Kohl ontkent meineed e hebben gepleegd Beroepsgokker aan verliezende hand frankrijk stuurt ||roepen naar Tsjaad De zon wordt steeds „kouder" Aquino bekritseert Reagan via Habib Blanken Z-Afrika minder racistisch Israël houdt massale zoekactie in Libanon Buitenland" oppen bewaken rens met DDR )NN De DDR maakt ge lik van kartonnen poppen in wachttorens langs de nauwe- passeerbare grens met de itse Bondsrepubliek. Dit heeft ministerie van binnenlandse Bonn vandaag ver- lard in het jaarverslag van de, •stduitse grenspatrouille. Een •klaring voor deze „nepbewa- ng" kan het groeiende tekort mensen zijn bij de grenstroe- van de DDR zijn. De grens- ipen patrouilleren nu vooral de oostelijke kant van de e, waar ze potentiële vluchte- •n proberen te onderschep- Ecidóc Souoant DINSDAG 18 FEBRUARI 1986 PAGINA 5 er ten r, «ei Conflict over vergaan Russisch cruiseschip WELLINGTON Tussen de auto- riteiten van Nieuw-Zeeland en de Sovjet-Unie is een conflict ontstaan over de verantwoordelijkheid voor het vergaan van het cruiseschip Mi- chail Lermontov. Daarbij kwam zondag een persoon om het leven. In de Russische media wordt de Nieuwzeelandse loodsdienst verant woordelijk gesteld, omdat een afwij kende route zou zijn genomen. Nieuwzeelandse autoriteiten zeiden echter dat loodskapitein Jamison het roer al weer had overgegeven aan de Russisiche kapitein. Passa giers hebben dat laatste bevestigd. Zeven doden bij mijnongeluk SAARBRUCKEN Bij een on- geluk in de Camphausen-mijn in Quierschied in het Westduit- se Saarland zijn het afgelopen weekeinde zeven mijnwerkers om het leven gekomen. Drie op zichters en vier arbeiders in de leeftijd van 29 tot 52 jaar wer den gedood bij een mijngasex- plosie op 850 meter diepte. De arbeiders hadden afdichtings werkzaamheden verricht, dat gasontwikkeling as gesignaleerd. De de licha- de veronge lukte mannen vertoonden brandwonden. Op de lijken zal sectie worden verricht. Ruimtevlucht Ulysses gaat niet door PARIJS Het Amerikaanse ruim tevaartcentrum NASA heeft het transport op 15 mei van de Europe se ruimtesonde Ulysses naar de zon afgezegd wegens het ongeluk met de Challenger. Een eventuele nieu we starttermijn zou volgend jaar tussen 22 juni en 14 juli kunnen lig gen. NASA-deskundigen hebben zich gisteren gebogen over foto's, die onder water zijn gemaakt en uit sluitsel kunnen geven op de vraag of een wrakstuk op de oceaanbodem een deel van de rechter stuwraket van het ruimteveer is. De opnames worden vergeleken met foto's van de stuwraket die vóór de noodlotti ge lancering gemaakt werden. Olievlek in omgeving van verdwenen Boeing TAIPEH Bergingsploegen heb ben gisteren bij slecht weer een olievlek in zee gezien in de buurt van de plaats waar zondag een Boeing 737 van de Taiwanese maatschappij China Airlines ver dween met dertien mensen aan boord. Het wrak is niet gesignaleerd. Het toestel verdween na een mislukte landingspoging op het eiland Penghu. bij de hoofdstad Taipheh. Alle inzittenden van het toestel kwamen uit Taiwan. De China Ti mes, een van de grootste kranten van Taiwan, citeerde een ooggetui ge die brand in het vliegtuig had gezien. Argentijns/Britse besprekingen over Falklands LONDEN De Britse regering heeft er gisteren mee ingestemd dat een aantal Argentijnse parlementsleden een ont moeting heeft met een functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei dat de ont moeting de Britse regering in staat stelt ,.op volkomen duidelijke manier haar standpunt uiteen te zetten". Hoewel Ar gentinië de Falkland-oorlog verloor, handhaaft het land zijn claim op de ei landen. De Britten weigeren daarente gen met Argentinië te praten over de souvereiniteit, omdat de 1.900 bewoners van de eilanden Brits willen blijven. Thatcher knokt voor leiderschap LONDEN De Britse premier Thatcher is vast van plan te knokken voor haar plaats als leider van de Conservatieve partij als zich in de loop van het. jaar een opvolger zou aandie