Matig boksen tijdens titelstrijd 12? Cowboys konden niet schieten Commissariaten van rechters zelden inzet van conflicten Gehandicapten kunnen sportleraar worden 95 ■AZEEMAN I'm LEIDEN BINNENLAND/BUITENLAND CeidócSouocutt DINSDAG 18 FEBRUARI I9£_,PAGINj |Jr ren 9? Het leven van de gewone cowboy was niet zo romantisch als Hol lywood ons doet geloven. NEW BRUNSWICK De meeste cowboys konden nauwelijks schieten. De straten van New York wa ren gewelddadiger dan die van Dodge City. Re- volverheld Wild Bill Hic- kok werd in werkelijk heid ontslagen als sheriff van Abilene in Texas, we gens incompetentie. Met een Stetson op het grijzen de hoofd, een spijkerbroek om de benen en een rood geblokt overhemd om het bovenlijf volle zalen Cowboys and Indianen aan de Rutgers University in New Jersey. Ademloos volgen stu denten het betoog van Gillette, waarmee hij een eind maakt aan de mythe waarmee de leerlingen van jongs af aan zijn opgegroeid. Er moet in alle openheid wor den gezegd dat de geschied schrijving van het Westen zijn problemen heeft gehad. Het had meer te maken met stere- Howard Lamar, hebben ook wel pogingen gedaan de waarheid over The West te vertellen, maar volgens Gillet te hebben nog niet genoeg vakgenoten het onderwerp se rieus aangepakt. ..We blijven zitten met dat beeld van het Westen dat Hol lywood ons heeft opgelegd", zegt hij. Het Hollywood-con cept van het Wilde Westen na de Amerikaanse burgeroorlog is over de hele wereld bekend: erg wild, is de veel, heel veel v feite was het Westen echter zeer vreedzaam, aldus Gillette Het aantal moorden is sterk overdreven. De mensen deden niet eens hun huizen op slot. Wat klopt van het beeld van de saloons, is dat er vaak iro nische namen aan gegeven werden als Little Church en Road to Heil, maar het waren vooral plaatsen waar de cow boys, na maanden op pad te zijn geweest met een kudde, een beetje konden bijpraten, een taart-eet-wedstrijd konden houden en naar politici en evangelisten luisterden. In de eerste plaats kwamen echter Hoewel, de Victoriaanse mo raal was direct met de kolonis ten naar het Westen meegeko men en de cowboys vertoon den zeer veel respect voor vrouwen, betoogt Gillette: ..Als een vrouw op haar plaats bleef, werd ze gerespecteerd. Maar als ze van haar voetstuk stapte, was een cowboy zijn te rughoudendheid snel kwijt". De meeste prostituees van het Wilde Westen waren zwart. Indiaans. Mexicaans of Chi nees en de bordelen pasten bij de rassenverhoudingen die toen. en lang daarna, in de Verenigde Staten heersten. Blanke bordelen i alleen )NN uik v toegankelijk voor blanke n\ wael nen. In de multiraciale bot is pa len mocht iedereen komenjiitse I De roemruchte cowtown Dodge City hadden in w lijkheid slechts een zeer I bloeitijd. De meeste cowto\ estdui gingen ten onder als het £rklar paar jaar slecht weer was door het aanleggen van spoorverbindingen. Rond j was het met de cowtowns epen lemaal afgelopen, toen als volg van overspeculatie verschijnsel van de open ri igen ches verdween. ..Met de copv. towns was het afgelopen 2 Gillette „maar de legendes gonnen pas". RECHTBANKPRESIDENT MOGELIJK OVER DE SCHREEF DEN HAAG „Mocht deze rechter inderdaad een klacht aan z'n broek krijgen bij de Hoge Raad. dan is dat een unicum". Een oud-lid van de Hoge Raad der Nederlanden windt zich enigszins op bij de gedachte aan de klacht die de Vervoers- bond FNV denkt in te dienen bij dit hoogste rechtscollege van Neder land tegen