Ongevallen-databank moet er snel komen Wegwijskrant bedrijfsleven nu gekoppeld aan Viditel Beurs van Amsterdam Weinig inleenkrachten bij Mercon (Hollandia) Toch een Britse overname kandidaat voor Land Rover ECONOMIE £efebe6ou*a/nt DINSDAG 18 FEBRUARI 19B6PAGIMtjpC Optimix zette alles op aandelen AMSTERDAM Optimix, een beleggings fonds dat uitsluitend belegt in de vier fond sen van de Robeco-groep. heeft over 1985 een resultaat behaald van 10,2 procent, al dus het jaarverslag over 1985. Dat is bedui dend minder dan het rendement op de aan delenfondsen Robeco en Rolinco, maar meer dan van het obligatiefonds Rortento en van het onroerend goed fonds Rodamco. De ontwikkelingen in het afgelopen jaar waren voor Optimix reden om alles te gaan beleggen in het aandelenfonds Robeco, maar het Amsterdamse beleggingsfonds zal het aandelen risico van honderd procent ver minderen zodra „korte termijn verkoopsig nalen worden ontvangen". Na een hausse van 3,5 jaar op de Amsterdamse effecten beurs moet extra nadruk gelegd worden op een voorzichtig beleid, aldus Optimix. Maleisische order voor scheepswerf Damen ROTTERDAM De scheepswerf Damen in Gorinchem gaat voor het Maleisische leger 165 zogeheten brugboten bouwen. Naar ver wachting zullen honderd boten in Maleisië zelf geassembleerd worden. Welk bedrag met de order is gemoeid is niet bekendgemaakt. Damen sleepte vorig jaar al een contract in de wacht voor de levering van vijftig van deze aluminium vaartuigen aan Maleisië. De vaartuigen kunnen door koppeling aan el kaar geschikt gemaakt worden om als brug te functioneren. De werf heeft vorig jaar ook vijftig van deze vaartuigen aan het Neder landse leger geleverd. Met die order was toen een bedrag van 25 miljoen gulden gemoeid. Ook andere Navo-lidstaten zouden belang stelling hebben voor de bruggenbouwboten, aldus Damen eind 1984. Koffieprijs kan stijgen DEN HAAG Op basis van de waarde van de koffievoorraden die de koffiebranders aanhouden is een verdere prijsstijging voor koffie mogelijk, zo meent staatssecretaris Van Zeil van economische zaken. In antwoorden aan de Tweede Ka mer verdedigt Van Zeil de recente grote prijsstijgingen voor koffie Op 8 januari werd een pak koffie 30 tot 35 cent duurder. Op 21 januari kwam daar nog eens 65 cent bij. Over de prijsverhogingen is steeds overleg geweest tussen de koffie branders en het ministerie. Ten aanzien van de prijsdaling voor koffie in oktober zegt Van Zeil dat de koffiebranders toen vooruitlie pen op een daling van de koffie prijzen op de wereldmarkt. Particulieren sluiten meer levensverzekeringen af UTRECHT De assurantiekantoren in ons land zijn optimis tisch over 1986. Particulieren sluiten meer levensverzekeringen af en willen een betere pensioenvoorziening. Bedrijven geven over het hele scala aan verzekeringen meer geld uit aan verze keringen dan voorheen. Dat blijkt uit een enquête van de Ne derlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën rantieadviseurs (NVA). Het aantal arbeidsplaatsen bij de 8 aangesloten kantoren zal dit jaar met vijfhonderd toenemen een personeelsbestand van twaalfduizend nu, aldus een woo voerder van de NVA. De enquête is gehouden onder een derde deel van het ledenbe stand. Daaruit Wijkt dat de stijgende lijn in omzetten en winst verwachtingen zich zal doorzetten. Drie kwart van de onder vraagden meldt een gestegen omzet over 1985 en zeventig pro cent een gestegen winst. Bij elf procent is de winst gei" Over 1986 denkt 62 procent een hoger winst te behalen, denkt zes procent dat die zal afnemen. ÏN EG JAARLIJKS 46.000 DODEN DOOR ONDEUGDELIJKE