Sowumt-? Leidse architecten laten fantasie los op Vrouwenkerkplein ALLER LEI(DS) igenaar ganzen Witte pingel boos op politie STAD OMGEVING Breestraat wijst gratis bussen af Eredoctoraat voor prof. Van Loghem PvdA-Leiden presenteert historisch boekje bij 40- jarig bestaan ^NAUWLETTEND GADEGESLAGEN DOOR GEMEENTE S! EI°EN - De igenaar lopsi an de ganzen in de Witte e vei ingel, Leidenaar, P.- van teÜn. is boos op de poli- o ie. Hij vindt dat de politie igengereid heeft gehan- ïld en zich niet aan de Jspraken heeft gehouden, S oor zonder zijn toestem- I1 >ing de ganzen te vangen Jjfl n ze daarna naar de poe- ffl er te brengen. De poelier Vi de beesten inmiddels reer hebben doorver- ocht. inzen nu zijn en dat even- iele opbrengsten aan hem n goede moeten komen. Is de ganzen nog ergens indlopen dan wil Van teijn ze bij boeren onder- rengen. Hij heeft het Insti- iut Burgerraadslieden ge ragd hem ter zijde staan in jn strijd. orige maand werden 21 in de 37 ganzen door de po le en de gemeentelijke di ctie groen uit het water de Witte Singel gehaald. De beesten zouden het ver keer in gevaar brengen en voor overlast zorgen. Van Steijn zegt volkomen verrast te zijn geweest door het op treden van de politie. „Ik was met de politie overeen gekomen, dat ik zelf zo'n 12 ganzen zou vangen. Dat was op woensdag. Direct daarna ben ik op zoek gegaan naar een plaats waar de ganzen na het vangen terecht zouden kunnen. Vrijdag had ik een adresje in Stompwijk. De ganzen zouden bij boeren in de buurt terecht kunnen. Op maandag ben ik gaan kijken bij de Witte Singel hoe ik het vangen zou aanpakken. Met de directie groen sprak ik af dat ik hekken zou kunnen gebruiken. Dat was nodig om de dieren te vangen. De vol gende ochtend wilde ik aan de klus beginnen, maar ik werd 's morgens al gebeld door de politie, die vertelde dat zij inmiddels 21 ganzen gevangen had. Ik kon ze krijgen, maar dan moest ik 750 gulden onkosten betalen vanwege het vangen. Nou dat kon ik van mijn aow-tje natuurlijk nooit betalen en dat vertelde ik hem dus ook. Toen zei die agent dat de po litie de beesten zou verkopen om van de opbrengst een deel van de kosten te beta len. Maar ik heb er nooit om gevraagd dat zij de ganzen zouden vangen. Dat zou ik zelf doen. Dus waarom moet ik dan die kosten betalen? Ik heb ook nooit een afstands verklaring getekend. Ik kon die 750 gulden niet betalen, maar ik wist wel een goed onderkomen voor de dieren. Wie weet waar de ganzen nu zitten. Daarom ben ik naar het Instituut Burgerraadslie den gegaan", aldus Van Steijn. De Leidse politie stelt bij monde van voorlichter H. Langedoen, dat de ganzen het verkeer op de Witte Sin gel in gevaar brachten en dat langer wachten met vangen onverantwoord was. De poli tie erkent dat er uitsluitend mondelinge afspraken ge maakt zijn met de eigenaar van de ganzen, maar „ook mondelfrtge afspraken zijn rechtgeldig en de eigenaar blijft aansprakelijk voor de kosten". 14.30 uur. Toegangsprijs drie gulden. Kaarten zijn te be stellen bij K&O, Oude Vest 45 tel. 071-141141. Cursussen De cursus Nederlands van het Volkshuis heeft weer plaats voor enkele leerlingen en op 27 februari wordt ge start met een serie lessen zelfverdediging voor vrou wen. De cursus Nederlands, op donderdagmiddag van half twee tot drie uur, is be stemd voor mensen die hun lagere schoolstof eens willen ophalen. Tien lessen kosten dertig gulden. De cursus zelf verdediging voor vrouwen bestaat uit vijftien lessen en wordt gegeven op donder dagavond van zeven tot acht uur. De kosten bedragen vij fenveertig gulden. Meer in lichtingen zijn verkrijgbaar in het Volkshuis aan de Apo- thekersdijk 33, telefoon 149180. Kindertilmmiddag In de Kapelzaal van K&O wordt woensdagmiddag een kinderfilmmiddag gehouden met tekenfilms van bekende stripfiguren als Woody Woodpecker en Supermuis. Voorafgaand aan de teken films wordt een komische apen film getoond. Aanvang Lezing K&O Mevrouw Ingrid Moerman, houdt donderdag in het ge bouw van K&O aan de Oude Vest 45 een lezing met dia's over kinderen in de kunst. De lezing begint om kwart over acht. Mevrouw Moer man zal in haar lezing ver schillende schilderijen waar in een beeld wordt gegeven van het kinderleven, bespre ken, zodat