mr. H. J. J. van den Biesen, presi dent van de rechtbank in Almelo. Die kreeg het in de publici teit de laatste dagen zwaar te verduren, toen bekend werd dat hij zelf belanghebbende was in een kort geding waar in hij vorige week uitspraak heeft gedaan. Als klap op de vuurpijl kwam de onthulling dat de rechter als voormalig penningmeester van het Ko ningin Juliana Fonds mede verantwoordelijk is voor het verdwijnen van ruim een derde van het vermogen van de liefdadigheidsinstelling. Van den Biesen keurde een plan goed om een deel van de fondsgelden te beleggen op de riskante optiebeurs in Chicago, een beslissing die 37 miljoen gulden heeft gekost. De rechtbankpresident wei gerde vorige week in kort geding represaillemaatrege len ongedaan te maken die een transportwerkgever te gen twee van zijn werkne mers had genomen die had den meegedaan aan door de Vervoersbond FNV georga niseerde acties. Kort na de uitspraak werd onthuld dat de rechter zelf commissaris is van het bedrijf dat door de chauffeursacties werd gedu peerd. De Vervoersbond wil nu sa men met de andere FN V-bonden alle die de rechtbankpresident in arbeidsconflicten heeft ge daan. onder de loep gaan ne men. Zo kan volgens de bond vast komen te staan of mr. Van den Biesen mogelijk partijdigheid verweten kan worden. Ook minister Kort hals Altes van justitie zou zijn licht eens over de kwes tie moeten laten schijnen. Want inmiddels is de discus sie losgebrand over de vraag of het wel zo verstandig is dat ook rechters bijbaantjes kunnen hebben. Openbaarheid Het zou een goede zaak zijn als de minister publiekelijk uitsprak dat leden van de rechterlijke macht neven functies zorgvuldig moeten kiezen en bovendien open baar moeten maken, vindt de Vervoersbond met de Neder landse Vereniging voor Rechtspraak. De wet ver biedt momenteel al dat rech ters bepaalde politieke func ties, zoals een ministerschap, mogen uitoefenen. Bijbaan tjes mogen wel, maar dan wordt van de rechter ver wacht dat hij „gevoelige' za ken aan een collega door speelt. zo is de gedragslijn. „Als een rechter een zaak in handen dreigt te krijgen waarin hij zelf op enigerlei wijze belanghebbende is. dan Nederland zijn d4a standig genoeg voor", zo ver klaart een medewerker van 'de Hoge Raad. Als een rech ter zich „verschoont", zoals het in de juridische taal heet. gebeurt dit meestal zonder dat daar veel ruchtbaarheid aan wordt gegeven. Niet ideaal „Ik heb het nooit als ideaal ervaren dat een rechter an dere verplichtingen buiten zijn ambt had", zegt mr. G. E. Langemeijer. oud-procureur- -generaal bij de Hogé Raad. „Toch ken ik er heel wat. die er wat bij doen. Niet om er veel aan te verdienen, maar voor de afwisseling. Op zich niet zo erg en ook niet verbo den. maar het gevaar blijft aanwezig dat er bij de recht spraak nog andere belangen gaan spelen. Eerlijk gezegd ken ik geen zaken waarin een verstrengeling van be langen werkelijk problemen heeft opgeleverd, maar de kans daarop is me genoeg om geen voorstander te zijn van commissariaten voor rech ters". meent mr. Langemeij- Dat magistraten er buiten de uren van de rechtbank iets bij doen, is in Nederland ove rigens schering en inslag. Zelfs leden van de Hoge Raad schrikken er niet voor terug om commissaris van een koekfabriek of scheeps werf te worden. Gloeilam penfabrieken en andere mul tinationale concerns hebben graag iemand van de rechter lijke macht in hun raad van commissarissen. De rechters zelf