nen. Gisteren verscheen zij voor het eerst voor een vraaggesprek op televisie sinds de verwikke lingen rond de helikopterfa- briek Westland, die in januari tot het aftreden van twee minis ters leidden. Ze zei beschikbaar te zijn voor een derde termijn als premier na de volgende al gemene verkiezingen die uiter lijk in de zomer van 1988 ge houden worden. jaaifv™ genmai e»g« bepaal rdbaar opt red verself nderw oog, ta (Vervolg van voorpagina) De Duitse mdskanselier Helmut jhl ontkent dat hij te- |(nover de parlementaire g mmissie uit het deel- ;e iatparlement van 1 ïeinland-Pfalz een valse tuigenis heeft afgelegd. a ihl. die zegt dat hij het justi- onderzoek ..met vertrou- ïji" tegemoet ziet, zegt niets hebben geweten van de e taatsburgerlijke Vereniging" in Koblenz, die er toe diende' giften voor de christen-demo cratische CDU voor de fiscus te verdonkeremanen. Volgens de „Groene" advocaat Schily zijn er echter tal van aanwijzingen dat Kohl, die in dertijd CDU-minister-presi- dent van Rheinland-Pfalz was, wel degelijk wist wat de be doeling van de vereniging was. De justitie in Mainz heeft in Schily's aanklacht voldoen de aanknopingspunten gevon den voor een formeel onder zoek. Of ook het tweede punt van Schily's klacht tot een onder zoek leidt, daar moet de justi tie in Bonn over beslissen. Te genover de Flick-onderzoeks- commissie uit de Bondsdag had Kohl ten stelligste ont kend twee betalingen van in totaal meer dan 55.000 mark ontvangen te hebben van het Flick-concern. Kohl's secretaresse zou het geld voor Kohl afgehaald heb ben bij Flick in Düsseldorf. Ook hier zijn er volgens Schily overstelpende aanwijzingen dat Kohl gelogen heeft. De parlementariër wijst onder andere op de uitspraak van Flick-manager Von Brau- chitsch, die in december voor de rechtbank verklaarde dat de secretaresse „wel eens geld voor Kohl in ontvangst heeft Of Kohl straks voor de rechter moet verschijnen is de vraag. Dat hangt af van wat het justi tieel onderzoek in Koblenz en wellicht straks ook in Bonn oplevert. In elk geval worden het voor Kohl en zijn CDU spannende tijden. In januari wordt er een nieuwe Bondsdag gekozen en het is ondenkbaar dat de CDU de verkiezings strijd ingaat met een kanselier die terecht moet staan. ëmr 'i De ernstig gewonde Iraniërs worden op de vloer atX7*' een Boeing naar Wenen vervoerd. Slachtoffers Irakees gifgas naar Wenen WENEN Vanuit Iran zijn gisteren 38 Iraanse militairen die in de oorlog met Irak het slachtoffer geworden zijn van gifgas, naar Wenen overgevloii gen. De acht ergste gevallen zijn onmiddellijk overgebracht naar de afdelingen intensive care van drie ziekenhuizen in de Oostenrijkse hoofdstad. Professor Gerhard Freilinger, die eerder slachtoffers van gif gas behandelde, verklaarde dat waarschijnlijk gebruik is gemaakt van mosterdgas, om dat de ademhalingsorganen en het bindvlies het ernstigst be schadigd zijn. Hij voegde hier aan toe dat volgens de Iraniërs drie soorten verschillende che micaliën zijn gebruikt. Een deel van de 38, veelal jeugdige slachtoffers zal sterven en volJ gens Freilinger zullen degenen die de verwondingen overle ven, permanent gehandicapt blijven. siachi minall ie bij dl handp egdhi •erdrai ARIJS De Franse mi- olgens lister van defensie Quiles >ft aangekondigd dat •ankrijk een „afschrik- ^jingsmacht" naar Tjsaad geen ofll sturen. De troepen- ebrengnacht, waarvan de om- lang niet bekend werd n'emaakt, is bedoeld ter Jöndersteuning van de hui- „een 3ige Tsjadische president d" molissene Habre. Het afge- woordApen weekeinde zijn on- 1 ma8 4veer 200 Franse solda- in boekh naar Tsiaad gestuurd, n. om d*e vooral worden ingezet feer v3ij de bescherming van de |ranse vliegtuigen die joorraden aanvliegen en foor de bediening van de uchtafweerraketten. |e aankondiging van de Fran- t minister volgde op het be- )cht dat een Toepolev-22 pmmenwerper vanaf grote loogte een bom had laten val- en op het vliegveld van de