Meeste ijsbanen molen- en merentochten starten maandag Uitbreiding van Stei jaert- school van start gegaan Grandioos lustrumconcert William Byrd Vocaal Ensemble aS DOSR krijgt 2800 gulden subsidie if huize/ nburgh. schotéi Alkem )-18 u. 1 en 17 - Kah in Kat erhout dr. Ï.3ÖU .00-1' u. Sp i r. 13. 00 u. 14 erkda en fei .00-16 dag. ring stijderi lis: V 'Olgt: tri 18. jur al -19.01 C 9 d? S)c £tidóch& Sou/tont EIDEN OMGEVING £ekUe(2oiwfwit ZATERDAG 8 FEBRUARI 1986PAGINA 13 tapir kijkt wat bevreemd zfy wereld in. Hij was gisteren van de vele bewoners van Dierenpark Wassenaar die w'aalfcteren verhuisde naar Bur- drs Dierenpark in Arnhem, 'an Luy| |t ging om dertien zogeheten Irug-pelikanen, twee tapirs, i koedoe's en drie dwerg- 'w boe's. Een deel van de die- was al eigendom van de G nhemse dierentuin en ver- jeef tijdelijk in Wassenaar. A et de groep roodrug-pelika- n, in, de enige kolonie in Ne tel Ierland, hoopt Burgers Dieren- r. Jasp rk verder te kunnen fokken, ong, Pr I: Pleiti W. de dr.' V 77.' ^Lahr, jerden, ipnieuw dieren transport ALKEMADE Voetbalver eniging DOSR krijgt als de ge meenteraad akkoord gaat een jaarlijkse extra subsidie van 2800 gulden met ingang van het lopende seizoen. Dat zijn volgens het gemeentebestuur de extra kosten die verbonden zijn aan het noodgedwongen in gebruik hebben van twee gescheiden kleedaccommoda ties. Het bestuur van DOSR had in een brief aan het ge meentebestuur gevraagd om een extra gemeentelijke subsi die van niet minder dan 17.000 gulden over 1985 en 14.000 gulden over dit jaar. Bij ver één gulden overgedragen aan DOSR waarbij de Veense voet- rein naar het land van Bontje, balvereniging zelf zorg zou hetgeen waarschijnlijk in 1988 dragen voor de verplaatsing zal gebeuren, krijgt DOSR nog ervan. De gemeente stelt een wel een eenmalige vergoeding bepaald bedrag beschikbaar voor kleedkamers bij een sportterrein, en dat bedrag werd nu in de vorm van een symbolische aankoopsom gege ven. DOSR moest zorgen voor verplaatsing, aanpassing en in richting, en dat werd gezien als een tegenprestatie voor het feit dat de vereniging in het schoolgebouw tevens de eigen kantine kon inrichten. De gemeente vindt het niet DOSR wil dat de gemeente de afschrijving, het beheer en het onderhoud van het gebouw op het derde veld achter het in dustrieterrein in rekening brengen. Deze voormalige kleuterschool is destijds voor het symbolische bedrag van nodig om mee te betalen aan de afschrijving van de lichtin stallatie voor het derde veld, omdat er bij de aanleg van twee trainingsvelden ook twee lichtinstallaties nodig waren geweest. De gemeente wil ook niet meebetalen aan het ver schil tussen het beheer en hei onderhoud van de accommo datie, omdat een centraal veld intensiever gebruikt zou zijn. De gemeente is wel bereid de meerkosten voor verwarming, elektra, verzekeringen, water en belasting te betalen, en die bedragen 2800 gulden. Stoutenbeek overgenomen door Vendex LEIDERDORP Het meu- belbedrijf van Stoutenbeek, de initiatiefnemer van de Leider- dorpse meubelboulevard is overgenomen door het Ven- dex-concern. De overname zal geen gevolg hebben voor de belplein. Ook de collectie blijft ongewijzigd. De andere onder nemers hebben positief gerea geerd op de overname. „De naam Vendex spreekt tot de verbeelding van elke onderne mer. Het is een concern waar- opzet van het Meubelplein, dat van een indrukwekkende momenteel