verantwoorden zo'n bij baan met het argument dat een commissariaat een unie ke gelegenheid is „ervaring op te doen en voeling met de maatschappij te houden". In het wereldje van de recht spraak is dit een aanvaard verschijnsel. „Ik heb er nooit één klacht over gehoord, ze ker niet in mijn tijd bij de Hoge Raad", zegt dr. M. S. van Oosten, ooit procureur- -generaal bij dit opperste ge rechtshof. Wat een rechter nu wel of niet mag. staat nergens kei hard op papier. De houding van de magistraat wordt in feite bepaald door ongeschre ven regels en pogingen om een en ander op papier te zetten ziet de magistratuur meestal als weinig zinvol. Gaat een rechter te ver, dan is er nog altijd de president van de rechtbank om hem te corrigeren, zo luidt het argu ment voor het handhaven van de huidige situatie. Bo vendien, en wie weet staat dat dezer dagen wel met de Almelose zaak te gebeuren, kan de zaak op het bordje van de Hoge Raad worden gelegd. Die kan de kwestie delegeren aan de president van het gerechtshof in het arrondissement waaronder Almelo valt. Verder kan men de betrokkene ook in Den Haag „horen", waarna moge lijk een disciplinaire correc tie volgt. Salarissen Of en in welke mate de Al melose rechter mr. Van den Biesen zich heeft laten beïn vloeden door zijn zakelijke betrokkenheid mag dan on duidelijk zijn, om het geld zal het niet geweest zijn. Naar zijn zeggen levert het com missariaat bij het vleeswa- renbedrijf hem per jaar niet meer op dan een paar dui zend gulden. Dat is slechts een schijntje vergeleken met het van staatswege ontvah- gen salaris. Uit de zogeheten „bezoldi gingsregeling" in de wet op de rechterlijke organisatie blijkt dat de president van een rechtbank in een middel grote plaats als Almelo onge veer 11.049 bruto per maand verdient Ter vergelij king: mr. B. Asscher. presi dent van de Amsterdamse rechtbank verdient ongeveer f 12.180 bruto per maand. Ie mand die dezelfde functie in een kleinere plaats uitoefent, moet rondkomen van f 10.272 per maand. Een „ge wone" rechter in een van de drie grote steden komt bruto per maand uit op een bedrag tussen 7448 en 8496. In een kleinere plaats ligt het inkomen nog altijd tussen de ROTTERDAM De Zuidhollandse bokskam pioenschappen hebben deze weken een aantal boeiende avonden opgele verd. Het sluitstuk met louter finale-partijen, gis teren in de Rotterdamse sporthal Schuttersveld, was echter van minder gehalte. In het Crooswijk- se werd de volle zaal (bij na 900 toeschouwers) op slechts een beperkt aantal goede partijen getrak teerd. De fraaiste staaltjes kwamen van de Dordtenaar Tiab Ba- chau. Hij-moest een prestatie partij tegen de Rotterdammer Lucas van Geffen boksen, om dat laatst genoemde als enige Zuidhollander voor het wel- ter-gewicht in de A-klasse had ingeschreven. Lichtwelter Ba- orbij. Geffen De beweeglijke Bachau, tech nisch superieur aan zijn tegen-/ stander, liet zich niet impone ren door de zwaardere Van Geffen, Volkomen terecht gaf de jury de meeste punten aan Bachau. Een trieste gewaar- woording voor Van Geffen, die eveneens niet kampioens- waardig werd bevonden. Het publiek zal zich ongetwijfeld verheugen op een volgend op treden van Bachau, die voor deelneming aan de Nederland se kampioenschappen tijden§ de voorronden zelf eerst een prestatie-partij dient af te wik- Voor Van Geffen waren de druiven nog zuurder toen hij in de laatste partij van de avond de andere A-klasser, Rob de Smit van