Vastenaktie steunt projecten voor voedselproduktie Paus kan niet landen in Rome aan tafel ficidóc Oottton^ kerk wereld Beveiliging bezoek paus aan Nederland kostte zes miljoen Onderhoudsfonds gevraagd voor grotere kerkgebouwen Aanvraagtermijn eenmalige uitkering sluit binnenkort ACHTERGROND CcidócSouAont dinsdag 11 februari 1986 pagina 2 ■BÏÏ Aartsbisdom Keulen erft kostbare middeleeuwse zegels Het aartsbisdom Keulen heeft een van de belangrijkste verza melingen middeleeuwse en moderne zegels verworven. Hier onder zijn een groot majesteitszegel van keizer Frederik de Derde, en een groot troonzegel van de aartsbisschop van Trier, Boudewijn van Luxemburg. De door de pater-jezuiet Stephan Beissel (1841-1915) aangelegde verzameling bevat ongeveer 35.000 oorspronkelijke zegels en afdrukken. De collectie be rustte volgens het Keulse aartsbisdom tot 1984 in Nederland. Het aartsbisdom werd er op aanwijzing van de antiquiteiten- handel opmerkzaam op gemaakt. De aartsbisschop van Keulen, kardinaal Joseph Höffner, zal de verzameling op 27 februari in de diocesane bibliotheek tonen aan de buitenwereld. Geen water bij de wijn Opperrabbijn Moshe Rosen, geestelijk leider van 30.000 joodse Roemenen, heeft in Jeruzalem zijn nood geklaagd over wat an dere geestelijke leiders juist zouden toejuichen een toevloed van bekeerlingen. Het opperrabbinaat in Boekarest wordt overspoeld met aanvragen van duizenden christenen, meest Baptisten, die tot het jodendom willen overgaan. „Mijn moei lijkheid is op de juiste wijze de bokken van de schapen te scheiden", verklaart de opperrabbijn, „want het is duidelijk dat een aantal bekeerlingen slechts één doel voor ogen heeft, na melijk een wettelijk goedgekeurde emigratieweg te vinden uit Roemenié". Opperrabbijn Rosen doet daarom geen water bij de Indien de mensen plotseling deugdzaam werden, zouden vele duizenden moeten verhongeren. Georg Christoph Lichtenberg. Op 12 februari start de Bisschoppelijke Vasten aktie Nederland haar jaarlijkse, zes weken du rende campagne. Het motto van de campagne luidt ook dit jaar: Recht op een kerk als bondge noot, nadat plaatselijke groepen gevraagd hadden om langer met eenzelfde thema te werken. Dit biedt volgens hen meer mogelijkheid tot uitwer king en verdieping. In de campagne, bijna alle parochies in Neder land aandacht wordt besteed, wordt geld ingezameld voor meer dan 450 kleinschalige kleinschalige sociaal-economi sche projecten in ruim zeven tig landen van de Derde We reld. Daarnaast heeft de Bis schoppelijke Vastenaktie voor anderhalf miljoen gulden aan projecten voorgedragen aan de actie Een voor Afrika. Nog meer dan in voorgaande jaren wil de Vastenaktie in 1986 ontwikkelingsprojecten ondersteunen die de voedsel produktie in-en door kleine boerengemeenschappen on dersteunen. Ook in de ko mende jaren wil men extra geld vrijmaken voor projecten met voedselproductie als doel. In 1985, toen de Bisschoppelij ke Vastenaktie 25 jaar be stond, bracht de campagne bijna dertien miljoen gulden 414 projecten werden gefinancierd. De Vastenaktie heeft voor de campagne van dit jaar twee speciale katernen uitgegeven, een pastoraal katern met sug gesties voor een aangepaste li turgie en een themakatern. Vorig jaar hebben een achttal gasten uit de Derde Wereld een aantal plaatselijke groe pen van de Vastenaktie be zocht. Zij geven in dit laatste katern uitvoerig hun visie op de Nederlandse kerk en sa menleving. Ook praten zij over de mogelijkheden om onmachtsgevoelens te door breken waardoor men hier soms verlamd dreigt te raken. Het themakatern is geschikt voor missie- ontwikkelings- en vredesgroepen voor scho len van het voortgezet onder wijs en voor ieder die geïnte resseerd is in .'een kerk als bondgenoot