Specialisten bereid tot onen overleg Amokmaker in warenhuis verwondt twee mensen Opnieuw bevriezing landbouwprijzen GEEN UITBREIDING ACTIES Agenten geheime politie Guatemala in het gevang Linnen dak kapot gesneden: Eend niet meer op slot Nationale Ombudsman wil meer personeel Extra bewaking na derde aanslag centrum Parijs Bezemster BON: w$*£eidóc0ouoant Donderdag 6 februari 1986, 77e jaargang no. 23418 '»ts. A|x>llif4.Hrs<!!|k 34,2312 DDLeiden. Postbus 112300 AA, tel.O'/l-122244. Voor abonnementen: lel.071313677.Giro 103003 Bank: Amro-BankN.V. Leiden, red.K leur: Wim Buijteweg. Abonnemenlen: (uk 1.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betalmg),kwartaal I. 67,43. laar I. 256,85. 118.00 tol 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)l. 0,63 per mm, kleintjes!. 0.44permm. Losse: Dode door koolmonoxyde in Voorschoten I VOORSCHOTEN De 26-jarige J E. Brand uit Voorschoten is van nacht vermoedelijk door kool- i monoxydevergiftiging om het leven gekomen. De man woonde j met nog drie anderen op kamers in een huis aan de Treubstraat. Een I medebewoner, die omstreeks mid- j dernacht thuis kwam, zag nog licht branden in de keuken en op de ka- mer van het slachtoffer. Eenmaal I in de keuken zag hij de man leven loos op de grond liggen. Vermoede lijk is een defecte keukengeiser de 1 oorzaak van de vergiftiging. De po litie stelt een nader onderzoek in. DEN HAAG Een 31-jarige, vermoedelijk buiten zinnen ge raakte Hagenaar, heeft gistermiddag in het warenhuis V&D aan het Spui twee mensen met messen verwond, voordat hij door beveiligingsmensen kon worden overmeesterd en ingesloten. De man verklaarde later ruzie met iemand te hebben. Vanaf de tijdschriftenafdeling rende hij om kwart over vijf plotseling naar de afdeling huishoudelijke artikelen, waar hij vier messen uit een bak griste. Terug bij de tijdschriften maakte hij stekende bewegingen naar een 26-jarige, hem onbekende, man, die daar bij flinke japen in de handen opliep. Vervolgens rende de amok maker verder het warenhuis in, waar werknemers van de be- drijfsbeveiliging hem wisten te overmeesteren. Een 38-jarige be- drijfsagent raakte daarbij licht gewond. De 26-jarige warenhuis- bezoeker heeft de steekwonden in het Westeinde Ziekenhuis la ten hechten. Halley-ei De Britse boer Andrew Hignett toont zijn voor 20.000 pond verzeker de komeet Halley-ei. Het verhaal gaat dat als de komeet zich aan het aardse firmament ver toont, een kip en Hal- ley-vormig ei legt. De Chinezen zijn overi gens bang van de ko meet. Een Chinese as tronoom is tot de con clusie gekomen dat het verschijnen van de ko meet van Halley boven China samen zal vallen met enorme overstro mingen in zijn land. Zonnige perioden. Overwe gend droog. Matige vorst met minimumtemperaturen van rond min 8 graden en maxi mumwaarden van ongeveer min 4 graden. Krachtige, in het waddengebied matige wind uit oost tot noordoost. Zon op: 08.10; onder: 17.38. Schev. hoog water: 1.39 en 13.50; laag water: 9.21 en 22.03 uur. „Resten astronauten Challengergevonden" CAPE CANAVERAL De Amerikaanse omroepmaatschap- pij CBS heeft bekendgemaakt dat een deel van het bemannings compartiment van de Challenger is gevonden, met daarin stoffelij ke resten van de astronauten en persoonlijke toebehoren. Ook NBC-televisie meldde dat er stoffelijke resten waren gebor gen. N AS A-woord voerster Sarah Keegan wilde geen commentaar „uit respect voor de nabestaan den". „Doodsstrijd" winnende foto Met deze opname, getiteld „De doodsstrijd van Omaira" heeft de Franse fotograaf F.A. Fournier vandaag de World Press Photowedstrijd gewonnen. De plaat werd gemaakt na de uitbarsting van de vulkaan Nevado del Ruiz in Colombia in november vorig jaar. Het 12-jarige meisje stierf ter plaat se nadat reddingswerkers urenlang probeerden het kind te bevrijden uit de puinhopen. Door de aanwezigheid van foto grafen en camaramensen was de hele wereld getuige van dit drama, dat uiteindelijk symbool kwam te staan voor al het leed