(SoWlOAït Ontvoerders Heineken op weg naar Guadeloupe Ziekenfondsen overwegen ;eding tegen specialisten BON: PvdA-voorzitter haalt uit naar kabinet De Koning praat met geschorste topambtenaar Ijspaleis ontmanteld Vervoersbond woedend over vonnis stakende chauffeurs Weekbladen «8* Ccidóc Qowicunt Donderdag 13 februari 1986, 77e jaargang no. 23424 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: [J.Hdllewds, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen(incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. Perioden met zon en droog. In de nacht en ochtend matige, plaatselijk strenge vorst. Mid- dagtemperatuur rond min 1 graad. Oostenwind, toenemend tot vrij krachtig aan de kust krachtig. Na zaterdag meer be wolking en temperatuur om het vriespunt. Zon op: 07.57, onder: 17.51; hoog water Schev.: 06.30 en 18.51, laag wa ter: 02.21 en 14.39. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZ1EK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA iarde 1 500 Vliegtuig verstrikt sn eenmotorig vliegtuigje is in de Canadese provin- e Ontario bij een poging tot landen op 24 meter logte blijven hangen tussen hoogspanningskabels. i vier uur kon de brandweer de twee inzittenden van et toestel redden. Een woordvoerder van het vlieg- I ild zei dat het vliegtuigje te laag was komen binnen- 1 egen. Met twee hydraulische kranen slaagde de I andweer erin het toestel tussen de kabels te veran- Bren (foto boven) waarna de twee mannen met een Fjerde kraan uit het vliegtuigje werden gehaald (foto ider). De twee raakten niet gewond. Elfstedentocht komt dichterbij LEEUWARDEN De kans dat er ook dit jaar een Elfstedentocht komt, wordt met de dag groter. Mo menteel is het ijs gemiddeld zo'n tien centimeter dik, maar het KNMI verwacht nog zeker een aantal da gen vorst. Daardoor zou de vereiste dikte van gemid deld vijftien centimeter haalbaar zijn. Er wordt ech ter ook een harde wind verwacht en die kan wel eens roet in het eten gooien. De ervaring is dat op verschillende plaatsen de wind zodanig draait, dat het water onder het ijs begint te bewegen, waardoor het ijs aan de onderkant wordt geschuurd en dus dunner wordt. Zwakke schakels in het traject zijn momenteel de bruggen, waaronder het ijs niet geschikt is voor grote groepen mensen. Verder is het ijs onbetrouwbaar bij het Luts en op het traject Birdaard-Dokkum. Op dit moment is er voor de vereniging Friese Elfsteden in elk geval nog geen reden de rayonhoofden voor een tweede bijeenkomst op te roepen. AMSTERDAM In zijn openingstoespraak tot het driedaagse PvdA-verkiezingscongres in Amster dam heeft PvdA-voorzitter Van den Berg vanmid dag een felle aanval gericht op de regeringscoali tie van CDA en VVD en op het CDA in het bijzon der. Vergroting van inkomensverschillen was, en is, bewust gekozen beleid. Tevergeefs zal men passa ges over rechtvaardige inkomensverdeling in VVD-programma's zoeken en het CDA heeft blijk baar de politieke vertaling van de Bergrede defi nitief aan de PvdA overgelaten, aldus Van den Berg. De PvdA-voorzitter hekelde de stelselherziening sociale zekerheid en hij voorspelde dat „De Koning, Ruding en Lubbers als zij de kans krijgen in de volgende periode nog eens de rekening zullen presenteren aan de aow'er, de wao'er en de bijstandsgerechtigde en nog eens miljarden zullen bezuinigen. Bijvoorbeeld op de huursubsidie." Premier Lubbers verklaarde gisteravond dat het CDA zal zich ook bij extra bezuinigingen als gevolg van de dalende aardgasbaten sterk blijven maken voor het behoud van de koopkracht voor de laagste uitkeringen, de zogenoemde bodemvoorzieningen. Hij zei dit in Leeuwarden op de eer ste van tien regionale verkiezingsbijeenkomsten waarmee de christen-democraten aan de vooravond van de verkie zingen het land intrekken. Koopkrachtbehoud kan en het CDA is de aangewezen par tij om dat te realiseren, alduS Lubbers, doelend op de situa