ARTIKELEN DEN HAAG Ieder jaar verongelukken in de EG- landen 46.000 mensen en raken er veertig miljoen gewond doordat artikelen als wasmachines, gasfor nuizen, auto's, levensmid delen en medicijnen soms met deugen. Nederland moet er in de EG voor zorgen dat binnen zes maanden een beslissing wordt genomen over een internationale ongevallen databank. Hiermee moet het mogelijk worden ge vaarlijke produkten snel ler op te sporen en uit de handel te laten nemen. Ook zou binnen een half jaar de knoop kunnen worden doorgehakt over het consumentenkrediet, 2odat rechten en plichten van consumenten en ver strekkers van leningen duidelijk worden. Dat wil de BEUC, de overkoepe lende organisatie van Eu ropese Consumentenbon den. Staatssecretaris Van Zeil van economische zaken is de eerste helft van dit jaar voorzitter van de EG-ministerra^d voor het consumentenbeleid en kreeg om die reden deze week het verzoek van de BEUC zich tot het uiterste in te spannen om de al jaren slepende kwes ties op consumentengebied af te ronden. De BEUC. waarvan ook de Consumentenbond lid is, hield de afgelopen dagen in Den Haag een conferentie, tij dens welke Van Zeil aankon digde zich sterk te zullen ma ken voor een Europese richt lijn voor produktveiligheid. Hiermee moet volgens de be windsman het aantal doden kunnen worden teruggedron gen dat jaarlijks te betreuren is door blootstelling aan gevaar lijke produkten. BEUC-direkteur T. Venables hekelde in Den Haag het ge brek aan besluitvaardigheid als het in EG-verband over consumentenzaken gaat. „Aan de vorig jaar gereed gekomen EG-richtlijn voor prod uk taan- sprakelijkheid gingen tien jaar van moeizame onderhandelin gen vooraf. Zo'n lange termijn Wensen Op 8 april komt de raad van ministers in Brussel bijeen om te praten over een krachtiger consumentenbeleid. De wen sen die BEUC voor die bijeen komst bij Van Zeil op tafel heeft gelegd zijn legio. Uitein delijk moeten Europese consu menten volgens de organisatie zonder belemmeringen de voordeligste produkten en diensten uit de twaalf lidstaten kunnen kopen. Dan moet het mogelijk zijn dat een consu ment een verzekering afsluit in een ander land van de EG wanneer die daar goedkoper is. De BEUC wil in dit ver band ook een Europese data bank voor de prijzen van arti kelen. De BEUC heeft er bij de Staatssecretaris op aangedron gen dat het maken van wetten voor de consumenten zoveel mogelijk op Europees niveau gebeurt. „Lukt dat niet. dan ontstaat het gevaar dat de bur gers in de zuidelijke EG-lidsta- ten, waar de bescherming van de consument nog niet zo ver is gevorderd, blootgesteld wor den aan gevaarlijke produkten en malafide handelspraktij ken. Consumenten in de meer ontwikkelde EG-landen lopen geen gevaar, omdat zij be schermd worden door goede nationale wetgeving", zei Ve nables. „Een produkt dat in het ene land als onveilig uit de markt is genomen, behoort in het EG-buurland dezelfde be handeling te krijgen", aldus direkteur D. Westendorp van de Consumentenbond. Hij pleit voor een actierecht voor de consumentenorganisaties. Vol gens de bestaande wetten kan een consumentenorganisatie niet naar de rechter stappen met de eis dat een gevaarlijk produkt uit de handel wordt genomen. ARJEN VAN DER SAR MARKTEN "EIERVEILING EIVEBA BV BARNE- VELD (18-2) - Aanvoer 3.580.200 stuks, stemming licht hersteld. Prijzen in gulden per 100 stuks: eieren van 50/51 gram 9.68-9.54. van 55/56 "gram 10.32-9,92. van 60/61 gram VEEMARKT LEIDEN (18-2) Prijzen: extra kw dikbillen 2600-5150. stieren (resp. 1e en 2e kw.) 8,25-8,85 7.25-8.25. vaarzen (resp. 1e en 2e kw.) 