orazon liAxjuino oept op ot actie Mishandeling zwarten deed de emmer overlopen' Sacharov: Beproeving in de geest van „1984r Ook in februari een half miljoen vanTed. Onderzoek: Challenger had looit mogen vertrekken INISTERIE WAARSCHUWT NEDERLANDERS IN ZUID-AFRIKA Soares gekozen tot eerste burgerpresident van Portugal Vliegveld in Tsjaad gebombardeerd Der Spiegel: Sacharov dit voorjaar vrij l86PAGfITTHNT,AND Qeidóa Qowiant MAANDAG 17 FEBRUARI 1986 PAGINA 5 'ASHINGTON De presidentiële commissie die een onderzoek instelt naar ongeluk met het ruimteveer Challenger heeft vastgesteld, dat de beslissing de lancering „een fout is geweest". Met name heeft de commissie aandacht ;teed aan weersomstandigheid tijdens de lancering: de nacht tevoren had het •vig gevroren, waardoor delen van het ruimteveer onder een dikke ijslaag za- i. Een onderzeeër heeft op 350 meter diepte in de Atlantische Oceaan wrak- ikken gevonden die mogelijk afkomstig zijn van de rechter stuwraket van het imteveer. Zoals bekend concentreert het onderzoek zich op die stuwraket. Een tussen twee segmenten van deze raket zou de ontploffing van het ruimteveer bben veroorzaakt. Als het inderdaad om de stuwraket gaat, zullen de wrak- ikken worden geborgen. inmorgen werd bekend dat de directeur van het Amerikaanse ruimtevaartbu- iu NASA, Philip Culbertson, ontheven is van zijn functie en binnen de orga- atie andere verantwoordelijkheden heeft gekregen. Hij wordt opgevolgd door illiam Graham die tot nu toe administratief directeur was. Botha wil Marshallplan voor zuidelijke Afrika JOHANNESBURG De Zuidafri- kaanse minister van buitenlandse za ken-Roelof Pik Botha, heeft de rege- ringén van de Europese Gemeenschap en van de Verenigde Staten opgeroe pen „iets in de geest van het Mars hall-plan" in het leven te roepen voor de landen in zuidelijk Afrika. Hij on derstreepte dat Zuid-Afrika op dit moment zo'n twee miljoen buiten landse werknemers herbergt, waar van het merendeel illegaal in het land verblijft. De buitenlandse werkne mers zorgen er volgens de minister voor dat Zuidafrikanen hun baan ver liezen, waardoor het werkloosheids probleem in Pretoria verder wordt verscherpt. Duvalier in geen enkel land welkom PARIJS Frankrijk wil de afgezette Haïtiaanse dictator Jean-Claude Du valier zo gauw mogelijk kwijt, maar weet nog in welk land. In geen geval zal de voormalige president-voor-het- -leven van Haïti zich blijvend in Frankrijk mogen vestigen, aldus pre mier Fabius, die niet uitsloot dat Du valier desnoods wegens verstoring van de openbare orde het land zal worden uitgezet. Gisterochtend zag het er even naar uit dat Duvalier en zijn familie naar Amerika zou ver trekken. De vlucht werd geannuleerd, waarschijnlijk omdat de VS zich niet met Duvaliers komst willen compro mitteren. De voormalige president wil het liefst in Frankrijk blijven. Zelfverbranding voor Witte Huis WASHINGTON De man die zich vrijdagavond voor het Witte Huis in brand heeft gestoken, is een vroegere legerofficier die het niet eens was met de politiek van de regering-Reagan. Dit heeft de politie van Washington mee gedeeld. Óver zijn verdere beweegrede nen was niets bekend. De toestand van de 58-jarige Orlando McCafferty is kri tiek, zo heeft een ziekenhuiswoord voerder meegedeeld. De man liep ern stige verwondingen op nadat hij zich in brand had gestoken op het trottoir langs Pennsylvania Avenue aan de noordkant van het Witte Huis. De man had zich tevoren verpakt in kranten die hij eerder in een brandbare vloei stof had gedrenkt. Spaanse koning raakt zomerpaleis kwijt (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De Spaanse koning Juan Carlos is door een gerechtelijk vonnis de complete inboedel van