Werf vreest sluiting door „tegenwerking" overheid ül li 4- Ml ■js yr J Beleggers blijven de kat uit de boom kijken Ambtenaren mogen niet meer „waarnemen" bij bedrijven r lijn pen im- lemmekt attud Beurs van Amsterdam ECONOMIE Ceidóc Souiaut Uitvoersaldo daalde in '85 DEN HAAG Nederland heeft vorig jaar voor 10,1 miljard gulden meer uit gevoerd dan ingevoerd. Daarmee daal de het uitvoersaldo, dat in in 1984 nog 11,8 miljard gulden bedroeg. Dit blijkt uit de voorlopige uit- en invoereijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken speelt de daling van de dollarkoers een belangrijke rol in de tragere groei. Daardoor zijn de prijzen onder druk komen te staan. Toch is er volgens de woordvoerder geen sprake van een te genvallende ontwikkeling, maar stemt het resultaat tot tevredenheid omdat de prognoses uit het Centraal Economisch Plan zijn uitgekomen. Noorwegen wil meer olie produceren OSLO Noorwegen is van plan tien procent meer olie uit de Noordzee te winnen, ondanks de aandrang van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) om de produktie te verminderen. Een Noorse regerings gezinde krant heeft dat gisteren ge meld. Volgens de krant wil Noorwe gen dit jaar gemiddeld 890.000 vaten ruwe olie per dag produceren, aan zienlijk meer dan de 780.000 vaten in 1985. De produktie zou tegen het eind van de jaren tachtig toenemen tot on geveer 1.2 miljoen vaten per dag. Vol gens oliemaatschappijen zijn deze cij fers correct en zelfs nog aan de voor zichtige kant. WERELDWIJD GLASVEZELNET TOKIO American Telegraph and Telephone. Kokusai Denshin Denwa en Britisch Telecom heb ben een beginselakkoord gete kend om een mondiaal digitaal informatienetwerk te gaan opzet ten. Dat heeft het Japanse pers bureau Kyodo gisteren gemeld. Kyodo zei dat de drie bedrijven om te beginnen glasvezel- en sa tellietverbindingen zullen aan leggen tussen de VS, Japan en Groot-Brittannié ten behoeve van datatransmissie, faxpost en beeldtelefoon. Dat net moet in 1988 klaar zijn. Later kunnen ook andere landen worden aan gesloten, aldus Kyodo. Minder winst voor Ford en Chrysler DETROIT De nettowinsten van de Amerikaanse automo bielconcerns Ford en Chrysler zijn het afgelopen jaar ondanks hogere omzetten fors ingezakt. Ford kwam uit op een dertien procent lager resultaat van 6,6 miljard, Chrysler zag ziin winst 31 procent dalen tot f 4,25 mil jard. Ford verkocht het afgelo pen jaar voor ruim 140 miljard gulden, één procent meer dan in 1984 hoewel de afzet van auto's met 33.000 stuks terugliep De omzet van Chrysler is met tien procent gestegen van 19,6 mil jard dollar in 1984 tot een re cordbedrag van 21,3 miljard dol lar (bijna 57 miljard gulden). Bv's vrezen publicatie overzichten AMSTERDAM Het Koninklijk Ne derlands Ondernemersverbond (KNOV) heeft de Kamers van Koophandel ge vraagd geen ..openbare koopwaar" te maken van de jaarverslagen van bv's. Sinds deze maand ziin bv's volgens een EG-maatregel wettelijk verplicht eens per jaar een overzicht van hun financië le handel en wandel te publiceren en bij de Kamer van Koophandel te depone ren. De ondernemers zijn bang concur renten hun voordeel kunnen doen met de publicaties. De KNOV hoopt dat de Kamers van Koophandel de jaarover zichten niet via een abonnementensys teem in omloop gaan brengen. WILTON-FEUENOORD BUITENSPEL BU DEFENSIE-ORDER ROTTERDAM De di rectie van de Schiedamse scheepswerf