7.10-7.90 6.20-7.10. koeien (resp. 1e. 2e en 3e kw.) 7,00-7,80 (ooien) 220-270, per kg 10,50-12.00. varkens 3,15-3,25. zeu gen (resp. 1e en 2e kw.) 2.70-2.80 2.60-2,70. melk- en kalfkoeien (resp. 1e en 2e soort) 1900-2600 *350-1900. guste koeien 1200-2250. enterstieren 1500-2200. pinken 900-1550. graskalveren 600-1050. roodbont 1064, 2000. slachtschapen en lammeren 400. gebruiksschapen en lammeren prijzen), slachtvee redelijk - •SL lijk. gebruiksschapen, lammere Dure nacht Wie straks als hotelgast in de oude residentie van de familie Astor in Taplow de nacht wenst door te bren gen. weet nu al wat hem of haar te wachten staat. Een rekening van meer dan duizend gulden. Butler Mi chael Holiday poseert tij dens de verbouwing nog even voor het portret van wijlen Lady (Nancy) Astor. Aantal varkens neemt toe tot 12,9 miljoen DEN HAAG Het aantal varkens is in 1985 met ruim een miljoen toegenomen tot 12,9 miljoen. Dat is een stijging ten opzichte van 1984 met 9,4 procent. Volgens het ministe rie van landbouw is vooral het aantal jonge varkens fors ge stegen. DEN HAAG In een oplage van zeshonderdduizend exem plaren verschijnt deze week de tiende editie van de Wegwijs krant subsidies en kredieten van de Kamers van Koophan del voor het jaar 1986. Evenals vorige jaren bevat de krant een korte beschrijving van de vijftig belangrijkste regelingen voor het bedrijfsleven. Nieuw is echter dat deze beschrijvin gen doorverwijzen naar uitge breidere informatie in Viditel, het videotex-systeem van de PTT. Het probleem van het snel verouderen van de infor matie over deze regelingen is hiermee van de baan, omdat de informatie in Viditel im mers onmiddellijk kan worden geactualiseerd. Ondernemers die nog geen aansluiting heb ben op Viditel kunnen gebruik maken van de Viditel-termi- nals die staan opgesteld bij de Kamers van Koophandels. gen voor de doorsnee onderne mer vaak moeilijk leesbaar is, is in belangrijke mate verlicht door de invoering van een zd- geheten Standaard Informatie Model. Dit is een speciaal voor Videotex-toepassingen direct informerend systeem, ontwik keld door het Parlementair documentatie Centrum van de Rijksuniversiteit Leiden. Het systeem is vanochtend op een persconferentie in Den Haag gedemonstreerd. Prijs importbrood van Aldi correct LEEUWARDEN Onderzoek van de Economische Controle dienst in Apeldoorn heeft geleerd, dat de door het Aldi-concern gehanteerde prijs voor importbrood juist is. Zoals bekend is het Aldi-concern in diverse regio's openlijk naar buiten getreden met reclame voor goedkoop importbrood. De prijs van wit- en De prijs van importbrood moet zijn gebaseerd op de inkoopprijs vermeerderd met vervoerskosten en een marge van zeventien cent. Aldi blijkt te voldoen aan deze vorig jaar opgestelde calcu- latieprijs. In bakkerskringen is men niet zo gelukkig met deze broodstunt. Directeur Verbruggen van de Nederlandse Bakkers stichting meent, dat er op dit moment niets tegen te doen is. De gewone bakkers zullen tegenover deze lage broodprijs gewoon kwaliteit moeten stellen, zo luidt zijn advies. Hij verwacht niet, dat meer groothandels in levensmiddelen de stunt van Aldi zul len volgen. „Het importeren van brood is geen eenvoudige zaak", zo geeft hij als reden hiervoor op. SUSKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het staalbedrijf Mercon, dochter van het Lub- bers-bedrijf Hollandia-Kloos, heeft in 1978 en 1979 volgens mi nister Van Aardenne slechts „op zeer beperkte schaal" gebruik gemaakt van ingeleende arbeidskrachten. De Stichting arbeids reserve Merwede was hiervan op de hoogte en stond