Vrees voor fraude overheerst verkiezingsstrijd Filipijnen van conservatisms Reagan als f Israël maakt blunder in zoek- tocht naar Nidal Doodgedrukt onder berg kwartjes Parlementsrestaurant privéclub blanken ITALIAAN VERMALEN IN VUILNISWAGEN BUITENLAND £e«dóc0ommtt WOENSDAG 5 FEBRUARI 1986 PAGINA 4 ilN LAGUNA HILLS De bewaker van een geldtransport in de Verenig de Staten is onder een lading mun ten ter waarde van 50.000 dollar doodgedrukt, toen de bestuurder in het drukke verkeer in de buurt van Laguna Hills in Californië op zijn - remmen moest gaan staan. De 100 dozen met „quarters" (25 dollarcen ten) met een gewicht van ruim 1.000 kilo begroeven de 34-jarige bewaker. De chauffeur, die volgens de voor schriften van de transportfirma geen sleutel had van het zwaar verzegelde laadruim van de wagen, kon de be waker niet te hulp komen. „VS weren emigranten met aids WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van gezondheid wil geen emigranten meer toelaten die zijn besmet met het aids-virus. Bij de emigratie- dienst melden zich jaarlijks meer dan een half miljoen mensen die nu al een me disch attest moeten overleg gen dat zij niet lijden aan een geslachtsziekte of tbc Toeristen, zakenlieden en andere tijdelijke bezoekers van de Verenigde Staten hebben geen attesten nodig. Gonzalez: Vertrek Spanje uit NAVO een dure zaak MADRID Als Spanje uit de NAVO 4*eedt, brengt dit onoverzienbare kosten met zich mee. Bovendien komt een wijziging in de nationale de fensie-politiek neer op meer risico's en minder veiligheid. Dit heeft premier Felipe Gonzalez gis teren in het parlement verklaard Hij opende een debat over het lidmaatschap van de NAVO, waarover het parlement drie dagen praat. Naar verwachting spreekt het parlement, waarin de socialisten een absolute meerderheid hebben, zich uit voor het houden van een referen dum over voortzetting van het lidmaatschap, op 12 maart. Overigens stelt de regering wel beper kende bepalingen aan het lidmaatschap: Spanje gaat niet meedoen aan de militaire structuur, er mogen geen kernwapens op Spaanse bodem ge plaatst worden en de militaire aanwezigheid van de VS moet kleiner worden. Charles Manson blijft gevangen SAN QUENTIN Charles Manson, de leider van de beruchte „Manson-fami- lie" die in 1969 de filmster Sharon Tate en zes andere mensen op beestachtige wijze vermoord heeft, blijft achter de tralies. De juridische commissie van de staat Californië heeft gisteren negatief beschikt op een verzoek, de nu 51-jari- fe Manson voorwaardelijk vrij te laten, n de gevangenis in San Quentin ver scheen Manson met een hakenkruis op het voorhoofd. Hij verklaarde naar Li bië of Iran te gaan, als de autoriteiten hem vrijlaten. „Ik zou graag de ayatol lah zien. Ik wil geen vergeving. Ik ben mijn eigen God, mijn eigen regering, mijn eigen rechter", aldus Manson voor de commissie. DEN HAAG Zon ze venentwintig miljoen Fili pino's gaan overmorgen uitmaken of Ferdinand Marcos zijn bewind na 21 jaar mag voortzetten of dat Corazon Aquino het roer kan omgooien. Het belooft een spannende strijd te worden; niet in de laatste plaats door de vrees dat opnieuw fraude wordt gepleegd bij de tel lingen. Het zou niet de eerste maal zijn dat Mar cos zijn macht als presi dent van de Filipijnen be vestigd ziet door fraude, omkoperij en intimidatie. In een pastorale brief heeft de aartsbisschop van Manila, Jaime Sin, daarom gewaarschuwd „dat ook al heeft men geld aangeno men van een kandidaat, het een zonde is niet naar eigen geweten te stem men". In de verkiezingsstrijd is een aantal medewerkers van Aqui no vermoord door aanhangers van president Marcos. Marxis tische rebellen hebben op hun beurt supporters van Marcos uit de weg geruimd. Verkie zingen op de Filipijnen kosten de laatste twintig jaar altijd mensenlevens. En niet alleen de verkiezingen. Regelmatig zijn er in het land demonstra ties tegen het bewind, waarbij doden vallen. Protest en ver zet wordt in bloed gemsoord. Toch is de oppositie tegen het bewind-Marcos niet eerder zo sterk geweest. Hoewel de pre sident nog deze week