Drie jaar geëist voor hoofdrol in Salem-fraude i President Rekenkamer wijst kritiek op Walrusrapport af ANIB teleurgesteld in wet arbeid gehandicapten „Nederlandse speurtocht naar vaccin tegen aids vordert Htf Haast geboden met bescherming scheepswrakken BINNENLAND/BUITENLAND £éidóc(3ou*a*it Lubbers vraagt inzetje Europa en Afrika voor behoud bossen Ar PE TIJD 'MLsiJ u Advocaten De Jonge naar Nederland DONDERDAG 6 FEBRUARI 1986 PAGINA 4 .BI ROTTERDAM De pre cieze rol die de Rotter damse zakenman Anton R. eind 1979 heeft ge speeld bij de fraude met 193.000 ton ruwe olie van Shell die met valse papie ren illegaal aan Zuid- -Afrika werd geleverd, is gisteren tijdens zijn proces voor de Rotterdamse rechtbank opnieuw niet duidelijk geworden. Officier van justitie mr. D. Copper dichtte R. de hoofdrol toe, omdat deze bij elk cruciaal moment in de voorbereiding en de uitvoering persoonlijk van de partij was. Mr. Copper eiste daarom drie jaar gevan genisstraf, met name omdat R. zich tegenover het Zuidafri- kaanse olie-inkoopbureau ten onrechte had uitgegeven als eigenaar van de lading. R. heeft deze lading gewoon ge stolen, aldus mr. Copper. Vol gens de raadsman van R.. mr. R. Stokman, heeft zijn client slechts een normale bemidde lingsfunctie gespeeld De Sa- lem-lading van 193.000 ton olie was formeel eigendom van het Italiaanse bedrijf Pontoil, dat daarvoor 43 miljoen dollar aan Koeweit had betaald. Terwijl de Salem op zee was werd de olie kort daarop voor 56 mil joen dollar aan Shell verkocht. Nadat de ruwe olie in Durban was gelost, verging de Salem kort daarop voor de kust bij Senegal op mysterieuze wijze. R's verdediging noemde het opmerkelijk dat Shell indertijd de lading „Pontoil-olie" kocht, omdat het zelf ruimschoots olie uit Koeweit kon betrek ken en Pontoil nu bovendien ver boven de marktprijs be taalde. Bovendien heeft Shell medio januari 1980 Pontoil be taald (56 miljoen dollar) voor de lading terwijl toen al be kend was dat de Salem was gezonken. Shell rekende (te vergeefs) nog op verzekerings penningen. „Het is onaanne melijk dat Shell toen al niet een vermoeden van fraude had en de betaling niet had kunnen uitstellen", aldus mr. Stokman. R. kreeg voor de Salem-tran- sactie 2,2 miljoen dollar als commissie (6 miljoen gulden) en nog eens 2 miljoen dollar in verband met vorderingen die hij naar zijn zeggen had op Grieken, die ook een rol speel den en met wie hij eerder za ken had gedaan. Een deel van R.'s inkomsten werden naar Nederland overgemaakt om naar later bleek tevergeefs een faillissement van zijn Beets-holding te voorkomen. Uitspraak op 19 februari. President van de Algemene Rekenkamer, G.G. Kordes DEN HAAG De president van de Algemene Rekenkamer, G.G. Kordes, heeft gisteren tijdens de laatste dag van de hoorzitting van de Tweede Kamer over het Walrusproject de bestaande kritiek op het rapport van zijn college van de hand gewezen. De conclusie dat de Rekenkamer de centrale organisatie van het ministerie van defensie niet heeft onder zocht mag juist zijn, dit was ook niet de bedoeling van het rapport, aldus Kordes. Het doel was inzicht te krijgen in de gang van zaken bij het Walrusproject, mede in verband met de sterke stijging van de bouwkosten. Kordes stelde dat gisteren geschiedenis werd gemaakt. Het was de eerste keer dat de Rekenkamer, een onafhankelijk Hoog Col lege van Staat, een soort verantwoording aflegde aan de volks vertegenwoordiging. Kritiek tijdens eerdere bijeenkomsten van Kool, oud-djrecteur economisch beheer van de Koninklijke Ma rine, noemde Kordes „ongepast". Zwaar tilde Kordes aan het feit dat Kool twee pagina's van een conceptrapport van de Re kenkamer openbaar had gemaakt. „Een ongepaste geste". De president wees erop dat hier niets nieuws in stond. De informa tie dat staatssecretaris Van Houwelingen van defensie medio juni 1983 al op de hoogte was van een aanzienlijke