Spionnenruil op laatste moment nog in gevaar Sneeuw legt Rome stil „Staat van beleg" bij monsterproces tegen de maffia Denis Thatcher wil dat Maggie er mee ophoudt IS willen twee- artijenstelsel p de Filipijnen Opnieuw verzoek tot uitlevering Heineken-ontvoerders 2 bërs uit t bevrijd Vermisten ÜITENLAND £eida©Soina/nt DINSDAG 11 FEBRUARI 1986 PAGINA 7 Ier jadslid Florence aanslag gedood )RENCE De vroegere remeester van Florence, do Conti, is gisteren even en de stad vanuit een i onder vuur genomen en ood. De 52-jarige Repu- ;ein Conti was bijna twee lang burgemeester van •ence. Vorig jaar trad hij maar hij bleef lid van de leenteraad. De verant- >rdelijkheid voor de aan- is opgeëist door de Rode ;ades. Het was de eerste slag door deze linkse or- isatie sinds een moord- slag in maart 1985. „Verkiezingen op komst in Haïti" PORT-AU-PRINCE De leider van de voorlopige Haïtiaanse regering, generaal Namphy, heeft gisteren algemene verkie zingen, een nieuwe grondwet en een echte en werkende democratie in het vooruit zicht gesteld. Namphy noemde echter geen tijdstip voor de verkiezingen en de invoe ring van de grondwet. De val van de Haïti aanse dictator Jean-Claude Duvalier kan overigens de weg vrijmaken voor 52 mil joen dollar aan Amerikaanse steun. Dat be drag werd eerder toegezegd, maar niet ge stort vanwege de schendingen van de men senrechten. Het privé vermogen, dat de ge vluchte Haïtiaanse president, in Zwitser land heeft bijeengebracht, bedraagt volgens schattingen overigens 1,2 miljard gulden. De nieuwe Haïtiaanse leider ge neraal Namphy heeft gisteren verkiezingen, „respect voor mensenrechten en een echte democratie" aangekondigd. Walesa voor rechtbank GDANSK Lech Walesa, de leider van verboden Poolse vakbond Soli dariteit is vandaag voor de recht bank verschenen wegens smaad je gens twaalf veckiezingsfunctionaris- sen. Hij zou hun goede naam hebben aangetast door lagere opkomstcijfers voor de parlementsverkiezingen in oktober te hebben gepubliceerd dan de officiële cijfers. De vakbondslei der kan tot maximaal twee jaar ge vangenisstraf worden veroordeeld. Gisteravond drong Walesa opnieuw aan op een vreedzame oplossing van de problemen in Polen. Hij zei dat er zonder erkenning van Solidariteit geen sprake kan zijn van stabiliteit, noch in economische, noch in sociale sferen. Aandeelhouders Westland verwerpen Europees bod LONDEN Het Europese consortium dat pro beert de Britse helikopterbouwer Westland ge deeltelijk over te nemen, is er dit weekeinde niet in geslaagd 20,2 procent van de Westlan- daandelen in handen te krijgen. In een verkla ring van het consortium staat dat te weinig aandeelhouders op het bod zijn ingegaan en dat het daarom is komen te vervallen. De misluk king van het bod is een gevoelig verlies voor het consortium, dat in een tweestrijd is gewik keld met een combinatie van het Amerikaanse helikopterbedrijf Sikorsky en de Italiaanse on derneming Fiat. Aanstaande woensdag moeten de aandeelhouders beslissen over een bod van de Amerikaans-Italiaanse combinatie, dat nu goede kans maakt om te worden aanvaard. DEN HAAG Nederland gaat Frankrijk over drie maanden om uitlevering vragen van de twee Heineke n-ontvoerders. Dat heeft minister Korthals-Altes gister avond bekend gemaakt. Over negentig dagen gaat name lijk het Europese uitwijzingsverdrag in werking, dat gis teren alsnog door het Franse parlement is goedgekeurd. De bepalingen uit het verdrag hebben geen terugwer kende kracht, maar volgens de bewindsman zal naar Ne derlandse opvatting uitlevering toch mogelijk zijn. Ne derland trok een eerder uitleveringsverzoek in, omdat de twee dan alleen voor een minder ernstig vergrijp veroor deeld hadden kunnen worden. Frankrijk is al