men later zelf be paalde details in schilderijen kan opsporen en onderschei den. Opgeven bij K&O, tel. 071-141141. Gigantjes De band De Gigantjes is za terdag voor het eerst in Lei den. Het optreden van deze formatie heeft plaats in het Leidse Vrijetijds Centrum (LVC) aan de Breestraat en begint om elf uur. De toe gangsprijs bedraagt zeven gulden vijftig. Het repertoire van De Gigantjes bestaat uit oude rock and roll en rythm 'n blues. Vrijdagavond is er weer een swingavond in het LVC. Die begint om negen uur en een kaartje kost een rijksdaalder. Op de zolder speelt de Leidse groep Bad baker. LEIDEN De winkeliers van de Breestraat zien niets in het voorstel van PvdA-raadslid J. van Meijgaarden om gratis bussen in te voeren. 'Die bus sen zouden op koopavond en zaterdagavond van parkeer plaatsen aan de rand van de stad naar de binnenstad moe ten rijden. Op die manier zou de binnenstad leefbaarder worden. Volgens dat plan zouden de ondernemers de kosten, die er aan zijn verbonden, moeten betalen. Volgens de Winke liersvereniging Breestraat en Omgeving is het plan alleen al om die reden niet haalbaar. Bovendien zou de binnenstad niet alleen op zaterdag en op koopavond, goed bereikbaar moeten zijn, maar de hele week. De vereniging houdt dan ook vast aan het eerder gedane voorstel om van de Breestraat een winkelprome nade te maken en op de plaats van het LVC een parkeergara ge te bouwen. Door de bussen uit de Breestraat te weren zou de winkelstraat pas echt aan trekkelijk worden. Niet alleen de winkeliers van de Breestraat hebben vraagte kens gezet bij het voorstel van Van Meijgaarden. Ook door de Kamer van Koophandel en de Stichting Leidse Binnenstad wordt gezegd, dat het laten be talen van de gratis bussen door de ondernemers niet haalbaar LEIDEN Aan Prof. J. van Loghem is vandaag tijdens de 411e dies natalis van de Leidse universiteit een eredoctoraat in de geneeskunde verleend. Van Loghem is mede-oprich ter van het Centraal Laborato rium Bloed Transfusiedienst in Amstredam, een internatio naal befaamd instituut op het gebied van bloedresearch dat zich ondermeer bezig houdt met de Aids-bestrijding. Tijdens de viering in de Pie terskerk sprak prof. M. de Jonge de traditionele diesrede uit die deze keer de titel droeg: Het nieuwe testament en twaalf andere testamenten. MINISTER DE KONING IN WASSENAAR: „PvdA-plan om werklozen aan baan te helpen aantrekkelijk" WASSENAAR Minister J. de Koning van Sociale Zaken heeft zaterdagavond bij een CDJA-bijeenkomst in het dorps centrum in Wassenaar gezegd in principe welwillend te staan tegenover een PvdA-plan om langdurig werklozen aan een baan te helpen. Het gaat erom bedrijven voor een periode van bijvoorbeeld een jaar gedeeltelijk te ontlasten van de premiebetaling voor werklozen die in vaste dienst komen. De Koning noemde het voorstel „aantrekkelijk, want het wordt in eigen kring opgevangen". Uit een bereke ning van de PvdA-kamerleden Vermeend en de Moor is ge bleken dat het de schatkist een voordeel tussen de 160 en 320 miljoen gulden oplevert. Dat komt doordat er minder uitkeringen hoeven te worden verstrekt. Minister de Ko ning heeft in Wassenaar ook gezegd, dat de Rijksoverheid niet van plan is op te draaien voor kosten die bedrijven voor aanvullende opleiding van academici moeten maken. Som mige bedrijven klagen over het slechte opleidingsniveau van pas afgestudeerden. Het tekort aan kennis wordt gewe ten aan de tweefasenstructuur bij universitaire opleidingen. De Koning hierover:„Wat er meer gebeurt dan op de uni versiteit, moeten bedrijven zelf financieren". MAANDAG 10 FEBRUARI 1986 PAGINA 7 Vrouw breekt heup LEIDEN Een 71-jarige vrouw uit Leiden heeft zaterdagavond een heupfractuur opgelopen bij een aanrijding. Op de hoek Voorscho- tense weg- /Brahmslaan werd de vrouw bij het oversteken geschept door een auto, bestuurd dqpr een Duitser. Jongen mishandeld LEIDEN Een jongeman uit Leiden is zaterdagnacht mishandeld. Hij zag hoe vier jongeren in de Haarlemmer straat twee meisjes en een jongen las tig vielen. Toen de passerende jonge man de partijen wilde scheiden, keerde de agressie zich tegen hem. Drie van de vier jongens vielen hem aan en bezorgden hem een bloedneus en twee gebroken