tsjadische hoofdstad N'Djame- |a. De aanslag zou een vergel ing zijn voor de aanval, afge lopen zondag door de Franse luchtmacht op het vliegveld van Ouadi Doum in het noor den van Tsjaad, dat is aange legd door Libië. De Toepolev maakte volgens Quiles deel uit van de Libische luchtmacht, maar het het Libische persbu reau JANA meldde dat het toestel toebehoorde aan de Tia- dische opstandelingen onder leiding van de voormalige pre sident Goukouni Oueddei. Het conflict in de voormalige Franse kolonie Tsjaad laaide vorige week opnieuw op nadat de troepen van de overgangs regering GUNT op drie plaat sen de Rode Linie hadden overschreden. Deze denkbeel dige grens loopt over de zes tiende breedtegraad en gold als de tussen Frankrijk en Li bië overeengekomen scheids lijn 'tussen het christelijke re geringsleger in het Zuiden en de in het Noorden gelegerde islamitische rebellèn. Geen kran' 18.00 en 1! 14.00 en 122248 en EG-verdrag getekend Vertegenwoordigers van ne gen van de twaalf EG-lidsta- ten hebben gisteren in Lu xemburg hun handtekening gezet onder „de Europese akte", de zo moeizaam tot standgekomen Europese ver dragswijziging. Denemarken, Griekenland en Italië hebben de akte nog niet getekend. Minister Van den Broek zette namens ons land zijn handte kening. LONDEN De zon wordt steeds kouder. Dat gebeurt weliswaar niet in een opval lend tempo, maar toch met een snelheid van 0.02 procent per jaar: genoeg om binnen vijftig jaar een mini-ijstijd op gang te brengen. Als deze trend zich voortzet, zou dit betekenen dat onze planeet zich over 500 jaar in de greep van een verschrikkelijke ij stijd zou bevinden en prak tisch alle levensvormen op aarde verdwenen zouden zijn. Onafhankelijke wetenschap pelijke onderzoeken komen allemaal op hetzelfde neer: Metingen van de zon (vanaf de 'grond, of met satellieten, raketten en weerballonnen) sinds 1979 tonen aan dat deze steeds kouder wordt. Tegelijkertijd wordt de zon echter groter en maakt hij „wiebelige" bewegingen. Waar dat wiebelen vandaan komt, weet niemand, maar het groter worden heeft waarschijnlijk te maken met de cyclische terugkeer van de zonnevlekken. De wetenschappers hadden verwacht dat de metingen het verband zouden aantonen tussen de energie die de zon uitstraalt hoe warm de zon is en de zonnevlek ken-cyclus. De resultaten wezen echter aan dat, hoewel de zonnevlekken-cyclus en het energiepatroon van de zon enigzins met elkaar in verband stonden, de zon toch steeds minder energie uit straalt. Het verband tussen verande ringen in de grootte en de energie-uitstraling van de zon is nog lang niet voldoen de verklaard. Volgens het Amerikaanse wetenschappe lijke tijdschrift Science laten de de laatste metingen zien dat het kouder worden al af neemt. Er zijn alle mogelijke soorten cycli die elkaar op verschil lende manieren beïnvloeden en afhankelijk zijn van uit eenlopende zaken zoals va riaties in de baan van de aar de, in de energie die de zon levert, vulkanische activitei ten enzovoorts. Volgens de klimatologie de wetenschap van de klima ten en hun betekenis voor mens, plant en dier is wat er op dit moment gebeurt on derdeel van een cyclische verandering en staat ons over tien jaar weer een war mere periode te wachten. ANTHONY TUCKER Copyright The Guardian Arabieren kopen voor 19 miljard vliegtuigen RIAD De Saoedische minister van defensie prins Sultan heeft gisteren een contract getekend voor de aankoop van 132 Britse militaire vliegtuigen. Met de aankoop is vijf mil jard pond (f 18,8 miljard) gemoeid. De transactie is de groot ste Britse wapenleverantie uit de geschiedenis. De transacties omvatten de levering van 72 Brits-Westduit- s-Italiaanse Tornado-vliegtuigen en 60 trainingstoestellen, alsmede training van piloten en technici en reserve-onderde len. Volgens Westerse diplomatieke bronnen in Riad zal Saoedi-Arabië een deel van de koopsom met ruwe olie in na- tura voldoen. De eerste toestellen zouden