Paus spreekt Indiase Tamils toe Menno Simons brak450jaar geleden met Rome CeidóG Somant 1 J kerk wereld Rolduc komt met omvangrijk Katholiek Gebedenboek Advies: Gereformeerden moeten GOS niet verlaten Kuitert: euthanasiebeleid van CDA catastrofaal beroepingen aan tafel Klok niet terugzetten brieven lezers ACHTERGROND ScidacSoutmit DONDERDAG 6 FEBRUARI 1986 PAGINA 1 Braziliaanse president verbiedt ,Je vous salue, Marie" De Braziliaanse president Jose Sarney heeft de vertoning van de film „Je vous salue. Marie" van Jean Lue Godard in Brazilië verboden. Het besluit is genomen onder druk van de Braziliaanse bisschoppen conferentie. Protesten van Braziliaanse intellectuelen, en de minister van justitie Fernando Lyra heboen geen effect gehad. In verband hiermee overweegt de minister nog deze week zijn ontslag aan te bie den. De Zuidamerikaanse bisschoppen zijn de afgelopen decennia nog nooit zo eensgezind geweest als bij het weren van de film van Go dard. Het onderscheid tussen zogenoemde progressieve en behouden de stromingen lijkt te zijn weggevaagd als het gaat om de film van Godard, die beledigend wordt geacht voor het katholieke geloof. Italiaanse aartsbisschop smokkelde voor goed doel „Nee, ik betreur mijn handelwijze helemaal niet: wat het door mij gesmokkelde geld betreft zouden de autoriteiten er goed aan doen. de geest van de wet boven de letter te stel len". Dat verklaarde aartsbisschop Bruno Foresti (62) van Brescia. Hij is 27 december vorig jaar aangehouden, nadat de douane in zijn bagage een bedrag van 30 miljoen Lire. onge veer 54.000 gulden, had aangetroffen. De bisschop had een excuus: de banken waren in de Kerstweek gesloten en hij vertrok voor tocht langs missieposten in Afrika, zodat hij het geld beter kon meenemen. Het geld was de opbrengst van de Kerstcollecte. Het is in strijd met de wet meer dan 5 miljoen Lire in één keer uit te voeren zonder toestemming van de overheid. Niemand spreekt zonder gevaar, als hij niet op tijd weet te zwijgen Thomas a Kempis Paus Johannes Paulus 2 heeft gisteren in de Zuidindiase stad Madras ten overstaan van een miljoen Indiase Ta mils de verdeeldheid der ras sen beklaagd. Op het nabij ge legen Sri Lanka worden de Tamils bloedig vervolgd. Tijdens een mis op het strand van Madras noemde de paus verdeeldheid en haat, angst en frustratie de „anti-waar den" van deze tijd. Daarom is de boodschap van de christe lijke naastenliefde nu in India en de gehele wereld „drin gend noodzakelijk". De paus sprak lovende woor den over de Portugese Jezuiét Joao de Britto, die in de twee de helft van de 17e eeuw in India als missionaris werk zaam was en 4 februari 1693 de martelaarsdood is gestor ven. De paus pleitte in een ont moeting met leiders van niet- christelijke godsdiensten voor godsdienstvrijheid. Noch een politieke noch een religieuze macht mag iemand ertoe dwingen tegen zijn geweten in te handelen of in strijd met zijn geloofsoverstrijding te le ven. Dit eist van alle gods diensten de bereidheid tot di aloog en erkenning van de godsdienstvrijheid. De katho lieke kerk respecteert het recht op godsdienstvrijheid, aldus de paus. Dit houdt in dat op individuen geen druk wordt uitgeoefend inzake reli gieuze zaken. Hij deed een be roep op aanhangers van ande re godsdiensten „dit waarde volle principe" te respecteren. Met 2,5 miljoen rooms-katho- lieken (6 procent van de be volking) heeft de provincie Tamil Nadu verhoudingsge wijs veel Katholieken. Het landelijke percentage is nog geen 2 procent. De paus is gisteren afgereisd naar