tie na het realiseren van de stelselherziening in de sociale zekerheid; „Ook al zal dit een geweldige uitdaging zijn", aldus de premier. Pag 3: De Vries: Jan Saliegeest begint te verdwijnen PARIJS De twee ver dachten in de ontvoe ringszaak Heineken, om wier uitlevering Neder land geruime tijd had ge vraagd, hebben vanmor gen per vliegtuig Frank rijk verlaten met bestem ming Guadeloupe, één van de Franse Antillen met de status van overzee se provincie. Op 10 febru ari liet minister Korthals Altes (Justitie) weten dat Nederland opnieuw een verzoek om uitlevering bij Frankrijk zou indienen. Dit verzoek staat in ver band met de bekrachti ging op 10 februari dit jaar door Frankrijk van het Europese uitleverings verdrag. De twee mannen, Willem van H. en Cor. H., verbleven sinds 6 decem ber vorig jaar in Roissy, in de omgeving van Parijs. „We hopen dat ze wat min der van zich doen spreken nu ze een beetje verder weg zitten", aldus een woord voerder van het Franse mi nisterie van binnenlandse za ken in Parijs vanochtend. Volgens hem hebben veilig heidsoverwegingen in die be slissing geen rol gespeeld. Vooralsnog betekent Guade loupe geen etappe onderweg naar bijvoorbeeld Haïti: een land dat Frankrijk wellicht iets schuldig is, omdat Parijs „Baby Doe" voorlopig toe stemming heeft gegeven daarheen te komen. „Er is geen sprake van wisselgeld", aldus de woordvoerder. „Voorlopig zitten ze daar goed. Het is een klein land maar aanmerkelijk groter dan een cel", zo reageerde advocaat mr. Moszkowicz, die overigens pas vanoch tend via de media vernam dat beide verdachten naar Guadeloupe zouden vertrek ken. Hij gaat proberen de in trekking van het aanvanke lijke uitleveringsverzoek van Nederland aan Frankrijk toch als onrechtmatig te la ten bestempelen. Hij kondig de aan de zaak desnoods uit te vechten tot het Europese Hof. Pagina 3: Willem van H. hoopt op bungalow met zwembad 1ST De ziekenfond- in zullen een kort geding anspannen tegen de me- isch specialisten als die r in het kader van hun cties toe overgaan con- ulten en behandelingen echtstreeks bij zieken- ondsverzekerden in reke- ling te brengen. Een der- [elijke „boycot" is opge- men in een „strikt ver ouwelijk" actieplan van specialistenvereniging iSV. Deze reageerde gis- eren uiterst terughou- lend, maar zei wel dat de iekenfondsen nergens •oor hoeven te vrezen als iet hernieuwde overleg issen staatssecretaris Van iwaar gewonde ïij vechtpartij k|e16 .EIDEN Een 28-jarige Lei- lenaar is vannacht even na waalf uur zwaar gewond naar iet AZL overgebracht. De nan heeft vermoedelijk her enletsel opgelopen. Hij was w letrokken bij een vechtpartij vaarbij hij klappen kreeg met len ijzeren staaf. De politie leeft twee Leidenaars van 18 *60. in 23 jaar oud aangehouden, lie worden verdacht van de are mishandeling. De eerste ran het tweetal werd in de Ti- iorstraat aangehouden, waar llJI SC1 der Reijden (Volksgezond heid) en de LSV, dat bin nenkort begint, resultaat oplevert. De ziekenfondsen garanderen dat hun verzekerden geen no ta's ontvangen van specialis ten. De'ze declareren bij de zie kenfondsen. Mochten de medi ci echter besluiten de kosten rechtstreeks op de verzekerde te vérhalen, dan kan de minis ter ingrijpen. De daarmee ge moeide procedure is echter vrij lang en daarom zullen de ziekenfondsen als het zover komt eerst naar de rechter stappen. Een andere „fase" in het actie plan van de LSV behelst het niet meer meewerken aan de budgettering van de zieken huizen. Een dergelijke stap is volgens de VNZ maatschappe lijk onaanvaardbaar. Als de ziekenhuizen met hun kosten hun budget overschrijden, wordt de patiënt op den duur de dupe. Bijvoorbeeld doordat de wachtlijsten langer worden of doordat de premies omhoog moeten. Zodra de specialisten hun me dewerking aan de budgette ring opschorten zal de VNZ overleg plegen met de Natio nale Ziekenhuisraad over mo gelijke gezamenlijke