Wachtlijst gevaarlijker dan hartoperatie zelf Gegevens uit archief haaks op lezing prins PvdA wil minder studieschuld voor lagere inkomens Van der Reijdenwil vaker klachtenlijn Vier grote steden eisen verlaging gasprijs voor kleinverbruikers Voorraad olie genoeg voor 185 dagen Cardioloog denkt weer aan luchtbrug Minister ntelt data Bvast voor «graSchool- geenVakanties PvdA hekelt treinenloop Delft vecht tegen onderwijsreactor 3INNENLAND SteidóeQowavnt WOENSDAG 5 FEBRUARI 1986 PAGINA 3 'lifüein rechts blijft poor doodstraf )EN HAAG Alleen de kleine christelijke partij- n hebben in de Eerste Kamer tegen het Europees ferdrag gestemd waarin de lidstaten beloven de oodstraf af te schaffen. Namens de fracties van |GP. GPV en RPF verklaarde SGP-fractievoorzit- tewin^r Abma gisteren dat de doodstraf een goede en eenaatstaf is om de verhouding tussen een ernstig djisdrijf en de straf te bepalen. christelijke fracties vinden de doodstraf bijbels ?Ulierantwoord. „De doodstraf zien wij niet puur als 0f vergelding, maar als straf die ertoe kan zajrekken de doodslag te weren" aldus Abma. De de Fi}GP-er constateerde dat het menselijk leven bij oudinfoortus en euthanasie veel lager wordt aangesla- jen dan bij een delinquent in het strafrecht. DEN HAAG Nederland had eind vorig jaar een voorraad ruwe olie en aardolieprodukten waarmee het verbruik gedurende 185 dagen gedekt kon wor den. Totaal ging het om ongeveer 4.4 miljoen ton olie. In 1981 beliep de voorraad nog circa zestien miljoen ton. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) wil nu komen tot een andere opzet van de voorraadvorming. De beheerder van de huidige voorraden, de ICOVA, wordt opgeheven en vervan gen door een nieuw orgaan, de COVA. De bijdrage die het bedrijfsleven nu nog aan de ICOVA betaalt, mits men daarbij is aangesloten, zal vervallen In de plaats daarvan komt er een heffing op aardoliepro- dukten. Lpg 3,5 cent goedkoper ROTTERDAM Lpg wordt morgen 3,5 cent goedkoper. De meest voor komende prijs aan de zelftank- pomp wordt dan 62,4 cent per li ter. De prijsver laging is het ge volg van prijsda lingen op de in ternationale pro- duktenmarkt. Milieu-organisatie wil bestraling voedsel beperken UTRECHT Te veel voedsel wordt in ons land bestraald. Bestraling waarbij radioac tief afval vrijkomt is echter alleen accepta bel als er geen betere conserveringsmethoden voor handen zijn en dat is maar zelden het geval, aldus de Stichting Natuur en Milieu. Volgens L. Reijnders van de milieu-organisa tie is bestraling van voedsel niet alleen „mi lieu-onvriendelijk". Ook wordt volgens hem in ons land een groot deel van het voedsel aan de man gebracht zonder dat erop is ver meld dat het is bestraald. Reijnders vindt het ook bedenkelijk dat bij sommige produkten de bestraling werkt als een soort make-up om de slechte kwaliteit te maskeren. WETSONTWERP OPHEFFING BB DEN HAAG De organisatie Bescherming Bevol king (BB) zal naar verwachting eind volgend jaar definitief worden opgeheven. Gisteren is bij de Tweede Kamer het wetsontwerp ingediend waarin de opheffing van de BB wordt geregeld. Met het verdwijnen van de BB treedt een nieuwe organisa tie voor de rampenbestrijding in werking, waarvan de kern wordt gevormd door de brandweer, het Rode Kruis en de zogeheten basisgezondheidsdien sten zoals wijkgezondheidscentra. Staatssecretaris Van Amelsvoort (binnenlandse zaken) gaat ervan uit dat de BB-organisatie een half jaar na het in werking treden van het opheffings-wetsontwerp geheel kan zijn geliquideerd. Het personeel dat bij de BB in vaste dienst is (400 man) wordt zoveel mogelijk in de nieuwe