„Baby-Doe" regeerde al te lang met ijzeren vuist Oppositieleider in Z-Afrika weg EenfrijdetijdsqescfMift Astronoom geeft heelal nog vijf miljard jaar Tienduizend Russen gered van ijsschots Top-overleg in Suriname Thatcher ontkent aandeel in omkoping Gemunt -BUITENLAND CeidAcOomotit ZATERDAG 8 FEBRUARI 1986 PAGINA 7 rass: Overeenstemming nogelijk onafhankelijk ran Star Wars JOSKOU Een commentator van het officiële lussische persbureau Tass heeft gisteren gezegd at een overeenkomst over de afschaffing van Amerikaanse en Russische middenlange afstan- jraketten kan worden bereikt onafhankelijk van en eventueel akkoord over wapens in de ruimte n stategische raketten. Het is niet duidelijk of de övjet-Unie formeel afziet van haar eis om de be prekingen over de middenlange afstandraketten e koppelen aan het Star Wars-programma tijdens Ie besprekingen in Genève. Een diplomatieke iron zei dat de Sovjets bij de beperking van het antal middenlange afstandraketten nog steeds re- cening houden met Groot-Brittannie en Frank rijk, die beide geweigerd hebben hun kernwape- iarsenalen bij de besprekingen te betrekken. OokCIA-mol betrokken bij spionnenruil WASHINGTON Vol- gens welingelichte krin gen gaat de Amerikaanse regering de Tsjechische spion die als mol de CIA gepenetreerd had in de op handen zijnde gevange- nenruil in Berlijn betrek ken. Het betreft de 52-jari- ge Karl Koecher en zijn vrouw Hana (42) die vanaf februari 1973 als vertaler en adviseur voor de CIA gewerkt hebben. Het echt paar werd eind november 1984 gearresteerd. Onbekende organisatie eist bomaanslagen op BEIROET Een Arabische man met een Palestijns accent heeft gis teren in een telefoongesprek aan Associated Press in Beiroet namens de „3 maart organisatie" de verant woordelijkheid opgeëist voor de bomaanslagen in Parijs en dreigde met slachtoffers en verwoestingen als een aantal uit het Midden-Oos ten afkomstige gevangenen in Frankrijk niet zouden worden vrij gelaten. De man zei niet hoeveel gevangenen moesten worden vrij gelaten, maar de drie „helden" Ab- del Kader Saadi, Anis Naccache en Waroujan Garbidjian moesten erbij zijn. Verloving prins Andrew nabij LONDEN In Groot-Brittannië is men in afwachting van een prinselijke verloving nu de vader van de laatste vriendin van prins Andrew, de gescheiden majoor Ronnie Ferguson, de ongebruike lijke stap heeft gezet, toe te geven dat tussen Andrew en zijn doch ter „een sterke band" bestaat. De Daily Mail schreef gisteren dat de tweede zoon van koningin Eli zabeth en prins Philip zich in juni met Sarah Ferguson ver looft. De koningin heeft met de verbintenis ingestemd, aldus de krant. Prins Andrew, helikopter- piloot van de marine, is 25 jaar en miss Ferguson 26. Russische dissidenten verongelukt WILNA Binnen drie dagen zijn bij verkeersongelukken in de Sovjet- Unie twee dissidenten om het leven gekomen. In Lwow, de hoofdstad van Wit-Rusland, overleed dinsdag Olena Antoniv. Zij was lid van de il legale organisatie voor steun aan po litieke gevangenen in de Oekraïne. Haar man, de dichter Zinovi Kra- sivski, is enkele malen om politieke redenen tot een gevangenisstaf ver oordeeld. Donderdag overleed pries ter Juozas Zdebskis van Roedamina in Litouwen bij een verkeersonge luk. Hij was één van de oprichters van het katholieke comité ter verde diging van de rechten van gelovigen. Erepen voor hoofdredacteur Cape Times WEST-BERLIJN De hoofdre dacteur van de Zuidafrikaanse krant Cape Times, Anthony He ard, krijgt de „Gouden vrijheid spen" van de Internationale