zijn zomerpaleis Marivent op Mallorca kwijt geraakt. De weduwe van de eerste bezitter van Marivent, de Griekse ingenieur en kunstenaar Juan de Saridakis, schonk het paleis in 1965 aan de Balearen-eilanden on der uitdrukkelijke voorwaarde dat het gebouw binnen maximaal twee maanden als vrij toegankelijk museum zou worden gebruikt. Die voorwaarde is nooit vervuld. Het eiland stelde het paleis ter beschikking aan Juan Carlos die het nu als zomerverblijf gebruikt. Een maand geleden werd de kostbare inboedel daarom op geëist door de familieleden van de eerste eigenaar van het paleis. De rechtbank van Palma de Mallorca heeft de erfgenamen van de Griek nu in het gelijk gesteld. Het eilandbestuur is in hoger beroep gegaan. nbollen ;'enhie)MSTERDAM De Ne- aarlijks ierlandse regering gaat ulpenboienstplichtige Nederlan- loei get&rs in Zuid-Afrika er ,n^"e?"kthriftelijk op wijzen dat eerd Jet dienst nemen in de ■ocerit Srijgsmacht van dat land, en griefrijdig is met het Neder- basis is ^ndse anti-apartheidsbe- rid. Het ministerie van iuitenlandse zaken zal de Jjrieven binnenkort ver- luren. Het gaat om Ne- -jerlandse jongens tussen BOBHgje 15,5 en 25 jaar, die na rijf jaar in Zuid-Afrika te ebben gewoond, automa- - sch de Zuidafrikaanse 51 ationaliteit krijgen en aardoor onder de krijgs- ienst vallen. Nederlanders die vrijwillig in dienst treden van het Zuida- frikaanse leger raken hun Ne derlandse paspoort kwijt. Vol gens een woordvoerder van het ministerie moet de brief niet worden opgevat als „een dreigement" en mag het schrijven ook niet worden ge zien als een oproep tot diens- tweigeren. Bij de ambassade en de consu laten in Zuid-Afrika staan zo'n 40.000 Nederlanders geregi streerd, van wie er om en na bij 2.000 dienstplichtig zijn. Mannen tussen de 15 en 25 jaar die langer dan vijf jaar in Zuid-Afrika wonen, krijgt er verplicht de Zuidafrikaanse nationaliteit bij. Volgens de Anti Apartheidsbeweging Ne derland (AABN). die een en ander gisteren bekendmaakte, kunnen echter veel meer in- Zuid-Afrika aan spraak maken op de Neder landse nationaliteit omdat zij een Nederlandse ouder heb ben. Volgens de AABN zou dat aantal in de 600.000 kunnen lopen. Daarvan zouden enkele .duizenden onder de twee-jari ge dienstplicht vallen, nu mannelijke buitenlanders tus sen de 15,5 en 25 jaar na vijf jaar automatisch de Zuidafri kaanse nationaliteit erbij krij gen. Middels die dubbele na tionaliteit vallen ook deze bui tenlanders onder de dienst plicht. Volgens de AABN bestaat er grote weerstand onder Neder landers die op zo'n manier ge dwongen worden in het leger te gaan. Dat werd gisteren be vestigd .door Erik van Hoeke len, een 19-jarige dienstplichti ge militair met de dubbele na tionaliteit die tot twee keer toe deserteerde uit het Zuidafri kaanse leger, waar hij tot chauffeur was opgeleid. Hij ar riveerde zaterdag met zijn moeder in Amsterdam. „De „lokasie", dat was voor mij de druppel die de emmer deed overlopen. Te zien hoe vier, vijf soldaten een zwarte vasthouden en hem in elkaar slaan". Erik van Hoekelen, verpakt in twee truien en een overhemd vanwege de kou, vertelt op het AABN-kantoor in Amsterdam op zachte be deesde toon hoe hij er toe kwam te deserteren. „Ik dros te (was ongeoorloofd afwezig) maar werd opgepakt door de militaire politie. Mijn luitenant dreigde mij voor een jaar naar de grens te sturen". (Met de „grens" wordt Namibië of een van de frontlijnstaten bedoëld, waar veelal van een directe oorlogssituatie sprake is.) „Dat gebeurde niet, maar ik moest bijvoorbeeld in Kimber- ley wachtlopen bij scholen in de zwarte woonwijken waar klipgooierij plaatsvond (stenen gooien). We kregen een ge weer mee met vijf patronen. Ik heb daar