Paus tussen voormalige koppensnellers mr Pausproces bloedt langzaam dood \o t kerk en wereld Korea centrum voor derde wereldzending aan tafel weer brieven lezers beroepingen De geest uit de fles ACHTERGROND £eidóc6otuaiit WOENSDAG 5 FEBRUARI 1986 PAGINA 2 Gereformeerde kerkeraden krijgen „functionele groepen" In de kerkeraden van de Gereformeerde Kerken zou ruimte moeten komen voor „functionele groepen", dat wil zeggen voor ambtsdragers (ouderlingen of diakenen) die zich bezig houden met bepaald kerkewerk zoals pastoraat, diaconaat, zen ding of toerusting. Een voorstel om na te gaan hoe de kerkorde hiertoe moet worden aangepast, wordt in de maartzitting van de generale synode van de Gereformeerde Kerken besproken. Tot nu toe is er binnen de gereformeerde kerkeraden geen plaats voor dergelijke groepen ambtsdragers. Mensen die zijn belast met een specifieke kerkelijke taak worden nu „ambts drager met speciale opdracht". Vastenoverwegingen op KRO-radio Onder de titel „Zij echter blijven in de wereld" brengt de KRO-radio op de donderdagen 13. 20 en 27 februari en 6, 13 en 20 maart een serie van zes Vastonoverwegingen (Radio 1, 18.30 19.00). De serie wordt uitgezonden vanuit de St.-Josephkerk te Velzen-Noord en wordt verzorgd door een oecumenische werkgroep uit deze streek. Er is gekozen voor zes gedeelten uit het lijdensverhaal van Johannes en wel de hoofdstukken 17,18 en 19. De overwegingen worden gehouden door achtereenvol gens ds. G. van Doornik, pastor J. den Ouden, ds. L. Brink en de pastores A. Vooges, A. van de Weijer en J. Stuyt. Muzikale medewerking wordt verleend door het koor van de Josephpa- rochie onder leiding van P. v.d. Pol en organist J. Maréchal. Als de ouders eraan denken, dat zij ook eenmaal jong zijn geweest, zullen zij de hartstochten van hun kinderen gemakkelijker verdragen. Euripides Paus Johannes Paulus II heeft gisteren een mis op gedragen voor enkele tienduizenden bergbewo ners in het noordoosten van India, onder wie een vroegere stam van vroe gere koppensnellers. Aan boord van een MI-8 heli copter van Sovjet-makelij arriveerde de paus in het op 1524 meter hoogte ge legen Shillong, de hoofd stad van de staat Megha- laya („boven de wol ken"). De meerderheid van de bevolking in Meg- halaya is nu christelijk. „Voor mij is de paus een soort God," zei chief Neamnka Abraham, het opperhoofd van de 600 leden van de Konyak- naga-stam. Deze voormalige koppensnellers zijn nu allen tot het katholieke geloof be keerd. Het 62-jarige opper hoofd. dat twee jaar geleden was bekeerd, had in 1967 voor de laatste maal koppen ge sneld. Zijn score kwam op vijf koppen, zo liet hij via een tolk de journalisten weten. Hij had nu ruim 1.000 kilometer ge reisd om de paus te zien. De paus wees in zijn preek er -op dat het geloof de inheemse cultuur wil verrijken, niet verminken. „Het evangelie komt hier niet om te over heersen, maar om te dienen." Pogingen om het katholieke geloof te vermengen met de inheemse cultuur moeten ech ter in overleg met het Vati- caan geschieden, aldus de Onder de stammen in het noordoosten van India is van af het midden van de vorige eeuw missie bedreven, voor namelijk door Belgische Fran se paters. Dit was niet zonder risico. In 1854 werden de pa ters Kriek en Broury gedood, die door de paus „de eerste martelaren van India" wer den genoemd. Buitenlandse missionarissen werd de toegang tot het noordoostelijke gebied van India ontzegd na de oorlog tussen China en India in 1962 vanwege beschuldigingen dat zij gevoelige informatie had den doorgegeven aan de CIA. Later mochten er zelfs hele maal geen buitenlanders in het gebied komen, hoewel vo rig jaar enkele journalisten de streek mochten bezoeken. Het gebied is van groot strategisch belang voor India en grenst aan China, Bangladesh, Bur ma en Bhutan en is verbon den met de rest van India via een smalle corridor. Calcutta Later op de dag hield de paus een viering voor nog eens 200.000 mensen in Calcutta. De viering vond plaats op de Maidan, het enorme grasveld midden in de stad dat tegelijk ruimte biedt voor alle moge lijke