Fe deratie van Dagbladuitgevers. Met de prijs willen de dagbladuit gevers blijk geven van hun waar dering voor de berichtgeving in de Cape Times over schending van mensenrechten en de strijd van de krant voor de persvrij heid. De prijs wordt in mei uitge reikt op het congres van de fede ratie in Lissabon. Smartegeld voor misbruikte misdienaar ABBEVILLE Een Ameri kaanse jury heeft een smarte geld toegekend van één mil joen dollar aan een elfjarige jongen die seksueel misbruikt is door een katholieke priester die inmiddels voor seksueel misbruik van ongeveer 30 mis dienaars een gevangenisstraf van 20 jaar uitzit. Dertien an dere ouders hebben een rege ling getroffen buiten justitie om met het bisdom Lafayette waar de vergrijpen plaatsge vonden hebben en kregen in totaal 5,5 miljoen dollar aan smartegeld uitgekeerd. (Vervolg van de voorpagina) ÏALLOIRES Toen Je- in-Claude „Baby-Doe" Duvalier, die gisteren na sijn vlucht uit Haïti in Frankrijk arriveerde, in 1971 als 19-jarige jongen tijn vader opvolgde als jresident-voor-het-leven, werd alom voorspeld dat hij niet langer dan enkele maanden zou aanblijven op deze post. Mocht hij toch blijven zitten, dan zou hij een marionet wor den in de handen van zijn moeder of van één van zijn drie oudere zusters, die allen een veel grotere hang naar macht en poli tieke intriges aan de dag legden dan de „baby" in de familie. Maar Duvalier heeft uiteinde lijk bijna vijftien jaar de scep ter gezwaaid over het land dat wordt beheerst door met el kaar in strijd zijnde machts groepen en belangen. Dat is langer dan zijn vader, Fran cois Duvalier („Papa-Doe"), die het land veertien jaar lang met ijzeren vuist regeerde. Jean-Claude heeft het land met behulp van de vooral on der zijn vaders bewind be rucht geworden „tontons ma- coutes" (privé-veiligheids- dienst) onder strakke controle weten te houden. De enige verandering die hij in het beleid van Papa-Doe doorvoerde was het herstellen van de buitenlandse betrek kingen, een maatregel die van groot belang was voor het armste land van het westelijk halfrond. Daardoor kwam een einde aan de isolatie, maar geen einde aan de groter wor dende armoede. Haïti behoort nu tot de vijf armste landen ter wereld, waar de gemiddel de levensverwachting niet meer is dan 50 jaar. In 1980 trad Baby-Doc in het huwelijk met jeugdvriendin Michèle Bennett, ondanks de afkeuring van zijn moeder. Michèle, die toen 27 was, werd snel een invloedrijk figuur in net paleis en nam vaak de lei ding van regeringsbijeenkom sten. Zij ontwikkelde ook een zwak voor het uitgeven van grote hoeveelheden geld aan juwelen en kleding en aan haar favoriete liefdadigheids instellingen en culturele pro jecten. Het is met name de onmetelij ke rijkdom van de families aan de top van het land, en met name die van de Duva- liers, waarop de woede van de bevolking zich richt. De presi dent zou voor miljoenen dol lars huizen en paleizen in het buitenland bezitten, terwijl de grote meerderheid van de 5,5 miljoen zielen tellende bevol king van nog geen 300 gulden per jaar moet leven. Het be wind geldt dan ook algemeen als corrupt en wordt beschul digd van diefstal uit de staats kas. „Baby-Doe" Duvalier en echtgenote stappen schichtig van het ene voertuig over in het andere. Toen de gebeurtenissen echter in een stroomversnelling raak ten besloot de regering begin dit jaar tot een noodsprong. Op nieuwjaarsdag maakte de pre sident, ontredderd door de cri sis die hij kennelijk niet had voorzien, ingrijpende kabi- netswjjzingingen