Leidse archeologen doen spectaculaire vondst in Egypte "IEcuIóc Sow-a/nt jTOte zaal Volkshuis ïnbruikbaar door lechte akoestiek ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING Herbezinnen op paaltjes He Ir DINSDAG 11 FEBRUARI 1986 PAGINA 9 ans op tweede yjjfstegentocht !DEN De kans op een tweede „Elfstegen- ht" over de Leidse grachten is groot. De or- ïisatoren treffen thans voorbereidingen om schaatsfestijn komende zondag te houden, t ijs op de Leidse grachten is momenteel niel eral betrouwbaar. Met name zijn er gevaarlij- plekken bij diverse bruggen. Door de ge- lentelijke ijsmeter zijn gisteren en vanmor- i proefboringen verricht om de dikte van de aag vast te stellen. „We laten de Elfstegen- ht van start gaan, als we niet meer dan vijf jenaamde kluunplaatsen in het parcours »eten opnemen", aldus een woordvoerder van stichting Leiden Promotion, die het schaat- renement organiseert. Vorig jaar namen naar latting 7000 mensen deel aan de tocht over jeveer acht kilometer. Onderscheiding voor advocaat Teekens De advocaat en procureur mr.dr. M. Teekens is gistermiddag benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Wethouder J. Peters speldde hem in zijn functie van loco-burgemeester de bijbeho rende versierselen op. Teekens vestigde zich in 1939 als advocaat in Leiden en woont hier nog steeds. Zijn kantoor is enkele jaren geleden naar Leiderdorp verhuisd. Advocaat Teekens kreeg de onderscheiding wegens zijn grote verdiensten voor de Koninklijke Vereniging van Gerechtsdeurwaar ders. Verder was hij vele jaren voorzitter van de Gereformeerde Schoolvereniging Leiden en van de Protestant-Christelijke Schoolvereniging voor Bui tengewoon Lager Onderwijs. Tevens was hij be stuurslid van het Protestant Bureau voor Levens moeilijkheden en bijzonder lid van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven namens het Pro ductschap voor Granen, zaden en peulvruchten. Teekens is gisteren 70 jaar geworden. Geen bezwaren tegen kieslijsten LEIDEN Niemand heeft gistermiddag bezwaar aange tekend tegen de kieslijsten van de verschillende partijen, die in Leiden aan de raadsverkiezingen meedoen. Het hoofdstembureau kwam in een officiële zitting bijeen, maar de bijeenkomst kon binnen enkele minuten wor den besloten. Vorige week had het stembureau al geconstateerd, dat alle partijen, die in Leiden aan de verkiezingen mee doen, aan alle verplichtingen hebben voldaan. Daarmee staan de lijsten nog niet voor honderd procent vast. Van daag en morgen bestaat nog de gelegenheid bezwaar te maken bij de Raad van State. Een woordvoerder van de gemeente verwacht echter niet, dat dit zal 'gebeuren. In het verleden ontstond nog wel eens een juridische strijd over de rechtsgeldigheid van de handtekeningen onder een lijst, maar dat kan niet langer. De Raad van State heeft bepaald dat handtekeningen die eenmaal zijn gezet, niet meer teruggetroken of geschrapt kunnen worden. Theater op Vrouwenkerkplein beste ontwerp in wedstrijd LEIDEN Ronald Knappers heeft de architectenwed strijd gewonnen voor een ontwerp voor het Vrouwen- kerkplein. Zijn werk droeg als titel „Got ist tot". Knap pers wilde op de plaats van de voormalige kerk een theater laten bouwen. Op de tweede plaats eindigde Kees Lau. Hij ontwierp een woning voor burgemeester Goekoop op het huidige plein. De derde prijs gings naar M. Barents voor de wijze waarop zij het huidige plein met een „frivole overkapping" wist te verrijken. De ge meente is van plan de bruikbare ideëen uit de ontwer pen op te pikken en verder uit te werken. De uitslag van de wedstrijd is daarvoor van geringe betekenis. Eén van de uitgangspunten is in ieder geval dat het plein het huidige open karakter behoudt en niet be bouwd wordt met kolossale bouwwerken. Inmiddels is burgemeester C. Goekoop ingeseind dat er een