tanden. Ook een vriend van de jongen kreeg een paar klappen. De politie hield een 15-jari- ge Leidenaar aan in verband met dit misdrijf. Van de andere daders ont breekt elk spoor. De jongen en de twee meisjes, die in eerste instantie lastig gevallen werden, maakten zich eveneens uit de voeten. Informatica-universiteit moet in Zuid-Holland LEIDEN De informatica-universiteit moet binnen het gebied Leiden-Delft-Den Haag-Rotterdam worden gevestigd. De TH in Delft, de Erasmus Unversiteit in Rotterdam en de Rijksuniversiteit Leiden gaan geza menlijk een plan indienen bij de minister van onder wijs, waarin van vestiging van de universiteit in dat ge bied wordt uitgegaan. Ook de provincie Zuid-Holland heeft zich achter dit plan gesteld. Volgens de universi teiten is dit gebied het meest geschikt door de concen tratie van bedrijven die zijn geïnteresseerd in de door de informatica-universiteit aan te bieden opleidingen, de aanwezigheid van veel industrieën op het gebied van de electronica en de telecommunicatie en de aan wezigheid van TNO. Over een meer precieze vesti gingsplaats willen de universiteiten zich nog niet uitla ten. Dat zou pas in een later stadium aan de orde moe ten komen. Eerder hadden zich Den Haag en Leiden zich apart in de race om de universiteit gestort. Behulpzaamheid kent grenzen Een woonbootbewoner in Leiden meende het zater dag dat er grenzen zijn aan behulpzaamheid. De man was diverse schaatsers die in Leidse Galgewa ter door het ijs zakten, van dienst geweest. Na een aantal van hen te hebben geholpen vond hij het welletjes en waarschuwde de politie. Die zette zater dagmiddag het ijs af. De agenten hadden in totaal 300 meter lint nodig om de zwakke plekken in het ijs te markeren. Een 16-jarige Oegstgeestse zakte za terdagmiddag met haar fiets door het ijs van de Oude Singel. Een 33-jarige Leidenaar snelde het meisje te hulp en trok haar liggend op het ijs uit het water. De Leidse politie werd afgelopen weekeinde herhaaldelijk gebeld met vragen over de betrouwbaarheid van het ijs. De politie deelde alle bellers mee dat het schaatsen op eigen risico zou ge beuren. Dat gebeurde dan ook volop onder meer bij Noordman, zoals hier op de foto te zien is. Morgen bekijkt de politie of het ijs van de gemeentelijke ijs baan langs de singels voldoende dikte heeft. LEIDEN „Doorbraak en traditie" heet het boek je over 40 jaar PvdA in Leiden dat gisteren offi cieel werd gepresenteerd tijdens een bijeenkomst van de afdeling Leiden. Allereerst vierde ook de PvdA-Leiden het 40-jarig bestaan van de partij, de Leidse afdeling werd op 8 maart 1946 opgericht, in de tweede plaats werd het startsein gegeven voor de verkiezingscampagne en verder werd Jan Bergman gehuldigd. Nadat Bergman veertig jaar het drukwerk voor de afdeling verzorgde, hield hij er mee op. Hij was dan ook degene die het eerste exemplaar van „Doorbraak en traditie" aan geboden kreeg. Overigens kon wethouder F. Kuijers namens B en W van Leiden de plaatselijke PvdA- afdeling het bericht brengen dat het tekort van 1.500 gul den in de kosten van het ma ken van het historische boek werkje, door de gemeente worden bijgelegd. De voorzitter van de Tweede Kamer, D. Dolman, was ook in Leiden aanwezig. Hij felici teerde Leiden meer dan ande re steden in Nederland met het feit dat de PvdA met N. Demirbas een buitenlander op een verkiesbare plaats heeft gezet. De PvdA bezet nu 13 ze tels in de Leidse raad, maar Dolman gaat ervan uit dat dat er 18 worden. Demirbas staat op de 15e plaats. Lijsttrekker en wethouder volkshuisvesting D. Tesselaar gaf vervolgens het startsein voor de verkiezingscampagne door een wit bestelbusje te onthullen. Hij stelde dat het tot op heden gevoerde beleid, onder meer op het gebied van stadsvernieuwing, in Leiden voortgezet moet worden wil de stad kunnen bloeien. Als on derbouwing van die stelling noemde hij het groeiende in wonertal van de stad sinds 1974, toen de PvdA in het col lege kwam. Leiden groeide in die periode van 98.000 naar 105.000 inwoners. LEIDEN Een vinge roefening voor architec ten wordt door de ge meente Leiden nauwlet tend gevolgd. Het Leidse architectencafé heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een ontwerp voor