maanden op zoek naar een land dat de ontvoerders wil opnemen. rvolg van voorpagina) RLIJN De spionnen- die vandaag op de enickerbrug tussen :st-Berlijn en Potsdam atsvond, is nog even in /aar geweest, omdat de ïerikanen eisten dat vjet-dissident Anatoli ranski afzonderlijk zou rden vrijgelaten. De 38-jarige Sjaranski is vol gens de VS geen spion, ook al is hij door de Sovje tautoriteiten als zodanig veroordeeld. De Russen stemden uiteindelijk in om Sjaranski dan als eer ste op de brug te zetten. De vrijlating van Sjaranski is volgens diens advocaat gekop peld aan de vrijlating van de Zuidafrikaanse ANC-eider Nelson Mandela. De Canadees Irwin Cotter, tevens advocaat voor Mandela zei dit in Jeru zalem, waar hij vandaag op de komst van Sjaranski wachtte. De geruchten dat Mandela in derdaad wordt ontslagen uit de Pollsmoorgevangenis zijn de laatste dagen sterker ge worden. Het is tot het laatste onduide lijk gebleven hoe laat de spionnen precies zouden wor den overgedragen. De span ning steeg overigens wel toen Oostberlijnse soldaten de sneeuw van het wegdek veeg den, iets dat nog nooit eerder gebeurd was. Tot op het laatste moment is het onduidelijk ge bleven welke spionnen tegen elkaar zouden worden uitge wisseld. Een belangrijk man bij de uit wisseling was de „spionnen- makelaar" Wolfgang Vogel, een Oostberlijnse advocaat. Vogel wist eerder onder ande ren in de jaren zestig de Ame rikaanse piloot Gary Powers in te ruilen voor meesterspion Rudolf Abel. Vogel, ook be trokken bij het „vrijkopen" door Westduitsland van men sen in de DDR in ruil voor kredieten, ziet zichzelf als een bemiddelaar tussen mensen die in de maalstroom van Oost en West terecht zijn gekomen. (Van onze correspondent Jo Wijnen) ^SHINGTON Het Witte Huis heeft gisteren een roep gedaan tot samenwerking tussen de Filipijnse sident Marcos en oppositiekandidate Corazon Aqui- binnen een regering. Woordvoerder Larry Speakes gisteren dat beide kandidaten op grote steun van de olking mogen rekenen en dat zou een sterke basis voor een twee-partijen-stelsel. Ber- et die oproep doorbrak het Witte Huis de ongewone zwijg- fcmheid die het gevolg was van enige verwarring binnen de ering Reagan, die Marcois niet graag het onderspit ziet del- Se ti i tegen Aquino. Vast staat dat er zich bij de Filipijnse presi- Blan itsverkiezingen tal van onregelmatigheden hebben voorge- loaux n. Senator Lugar. die een delegatie van waarnemers leidde, ngulcfft al voor zijn vertrek uit Manila laten weten ervan over- Rüh ;d te zijn dat er vele frauduleuze handelingen zijn gepleegd dat heeft het Witte Huis in grote verlegenheid gebracht, duidelijk is dat de VS niet langer op de zeer ongeloofwaardi- Marcos kunnen steunen, zonder daarbij in grote moeilijkhe- te geraken, wordt in het Witte Huis naarstig aan een com- nis gewerkt. Lange tijd heeft de Amerikaanse regering ge rst op het uitgangspunt dat als het de belangen van de VS ich8p.nt, rechtse tirannen desnoods tot het bittere einde aan het be id moeten worden gehouden met Amerikaanse steun. Maar voor kort was Washington ervan overtuigd dat Aquino geen imperjtij was voor Marcos. Nu dat wel het geval blijkt te zijn, moet e- Witte Huis zij" Filipijnse politiek overhaast herzien, lagsoy le*"en zijn opnieuw twee medewerkers van Corazon Aquino tij N-bdgeschoten. toen zij op de terugweg waren van een bijeen- ilekenfost met de oppositiekandidate. Tijdens die bijeenkomst be- Finali ujdigde Aquino Marcos ervan van de democratie in de archi- 'p® te verkrachten. Marcos diende op zijn beurt een offciële aan- halfkht in wegens fraude door de oppositie tijdens de verkiezin- Het blijft nog steeds onrustig in de Filipijnse steden, waar dagelijks protestmarsen en rellen