussen 's middags vijf uur en 's avonds half elf een kleurentelevisie, een home computer, sieraden en 150 gul den gestolen. Forum De Leidse Sport Federatie houdt op woensdag 5 maart een politiek forum over sportbeleid. Naast informatie over de sportparagraaf in het verkiezingsprogramma zal er ruim gelegenheid zijn tot het stellen van vragen en discussiëren over onderdelen van het sportbeleid of het ontbreken daarvan. De discussieleider is Carl Pries. Plaats van hande ling: de kantine van voetbalvereniging LFC aan de Bos- huizerkade. Aanvang: 20.00 uur. Inrichting Links Leiden en de Stichting Burcht houden vrijdagavond 21 februari in de Burchtzaal aan de Burgsteeg 14 een fo rum met als thema „Humane alternatieven, de inrichting dicht". Medewerking wordt verleend door het koor Jan en alleman. Het forum bestaat uit: Cor van Kippersluis (Links Leiden), Christoph Hrachovec psychiater Endegeest), Ge rard van de Wees (psychoterapeut), Henny Pries (Platform G.G.Z. Amsterdam), Martin Boonstra (cliënt vertegen woordiger) en Cecile aan de Stegge (voorzitter). De bijeen komst begint om acht uur. Volksdansen Clubhuis Matilo aan de Zaanstraat houdt vrijdag 21 februa ri vanaf twee uur een volksdansinstuif. De toegang be draagt twee gulden vijftig. Schoolboot De Vlietschans aan de Apollolaan staat vrijdag 21 februari geheel in het teken van een actie die een schoolboot voor Suriname moet opleveren. In totaal is een bedrag van 7000 gulden nodig. Het vaartuig met buitenboordmotor is be stemd voor kinderen in Suriname die afhankelijk zijn van vervoer over water om naar school te gaan. Elke klas van de Christelijke Scholengemeenschap De Vlietschans is vrij dag druk in de weer. Zo worden voor wijkbewoners klusjes gedaan en bloemen en zelf gemaakte kunstvoorwerpen verkocht. Ook staat een sponsorloop op het programma. Op school worden tal van activiteiten gehouden, zoals een sportinstuif, schaaksimultaan, modeshows, workshop, play back show en muziekdemonstraties. Een boot voor Surinaamse schoolkinderen, zo stelt de Vlietschans zich dat voor. Schoorsteenbrandje ROELOFARENDSVEEN De brandweer moest er gister avond rond zes uur aan te pas komen om een schoorsteen brandje in een huis aan de Lu pinestraat te blussen. Er was alleen sprake van rookschade. Oorzaak van de brand was het te hoog opstoken van de ka chel. Uit een woning aan de Schoener in Oude Wetering is in het weekeinde een geldkis tje met 50 gulden gestolen. De dieven kwamen het huis aan de achterzijde binnen. Burgemeester Goekoop ontvangt de vertegenwoordigers van de Turkse Islamitische Kulturele Ver eniging. LEIDEN Vertegenwoordi gers van de Turkse Islamiti sche Kulturele Vereniging be zochten gisterochtend burge meester C. Goekoop om hem te bedanken voor het feit dat zij sinds kort vanuit de moskee aan de Hooigracht in het open baar mogen oproepen tot het gebed. Het Islamitische gebruik wil dat er vijf maal per dag wordt opgeroepen, de vereniging had (oyn overlast te vermijden) ge vraagd dit vier maal per dag te mogen doen, maar uiteindelijk heeft de gemeente toegestemd in een wekelijkse oproep op vrijdagmiddag. Het gaat voor lopig nog om een proef, Goe koop liet gisterochtend weten nauwelijks negatieve reacties te hebben ontvangen. Voorzitter A. Altintas be schouwt de medewerking van de gemeente als een eerste stap naar integratie van twee culturen op godsdienstig en op sociaal economisch terrein. „Ik geloof erin dat wij in de toe komst de orders van ons heilig geloof nog beter zullen realise ren en dat wij van onze onaf hankelijke rechten nog beter zullen genieten waardoor ook een samenleving ontstaat zon der onderlinge kleine proble men tussen buitenlanders en Nederlanders", aldus Altintas. Namens zijn vereniging bood hij de burgemeester een Turks l*offiestel aan. EIDEN Jaarlijks leid- - het niet-verstrekken n de éénmalige uitke- ig tot een storm van testen en daarop vol de lange vergaderin- van de gemeentelijke missie voor beroep en zwaarschriften. Die be- hoeft