dat de uitbarsting te weeg had gebracht. Pag. 3: Schril contrast FORSE STROP GRAANTELERS VERWACHT BRUSSEL De Europese Commissie heeft gisteren voorgesteld de garantieprijzen voor de elf miljoen boe ren in de EG voor het tweede achtereenvolgende jaar te bevriezen. Vanaf 1 april zullen bovendien grote hoe veelheden boter en vlees op de wereldmarkt gegooid worden, om de enorme overschotten in Europa terug te dringen. De uitverkoop van overschotten zal de EG de komende drie jaar ongeveer 7,5 .miljard gulden gaan kosten. Het Nederlandse Landbouwschap heeft teleurgesteld gereageerd op het voorstel van de commissie. Een verhoging tussen de nul en twee procent zou noodzakelijk zijn geweest, zo werd gisteren tijdens een vergadering vastgesteld. Het schap is met name be vreesd voor een verkapte graanprijsverlaging, gezien het enor me graanoverschot dat vorig jaar verdrievoudigde tot 16,9 mil joen ton. Door aanpassing in de kwaliteitsvoorwaarden voor de aankoop van granen en de aangekondigde medeverantwoordelijkheids- heffing, van drie procent zouden de akkerbouwers er tien of meer procent in inkomsten op achteruit gaan, aldus het Land bouwschap. Het Landbouwschap is het overigens met de Euro pese Commissie eens dat de huidige voorraden versneld moeten worden afgebouwd omdat ze een bedreiging vormen voor het gemeenschappelijk landbouwbeleid. De nu in Brussel aangekondigde prijsbevriezing geldt voor onge veer de helft van de Nederlandse agrarische produkten. Voor de zogenoemde „vrije produkten", zoals aardappelen en uien, be staat geen EG-marktverordening. Pag.6: Forse strop door lagere dollar DEN HAAG De Landelijke Spe cialisten Vereniging heeft zich gis teren bereid verklaard zo spoedig mogelijk weer met staatssecretaris Van der Reijden te gaan overleggen over diens voornemen de specialis tentarieven te verlagen. Daarbij stelt de LSV wel de voorwaarde dat het een „open en reëel overleg" wordt. Het wordt aan de bewinds man overgelaten, wanneer het over leg zal plaatsvinden. Van uitbreiding van de acties is op het ogenblik, hangende het hernieuwde over leg met de staatssecretaris (waarschijnlijk na de krokusvakantie), geen sprake, zo zei een woordvoerder van de LSV vanmor gen. Wel blijft de „druk op de ketel" door dat de specialisten hun medewerking blij ven opschorten aan overleg- en adviesor ganen, keuringen voor de sociale verzeke ring en het verstrekken van gegevens voor de gezondheidsstatistiek. Mocht het overleg met de staatssecretaris opnieuw spaak lopen, dan staan er vol gens de LSV-woordvoerder verder geen „patiënt-onvriendelijke" acties op het pro gramma zoals de „zondagsdienst" van af gelopen maandag. Het zelf laten betalen van consulten en behandelingen door zie kenfondspatiënten komt niet voor in het ontwerp-actieplan. Het er niet meer aan meewerken dat de ziekenhuizen binnen hun budgetten blijven is nog wel een mo gelijkheid. „Maar daar zijn we nog lang niet uit", aldus de woordvoerder, die er de nadruk op legde dat eventuele nieuwe fa sen in het actieplan eerst nog door het LSV-bestuur moeten worden goedge keurd. Overigens gloort eer inmiddels enige hoop op een oplossing van het conflict, omdat Van der Reijden al tot twee maal toe in de Tweede Kamer heeft verklaard, liever geen algemene tariefsverlaging te willen opleggen. De staatssecretaris wil rekening houden met de inkomensverschillen tus sen de diverse catagorieën specialisten en streeft voorts naar „degressief tariefstel sel", hetgeen wil zeggen dat de tarieven lager zijn naarmate een specialist meer medische verrichtingen doet. Op die ma nier denkt de staatssecretaris de specialis ten te kunnen dwingen korter te gaan werken teneinde aankomende specialisten een betere kans op een baan te geven. De Vereniging van Nederlandse Zieken fondsen heeft de indruk dat de actie die de specialisten maandag hebben gevoerd wel ongemak heeft veroorzaakt voor de patiënten, maar dat de kwaliteit van de zorg er niet of nauwelijks door is ge schaad. De