vart armen en on derdrukten. Hët katern bevat tot slot zeer Veel actiesugge- bij het opzetten plaatselijke campag- Aan de Indiaanse christenen van Santiago de Pupuja in Peru werd gevraagd een hon gerdoek te maken, dat tijdens de vastenperiode in de kerk zou kunnen hangen en ter in spiratie kan dienen om zich voor een rechtvaardiger we reld in te zetten. Het doek be vat afbeeldingen waarin de Indianen vertellen over hun eigen leven en strijd. Ze doen dat aan de hand van een aan tal bijbelverhalen die ook als lezingen kunnen worden ge bruikt op de zondagen van de veertigdagentijd. Materiaal te bestellen bij: Vas tenaktie, postbus 94, 3700 AB Zeist. tel. 03405-67678. Het bezoek dat de paus vorig jaar mei aan Ne derland bracht heeft de schatkist in totaal zo'n zes miljoen gulden ge kost. Minister-president Lubbers deelde dit giste ren aan de Tweede Ka mer mee in antwoord op schriftelijke vragen van de PvdA'ers Knol en Hummel. De kamerle den stelden hun vragen naar aanleiding van een artikel in het weekblad „Vrij Nederland" waarin het bedrag van zes mil joen gulden genoemd werd. De minister-president gaf aan dat van dit bedrag ruim vijf miljoen gulden voor re kening komt van het minis terie van Binnenlandse Za ken. De overige kosten van het pausbezoek, 974.000 gul den, zijn opgebracht door het ministerie van Justitie. Deze kosten zijn gemaakt door de Rijkspolitie en de Centrale Recherche Informatiedienst. Tot nu toe heelt Binnenland se Zaken in totaal 3,4 miljoen gulden aan uitgekeerd aan de gemeenten, waar de paus op bezoek is geweest. Voor com municatie- en beveiligingsap paratuur is vier ton uitgege ven. Tenslotte moet het mi nisterie nog een rekening van anderhalf miljoen gulden betalen aan Defensie voor de voeding en legering die dit ministerie heeft verschaft in haar accommodaties. Voor andere uitgaven die ge meenten en provincies in verband met het bezoek van de paus hebben gedaan, maar die niet kunnen worden ge rekend tot politiekosten en derhalve niet voor rekening van het rijk komen, moeten de lagere overheden in con tact treden met de Stichting Pausbezoek Nederland. De verrekening van die kosten onttrekt zich evenwel aan de waarneming van de over heid. zodat Rietkerk de Ka merleden daarover geen be dragen kan opgeven. Blanke kerk in Zuid-Afrika tegen apartheid „Geen woorden maar daden" voegt de 350.000 leden tellende blanke Methodistenkerk van Zuid-Afrika president Pieter Botha afgelopen weekeinde toe in paginagrote advertenties in twee kranten. De kerk antwoordt daarmee op de advertentie campagne van 2 februari van de regering, waarin zij de klei ne stappen op weg naar afschaffing van apartheid aan het volk bekend maakt. De door kerkvoorzitter Ernest Baartman ondertekende tekst van de Methodisten concentreert zich op Botha's openingsrede in het parlement over recht en vrijheid, uitgesproken op 31 januari. Naar de Methodisten menen moe ten in eerste aanleg mensen worden overtuigd, die schade hebben opgelopen door het systeem van apartheid. Dat kan, aldus de advertentie, slechts gebeuren door wetten die be scherming voor elkeen inhouden. Een vermoeide paus wrijft zijn ogen uit in Poona waar hij de laatste mis celebreerde op zijn zijn tien daagse reis door India. De terugkeer van paus Johan nes Paulus II naar zijn resi dentie is niet zonder proble men verlopen. Het pauselijk vliegtuig heeft moeten uitwij ken naar Napels, omdat beide vliegvelden van Rome waren gesloten wegens de sneeuw. Ploegen luchthavenpersoneel werden in gezet om een lan dingsbaan voor de paus vrij te maken, maar de sneeuwval was vannacht zo hevig dat die poging al gauw werd opgege- De vluchtleiding gaf de Jum bo opdracht naar Pisa, 300 km noordelijker, te vliegen. Daar was het vliegveld