interes sant ontwerp voor een mogelijke toekomstige woning op hem ligt te wachten. IS LEIDEN Leidse archeolo gen van het Rijksmuseum van Oudheden en Britse col lega's hebben in Egypte het graf van de schatbewaarder van farao Toetanchamon, Maya, gevonden. Directeur H. Schneider van het mu seum en dr. M. Raven, con servator van de Egyptische afdeling, noemden het graf een van de belangrijkste vondsten sinds de ontdek king in 1922 van het graf van Toetanchamon zelf. Maya be kleedde ruim 3000 jaar gele den een zeer hoge rang in het toenmalige Egypte. De wand schilderingen en inscripties in het graf verkeren in uit stekende staat. Raven ver wacht dat het graf zeer be langrijke gegevens zal ople- over de Egyptische ge schiedenis en noemt de vondst van groot weten schappelijk belang. Ook de Leidse oudheidkundige, dr. J. van Dijk, van het Instituut voor Egyptelogie in Gronin gen en zijn Britse collega Ge offrey Martin, die beiden bij de ontdekking van het graf aanwezig waren, onderschrij ven de mening van dr. Ra ven. In Cairo bestreed de di recteur van het Egyptische I" Bureau voor Oudheidkundi ge Vondsten, dr. Gamal Mukhjatar, de waarde van de vondst. Hij noemde het een kleine ontdekking van wei nig belang. 3000 JAAR OUD GRAF SCHATBEWAARDER TOETANCHAMON GEVONDEN De Leidse archeoloog dr. J. van Dijk houdt een van de gemummificeerde schedels in zijn hand die in het graf van de schatbewaarder van Toetanchamon zijn gevonden. Het graf is gevonden onder een dikke laag zand in de woestijn van Sakkara, de vroegere begraafplaats van laat Memphis. Het gebied ligt on- ioef geveer 30 kilometer ten zui den vah Cairo. Hoewel de hele expeditie, die in 1975 be gon, tot doel had het graf van Maya en dienst vrouw Merit te vinden, werd het graf af gelopen zaterdag eigenlijk bij toeval ontdekt. „Zeker voor ons museum is de vondst van het graf van Maya van groot belang" stel de dr. Maarten Raven giste ren in het Rijksmuseum van Oudheden. „Ons museum be schikt al lange tijd over meer dan levensgrote, prachtig uit gevoerde beelden van Maya en diens vrouw Merit. Het is duidelijk dat we als museum, met deze kostbaarheden in ons bezit, natuurlijk erg geïn teresseerd waren naar de herkomst. Dat was tot voor zaterdag namelijk niet be kend. Wat we in het museum hebben, is voornamelijk af komstig uit georganiseerde grafroven. Die kostbaarhe den werden op kunstmark ten verhandeld en Leiden sloeg daarbij ook haar slag. De handelaren gaven echter Horemheb Aan de hand van de gege vens, die de Duitse archeo loog Lepsius uit 1828 had na- galaten en die een beschrij ving van Sakkara en het graf van Maya omvatte, begon een team van ongveer acht Leidse en Britse archeologen in 1975 aan de expeditie. Op de plaats waar Lepsius het graf van Maya had aangege ven, vond men echter het graf van generaal Horemheb uit 1340 jaar voor Christus. Deze Horemheb had zich de titel 'kroonprins' aangemeten en zag kans later farao te worden. In het Rijksmuseum van Oudheden zijn enkele wandreliëfs uit dit graf van Horemheb te bewonderen. „Met de vondst van dit erg belangrijke graf van Horem heb werd een verloren ge waand grafveld gelocaliseerd, waar waarschijnlijk onder het zand honderden of dui zenden graven van belangrij- ke en minder belangrijke mensen uit het oude Egypte de laatste rustplaats haaaen gevonden. Na het graf van Horemheb zochten we het veld verder af en vonden het graf van Tia, de zuster van Ramses de Tweede en nog zes kleine graven. Voor de periode januari tot maart stond een klein terreintje achter het graf van Tia op het programma. We ver wachtten eigenlijk niet veel in dat gebied en zonder veel enthousiasme begonnen we eraan. Maar in één van de schachten vonden we op ne gen meter diepte plotseling een deur. Achter die deur za ten allemaal erkertjes en kleine ruimten. Ergens