Crooswijk. heel gemakkelijk de titel zag veroveren. De Smit trof in zijn prestatie-partij tegen Van der Holst een ongemotiveerde te genstander. De Rotterdamse zwaargewicht pakte Van der Holst direct fel aan. Dat zinde laatstgenoemde niet en toen scheidsrechter Jan Klijnoot in de tweede ronde wegens af klemmen een waarschuwing uitdeelde, had Van der Holst er geen zin meer in. Klijnoot staakte toen het duel en De Smit kreeg zijn titel. Al was zijn prestatie van minder allu re dan die van Van Geffen, die de „pech" had een erg goe de tegenstander te treffen. Gedeeld Voor de Haagse boksers was er een gedeeld succes. Meurs van Te Pas behaalde in het half- zwaargewicht van de C-klasse de titel tegen Sens uit Portu- gaal. Meurs maakte weinig in druk. toonde zich eigenlijk te passief, maar was wel beter dan zijn tegenstrever. Piet Timmermans (Kristalijn) was niet^ opgewassen tegen José Medina van Schildkamp. De Haagse lichtgewicht (C- klasse) had het vooral moeilijk met de ijzersterke rechtse van Medina. Die overigens in de derde ronde nog een openbare waarschuwing voor incorrect stoten kreeg. Maar toen was zijn voorsprong in punten al zeker: 59-§8, 60-58, 59-58. „Ik heb mijn best gedaan en tech nisch redelijk gebokst", zei Timmermans, die wel vrede kon hebben met de uitslag. Een Zuidhollandse titel was er wel voor clubgenoot Michel de Bruin. De junior bleek tegen weltergewicht Bouman te sterk. Erg fraai was het duel - met twee openbare waarschu wingen voor Bouman en één waarschuwing voor De Bruin - overigens niet. Ontvoerders van Heineken wilden gesprek met justitie op Antillen PHILIPSBURG De ver dachten in de ontvoeringszaak Heineken, Cor van H. en Wil- lem H., wilden een gesprek hebben met de procureur-ge neraal van de Nederlandse Antillen, mr. L.R. Nahr. „Door hun onverwachte vertrek naar Guadeloupe is dat niet meer doorgegaan", aldus Nahr. Vol gens hem had te tweetal als voorwaarden voor een gesprek gesteld dat een „bevriende journalist" daarbij aanwezig zou zijn. De procureur-gene raal weigerde dat echter en wilde bovendien dat Van H. en H. een eigenhandig ge schreven verklaring zouden ondertekenen dat zij zonder dwang en geheel uit vrije wil het gesprek met hem wilden hebben. De bagage van de twee Neder-, landers, voor wie nog altijd geen uefinitieve bestemming is gevonden, is nog steeds bij de politie op Sint Maarten. De enigen die haar kunnen opha len zijn de verdachten zelf of Air Guadeloupe. Het onlangs ge kozen nieuwe lid van het Interna tionaal Gerechts hof in Den Haag. de Rus Nikolai Tarasov (rechts), is een en al aan dacht. Tarasov is gisteren tijdens een openbare zit ting van deze hoogste rechtsin stantie van de Verenigde Naties geïnstalleerd. DEN HAAG Als het ministerie van onderwijs en wetenschappen dit jaar akkoord gaat, kan al in 1987 een sportopleiding voor gehandicapten van start gaan. Met een subsi die van 450.000 gulden kunnen de vier bestaande instituten voor de oplei ding van sportleiders (Cios) geheel voor gehan dicapten toegankelijk ge maakt worden. Eén en ander blijkt uit een studie van de vier Cios-institu- ten naar de mogelijkheden voor toelating van gehandi capten in het sportonderwijs. Het rapport werd vanmiddag aan staatssecretaris Ginjaar- Maas (onderwijs) aangeboden. Volgens de onderzoekers bete kent de toelating van gehandi capten op de Cios-opleiding een belangrijke stimulans voor de gehandicaptensport en voor de integratie van minder-vali- den