organisatie voor rampenbe strijding opgenomen. Ziekteverzuim blijft dalen DEN HAAG Het ziekte- verzuim in ons land blijft da len, zo blijkt uit gisteren ge publiceerde CBS-cijfers. Ten opzichte van het vierde kwartaal van 1984 daalde het verzuim in het vierde kwar taal van 1985 van 7.4 naar 7.1 procent. Het verzuimpercen tage voor mannen lag eind vorig jaar op 6,8 procent (0,3 procent minder dan in 1984) en voor vrouwen op negen (min een half procent). De gemiddelde verzuimduur daalde met een halve dag van 14,3 naar 13,8 dagen per geval. ting! volksgezondheid in Lim burg het overlijden ge meld van een hartpatiënt die op de wachtlijst stond om te worden geopereerd. overlijden dit jaar ongeveer veertig lijders aan een hart ziekte in ons land. Door een tijdige operatie hadden zij ge red kunnen worden. Het is ge vaarlijker om als hartpatiënt op een wachtlijst geplaatst te worden dan om te worden ge opereerd", aldus Mattart. mijl ijk alftOERMOND De ope- ht. D^atiecapaciteit voor hart patiënten in Nederland is feel te klein. Als dat nog nd opang zo blijft zouden weer posifijdelijke luchtbruggen de pottoeten worden ingesteld Volgens Mattart is dit sinds 1 omdafoor patiënten die in het januari reeds het derde sterf- drf>uitenland een hartopera- 8evaJ;. ."A,s ..het zo doorgaat, alleeriie willen ondergaan, d karPeze aanbeveling doet ichijn-tardioloog dr. A. Mattart eroor-van het St. Laurentiuszie- kenhuis in Roermond. Om Dp deze volgens hem on- 'loudbare situatie in Ne- lerland voor hartpatiën- ;n te wijzen heeft hij bij inspectie voor de swadë nacht! Ie op (Van onze zater- parlementaire redactie) dalen averi-pEN HAAG De invoering van de wet op het basisonder wijs heeft minister Deetman New-(onderwijs) de ruimte gegeven oK data vast te stellen voor ae zo- o tnervakantie in '87 in het ba- q lisonderwijs. De scholen mo- o gen daarvan niet afwijken. Tot dusver was alleen het voortge- o tet onderwijs verplicht zich 0 Kan de vastgestelde data te Houden. Volgend jaar wordt ook begonnen met een nieuwe [indeling in regio's om de va- kantiedrukte te spreiden. [et land wordt verdeeld in de d's noord, midden en zuid. provincie Z-Holland valt ider regio midden, met uit- •ndering van de gemeenten 11e a/d IJssel, Krimpen IJssel, Rotterdam. Schie- Vlaardingen, Maassluis, [Dordrecht en de Zuidholland- Ke eilanden, die onder regio tuid vallen. De nieuwe inde xing maakt de kans op zoge naamde „drielandenpunten" kleiner. Daardoor wordt voor- (comen dat gezinsleden (die t hiet allemaal in dezelfde plaats ^Tiaar school gaan), op verschil- ^ata zomervakant>e heb- -'-Voor volgend jaar zijn voor ^et basisonderwijs de volgende i-Urpata vastgesteld: P pdregi° noord: van 25 j"h tot en -met 6 september; regio mid- ru'den: van 4 juli tot en met 16 "'augustus; regio zuid: h t rnot 99 a,"T' week langer vakantie. vindt de cardioloog. Het in op bouw zijnde hartcentrum in Maastricht mag uiteindelijk niet meer dan 600 hartopera ties per jaar verrichten. Daar mee zal de druk op andere centra nauwelijks verminde ren, zo meent hij. De directeur van de Nederlandse Hartstich ting, dr. W. Stiggelbout, schrijft het langer worden van de wachtlijsten ondanks de daling van hartklachten in Nederland onder meer toe aan de arbeidstijdverkorting in de ziekenhuizen, het dreigend tekort aan gespecialiseerde verpleegkundigen en vooral aan de budgettering. Van de patiënten die op een operatie in het St. Antoniusziekenhuis in Nieuwegein wachtten zijn" er vorig jaar 21 overleden. Maar dat is volgens Stiggel bout vooral een gevolg van de voortreffelijke reputatie van dit hartcentrum: uit het hele land