al snel geleverd worden. SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER SAN FRANSISCO De laatste keer dat beroepsgok ker Ken Uston, specialist in het eenentwintigen, in de Amerikaanse gokstad Las Vegas was, verloor hij iets dat hem zelden overkomt. Maar hij had een goed ex cuus: ditmaal speelde het spel zich af in een rechtszaal en had hij echt alle kaarten te gen. Uston was ooit vice-president van de Pacific effectenbeurs, maar gaf zijn beroep op toen hij merkte dat hij met eenen twintigen een grotere kans maakte om miljonair te wor den. Deze gokker, die aan de universiteit van Harvard ge studeerd heeft, is namelijk 's werelds grootste voorvechter en aanhanger van het sys teem van het „kaarten-tel- len". Het is een systeem waarbij de getrainde eenen twintig-speler alle uitgedeel de kaarten in het spel ont houdt, waardoor hij dichter in de buurt van de gewenste score van eenentwinig kan komen. Het „tellen" geeft de speler ongeveer 1,5 procent meer kans op een winnend spel. Uston zelf is door zijn sys teem meervoudig miljonair geworden, maar het heeft hem ook een flink aantal problemen opgeleverd. Alle casino's in Nevada en Las Vegas hebben hem de toegang ontzegd. Als hij toch probeert binnen te komen soms in vermomming wordt hij er dfor de uitsmij ters weer uitgegooid, vaak hardhandig. „Ze willen me niet binnen hebben, omdat ik win. Zo simpel ligt het", aldus de gokker, „Ik speel niet vals: het is een kwestie van vak manschap. .Ze gooien je er toch ook niet uit telkens wint met bridgen?" Vorig jaar stemde de gok- commissie van Nevada una niem tegen het voorstel van Uston om de casino's te ver bieden „kaartentellers" de vond hij geen gehoor. Vol gens de rechter viel de gok- commissie buiten de jurisdic tie van het gerechtshof. Us ton wil nu in hoger beroep gaan. „Ik stond tegenover de gok- commissie, de grootste advo- catenfirma van Nevada en de minister van justitie. Ze wa ren goeie vriendjes met de rechter. Iedereen kende el kaar. Doorgestoken kaart, zullen we maar zeggen", ver klaarde Uston na afloop. Negen maanden geleden heeft hij voor het laatst een entwintig gespeeld in ver momming. Volgens Uston had hij al honderdduizenden guldens gewonnen, toen hij werd ontdekt en uit het casi no werd gegooid. CHRISTOPHER REED Copyright The Guardian 10) „Dat is héél mooi gezegd, Bernard. Héél mooi," lachte smidje Verholen. „Ik snap alleen niet. Jat je voor de bestudering van al die hoogst belangwekkende zaken in een oud brikje moet gaan zitten. Ik ben tenminste maar wat blij, dat ik zelf van mijn oude wagentje af bent." „Wat zeg je me nou?" riepen Thomas en Ber nard als- uit één mond uit. „Heb je je oude au tootje niet meer? En we kwamen juist hier om er een aantrekkelijk bod op te doen. Wij kunnen betalen, Verholen. Dat weet je. We hadden hem héél graag gehad. Voor het lidmaatschap van de B.O.A.L., begrijp je?" Thomas viel ont daan neer in een grote stoel en Bernard legde troostend een van zijn zware handen op het reeds dun behaarde schedeldak van zijn kame raad. Ze keken allebei erg ontdaan, de twee jongelui, en smidje Verholen kreeg medelijden met ze. „Ach jongens, had me dat nou maar eerder gezegd," zei hij. „ik had jullie dat wagen tje graag gegund. Maar jullie zijn net een dagje te laat., want gisteren heb ik er boer Knolle mee gelukkig gemaakt..." „Hou me vast...," zei de joviale Bernard beteuterd. „Nou moet ik toch werkelijk even een zilte traan wegpinken. Hij heeft er boer Knolle mee gelukkig gemaakt..." De twee ijverige studenten keken elkaar zó ontdaan aan, dat smidje Verholen nog maar één ding bedenken kon. „Luister eens, lieden," be loofde hij. „Ik hoor zo hier en daar nog wel eens wat. De eerste keer, dat ik een oud wagentje op de kop weet te tikken, kom ik het jullie onmid dellijk melden. Is dat goed?" Maar de twee diep teleurgestelde studenten gaven geen ant woord. Sip verlieten ze de woning van J. J. F. Verholen en nog sipper reden