in aanbouw is tus- marketing-inbreng verwacht sen het Ibis-hotel en het Elisa- mag worden", aldus een beth Ziekenhuis aan de Per- woordvoerder van het Meu- sant Snoepweg in Leiderdorp, belplein. Uitgangspunt blijft Stoutenbeek zelf. die zich te- het bieden van een breed as- rugtrekt uit de meubelbranche sortiment aan meubelen, zal voorlopig nog wel als advi- waarbij wel ruimte blijft voor enige overlapping, om een ge zonde concurrentiedrang seur aan het Meubelplein ver bonden blijven. Stoutenbeek Wooncentrum zal stan^ te houden. Verwacht eerst nog onder die naam met ™or, r?n" ™ei acht andere meubelbedrijven Meubelplein in zijn geheel in een plaats krijgen op het Meu- gebruik kan worden genomen. LEIDEN/STREEK De fervente schaatsliefheb bers kunnen dit week einde hun hart weer op- "pi'ni halen. De meeste ijsba- 'A nen in de regio zijn dit weekeinde geopend. Zo kan in bijvoorbeeld Sas- senheim, Oegstgeest, Valkenburg, Voorscho ten en Warmond volop geschaatst worden. De janen in Leiden en Noordwijk blijven voor- jfn. "v lopig dicht. Verder zijn er vandaag alweer diver se schaatswedstrijden en gaan de bekende Molen- en Merentochten maan dag van start in Roelofa- rendsveen, Rijpwetering, Hoogmade, De Kaag en Oud Ade. De ijsvloer van de Leidse baan aan de Zoeterwoudse- singel had gisteren een dikte 10 centimeter en de ge meente vindt schaatsen pas verantwoord wanneer het ijs een diameter van 16 centime ter heeft bereikt. Mogelijk jaat de baan begin deze week ipen. In het weekeinde al L 'laatsen op de grachten en singels geieurt dus op eigen risico. Ooi de het ijs van de Geversbaai aan de Gooweg in Noordvijk is nog niet dik genoeg dior de te geringe vorst 's lachts en de zon overdag. )e baan zal daarom dit weeleinde hoogstwaar schijnlijk ïog niet open gaan. De ijsbaan in Voorhout is vandaag zeker open, want gisteren nocht de jeugd hem al even litproberen. Zater dag en z<ndag kan men te recht op de baan bij het sportpark van twee tot vijf uur en ian zeven tot tien uur. De Sassenheimse ijs baan aan Je Kagerweide gaat waarschijilijk vanmiddag open. Df baan is geopend van tien tot twaalf uur en s middags van half twee tot vijf uur Doordeweeks ook vanaf zeven uur 's avonds. Ook die van Lisse gaat wel licht vanmddag om twee uur open, maai dan alleen voor kinderen ondat het ijs nog erg dun is. Als de baan open gaat, gebeurt dat van twee tot vijf en var zeven tot tien uur. De ijsbaan van de IJs club Oegsigeest aan de Oegstgeesterveg gaat ver moedelijk eveneens vandaag open. De b»an is geopend vanaf negen uur 's ochtends tot tien uur avonds. Warmondse Ijs baan achter de Dekker-ten nishallen is gistermiddag al open gegaan. De baan is van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds geopend. De Ijsbaan in Valkenourg aan de Duifraklaan gaat vanmid dag open. De baan is van 's middags van twee tot half zes geopend, 's Avonds van ze ven tot tien. De ijsbaan ach ter de Mauritssingel in Lei derdorp gaat vandaag om tien uur 's ochtends open. De Voorschotense IJsbaan aan de Nicolaas Maeskade is eveneens geopend. De baan is iedere avond van zeven tot tien geopend. De openingstij den overdag: zaterdag van twaalf tot vijf, zondag van een tot vijf op doordeweekse dagen van twee tot vijf, al bestaat de mogelijkheid dat de baan vanwege de krokus vakantie 's ochtends al open gaat. Wedstrijden De landijsbaan aan De Baan in Oude Wetering is vanaf 's morgens