Wilton-Fije- noord heeft het sterke vermoeden dat minister Van Aardenne (economi sche zaken) van plan is het bedrijf verdere beper kende maatregelen op te leggen voor het verkrij gen van export-orders voor marine-schepen. Een dergelijke maatregel zou onvermijdelijk leiden tot sluiting van de werf met als gevolg het ontslag van 1200 man bij Wilton en nog eens 600 personeelsle den bij onderaannemers en toeleveringsbedrijven. In een brief aan dr. J. Gouds waard, de voormaligé Unile- ver-topman die de minister vóór 1 maart moet adviseren over samenwerking tussen Wilton en de beide staatswer- ven RDM en De Schelde, schrijft de Wilton-directie dat zij bij het verkrijgen vart ex portorders „actieve tegenwer king" van de kant van de overheid ondervindt. Volgens directeur ir. B. Sluis is Van Aardenne erop uit Wilton de nek om te draaien om zo de twee staatswerven een betere positie te geven. Dit blijkt volgens Sluis ook uit het feit dat het krediet van 25 miljoen gulden dat Wilton bij de losmaking uit het RSV-con- cern ontving van de Nationale Investeringsbank, nog steeds niet is omgezet in een achter gestelde lening. Bij de ver zelfstandiging van Wilton werd het bedrijf beperkt in zijn vrijheid zelfstandig mari ne-exportorders te verwerven. Aan de beide staatswerven werd een voorkeurspositie toe gekend en Wilton zou alleen „passieve medewerking" van de overheid krijgen. De moordende concurrentie tussen de staatswerven en Wilton komt de laatste tijd vooral tot uitdrukking bij de pogingen van de Schiedamse werf een order voor de bouw van korvetten voor Indonesië in de wacht te slepen. „Door deze „passieve medewerking" dreigen kansen voor Neder land verloren te gaan", zo schrijft de Wilton-directie. In de brief aan dr Gouds waard houdt de werf-directie vast aan de indertijd door Van Aardenne opgestelde hoofdlij nen voor het opereren op de exportmarkt. Mocht de minis ter besluiten hier vanaf te wij ken ten gunste van de staats werven. dan zal de directie van Wilton-Fijenoord naar de rechter stappen. Directeur Sluis wijst erop dat Wilton in tegenstelling tot de Schelde en RDM zonder over heidssteun werkt en vorig jaar een winst van 20 miljoen gul den heeft gemaakt. Bovendien is Wilton de enige werf met exportervaring op het gebied van marine-orders. Het kan volgens de Wilton-directie niet zo zijn dat de overheid mee werkt aan de sluiting van een rendabel bedrijf terwille van twee „uit nood geboren" staatsbedrijven om zo alsnog de gevolgen van het RSV-de- bacle te wreken. Rijplezier voor je ogen duizelingwekken de taferelen afspelen, blijft de vrachtwagen of auto gewoon Echt veilig rijden, dat doe je op zijn plaats. Misschien ver pas in een simulator: een ma- klaart dat het zichtbare rijple- chine waarin je kunt plaatsne- zier dat minister Smit-Kroes men, plankgas geven en het gisteren beleefde bij haar si- stuur driemaal ronddraaien mulatie-ritje in een vrachtwa- zonder dat er brokken ge- gen, bij de opening van de Be- maakt worden. Hoewel zich drijfsauto-Rai. MAATREGEL NA RSV-DEBACLE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ambtena ren komen niet meer in aanmerking om als rege ringswaarnemer bij een bedrijf te worden aange steld. Minister Van Aar denne (economische za ken) heeft dit de Kamer commissie voor Economi sche Zaken gisteren in een overleg over rege ringswaarnemers laten weten. Er wordt naar gestreefd om het aantal waarnemers