plaatsvinden tussen voor- tegenstanders van het regiem Marcos. noj Ï7r! f. Een helikop- moest er gisteren in het itatia^tenrijkse LandeCk aan de or komen om ongeveer 50 ërs uit een vastgelopen lift- tine te bevrijden. De exploi- van de skilift verklaarde sen technische storing de rzaak was van het vastlopen de cabine. Er raakte nie- 0-2ind gewond bij de reddings- Ringe >ratie. Sov)- Een brand heeft het Daitokan hotel in het Japanse Atagawa to taal in de as gelegd. Gevreesd wordt dat de 23 mensen die ver mist worden onder het puin liggen. Eén stoffelijk overschot is ge borgen. Schadevergoeding in Ierland voor Pieter Menten DUBLIN De Nederlandse oorlogsmisdadiger Pieter Men ten (86) heeft van een recht bank in Ierland een schade vergoeding van 124.000 gulden toegewezen gekregen in ver band met brandstichting in zijn landhuis in Leamybrien in de graafschap Waterford. Menten had 302.000 gulden ge ëist. Overigens mag Menten, die vorig jaar vrij kwam uit Nederlandse gevangenschap, zijn Ierse huis niet bewonen. Hij mag van de regering in Dublin het land niet in. Zwarten slachtoffer van halskettingmoord JOHANNESBURG In de buurt van het Zuidafrikaanse Port Elizabeth zijn gisteren de verkoolde lijken gevonden van vijf zwarten, die waar schijnlijk om politieke redenen zijn vermoord. Dergelijke moorden met een halsketting van brandende autobanden zijn een ritueel geworden in de strijd van zwarte nationalisten tegen „collaborateurs" met de blanke minderheidsregering. In de buurt van de stad Dur ban zijn zondag drie zwarte agenten vermoord die pro beerden een eind te maken aan gevechten tussen rivalise rende groepen Zoeloes. Die ge vechten hebben de afgelopen maand aan meer dan 100 men sen het leven gekost. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De Italiaanse hoofdstad is vanochtend ont waakt onder de dikste laag sneeuw van deze eeuw. Rome verkeert daardoor in één grote chaos. Omdat de Romeinen zich een weg moesten banen door een laag 'sneeuw van meer dan een halve meter, bleven de meesten thuis. Scholen en overheidskantoren zijn ge sloten en ook in de bedrijven wordt nauwelijks ge werkt. Verkeer, in beter weersomstandigheden al éen hele toer in Rome, was vandaag praktisch onmogelijk. De autoriteiten had den trouwens elk gemotoriseerd weggebruik verboden, tenzij kettingen werden gebruikt. De vliegvelden Fiumicino en Ciam- pino zijn gesloten. Rome functioneert niet als het sneeuwt. Dat was vorig jaar al gebleken. Het gemeentebestuur blijkt van die ervaring weinig te hebben geleerd. Ook gisteren sneeuwde het al hevig in Rome. Dat was ae reden dat een KLM-toestel moest uitwijken naar Pisa. Ook elders in Midden- en Zuid-Europa liet de winter zich de afgelopen dagen weer voelen. In Oostenrijk en het westen van Hongarije ondervond het verkeer moeilijkheden ten gevolge van een sneeuwstorm. Maffia-baas Luciano Liggio tijdens het monsterproces in de speciaal voor hem gemaakte kooi. ROME Onder uitzon derlijke belangstelling uit binnen- en buitenland en uitzonderlijke veiligheids maatregelen is in Palermo op Sicilië gisteren het monsterproces tegen de maffia begonnen. Er staan 474 mensen terecht die worden verdacht van tal van delicten en het lid maatschap van een misda dige vereniging. Het pro ces gaat zeker een jaar du ren. In en rond de rechtszaal, die speciaal voor het proces ge bouwd is en haast 50 miljoen gulden gekost heeft, bevinden zich 750 bewakers, terwijl scherpschutters stellingen heb ben betrokken op omliggende gebouwen. De twee rechters, twee openbare aanklagers, zes lekenjuryleden en tien plaats vervangers worden 24 uur per dag bewaakt. Vanwege de enorme aantallen rechters, advocaten, getuigen, agenten, verdachten en „civie le