ver klaarde dat „verliezen nog niet in zijn hoofd was opgeko men" blijkt uit een opiniepei ling door het katholieke week blad Veritas dat de aanhang van mevrouw Aquino die van Marcos verre overtreft. Er staat voor de bevolking heel wat op het spel, want „Cory" Aquino is van plan het roer drastisch om te gooien moch ten zij en haar running-mate STI- LABAH m imm Aquino's roep om rechtvaardigheid Corazon Aquino (52) en Salvador Laurel, door hun aan hang liefkozend Cory en Doy genoemd, trekken zij aan zij langs de eilanden, waar zij door enthousiaste menigten worden onthaald. Corazon Aquino, dochter uit een welva rend plantersgeslacht, kreeg pas na de moord op haar echt genoot Benigno de smaak van de politiek te pakken. Eer der studeerde zij Frans en wiskunde aan de katholieke universiteit in New York. Zij is moeder van vijf kinderen. De reden dat zij in korte tijd geweldige populariteit heeft weten te bereiken is haar eerlijk en oprechte uitstraling, (nog) wars van politieke diplomatie. Veel mensen lijken haar te willen steunen omdat Corazon, net als het gewone volk, ernstig leed heeft ondervonden door de machtige arm van Marcos' leger. Ferdinand Marcos marionet van FS Ferdinand Ed ral Marcos komt uit een familie van groot grondbezitters. Op 18-jarige leeftijd belandde hij in de ge vangenis waar hij rechten ging studeren en zichzelf vrij pleitte. In 1965 won hij voor de eerste maal de presidents verkiezingen. Gedurende de laatste jaren van zijn rege ringsperiode is gebleken dat de tengere 68-jarige Marcos ernstig ziek is. Hij lijdt aan lupus (een chronische vorm van huidtuberculose), hij is kortademig en lijdt mogelijk ook aan de Ziekte van Parkinson. Zijn vrouw Imelda, zijn dochter en Marcos zelf vertonen zich niet vaak buiten het presidentiële Malacahang Palace. Ferdinand Marcos en zijn running mate Arturo Tolentino kunnen tijdens de verkie zingen met name rekenen op die mensen die vrezen dat wanneer Aquino wint de economie zal instorten en het land onder Sovjet-invloed komt te liggen. Zeker een miljoen dol enthousiaste Filipino's kwam gisteren in de hoofdstad Manila op de been om presidentskandidaat Corazon Aquino te begroeten. De in het geel geklede menigte vormde de grootste politieke bijeenkomst ooit op de Filipijnen gehouden. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MFT INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Salvador „Doy" Laurel de ver kiezingen winnen. Omwenteling Volgens Aquino moet op de zevenduizend eilanden die de Filipijnen vormen hoognodig de „politiek van de menselijk heid worden ingevoerd. Ver noemd naar koning Filips II (de Schone) bleef de archipel 377 jaar een Spaanse' kolonie. Daarna werd het voor twintig miljoen dollar verkocht aan de Amerikanen, die de tropische eilandengroep in 1941 moesten verlaten na de komst van Ja panners. In '46 kwam de onaf hankelijkheid, zij het dan met een zware Amerikaanse hand op de zwakke Filipijnse schou der. De Filipijnen. afhankelijk van land- en mijnbouw, moeten die zware hand afschudden. Ook al kost dat het land de vele miljoenen dollars Ameri kaanse steun, aldus het kandi- datenkoppel Cory en Doy. Mede door enorme Ameri kaanse investeringen raakte het land in de jaren zestig in een hoogconjunctuur. De drei ging van een communistische omwenteling bracht echter in stabiliteit en politieke onrust teweeg en dat was voor Mar cos in 1972 reden de staat van beleg af te kondigen, die pas in '81 werd opgeheven. De verkiezingen die nu voor de deur staan worden gehou den op aandrang van de VS, die al enkele malen hervor mingen bepleitten bij Marcos. Marcos gedraagt zich tot dus ver erg halsstarrig tegenover die verzoeken, omdat hij weet dat ze voortkomen uit puur ei genbelang van de Amerikanen en Marcos voelt zich in deze de sterkste. De VS willen na melijk koste wat kost hun op de Filipijnen gevestigde mili taire bases Clark en Subic Bay behouden, vanwege hun be langrijke strategische positie in de Stille Oceaan. Heldenrol De kritiek van aanhangers van Aquino richt zich overi gens niet alleen op Ferdinand Marcos en