Uitwisseling biedt overige dissidenten weinig perspectief Begroting VS wordt inzet hard gevecht Conservatief protest tegen overname British Leyland Duitse bonden voeren acties tegen anti-stakingswet op DuvaLer niet welkom voor politiek asiel V erkiezingscampagnes Filipijnen afgesloten m.BUTËMLAND CeidaeGou/twii DONDERDAG 6 FEBRUARI 1986 PAGINA 5 0^ Tren heeft pech: koningin te Iaat ri lONDbl De Britse Spoorwegen hebben, gisterenhun verontschuldigingen aangebo den aanconingin Elizabeth voor een trein reis die laar zal hebben doen wensen dat te thuisfbleven was. Haar trein stond acht keer stiivanwege technische mankemen ten, hetmtbijt was een uur te laat en de aankom: op Liverpool Street Station was drie kwader te laat; de terugreis naar San- dringhar duurde achttien minuten te lang. De deurussen de restauratiewagen en het rijtuig vn de koningin bleek op slot en niemandiad een sleutel. Dat de trein acht keer stilond had te maken met manke menten an de locomotief. Om een negende stilstand vermijden zetten de spoorwegen er ten eide raad een andere voor. Kremlin adverteert in New York Times NEW YORK De Sovjet-Unie heeft gisteren een paginagrote ad vertentie in het gezaghebbende Amerikaanse blad de New York Times geplaatst. De advertentie be vatte de tekst van het plan van Sovjet-leider Michail Gorbatsjov voor een kernwapenloze wereld in de 21e eeuw. De advertentie, die de Sovjet-Unie ongeveer 80.000 gulden kostte, droeg de kop „Nucleaire ontwapening in het jaar 2000". In een inleidende alinea stond dat tot de advertentie was besloten na ver zoeken van Amerikanen om de volledige tekst van Gorbatsjovs voorstellen. Italië wijst twee Russen uit ROME - Italië heeft de eerste secretaris van de Russische ambassade als ook de bedrijfs leider van de vliegtuigmaat schappij Aeroflot in Rome uit gewezen in verband met spio- nage-activiteiten. Volgens het persbureau AGI zou een van de twee Russen al zijn ver trokken. Woordvoerders van de regering wilden het bericht ontkennen noch bevestigen. De twee zijn wegens spionage tot persona non grata (onge wenst persoon) zijn verklaard. Italië heeft vanaf 1970 elf Rus sische diplomaten uitgewezen. Televisiedrama over moord op Klinghoffer NEW YORK De weduwe van Leon Klinghoffer heeft het verhaal van de dood van haar man aan boord van het gekaapte schip Achille Lauro verkocht aan een produktiemaatschappij die van plan is er een televisiedrama van te maken. Zeven maatschappijen hadden een bod uitgebracht op het verhaal van de invalide jood Klinghoffer, die door Palestijnse terroristen werd vermoord op het dek van het luxe cruiseschip. De weduwe wil met het verhaal het verzet tegen terrorisme aanwakkeren. Hoe veel geld zij voor het verhaal heeft ont vangen, is niet bekend. Zoon Reagan journalist bij Playboy WASHINGTON De jongste zoon van president Ronald Reagan, Ron, is in vaste dienst getreden van de redactie van het maandblad „Playboy". De 27-jari- ge Ron Reagan heeft in het verle den al freelance voor het blad ge werkt. Zo was hij waarnemer op de Geneefse topconferentie tus sen zijn vader en de Russische partijleider Gorbatsjov. Zijn arti kel hierover verschijnt in het meinummer. Hij heeft ook arti kelen geleverd aan het nieuws- magazine „Newsweek" en andere tijdschriften. Verdronken in wijnvat MEXICO-STAD Een vat met 32.000 liter wijn heeft twee Mexicaanse ar beiders het leven gekost. Volgens berichten in de kranten in de Mexicaanse hoofdstad hadden de twee mannen in een wijngroot handel herstelwerk aan het vier meter hoge vat uitgevoerd, toen een van hen uitgleed en in het vat terechtkwam. Zijn collega, die hem wilde redden, verdronk eveneens jam merlijk. Doodvonnis voor corrupte Russen MOSKOU De directeur van de Kamer van Koophandel van Ros tov in de Sovjet-Unie en een direc teur van een vleeswinkel zijn ter dood veroordeeld wegens