Goa, de voormalige Por tugese kolonie. Op initiatief van de paters J. Hermans en J. Bots, beiden verbonden aan het groot-se minarie Rolduc van mgr. J. Gijsen, is een nieuw groot op gezet Katholiek Gebedenboek samengesteld. Het boek zal in april verschijnen bij de Vlaamse uitgeverij Tabor in Brugge en gaat ruim 1500 pa gina's tellen. Het boek bevat de teksten van de vernieuwde liturgie volgens Vaticanum II zoals die in 1979 zijn uitgegeven door de katholieke Nationale raad voor Liturgie, maar wil daarnaast een selectie geven van de in de loop der eeuwen opgebouwde gebedsschat en liederen van de katholieke kerk. Het werk is onderverdeeld in vijf hoofdstukken. Naast ge beden tot heiliging van de dag (morgen- en avondgebeden, formulieren uit het kerkelijk getijdengebed enz.) deel I wordt uitgebreid aandacht besteed aan het kerkelijk jaar door middel van liturgische teksten, vroomheidsgebeden, overwegingen en gezangen voor elke afzonderlijke tijd en voor de afzonderlijke feesten van Christus, engelen, Maria, Jozef en andere heiligen (deel II). Van alle heiligen die in de liturgie verplicht gevierd worden, wordt een korte le vensbeschrijving en gebed ge geven; daarnaast bevat het boek ook andere gebeden en gezangen met betrekking tot de heiligen. Meer dan hon derd bladzijden zijn gewijd aan de verering van Maria. Het derde en meest omvang rijke deel (400 bladzijden) be treft het leven uit de sacra menten. Van elk sacrament wordt beknopt de betekenis uiteengezet en de vernieuwde liturgie gegeven die gebruikt wordt bij de bediening ervan. Men vindt onder meer prakti sche gegevens over het twee maal communiceren op een dag en over de nuchterheids- voorschriften. De keuzetek sten voor de huwelijksliturgie worden aangegeven. Gebeden bij het afscheid van sterven den en liturgie voor overlede nen besluiten het derde deel. Het gehele vierde deel is ge wijd aan gebeden bij verschil lende gelegenheden en voor verschillende noden, waaron der een aantal litanieën. Een keuze uit het boek der psal men vormt de overgang naar de gebeden uit de vroomheid van alle eeuwen. Gebeden voor verschillende noden en omstandigheden besluiten het vierde deel. Het laatste deel bevat meer dan honderd bladzijden nieu we zegeningen, die in samen werking met de Nationale Raad voor Liturgie speciaal voor het Katholiek Gebeden boek werden vertaald. Naar de samensteller, dr. J. Hermans, meedeelde zijn er geen liederen en teksten op genomen van hedendaagse, meer bijbels geïnspireerde componisten als Oosterhuis, Mul en Naastepad, hoewel het gebedenboek pretendeert een balans te geven van de ver nieuwing van het gebedsleven na het concilie. Men heeft volgens Hermans vooral die gebeden en liederen naar vo ren willen halen die in de na- conciliaire tijd niet of nauwe lijks aan bod zijn gekomen. Het boek kreeg een warme aanbeveling mee van de kar dinalen Danneels en Simonis. Katholiek Gebedenboek. De gebedsschat van de kerk der eeuwen en de vernieuwde li turgie volgens Vaticanum II. Prijs bij voorintekening voor 1 april J 39,50. Daarna 49,50. Uitgeverij: Tabor. Antwoord nummer 1501, 4524 VR Sluis. De Gereformeerde Kerken in Nederland moeten nu niet uit de Gereformeerde Oecumeni sche Synode stappen. Dat staat in een advies aan de ge nerale synode van deze ker ken, dat volgende maand wordt besproken. Het lidmaatschap van de Ne derlandse gereformeerden aan de oecumenische organi satie, die mee door de Gere formeerde Kerken in opge richt. staat al enkele jaren on der zware druk. Andere lid kerken, waaronder de grote