ze even later in hun super-de-luxe automobiel huiswaarts. Ach ja..., is voor studenten het bezit van een héél oud autootje niet véél aantrekkelijker...? MANILA Oppositie kandidate Corazon Aqui no heeft gisteren tegen over de Amerikaanse af gezant Philip Habib, pre sident Reagan bekriti seerd over diens opmer king dat de verkiezingen op de Filipijnen ondanks de misstanden een bemoe digend bewijs heeft gele verd van een voortduren de toewijding aan het de mocratische proces. Reagan ziet daarom moge lijkheden voor een twee partijenstelsel. „Er was niets gezonds of democra tisch aan het geweld, de intimidatie, het bedrog of de omkoping waarmee de heer Marcos de overwin ning in de wacht wilde slepen", zo voegde Aquino later toe. Hervormingsgezinde jon ge legerofficieren hebben inmiddels hun steun toe gezegd aan een geweldlo ze campagne waartoe me vrouw Aquino heeft opge roepen. Ze hebben een verklaring verspreid waarin ze andere militai ren oproepen om „te wei geren geweld te gebrui ken tegen onschuldige en vrijheidslievende Filipi no's" 'in geval van een confrontatie. De groepe ring vertegenwoordigt enige tienduizenden poli tiemensen en soldaten. JOHANNESBURG Blanke Zuidafrikanen zijn veel min der principieel de apartheid toegedaan dan tien jaar gele den, aldus een opiniepeiling in opdracht van het veelgelezen Afrikaanstalige zondagsblad Rapport. Rapport stelde vast dat meer blanken bereid zijn faciliteiten te delen met men sen van ander ras en zich te ontdoen van discriminatie. Enquêteurs ondervroegen 2.000 blanken. Wat de ophef fing van de rassenscheiding in theaters en bioscopen betreft, is 73,5 procent vóór, tegen 52,9 procent in 1976. Voor ophef fing van de rassenscheiding in kerken is 70,2 procent, tegen 54,8 tien jaar geleden. Werken onder een zwarte chef wil vandaag de dag 68 procent. De steun voor Botha's Nasionale Party bedraagt 48,7 procent, in vergelijking met een diepte punt van 46,7 procent in april. In de zwarte woonstad Alexandra bij Johannesburg woedden gisteren onlusten, na een weekeinde van zwarte ge welddadige protesten ook el ders in Zuid-Afrika die aan tenminste veertien mensen het leven kostten. Een zwarte re chercheur in Alexandra werd gisteren doodgeschoten. In Zuid-Afrika zijn in het weekeinde 700 mensen gear resteerd in een van de roerig ste weekeinden sinds het uit breken van de onlusten twee jaar geleden, die aan 1.100 mensen het leven kostten. ANC-leider Tambo verwacht dat Nelson Mandela in een paar weken een vrij man is. Tambo stelde dat Mandela misschien al voor donderdag in vrijheid gesteld wordt. Mandeia's vrouw Winnie ver klaarde dat er nog wel maan den overheen gaan voor haar man vrijgelaten zou worden. BEIROET Israëlische troe pen en tanks zijn vanmorgen verder opgerukt in het zuiden van Libanon om voor de twee de achtereenvolgende dag Te zoeken naar twee soldaten die gisteren gevangen werden ge nomen door een sji'itische ver zetsbeweging. Tijdens groot scheepse huiszoekingen in ze ker vijftien dorpen werden twee mensen gevangen geno men die betrokken zouden zijn geweest bij de guerrilla-actie. Een Israëlische woordvoerder zei dat ook wapens in beslag waren genomen. Ooggetuigen vertelden dat nog voor de dageraad honderden vrachtwagens, tanks en bussen met Israëlische militairen de Libanese grens overstaken. Radio Israël meldde dat veel sji'ieten op de vlucht sloegen uit de dorpen in het zuiden van het land, maar dat zij bij wegversperringen door het Is raëlische leger werden tegen gehouden. Ghanese en Ierse Unifiltroepen hadden gisteren nog geprobeerd de Israëlische opmars met behulp van barri cades te stuiten, maar de sol daten werden toen met heli kopters over de grens gezet. Volgens het Libanese Verzets- front zijn de twee ontvoerde Israëliërs gewond en krijgen zij medische verzorging. De verwondingen zouden zij heb ben opgelopen toen zij in een hinderlaag vielen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5