sterk te beperken door bedrijven in plaats daarvan te verplichten begeleiding vanuit Economi sche Zaken toe te staan. Momenteel houden totaal 26 ambtenaren een „oogje in het zeil" bij zestig grote bedrijven, die in het verleden overheids steun hebben ontvangen. De heer Molkenboer, oud direc teur-generaal industrie op het ministerie van economische zaken, is daarnaast regerings waarnemer bij nog eens zes bedrijven. In de Kamercommissie kwam gisteren een nieuwe richtlijn voor regeringswaarnemers aan de orde, waarbij de bevoegd plicht altijd schriftelijk te rap porteren. Het blijkens de RSV- enquête gebrekkig functione ren van Molkenboer bij de noodlijdende scheepswerf was aanleiding voor het opstellen van de nieuwe instructies, al dus Van Aardenne. D66- bureau bepleit democratisch bedrijf DEN HAAG Aandeelhou ders en werknemers moeten evenveel invloed krijgen in een onderneming. Via een wettelijk geregeld werkover leg, moet de inbreng van 'ka pitaal' en 'arbeid' in een be drijf gelijkgeschakeld worden. Dat stelt het wetenschappelijk bureau van D66 in het gisteren gepubliceerde rapport „Demo cratie op het werk". Het bureau vindt dat in veel ondernemingen en instellin gen onnodig veel macht bij de leiding en kapitaalverschaffers (directie en aannemers) berust. Dat is niet alleen slecht voor het functioneren van de werk nemers, maar ook voor dat van de leiding zelf. Daarom moet er een werkoverleg inge steld worden waarin de lei ding verantwoording over het reilen en zeilen van het bedrijf afgelegt. Aan het overleg moe ten minimum-eisen worden gesteld om te voorkomen dat er alleen schijn-verantwoor ding plaatsvindt, aldus het we tenschappelijk bureau. De democraten stellen voor het personeel niet langer te or ganiseren in een Onderne mingsraad maar in een Per- soneelsraad. Deze raad zou dan, samen met een te vormen Aandeelhoudersraad, verant woordelijk zijn voor alle be slissingen die het hele bedrijf betreffen. Winsemius dreigt Kamer met stoppen milieubeleid DEN HAAG Minister Win semius (VROM) heeft indirect gedreigd met zijn milieubeleid te stoppen als de Kamer er niet voor zorgt dat maatrege len om schoner autorijden (in voering loodvrije benzine) mo gelijk te maken op 1 april aan staande ingaan. „Ik doe een zeer dringend beroep op de Kamer om 1 april te halen. Als dit over de verkiezingen gaat is onze geloofwaardigheid na tionaal en internationaal gelijk nul. Dit is voor mij een heel zwaar punt. Als we 1 april niet halen kunnen we de rest ook plan tijd Het kabinet is niet om de maatregelen v voering van schone te stellen om Volvo te geven op de nieuu te spelen. De maatregelen moeten op 1 april ingaan. Het feit dat een meerderheid van de Kamer de kant van Volvo heeft gekozen doet daar niets aan af. Dit is het resultaat van een overleg tussen de minis ters Winsemius (VROM) en Van Aardenne (Economische Zaken) met de kamercommis sies voor milieu en economi sche zaken. Volvo had geklaagd niet op tijd aan de eisen voor het scho ner autorijden te kunnen vol doen. Men vroeg meer tijd. Te vens voorspelde men een ver lies aan marktaandeel door de overheidseisen. De nodige in vesteringen zouden bovendien zoveel geld vergen dat over heidshulp nodig zou zijn. Win- Van Aardenne we de bezwaren van Volvo af. Winsemius wees erop dat de discussies rond de schone auto al sinds eind 1984 lopen en dat het juist de Ka mer is geweest die op snelheid