de ma noeuvre toe, omdat het zelf geen hoog-gespecialiseerde lassers in dienst had. De gang van zaken bij Mercon kwam gisteren aan de orde in de Kamercommissie voor economische zaken, die eerder vragen over de affaire had gesteld. De Vara bracht de „dubieuze prak tijken" bij Mercon begin dit jaar in de publiciteit in een docu mentaire over de ondergang van het Nederhorst-concern. Mer con zou daarbij op grote schaal zwartwerkers hebben ingescha keld. Volgens Van Aardenne is van zwartwerken evenwel alleen in 1979 sprake geweest en dan nog te goeder trouw, omdat de Mercon-directie van mening was dat de betreffende onderaan nemer bonafide was. Met dit zwartwerken was „slechts" 30.000 gulden gemoeid. Het voorgaande jaar besteedde Mercon 130.000 gulden aan ingeleende krachten, die via een wèl bonafide on deraannemer werden ingeschakeld, aldus de minister. Brussel geeft absolute voorrang aan technologie STRAATSBURG Bij het streven naar een vrije Europese markt zal de Europese Commissie dit jaar topprioriteit geven aan de ontwikkeling van technologische samenwerking tussen de lidstaten van de EG. De gemeenschap moet toegang krijgen tot alle kennis die nodig is om haar toekomst als grote economi sche en industriële mogendheid te verzekeren. Het draagvlak voor herstel wordt in eerste instantie gevormd door de voltooi ing van de interne EG-markt en de versterking van de techno logische samenwerking. Dit staat in het werkprogramma voor 1986 van de Commissie, dat gisteren in Straatsburg is gepubli ceerd. Het werkprogramma van de Commissie bevat verder voorstel len over monetaire samenwerking en vergroting van de econo mische en sociale samenhang in de gemeenschap. Voorts wil de Commissie méér specifieke aandacht gaan geven aan de kleine en middelgrote ondernemingen. Om te beginnen wil de Commissie de mogelijkheid onderzoeken om de belang rijkste EG-verordeningen te vereenvoudigen met het oog op de kleine en middelgrote bedrijven.Van ieder nieuw voorstel van de Commissie zal voortaan eerst worden beoordeeld welke ge volgen het heeft voor deze groep ondernemingen en voor het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen. LONDEN In Londen zouden gisteren bespre kingen beginnen tussen Land Rover (onderdeel van het Britse staatsbe drijf British Leyland) en de bonden over de voor genomen overname van het bedrijf door het Ame rikaanse General Motors (GM). Op dat moment is echter de Britse Lonrho groep, een handelsorgani satie met belangen in vele landen, als overnamekan didaat opgedoken. Eén van de directieleden van Lonrho, Paul Spicer, zei voor de televisie gezegd dat zijn or ganisatie al drie weken met de regering onderhandelt over de overname van Land Rover. Het ministerie weigerde het bericht te bevestigen, maar ontkende het ook niet. Vanuit het publiek wordt ech ter grote druk uitgeoefend op de regering om Leyland niet in vreemde handen over te la ten gaan. Afgezien van het feit dat het bedrijf al meer dan twee miljard pond aan belas tinggeld heeft opgeslokt, is het één van de laatste roemruchte industriële instellingen van het land. Eerder deze maand dwong een dreigende muiterij onder conservatieve lagerhuis leden de regering af te zien van verdere onderhandelingen met Ford over de verkoop van Austin Rover, de personenwa gendivisie van Leyland. De Land Rover in zijn element. Volgens Rowland, de president van Lonrho, kunnen de ban den die de multinational in de Derde Wereld heeft van groot belang zijn voor het vergroten van de afzetmarkt voor de ter reinwagens van Land Rover en ook voor de luxe-modellen, de Range