bekend. Deze maatregel bracht echter niet de rust terug en de bevolking maakte haar onvrede met de situatie in het land steeds dui delijker kenbaar. Duvalier heeft dat goed begrepen. NEW HAVEN Het heelal is momenteel van middelbare leef tijd en zal over ongeveer vijf miljard jaar ophouden te bestaan. Deze nieuwe theorie, die afwijkt van de bestaande opvattingen, komt van de Amerikaanse sterrenkundige Richard Lawson, hoofd van de afdeling astronomie van de universiteit van Yale. In het Britse wetenschappelijke tijdschrift Monthly Notices of the Royal Astronomical Society zegt Larson dat toen het heelal nog jong was, zich betrekkelijk snel reusachtig grote sterren vormden, sommige 100 keer zo groot als de zon in onze mel kweg. Hierdoor waren de melkwegstelsels in het heelal destijds veel helderder. Maar met het verouderen van deze stelsels raak ten hun sterren in verval, de vorming van sterren verliep steeds langzamer en de galactische gassen koelden af. Dit veroorzaakte een tweede fase, waarin relatief kleine sterren zoals onze zon hun vorm kregen. De dode resten van de reuzensterren vullen thans het heelal, zegt Larson. Volgens hem zijn de reuzensterren praktisch zeker ineen gestort in onzichtbare „zwarte gaten", die zo dicht zijn dat zelfs licht niet aan hun zwaartekracht kan ont snappen. Het heelal zou nog vijf miljard jaar voor de boeg heb ben voordat de sterrenstelsels zullen sterven doordat hun gassen opraken. Duizenden Russische vissers zijn met behulp van helicopters en provisorische bruggen gered, toen het ijs waar zij zich op bevonden losbrak en afdreef in de richting van het eiland Sakhalin. De Komsomolskaya Pravda, het partijblad van de jeugdbeweging, berichtte dat er geen doden of ge wonden waren gevallen. Ongeveer 10.000 sportvissers waren bij het ijsdrama betrokken. KAAPSTAD De blanke oppositieleider in het Zuidafrikaanse parlement, Frederik van Zyl Slabbert, heeft gisteren bekendge maakt dat hij het leiderschap van de Progressieve Federale Par tij opgeeft en zijn parlementszetel ter beschikking stelt. Als be langrijke reden vóór zijn vertrek noemde hij dat veel mensen in opwinding raken over de hervormingen die de regering-Botha heeft aangekondigd, terwijl hij zelf geen reden tot opwinding ziet. De 44-iarige Van Zyl Slabbert zei dat Botha met zijn her vormingsbeleid een „valse start" heeft gemaakt. „Wat ik heb ge zien en gehoord is eenvoudig niet goed genoeg". Van Zyl Slab bert heeft de Progressieve Federale Partij sinds 1979 geleid. Hij zei gisteren over niet genoeg uithoudingsvermogen te beschik ken om door te maken wat naar zijn mening voor Zuid-Afrika in het verschiet ligt. V<.> Botha leest minister de les KAAPSTAD President Bot ha van Zuid-Afrika heeft gis teren zijn minister van buiten landse zaken Botha (geen fa milie) krachtig de les gelezen omdat die donderdag had ge zegd het goed denkbaar te achten dat Zuid-Afrika in de Zuid-Jemen marxistischer ADEN Zuid-Jemen heeft laten doorschemeren dat het een strenger marxistisch be leid gaat voeren. De afgezette president, Ali Nasser Moham med, zou naar het kapitalisme hebben geneigd. De regerings partij van Zuid-Jemen, de Je- toekomst door een zwarte pre sident wordt geregeerd. Geen minister heeft recht om het kabinet op zo'n manier in op spraak te brengen, meende de president. De president maakte verder bekend dat de noodtoestand wordt opgeheven in zeven van de 38 districten waar deze uit zonderingsmaatregelen van lfracht zijn. In het parlement verklaarde hij dat de situatie in