zijn „toegeven aan Amerikaans imperialisme" maar ook op zijn dictatoriale regeringsmethode, compleet met „verdwijningen", marte lingen, razzia's en censuur. Sinds 1977 zijn er bijna 18.000 mensen opgepakt, 2255 ver moord en 634 vermist; er is geen vrijheid van drukpers, van spreken en van politieke bijeenkomsten. De Filipijnen vormen een jaarljks terug ke rend hoofdstuk in de versla gen Amnesty International. Kritiek die de laatste maanden nog eens wordt gevoed met verhalen over onvoorstelbare rijkdommen die de familie Marcos in Zwitserland en de VS heeft en het speculeren op de onroerend goedmarkt met geld van de Filipijnse belas tingbetaler. Verontwaardiging en spot vielen Marcos ten deel toen drie weken geleden zijn heldenrol in de Tweede We reldoorlog werd doorgeprikt. De divisie waarmee hij naar zijn zeggen een geweldig dap pere strijd tegen de Japanners had gevoerd, bleek nooit be staan te hebben. Behalve met een steeds krach tigere politieke oppositie, heeft Marcos van doen met een al maar groeiend geweldadig verzet in de vorm van de New Peoples Army (NPA). Dit re bellenleger zou beschikken over zeker 10.000 aanhangers en probeert een soort Robin- Hoodimago te kweken onder de arme bevolking op het plat teland. Hoewel duizenden jeugdige rebellen vermoedelijk alleen zijn aangesloten om de honger en ellende in de dor pyen te ontvluchten, is het ka der van de NPA marxistsich georiënteerd. Verwijzingen naar een dreigende communis tische machtsovername heb ben Marcos in het verleden steeds aan meer Amerikaanse hulp geholpen. Leiderschap Het is waarschijnlijk de grote afkeer van Marcos, die veel Filipino's zal doen besluiten zich bij de aanhang van Cory en Doy te scharen. De vraag rijst dan echter wat Corazon Aquino precies te bieden heeft. Haar drijfveer achter de gooi naar het presidentschap is niet zuiver politiek. Het is een soort wraak voor de moord op haar echtgenoot Benigno in 1983. Bij terugkeer uit balling schap in de VS werd hij bij het verlaten van het vliegtuig doodgeschoten. Een moord, waarvoor Corazon Aquino Marcos verantwoordelijk stelt. Corazon Aquino is politiek noch economisch geschoold. Dat geldt niet voor haar kan didaat voor het vice-president- schap, Doy Laurel van de op positionele coalitie Unido. Na een eventuele verkiezingso verwinning zal Corazon Aqui no dan ook van goede huize moeten komen, wil zij het werkelijke leiderschap in han den blijven houden. Aan problemen die om een op lossing vragen is er geen ge brek. Ruim veertig procent van de Filipijnse bevolking zit zonder werk. De buitenlandse schuld bedraagt 75 miljard gul den. En zelfs als zij het echt zou willen, zou Aquino het land niet geheel van de „Ame rikaanse hand" kunnen ver lossen. De Filipijnen zouden de economische klap van zo'n maatregel niet snel te boven zijn. JOOS PERSOON Bom aanslag^: in Parijs^; 'OO, i ek ïto \tival man fen van stele In Parijs gisteravond^ een bon| aanslag pleegd een groty_ boekhandel, waarbij ze ker drir mensen ge wond ziji geraakt. De*l zelfde avontl werd ee» I bom in di I Eiffeltoren J onschadelij) gemaakt. Een dagen teru| was er een bon|en aanslag ifeet de Fransfiet hoofdstad witte gepleegd. rika; Jorc fcMS pnk JARIGE PRESIDENT (75) NOG STEEDS ZEER GELIEFD evei (aat metk (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Ro nald Reagan, die vandaag zijn vijfenzeventigste ver jaardag viert, beschouwt hij zichzelf geenszins als een oude grijsaard. Nog steeds loopt hij sneller trappen dan menig zestig jarige. Zijn darmkankero- peratie van vorig jaar juli heeft hij verdrongen, alsof die nooit heeft plaatsge vonden. Reagan is echter niet alleen in fysiek opzicht een fenomeen. Na zijn verkiezing in 1980 tot veertigste president van de VS glimlachten velen om deze „middelmatige toneelspeler" en „politicus uit de provincie". Het was niet de eerste keer in zijn politieke carrière dat Reagan werd onderschat. Na vijf jaar zijn zelfs zijn felste tegenstanders gedwongen toe te geven, dat hij het presi dentsschap weer gewicht en de VS weer wereldwijde invloed heeft gegeven. Beide