aanspo ring tot oplichting, diefstal en om koperij. Zes andere hooggeplaatste personen in de handel hebben zwa re gevangenisstraffen gekregen en van 75 anderen zijn genoemd in een schandaal dat wijde vertakkin gen heeft, aldus het dagblad Izves- tia. Volgens die regeringskrant ble ken de ambtenaren „fantastische buitenhuizen en auto's, koffieblik ken vol goud en edelstenen en tal rijke spaarbankboekjes" te bezitten. ANATOLI SJARANSKI „SPECIAAL GEVAL" Spionnenruil krijgt mogelijk vervolg HAMBURG De Sovjet- Unie en Groot-Brittannië onderhandelen over een aparte uitwisseling van Britse en Russische agen ten. Deze uitwisseling zou moeten plaats vinden na de grote spionnenruil waarover de afgelopen da gen is bericht. Dat meldde gisteren het Westduitse blad „Bild-Zeitung", dat ook als eerste het nieuws van de komende uitwisse ling bracht. Rabbijn Ro nald Greenwald, een van de onderhandelaars over de vrijlating van de dissi dent Sjaranski, heeft ont kend dat Moskou een los geld van twee miljoen dol lar voor de dissident heeft gevraagd. Hij had geen commentaar op de berich ten, als zou de Sovjet-Unie een veel groter losgeld voor Sacharov van de hand hebben gewezen. WEST-BRLIJN De op handen zijnde vrijlating van Anaoli Sjaranski zal de relatie tussen de super machten ongetwijfeld ten goede konen. Het is ech ter geen garantie dat nu ook vooi Andrei Sacha rov, Joei Orlov en tal van andee, minder be kende Svjet-dissidenten de deur nar de vrijheid op een kir is komen te staan. Hoewel Israè zal juichen wan neer Sjarans.i ten lange leste de Glienickeorug tussen Oost en West-Berijn zal overste ken, blijft helde vraag of zijn vrijlating het sein zal geven voor eei nieuve golf van jood se emigratie uit de Sovjet- Unie, «n of de Sovjet-Unie stappen zal doen om de.de di plomatie betrekkingen met Israël tehervatten. Sjaransk is altijd al „een spe ciaal goal" geweest in meerdere opzichten. Hij is joods, sprekt vloeiend Engels en voelt Ich meer op z'n ge mak tusse Westerse journalis ten dan d< meeste andere dis sidenten. Spi •ion nood Bij de disidenten-processen ieolo van 1978 in Vloskou werd al- wor- leen Sjaransk beschuldigd van spionage en -eroordeeld we- ?hap gens verraad.Oe Amerikanen eei hebben altijd olgehouden dat :heo Sjaranski opzttelijk vals be- uni schuldigd is ei dat hij nooit Bi ook maar enig contact heeft zoei. gehad met de C'A of een an- moe der Amerikaan! regeringsbu- irderreau. Onderhanelingen over idde zijn vrijlating lie^n een paar kun- - Mj&j slechts als onderdeel spionnenruil zou kunnen ge schieden. De regering Carter weigerde elk inruil-aanbod, omdat hieruit stilzwijgend op gemaakt zou kunnen worden dat Sjaranski toch een Ameri kaanse spion was geweest. Ook de regering Reagan is lang van dit standpunt uitge gaan. In een poging een beetje „goodwill" te kweken voor de volgende gespreksronde tussen Reagan en Gorbatsjov lijkt het' Witte Huis nu echter besloten te hebben deze kleine prijs te willen betalen in ruil voor Sja- ranski's vrijlating. Dat is jammer voor Sacharov, Orlov en de andere dissiden ten, die nooit het spionage-la- bel opgeplakt hebben gekre gen. Zeker wat betreft de Sov jet-Unie lijkt de Sjaranski-ruil de aanwezigheid van hun na men op een volgende lijst van uitwisselingen per definitie uit te sluiten. Het Moskovische roddelcircuit, dat eind vorig jaar de verwachtingen,hoog op deed lopen, zwijgt nu weer in alle talen over de vooruitzich ten van een gebaar van goede wil jegens de overgebleven dissidenten. t Viktor Louis In Sjaranski's geval komen alle geruchten over zijn vrijla- ling uit één bron: ze zijn af komstig van de Sovjet-journa list Viktor Louis, die bewezen heeft een betrouwbare infor matiebron te zijn. Hij heeft een wederzijds profijtelijke relatie met het Duitse tijdschrift Bild. Louis, een voormalig corres pondent van de Londen Even