prijsstijging bleek al uit het antwoord op kamervragen op 5 december 1984. Pogingen van het kamerlid Van Dijk (CDA) om Kordes uitspra ken te ontlokken dat het huidige kamerlid Stemerdink (PvdA) tijdens de laatste dagen van zijn staatssecretariaat op defensie op de hoogte had moeten zijn van kostenoverschrijdingen, kapte de president van de Rekenkamer af. Uit de documenten kon dit niet worden afgeleid. ION gistel den reis ze thi keer ten, i aank drie (Van onze parlementaire redactie) PARIJS/DEN HAAG Premier Lubbers heeft gisteren bij opening van de Silva-conferentie in Parijs aan ae leiders v drin Europese en Afrikaanse landen de dringende oproep geda, zich samen in te spannen voor het behoud van de bossen in wereld. De d rijtui keer Premier Lubbers schudt de Franse president Mitterrand in Parijs de hand op de topconferentie over de achteruitgang van de bos sen. De Silva-biieenkomst is een initiatief van de Franse presidej ment Mitterand. 64 Regeringsleiders en vertegenwoordigers van Euq| pese en Afrikaanse landen praten drie dagen over de achteru gang van de bossen. Volgens Lubbers is een internationale krachtsinspanning nc enige mogelijkheid om de bedreigingen voor de bossen een toe te roepen. In Europa worden de bossen vooral bedreigd do de luchtverontreiniging, de zure regen. Lubbers vroeg van de Europese landen in onderling over) maatregelen te nemen om de uitstoot van zwaveldioxiden stikstofoxiden door industrieën te beperken. Ook is het volgi. hem hoog tijd dat er actief wordt gestreefd naar bosuitbreidii Daardoor kan de druk op bossen elders in de wereld (voor houtvoorziening) worden verminderd. De premier wees erop dat de honger in een continent als Afril direct verband houdt met de afwezigheid van bomen. Een brek aan bossen heeft vaak verwoestijning tot gevolg, waardi er op de grond onmogelijk gewassen kunnen worden verbou\ „De bevolking in de Afrikaanse landen moet er daarom mi bewust van worden gemaakt dat ontbossing funeste gevolj heeft voor de voedselvoorziening". Minister Braks (Landbouw) zei gisteren te verwachten dat leiders van Europa en Afrika deze week tot bindende afsprake» zullen komen ter bescherming van de bossen. „Vooral de aai- pak die de landen afzonderlijk hebben gekozen moet beter q elkaar worden afgestemd". Hetzelfde geldt volgens hem voor de plannen tot herbebossin, De Europese landen zijn voor meer dan de helft van hun hou- voorziening afhankelijk van landen buiten Europa. Nederlan voert zelfs voor 92 procent aan hout in. Daarom is de Nedei- landse regering twee jaar terug gestart met een meeijarenpla voor de bosvoorziening. Met name in de Randstad worden veel bomen aangeplant. de r DEN HAAG De ANIB, de bond van gehandicap ten en arbeidsongeschik ten, verwacht niet dat de wet arbeid gehandicapte werknemers (WAGW) zal leiden tot meer banen voor gehandicapten. Over het wetsvoorstel werd gis teren wederom gesproken in de Tweede Kamer. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken en Werk gelegenheid) wil, ge steund door CDA en VVD, dat bedrijfsleven en overheid binnen een pe riode van drie jaar tussen de 3 en 7 procent gehandi capten arbeidsongeschik ten in dienst nemen. Wordt hieraan binnen drie jaar niet voldaan dan zal het percentage alsnog dwingend, op straffe van een boete van 500 gulden per „niet-aangenomen-ge- handicapte-werknemer" worden opgelegd. Volgens de ANIB betekent de wet in ieder geval drie wegge gooide jaren. „De praktijk wijst uit dat werkgevers en werknemers in het overleg voorrang geven aan zaken als lonen, ATV, jongeren en lang durig werklozen", aldus de kritiek van de ANIB, daarin gesteund door de oppositiepar tijen. Ook vinden oppositie en ANIB de boete van 500 gulden te laag en vrezen zij dat de werkgevers deze mogelijkheid om onder de wet uit te komen met beide handen zullen aan 6°®( grijpen. De regeringsfractii ter CDA en de oppositie dronget ook er bij de