nog sneeuwvrij. Maar de piloot meldde dat hij nog maar voor een half uur brandstof had, niet genoeg om Pisa te berei ken. Toen werd Napels aan gewezen, 200 km zuidelijker. Aangekomen op het vliegveld van Napels moesten hals over kop bussen worden gechar terd om de paus en zijn gevolg van het vliegveld naar het Centraal Station te vervoeren. Want de sneeuw maakte het zelfs onmogelijk een helikop ter in te zetten. Op het Cen traal Station, op dat uur uitge storven, moest er eerst een 'speciale trein' worden gefor meerd om de paus en zijn ge zelschap van monseigneurs en journalisten naar Rome te kunnen vervoeren. Na ruim een half uur stond de locomo tief met vier wagons klaar. Op perron no 14 heeft de paus heeft eerst enige minuten 'geijsbeerd', voordat de sta tionsdirectie voor de paus een speciale 'salon' had gevonden, die als nood-wachtkamer kon fungeren. Tegen vier uur ten slotte arriveerde de zeer spe ciale trein in een volledig door de sneeuw geblokkeerd Rome. Op de laatste dag van zijn verblijf in India gisteren heeft de paus een eucharistie viering gehouden in Poona, de vroegere verblijfplaats van Bhagwan Shree Rajneesh. In zijn preek vermnaande de paus de priesterstudenten van het plaatselijk seminarie zich zorgvuldig buiten de politiek te houden. "Ook in India zijn er competente leken genoeg om dat te doen", aldus de paus. Deze opmerkingen zou den kunnen slaan op de acti viteiten van priester-arbei ders die in zuidwestelijk India visserscoöperaties wilden op richten om het lot van arme vissers te verbeteren. reisde de paus te- Bombay waar hij een toespraak hield tot de jeugd. Hij riep de jongeren van India op zich aan te gor den voor totstandbrenging van een „veelomvattende menselijke vooruitgang". Die strijd moet echter met ver stand worden gevoerd, zonder geweld, waarbij tolerantie hoog in het vaandel dient te worden geschreven en lijden, niet kan worden geschuwd. De bijeenkomst werd in het Shijavipark gehouden. Tij dens deze manifestatie pro beerden militante Hindoes nog een keer van zich te doen spreken. Enkele honderden betogers, uitgerust met van hakenkruis voorziene saf- fraankleurige vlaggen en zwarte vlaggen probeerden het Shijavipark binnen te dringen en schreeuwden leu zen als: India voor de Hindoes en Paus, ga naar huis. De po litie rekende een groot aantal demonstranten in, waaronder een militante leider die ook in 1964 geageerd had tegen het bezoek i i Paulus VI. RESTAURATIE MINDER EFFECTIEF Er zou een onderhoudsfonds moeten komen voor grotere kerkgebouwen, waar het rijk enerzijds en gemeenten en provincies anderzijds elk voor 45 procent in zouden moeten deelnemen. De overige tien procent zou door particulieren moeten worden opgebracht. Volgens mr. G.G. van Hasselt uit Groningen, voorzitter van de Nederlandse vereniging van beheerders van monu mentale kerkgebouwen, is zo'n regeling op den duur goedkoper dan forse subsidies voor restauraties. Van Hasselt sluit daarmee aan bij de conclusies in het verslag van de Algemene Rekenka mer van een onderzoek bij de Rijksdienst voor de monu mentenzorg. De Rekenkamer schrijft in dit verslag dat in veel gevallen de effecten van restauraties van monumenten min of meer teniet worden gedaan door onzorgvuldige uitvoering of slecht onder houd daarna. Aanbevolen wordt onderzoek te doen naar de verhouding tussen de kos ten van restauratie en onder houd. Als dan zou blijken dat de kosten van regelmatig on derhoud lager zijn dan de daardoor te bereiken bespa ring op restauratiekosten, zou overwogen moeten worden het onderhoud van grote mo numenten in ruimere mate te- subsidiëren. Een dergelijk onderzoek is eind 1985 al verricht en staaft deze veronderstelling geheel volgens Van Hasselt. Dit on derzoek