aspecten waren door het beleid van zijn voorgangers merkbaar op de achtergrond geraakt. Reagans populariteit is daardoor groter dan ooit. Amerikanen hebben fouten van heen door de vin gers gezien, die andere politici wellicht in grote moeilijkhe den zouden hebben gebracht. De hoofdreden hiervoor is dat Reagan zijn landgenoten iets heeft teruggegeven, wat hen onder de ambtsperiode van zijn voorganger, Jimmy Car ter, was ontnomen: optimisme, zelfvertrouwen en trots. In zijn vannacht uitgesproken State of the Union toonde Ro nald Reagan zich opnieuw als Amerika's leidende filosoof van het conservatisme. In feite heeft Reagan Amerika terug gevoerd naar de ideeënwereld uit de periode van voor Franklin Delano Roosevelt. .Dat betekent dat de Ameri kaan hard moet werken, voor zich zelf moet opkomen, zich moet onderwerpen aan het vrije spel der economische krachten en zo weinig moge lijk regeringsinmenging moet dulden en dat accepteert. Bij zijn ambtsaanvaarding had Reagan beloofd Amerika op economisch, buitenlands poli tiek, en militair gebied weer sterk te zullen maken. Geme ten naar deze doelstellingen heeft hij daar tamelijk veel van bereikt/ Tegelijkertijd heeft Reagan, minder door zijn opvattingen dan door de bittere werkelijk heid gedwongen, verklaard dat het in grote moeilijkheden geraakte Amerikaanse gezin moet worden geholpen. Zeker, Reagan vindt dat het gezin „de hoeksteen van de samenleving is", maar hij heeft er met zijn soms rigide beleid toe bijgedra gen de positie van dat gezin te ondermijnen. Immers, het zijn' juist de gezinsproblemen die in het Amerika van Ronald Reagan gigantische proporties hebben aangenomen. De ar moede is groot. Het aantal on gewenste zwangerschappen geeft reden tot alarm. Talloze gezinnen zijn dakloos of zijn gedompeld in een diepe ar moede. Het aantal kinderen dat volstrekt kansloos opgroeit neemt sterk toe. Het tekort aan betaalbare woningen rijst ieef vesti een de pan uit. Reagan weet mara^ al te goed dat de miljoene#1^1 kinderen van de verpauperde en van iedere vorm van wek vaart verstoken gezinnen henret 1 of zijn Republikeinse opvo^331" gers vroeg of laat de rekenin£e™i zullen presenteren. pauw Terwijl Reagan zich heeft aF* gewend van de humane en sorf""^ 1 ciale benadering van de presi^^ denten Roosevelt en Johnsoil^j pogen de Democraten deze op vattingen juist weer tot lever te wekken, in een uiterste po ging in 1988 niet volledig v het politieke toneel wegj_ vaagd te worden. De DemtP craten willen Reagan houder aan de consequenties van zijL__ beleid. De moeilijkheid evenwel dat ze het AmerjXRan kaanse volk dan een impopi laire boodschap moeten brei gen, en die wil dat volk iUverr juist niet horen. Mario Cuon®?1"®1 de Democratische gouvernei van New York, schetst het lemma als volgt: „Steeds i Amerikanen hebben het betrl dan ooit. Maar tegelijkertijd hebben steeds meer Amerik# nen het slechter dan ooit. zijn sinds de depressie van jaren dertig, nooit zoveel datè lozen en armen in Amerikf ichti Het ongetemperde optimism^ waarvan Ronald Reagan iej zijn State of the Union blijb) gaf, wordt door zijn politie» tegenstanders uitgelegd als eek' ontkenning van de werkelijk-1 heid. Maar ontkent Reagan dtf werkelijkheid, dan deelt h£ die ontkenning met miljoenen Amerikanen die hem van hark te steunen in zijn conservatie ve denkbeelden. JOHANNESBURG Dertig leden van het Zuidafrikaanse kleurlingenparlement hebben gisteren ondervonden dat het met de langzame afschaffing van de apartheid toch niet zo'n vaart loopt als de Zuidafrikaanse leiders willen doen geloven. Het restaurant van het parle- ment, dat slechts voor blanken is bestemd, wei- is voor blanken, gerde de kleurlingen te bedienen. Parlements voorzitter Johann Greef riep de kleurling-par-j)e v lementariërs vervolgens op het matje waarbajL]e hij meedeelde dat het niets met rassendiscrimii^a| natie te maken had dat zij niet in het restaurantje mogen komen, maar dat hen de toegang werdwe^c geweigerd omdat het restaurant een privécluBj^ei SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1202) '„Theodora, je