verscheidene delen van het land is genormaliseerd. menitische Socialistische Par tij, koos het lid van het Polit buro en minister van binnen landse zaken, Salem al-Beedh, tot haar nieuwe leider, ter op vulling van de leemte die was ontstaan na Nasser Moham- meds omverwerping tijdens de bloedige machtsstrijd van vori ge maand. Al-Beedhs benoe ming tot secretaris-generaal van de partij doet vermoeden dat voorrang zal worden gege ven aan herstel van de orde in het land. Chef-staf Libanese leger vreest ramp BEIROET De chef-staf van het Libanese leger, de druzi- sche generaal-majoor Mahoud Tayy Abu-Dirgham, heeft gis teren in West-Beiroet een dringend beroep gedaan op zijn manschappen om zich te rug te trekken van het strijd toneel in en om Beiroet om een „dreigende ramp" te voor komen. De opperbevelhebber van het leger, generaal Michel Aoun, een maronitische katho liek, heeft getracht het leger neutraal te houden terwijl de door Syrië gesteunde facties president Amin Gemayel (eveneens marionet) tot aftre den trachten te dwingen. Ge mayel weigert halsstarrig. De vier overwegend christelijke eenheden van het leger be heersen de wegen vanuit Bei roet naar het presidentiele pa leis in Baabda, 8 kilometer ten oosten van de hoofdstad. De stad wordt omringd door dru- zische troepen, en wanneer de vier christelijke eenheden hun stellingen verlaten, verliest Gemayel zijn grootste militaire bescherming. PARAMARIBO Een af vaardiging van de EG en ACS (Afrikaanse, Caribische en Stille Zuidzee-landen) zal in de tweede helft van dit jaar in Suriname besprekingen voe ren die zouden moeten leiden tot het doorbreken van de im passe waarin de betrekkingen tussen Nederland en Suriname zich al drie jaar bevinden. Dit heeft een afvaardiging uit de Nationale Assemblée van Suri name in Paramaribo gezegd. De delegatie is pas terugge keerd uit Swaziland in Zuide lijk Afrika waar men de pari taire vergadering van de EG en de ACS heeft bijgewoond. LONDEN Premier Margaret Thatcher heeft gisteren laten te genspreken dat zij haar goedkeuring zou hebben gehecht aan het verlenen van een hoge onderscheiding en financiële voorde len aan Alan Bristow, de belangrijkste aandeelhouder van de Britse helikopterfabriek Westland, als deze zijn verzet tegen het Amerikaans-Italiaanse bod op Westland zou opgeven. Industrieel Bristow verklaarde donderdag voor de televisie dat twee leden van het Britse Hogerhuis hem verheffing tot de adel stand als ridder en 2,25 miljoen pond, circa 9 miljoen gulden, voor zijn aandelen in het vooruitzicht hadden gesteld. Hij zou tevens een zetel in de raad van bestuur van Westland kunnen krijgen. Geruchten willen dat een van twee voorstellers lid van de regering-Thatcher is. „Geen enkel lid van de regering of anderen die namens haar optreden hebben een dergelijk voorstel gedaan", zo verklaarde een woordvoerder van de premier. dit quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer (ware grootte 5 cm.). Het is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. r I Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I Adres: I Postcode/plaats:. Telefoon:. J (voorcontrölebeiorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. J Daarna wordt het abonnement betaald per: J maand (per automatische betaling) kwartaal per acceptgiro j Stuur als dank het computerklokje aan: Naam: I Adres: I Postcode/plaats:- J Stuurde bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnu, |^2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). Castro herkozen HAVANA Het nieuwe