staatssecretaris op aai rov de overheid een voortrekkers va;J rol te iaten vervullen bij d< X aanname van gehandicapten De Graaf zei echter de garair de i tie dat de overheid binner op i drie jaar voldoet aan een quo staa turn van vijf procent gehandi- capte werknemers niet te kun- Hoes nen geven. Volgens hem zal di neer WAGW in het gunstigste ge- de G val leiden tot een instroom en van 65.000 gehandicapten op ken, de arbeidsmarkt. vr,j( j voor Uni< stap „De Nederlandse speurtocht naar het vaccin tegen aids vordert". Zo luidt de optimis tische kop op de cover van Vrij Nederland. Ontdekt werd bijvoorbeeld dat het aids-virus al vrij snel in de hersenen zit. Dat is overigens nog maar een stukje van de puzzel, want het vaccin zelf is er voorlopig nog niet. Jaap Goudsmit, viroloog in het Academisch Medisch Cen trum: „Maar als het vaccin hier wordt gevonden, kan het wordën gemaakt bij het Rijksinstituut voor de volks gezondheid en worden getest op de apen van TNO. En als 't werkt, kan 't meteen ge bruikt worden om nog niet besmette mannen te vaccine ren. Dat scheelt een paar jaar". Dr. R. Coutinho, hoofd van de GG GD in Amster dam voegt eraan toe: „Wij hebben iets dat niemand an ders heeft: de goede relatie tussen de onderzoekers en de onderzoekspopulatie. De me dewerking van de homofiele mannen hier in Amsterdam is uniek". Schaakgrootmeester Jan Hein Donner (58) werd in 1983 getroffen door een her senbloeding. Sindsdien is hij invalide. VN-medewerker Max Pam tekent uit zijn mond op: „Ik had gewoon dood moeten zijn, maar door een toeval heb ik het over leefd. Mijn hart doet raar. Ik kan niet beter worden. Er komt een tweede aanval en die vaagt mij helemaal weg. Misschien kan ik zelfs die nog overleven, maar dan ben ik apert dement. Je praat met iemand in het laatste sta dium. Begrijp dat dan toch! Dit is mijn laatste uitzicht". Pianiste Pia Beck, die vertelt ooit drie samenwerkende tas jesdieven knock-out te heb ben geslagen, zegt in een Bi- beb-interview: „Ik ben m'n hele leven geëmancipeerd geweest. Mannen hebben al tijd voor me gewerkt en ik was op natuurlijke wijze de meerdere. Ik had een jongen moeten zijn. Weet je wat me enorm hindert, dat er nu op zettelijk opzichtig over ge daan wordt, terwijl het vroe ger haast als een misdaad be- Ex-provo Roel van Duin in De Tijd: „Als de samenleving in nerlijk verandert, gaat die monarchie ook vanzelf een minder damesbladachtige rol schouwd werd als je zo was. Ik heb het altijd een beetje mysterieus gehouden. Ik heb een mysterieus image. Dat mysterieuze was een kracht, de mensen wilden het ook nooit geloven omdat ik zo vrouwelijk overkom". De Tijd heeft een nieuwe groep Nederlanders ontdekt: De „Nederyuppies". Die yup pies het woord is overi gens uit de Verenigde Staten overgewaaid zijn jong, am bitieus, stijlvol en welgesteld, aldus het blad. Tijd-redacteur Matt Dings: „Met zoiets als een carrière hield een net mens zich tot voor kort niet bezig. Maar de tijdgeest maakte een draai en wie nu eigentijds wil zijn komt uit voor zijn ambities, jaagt op succes en is dol op uiterlijk vertoon". Een „yuppie" zegt: „Leuke reisjes, mooie kle ding, goeie spullen in je huis, dat sfeertje van career-min- ded zijn en heel erg met je zelf in de weer, dat herken ik allemaal wel. En genieten na het werk, daar ben ik het he lemaal mee eens". Ex-provo Roel van Duijn kan niet tot de yuppies gerekend worden, maar hij is in elk ge val wel „burgerlijker" ge worden. In De Tijd zegt de voormalige kabouter: „Ik heb geleerd van de geschiedenis". En als het aan Van Duijn ligt, moeten er bij een nieuw Oranje-huwelijk maar geen rookbommen worden ge gooid. „Ik vind Claus eigen lijk een schat En dat hij overspannen is geraakt pleit ook voor hem. Ik beschouw de de monarchie vroeger als een zwart, autoritair sprook je. Nu denk ik: Als de samen leving innerlijk verandert, gaat die monarchie ook' van zelf