in de samenleving. Als toelatingseis wordt overigens wel gesteld dat de gehandicap te ten minste tachtig procent van het gangbare praktijkon derwijs moet kunnen volgen. Minder zeker is, of afgestu deerde gehandicapte sportlei ders' ook in deze sector werk zullen'vinden. Een peiling bij sportverenigingen heeft uitge wezen dat men „in principe" welwillend staat tegenover het aannemen van gehandicapte sportleiders. Maar bij de pre sentatie van het rapport gaven de onderzoekers toe dat er nogal wat water door de Rijn zal moeten stromen voordat deze „bereidheid" in daden wordt omgezet. Eventueel wil len de Cios-opleidingen bij de overheid dan ook bepleiten paald percentage gehandicapte sportleiders verplicht wordt gesteld. De kosten van bouwtechnische aanpassingen in de Cios-insti- tuten zélf kunnen beperkt blij ven als in de huidige nieuw- bouwplannen voor het Cios in Arnhem, Heerenveen en Sit- tard meteen al rekening wordt gehouden met het gehandicap ten-onderwijs, aldus het rap port. Wat de opleiding betreft is het de bedoeling de gehan dicapten zo veel mogelijk met het gewone leerprogramma mee te laten draaien. Overigens hebben het afgelo pen .jaar circa twintig gehandi capten belangstelling getoond voor een Cios-opleiding. De vier instituten leveren jaarlijks ruim driehonderd gediplo meerde sportleiders af. van wie ruim tachtig procent bin nen een jaar werk vindt. Optreden vaf burgers teger misdaad soms aanvaardbaar inds >hl .g(mm it atp; aailein AMSTERDAM - Eigenmac^' tig optreden van burgers teg kleine criminaliteit eig< richting is onder bepaa, voorwaarden aanvaardbaar doelmatiger dan het optred van politie en justitie. Fra^j Denkers, psycholoog bij - ,hrj tuig Amsterdamse politie, dit in een vanmorgen verscl nen boekje over dit onderwi met als titel „Oog om oog, ta om tand". hel luals Hij sprak met veertig slacht fers van kleine criminalit 1 "1 met omstanders die bij d< t 1 gelijke gevallen „de hand uit de mouwen staken". Denkers formuleert op daarvan een tiental den voor eigenrichting. laatste en niet minst belang ke voorwaarde is dat justify en politie hun bevoegdhet in elk geval niet overdragl aan burgers. |AR! Eigenrichting moet volgens Ij psycholoog bovendien ••P'jêeft portioned zijn, dat wil zeg in verhouding staan tot misdrijf. Eigenrichting mlin6J volgens Denkers ook geen o&l herstelbaar letsel toebrengftacl' aan de dader(s). Lng Eigenrichting mag ook n^,m- anoniem zijn en niet van pen uitgaan. Denkers ook dat eigenrichting „et kere onmiddellijkheid" molisst hebben, met andere woord^ niet al te lang op zich mag 1 ten wachten. Denkers is er met zijn boe ld op uit, zo laat hij weten, om 0. genrichting uit de sfeer v^j a het taboe te halen. I¥s~i Pak mee: Want dit komt nooit meer tenig. Pak mee: Ook in tweepersoons. Formaat 200 x 200 cm met 2 slopen en instop strook. DEGELIJK DUITS Pak mee: Kop en schotels. Mooi degelijk Duits aardewerk. Creme met verschillende gekleurde biesjes. Nog geen/. 2,-p. stu KINDER POLOSHIRT Pak mee: In katoen/polyester. Uitgevoerd in de unikleuren: rood, turquoise, geel, marine, lichtblauw en rose. Maten 104 t/m 164. DAMES SWEATSHIRT textielSupers Pak mee: Oversized dames sweatshirt. Met foam opdruk. Zeer modem van motief. Van binnen aangeruwd, dus lekker warm. In wit, geel, groen, aqua en oranje. Maten S, M, L en XL. Botermarkt 19 Hoositraat 1 Kopermolen 11 5 meiplein U SI blij 11

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4