worden er juist de moei lijkste gevallen naartoe verwe zen en als deze patiënten op een wachtlijst komen is de kans dat ze overlijden groter. Volgens voorzitter P. van Overveld van de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging zijn de gemiddelde wachttijden in Nederland na het opheffen van de luchtbruggen in sep tember opgelopen van 4 a 4,5 tot 9 a 10 maanden. In 1985 zijn in Nederland evenveel hartoperaties uitgevoerd als in 1984, namelijk 9.000. laagse CDA V-ad 6 februari Mc. P. van Vollenhoven houdt in Joure, in het ka der van het Europees jaar van de verkeersveiligheid, een lezing voor de Bond van Plattelandsvrouwen in Friesland. Verloren Een vrachtwagen ver loor gisteren op afslag Hilversum/Vinkeveen van de A2 zijn reusach tige wielen. Omdat het overige verkeer er ook geen belangstelling voor had, liet de politie het gevaarte maar ver wijderen. Jachthaven uitgebrand In Halfweg, tussen Amsterdam en Haarlem, is vannacht de jachthaven „Swaenenburgh" uitgebrand. Er ging voor ruim 250.000 gulden aan boten steigerconstructie in vlammen op; totaal werden twintig pleziervaartuigen onherstelbaar beschadigd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. DEN HAAG Bij de behandeling van het wetsontwerp op de studiefinanciering van minister Deetman is gisteravond een fase van touwtrekken ingetreden rond een wijzigingsvoorstel van de PvdA. De oppositie stelt voor in totaal zeshonderd miljoen gul den van het totaal van de basisbeurs voor alle studenten over te hevelen naar de aanvullende beurs voor de lagere inkomens groepen. Ouders met hogere inkomens zullen dan een hogere ei gen bijdrage moeten leveren. Op zich een voorstel dat CDA-onderwijsspecialist Lansink niet op voorhand afwijst. Lansink vroeg om het oordeel van minister Deetman, die in het staartje van het debat toegaf dat het opposi- tievoorstel niet meer geld zal kosten dan zijn plannen. In het PvdA-voorstel wordt het basisbedrag voor elke uitwonen de student, ongeacht het inkomen van de ouders, 7.600 gulden. Daarvan is zes mille de basisbeurs, terwijl 1.600 gulden (rente dragend) kan worden geleend. Daarboven op komen ouderbij dragen die oplopen met het inkomen van de ouders en aanvul lende financiering in de vorm van een aanvullende beurs. Elke uitwonende student moet uiteindelijk kunnen beschikken over ruim twaalf mille per jaar. De oppositie gaat bij haar voorstel uit van een ouderbijdrage bij een inkomen vanaf 27.000 gulden. Deetman krijgt steun van VVD en CDA voor zijn voorstel om dat te stellen op 26 mille. Voordelen die Vermeend (PvdA) opsomde van het oppositie- voorstel zijn onder meer: een sterke verlaging van de studie schuld voor lagere inkomensgroepen, die in sommige gevallen neerkomt op een halvering in vergelijking met Deetmans plan nen, en een rechtvaardiger verdeling van de uiteindelijke stu dieschuld over de inkomensgroepen. Het debat is vanmiddag voortgezet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse cretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) over weegt op zijn ministerie vaker een speciale tele foonlijn te openen voor klachten en verzoeken om informatie over bepaalde problemen op het gebied van de gezondheidszorg. Hij denkt bijvoorbeeld aan de periode rond 1 april, als de vrijwillige ziekenfondsverzekering wordt opgeheven. De bewindsman is tot deze overweging gekomen op grond van de ervaringen met de spe ciale telefoonlijn die het minis terie van wvc het afgelopen weekeinde had ingesteld van wege de acties van medisch specialisten. klachtenlijn kennelijk grote behoefte heeft vc In totaal hebben 2336 i van de lijn gebruik