tien uur geopend. Daar wordt dinsdagavond van zes tot acht uur ook een koppelwedstrijd voor leden gereden en woensdagavond van zeven tot negen uur de kortebaan clubkampioen schappen. Dat gebeurt pas zo laat omdat bij de ijscontrole twee bestuurleden van de vereniging onder het ijs ver dwenen. Gelukkig konden zij snel weer op het droge ko men.De IJsvereniging Rijp wetering houdt vanmiddag op de ijsbaan aan de Akkers- loot vanaf half een wedstrij den voor de jeugd van 12 tot 16 jaar en om half twee be- ginnen de grote clubkampi oenschappen. De IJsvereniging De Kaag meldt dat het ijs nog erg on betrouwbaar is en dat de eer ste wedstrijden, voor kinde ren van 6 tot 16 jaar pas maandagmiddag vanaf twee uur op de Binnenkaag wor den verreden. De IJsvereni ging Oud Ade meldt dat de ijsbaan op het Vennemeer pas zes en dus nog niet de vereiste tien centimeter dik is en de lisvereniging Nieu we Wetering heeft de wed strijden op zijn vroegst woensdag op het programma staan. De Priksleedeclub De Gladde IJzers heeft in Nieu we Wetering wel zondag al de grote clubkampioenschap pen uitgeschreven. De start is om half twee en vanaf kwart over twaalf kan worden in geschreven bij de sloot aan de Voorweg. Wethouder Van der Lecq aan het werk in de heimachine. HAZERSWOUDE Als bouwvakkers uitgedoste leerlingen van de de openbare J.P.F. Steijaert- school aan 'de Joseph Haydnlaan in Hazerswou- de-Rijndijk begeleidden wethouder mevrouw G. van der Lecq-de Knikker gistermorgen bij haar po ging de eerste paal voor de uitbreiding van deze school te slaan. Het lag waarschijnlijk aan deze steun dat de bont geverf de paal ondanks de vorst zo vlot de aarde ingedre ven kon worden. Een ge juich ging op onder de bouwvakkertjes toen het werk afgerond werd met hevig knallend vuurwerk. Dat het juist aangeheven schoollied hierin ten on der ging kon niemand de ren. De aanbouw is bestemd voor de kleuterafdeling van de openbare basisschool, die nu op een afstand van 850 meter van het hoofdgebouw is geves tigd. Aannemer Tetteroo hoopt, wanneer de winter geen roet in eten gooit, in vier maanden tijd het werk af te ronden. De uitbreiding zal be staan uit een speel- en werklo kaal, een kamertje voor de leerkrachten en bovendien wordt een bestaand lokaal aangepast voor kleuters. Daar in zal de speelruimte zo wor den ingericht dat de onder- bouwgroepen een eigen speel- plaatsje krijgen. Na de nieuw bouw zal de school acht loka len rijk zijn. In de huidige si tuatie is dat er één te weinig zodat één groep waarschijnlijk in de aula zal moeten worden ondergebracht. In december werd een ver snelde procedure gestart om een negende lokaal toegewe zen te krijgen. De gemeente raad ging hiermee akkoord maar het ministerie van on derwijs heeft daar nog geen toestemming voor gegeven. Dat verkleint de kans dat de bouw van het negende lokaal in het gisteren begonnen werk kan worden meegenomen. Dat zou de bouwkosten namelijk met de helft drukken. De schoolleiding hoopt dat het mi nisterie alsnog haast maakt met de aanvraag en dat alle heiwerkzaamden in de kro kusvakantie kiinnen plaats hebben, zodat de overlast voor de school zo klein mogelijk is. 13.0 Elisab ntrumconcerl William Byrd Vo- M' Ensemble. Gehoord: gister- 'ond Lutherse kerk. Leiden. Nog te 17 00 oren: woensdag 12 februari, Re- U1ir onstrantse kerk. Laan j, irvoort 955. Den Haag (20.15 uur).. t. iet William Byrd Vocaal En- Volv