actie heeft ook niet aanwijs baar tot extra kosten geleid. Een en ander is gisteren gebleken na een telefonische enquête. GUATEMALA-STAD De onlangs gekozen burgerpresi dent van Guatemala, Vinicio Cerezo, heeft de geheime po litie in het land ontbonden en alle ongeveer 600 agenten laten arresteren. De eenheid, die officieel het Departement van Technisch Onderzoek (DIT) heet, wordt verdacht van betrokkenheid bjj de ac tiviteit van doodseskaders en andere schendingen van de mensenrechten, die de afge lopen jaren aan duizenden mensen het leven hebben ge kost. De voorzitter van het parlement van Guatemala verklaarde dat officieren die schenden rechten, voor burgerrecht- banken zullen terechtstaan. Er zal een nieuwe poli- tie-eenheid opgericht wor den met technisch goed ge schoold personeel om de ta- Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tetefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. ZUTPHEN Om te voorkomen dat zijn Lelijke Eend met linnen dak in de toekomst nog vaker door kwaadwillenden wordt opengesneden mag een inwoner van Lochem zijn auto in de toekomst onafgesloten in zijn woonplaats laten staan. Om joyriding te voorkomen, moet de wagen dan echter wel op het stuurslot. De Zutphense officier van justitie mr.A. Wil- lemsen zal de Lochemse politie van dit vonnis in kennis stel len. Van H. moest gisteren terecht staan omdat hij zijn Eend niet op slot zette. De linnen kap van de Eend was namelijk al twee keer kapotgesneden bij een poging tot diefstal. De waarde van zo 'n kap (500 gulden) staat ech ter niet ding met een tweedehands Eend. j verhou- BI1LAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DEN HAAG De Nationale Ombudsman J.F. Rang heeft minimaal tien extra perso neelsleden nodig om de huidi ge werkbelasting op te vangen. In verband hiermee gaat hij volgende week met minister Rietkerk van binnenlandse za ken aan tafel zitten om over leg te plegen over de perso- neelssituatie op zijn bureau. Sinds 1982 kent Nederland het instituut Nationale Ombuds man. In dat jaar begon de Utrechtse hoogleraar arbeids recht en sociale verzekeringen en bijzonder hoogleraar ge zondheidsrecht (in Leiden) Rang met negen medewerkers aan de opbouw van zijn bu reau. Dit aantal is inmiddels gestegen tot 52. De afgelopen jaren blijken steeds meer men sen de weg naar het Haagse bureau van de Nationale Om budsman gevonden te hebben. Zo steeg het aantal klachten van 2291 in 1984, naar 2990 vo rig jaar. Uit de statistieken blijkt verder dat ook het aan tal klachten dat nog niet ge heel is afgehandeld jaarlijks stijgt. Zo waren op 1 januari 1984 nog 665 onderzoeken gaande en bedroeg dit aantal op 1 januari 1985 794. Het voorlopige cijfer voor begin dit jaar laat een „stuwmeer" van 1479 resterende onderzoeken Lubbers roept in vijf talen op tot stemmen DEN HAAG Minister- -president Lubbers zal in het NOS-televisieprogram- ma Paspoort de buitenlan ders in ons land wijzen op het belang van hun deel name aan de gemeente raadsverkiezingen op 19 maart. Hij doet dit in vijt verschillende talen: Ara bisch, Italiaans, Servo-k- roatisch, Spaans en Turks. De uitzendingen, waarvan de data nog niet bekend zijn, horen bij de campag ne „Samen wonen, samen stemmen" van het minis terie van binnenlandse za ken. Lubbers bleek voor alle organisaties van bui tenlanders acceptabel te zijn, omdat hij een gezags drager is die boven de par tijen staat. Rotaryclubs blijven taboe voor vrouwen CHICAGO Rotary Interna tional heeft gisteren bekend gemaakt dat zijn bestuur een voorstel heeft afgewezen om vrouwen toe te laten tot de clubs in 160 landen. De presi dent van Rotary International, Edward Cadman, zei dat het onderwerp „breedvoerig en fair" besproken is, maar dat de meeste bestuursleden van me ning waren dat Rotary een dienstenclub vóór mannen moest blijven. De deur was volgens hem zeker niet geslo ten voor nieuwe voorstellen in de toekomst om vrouwen toe te laten. Paarden met nummerplaat BRUSSEL Zij die er in de