partijen" (burgerlijke in stanties of burgers die een klacht inbrengen in dit straf proces) is dit proces het groot ste dat ooit in Italië (en wel licht in de hele wereld) is ge houden. Maar v/ijwel alle groten van de maffia, de leiders van de Cosa Nostra-families die Pa lermo en omstreken controle ren, ontbreken. Michele Gre co, Bernardo Santapaola, Sal- vatore Riina, Bernardo Pro- venzano en Rosario Riccobuo- no, die in de aanklacht de hoogste leiders worden ge noemd, zijn voortvluchtig, sa men met 116 van hun onder geschikten. In een speciaal voor hem gere serveerde kooi nam gisteren zegge en schrijve één maffia- -kopstuk plaats, de 71-jarige Luciano Liggio, boss van de familie der Corleonesi. Een andere boss zal te zijner tijd zijn opwachting in de rechtszaal van Palermo ma ken: Tommaso Buscetta, de „vader" van dit proces. Het was Buscetta, koning van de heroïne-handel tussen Sicilië en Amerika, die na zijn arres tatie in juli 1984 bereid bleek Justitie alles over de maffia te vertellen wat hij ervan wist. Dankzij de nieuwe wet (die lidmaatschap van maffiose or ganisatie strafbaar stelt) kan de rechter de maffia nu beter aanpakken. Trouwens, met de belangrijk ste maffia-leiders op vrije voe ten en een leger van naar schatting 3000 tot 4000 mensen klaar om aan hen te gehoorza men is het beter niet te gelo ven in een Vrede van Paler mo. Het lijkt in elk geval wel of de staat, door dit proces zo groots aan te pakken, de wereld dui delijk wil maken dat het hem nu ernst is met de strijd tegen de maffia. De autoriteiten spreken over het proces van de eeuw. Premier Craxi zelf nam het af gelopen weekend alle twijfel over de waarde van dit maffi a-proces weg. Hij noemde het proces „een spiegel van een cultuur (de maffia) die versla gen is". Volgens hem is Italië nu in staat „om de blanke pa gina's van de economische en civiele wedergeboorte van Pa lermo te beschrijven", dankzij het proces. Niet iedereen deelt dat opti misme. De maffia zal haar proces zeker overleven. Aan de juridische waarde van dit soort monsterprocessen wordt ook getwijfeld. Het is teveel een show, een circus, meer kijkspel dan rechtspleging. Bij een zo groot aantal ver dachten is het onmogelijk om iedereen een individuele be handeling te geven. Haast werk is haast niet te voorko men omdat een honderdtal verdachten voor november ge vonnist moet zijn, vanwege een nieuwe wet die de periode van voorarrest beperkt. Het proces is gisteren met enorm veel fanfare begonnen. Een duizendtal journalisten en een tiental tv-ploegen uit vele landen waren daarvan getuige. De Italiaanse radiostations brachten een rechtstreeks ver slag van de opening. De maffia zelf houdt zich de laatste dagen opvallend koest. Maar eigenlijk kan dat ook niet anders: Palermo is in staat van beleg. Nog nooit is de poli- tie-dichtheid van de stad zo groot geweest als nu. De hele omgeving van het Ucciardone- -complex is afgezet, zwaarbe wapende agenten patrouille ren in de wijken eromheen. JMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER chinees Foe Yong Hai nam weer het en zei: „Ja ja..., ikke denkie al, toen u. Jluipen komt, dat moeten smidje Velholen jn. Ikke ben uw gezichie toch wel uit de pies uit de klant. Maar nou zijn Foe Yong vleselijk blij, dat hij smidje Velholen zelf "t kennen geleeld. Want Foe Yong Hai heeft nanschappie van eelwaalde Velhoolen no- De brave chinees nodigde de smid uit tóch maar even mee naar binnen te gaan. begon toen echter zich duizendvoudig te ontschuldigen voor het feit, dat hij nog niets te bieden had. Geen kopje chineese thee, ja s geen stoel.... Hij noemde zichzelf de on- irdige zoon van een hond en zei, dat zijn eni- i verontschuldiging gelegen was in het feit, dat t herbergcomplexje