in een muur werd een gat ont dekt, dat waarschijnlijk door een grafrover uit de vorige eeuw erin was gemaakt. Ach ter dat gat bevonden zich vijf kamers, die er erg netjes en goed afgewerkt uitzagen en' voorzien van veel inscripties. In de vloer was wederom een schacht van bijna acht meter diep. In de ruimte die we daaronder aantroffen, in to taal zo'n twintig meter diep, vonden we nog meer inscrip ties, die ons duidelijk maak ten dat we in het graf van Maya terecht gekomen wa ren", aldus dr. Raven. Grafrovers In de ondergrondse ruimten zijn tot nu toe geen kostbare voorwerpen gevonden. De grafrovers moeten de archeo logen voor zijn geweest. In januari volgend jaar zal met het eigenlijke blootleggen van het graf van Maya wor den begonnen. De Leidse en Britse archelogen zijn steeds van januari tot en met maart in het gebied aan het werk. Dit moet vanwege klimatolo gische en financiële omstan digheden. Tijdens de afwe zigheid van de wetenschap pers wordt het terrein dag en nacht bewaakt. De heer Ra ven verwacht dat het bloot leggen van het graf van Maya zeker drie seizoenen zal duren. Hij acht het verder onwaarschijnlijk dat er in het graf nog schatten gevonden zullen worden. „Er kunnen hooguit wat kleine voorwer pen, beeldjes en sieraden ge vonden worden, die de gra frovers over het hoofd heb ben gezien", stelt Raven. Wel verwacht de conservator re liëfs van goede kwaliteit met levensbeschrijvingen te vin den, waardoor men meer over het leven van Maya en het Egypte van Toetancha mon te weten kan komen. Of de Leidse en Britse archeolo gen ook voorwwerpen uit de graven mee mogen nemen is nog maar de vraag. Daarover beslist de Egyptische' rege ring. „Maar", zo stelt de con servator „we graven voorna melijk voor wetenschappelij ke gegevens. Als we wat krij gen is dat meegomen". Toonaangevend Maya leefde circa 1325 christus en was één var toonaangevende figuren in het Egypte van Toetancha mon en Horemheb. Als hoofd van de koninklijke begraaf plaats in Thebe leidde hij de aanleg van graven van beide farao's. Als rijksbouwmeester leverde Maya in opdracht van Horemheb onder meer een bijdrage aan de Amon- tempel van Karnak. Zijn voornaamste functie was echter die van directeur van het schathuis van Memphis. Hij was daarmee een soort minister van financiën en binnenlandse zaken tegelijk. SYLVIA VAN LEEUWEN INANCIELE ACTIE LOOPT UIT OP MISLUKKING 1. 6, 1IDEN De grote zaal a het pas opgeknapte (ids Volkshuis aan de ■pothekersdijk 33 is on- likbaar. Na de miljoe- nrenovatie van het X lkshuis, die vorig jaar tober werd afgerond, ik dat de akoestiek het Volkshuis zo cht is, dat gezelschap- eplande voorstellin- lebben afgezegd en Volkshuis voortaan 1.9, 1.11, [ui L«C 1.15, 9 iden. e zijn nu zover dat hier culturele toestanden er georganiseerd kunnen rden", zegt K. Schouten, de rdinator van het Volkshuis. zou de PvdA zijn bijeen- nst om het 40-jarig bestaan L de afdeling Leiden te vie- oorspronkelijk in het tshuis houden, maar men loot afgelopen zondag naar Burchtzalen uit te wijken. de Internationale Vrou- ndag wordt volgende ind niet in het Volkshuis ouden wegens de beneden- atse akoestiek „Als je hier i spreker zijn verhaal laat 'den, hoor je het zes keer. hoorde laatst iemand zeg- dat TNO onze grote zaal I zou kunnen gebruiken als galmzaal", illustreert Schouten de staat waarin de zaal sinds de renovatie ver keert. Voordat het Volkshuis werd gerenoveerd, was de zaal be kleed met hardboard. Geheel volgens het plan van de archi tect werd de zaal in zijn oude oorspronkelijke staat terugge bracht en daarom werd het hardboard weggehaald. Vol gens de eerste renovatieplan nen zou in de grote zaal ge- luidsabsoberend materiaal worden aangebracht, maar be zuinigingen leidden ertoe, dat die voorziening niet doorging. Volgens Schouten is de ge meente