gemaakt. die klaag- geval den over het feit dat zij niet bij ken dat er individuele onge- schade de specialisten-acties hebben aangericht kon Van der Reijden nog geen duidelijk antwoord geven. „De schade is nog niet te overzien. In ieder toe niet geble- specialist terecht konden zijn verwezen naar hun huis arts. In 41 gevallen hebben vallen hebben plaatsgevon den", aldus de staatssecretaris. Hij sprak wel het vermoeden ambtenaren van het ministerie uit dat hier en daar het imago zelf actie ondernomen door contact op te nemen met een huisarts of specialist. Op de vraag van het kamerlid Muller-van Ast (PvdA) welke de medische specialisten beschadigd is. „Waar dat zo mocht zijn zie ik dat als schade voor de volksgezondheid in het algemeen". DEN HAAG „Het lijkt wel of ons treinmaterieel op een subtropisch klimaat gebaseerd is". Deze woorden sprak het eerste-kamerlid mevrouw Baarveld-Schlaman (PvdA) giste ren tijdens de begrotingsbehandeling van verkeer en water staat. Zij constateerde dat de vertragingen in de treinenloop de laatste jaren meer regel dan uitzondering zijn. Vooral naar mate de herfstbladeren beginnen te vallen en het gaat sneeu wen. Mevrouw Baarveld reist zelf altijd per trein, hoewel, zoals zij zelf zegt, staatssecretaris Smit-Kroes haar en haar kamergenoten liever per auto ziet reizen. De PvdA-fractie in de Eerste Kamer vindt dat het voorzieningenniveau omhoog moet en dat uitbreiding één van de mogelijkheden is om het reizigersaanbod te vergroten. De minister neemt een te af wachtende houding aan, zo meent de fractie. ie da.FRIEMELS (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De gege vens uit het archiefmate riaal van wijlen luitenant kolonel Boeree staan haaks op de lezing van prins Bernhard over de zaak-King Kong. In de geautoriseerde biografie, die Alden Hatch in 1962 over de prins publiceerde, vertelt prins Bernhard over King Kong onder meer: „Ik neb hem geluk kig niet in mijn huis toe gelaten". En in een brief aan de Arnhemse auteur drs. W. Tiemens liet de prins nog in 1982 via zijn particuliere secretaris we ten, dat hij noch de leden van zijn staf vóór de Slag om Arnhem enig contact hebben gehad met King Kong. Boeree, die zich in zijn con clusies onder meer baseert op Britse bronnen, schrijft evenwel: „Alles bijeen blijkt dat het HQ (hoofdkwartier van prins Bernhard) zich met Lindemans heeft gecom promitteerd en dat men de sluier over alles heeft gewor pen" heid zou hij de Duitsers gege vens over de op handen zijn de slag om Arnhem in han den hebben gespeeld. Na te rugkeer in België heeft King Kong nog een maand lang intensief contact gehad met het hoofdkwartier van de prins. Boeree heeft de betrokken heid van de prins bij de af faire al in 1957 vastgelegd, maar deze feiten nooit naar buiten gebracht, omdat hij ze" Op nadrukkelijk en direct niet voor publicatie geschikt persoonlijk verzoek van de achtte. Die mening werd ge- prins, die daarbij te goeder deeld door de Binnenlandse trouw is afgegaan op de aan- Veiligheids Dienst (BVD), bevelingen van zijn adjudant die overigens wel een bij Kas de Graaf, werd King deze dienst berustend dossier Kong op 15 september 1944 op een geheime missie naar over de zaak-King Kong aan Boeree ter inzage heeft ver bezet Nederland gestuurd, zo strekt. De BVD tracht ook blijkt uit de archiefstukken nu nog publicatie van dit van Boeree. Bij die gelegen- dossier tegen te gaan. DEN HAAG „Ik verwacht dat ons kroonberoep zal wor den afgewezen. Toch gebruik ik deze weg, want het is uiter mate droevig dat de hier aanwezige wetenschappers niet in staat zijn om ons van een deugdelijk