pas één dag in zijn be- jMaar al die woorden wuifde smidje holen lachend weg. „Ach beste meneer Foe Yong Hai", zei hij lachend, „verontschuldig u niet. Dat is echt niet nodig. Vertelt u me maar liever, waarvoor u me nodig hebt." Foe Yong Hai vroeg toen of de smid in staat was een „mooie, altistieke smeedwelkie" te vervaardi gen. „Dat zal er aan liggen waarvoor dat mooie, artistieke smeedwerk moet dienen", merkte de smid zuinigjes op. „Ikke begin hiel in de bossie een chineese eethuissie", ant woordde Foe Yong Hai. „Ikke geef smidje Vel holen ontwelpie vool smeedijzelen velsielingkie in de eetzaal en hij moet dat maken..." En dat hele verhaal vertelde smidje Verholen de volgende ochtend aan boer Knolle. „Het spook van Derk-Jan was een chinees, hoor", lachte hij. „Maar wat die chinees in onze rustige bossen met een eethuis wil beginnen, snap ik óók niet! Er komt daar geen kip." (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Denis That cher (70), echtgenoot van de Britse premier, begint te balen van Maggie's werk. Hij vindt dat ze er maar mee moet ophou den. Dat schreef gisteren Nigel Dempster, de vaste roddelaar van de Lon- dense Daily Mail. Volgens Dempster heeft De- nis Thatcher aan vrienden verteld, dat Maggie's voorne men om nog een gooi te doen naar een derde ambtsperiode wel eens het einde van hun 35-jarig huwelijk zou kunnen betekenen. Hoewel Denis dit allicht als een grapje bedoel de, was er toch een ernstige ondertoon. Voor een man van zijn leeftijd is het toch niet leuk meer dat zijn vrouw nog steeds een zevendaagse werk week heeft, waarvan elke dag is gevuld met zestien arbeids uren. Als premier heeft de IJ zeren Lady weinig tijd om met Denis nog wat van het le ven te genieten. In al de jaren dat zij eersfe- minister is, heeft Denis haar trouw geholpen als een soort vleugeladjudant. Maar nu deelt Denis dus in stilte zij het om andere redenen de mening van diverse Conser vatieve afgevaardigden dat het voor IJzeren Maggie de hoogste tijd wordt om op te stappen. Vorig jaar onderte kenden de Thatchers een con tract voor de bouw van een luxe woning in de Zuidion- dense gemeente Dulwich. De- nis hoopt daar de laatste jaren van zijn huwelijksleven gezel lig door te kunnen brengen. De riante villa zal eind van de zomer worden opgeleverd. Magaret Thatcher heeft er tot nu toe nog maar een keer in alle ernst aan gedacht de last van het premierschap aan ie mand anders over te laten. Dat was op zondag 14 oktober 1984, de dag na haar 59e ver jaardag, en het weekend na de bomaanslag op het Grand Hotel van Brighton, waarbij zij op het nippertje aan de dood ontkwam. Maar na ver loop van tijd kwam ze de slag weer te boven en besloot zij aan te blijven om de IRA niet het gevoel te geven van een overwinning. Was Maggie Thatcher toen opgestapt, aan zou haar persoonlijke reputa tie er niet hebben onder gele den. Maar als ze nu haar ont slag indient, dan vertrekt ze met een imago dat een lelijke knauw heeft gekregen. Tweede kunsthart omdat donorhart niet werkt TUCSON Een 40-jarige Amerikaanse vrouw uit Phoe nix heeft afgelopen zondag voor de tweede keer in een week een kunsthart ingeplant gekregen, nadat een donorhart dat tussentijds was aange bracht dienst weigerde. Vorige week maandag kreeg de vrouw een eerste kunsthart in afwachting van de inplanting van een donorhart. Omdat er na de eerste operatie zware in wendige bloedingen optraden besloten de behandelend spe cialisten eerder dan gepland een donorhart in te planten. Dit hart gaf het echter zondag ochtend op. Daarop brachten de specialisten opnieuw een Jarvik-kunsthart in. Volgens het ziekenhuis is de toestand van de vrouw stabiel.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7