Nederlandse fietser krijgt vleugels Verwende toerist mag zich geen moment meer vervelen nare Fietsvakantiewinkel uniek in Nederland fi DE WERELD ÉÉN GROTE FIETSROUTE Fiets-feitjes Nieuwe variaties op Mens erger je niet Plooibaarheid Vakantiebeurs in Houtrusthallen ficidóc Sou/umt' DEN HAAG - Nederland heeft een naam op het gebied van fiet sen. Vaak terecht. Vooral het uitge breide net van fietspaden wekt nogal eens bewondering. Ons land geldt in de wereld als het klassieke fietsland, met gemiddeld het groot ste aantal fietsers. Maar voor de meeste Nederlanders is het fietsen niet iets bijzonders. De fiets wordt hier gewoon gebruikt om naar het werk te gaan. Toch stijgt het aantal enthousiastelingen dat in de zomer aan een fietsvakantie begint (in 1984 trokken vijfenzestigdui zend Nederlanders met hun fiets de grens over). De mogelijkheden zijn tal rijk. En voor niet-trappers heeft de VVV van Dordrecht als nieuw alternatief snorfiets-arrangementen. De verschillende reisbureaus hebben te genwoordig zoveel te bieden aan de fiet ser, dat aan vrijwel al zijn wensen vol daan kan worden. Tussen het ommetje het avondeten en een wereldfietstocht a een paar jaar ligt een scala van mo gelijkheden. Er kan gekozen worden uit een fietsreis op eigen houtje en een vol ledig georganiseerde reis. Frankrijk ge niet grote populariteit, maar „in" zijn ook tochten door Israël en Amerika (China en Australië worden eveneens bezocht) en zwerftochten door Europa. In de meeste gevallen zijn gedetailleerde fietsroutekaarten te verkrijgen. Naar West-Duitsland kunnen vanuit verschil lende Nederlandse provincies fietstoch ten worden gemaakt. Hoewel lang niet overal fietspaden zijn aangelegd, zijn er in veel gebieden talrijke kleine wegen te vinden die voor fietsers erg geschikt zijn. Een mooi gebied om te fietsen is de deelstaat Sleeswijk-Holstein in het uiter ste noorden van Duitsland. Ook op de uitgestrekte Lüneburgerheide kan haast eindeloos worden gefietst. Vanwe ge het vele natuurschoon, dat trouwens bijna heel Duitsland kenmerkt, is Rijn- land-Pfalz uitstekend geschikt voor toch ten. Een voorbeeld is een tocht van Ko blenz naar Trier over een afstand van 210 kilometer die continu langs de rivier de Moezel gaat. De laatste jaren is Scandinavië sterk in opkomst als fietsland. Noorwegen en Zweden stellen daarbij de hoogste eisen aan de fietser omdat ze redelijk bergach tig zijn. Ook Finland wordt de laatste ja- ven steeds populairder bij fietsers. Wel moet met het klimaat rekening gehou den worden. Van december tot mini maal april ligt het land onder een dik pak sneeuw. In Denemarken is vooral Zuid-Seeland geschikt. Idyllische dorp jes, mooie bossen en meren, begeleiden de fietser op z'n weg. Het weer mag er dan niet altijd even aantrekkelijk zijn, Groot-Brittanië en Ierland zijn goede fietslanden. Ierland is van de twee het rustigste. Wel is de fiet ser gedwongen over de gewone wegen te gaan omdat fietspaden er vrijwel onbe kend zijn. In Engeland is het vooral langs de zuidkust prettig fietsen. In het zuidwestelijk gelegen Cornwall worden van de wielrijder de nodige klimcapaci- teiten verwacht. Datzelfde geldt uiter aard voor de Schotse Hooglanden. In het noordelijk deel van Schotland be staat er voor de fietser een route van zo'n negenhonderd kilometer. Hoe verder je naar het zuiden van Euro- pa afzakt, hoe matiger de voorzieningen voor de fietser. Spanje, Portugal, Grie kenland en in mindere mate Italië zijn