voor de gevolgen daar van door het Volkshuis ge waarschuwd „maar helaas heeft dat mogen baten". Het Volkshuis ziet maar één oplossing voor de ontstane problemen en dat is alsnog ge- luidsabsorberend materiaal aanbrengen. Probleem is wel dat dat 40.000 gulden moet kosten en dat geld heeft het Volkshuis niet. „Ik zou echt niet weten waar we dat geld vandaan moeten halen", aldus Schouten. Mocht de gemeente daar de helpende hand voor bieden dan wil dan niet zeggen dat het Volkshuis uit alle financië le problemen is. Na de renovatie resteerde nog een gat van 50.000 gulden. Voor die 50 mille heeft het Volkshuis inventaris gekocht en rond de officiële opening werd een actie op touw gezet om de benodigde gelden als nog binnen te halen. De actie blijkt echter volledig mislukt. Bij elkaar is niet meer dan 3.000 gulden binnengebracht. Het Volkshuis ziet als enige uitweg het nemen van een hy potheek van 47.000 gulden om het zo onstane gat te dichten. „Dat zou echter tot gevolg hebben, dat we de komende tien jaar geen geld meer heb ben voor groot onderhoud", meent Schouten. „De vaste lasten worden dan zo hoog, dat we dat onderhoud niet meer kunnen opbrengen". Volgens Schouten is de ge meente van het mislukken van de financiële actie op de hoogte. Binnenkort staat een gesprek tussen Volkshuis en gemeente op het programma en Schouten hoopt op een fi nanciële bijdrage van de ge meente: „Ik realiseer me dat de gemeente al veel heeft ge daan voor het Volkshuis, maar de ellende is, dat bezuinigen op het onderhoud de proble men op langere termijn alleen maar groter zal doen worden. Ik zie geen andere uitweg dan een steuntje in de rug door de gemeente". Leidse universiteit viert 411- jarig bestaan De Pieterskerk in Leiden vormde ook gisteren weer het decor van de traditionele Diesviering van de Leidse universiteit. De universiteit viert dit jaar het 411-jarig be staan. De daarbij gebruikelij ke diesrede werd uitgespro ken door dr. M. de Jonge, hoogleraar in de uitlegging van het Nieuwe Testament met inbegrip van de inlei dingswetenschap en de oud- Christelijke letterkunde. Hij legde sterk de nadruk op de noodzaak het vroege chris tendom en zijn literatuur te bestuderen in de context van het jodendom en het helle nisme van de tijd, waarin het Nieuwe testament is ont staan. Vervolgens werd het ere-doctoraat in de genees kunde verleend aan prof. dr. J.J. van Loghem. Promotor was prof dr. J.J. van Rood. LESPAKKET LEERT KINDEREN KRITISCH TELEVISIE KIJKEN LEIDEN „Kritisch TV kijken" is de titel van het onderzoek 'waarop M. Vooijs morgen aan de Leidse universiteit promo veert. Het onderzoek bestaat uit de ontwikkeling en toetsing van een lesprogramma, waarmee kinderen wordt geleerd kritischer te kijken naar geweldfilms op de televisie. Kinderen zouden de ernst van geweldacties op de televisie moeten gaan inzien. Ver der moet het lespakket kinderen het besef bijbrengen dat ge weld van de „goede" partij niet zomaar geaccepteerd zou mogen worden. Uit onderzoek is gebleken dat kinderen dat vaak wel doen. Ten derde moeten kinderen door het lespakket meer oog krijgen voor het weinig realistische beeld, dat geweldfilms vaak van de werkelijkheid geven, aldus Vooijs. De cursus bestaat uit negen lessen, die zijn bedoeld voor de drie hoogste klassen van de lagere school. Snorfietsster breekt been VOORHOUT Een 19-jarige vrouw uit Voorhout is gister avond met een open wond aan een onderbeen naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden gebracht nadat zij op de Heren straat in haar woonplaats met haar snorfiets was gevallen. De vrouw reed tegen de trottoirband op en brak vermoedelijk haar been. Vakantiewerk Wie vrijwilligerswerk in de vakantie wil doen, kan bij de Vrijwilligerscentrale aan de Oude Rijn 44c een va kantiewerkboekje krijgen. Hierin staat te