ivaren zijn dit jaar wat j plaat-(finder in aantal dan orgaande jaren. Dat de roepscommissie het rus- aan kan doen, blijkt "hter een illusie. Het ieuwe parkeerbeleid •eft er toe geleid dat zo'n bedrijven een bezwaar- thrift hebben ingediend tflï Fêen het niet-verlenen fan een parkeervergun- I. 4,63 njdag buigt de w.....»oo,c, l. i.DJ e behalve de voorzitter uit f. 4,63 raadsleden bestaat, zich f.16,66 1.6,94'ant om de vergaderdruk iet al te hoog te laten oplo- ®i33sn. wordt de commissie daar- 372 i in tweeën gesplitst om in de Djnende weken de rest van lil,"11 bezwaarschriften af te han- L12.49(ien- 1.13,8! fethouder J. Peters (ruimte- ijke ordening en verkeer) zei ét al eerder: De verzoeken girca 500) van bewoners van 18,05 b Pieterswijk en Pancras- 1 1943 ^est om een parkeervergun- ling zijn voor het merendeel f.20,83 iegewezen. In enkele geval- fn werden de plooien op eeri ater moment gladgestreken, fan de 200 aanvragen van be- rijven, werd echter twee/der- Ie -afgewezen met als belang- ijkste argument dat niet aan- ^toond kon worden, dat de de bedrijfsuitoefe- ling noodzakelijk was. Circa ondernemers pikten het en tekende protest aan. Moeilijk ^robleem voor de onderne- dat de'gemeente de af- Niet iedereen is even gelukkig met de pogin gen van de ge meente het par keren beter te reguleren om aan dit soort si tuaties een eind te maken. Deze foto werd begin deze winter op de Boommarkt gemaakt. heeft. Zij mochten slechts een standaardbriefje met ambtelij ke formulering ontvangen. „Het moet mij als jurist van het hart dat bezwaar maken tegen een ongemotiveerde af wijzing erg moeilijk is", ver zuchtte één van de gedupeer den dan ook. Veel van de afgewezenen blij ken de auto sléchts incidenteel nodig te hebben. Maar het ge bruik daarvan word dermate belangrijk geacht dat geduren de het hele etmaal een par keerplaats wordt geclaimd. Het gaat om de caféhouder die 's nachts zijn auto bij de hand wil hebben om de dagop brengst naar veiliger oorden te vervoeren, het college van ^rkvoogden dat de collecten wekelijks per auto wil trans porteren of de drukwerkadvi seur die het bedrijf „vele ma len per dag moet verlaten met materiaal dat niet aan weer en wind bloot gesteld kan wor den". Uit horeca-kringen wordt, ook regelmatig aangevoerd dat de bevoorrading van de zaak gschiedt per eigen auto. „En u denkt toch niet dat ik vier maal per week met vaten en kratten ga lopen sjouwen", al dus één der ondernemers. Een bewoner die „naast" de Pieterswijk woont, verzocht de gemeente om een vergunning in de belendende buurt, omdat de parkeerplaatsen voor zijn l uis in toenemende mate als uitwijkmogelijkheid gebruikt worden. Het aantal brieven waarin beweerd, wordt dat hét bedrijf zonder parkeervergun ning niet kan functioneren, is legio. Blanco Volgens woordvoerder M. Ku- zee (directie Verkeer) heeft de gemeente een aantal algemene regels voor het verstrekken van vergunningen. Zo worden blanco vergunningen in geen geval verstrekt, omdat dat de mogelijkheid van een handel in vergunningen schept. Ook kan geen recht op een vergun ning ontleend worden aan het feit dat ervoor betaald dient te worden. Aanvragen om in het woon-werkverkeer te kunnen voorzien, worden ook ten alle tijde afgewezen. Een afweging is onder meer in welke frequentie de auto ge bruikt wordt. De ondernemer die zijn wagen slechts twee maal per dag behoeft, kan op een afwijzing rekenen. „An ders staat die auto de rest van de dag een parkeerplaats in beslag te nemen". Ook aanvra gen voor een plaats om te la den en te lossen, ondergaan dat lot. En op de achterhand wordt rekening gehouden met het feit of de aanvrager reeds over een vergunning voor een andere auto beschikt. Volgens Kuzee heeft het merendeel van de bedrijven slechts één vergunning gekregen. Hij weet zich te herinneren dat in een enkele geval drie vergun ningen voor één bedrijf zijn verstrekt. „Maar dat had er dan wel zes gevraagd", aldus K^zee.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9