Zuidafrikaanse Nederduits Gereformeerde Kerk, beplei ten uitsluiting van de gerefor meerden in Nederland onder dreiging van zelf de GOS te verlaten. Ook de christelijke gereformeerden in Nederland hebben grote bezwaren tegen het gereformeerd lidmaat schap wegens de verzoenings leer zoals die door de gerefor meerde Leidse studentenpre dikant dr. H. Wiersenga wordt beleden. Een ander be zwaar van de GOS omvat het gereformeerd standpunt inza ke homofilie. Binnen de Gereformeerde Kerken in Nederland zelf zijn ook grote bezwaren tegen het lidmaatschap. In het verleden spraken synodelezen zich uit voor uittredking, omdat de GOS gereformeerde stand punten veroordeelde. Tot een daadwerkelijk uittredén is het echter niet gekomen. De GOS, waarvan ongeveer dertig calvinistische kerken lid zijn, besloot in 1984 in Chi cago de structuur van de or ganisatie ter discussie te stel len. Er zijn bezwaren tegen het synodale karakter, waar door lidkerken elkaar kunnen beoordelen of veroordelen. De GOS-commissie die zich be zighoudt met de structuurwij ziging pleit voor de GOS als een raad. Dit voorstel, mee geformuleerd door prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, ver dient nadere overweging, al dus het advies. Het is de bedoeling dat de lid kerken elkaar in de GOS niet deze voorstellen nog in be spreking zijn, moeten de Ge reformeerde Kerken de GOS in ieder geval niet verlaten, aldus het advies van deputa- ten oecumene buitenland aan de synode. Ze wijzen voorts op het grote belang dat de Christian Reformed Church in Noord-Amerika en de protestantse kerken van Indo nesië hechten aan blijvende deelname van de Nederlandse gereformeerden aan de GOS. Indiase nonnen waren in groite getale aanwezig bij de mis die de paus in Madras celebreerde. Premier Lubbers heeft ten onrechte het zelfbeschikkings recht een historische vergissing genoemd. Het staat echter al lang in de Nederlandse wetgeving dat iemand vrij is over zichzelf te beschikken, ook ten dode. Of de premier is niet op de hoogte of hij wil het uitdrukkelijk verzoek om de zachte dood met middelen van de wet verbieden. Als het CDA die kant op wil, is dat catastrofaal. Dit zei dr. H. M. Kuitert, hoogleraar ethiek aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, voor de IKON-radio. In 1981 publi ceerde hij het boek „De gewilde dood". De regering schrikt volgens hem terug voor het eigenlijke probleem, het zelfbe schikkingsrecht. In het wetsontwerp van mevrouw Wessel- -Tuinstra wordt gesproken van euthanasie in een noodsitua tie. „We mogen de mensen dat recht niet ontnemen. Er zou duidelijk uitgesproken moeten worden dat in dat geval een arts van strafvervolging gevrijwaard moet worden," aldus Kuitert voor de IKON-radio. Nederlandse Kerk Bedankt voor Zetten en An- delst L. Kruijmer te Som- melsdijk. Beroepbaarstelling Gereformeerde Kerken Hervormde Beroepen te Dedemsvaart Th. de Boer te Hoofddorp. Aangenomen naar Axel E. H. van de Weide kandidaat al daar. DOOPSGEZINDEN HERDENKEN JUBILEUM Op 30 januari 1536 legde de bijna 40-jarige pastoor Menno Simons van Witmarsum (Friesland) zijn habijt neer en verliet de pastorie. „Uyt Babel ghevloden, in Jeruzalem ghe- togen", zou hij later zijn over stap van de katholieke kerk naar de doperse beweging noemen. Lezing van de bijbel hij was al enkele jaren pas toor voordat hij dit boek on der ogen kreeg twijfel aan het miswonder, de doop en het ambt alsmede de terecht stelling van Dopers hadden hem tot deze stap gebracht. Hoewel de uit Zwaben afkom stige bontwerker en lekepre- diker