ziet er werkelijk aller liefst uit!" zei smidje Verholen. „Da's zeker een duur jurkje wat je daar draagt. Zal ik je 'es wat verklappen? Ik heb in geen jaren met zo'n char mante dame bij de Chinees gedineerd. Kijk..., daar komen de loempia's al..." „Loempia's elg walm," lachte de Chinese kelner vriendelijk. „Oppassen, want andels velblandt tong. En tong dient om schoonheid te plijzen van chal- mante tafeldame," voegde hij er veelbeteke nend aan toe „Jullie zijn allemaal zó vrien delijk voor me," lispelde Theodora. „Ik zou bij na vergeten, dat ik eigenlijk afgesproken had met die over het hobbelpaard getilde kwast, die daar nu net binnenkomtmooi op tijd...., pre cies acht uur...." En ja hoor, daar trad een zelfverzekerde Sjeems Pond het eethuis binnen. Hij wierp geoefende blikken in het rond om te kijken of zijn mooie blonde afspraak al aanwe zig was. „Nog niet...," stelde hij vast. „Maar wie er wèl is..., wel duizend bliksems en granaten! Daar zit dat mormel van Dubbelsnuf. met smid- je Verholen nog wel. Nou..., ik gun hem de pret. Geef mijn portie maar aan fikkie!" Brutaal stevende 009 op Theodora's tafeltje af en hij keek haar geniepig lachend aan. „Wel wel wel...," grinnikte hij. „Nu ik om redenen van dienstbelang verhinderd was, heb jij wel blik- semsgauw troost bij iemand anders gezocht, hè?" „Ik zou die redenen van dienstbelang van jou wel 'es willen zien," antwoordde Theo-' dora venijnig, en ze begon vast aan haar hals te frommelen. „Is ze mooi!?" „Ze is zó mooi! Mens, je weet NIET wat je ziet!" grijnsde de no bele heer Pond. „Mijn idée...," lachte Theo dora zachtjes, en met één ruk verwijderde ze haar speciale B.G.D.-maskertje. Dat dit enige ontsteltenis teweegbracht, spreekt wel van zelf.... Massagraf gevonden in Haïti Amerikaanse journalisten heb ben een massagraf gevonden op 15 km ten noorden van de Haïtiaanse hoofdstad Port-au- -Prince. In het graf laaen ver koolde mensenschedels en stukjes bot. De journalisten werden naar het massagraf ge leid door een anti-regeringsge zinde priester, die hen vertelde dat het de plaats is waar het leger en de veiligheidspolitie vanouds de lijken van hun slachtoffers achterlaten. On danks een oproep van de pre sident voor het leven, Duvaiier om het normale leven weer op te pakken, zijn de scholen en winkels ook gisteren nog dicht gebleven. In de hoofdstad Port fff*'* au Prince circuleren pamfletten - waarin wordt opgeroepen tot een algemene staking tussen 12 en 20 februari. ROME De politie van Rome heeft drie die wij in jaren gekend hebben", zei een politie- Spaanse toeristen gearresteerd die na een woor- woordvoerder. Het slachtoffer is de 47-jarige denwisseling in een café een Italiaan in een Simone Matteucci, een employé van het Rode vuilnisauto gooiden, waar hij werd vermalen. Kruis. Hij was bij het binnengaan van het café in de buurt van het Piazza Venezia, per onge- „Dit is een van de monsterachtigste misdaden luk tegen een van de Spanjaarden gebotst. (Vervolg van voorpagina) TRIPOLI/JERUZALEM De Israëlische minister van buitc landse zaken Shamir verklaarde in een reactie op de onder schepping van het Libische toestel, dat Israël de terrorist Aboe^~— Nidal op een gegeven moment toch wel te pakken zal krijgenj Nidal bevond zich niet onder de inzittenden van het onaerJ schepte vliegtuig en in Jeruzalem werd het incident dan ook „een blunder" van de luchtmacht genoemd. De negen Syrische inzittenden waren op de terugweg van een tweedaagse bijeenkomst in Tripoli, waar radicale Arabische en Palestijnse groeperingen zworen zelfmoordgroepen te vormen wanneer de Verenigde Staten, Libië of een ander Arabische land zouden aanvallen. Overigens werd Aboe Nidal helemaal niet gesignaleerd op die vergadering. Voorts werd daar opgeroe pen tot omverwerping van de Egyptische regering Moebarak en van de Iraakse regering van president Hoessein. De Libische lei der Khadaffy waarschuwde voor toenemend internationaal ge weld, maar maakte geen verwijzingen naar komende terroristi sche aanslagen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4