ing Times, is een welbekende figuur in de Westerse gemeen- Fotografen en cameraploegen hebben inmiddels de wacht betrokken bij de Glienickebrug tussen Oost- en West-Berlijn, om niet verrast te kunnen worden door de ophanden zijnde uitwisseling. Maar het Westduitse persbureau DPA meldde gisteren dat de uitwisseling elders zal plaatsinden om de inmiddels toegestroomde media te ontlopen. de Sovjetleiders. De aaneenschakeling van ge beurtenissen die uiteindelijk zou leiden tot de spionnenruil, begon met een ontmoeting tus sen de Oostduitse tussenper soon Wolfgang Vogel en Ron nie Greenwald, een Ameri kaanse rabbi uit Rockland Country, New York. Deze rab bi reisde de afgelopen zes jaar 25 maal naar Oost-Duitsland om onderhandelingen te ope nen, die moesten leiden tot de vrijlating van Sjaranski. Over dr. Wolfgang Vogel, de Oostduitse advocaat die al meer dan twintig jaar een doorslaggevende rol speelt bij het uitwisselen van spionnen tussen Oost en West en nu ook weer bij de Sjaranski-ruil is betrokken, is weinig bekend. Zijn activiteiten lopen van ul tra-respectabel juridisch adviseur in Oost-Berlijn van zowel de Oostenrijkse als de Britse ambassade tot in de duistere en ontoegankelijke wandelgangen van „de ver koop van menselijke wezens": het onderhandelen over de emigratie van politieke dissi denten van Oost- naar West- Duitsland. Vogel is goed be vriend met de Oostduitse lei der Erich Honecker en heeft respect afgedwongen bij advo caten en diplomaten uit het Westen, die met hem onder handeld hebben. Wolfgang Vogel woont in een buitenwijk van Oost-Berlijn. De kleine, comfortabele wo ning, van waaruit hij zijn werk doet, is bijna altijd ge vuld met mensen die zijn hulp inroepen voor emigratie naar het Westen. Journalisten on- vangt hij zelden. Vogel zegt dat hij met zijn werk probeert tenminste een paar mensen te helpen die door het IJzeren Gordijn en politieke factoren gedwongen worden aan de „verkeerde" kant te wonen. VN-helikopter neergeschoten De zes inzittenden van een helikopter van de Verenigde Naties die gisteren in Zuid-Libanon door islamitisch fun damentalistische strijders was neer geschoten, zijn vrij gelaten. Er vielen geen gewonden. WITTE HUIS NIET BEREID TOT COMPROMISSEN WASHINGTON De Amerikaanse begroting voor 1987, die president Reagan gisteren heeft in gediend, belooft de inzet te worden van een hard gevecht tussen het Witte Huis en het Congres. Die inzet is dit jaar hoger dan ooit, als gevolg van een wet die een vermindering van het begrotingstekort vereist. De totale begroting omvat een bedrag van 994 miljard dollar. Het begrotingstekort, dit jaar nog ruim 200 miljard dollar, wordt door de regering- Reagan als gevolg van bezuini gingen geraamd op 143,6 mil jard dollar. Daarmee blijft het binnen de grenzen die de Gramm-Rudmanwet aan de begroting stelt. De bedoeling van deze wet is de begrotings tekorten in de periode tot 1991 geleidelijk tot nul terug te brengen. De Democratische oppositie in het Congres zal proberen de begroting ingrij pend te wijzigen. Als het Witte Huis en het Congres geen overeenstemming bereiken over de begroting, worden vol gens de Gramm-Rudmanwet per 1 oktober automatisch kor tingen doorgevoerd tot een to taalbedrag van ruim 40 mil jard dollar. In zijn State of the Union gaf Reagan te kennen dat hij vooralsnog niet van plan is terug te komen op de voorgenomen besnoeiingen op de sociale voorzieningen of de verhoging van het defensie budget. Bij de Democraten le ven vooral bezwaren tegen de sterk verhoogde Defensie-uit gaven, die volgend jaar met maar liefst twaalf procent zul len stijgen tot het bedrag van 311.6 miljard dollar (27 procent van de hele begroting). Voor de ontwikkeling van SDI zal 4.8 miljard dollar worden uit getrokken, hetgeen een verho ging van 75 procent betekent. Om die verhogingen mogelijk te maken zal fors worden be zuinigd op sociale voorzienin gen, landbouw, openbaar ver voer, onderwijs, het milieu en de gezondsheidszorg. Verder zal er aanzienlijk worden be zuinigd op te buitenlandse hulp, waaronder de contribu tie aan de VN. Reagan die (in tegenstelling tot wat wij giste ren meldde) vandaag 75 is ge worden is wel bereid de be vrijdingsbewegingen in Afgha nistan, Angola, Cambodja en Nicaragua de helpende hand te bieden. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Duitse vakbeweging gaat de komende weken ver sterkt actie voeren tegen de wijziging van het stakingsrecht die de regering-Kohl wil doorvoeren. Het wetsontwerp werd giste ren in eerste lezing door de Bondsdag behandeld. Op 21 maart neemt het parlement de uiteindelijke beslissing. Het wetsvoor stel, dat officieel slechts „de neutraliteit" van de staat bij ar beidsconflicten regelt, maakt het de bonden moeilijker om te staken. Voortaan worden geen werkeloosheidsuitkeringen meer betaald aan werknemers van bedrijven buiten het stakingsge- bied, die niet meer kunnen produceren, bijvoorbeeld omdat ze geen onderdelen meer aangeleverd krijgen. De druk op de bond om financieel bij te springen zal daardoor groeien. Dat betekent dat stakingen duurder zullen worden. Volgens de bonden is de wet een presentje van de regering Kohl aan de werkgevers. Gis teren gingen in de Bondsrepubliek opnieuw 150.000 werknemers de straat op om tegen de plannen van de regering te protesteren. Europarlementariër terug naar Algerije BRUSSEL Het Belgische socialistische Europarlements lid Anne-Marie Lizin zal bin nen twee weken weer naar Algerije reizen om te proberen daar een oplossing te vinden voor drie in dat land verblij vende kinderen, die naar hun moeder in België terug willen. Lizin werd samen met de jour nalist van de Franstalige Bel gische radio. Procureur, vorige week in Algerije betrapt toen ze de kinderen uit het land wilden ontvoeren. Zij hadden daarbij gebruik gemaakt van valse paspoorten. De Belgische rechter heeft de kinderen aan de moeder toegewezen, maar de vader had de drie al naar Algerije gebracht. MADRID Spaije wei gert president Juvalier van Haïti politiekasiel te 'verlenen. Eerder hebben ^Griekenland en Zwitser land dergelijke vrzoeken afgewezen. De jesident voor het leven vindt de- grond blijkbaar toch te heet onder zijn voeten worden en wil met zijn gezin en circa vijftig ande ren het land verlaten. Volgens een dagblad in in Griekenland heeft Duva- lier ook asiel aangevraagd in Argentinië en Saoedi- Arabië. De situatie op het arme eiland Haïti blijft nog gespannen. Er wordt gedemonstreerd en scholen en winkels blijven dicht. Duvalier wil de winke liers nu dwingen hun zaken te openen, waardoor zij echter het risico lopen zich de woede van het volk op de hals te ha len of dat hun voorraden wor den geplunderd. 1203) Verward eronthutst staarde Sjeëms Pond naar het mooi blonde meisje dat van i -baar stoel was opgeaan en hem vernietigend iraankeek. Als een vont stond ze daar en haar owoorden kwamen evenveel striemende zweepslagen op her neer. „Zo, meneertje -.Pond!" sprak ze vol vtijn. „Jij dubbele-whisky- verzwelgend stuk onbtul! Jij dacht, dat je een loopje kon nemen mele lelijke Theodora Dub- belsnuf. hè? Lelijke Ttodora was niet goed ge- - noeg voor meneertje Fnd, hè? Maar nou zal ik jou 'es een énder sprocje vertellen. Jij bent bij -lange na niet goed gereg voor THEODORA! Jij mikunt nog een lesje len van meneer Verholen hier! Die kon het niet stelen of ik lelijk was! Die nam me mee uit, omdcie me de moeite waard .vond en mijn werk waaleerde! Maar jij..., akeli ge opschepper..., hadilleen maar belangstel ling voor mijn goudblcde haar en mijn mooie gezichtje! Daarom, meertje Pond..., verdwijn ,„j\ou gauw uit mijn ogc voor ik je een schotel gloeiende nasi goreng op je verwaten kop om keer!" Als