gelukkig niet in actie hoeven te komen; ik denk ook niet dat ik mijn ge weer gebruikt zou hebben. Wel zag ik opnieuw de discri minatie en het slaan van zwar ten; ik deserteerde weer". Van Hoekelen kan er nu wel om lachen dat hij bijna twee maanden „ondergedoken" zat bij zijn ouders. Als een buur man de autoriteiten niet had gewaarschuwd dat de jongen thuis was, had hij er misschien nog gezeten, want zijn naam bleek achteraf niet eens in de computer te zitten. Hij zat 33 dagen in voorarrest en werd vervolgens in Potchefstroom door de Krijgsraad veroor deeld tot negentig dagen ge vangenisstraf met opschorten de werking. Op het ministerie van binnen landse zaken in Pretoria te kende hij vervolgens een for mulier waarin hij afzag van de Zuidafrikaanse nationaliteit. Maar hoe het dan mogelijk is dat hij zonder eerst zijn straf uit te zitten, doodgemoede reerd op het vliegtuig naar Nederland kon stappen, snapt Van Hoekelen zelf ook niet. Blijkens het verhaal van Van Hoekelen worden jongens al vroeg voor het leger getraind. In de brugklas wordt één mid dag per week vrijgehouden voor driloefeningen; de school levert een uniform. Op 16-jari- Negen doden in Zuid-Afrika JOHANNESBURG Zeker negen mensen zijn het afgelopen weekeinde gedood tijdens rellen in zwarte woongemeenschap pen in Zuid-Afrika. Óoggetuigen verklaarden dat honderden ge maskerde zwarten stenen en gasbommen naar de politie gooi den, die traangas, rubber kogels en geweren tegen hen gebruik te. Een politieman werd door jongeren gepakt en in brand gesto ken; hij raakte ernstig gewond. Tijdens de gewelddadigheden werden winkels en bussen in brand gestoken. Zeker veertig vrouwen raakten gewond, toen de politie een vreedzame de monstratie uiteen dreef. Rellen braken ook uit na een begrafenis -in Johannesburg van twee eerdere oproerslachtoffers. De politie joeg de menigte al schietende uit elkaar toen de traditionele handwassing werd uitgevoerd. ge leeftijd moeten de jongens twee weken naar de veld- school: kamperen in de ber gen. waar schiet- en andere militaire oefeningen worden gehouden. Overigens loopt hij het risico nu in Nederland in dienst te moeten, maar be zwaarlijk vindt Van Hoekelen dat niet: „Het kan nooit zo erg zijn als in Zuid-Afrika". JOOS PERSOON Vervolg van voorpagina) \NILA Corazon quino heeft de bedrogen kiezers gisteren opgeroe- en hun rekeningen op te jeggen bij de zeven grote Marcosgezinde banken op Filipijnen, om water- i licht vertraagd te beta- jen en om de grootste le vensmiddelen- en bier- 'Hroducent Sam Miguel, stuk: sèen neef van Imelda Mar- oien) 2r>s- te boycotten. 3 stieren^quino wil Marcos met ge- prijzen): I weldloze acties onder druk zetten om alsnog de echte ver kiezingsuitslag te aanvaarden en af te treden. Voor de eerste werkdag na Marcos' beëdiging, 26 februari, riep zij op tot een landelijke stakingsdag. ..Hoe wel ongewapend, voel ik mij als een jonge David, bereid om de reus Goliath te confronte ren. Als Goliath niet wil wij ken, zullen wij escaleren", al dus Aquino. De Filipijnse president weet echter vooralsnog van geen wijken: „Ik ben de president en zij krijgen mij niet weg". Hij heeft gedreigd leden van de oppositie te arresteren wan neer zij meedoen aan de ge weldloze acties. Inmiddels zijn opnieuw acht leden van oppo sitie vermoord, onder wie drie vrouwelijk studenten die op gruwelijk wijze werden ver minkt. Het aantal slachtoffers onder de oppositie is daarmee gestegen tot dertig. President Marcos heeft voorts bekend gemaakt dat generaal Fabian Ver, bevelhebber van de strijdkrachten, is afgetre den. Ver kwam eerder in op spraak wegens zijn vermoede lijke betrokkenheid bij de moord op oppositieleider Be- ningo Aquino, de echtgenoot