bepaald niet op het fietstoerisme afge stemd. Als het fietsen er populair is ligt dat vooral op het vlak van de wieler sport. Toch zijn het mooie landen om (op eigen houtje) rond te rijden. Joegoslavië is nogal bergachtig en vraagt daarom de nodige conditie. Bovendien zijn de wegen niet al te best en vormen de vele tunnels vaak hinderlijke obsta kels. Met uitzondering van Hongarije en Tsje- choslowakije is Oost-Europa over het al gemeen niet op fietstoerisme afgestemd. De hoofdwegen in die landen kunnen maar het best gemeden worden, omdat het autoverkeer er geen fietsers gewend is. De kleinere wegen zijn voor een deel wel bruikbaar. In Hongarije kan vooral langs de Donau en het uitgestrekte Bala- tonmeer goed gefietst worden. Polen is op zich geschikt als fietsland, maar is moeilijk te bereiken omdat je met de fiets de grens naar Oost-Duitsland niet over mag. Hoewel zeer bergachtig en vaak be sneeuwd zijn Oostenrijk en Zwitserland prettige landen om te fietsen. Voor Zwit serland is een tocht rond het meer van Genève - een afstand van honderdtach tig kilometer - een klassieker. Frankrijk is misschien wel het meest ideale land in Europa voor een fietsva kantie. Dat zit hem vooral in het goede weer en de grote variatie in het land schap: vlakke en heuvelachtige gebieden, maar ook zeer zwaar bergterrein. Welis waar kan het in het zuiden van het land zomers behoorlijk warm zijn, toch is Behalve bij de reisbureaus en verkeers bureaus kan men over fietsvakanties uit gebreide informatie vinden bij de ANWB-kantoren. Er is ook een aantal nuttige boeken over fietsvakanties uitge geven. Zoals „Het Fietshandboek" van P. Korteling, „De wereldfietsgids" van Bart Aardema, „Fietsvakanties in het buitenland" van de ANWB en „Fietsen in Europa" van de ENFB. De laatste nieuwtjes worden de fietsliefhebbers ge boden op de Fietsvakantiebeurs (12 en 13 april in de Koopmansbeurs te Am sterdam). Maar ook op de Tweewieler RAI '86 (28 februari t/m 5 maart in Am sterdam) is wel vakantienieuws te halen. RECHTS: Steeds meer vakantiegan gers trekken met hun fiets de grens over. Maar Nederland heeft ook veel idyllische fietsroutes. ONDER: China is voor toeristen moeilijk toegankelijk. Toch is het land steeds meer in trek bij fietsers. Hoewel China vele miljoenen fiet sen telt, blijft men bewonderend kij ken naar de moderne westerse fiets ZATERDAG 8 FEBRUARI 1986 In de maand maart geven verschillen de fietsemakers in Nederland praktijk lessen onderhoud en reparatie. De drie lessen kosten in totaal vijfentwintig gulden. Informatie onder meer bij de Stichting Fiets, telefoon 020 - 425550. Een handig nieuwtje voor fietsers is de ronde bandbox van weerbestendige kunststof voor reserveband en plak- spullen. Hij wordt bevestigd aan de za- aelpen en wel zo dat diefstal is uitge sloten. Accuverlichting voor de fiets is in op mars. Nieuw is de Electronic Accu van Esge met een capaciteit voor drie uur. De accu wordt als set met oplaadadap- tor, klemmen en bekabeling geleverd en kan ook worden gebruikt voor de eveneens in opmars zijnde halogeen- verlichting voor de koplamp. Frankrijk komt met een fiets zonder zadelHet idee is een soort staand fiet sen boven drie in eikaars verlengde lig gende wielen. In de serie Fietsotheek is het boekje „Wat voor fiets?" verschenen. Bestel baar bij Stichting Fiets te Amsterdam door overmaking van 11,75 gulden op gironummer 234567. Onder de naam Cyclon Course Spray kent de handel een nieuw produkt