werd in opdracht van het ministerie van WVC ver richt door prof. dr. P. Ver burg, hoogleraar bedrijfseco nomie en drs. N.J. Ferwerda, beiden verbonden aan de universiteit van Am sterdam. Meer subsidie voor onderhoud is op den duur goedkoper dan forse subsidies op restauratie, aldus Van Hasselt: „De huidi ge subsidieregeling betekent een premie op verwaarlozing van grote monumenten. De Rekenkamer zegt het zin vol te achten dat er onderzoek" gedaan wordt naar de ver- nouiding tussen de kosten van restauratie en de kosten van onderhoud van grote gebou wen. Als zou blijken dat de kosten van geregeld onder houd lager zijn dan de daar door te bereiken besparing op toekomstige restauratiekosten zou overwogen moeten wor den het onderhoud van grote munumenten in ruimere mate te subsidiëren", aldus de Re kenkamer. Uit onderzoek van dossiers over restauraties van grote monumenten in de periode 1955-1965 bleek de Rekenka mer dat voor dertig van de tachtig objecten in de laatste vijf jaar weer restauratiesub sidie was aangevraagd. Nieuwe gereformeerde commissie voor oorlogs- vraagstuk deputaten (gevol machtigden) oorlogsvraag- stuk van de Gereformeerde Kerken in Nederland GKN zijn benoemd. Vorig jaar ok tober besloot de generale sy node dat er nieuwe deputa ten moesten komen. Voorzit ten is geworden ds. R.J. de Jong, emeritus-predikant, voorheen legerpredikant in Indonesië. De heer A.M. Kroon, vroeger als financieel-economisch medewerker verbonden aan de directie van een zieken huis, is secretaris. De andere deputaten zijn: prof. dr. E. Boeker, hoogleraar natuur kunde, verbonden aan het natuurkundig laboratorium van de Vrije Universiteit, prof. dr. Th. de Boer, hoogle raar filosofische antropologie aan de universiteit van Am sterdam, drs. J. Deuring, con sulent voor samenlevingsop bouw van een provinciale in stelling in Noord-Holland, mw. drs. H.M. Rijksen, theo loge, bezig met haar docto raal studie, de heer L. van ,der Put, beleidsmedewerker op het ministerie van Defen sie en drs. E. de Vries, docent Nieuwe Testament aan de theologische hogeschool in Kampen. De deputaten hoeven geen diepgaand, fundamenteel on derzoek te verrichten. Dat is voorgaande jaren al gebeurd en leverde het rapport "Vre de, vraag voor Kerk en Sa menleving" op. De belang rijkste taken zijn: de bewust wording binnen de gemeente ten aanzien van het oorlogs- vraagstuk stimuleren, de ge reformeerde deelnemers in het Interkerkelijk Vredesbe raad kritisch begeleiden en het gesprek met andere vre desbewegingen. Nederlands Hervormde Kerk: Beroepen te Terneuzen C.L. de Rooij te Zierikzee. Aangenomen naar Eibergen, toezegging, J. van Hartingsveld te Hoogeveen. Aange nomen naar Gendringen en Meg- chelen, toezegging, F.Z. Ort, kandi daat te Hoogeveen. Bedankt voor Vinkeveen en Demmerik A.J. Schalkoort te Streefkerk. Gereformeerde Kerken vrijge maakt: Aangenomen naar Zeist M. Nap te Leusden. Aangenomen naar Axel G.F. de Kimpe te Gees, die bedankt voor Buitenpost en voor IIrk. Christelijke Gereformeerde Ker belschool te Zeis de kerk van Utrecht-Centrum Krakelingweg 10, 3707 HV Zeist. Zuurkoolschotel mokkavla Als u met tweeën bent dan heeft u nodig: 1 volle lepel rozijnen, 0,51 kg aardappelen, zout, melk, peper, stukje ontbijtspek van 50 g, 500 g zuurkool, 10 g margarine, uit je, 200 g gehakt, tijm, oregano, salie, zachte margarine, paneermeel, 25 g margarine; 0,5 liter blanke vla (0,5 liter melk. 25 g maïzena, 30 g sui ker), 2 theelepels oploskoffie, 1 pakje vanillesuiker, paar kinderschuimpjes. Was de rozijnen, laat ze tien minuten koken in weinig water en daarna uitlekken. Zet de aardappelen op met weinig wa ter en zout en kook ze in twintig minuten gaar. Snijd het spek in blokjes, laat die in een centimeter