Cen traal Comité van de Cubaanse communistische partij heeft gisteravond Fidel Castro en zijn broer Raul herkozen als eerste en tweede secretaris van de PCC. De samenstelling van het Politburo werd aan zienlijk gewijzigd. Drie „histo rische" leiders van het be- wind-Castro verloren hun ze tels. Het zijn Guillermo Gar cia, Ramiro Valdes en Sergio del Valle. Ook de vroegere „orthodoxe" communist Bias Roca keert niet terug in het Politburo. Voor de Cubaanse televisie verklaarde Fidel Ca stro dat het Poliburo een injec tie heeft gekregen van zwar ten en vrouwen. Spaanse marine beschermt sleepboten GIJON De Spaanse marine is ingeschakeld om twee Ne derlandse sleepboten van Smit Tak International in de gele genheid te stellen een voor de de haven van Gijon op de rot sen gelopen kolênvrachtschip te bergen in de Golf van Bis- caye, zonder dat zij daar bij lastig worden gevallen door boze vissers. De vissers, die vrezen dat de visstand door de in zee gepompte kolen schade oploopt, slaagden er in aan boord te klauteren en leidin gen en kabels door te snijden. Sacharov weet te veel MOSKOU De intern ver bannen Russische dissident Andrei Sacharov mag de Sov jet-Unie niet verlaten omdat hij nog steeds kennis heeft van staatsgeheimen. Dit heeft Sov jet-leider Michail Gorbatsjov verklaard in een vraaggesprek met het dagblad van de Franse communistische partij l'Huma- nité. Gorbatsjov zei dat er in de Sovjet-Unie 200 mensen ge vangen zitten wegens „onder mijnende activiteiten". SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER een gek mutsie op, za'k maor zegge. Hij zei ook nog wat tege me, maor ik kon hem nie versta- on." „As-je-me-nou!" lachte smidje Verho len. „Een spook, dat praat en een soepjurk aan heeft benevens een raar mutsje. En dat allemaal bij de oude herberg. Wat zou dat zijn?" „Weet ik niet," lachte boer Knolle. „en het inte resseert mien eerlijk gezegd ook geen kip. Die malle verhaole van Derk-Jan, die ken ik, weet je? Die heb me toch een sappig duumke? Daor kan-ie wel hele romans uut zuige! En veur de rest..., hij zal Mietje wel veur een spook hebbe angezienl Hahahal" Bulderend lachte boer Knolle over zijn eigen lichtelijk grove grapjasse rij. Maar smidje Verholen zou smidje Verholen niet zijn geweest, als hij het daarbij gelaten had. „Ik moet tóch meer van dat spook weten," mompelde hij. „Je weet maar nooit..." En een kwartiertje later wandelde hij met ferme tred de donkere bossen in, op weg naar de oude herberg van leendert de Sik... „Vertel maor es an de smid wat je gistere- in de bosse bie de olde boppertiesher- van Leendert de Sik heb gezien," lachte Knolle „Hihi..., watte...? Mó'k vertel- giechelde Derk-Jan verlegen. „Nou ik heb een spook gezien. Ik geleuf ten- linste wel, dat het een spook was..." „Wat >ed jij dan zo laat in de bossen?" vroeg smid- Verholen nieuwsgierig, want hij kon zich niet >ed voorstellen dat iemand als Derk-Jan uit ifde voor Gods schone natuur de nachtelijke >ssen introk. „Nou eh..., ik had Mietje naor jus gebracht," legde Derk-Jan uit. „Mietje is e kadetje, za'k maor zegge, zeg ik maor, zie... ou, en eh...vze woont an de andere kant van 3t bos, weet je. Daor woont ze. Mietje. Me kal fje. An de andere kant van het bos. Nou..., en ten gong ik terug en toen zag ik het spook, eeltemaol geel net als een dooje. En een gek- a kop, dat-ie had! Ik kon me biekant wel dood- iche, as ik niet zo bang was geweest, zie je? ij had malle klere an en een soort soepjurk en

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7