lezen hoe men mee kan doen als bij voorbeeld begeleidster van een kinderkamp, een be jaardengroepsreis of vakan tie-activiteiten voor gehan dicapten. Het boekje kost 1 gulden. De vrijwilligerscen trale is op werkdagen geo pend van elf tot vier uur. Danstheater Het Indonesisch Dansthea ter treedt dinsdag 18 febru ari op in de Leidse Schouw burg. Het eenmalige optre den heeft de naam „Goden- dansen uit het land onder de regenboog''. De toe gangsprijzen zijn 15 gulden voor eerste rang en 10 gul den voor tweede rang. Kaartverkoop 'bij bureau K&O, Oude Vest 45, tel 141141. Voor aanvang van de voorstelling tevens kaartverkoop aan de kassa van de schouwburg vanaf half acht. Wandkleden In het vegetarische eethuis „De Trommelaar" aan de Apothekersdijk 22 is van 15 februari tot 1 maart een tentoonstelling van Indi aanse wandkleden te zien. De wandkleden zijn met de hand gemaakt door de leef gemeenschap Peguche uit het Andesgebergte. De wol is met natuurlijke kleurstof fen geverfd en laat voor stellingen zien uit het dage lijks leven de de Indianen. In verband met de tentoon stelling worden in het eet huis Zuid-Amerikaanse vis- en vegetarische gerechten geserveerd. Hot House Het Britse Allan D. Smith Trio treedt zaterdagavond 15 februari op in Hot House in het LAK aan de Cleve- ringaplaats. De groep be staat uit: Allan D. Smith (sopraan-saxofoon), Jerry Bird (basgitaar) en Robin Musgrove (drums). Dit drie tal speelt een „prettig eigen zinnige vorm" van nieuwe muziek. Het concert begint om negen uur, een toe gangsbewijs kost zeven gul den vijftig. Politieke scholing De werkgroep Politieke Scholing voor de Vrouw houdt een cursus voor vrou wen over hoe een gemeen teraad en een college van B en W tot stand komt en waar raadscommissies toe dienen. Dit in verband met de naderende gemeente raadsverkiezingen. Ook wordt aandacht aan de par tijprogramma's besteed. De cursus heeft plaats op 25 fe bruari en 4 maart. Op 12 maart wordt er een politiek café gehouden, waar vrou wen uit de politiek zullen spreken. De cursus en het politiek café wordt 's och tends van half tien tot half twaalf aan de Caeciliastraat 18 gegeven. KLEIN RECHTS: LEIDEN SGP, GPV en RPF vindt dat er een einde moet komen aan het plaatsen van paaltjes om parkeerovert- redingen tegen te gaan. De drie partijen, die zich voor de verkiezingen voor een nieuwe gemeenteraad op één lijst ver enigd hebben, schrijven dit in hun verkiezingsprogramma. Klein rechts vindt daarnaast dat er overdekte fietsenstallin gen in de binnenstad moeten komen. In het program wordt er voor gepleit de winkelfunctie in het hart van de binnenstad te ver sterken. In de overige delen zou meer aandacht aan het wonen geschonken moeten worden. Er moet gestreefd blijven worden naar de bouw van een zwembad in.het Mors- kwartier en de Stevenshof. Klein rechts vindt dat het al cohol- en druggebruik onder de jongeren doortastend aan gepakt moet worden. Daarbij mogen „bepaalde gelegenhe den waar jongeren elkaar ple gen te ontmoeten" niet ontzien worden. Sexuele voorlichting op scholen moet worden afge schaft en wanneer „prolife" artsen artsen die tegen abortus en euthenasie zijn zich in Leiden willen vestigen dienen zij een voorkeursbe handeling te krijgen. Ook stelt klein rechts dat de gemeente geen medewerking moet ver lenen aan huisvesting van al ternatieve samenlevingsvor men. Uitbreiding van het aantal ge meentelijke kunstgebouwen wordt niet nodig geacht. Klein rechts overweegt zelfs de Stadsgehoorzaal af te stoten gezien de exploitatietekorten. De Onroerend Goed Belasting mag van klein rechts niet ver hoogd worden. Verhoging van de inkomsten dient in de eer ste plaats gezocht te worden in toepassing van het profijtbe ginsel, met name in de sociaal culturele sector.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9