sporten, paardenrennen, grazende geiten en schapen, politieke rallies, parade en ro mantische avondjes. Aan het einde van de Maidan, ooit een tropisch oerwoud, verrijst het indrukwekkende witmarme ren Victoria Memorial-ge- bouw ter nagedachtenis aan de Britse vorstin. In deze omgeving werd de paus tegen het invallen van de avond door bijna een half miljoen mensen begroet. De inwoners van Calcutta zijn verzot op festiviteiten. Ge wend als zij zijn aan emotio nele politieke bijeenkomsten met een hoop gekrakeel leek voor een groot aantal het tem po van de misviering te lang dradig en mogelijk te onbe- grijpelijk. De paus kijkt naar dansende stamleden die in Shillong ter begroeting aanwezig waren. Volgens een officiële schat- sen die aan de viering meede- men die een verlichte Indiase ting door de organisatoren den, bevonden zich op en lamp- droegen. Volgens de waren er aan het eind van de rond een podium dat bijna bouwer van het geheel, de be- plechtigheid nog 250.000 men- 200.000 gulden heeft gekost, langrijkste architect van de sen over. Het had de vorm van twee Westbengaalse Woningraad, De paus en de ruim 1500 men- witte opengevouwen handpal- ging het „niet alleen om een De Presbyteriaanse Kerk van Zuid-Korea, de kerk waar de helft van de Zuidkoreaanse protestanten bij is aangeslo ten, wil driehonderd mensen opleiden om als zendeling te worden uitgezonden in de derde wereld. De presbyteria nen hebben een centrum voor bestudering van wereldzen ding opgericht om de toekom stige zendelingen op te leiden. Aan onder andere Nederland se kerken en theologische fa culteiten is gevraagd steun te verlenen aan het centrum. Dr. Park Chang Wang, presi dent van het Presbyterian Se minarium en ds. Kim Yong Bock, hoofd van het sociale departement van de Raad van Kerk in Zuid-Korea, waren in ons land om hierover bespre kingen te voeren met o.a. ker ken en theologische opleidin gen. Volgens dr. Park zijn er in zijn land ongeveer tien mil joen christenen (8,5 miljoen protestanten en 1.5 miljoen katholieken). Het begin van de Presbyteriaanse kerk van Zuid-Korea ligt in de vorige eeuw. In 1884 landde de eer ste (Amerikaanse) presbyteri aanse zendingswerker. Tij dens de Chinees-Japanse oor log (rond 1894) groeide het aantal kerkleden snel. De jon ge kerk ontwikkelde een sterk zelfbewustzijn; onder in vloed van de Amerikanen legden ze veel nadruk op zelf bestuur, eigen financiering en eigen evangelisatie-inzet. Mee onder invloed van de kerk ontstond de Independent Club, een politieke beweging tegen de monarchie en de overheersing door andere na ties. Tijdens de Japanse over heersing na de oorlog van 1904 werden de presbyteria nen de voorvechters van de onafhankelijkheid. Ook toen groeide de kerk sterk. In die tijd werd ook het fundament gelegd van de huidige Presby teriaanse Kerk. In 1910 werd Korea door Japan geanne xeerd; 360 Koreaanse leiders werden gearresteerd. Negen tig procent van hen was chris ten. In 1919 sloten de christenen een verbond met onder meer de boeddhisten om zich in te zetten voor vreedzaam verzet. In die periode groeide de kerk uit tot 200.000 leden. In de dertiger jaren kwam een periode van christenvervol ging door de Japanners. De Presbyteriaanse Kerk verzet te zich met onder andere als gevolg dat het seminarie van de kerk, al in 1901 opgericht, gesloten. Na de splitsing in Noord- en Zuid-Korea verdween de kerk vrijwel in het noorden; in het zuiden kwam een nieu we bloeiperiode voor de kerk. Na de Koreaanse oorlog trok de kerk zich het lot aan van de slachtoffers. In de jaren ze ventig kwamen de militairen aan de macht en begon de kerk zich uit te spreken tegen het opkomend onrecht. Volgens ds. Kim is de kerk in Korea zo groot geworden om-, dat de kerk altijd de kant heeft gekozen van het volk; hoop gaf aan hopelozen en zich het lot aantrok van men sen die leden. De snelle groei in leden maakt een snelle groei van (theologisch) kader nodig, aldus ds. Kim. Bij dat proces heeft de kerk hulp no dig; reden om in Nederland relaties aan te gaan met ker ken, zending en theologische opleidingen. Onderzoek