een geslagen hondje ging de nobele Sjeems Pond zoals dat heet door de zijdeur af. De eigenaar van het eethuis had alles gelaten aan gezien, en mompelde wijsgerig: „Glote luzie woldt kleine luzie, zoals sneeuw smelt vool wal- me zomelzon..." En hiermee is dan eigenlijk een eind gekomen aan het KNAP-mutatoravontuur. Verder zal het wel niemand verbazen, dat smidje Verholen nog een heel gezellige avond had met de mooie Theodora. En toen hij 's avonds laat de grote stad Gravendrecht achter zich liet en terugreed naar Rijkhuyzen. grinnikte hij: „Een schatje van een meid, die Theodora! En bliksems kranig bo vendien! Ik geloof, dat je beter met haar kunt VECHTEN dan ETEN..., want dan weet je ten minste zéker, dat je genoeg krijgt..." EINDE Een aanhanger van Corazon Aquino (links) port een supporter van Marcos met een stok tegen de schouder tijdens een campagnerit door de straten van Manila. MANILA De campagne voor de Filipijnse presidentsverkie zingen is gisteravond in de hoofdstad Manila afgesloten met een bijeenkomst van president Marcos. Driehonderd duizend Filipi no's kwamen naar het Luneta-park, waar een dag eerder zeker een milioen mensen Corazon Aquino toejuichten. De Filipijnse kiezers beslissen morgen wie van hen tweëen de nieuwe presi dent wordt. Veel mensen zeiden van heinde en verre te zijn op gehaald voor de meeting van Marcos, nadat ze tien gulden had den gekregen en veel van hen maakte het oppositionele Laban- -teken, dat wil zeggen „strijd". Corazon Aquino bracht de dag door in Concepcion, haar geboor teplaats op 90 kilometer ten noorden van Manila, waar ze een kleine bijeenkomst van 3.000 mensen toesprak. Even buiten Concepcion werd de auto van haar schoonzuster en tevens woordvoerster vernield door een para-militaire eenheid. Een Amerikaanse televisieploeg, die opnamen maakte, werd lastig gevallen. Een delegatie van internationale waarnemers onder wie Ameri kaanse Congresleden, heeft bekend gemaakt in staat te zijn om vangrijke fraude op te sporen en zeker niet te zullen schromen gevallen van fraude aan de kaak te stellen. De verwachting is dat een oproep van communistische rebellen tot boycot van de verkiezingen weinig navolging krijgt. Er worden zelfs meer stemmen verwacht dan mogelijk is omdat er talloze „vliegende kiezers" zouden zijn, die op meerdere plaatsen hun stem gaan uitbrengen. De registratie van stemgerechtigden is bepaald niet waterdicht en er zouden vervalste stembiljetten in omloop zijn. LONDEN De regering- Thatcher heeft weer haar zin gekregen; in het Lagerhuis won zij gisteravond met een meerderheid van 129 stemmen het door Labour uitgelokte spoeddebat over de voorgeno men verkoop van British Ley- land aan de Amerikaanse Ge neral Motors en Ford. 320 Af gevaardigden steunden de re gering; 195 stemden tegen. Onder de tegenstemmers be vonden zich verrassend veel leden van de regeringspartij. Tijdens het debat haalden zij samen met socialisten, libera- len en SDP'ers uit tegen pre- Leyland aan de Amerikanen mier Thatcher. „Als het zo werd geboden door de conser- doorgaat, brengt zij zelfs de vatieve ex-premier Edward meubeltjes van Downing Heath. Hij beschuldigde That- Street 10 naar de lommerd," zo cher van anti-Britse gedragin- tierde een van haar critici. gen. Forse weerstand tegen de ge plande verkoop van British „Ik kan het regeringsvoorstel om wat nog overblijft van Bri tish Leyland te verkopen aan Amerikaanse firma's niet steu nen", zei Heath nors. „Laat me dit goed duidelijk maken. Ik zal mij met alle mogelijke mid delen daartegen verzetten". De regering heeft gisteren overigens ook plannen be kendgemaakt voor de privati sering van tien waterleiding bedrijven in Engeland en Wa les. Het gaat om het meest om vangrijke en meest omstreden deel van het privatiseringspro gramma.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5