veiligheidsrapport te Dit zei de woordvoerder van het Delftse gemeentebestuur gisteren tegen de staatsraden van de afdeling voor de ge schillen van bestuur van de Raad van State. Zij kwamen bij een om zich te buigen over het al of niet laten voortbestaan van de nieuwe regelkamer van de kernreactor van de TH- Delft. Van een grote schare tegenstanders van de kernreactor in Delft, net beroep was in eerste instantie aangetekend door. twaalf personen en instellingen, bleek geen sprake meer. De woordvoerder van het Delftse gemeentebestuur moest giste ren helemaal alleen opboksen tegen de wetenschappers, waaronder een aantal hoogleraren van de Technische Hoge school van Delft en een drietal deskundigen van de ministe ries van economische- en sociale zaken en milieubeheer. Dat de oude strijdmakkers van de gemeente Delft, waaronder de Wereldbond Tot Behoud van Mens en Milieu, de Stroom- groep Stop Kernenergie Den Haag geen heil meer zagen in verder verzet tegen de regelkamer bij het reactorcentrum aan de Berlageweg in Delft was niet zo verwonderlijk. Vijf jaar is verstreken, nadat zij hun beroep hadden ingediend bij de Raad van State. De vereiste vergunningen zijn inmiddels afgegeven en het Interuniversitair Reactor Instituut (IRI) werkt al twee jaar met de omstreden meet- en regelkamer aan de buitenkant van de koepel van de kernreactor. De voorzitter van deze afdeling voor de geschillen van be stuur, staatsraad E.H. Toxopeus, zei dat Delft er niet op hoeft te rekenen dat, bij een eventuele afwijzing van de ver gunning voor de nieuwe regelkamer het IRI ook de gewen ste veiligheidsvoorschriften moet leveren. „Daarover gaan wij niet, dan moet U bij iemand anders zijn. Het enige dat gebeurt wanneer de vergunning wordt inge trokken, is dat de oude en misschien daarom wel gevaarlij kere meet- en regelapparatuur weer van stal wordt ge haald". De afdeling gaat zich nu over de affaire buigen en zal een advies voorleggen aan de kroon. Die beslist uiteinde lijk of de regelkamer van de kernreactor in Delft mag blij ven staan. ROTTERDAM De vier grote steden Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag willen dat mi nister Van Aardenne van economische zaken de gasprijs voor kleinver bruikers met acht cent per kubieke meter verlaagt. Dit heeft de Rotterdamse wethouder Van der Pols gisteravond meegedeeld. Hij heeft het Van Aarden ne namens de vier steden gevraagd. De vier steden vinden het uit het oogpunt van loon- en prijs- Eolitiek, en wat betreft de be- eersing van de woonlasten rechtvaardig en noodzakelijk dat de gasprijs voor de klein verbruikers omlaag gaat. De vier stellen zich achter het standpunt van de Vereniging van Exploitanten van Gasbe drijven in Nederland (Vegin), die de minister vorige week al hetzelfde vroeg. Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag blijven overigens met de Vegin van mening dat voor kleinverbrui kers hetzelfde prijsbeleid moet gelden als voor grootverbrui kers, aldus Van der Pols. De gasprijs voor de grootverbrui kers is gekoppeld aan de prijs van stookolie, terwijl die van de kleinverbruikers is gekop peld aan de prijs van de duur dere huisbrandolie. Maar ook gezien de huidige notering van de huisbrandolie is een prijs verlaging van het gas voor kleinverbruikers gerechtvaar digd, aldus Van der Pols. De Vegin heeft berekend dat wanneer ook de gasprijs voor kleinverbruikers zou zijn ge koppeld aan de priis van stookolie, het gas voor de huis houdens per 1 januari van dit jaar niet twee cent duurder was geworden maar negen cent per kubieke meter goed koper.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3