een minder damesbla dachtige rol spelen". De Tijd heeft verder onder meer een verhaal over de medische specialisten en een reportage over de allerminst rooskleurige toestand op het zonnige Haïti van dictator Jean-Claude („Baby-Doe") Duvalier. Elsevier laat de CDA-leider in de Eerste Kamer, prof.dr. Christiaanse, aan het woord. Hij vindt dat Bert de Vries na de volgende kabinetsfor matie fractieleider moet blij ven. „De Vries weet de CDA- fractie goed bij elkaar te hou den. Bovendien zijn er wei nig alternatieven". Overigens vindt Christiaanse ook dat Ed Nijpels VVD-leider moet blijven. Natuurlijk roept de CDA'er dat „ja" zeggen tegen het euthanasie-wetsontwerp van D66 de VVD duur kan komen te staan. „Zo'n optre den van de VVD-fractie laat dan ongetwijfeld zijn sporen na binnen de coalitie, ook als die wordt voortgezet". De VVD-leider in de Eerste Ka mer, prof. dr. Zoutendijk, is overigens niet onder de in druk van de woorden van zijn CDA-collega. Afgemeten zegt hij: „Er resteert de VVD niets anders dan het initiatief van mevrouw Wessel-Tuin- stra (D66) te blijven steu nen". Elesevier heeft een coversto ry over de Filipijnen, aan de vooravond van de verkiezin gen: „Marcos: De Verloede ring". Het land leeft in grote armoede, de oproer kraait, meldt het blad. De zieke dic tator Marcos, die het land al een groot aantal jaren de ijze ren wet voorschrijft, verwijt zijn tegenstander Corazon Aquino, weduwe van de door het leger vermoorde voorma lige oppositieleider, tot ver velens toe een gebrek aan er varing. Volgens het blad is „de Ame rikaanse droom" na de explo sie van de Challenger niet ontploft. „De dood van zeven astronauten bracht tranen én nieuw elan. In een ander tijdperk had de ramp het laatste beetje vertrouwen in de „American Dream" kun nen wegnemen. Onder Reagan leek hij te zullen lei den tot een massale bevesti ging van die droom". „Op de vleugeis van Lubbers' succes is het CDA in de win ning mood", schrijft Jan Tromp in de Haagse Post. En in CDA'er René van der Linden ziet hij de verper soonlijking van dat nieuwe elan. Van der Linden kon digt onomwonden aan dat hij in het nieuwe kabinet wil: „Men kan van mij niet ver langen dat ik nog vier jaar met deze intensiteit, met zo'n beslag op het gezinsleven, doorga in dezelfde functie. Ik weet inderdaad niet of ik nog eens vier jaar in het parle ment blijf. Voor mij zijn het tropenjaren". Volgens Van der Linden stromen de jon geren overigens „in groten getale" naar het CDA; „Fris se, vlotte, positieve jongens en meisjes". HP-columnist W.L. Brugsma heeft ter gelegenheid van de film-première van Harry Mulisch' boek „De Aanslag" een gesprek met vier verzets mensen georganiseerd. Ver zetsman Van der Gaag over SS'ers die kinderen hebben vermoord: „Ik zou met het grootste gemak zo'n stelletje neer kunnen knallen, maar niet uit overwegingen van wraak. Gewoon, omdat ze uitgeroeid moeten worden". Ook de Haagse Post heeft een reportage over de Filipij nen en ook in dat blad komt dictator er slecht van af. De HP gelooft overigens wel, dat Marcos de verkiezingen wint, of dat nu door fraude, macht en/of geld is. Zanger Rob de Nijs in Her vormd Nederland: „Wat mij drijft is mijn godsbesef. Dat geeft »me een heerlijk gevoel. Ik weet dat er een god is, het is bijna geen geloof meer, ik wéét het". In de Haagse Post wordt CDA'er René van der Linden gezien als de verpersoonlij king van een nieuw elan. Van der Linden kondigt onom wonden aan dat hij in het nieuwe kabinet wil: Zanger Rob de Nijs zegt te gen Hervormd Nederland: „Toen ik werd verguisd, zo- als tussen '68 en '73, was ik inderdaad even weg van de wereld, maar ook toen ben ik doorgegaan. Ik kan niks an ders dan dit vak. Ik ga altijd door. Waarom? Het lukt me toch nog aardig? De energie en het positief mens zijn dat je daarvoor nodig hebt, heb ik. Het klinkt je misschien vreemd in de oren, maar wat mij drijft is mijn