Melchior Hoffman offi cieel de vader van het Neder landse Anabaptisme is ge noemd, wordt Menno Simons door de ruim 700.000 Doops gezinden in de gehele wereld meer als hun geestelijke stam vader beschouwd. Buiten Ne derland worden de Doopsge-" zinden immers naar Menno genoemd: „Mennoniten, Men- nonites. Ook in Menno's eigen provincie spreekt men nog steeds van de Mennisten. De doperse beweging bestond in 1536 nog maar net tien jaar. In de Nederlanden werden de doperse ideeën pas in 1530 verspreid door zendboden van Melchior Hoffman, die vanuit Emden opereerden. De Dopers waren in die tijd verdeeld over de vraag of ze passief moesten afwachten of desnoods met dwang en drei ging zelf een samenleving van nieuwe mensen moesten in richten teneinde de komst van Christus voor te bereiden. In 1534-1535 hielden enkele duizenden Dopers de stad Munster bezet, waar ze het nieuwe Jeruzalem verwacht ten. Ze werden tenslotte door de bisschoppelijke legers afge slacht of verdreven. Na die gebeurtenissen werden de Dopers bloedig vervolgd. In de Nederlanden zijn in de periode 1523 tot 1566 meer dan 1300 personen terechtgesteld. De meesten waren Dopers, onder wie Menno's broer Pe ter. Poeldijk en Ter Heide waren korte tijd een centrum van de Doopsgezinde bewe ging. Velen van hen werden naderhand op het Groene Zoodje in Den Haag (de huidi ge Plaats) terechtgesteld. De betekenis van Menno is geweest dat hij de „verloren slachtschaepkens Christi" bij een heeft gehouden. Hij deed dit tijdens zijn vele rondreizen langs de gemeenten en door de doperse ideeën in geschrif ten en in disputen met luther se en calvinistische geleerden te verdedigen. De Nederlandse Doopsgezin den, een kleine 20.000 in ge tal, vieren de 450-jarige her denking van Menno's „ver lichting en bekering" met on der meer studiedagen in Mid delburg en Amsterdam, een Broederschapsdag te Witmar sum en enkele publikaties. Het eerste Menno-symposium werd vorige week donderdag in Middelburg gehouden on- Menno Simons der auspiciën van de vier Doopsgezinde Gemeenten in Zeeiand. De historicus dr. W.Bergsma (Fryske Akade- my) hield een inleiding over de tijd van Menno Simons. Dr. S.Voolstra, hoogleraar ge- loofs- en zedenleer aan het Doopsgezind Seminarie te Amsterdam, spraken over de theologische motieven van Menno's geloofsdaad, terwijl zijn Seminariecollega voor praktische theologie dr. H.B.Kossen de aanwezigen voorhield dat het niet bij een terugzien mag blijven. „Uit tocht nu!" was de vermanen de titel van zijn toespraak over uitdagingen aan de kerk van vandaag. Presentatie Voordat in de Zeeuwse Biblio theek de tentoonstelling „Menno Simons tussen toen en nu" werd geopend, vond de presentatie plaats van het eerste exemplaar van „Het spoor van Menno Simonsz' gedachten", geschreven door de doopsgezinde predikant M.C.Postema (Middelburg) en uitgegeven door de van oor sprong calvinistische uitgever Kok te Kampen. De Doopsgezinde Historische Kring geett dit voorjaar in de serie „Doperse Stemmen" in modern Nederland Menno's „Utganck; ofte bekeeringhe van Menno Simons, waer in cortelijkck ende duydelijck verhaelt wort, hoe ende om wat oorsaken dat hij het Paus dom verlaten heeft" (Hoorn 1621) uit. De voorjaarsverga dering van de DHK op 19 april in Amsterdam besteedt aandacht aan de disputen van rooms-katholieke zijde tegen de Dopers. De kerkhistoricus P.J.A. Nissen, verbonden aan de Katholieke Theologische Hogeschool te Amsterdam, zal hierover spreken. Internationaal De Theologische Faculteit van de Universiteit van Amster dam, het