dat zelfs binnendringt in de fijnste mecha nismen. Eén smeerbeurt is voldoende voor zestienhonderd kilometer geruis loos fietsen. Er bestaan al veel fietscomputers die allerlei gegevens, zoals hartslag en trapritme, meten. „Mullronic" van D Sachs Huret is iets nieuws. Het re gistreert slechts functies als snelheid, totaal- en dagkilometers, maar is zo klein als een luciferdoosje en kan zon der bedrading op de voorvork van de fiets worden gemonteerd. Ons land kent tientallen organisaties die zich bezighouden met het orga niseren van fietstochten en vakanties per fiets. De bekendste is misschien wel de ANWB. Maar ook instellingen en organisaties als de NCRV, Euro- bike Holidays in Arnhem, Cycletours in Amsterdam en het World Wide Reis- en Passagebureau in Voorburg organiseren fietsvakanties. Een apar te positie neemt de Bikecentennial Fietsvakantiewinkel in Woerden in. Dit reisbureau is in zijn soort uniek. „Verder vind je nergens zo geconcen treerd informatie over fietsreizen", zegt Gijsbert Valstar die de winkel beheert. De Fietsvakantiewinkel organiseert reizen naar bestemmingen „die niet altijd voor de hand liggen". Als voorbeelden noemt Valstar Ca nada, Noorwegen, China en IJsland of een wereldreis van twee jaar. Maar de reizen gaan ook naar landen en plaatsen die wat geijkter zijn. Zelfs een fietstocht door het plaatsje Woerden behoort tot de mogelijkheden. Dit jaar (vanaf 3 mei) staan zelfs de eerste fietsreizen op het Afrikaanse conti nent op het programma, namelijk in Marokko door de Verborgen Vallei en van de Hoge Atlas. Hiervoor worden zogenaamde mountain bikes (bergfietsen) beschikbaar gesteld. „Het wordt je niet door mensen aangedaan", zeiden ouders vroeger tot hun kinderen als het dagenlang regende en ze in hun pension op de Velu- we „Mens erger je niet" speelden, streekromans lazen en poppetjes teken den op een bewasemde ruit. De moderne toerist stelt andere eisen. Vooral na een opeenstapeling van slechte seizoenen - herfstachtige zomers en winters met behalve dit jaar gebrek aan sneeuw tot in de Alpen - morren de vakantiegangers als het volk Israels in de woestijn. „Slecht-weervoorzie- ningen" moeten hen minder afhankelijk maken van de weersomstandighe den. De Europese toeristenindustrie loopt zich het vuur uit de sloffen om aan deze wensen tegemoet te komen. Daarbij wordt meteen ingehaakt op de rage het eigen lichaam (tegenwoordig ook bekend als lijf) te vertroete len en in conditie te houden. „Actief bezig zijn" tijdens je „doe-vakanties" is een ware cultus geworden. Wie rustig een boek zit te lezen in de gonzen de hal van hotel Der Sauerland Stern voelt zich betrapt als hij de stroom mensen in tennisshirts, zeemlederen wielrennersbroekjes, joggingpakken, badjassen en andere vrijetijds-uniformen aan zich voorbij ziet trekken. Dit hotel in Willingen wordt een schoolvoorbeeld genoemd op het gebied van de nieuwe sport- en spelvakanties onder alle weersomstandigheden, waar bij de nadruk valt op een reusachtige tennisaccommodatie. WILLINGEN - Slechte zomers met veel regen en winters met een gebrek aan sneeuw hebben al veel hoteldirecties tot wanhoop ge bracht. Dicht bij onze grens tart het stadje Willingen in Hoog Sau erland de elementen met een com plex, waarin het onder alle weers omstandigheden goed toeven is. Het centrum daarvan bestaat uit een hotel met bedden voor zeker duizend gasten en genoeg mogelijk heden voor de actieve vakantiegan ger om zich geen ogenblik rust te