Rovers. Lonrho ver koopt auto's in veertig landen, vooral in Afrika en is ook in veertig andere landen actief. Mick Murphy, de delegatielei der van de 1,4 miljoen leden tellende Transport en Algeme ne Arbeiders Bond TGWU, zei dat de bonden Land Rover sa men met de bedrijfsleiding willen overnemen. De arbei ders zijn bereid zich tegen de verkoop aan General Motors te verzetten, desnoods met in dustriële actie, zei Murphy. KNP in herstel AMSTERDAM De aandelenmarkt op de Amsterdamse effec tenbeurs was gisteren op een paar uitzonderingen na, opnieuw terughoudend. Men trok zich nog steeds weinig van Wall Street aan en hoewel de stemming niet onvriendelijk was, bleef de af faire tot 660 miljoen beperkt, waarvan ruim 500 miljoen aan delen. In de namiddag moest de beurs het zonder stimulans van Wall Street stellen, omdat de New Yorkse beurs maandag geslo ten bleef wegens de viering van de geboortedag van Washing ton. De algemene index liep ruim 1 punt terug tot 252,6. Op de lokale markt vielen nog wel enkele interessante dingen te noteren. Zo was Sanders op een gunstige bedrijfsbericht 15 ho ger en kon nieuweling Geveke Technische Handelmaatschappij GTH 2 verder klimmen. Eriks werd beleggers 7 meer waara Schuitema won 12. Daarentegen lagen Ceteco, Proost Brandt en Kempen en Begeer zwakker. Op de parallelmarkt bleef Docdata vast met een winst van 4. Andere computer- fondsen deden het in deze afdeling ook goed. De obligatiemarkt was prijshoudend. Gisteren kan worden ingeschreven op een 6,75 procent staatslening. De markt schat dat deze lening tussen /I en 2 miljard kan opbrengen. EG wil dat Lubbers komende economische top bijwoont LUXEMBURG De EG wil dat premier Lubbers de economi sche top van leiders van de grote westerse industrielanden, die in mei van dit jaar in Tokio plaatsheeft, bijwoont, zo is door di plomaten in Luxemburg meegedeeld. De ministers van buiten landse zaken van de EG hebben gisteren besloten de Japanse regering te vragen Lubbers uit te nodigen als voorzitter van de EG. De jaarlijkse economische top wordt normaal bijgewoond door de leiders van de zeven belangrijkste westerse industrielanden en de voorzitter van de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG. Lady Hyba in beslag genomen VLISSINGEN De eigenaar van het Maltezer vrachtschip Lady Hyba (4.000 brutoton) dat sinds vorige week op de rede van Vlissingen voor anker ligt, is zijn belofte om de achterstalli ge gage van de achttien bemanningsleden en de vordering de Vlissingse scheepsagent SSS te betalen, niet nagekomen. Vorige week wist de rijkspolitie te water in Vlissingen de hoog- opgelopen gemoederen aan boord van het schip te sussen. De be manning, zeventien Turken en één Soedanees, had al maanden geen gage en proviand ontvangen. Toen de politie aan boord kwam was er nog precies dertien kilogram uien als voedsel boord voor de totale bemanning. De Vlissingse SSS toonde zich bereid op te treden als agent voor het schip en liet voedsel en drinkwater aan boord brengen. Inmiddels hebben de bemanning en een vorige huurder van het schip beslag laten leggen op de Lady Hyba. Het schip heeft een lading staal aan boord bestemd voor Antwerpen. De eigenaar van de Lady Hyba heeft via zijn vertegenwoordiger in de Egyptische stad Alexandrië laten weten dat hij het afgelo pen weekeinde iemand met geld naar Nederland zou sturen. Maar dat is nog steeds niet gebeurd. Als er geen verandering komt in de situatie, dan zal het schip over enkele weken open baar bij de rechtbank in Middelburg verkocht worden. Üi

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6