het Vrouwenkerkplein. „Niet om met een kant en klaar plan te komen, maar gewoon om de fan tasie op los te laten", al dus Piet van Veen, één van de initiatiefnemers van de wedstrijd. De interesse van de ge meente voor het gebeuren komt voort uit onvrede over de huidige toestand van het plein, waar ooit de Vrouwenkerk stond. Be- Joeld als middelpunt van de wijk De Camp met ter rasjes en activiteiten, is het Vrouwenkerkplein nu niet meer dan een uitlaatplaats voor honden. En dat terwijl een aantal jaar geleden 1,1 miljoen is geïnvesteerd rea lisatie van het plein en het bijkomend archeologisch onderzoek. Gemeenteambtenaar voor stadsvernieuwing L.F. Meijer heeft wel een ver klaring voor het niet-func- tioneren van de open ruim te in De Camp: „Die wijk is de afgelopen jaren een bouwput geweest. Een aan tal objecten zijn niet gereed. De ontmoetingsruimte van het Kijkhuis is nog niet in gebruik, de Boerhaavezalen staan nog in de steigers. De voorwaarden om het plein tot bloei te laten komen zijn dan ook niet vervuld. Het ligt er nu ook niet bepaald aantrekkelijk bij; de witte Sommige mensen probeerden er op zonnige dagen toch nog wat van te maken op het Vrou wenkerkplein. muren zijn beklad. Ook als de bouwactiviteiten in de wijk tot rust komen, moet er nog het een en ander ge beuren. Het college van B en W rèaliseert zich dat ook. Voor tot actie over te gaan willen de wethouders Peters en Kuijers eerst de prijsvraag van de architec ten afwachten". Die wedstrijd is niet de eni ge activiteit van het Leidse architectencafé. De Leidse ontwerpers komen ééns in de maand in de oude Burchtzaal bijeen en luiste ren dan bijvoorbeeld naar een voordracht van een be kend architect. In het stads- bouwhuis hield het archi tectencafé al eens een expo sitie „Niet gebouwd Lei den": ontwerpen die nim mer werden gerealiseerd. Volgend jaar krijgt die ten toonstelling een vervolg in 'de Lakenhal. Piet van Veen: „We zijn nog bezig daar materiaal voor te ver zamelen. Er zijn natuurlijk bureau's die bijvoorbeeld in 1937 iets ontworpen heb ben. Ook dat materiaal pro beren we te achterhalen". De door het architectencafé uitgeschreven prijsvraag is overigens helemaal niet be doeld om een ingediend plan ook werkelijkheid te laten worden. „Zie het maar als een onderlinge ontwerpwedstrijd", zegt ar chitect Piet van Veen. Mislukt plein De meeste architecten gok ken ook duidelijk niet op realisatie van hun ontwerp voor het volgens Van Veen in zijn huidige toestand „mislukte plein". Een deel nemer breekt een deel van de winkels in de Haarlem merstraat af om een nog grotere ruimte te creëren. Een andere mededinger le verde plannen voor een openluchttheater aan, ter wijl de woningnood van burgemeester C. Goekoop één inzender aan het hart ging; hij ontwierp een bur gemeesterswoning. Meerde re architecten waren op het idee gekomen om een mul- pieineen parkeer garage. Voor dit plan moet afgebroken Eén van de ingezonden plannen voor het Vrouwenkerkplein: op de plaats van de kerk verrijst een theater. tifunctioneel centrum te bouwen op het Vrouwen- kerkplein. Het idee om een kerk met een discotheek te combineren mag beslist ori gineel genoemd worden. Eén van de deelnemers mo tiveert zijn idee om de open ruimte vol te bouwen als volgt: „Waarom een groot plein forceren in een stad, waarvan één der karakte ristieken eigenschappen is: het ontbreken van een groot plein". De uitslag van de prijsvraag wordt vanavond bekend gemaakt door de jury, die bestaat uit de architecten Madeleine Steigenga, Jan Brouwer en kunsthistoricus Dorien Boasson. De inge zonden ontwerpen zijn van af morgen een week lang in de Burchtzaal te bezichti gen. Een ingezonden plan, waar bij het open karakter van het plein behouden blijft, heeft kans dat het door de gemeente wordt gereali seerd. Ambtenaar Meijer: „De afdeling ruimtelijke or dening denkt aan een plas tic overkapping om het plein geschikt te maken voor een markt. De oliebol len-zaak aan de Haarlem merstraat kan misschien aan de achterzijde een ter ras maken. Misschien dat we de stenen poeven op het plein moeten weghalen. In ieder geval moet er op het plein iets veranderen". WILLEM SPIERDIJK

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7