bij de invoering van de nodige maatregelen heeft aangedron gen. EG-besluiten terzake zijn medio 1985 gevallen. Winsemi us: „Ik heb in opperste verba zing gereageerd op publicaties van Volvo. Ik was overtuigd van de goede intenties van het bedrijf. Als men nu zegt dat er een katalysator (een apparaat waarin uitlaatgassen worden gereinigd, red.) verplicht wordt is dat onjuist. Dat staat nergens". Venezuela (Opec) laat olieprijs los NEW YORK Venezuela heeft al eerste grote olieprodu cent binnen de Opec (Organi satie van Olie Exporterende Landen) besloten zijn officiële olieprijs los te laten. Gisteren maakte de Venezolaanse staatsoliemaatschappij bekend dat er voortaan over de prijs van zijn olie bij elke afzonder lijke levering zal worden on derhandeld. Een functionaris van de Petrolas de Venezuela verklaarde dat het land wel lid zal blijven van de Opec. Eerder deze maand liet Ecua dor, een kleine producent bin nen de Opec, weten dat het de prijzen van zijn olie gaat kop pelen aan die op de vrije markt. SUSKE F.N WISKE DE MOOIE MILLIREM Suske.ieftrp dit monster dit tul ff/7 ander feiuht trekt ol L/A besterf tut' - 20' MARKTEN VEEMARKT UTRECHT (13-2) - Prij- 4.85-5,90 en 3e kwal. 4,20-4.85, worstkoeien 4,70-5.25. Prijzen in gulden per kg geslacht ge wicht: schapen 5,75-8.15, lammeren (rammen) 9,75-11,65, lammeren (ooi en) 8.75-11,60. Prijzen in gulden per kg levend ge- 3.20-3.30, zeugen 1e 2.65-2.75. schapen 17Ó-285, lammeren (rammen) 210-335, lammeren (ooien) 210-250, melk- en kalfkoeien 1e soort 1950-2500 1675-2000 en 2e soort 1400-1675. guste koeien 1000-1850, enterstieren 1500-2050. pinken 875-1100, graskal veren 575-900, mestnuka's stieren 440-600 en zwartbont mestnuka's vaarskoeien Prijzen in gulden: roodbont 280-390 en zwartbont 150-275, bokken en geiten 30-90. lotaal achtvee 64 jongvee. 136 nuk~a's 880 nuka's zwartbont. 1861 slachtschapen lammeren. 590 varkens. 13 bokken en geiten, 196 paarden. dend; nuka's traag - lager; slacht schapen en lammeren en varkens goed - hoger; bokken en geiten stroef - lager; paarden matig - gelijk. EIERVEILING EIVEBA BV BARNE- VELD (13-2) - Aanvoer 4.206.600 stuks, stemming zwak. Prijzen in gul den per 100 stuks: eieren van 50-51 gram 9,42-9,41, 55-56 gram 10,17-9,73, 60-61 gram 10,20-10.46, 65-66 EIERVEILING BARNEVELD - Aanvoer 1650-1900, 1.342.620 stuks. Stemming afwach- Prijzen in gulden per 100 stuks: Hoofdkantoor Brits-Italiaans chemieconcern naar Nederland LONDEN Het begin dit jaar op te richten Brits-Italiaanse chemie-concern European Vi nyls Corporation (EVC) zal zijn hoofdkantoor in Neder land vestigen „omdat het een neutraal land met een geschikt klimaat is". Dit werd gisteren in Londen bekend gemaakt bij de ondertekening van de sa menwerkingsovereenkomst tussen het Britse ICI en Itali aanse Enichem. Beide bedrij ven hebben besloten hun pro duktie van vinyl en pvc-mate- rialen samen te voegen in EVC. Doel van de samenwer king is de overcapaciteit in pvc- en vinylproduktie sterk te verminderen. Voor de Ne derlandse vestigingen van ICI (ruim 1.800 werknemers) zal het besluit geen gevolgen heb ben, aangezien bij de fabrie ken van ICI in Rozenburg geen pvc en vinyl gemaakt wordt. 10,30-10,65. 66-67 g 260-420. Groenteveiling LEIDEN Noteringen groente- en fruitveiling. 