godsbesef. Dat geeft me een heerlijk ge voel. Ik weet dat er een God is, het is bijna geen geloof meer, ik wéét het". Pedagoge Lea Dasberg vindt dat ouders bij de opvoeding steviger in hun schoenen moeten staan. „Angst is een slechte raadgever. Als je aan het opvoeden bent, moet je niet bang zijn, want het kind verwacht leiding van je. Als je als ouders steeds maar zegt: „Ik weet ook niet hoe het moet en ik ben zo bang dat ik het verkeerd zeg" gooi je het kind in een gat van on zekerheid. En er is nu een grote onzekerheid en agressie bij de opgroeiende jeugd". De slavist Wil van den Ber eken stelt dat de atheïsti sche Sovjet-ideologie be dreigd wordt door het „a-at- heïsme". „De Sovjet-burgers staan apathisch tegenover de atheïstische propaganda van de staat. Ik denk dat we be ter kunnen spreken van a-at- heïsme, een onverschillige houding tegenover het at heïsme van de ideologie. Dat is geen toewending naar de religie, het is eerder te verge lijken met de ontkerkelijking in het Westen. Het a-atheïs- me is veel moeilijker te be strijden dan een opleving van de religie. Het is het begin van een algemene ideologi sche erosie die op den duur funest is voor de Sovjet staat". AMSTERDAM Er moe ten zo snel mogelijk maat regelen worden genomen om de duizenden histo risch belangrijke scheeps wrakken op of in de Ne derlandse bodem te be schermen. Anders dreigt een belangrijk cultuurbe zit binnen een periode van vijftig jaar voor altijd verloren te gaan. Dit zei prof. drs. H. van Regteren Altena, hoogle raar middeleeuwse arche ologie aan de universiteit van Amsterdam, gisteren in een toelichting op het advies van de Commissie Normen Onderzoek Scheepswrakken aan de Nederlandse regering. In het rapport van de commis sie, waarvan de Amsterdamse hoogleraar lid is, wordt aange drongen op een zo spoedig mo gelijke registratie en indeling van scheepswrakken door de Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders. De dienst moet, zo meent de commissie, wor den uitgebreid met twee dui kende archeologen, een histo ricus en enkele duikende assis tenten. Voorts zal er een nood fonds voor maritiem archeolo gisch onderzoek moeten wor den ingesteld. i De academie van wetenschap pen beveelt verder aan eei I opleiding tot maritiem archer loog in te stellen aan de unij-.i versteit van Amsterdam. Bi1 het inventariserend onderzoei i en de noodopgra vingen moe J ten amateur-duikers worden ingeschakeld, die door middé). van cursussen meer deskuo- digheid moet worden bijge bracht. De voorzitter van de commis sie, prof. dr. J. Bruijn, hoogle raar zeegeschiedenis aan de rijksuniversiteit in Leiden, vindt samen met zijn Amster damse collega dat de overheid t veel te weinig aandacht en geTd schenkt aan maritieme archeologie, die een halve eeuw achterloopt bij deze we tenschapsbeoefening op hel land. Behalve de lijst van 35Ï scheepswrakken in de IJsselj meerpolders door de betrok ken rijksdienst, bestaat er nau welijks een behoorlijke in ven- - tarisatie van wat er aan histoj-' riSch materiaal op de bodem r van de zee en andere waterén ligt. Spi JOHANNESBURG De advocaten van Klaas de Jonge rei zen deze week van Zuid-Afrika naar Nederland voor overleg 5 met het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag over 1 „ontwikkelingen die mogelijk plaats hebben gehad". I A j Kathleen Satchwell, De Jonge's advocate, wilde niet ingaan op de redenen van haar reis. Ze zal gesprekken voeren met 1 de juridische adviseurs van het ministerie van buitenlandse zaken, BZ-functionarissen en met juristen in Nederland die al eerder zijn geraadpleegd in de zaak-Klaas de Jonge. De Jonge zit sinds juni in het oude gebouw van de Nederlandse ambassade in Pretoria. Zuid-Afrika beschuldigt hem van wa pensmokkel voor het verboden African National Congreés, maar een aanklacht tegen hem is nog steeds niet ingediend Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4