imble bestaat vijf jaar. Dat j°kia' 'erd f>isteravond gevierd met -12.00in zeer bijzonder lustrumcon an 15 ïrt in de Lutherse Kerk. Voor het eent voerde het koor een prograrrma uit, waarvan een groot jedeelte begeleid werd door <en instrumentaal ensemble. Cnder leiding van Nico van eer Meel, die het W.B.V.E. al vanaf de oprich ting dirigert, bracht men werken ter gehore van drie grote compmisten uit de zes- tiende/zeveitiende eeuw: Wil liam Byrd (1543-1623), Hein- rich SchUtz (1585-1672), en Claudio Monteverdi (1567- 1643). Uiteraard werd begon nen met William Byrd, de componist aan wie het koor zijn naam ontleent. Van hem kionken, a capella, drie van de „Cantiones Sacrae" uit 1591, en de „Mass for four voices". De kwaliteit van de zangers - bijna alle stemmen zijn in meerdere of mindere mate ge schoold - en de bezielende lei ding van Nico van der Meel staan borg voor een zeer rijke, homogene koorklank. De vier stemmige mis is zeer introvert van karakter, en werd ook met terughoudendheid ge bracht. Er ging een enorme rust vanuit. In de „Cantiones Sacrae" is meer ruimte voor expressie, die zeker benut werd. Erg mooi realiseerde men bijvoorbeeld de plaatsen waar de muziek de betekenis van de woorden wil uirbeel- den, zoals het klinkende ,,cymbala"(cimbaal), of het dramatische „perimus" (wij vergaan). Men ging uiterst ge detailleerd en beheerst, soms misschien ook wel eens wat té gecultiveerd, te werk. Van Heinrich SchUtz werden vervolgens de psalmen 136 en 100 uitgevoerd. Hierbij speelde het ad hoe instrumentale en semble mee; bovendien ver leende het kamerkoor van Collegium Musicum medewer king. Deze psalmbewerkingen zijn namelijk meerkorig. Twee „koren" stelden zich elk op één van de galerijen op, terwijl er één beneden bleef. Deze feestelijke muziek (beide psal men zijn lofzangen) werd zeer geïnspireerd uitgevoerd. De meerkorige opstelling had tot gevolg dat de hele ruimte met juichende klanken gevuld was. Van Monteverdi voerde men tenslotte, met het instrumenta le ensemble, vier stukken uit de „Selva morale e spirituale" (1640) uit. Op een enkele mis ser (die overigens goed werd opgevangen) na, vormde dit programma onderdeel tech nisch en muzikaal het hoogte punt van het concert. De samenwerking met instru menten was iets nieuws voor het W.B.V.E.; het werkte zeer verfrissend, en het is aan te bevelen dat men hier in de toekomst mee doorgaat. MARCEL VAN BAARLE Onderredactie van Ton Pieters. Het was gedaan met Monte negro, het onherbergzame bergland op de Balkan. Alle ruige schaapherders moesten hun wapens aan de overwin- hierv nende Oostenrijkers overge- kken. ven gen tijdvak was afgelo- - - -15.4! 'S208I sreerd Zondagsblad", dat «en paar jaar lang aardige itopij aan dat driftige volkje van Montenegrijnen had overgehouden men ver kneukelde zich regelmatig vooral over de stoute stukjes die de Montenegrijnen tegen „den Turk" uithaalden. Maar eind januari 1916 moesten koning Nikita en de zijnen capituleren. Dit meldde het Zondagsblad begin februari, zeventig jaar geleden. Het blad had een „necrologie" ge reed liggen: „Montenegro, het kleine landje der zwarte bergen op KWART EEUW PROF: „Prof.dr.W.Nolen, hoogleer aar aan de Universiteit te Lei den, herdacht onder groote belangstelling zijn vijf-en- twintig-jarig hoogleeraar- schap". den Balkan, heeft zich de laatste jaren in den Balkan- rommel als een echte vech tersbaas meer dan eens