Belgische kustplaats Knokke- -Heist te paard op uit trekken, zullen hun rijdier voortaan van een nummerplaat moeten voorzien. Zo'n plaat, die onge veer 55 gulden gaat kosten, moet de identificatie van paar den en hun eigenaars verge makkelijken. Het is volgens het gemeentebestuur al te vaak voorgekomen dat ruiters schade veroorzaakten en ver dwenen zonder dat zij achter haald konden worden. Koninklijke première In Amsterdam is gisteren de film „De Aanslag" in koninklijke première gegaan. Koningin Beatrix en Prins Claus onderhielden zich voor aanvang van de voorstelling enige tijd met de hoofdrolspelers, regisseur Fons Rademakers en schrijver Harry Mulisch. Johnny Kraaijkamp, die een sleutelrol in de film vervult, meende dat de koningin wel trek zou hebben in een kopje koffie. Marc van Uchelen, Harry Mulisch, Monique van der Ven, Derek de Lint en Fons Rademakers kijken lachend toe. Pag 13: Indrukwekkende film van Fons Rademakers. Inbraak in kledingzaak Leidsenhage LEIDSCHENDAM Bij Pitch Mode in het Leidschen- damse winkelcentrum Leisen- hage is afgelopen nacht tegen half drie een aantal rekken met kleding gestolen. Een par ticuliere bewakingsdienst, die de inbraak bij de politie meld de, slaagde er net niet in, de daders aan te houden. Volgens de politie hadden deze zich zonder duidelijke braakschade te veroorzaken via de achter zijde van de winkel toegang verschaft. Het juiste schadebe drag is nog niet bekend. (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS De Parijse politie heeft de surveillances rond enkele druk bezochte punten in de Franse hoofdstad aanzienlijk uitge breid. Ook de veiligeheidsmaatregelen rond de vervoerssyste men staan onder verscherpte controle nu in drie dagen tijd drie bommen zijn ontploft. De laatste ontplofte gisteravond in een sportzaak in het Parijse winkelcentrum Forum des Halles. Bij die ontploffing, dichtbij het Centre de Pompidou, raakten zeven mensen gewond van wie drie ernstig. De politie houdt er ernstig rekening mee dat de aanslagen het werk zijn van het „Solidariteitscomite van politieke gevangenen uit het Midden-Oosten". Dit comité eist de vrijlating van drie Arabische terroristen die wegens aanslagen in Franse gevange nissen zitten. Merkwaardig is echter dat de namen van de drie gevangenen in een brief van het Solidariteitscomite aan het Franse persbureau AFP, volkomen verkeerd werden geschre ven. Vandaar dat de Parijse politie niet uitsluit dat de aanslagen het werk van een gestoorde zijn. (ADVERTENTIE) Let opt Vandaag onze maandelijkse auto-occasionpagina. Zie pagina nr. 14 Rustige uittocht vakantiegangers DEN HAAG De ANWB en de politieverkeerscentrale in Driebergen verwachten dit weekeinde, ondanks de beginnende voorjaarsvakanties, geen al te grote problemen op de Nederland se wegen. Volgens een politiewoordvoerder zal het morgen al leen op de wegen richting West-Duitsland drukker zijn dan ge woonlijk. De wintersportuittocht kan in het buitenland op de doorgaande wegen echter wel grote verkeersdrukte tot gevolg hebben. Met name in Duitsland moet rekening worden gehou den met vertragingen. De komeet van Halley ten onrechte wel eens de komeet Halley genoemd, maar zo heet 'ie nou eenmaal niet doet heel wat stof opwaaien. Nu weer in China waar de astronoom, professor Wang, de daar wordt genoemd, zich binnenkort in China manifesteert. De professor voorziet niet alleen veel natuurrampen in zijn land, maar hij verwacht ook abnormale en onplezierige weersomstandighden. En dat brengt hij dan weer in verband met de rijkelijk voorkomende zonnevlekken. We hopen, dat de man het allemaal veel te somber inziet en dat dit ook uit de berichten uit China mag blijken. De Leidse Courant houdt u op de hoogte. i De Leidse Courant wil i best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend ïl opsturen naai: mant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. om een proefabonnement werden geweigerd. q» i

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1