water vijf minuten koken en leg er vervolgens de zuurkool bij. Laat de groente een kwartier koken. Fruit de kleingesneden ui lichtbruin in de margarine, roer er het gehakt door en blijf even roeren tot alle stukjes vlees lichtgrijs zien. Voeg een deciliter water, zout, peper en de (gedroogde) kruiden toe en laat het mengsel sudderen tot de schaal gevuld wordt. Meng de zuurkool met de rozijnen en houd het mengsel warm. Giet de gare aardappelen af, stamp ze en maak er met melk, peper en zo nodig zout een smakelijke, niet te stijve puree van. Bestrijk de opstaande rand van een ovenschaal met zachte margarine. Leg de zuurkool in de schaal met daarop het gehaktmengsel en dan de puree. Zorg dat er onderin de schaal wat vocht van de zuurkool of het gehakt (of anders water) staat. Strijk de puree glad, strooi er een dun laagje paneermeel over en verdeel daarover de tweede portie mar garine. Zet de schaal even onder een hete grill of tien minu ten in een hete oven voor een korstje. Voor drukke dagen kan deze schotel daags tevoren worden klaargezet, vul hem dan koud, bewaar hem koud en reken voor het opwarmen drie kwartier in een oven die op 4 of 175 staat. Meng een gekochte of een zelfgekookte blanke vla met op loskoffie en vanillesuiker. Garneer de vla met schuimpjes. JEANNE WH --in j Onjuist en onhandig bAAt jrand winkt MINISTER Ruding van financiën lijkt het nooit te lere^330^ Het afgelopen weekeinde heeft hij opnieuw een groep uitkL. ringsgerechtigden de gordijnen ingejaagd met voorbarige u latingen over het staken van uitkeringen. Dit keer had 1 zijn oog laten vallen op bijstandsvrouwen, die als gevolg va ,en t, een echtscheiding automatisch bij de bijstand belanden. ,eVro noest VOOROPGESTELD dient te worden, dat Ruding in één o| j'e^er zicht het grootste gelijk van de wereld heeft. Het heeft alle schijn van dat de laatste jaren in ons land met het groo ste gemak huwelijken worden ontbonden, mede omdat i echtelieden ervan kunnen uitgaan, dat een van hen toch w door de bijstand zal worden onderhouden. En minister Ru J ding heeft gelijk dat de lasten van een echtscheiding ni zonder meer op de gemeenschap behoren te worden afge wenteld. Hetgeen natuurlijk onverlet laat, dat in echte noo< situaties altijd bijstand zal moeten worden verleend. De wijze waarop Ruding de kwestie echter aan de ordl heeft gesteld was niet alleen onjuist, maar ook psychologist I bijzonder onhandig. En dat terwijl premier Lubbers de kwe tie afgelopen vrijdag zo voorzichtig had aangesneden. Lui bers verklaarde op zijn wekelijkse persconferentie, dat hi kabinet had besloten een studie te laten verrichten naar c steeds stijgende kosten van de bijstand, en met name naar invloed daarop van het toenemend aantal echtscheidingeiUTR Lubbers voegde daar desgevraagd meteen aan toe, dat hi vvil c feit van de studie op zich nog geen besluit inhield om inde net daad de toevloed tot de bijstand van gescheiden mensen aalgen banden te gaan leggen. Zo'n ingrijpend besluit komt eveiciale tueel pas na die studie, zo liet Lubbers weten. iapril mer DAARMEE heeft de premier de juiste volgorde van c^e.rC* voorgenomen maatregelen aangegeven. Is er een probleer. zo vraagt het kabinet zich af, is er wat aan dat probleem Pnn0 doen en zo ja: wat. Ruding echter slaat de eerste twee fasej!e ,v gewoon over. Dat er een probleem is staat voor hem vast ei Vries kennelijk eveneens dat er wat aan gedaan kan worden. Bi vendien noemt hij daarbij in één adem ook al een bedrag v; enige honderden miljoenen. Hoewel ook CDA en VVD gist ren in de Tweede Kamer al afwijzend hebben gereageerd de suggestie van Ruding, zullen oppositie en actiegroepen oi getwijfeld te hoop lopen tegen zijn uitlatingen, die daardo< slechts een averechts