Doopsgezind Semi narie en de Doopsgezinde His torische Kring houden van 20 tot 24 mei in Amsterdam een internationaal wetenschappe lijk symposium over „geeste lijke vernieuwing en sociale verandering". Tot de ruim 20 sprekers behoren prof.dr. C.Augustijn, kerkhistoricus aan de Vrije Universiteit en voorzitter van de Commissie tot Uitgave van Documenta Anabaptistica Neerlandica, prof.dr. A.F.Meilink (Gronin gen), dr. Heinold Fast (Em den) en prof. dr. Walter Klaassen (Waterloo, Canada). De lezingen verschijnen in 1987 in de „Doopsgezinde Bij dragen". In Menno's geboorteplaats Witmarsum vindt op zondag 25 mei een landelijke herden king plaats, georganiseerd door de Doopsgezinde Ge meente ter plaatse, de Friese Doopsgezinde Sociëteit en de internationale stichting Men no Simonsz Centrum. Er komt een tentoonstelling be treffende alles wat in de we reld naar Friesland, Witmar sum of Menno Simonsz is ge noemd. In Paraguay bestaat er bijvoorbeeld een Doopsge zinde nederzetting Friesland, in Brazilië heet een dorp Wit marsum. In een grote tent wordt in Witmarsum het to neelstuk „Kracht in zwak heid" van de doopsgezinde emeritus-predikant dr J.S.Postma (Appelscha) opge voerd. Daarin wordt Menno's innerlijke strijd, overstap naar de RK-Kerk en zijn leider schap van de Doopsgezinde Broederschap beschreven. JIBBO POPPEN Kabeljauw in folie, wortels met rozijnen en noten en aardappelpuree vla met roze schuim Nodig voor twee: aluminiumfolie, zachte margarine, 300 g kabeljauwfilet, 1 lepel citroensap, uitje, worteltje, zout, dragon, dille, bonekruid, basilicum; 500 g winterwortels, zout, suiker, 1 lepel rozijnen, 1 lepel hazelnoten, 5 g margarine, peterselie; l/t tot 1 kg aardappelen, zout, melk, 20 g margarine, pe per, nootmuskaat liter gele vla (0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker), half eiwit, 10 g suiker, rode jam. Neem een stuk aluminiumfolie dat ruim twee keer zo groot is als het stuk vis en bestrijk hél in het midden met margari ne. Leg de met koud water afgespoelde en uitgelekte filet midden op de folie en druppel er het citroensap op. Leg er een mengsel van kleingesneden ui en wortel op en strooi weinig zout, gemengd met de gedroogde kruiden over het hele oppervlak van de vis. Vouw de folie dicht, zorg dat de naden dubbel omgeslagen zijn en naar boven wijzen. Leg het pakje in een voorverwarmde oven, die op 5 of 200 staat en reken twintig minuten voor het gaar worden van de vis. Laat het pakje nog tien minuten in de uitgedraaide oven lig gen, deponeer het op een schotel en knip de bovenkant open. Kook de in dunne hele of halve plakken gesneden wortels gaar in weinig water met zout en suiker. Reken een kooktijd van twintig minuten. Was de rozijnen, kook ze tien minuten in weinig water en laat ze uitlekken. Verwarm de hazelno ten in een droge braadpan op een matig vuur al heen en weer schuddend tot de velletjes los gaan laten. Wrijf alle vel letjes er af. Hak of snijd de hazelnoten wat kleiner en meng ze met de rozijnen en margarine door de gare wortels. Strooi er fijngeknipte peterselie over. Klop het eiwit stijf met de suiker en maak het met jam roze. Leg het schuim op de vla. Houd er rekening mee dat het schuim na circa een half uur minder mooi wordt. JEANNE [oud rorij {eva TJ L X1ET is op zijn minst verbazingwekkend, dat de ondern mers beperkingen willen opleggen aan het gebruik van betaalcheque en de girobetaalkaart. Zowel NCOV als KNO 'p beide ondernemersorganisaties hebben geconstateei erd dat steeds meer mensen ook van deze betalingswijze gebrui ene