haan- tje-de-voorste getoond. Het is nu ook haantje-de-voorste geweest in het aanknoopen van vredesonderhandelin gen. En tegelijkertijd met de Ford-expeditie heeft het ons een voorproefje van den vrede gegeven, 't Leek haast alsof er niet eenvoudige coïn cidentie, maar oorzakelijk verband aanwezig was. He laas de stemming, waarin we Links: STRAATTONEELTJE: „De barbier in een Albanisch dorpje aan het werk". Uiterst links: VORSTEN: „Keizer Wilhelm van Duitschland (rechts) neemt een trekje van zijn ci garette. Links koning Kon- stantijn van Griekenland. Bei den gekiekt bij het laatste be zoek vóór den oorlog door den koning aan Berlijn ge bracht: een vooral nu interes sante foto". een oogenblik verkeerden, duurde niet langer dan de bloei eener cactusbloem. Want al bestaat er over de capitulatie van Montenegro geen twijfel meer, en al heeft Oostenrijk ons het verdrag dezer capitulatie overgelegd, niemand kan nog met juist heid de toedracht der zaak omschrijven. De koning, zeg gen de eenen, zou onderhan delingen hebben aange knoopt om tijdig te kunnen wegglippen. Het leger, bewe ren de anderen, was tegen de overgave, enzovoort. Intus- schen is het nog altijd niet bewezen, dat de onderteeke naren door de regeering ge machtigd werden. En de eigenlijke onderhande lingen zullen pas dan kunnen beginnen, wanneer de in Montenegro gebleven per soonlijkheden in staat zijn onberispelijke volmachten te toonen, waaruit blijkt dat zij gerechtigd zijn vredesonder handelingen te openen". Tot zover dit stukje college op het gebied van politieke we tenschappen, door het Zon dagsblad gepresenteerd. Aan de hand van fraaie kiek jes kregen de weekendlezers weer de broodnodige infor matie over de overstromings ramp en de wereldoorlog toe gestopt. Pastoor Suijdgeest van Egmond aan Zee stelde zijn R.K.Vacantiehuis voor een aantal Volendamse kin deren gastvrij open; de ramp had namelijk het vissersdorp aan de Zuiderzee onbewoon baar gemaakt. Welnu, de kleine Volendammertjes konden in de duinen best aarden en ze waren bij pas toor Suijdgeest en zijn kudde goed geborgen. Op de Neder lands-Duitse grens, bij Mil- lingen aan de Rijn, waakten zowel Duitsers als Nederlan ders streng tegen het smok kelen. Een Nederlandse poli- tieboot voer dag en nacht op de rivier heen en weer en af en toe werden er ook smok kelaars in de kraag gevat. Vele duizenden kilometers oostelijker tekenden Hong- kongse politieagenten voor het Engelse leger en wacht ten op transport naar Europa, blij eens een keer van dat eiland af te kunnen. Clara Appel, uit de wereld getreden, was 30 jaar gepro fest als zuster Lutgardis en sinds 17 jaar eerwaarde moe der in het Liefdegesticht te Erp bij Veghel. Als het be zoekdag was in het klooster, UITGESMOKKELD: „Een aantal smokkelaars, door den Duitschen grenspost bij Mil- lingen aan den Rijn aange houden". De smokkelaar ge heel rechts lijkt zijn Duitse bewaker te bedreigen met een enorm stuk hout, maar dit is schone schijn. zo'n een of twee keer per jaar, zei iedereen tegen haar: „Dag moeder". Dat hoorde zo. Het Zondagsblad had inmid dels ik heb het u al eerder verteld de vrolijke toon terzijde gelegd; er kon dit maal slechts één kleine anec dote vanaf. Het ging over „landelijke eenvoud". „Een landbouwer vroeg aan zijn zoon den student: Hoe lang moet je nog studeeren, voor dat je een bril mag dragen?"

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13