gunnen. Wat in „Der Sauerland Stern" geboden wordt aan brood is vergelijkbaar met de dis in andere hotels, maar qua spelen heeft deze bijenkorf samen met de direc te omgeving zoveel te bieden, dat het as sortiment uniek wordt genoemd voor West-Duitsland. Veel van de tachtigdui zend gasten die hier jaarlijks de apparte menten betrekken komen uit ons land. „Der Sauerland Stern" oefent bijvoor beeld een grote aantrekkingskracht uit op een deel van de zevenhonderddui zend tennissers binnen onze grenzen. De accommodatie, met vijf banen in reusachtige hallen en vijf in de open lucht, overtreft de verwachtingen maar bovendien is er keus uit een grote varia tie aan tenniscursussen, een in Neder land vrijwel onbekend verschijnsel. Deze WCT-Academie „in het grootste kuur- en sporthotel van Duitsland" staat onder leiding van chef-trainer Christian Stewowitsch. Zijn leerlingen beschouwen hem als een soort goeroe. Zijn min of meer therapeutische methodiek daalt af tot in het onderbewustzijn van zijn dis cipelen. Pas als zij veel hebben afgeleerd zijn zij rijp voor de techniek van de meester, wiens technische hulpmiddelen bestaan uit ballenspuwende, computer gestuurde tenniskanonnen, tenniswan- den en -spiegels, oefenmuren enzovoort, alles gericht op een individuele aanpak. De tennissport - de accommodatie daarvoor heeft meer dan vijf miljoen gulden gekost - is een sterke troef in het „elk-weerassortiment", waarbij niets aan het toeval wordt overgelaten. Zo is in de kuurafdeling een kliniekje gereserveerd voor het behandelen van de tennisarm met de nieuwste apparatuur. Dank zij de vele kegelbanen worden tijdens het weekeinde de verenigingen die deze Het hotel sport beoefenen met busladingen tegelijk aangevoerd. Als dan ook de bowlingba nen hun gooiers het gewenste plezier verschaffen lijkt hetzelfde hotel, waar doordeweek soms vijfhonderd zakenlie den hun zwaarwichtige congressen hou den, op één groot amusementspaleis. De uitbundigheid in Bierstube Maximilian en Discotheek Star Club wil zich dan wel eens over alle etages verspreiden. Van gastvrouwen als Petra van den Ak ker wordt een grote plooibaarheid ver wacht in het begeleiden van mensen van zo velerlei pluimage en sociale status. Wie alles in huis wil halen wat gerang schikt kan worden onder de lichaams cultuur en de doe-vakanties kan een lan ge neus trekken tegen regen en wind. Maar ook moet de halfdronken kegelaar worden verzoend met de uit zijn krant opkijkende leraar-met-stress die. verfrist door een Ganzkörpermassage. niet zo gesteld is op het gezelschap van mensen die 's morgens de „Speze-Power Voll- blitzguss Kur" met anti-katerwerking hard nodig hebben. Volgens de directie lukt het toch aardig om zulke tegenstellingen te overbruggen. Dat Nederlanders zich er niet aan storen blijkt wel uit hun aandeel in de over nachtingen, 's zomers soms wel zestig Duitsland. procent en tijdens de krokusvakantie nog meer. Zij vinden het allemaal best leuk om 's avonds met de stoeltjeslift bergopwaarts te gaan naar het lokaal waar kastelein Siggi von der Heide zijn ..Hüttengeist" laat ontvlammen in de glaasjes en muziek maakt op een tuin slang met een trechter. Daarna worden de gasten voorzien van fakkels, die bij de afdaling te voet voor een romantisch schijnsel zorgen. Het hoort er allemaal bij. De slank- en topfitcursussen en de schoonheidsbehan- delingen. het kuren en naadloos bruinen, de martelingen in het fitnesscentrum, al les verpakt in arrangementen. Maar