stappen. Woordvoerder D. de Joode van de LSV zei desgevraagd, dat de specialisten in afwach ting van het overleg met de staatssecretaris (waarvoor nog geen datum is vastgesteld) geen verdere acties zullen on dernemen. Alleen de lopende actie gaat gewoon door. Pag. 3: Vertrouwelijk actie plan specialisten lekt uit iloed aan zijn handen en kle- en. De oudste werd in het po- itiebureau aangehouden. Hij I Y| vilde daar namelijk de zaken imkeren en aangifte doen van iet feit dat hijzelf zou zijn mis- ïandeld. Een getuige herken- Ie de man echter toen hij het ilitiebureau binnenkwam en arom hield de politie de 23- irige aan. Ook een 22-jarige ^eidenaar, die met zijn brom- iets op de Willem de Zwijger- aan reed, liep klappen op. De aanleiding van de vechtpartij de politie niet duidelijk. Miljonair door verschrijving (GILLINGHAM Een ver- •hrijving heeft de Brit Eric Hewson gisteren een miljoen gulden rijker gemaakt. Al zes jaar had Hewson dezelfde reeks cijfers op z'n voetbal poolformulier ingevuld. Vori ge week zette hij echter per ongeluk een kruisje achter nummer 42, in plaats van het gebruikelijke 41. Dat werd ruimschoots beloond. DEN HAAG Minister De Koning (Sociale Zaken) heeft van daag op zijn departement een gesprek gevoerd met de vorige week op verdenking van openbare geweldpleging gearresteerde directeur sociale verzekeringen, mr. L. V. De topambtenaar was gisteren met zijn echtgenote vrijgelaten uit voorlopige hechtenis. Het gerechtelijk vooronderzoek in deze zaak zal overigens nog wel enige tijd in beslag nemen. Voorlopig blijft de ambtenaar, die om ongewenste belangstellenden te mijden gisteren pas rond middernacht terugkeerde in zijn woning, geschorst. Minister De Koning zal aan de hand van het gesprek van vandaag en de uit slag van het vooronderzoek besluiten of mr. L.V. gehandhaafd kan worden als directeur. Pag.3: Echtgenote topambtenaar:, „Mijn man slaat nog geen vlieg dood" Paul Newman krijgt ere-Oscar BEVERLY HILLS De Amerikaanse filmacteur Paul Newman, die zes keer is voorgedragen voor een Oscar van de Ameri kaanse filmindustrie in de categorie Beste Acteur, maar die er nooit een heeft gekregen, ontvangt een ere-Oscar op de 58e jaarlijkse uitreiking van de onderscheidingen op 24 maart. De 'Academy of Motion Picture Arts and Sciences' deelde gisteren in Beverly Hills mee dat de raad van beheer had besloten New man te onderscheiden voor zijn „gedenkwaardige en meeslepende filmver tolkingen en zijn persoon lijke integriteit en toewij ding aan zijn vak". Cocaïnesmokkel via lopende band WASHINGTON Een groot aantal personeelsleden van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Eastern Airlines is waarschijnlijk betrokken bij een grootscheepse smokkel van verdovende middelen vanuit Colombia naar de Ver enigde Staten. Geschat wordt dat wellicht 50 medewerkers van het bedrijf bij de smokkel van in totaal 30 ton cocaïne, met een handelswaarde van een miljard dollar (2,66 miljard gulden), zijn betrokken. Per week zou zo'n 120 kilo de VS zijn binnengebracht. Verwacht wordt dat in april de eerste verdachten gearresteerd kun nen worden. Te hard rijden HAZERSWOUDE De rijks politie van Hazerswoude heeft bij een controle op te snel rij den gistermorgen 133 bekeu ringen uitgedeeld. De controle werd gehouden op de Rijndijk, ter hoogte van Groenestein. Het had er alle schijn van dat Koning Winter in een huis aan de Haagse Riouwstraat resideerde. De ijspegels hingen daar als een overdadige kristallen ornamentiek aan de gevel, terwijl een pril boompje voor de deur in een pracht, yan een „pegelboompje" was veranderd. De oorzaak van deze pracht was heel wat minder sprookjesachtig dan de aanblik deed vermoeden: doodgewoon een verstopte dakgoot. Die was gaan overlopen, waarna de ijzige temperatuur de rest deed. Fraai, maar ook heel gevaarlijk, want een klein beetje dooi of een windvlaag en het ijs zou voor