effect zullen hebben Utre. Droog DE BILT (KNMI) Het blijft het komend etmaal vrijwel overal droog. Wolkenvelden en perioden met zon wisselen elkaar af. Tijdens heldere pe rioden kan vannacht de tem peratuur flink dalen: matige vorst met temperaturen tussen de min 5 en min 10 is daar niet uitgesloten. Op plekken waar het bewolkt is, komen de ther mometers niet onder de min 5 graden. Morgenmiddag wordt de temperatuur juist het hoogst op de onbewolkte, dus zonnige plaatsen. Daar kan het maximum even boven nul ko men. De wind blijft oost en hij is matig. Tot zondag verandert er niet veel in het weerbeeld, 's Nachts lichte vorst, al kan het dan opnieuw tijdens opkla ringen een stuk kouder zijn. Overdag zal het, vooral wan neer de zon schijnt, dooien. Sneeuwbericht DEN HAAG In België is door voldoende sneeuwOal ge durende de afgelopen dagen en door de aanhoudende lage. temperaturen de wintersport- situatie aanmerkelijk verbe terd. Bij een gemiddelde sneeuwlaag van 20 tot 30 cm zijn er nu voor zowel langlauf- als voor afdalings-ski in het al gemeen goede mogelijkheden. Duitsland Ook in de Duitse middelge bergten is de situatie voor de wintersport verbeterd. In het algemeen zijn voor langlauf en afdalings-ski goede tot zeer goede mogelijkheden. Eifelf Een sneeuwlaag van 20 tot 30 cm. In Nuerburg zijn al leen langlaufmogelijkheden. Sauerland: Een sneeuwlaag variërend van 40 tot 70 cm. Harz: Sneeuwdikte op lagere delen van 35 tot 70 cm, op ho gere delen tot 110 cm. Beierse Alpen en Zwarte Woud: Beierse Alpen tot 90 cm., Zwarte Woud 100 - 170 De weersverwachting geldig voor Ardennen, Eifel, Sauer land en Harz tot morgennacht: geen sneeuwval van enige be tekenis. De vorstgrens ligt dichtbij of aan de grond. 'Alpenlanden De wintersportmogelijkhede f Wijyen goed tot zeer goe f Hieronder volgen de gemic delde sneeuwhoogten op re de lagere en hogere pistes: Oostenrijk Vorarlberg: 120 225; Tirol I 170; Salzburgerland 90 20 Karinthië 110 175. Weersverwachting: af sneeuw. De vorstgrens li^AMS dichtbij of aan de grond. Zwitserland Berner Oberland 55 125; Graimini: buenden 95 140; Wallis 1 cen dere 200. Noord-Italië Zuid-Tirol 105 195. Frankrijk Savoie/Haute Savoie 105 2& °P Alpes du Sud 105 170. tegel Weersverwachting: morgen o de meeste plaatsen droog. He heefl nul-graden-niveau ligt dichtb mr of aan de grond, Voor gedetailleerde informati mini uit de genoemde landen kui u de volgende nummers va de sneeuwlijnen ANWB/K NMI bellen: Nederland 070 - 26 46 46 Belgische Ardennen /Eife kwal /Sauerland/Harz: 06 - 910 91 van 20 Oostenrijk 06 - 910 910 30 Zwitserland/Frankrijk/Noor d-Italië 06 - 910 910 40 aang were op ke g A bew O :5 1 S D< ïotrcgen 13 10 DEN HAAG De aanvraagtermijn voor de aanvullende rege ling eenmalige uitkering 1985 sluit op 15 februari 1986. De eenmalige uitkering 1985 werd alleen verstrekt aan personei met een minimum-inkomen die ook in 1984 de eenmalige uitke ring ontvingen. De aanvullende regeling houdt in dat degenen die in 1984 eei minimum-inkomen hadden en daardoor aanspraak konden ken op de eenmalige uitkering over dat jaar, maar deze uitke ring niet hebben ontvangen, alsnog de eenmalige uitkering 1985 kunnen aanvragen. De aanvullende regeling houdt niet in, da! men alsnog de eenmalige uitkering over 1984 kan ontvangen. Degenen die menen op grond van de aanvullende regeling als nog in aanmerking te komen voor de eenmalige uitkering 198! kunnen bij de sociale dienst telefonisch de aanvraagformulierei opvragen. De telefoonnummers zijn: 949201 of 949306. De» nummers zijn ook bestemd voor inlichtingen of hulp bij het in vullen van de formulieren. V< Cl ini DEN (CD/5 formi perso ties 1< van jaarv FR l&il

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2