14-2-1986: andijvie: 3.30-3.35; boerenkool; 1 46- 1.59; prei: 1.18-1.66; rabarber: 1.85; stoofsla: 80; spruiten a: 3.53; b: 3.80; d: 1.15-2 05; uien: 19-55; winterpeen: 9™!? selderij: 52-83; paksoi: 1.91; 2.00; komkommrher 60/1: 1.75, 50/1: 1.76, 40/1: 1.55-1.59, 35/I: 1.29-1.34, 30/I: 1.05-1.09, 25/I: 93-1.01, krom: Opgave On|(hout. A dam Slabl P. die uitbl AMSTERDAM Het is een wonderlijke situatie. Het koersniveau van Wall Street stijgt met de dag. Aan de lo pende band worden er records gebroken, maar het Damrak doet net of er niets aan de hand is. Sterker, in de eerste helft van de week bleef het al gemene koersniveau na een kleine opleving op maandag bij ons dalen. Dinsdag en woensdag was het aantal lage re koersen iets meer dan de helft van de totaal genoteerde koersen. Ook gisteren kon de beurs niet opgekrikt worden. Maar de daling was, als we uit gaan van het algemene ANP- indexcijfer dat om half twee wordt samengesteld, zeer be perkt. In de middag zakten de koersen echter verder in. Aanvankelijk kregen carnaval en krokusvakantie de schuld van de terugslag, maar hier mee kunnen we toch niet vol staan. De beleggers en dan in het bijzonder de particulie ren zijn onzeker geworden. De koersen zijn sterk gestegen en er is twijfel ontstaan of dit zo zal doorgaan. Weliswaar blijft onze economie zich gun stig ontwikkelen, maar de groei blijft laag. Ook lijkt de stijging van de export haar vaart verloren te hebben, waardoor de economische groei meer en meer gedragen wordt door de binnenlandse consumptie. En tot slot gaat men zich afvragen of de niet te stuiten daling van de olie prijzen alleen maar voordelen brengt zoals vaak wordt ge schreven. Twee recente cijfers x op- Hoewel verwacht. vallend. Van een prijsstijging kondiging de periode 15 december staatslening deze week toch tot 15 januari geen sprake, wel van een prijsdaling van het ge hele pakket consumptiegoede ren van 0,4 procent. Van 15 ja nuari 1958 tot 15 januari 1986 heeft de inflatie zich tot 1,3 procent beperkt. Minder gun stig ontwikkelde zich de werk loosheid. Eind januari er 760.800 werklozen, zijn 11.300 werklozen mi eind december. Die stijging groter dan op basis verrassing. Evenals de rige in januari uitgegeven le ning is de rente 6,75 procent. Volgende week dinsdag kan de belegger inschrijven en daarbij opgeven tegen welke koers hij een bepaald bedrag aan obligaties wil hebben. De iren eerste twee leningen, waarvan dat de opbr'engst bestemd is voor dan het dekken van de financie ringsbehoefte van het rijk dit jaar (geraamd op 36 miljard zoensinvloeden mocht worden gulden) leverde 5,8 miljard verwacht. gulden op. Hoeveel vrolijker ging het op de New Yorkse beurs toe. Voortdurend ging het Dow Jo nes gemiddelde voor industrie aandelen omhoog. Vorige week donderdag werd de be langrijke grens i 1600 door- Onze schatkistbewaarder maakt van de gedaalde rente gretig gebruik om staatslenin gen met een hogere rente ver vroegd af te lossen. Deze keer zijn een 8 procents en een 8,5 broken en gisteren was het al procents lening aan de beurt. 