van Corazon. De generaal werd vorig jaar door de recht bank vrijgesproken van die beschuldiging. Ver wordt op gevolgd door Fidel Ramos, omdat hij er niet in geslaagd zou zijn de verdeeldheid bin nen de strijdkrachten op te heffen. Waarnemers verwach ten echter dat Ver nu een mi nisterspost krijgt aangeboden. LISSABON Met 51,3 procent van de stemmen, tegen 48,6 procent voor zijn rechtse tegenstander, Diogo Freitas do Amaral is de socialistische leider Mario Soares gisteren ge kozen tot de eerste bur gerpresident van Portugal in zestig jaar. Soares' kleine, maar beslissen de overwinning vormt de cli max van een politieke carrière van ruim drie decennia, die gepaard ging met detentie en ballingschap onder de rechtse dictatuur van Antonio de Sala- Vier maanden nadat de toen malige premier Soares en zijn socialisten bij de parlements verkiezingen van 6 oktober een fikse nederlaag leden, en slechts 20,7 procent van de stemmen behaalden, bracht het electoraat de 61-jarige soci alist voor de komende vijf jaar in het Belem-paleis, de officië le presidentiële residentie. Communisten De sociaaldemocratische pre mier Anibal Cavaco Silva, die een minderheidsregering vormde nadat zijn partij bij de verkiezingen van 6 oktober 29,8 procent van de stemmen behaald had, verklaarde giste ren dat hij zijn best zou doen om conflicten met de nieuwe president te voorkomen. De overwinning van Soares is voor een niet gering deel te danken aan de steun van de op Moskou gerichte Commu nistische Partij, die haar aan hang opriep Freitas een neder laag te bezorgen door voor Soares te stemmen. De communistische leider Al- varo Cunhal, net als Soares een oudgediende in de poli tiek, noemde de verkiezings uitslag een overwinning voor het democratische proces dat begon in 1974. Bij de verkie zingen van gisteren bleef 21,6 procent van de kiezers thuis, minder dan de 24, 6 procent van de eerste ronde op 26 ja- Mario Soares brengt zijn stem uit in een stemlokaal in Lissabon. Hij werd gisteren met een krappe meerderheid gekozen tot de eerste Portugeze burger president in zestig jaar. PARIJS Een l'oepolev- ■bommenwerper van Russi- ïche makelij heeft vanmorgen 1 zeven uur het vliegveld de Tsjadische hoofdstad 'Djamena gebombardeerd, SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER luchtmacht een Libisch vlieg veld in het noorden van de Afrikaanse, woestijnstaat ver nielde. Dit heeft het Franse ministerie van defensie mee gedeeld. De start- en landings baan van N'Djamena werd ge deeltelijk beschadigd, maar zou nog goed bruikbaar zijn. Volgens het ministerie werd de Toepolev-22 niet geëscor teerd door jachtvliegtuigen en dat zijn slachtoffers gevallen. Het ministerie zei niets over de nationaliteit van de bom menwerper. Maar aangeno men mag worden dat het een Libisch toestel was, aangezien de de rebellen van de Tsjadi sche ex-president Goukouni Oueddei slechts beschikken over enkele Kleine vliegtui gen. j) Toen de duisternis die avond was ingeval len en de stilte nederdaalde over het dorp. schoof er rustig en voornaam een grote, dure auto naar de dorpskom. In die auto waren de twee zo rijkelijk met aardse goederen gezegen de studenten B. Buckmans en Th. van Everdin- ge gezeten. Dat ze op weg waren naar de wo ning van smidje Verholen bleek wel duidelijk, want niet veel later zien we ze de gezellige woonkamer van de smid binnenlopen. De forse heer Buckmans hief zijn hand in een joviale groet en zei: „Goeienavond, waarde Verholen! Mogen we even een klein babbeltje met je ko men maken? Ik wou namelijk héél even je ge waardeerde aandacht vragen voor het laatste geniale bedenkseltje, dat ontsproten is aan het intelligente brein van mijn grote vriend Thomas. Hij