maken om kleine bedragen af te rekenen. Daarom willen z P Zi nu een minimumbedrag invoeren voor deze manier van tx e?" talen. De consument zou dan worden gedwongen bedrage £n beneden bijvoorbeeld vijfentwintig, twintig of tien guide en contant te betalen. Reden: de administratieve rompslomp di ige men heeft bij het afwikkelen van de betaling met dergeliik[ cheques. ZOU de voorgenomen beperking worden doorgevoerd, dai zouden de ondernemers zich daarmee inconsequent opstel len. Het hele stelsel van betaalcheques en -kaarten immei vloeit onder meer voort uit de destijds door de ondernemei genomen maatregel hun personeel min of meer te dwingej een bank- of girorekening te nemen waar hun salaris dan o| wordt gestort. Ook al voelde de werknemer er in principj niets voor een privérekening te openen, toch moest dat ge beuren. Voor het bedrijf was dat eenvoudiger en dus goedko^1 per en voor de werknemer was het veiliger, aangezien hM niet meer met zijn loonzakje over straat behoefde te gaan. De consument heeft inmiddels ontdekt, dat met het gebrui) van de betaalcheque of -kaart de kans sterk vermindert onj geld door verlies, diefstal of beroving kwijt te raken. Gezieij het toenemend aantal berovingen van supermarkten en deri I gelijke zou verwacht mogen worden dat het bedrijfsleven hepE; gebruik van dergelijke betaalsystemen juist zo veel mogelijllle zou stimuleren. Een rover heeft nu eenmaal veel minder aaipui een bak met gestempelde betaalkaarten, dan aan een bunde)al bankbiljetten. jlat BOVENDIEN: alleen al het idee dat er weer iets wordt beP^ dacht om de vrijheid van handelen van de consument te bej>^n perken, wekt al weerstand op. Nee, dan valt er wellicht meer1 te zeggen voor een idee van de Consumentenbond. Die voelPar er ook niets voor een „betaalgrens" aan het gebruik van d^oc „schriftelijke betaling" te stellen, maar pleit er voor in superP?®! markten en dergelijke aparte kassa's in te voeren voor cher quebetalingen. Dat zou een verbetering zijn, omdat ook d£c" klant die contant betaalt er sneller door zou kunnen afrekePat nen. Uitvoering van het plan van de ondernemers daarentej gen betekent, dat de klok zou worden terug gezet. Matige vorst DE BILT (KNMI) Ons land ligt de komende dagen in een tot krachtig toenemende stro ming uit oost tot noordoost. Daarmee wordt rechtstreeks vanuit Rusland vorstlucht naar onze omgeving getrans porteerd. De aanstromende lucht wordt het komende et maal bovendien nog geleide lijk kouder. Ook blijft er veel wind staan, vooral in de kust gebieden en in het Waddenge bied. De vorst houdt dus niet alleen aan maar neemt zelfs toe. Vannacht wordt het in het zuidwesten zo'n graad of 7 on der nul. In het noordoosten wordt de min 10 graden-grens waar schijnlijk bereikt. Morgen overdag wordt het waarschijn lijk nergens warmer dan rond min 4 graden. De aanstromende lucht is in eerste instantie nog zeer droog. Er komen het komende etmaal nog flinke opklaringen in voor. Tijdens het komende et maal trekt echter een storing vanuit Rusland in onze rich ting. Dan neemt de bewolking toe en valt mogelijk wat sneeuw. Ook dan is het sner pend koud met veel wind. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor zater dag en zondag: Zuid-Scandinavië en Denemarken: zaterdag vooral in zuid-Zweden en Denemarken sneeuwbuien, zondag zonnig. Lichte tot matige vorst met s Middags rond, ot* nul. in het zuidoosten lichj nachts lichte tot maiigiï Duitsland, Benelux en noord-Frank rijk: wolkenvelden, hier en daar eer— sneeuwbui, vooral langs de Oostzeek-1 ust en de Waddenzee, 's Nachts tus r sen min 5 graden in noordweslJ— -Frankrijk tot min 12 graden it Duitsland, 's middags tussen min 1 graad in noordwest-Frankrijk en mitrvi; 7 graden in Duitsland. Zuidelijke helft Frankrijk: zaterdag meer naar het zuiden tijdelijl sneeuw, op zondag gevolgd doOr zee HIJ koude noordoosten winden. Op zatei dag temperatuur rond nul tot vorst, op zondag ook overdag op ve<no1 plaatsen matige vorst. VOI Noord-Spanje en noord-Portugal: re^ gen en sneeuwbuien, op zondag vr{19i zonnig. Bij zee 4 tot 8 graden, in hgdie binnenland temperaturen rond nu en lichte tot matige vorst in de nachlini€ fliei Portugal buien, zondajP^* in zuidoost-Span je zonnig maar rïVE zuid-Portugal opnieuw regen. .MidL~ dagtempreratuur van 7 graden in hef binnenland tot 14 graden in zuidoost4l6i -Spanje. val Italië. Adriatische kust: perioden ™<ei regen of buien met grote neerslagfe] hoeveelheden In noord-Italie zwail sneeuwval. Middagtemperatuur var*®2 rond 0 in het noorden tot 5 a 12 gra den meer naar het zuiden. JJe Alpengebied: sneeuwval, t plaatselijk de noordzijde af eijvoi wat sneeuw van minder beteke^er In het algemeen vriezend. zoe Max Min Neef-W0 temptemp slag ne< -1 -6 0 J 0-6 0 !°e -1 -7 0 mi! Weer i t'e oibl) i Britse Eilanden: flinke zonnige perio- Zd Limburg Brieven graag kort en duideli|k geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Hervormde kerk en het ICTO In uw rubriek „Kerk en We reld" (30-1-86), wordt melding gemaakt van een uitlating van ds. Roos in een IKON-uitzen- ding, dat het ICTO (Interker kelijk Comité Tweezijdige Ontwapening) gefrustreerd zou zijn over het feit, dat bij een vorige consultatie over de kernwapenproblematiek de hervormde synode het stand punt niet overnam. Ds. Roos vergist zich. Maar zoals ge bruikelijk bij het IKON, kreeg het ICTO geen kans op een weerwoord; toch een gebruik in onze democratische samen leving. Het ICTO heeft nooit aan de synode gevraagd haar stand punten over te nemen. Het ICTO vraagt alleen om een ge lijkwaardige positie binnen de Hervormde Kerk als het IKV. Dat hier alle reden toe is blijkt uit het feit, dat het ICTO gro ter is dan het IKV. Voorts is het volkspetitionnement slechts door 14% van de her vormde kerkleden getekend,, waaruit blijkt hoe gering deju IKV-aanhang binnen de Her-j£ vormde Kerk is. De frustratie^ van het ICTO gaat ovei feit dat de consultatie ge-!'' schiedt door de ROS (Raad';u voor Overheid en Saménle-jha ving), in samenwerking melL^j het IKV, twee organisaties die'pe hun uiterste best hebben ge-<jat daan het ICTO uit de Neder-v landse Hervormde Kerk teu ROS-secretaris ds. Laurens- _a Jan Hogenbrink, één van de1^ bekendste voormannen vanbL het IKV. De consultatie wordt;Cje voorgezeten door ds. C.B/Lfe Roos, onder wiens voorzitter- ve schap de synode de beruchte pastorale brief (over de kern-4*~ wapens) heeft aangenomen,, V(J die zoveel polarisatie in de Hervormde Kerk te weeg heeft gebracht. De uitslag van. een dergelijk proces van con-, F sultatie, die indien het huidige tempo wordt voortgezet in het begin van de jaren 90 nog niet zal zijn afgerond, laat zich ra-, den. Volgens ds. Roos zou deelname, van het ICTO aan de consulta ties een verrijking zijn geweest en een versteviging hebben, betekend bij de aanbieding van de resultaten aan de syno- da^ aar de. Het ICTO heeft daarop ge reageerd met de uitspraak, d het zich niet als een lam na« de slachtbank laat leiden. Drs. E.J. Boerma, Landelijk Secretariaat ICTO, WINSCHOTEN. J

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2