1646. Ook de transportsector Het levert de staat 16 miljoen gulden op. Voor de bezitters van deze leningen met een ho gere rente is het natuurlijk een strop. Het gemiddelde ren dement op staatsleningen was donderdag 6,81 procent. Internationale fondsen gingen met de algemene trend mee. Maandag een lichte stijging, maar dinsdag was het koers verlies aanzienlijk groter dan de winst van maandag. Na wat onduidelijk schommelen op woensdag en donderdag was er na vier dagen uiteindelijk niet veel verschil met vorige week vrijdag. Alleen Unilever zakte 7 gulden weg. Philips kwam in het nieuws met de mededeling dat de produktie van de videorecorder V2000, boekte De beleggers in de Verenigde Staten hebben kennelijk weer meer vertrouwen in de econo mische groei gekregen en ze zien betere vooruitzichten voor de bedrijfsresultaten. In januari is de werkloosheid fors gedaald tot 6,7 procent van de beroepsbevolking (bij ons is dat percentage momenteel 16). Niet alleen de olieprijs bleef deze week zakken omdat de olieproducenten door produk- tievergroting hun aandeel van de wereldmarkt willen hand haven, ook de dollar is nog niet aan stabilisatie toe. Giste ren lag de koers met ƒ2,66 al weer vier cent onder het peil van vorige week vrijdag. eens een veelbelovend parade paard, wegens voortdurende verliezen is stopgezet. De banken stonden per saldo wat onder druk. Dit zagen we ook bij de levensverzekerings maatschappijen. Alleen Natio nale Nederlanden hield zich staande op circa 78 gulden. Die laatste onderneming kwam in de publiciteit door een nieuwe poging om Westland Utrecht Hypotheekbank te redden. Deze hypotheekbank maakte namelijk bekend dat zij in het afgelopen jaar een verlies van 253 miljoen gulden had gele den. De Nationale Nederlan den stopt er 277 milioen gul den in met het resultaat, dat Westland Utrecht Hypotheek bank nu praktisch geheel in haar bezit is gekomen. Boven dien geeft de Nederlandsche Bank nog een lening van 125 miljoen gulden tegen 5,25 pro cent. De aandelen van West land Utrecht Hypotheekbank worden afgestempeld van 50 gulden tot 1 gulden, maar Na tionale Nederlanden dubt er nog over om aandeelhouders alsnog per aandeel 50 gulden te geven. Aan dividend behoe ven aandeelhouders voorlopig gelcJ, rr.aar tie het op waard s dan in de boekei vermelc staat, terwijl boven dien e*n groot bedrag oj slechte debiteuren moet den afg»boekt. Men hoopt da na deze nieuwe sanering allf problemen van de baan zullei zijn. In de transportsector stom Nedlloyl onder druk (min gulden). Holland Amerika Lijr moest eveneens een veer latei (min 12 »ulden). Er was ook bi enkele litgevers wat verkoop druk (ELsevier en Kluwer), dl M|[ andere uitgevers konden stant houden. In de textielhoel|~~ kwam Blijdenstein beter vo< de dag, Nijverdal Ten Catd hield zich staande, ma, tiel Twente moest een stap f rug. En wat de leverancied van consumptie-artikelen i gaat, noesten Ahold, Heinej ken, Meneba, Nutricia en Wes- sanen terrein prijsgeven Schuitema daarentegen trol^rTf- niet te denken. De koers de Hypotheekbank was voor de bekendmaking 79 gulden, maar liep nadien terug tot 48,50. Tot slot twee ondernemingei met e«n tegengestelde koerq( sontwikkeling. Ceteco had be bjnr leggers maanden geleden eerDest winstverbetering voorgespie i houdt de direk '|0ev ;n gelijke winst b0, Dat bracht een aderlating Vaiigeno\ 38 gulden mee. Reesink maak Le te bekend aan de aandeelhou j^jg dersvergadering te zuller ujt voorsteilen om haar aandelen^ ra( 100 gulden in tien van tien^oe gulden te splitsen. Dat bevie n werd gekocht omdat daar de beun wel en de koers klom lekker mee verdiend kon dan ook 33 gulden tot 475 gul |g f oefe De oorzaak van de catastrofe is, dat het onroerende goed dat indertijd met veel worden, thans veel minder den afgelopen donderdag.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4