een levensgevaarlijk bombardement zorgen. Vandaar dat de brandweer met de hoogwerker ter plaatse verscheen om het ijs te verwijderen. Weer eens iets anders voor lieden, die gewend zijn hun werk bij heel wat hogere temperaturen te doen... Foto's: MILAN KONVALINKA Ook familie Sjaranski mag naar Israël WASHINGTON Volgens het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Sovjet-Unie aangegeven, dat de moeder en andere fami lieleden van de vrijgelaten dis sident Anatoli Sjaranski even eens toestemming zullen krij gen om naar Israël te emigre ren. Meer wilde het State De partment over de zaak niet kwijt. Sjaranski's broer Leonid verklaarde eerder op de dag, dat hij en zijn moeder Ida Mil- grom gisteren meer dan drie uur hebben moeten wachten voordat zij het hoofd van de Russische emigratiedienst kon den spreken. „Hij vertelde ons alleen een aanvraag in te die nen en af te wachten", aldus Leonid Sjaranski. Anatoli Sja ranski had bij aankomst in Is raël verklaard, dat hij alles in het werk zou stellen om zijn familieleden uit Sovjet-Unie te laten emigreren. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. DEN HAAG De Ver voersbond FNV heeft met verbijstering kennis geno men van de uitspraak van de Almelose rechter mr. H; van den Biesen. De rechter weigerde in een kort geding tegen het transportbedrijf Veurink represaillemaatregelen te gen twee chauffeurs onge daan te maken. Het be drijf strafte de chauffeurs voor hun deelname aan blokkade-acties eind vorig jaar. Werkgeversorganisa ties in het wegvervoer noemden de het vonnis „prachtig" en „verheu gend". Het transportbedrijf had de chauffeurs als represaile in gedeeld als reserve-chauf feur waardoor de werkne mers uit Hardenberg en Westerhaar zich financieel benadeeld achten. Inplaats van de gebruikelijke zestig uur, kunnen ze nu niet meer dan veertig uur werken. Volgens een woordvoerder van de FN V-bond wordt met deze uitspraak het Neder landse stakingsrecht volledig uitgehold. Bovendien zegt de rechter in feite dat de chauf feurs voor ontslag mogen worden voorgedragen. „Hij had er beter aan gedaan de partijen tot elkaar te brengen .in een poging de zaak bij te leggen". Volgens de werkgeversorga nisaties is het opmerkelijkste van de uitspraak van de rechtbankpresident in Alme lo, dat eruit blijkt dat vracht wagenchauffeurs zich niet langer kunnen verschuilen achter de Vervoersbond FNV of achter het stakings recht. De werkgevers zijn verder door de uitspraak ge sterkt in hun plannen de schade van de acties op de bond te verhalen. Die schade wordt momenteel geïnventa riseerd. De Vervoersbond FNV heeft inmiddels hoger beroep aan getekend tegen de uitspraak van de rechter. Pag. 9: Rechtbankpresi dent: wegblokkades waren grof onrechtmatig Schaatser stoot hoofd tegen brug ROELOFARENDSVEEN Een schaatser uit Katwijk heeft gistermiddag een hoofd wond opgelopen toen hij zich te vroeg oprichtte nadat hij onder een bruggetje door schaatste. Het ongeluk gebeur de op de Kerkweg in Roelofa- rendsveen. Het slachtoffer be hoefde niet naar het zieken huis te worden vervoerd, maar kreeg van een dokter negen hechtingen in het hoofd. Weekbladen zijn bijzonder nuttig voor de nodige achtergrondinformatie. Hoewel de dagbladen er achtergrond nog dezelfde dag in hun kolommen te stoppen, is een nog bezonkener oordeel van daarin gespecialiseerde journalisten als aanvulling nooit weg. In de Leidse Courant verschijnt daarom elke week de rubriek „Uit de weekbladen", waarin de belangrijkste onderwerpen uit die bladen nog even aan de orde komen, zodat de lezer eventueel nog een keus kan maken als hij zo'n blad los koopt. Ie kunt je niet overal op abonneren, maar met een (proef- )abonnement op de Leidse Courant zit je ongetwijfeld De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend n envelop zonder postegel opsturen naar: iirant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1