wil namelijk, dat wij lid worden van de B.O.A.L.!" „De B.O.A.L.?" vroeg smidje Ver holen verbaasd. „De B.O.A.L.? Wat is dat voor iets? Een soort beroepsvoetbalclub?" „Wel nee," legde Thomas toen uit. „De B.O.A.L., dat is de Bond van Oude Auto Liefhebbers. Je kunt daar lid van worden, als je een oorspronkelijk wagentje inbrengt, dat nog loopt en dat min stens dertig jaar oud is. Leuk hé?" „Werke lijk buitengewoon leuk," zei smidje Verholen een tikje plagend. „En nou zijn jullie natuurlijk van oordeel, dat de B.O.A.L. een grootse taak heeft". „Inderdaad," beaamde Bernard met een zéér ernstig gelaat. „Snap je dan niet, Ver holen, van hoe groot cultuur-historisch belang deze bond kan worden voor alle mensen, die een studie willen gaan maken van de auto, zijn ontstaan en zijn ontwikkeling, zijn techniek en niet in het minst van de plaats, die hij inneemt in het maatschappelijk en economisch leven van deze tijd?" Pak uw kans op één van de tienduizenden geld prijzen in de 1.2.3 Lotto-show.'n Half miljoen in de Lotto, 'n ton in 't Cijferspel of één van de vele extra Mid - Lottoprijzen. Lotto/Toto- CTCpYfJ inleveradressen staan in de Gouden Gids. Wel deze wdfek inleveren! Haal nu uwMid-Lottoformulier. LONDEN De Britse krant „Observer" heeft gisteren de eerste van een serie brieven gepubli ceerd, die volgens het blad geschreven zijn door Andrei Sacharov. De dissi dent kerngeleerde in de uit de Sovjet-Unie ge smokkelde brief, dat hij in handen van de KGB een beproeving heeft onder gaan die „vergelijkbaar is met de gebeurtenissen in George Orwells roman 1984". Sacharov, die in 1975 de No belprijs voor de vrede kreeg, schrijft dat hij in zijn verban ningsoord Gorki een honger staking heeft gevoerd. Hij werd vervolgens met geweld opgenomen in het regionale ziekenhuis van Gorki. Daar zegt Sacharov onder dwang te zijn gevoed en te Zijn bedreigd. „Ik stond bloot aan een on draaglijke en vernederende proces van dwangvoeding", al dus Sacharov. „De artsen noemden het hypocriet 'het redden van mijn leven', maar in feite opereerden zij in op dracht van de KGB. De veilig heidsdienst wilde de voor waarden scheppen waaronder aan mijn verzoek om mijn vrouw te laten vertrekken niet hoefde te worden vol daan", zo citeert de krant Sa charov. Sacharov was in hongersta king gegaan om voor zijn vrouw, Jelena Bonner, een uitreisvisum af te dwingen. Zij kreeg uiteindelijk haar visum en verblijft momenteel in ver band met een hartoperatie in de VS. Volgens Sovjet-bron nen is haar visum, dat binnen kort afliep, met drie maanden verlengd. De Britse krant om-K schrijft de gepubliceerde brief als „een van de brieven die in een Westers land is gepost en was gericht aan Sacharovs schoondochter in de Verenig de Staten". De brief is volgens de Observer geschreven in ok tober 1984, kort nadat Sacha rov zijn tweede hongerstaking had beëindigd en het zieken huis van Gorki had verlaten. BONN Volgens het Westduitse weekblad Der Spiegel zal de Russische dissident Andrei Sacharov mogelijk in mei of juni worden vrijgelaten, in het kader van de tweede topont moeting tussen de Amerikaanse president Ronald Reagan en Sovjetleider Gorbatsjov. Der Spiegel schrijft dit op gezag van zegslieden uit de kring van de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl. Westduitse politici, aldus het blad, zijn ervan overtuigd dat de Russen na de vrijlating van Sjaranski een „nog groter gebaar" willen maken om te bewijzen dat ze op recht streven naar ontspanning tussen Oost en West. Volgens Der Spiegel zou een ruil worden overwogen tussen Sacharov en Nelson Mandela, die echter te kennen heeft gegeven dat hij niet wil worden geruild.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5