wie dat wenst kan ook zelf Sauerlandse bes sen gaan plukken en die in het kroegje op de Ettelsberg aan de daar geserveerde kwark toevoegen. De afgelopen zomer was onder anderen Joop Zoetemelk in gehuurd om het fietsen in Willingen een nieuwe impuls te geven. In de wintermaanden kan Der Sauerland Stern met zoveel overdekte attracties achter de hand, zich presenteren als cen trum voor sneeuwvakanties, zeshonderd meter boven het maaiveld, met langlauf- loipen voor de deur, een stuk of zeven bescheiden pistes en een rodelbaan. Als het sneeuwen wil dan draait de skischool op volle toeren en vermaken veel kinde ren zich in de eigen „Garten". Wil het niet lukken met de heerschappij van Ko ning Winter, dan omvatten de alterna tieven niet alleen alles wat reeds is opge somd, maar ook nog eens een biljartzaal, bocciabanen, bioscoop en eigen overdekt zwembad met sauna. Afgezien van deze badgeneugten wacht dichtbij het hotel (gratis voor de gasten) een thermaalbad met heilzaam zout als toegevoegde waar de, een temperatuur -van 32 graden en volop beweging door onderwatermassage en andere spuitrichtingen. De energie voor het verhitten van dit vijfhonderd vierkante meter grote com plex (met buitenbad) wordt op een koopje geleverd door de grote kunstijs baan aan de overkant met de olympi sche afmetingen. Er kan dan zomer en winter naar hartelust geschaatst worden. Ook veel Nederlandse reisorganisaties brengen hun passagiers naar dit trefpunt in Willingen, gebouwd in de vorm van een ster ter grootte van 135.000 kubieke meter. Transalpino is een van de tour- qperators die cursussen voor tennissers in het programma hebben opgenomen. Vorig jaar werden er 240.000 overnach- tigen geboekt. Menig dorp heeft minder bewoners dan het aantal gasten dat hier 's morgens in de reusachtige eetzaal langs de vijf buffetten schuift. Vaak zijn alle vijfhonderd appartemen ten met hun opmerkelijke ruimte van tussen de dertig en zeventig vierkante meter bezet en dan kan wel eens het dubbele aantal gasten aan 't ontbijt ver schijnen. Deze massaliteit is de conse quentie van het streven om de moderne toerist onafhankelijk te maken van de weergoden, ten koste van grote investe ringen. In combinatie met de sterk op li chamelijk welbevinden en sport gerichte voorzieningen levert dit blijkbaar de succesformule op. LEO LEEUWIS DEN HAAG - Wie half januari de grote vakantiebeurs in Utrecht is misgelopen maar toch nog informatie zoekt over alle mogelijke (zomer)vakantiebestemmingen, kan volgend weekeinde terecht in de Haagse Houtrusthallen. Daar wordt op zaterdag 15 en zondag 16 februari weer de Randstad Vakantiebeurs gehouden. Niet minder dan vijfenzeventig touroperators, reisbureaus, nationale verkeersbureaus, VW's en andere toeristische organisaties zullen in Houtrust aanwezig zijn met informatie over vakantie in binnen- en buitenland. Daarnaast is een uitgebreid nevenprogramma opgesteld met muziek, volksdansen, film- en diapresentaties en wijnproeverijen. Ook zal een elf meter hoog model van de Eiffeltoren worden gebouwd. De organisatie rekent, verspreid over beide dagen, op zo'n tienduizend bezoekers uit heel Zuid-Holland. Op zaterdag 15 februari zijn de openingstijden van 13.00 tot 21.00 uur. Zondag 16 februari is de Randstand Vakantiebeurs geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden per persoon, terwijl kinderen onder de tien gratis toegang hebben.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 27