naar uitwerking van Pastoraal Concilie Bij uitgeverij H. Nelissen te Baarn is gisteren onder de titel Pastoraal Concilie (1966-1970). een experiment in kerkelijk leiderschap, het eerste uitgebreide onderzoek verschenen naar het befaamde Pastoraal Concilie dat meteen na het ein de van het tweede Vaticaans Concilie werd gehouden. De bis schoppen namen toen het initiatief om heel de geloofsge meenschap bij hun pastorale betrekkingen te betrekken. De belangrijkste documenten worden geanalyseerd en de deelna me eraan is grondig onderzocht. Het experiment was onder meer bedoeld om alle priesters en gelovigen te betrekken bij de toepassing van het Tweede Vaticaanse Concilie De onder zoekers, de Tilburgse godsdienstsocidloog W. Goddijn en de theologen H. Wewerinke en F. Mommers gaan na in hoeverre die doelstelling is verwezenlijkt en in welke mate de werk wijze van het Pastoraal Concilie daartoe heeft bijgedragen. Toledo wil omzetbelasting van de kerk Verontwaardigd heeft het aartsbisdom Toledo een aanslag voor omzetbelasting afgewezen. Het stadsbestuur had die op gelegd, omdat in het aartsbisdom entreegeld wordt geheven voor de bezichtiging van monumenten die in het bezit zijn van de katholieke Kerk. Naar de gemeente laat weten staat zij in haar recht, omdat in het nieuwe concordaat tussen de Spaanse staat en het Vaticaan alleen sprake is van belasting ontheffing, als een bouwwerk tot nut van het algemeen wordt gebruikt, „en dat kan van kloosters, kerken en kathedralen niet worden gezegd". Kardinaal Marcelo Gonzales, aartsbis schop van Toledo, laat het er niet bij zitten en komt in beroep tegen de aanslag. Hij wil absoluut niet dat omzetbelasting wordt geheven over het bezoeken van monumenten als het klooster San Juan de los Reyes, de St. Thomaskerk met het schilderij van Greco „Begrafenis van de graaf van Orgaz", het hospitaal Tavera, de synagoge Santa Maria la Blanca en de beroemde kathedraal van Toledo. Andere Spaanse steden met belangrijk religieus bouwkundig erfgoed hebben nog geen last gekregen met de belastingdienst. religieuze plechtigheid maar om een regelrechte show die met zo groot mogelijke perfec tie moest worden gebracht". Er is de afgelopen week in Calcutta veel publiciteit over het pausbezoek geweest om zoveel mogelijk mensen naar de Maidan te trekken. De Bengaalse Kamer van Koop handel had alle aangesloten bedrijven opgeroepen dins dagmiddag vrij te geven zodat christelijke werknemers naar de paus konden gaan. Veel scholen waren gesloten. Vandaag is de paus in Madras in het zuiden van India, waar hij onder meer bezoeken zal brengen aan een heiligdom op een bergtop en aan een kerk van de apostel Thomas die in de eerste eeuw in Madras werd gedood. Amerikaanse bisschoppen studeren op afschrikking De Amerikaanse bisschoppen conferentie heeft besloten na te gaan of de tegenwoordige nucleaire afschrikking zoals in praktijk gebracht door de Verenigde Staten, zich nog wel verdraagt met de inhoud van de pastorale brief over vrede en ontwapening, die de Amerikaanse bisschoppen in 1983 hebben doen uitgaan. In die brief spraken de bis schoppen zich uit voor een fa segewijs verlopende ontwape ning, terwijl wat de afschrik kingsmiddelen betreft niet het verkrijgen van een over wicht, maar van doelmatig heid van middelen het uit gangspunt zou moeten zijn. De nieuwe commissie staat onder voorzitterschap van kardinaal Joseph Bernardin, aartsbisschop van Chicago. Nederlandse Hervormde kerk Beroepen te Otterlo, G. van Leijen te Wilnis: te Westkapelle. F van Slooten te Sint Pancras; te Veenen- daai (deelgemeente Sola Vide) drs. J. Alma te Schoonebeek. Aangenomen: het beroep door de Generale Synode der Nederlandse Hervormde kerk tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (zendingspredikant te Managua in Nicaragua) drs. J. B. Noordergraaf, kandidaat te Utrecht, en (als zendingspredikant voor de arbeid als pastoraal medewerkster te Managua) mevr. M. J. Stout, kandi date te Utrecht; naar Goes, H. van den Heuvel te Hoogvliet. Bedankt voor Blaukapel-Groenekan, L. Schaafsma te Zuilichem-Nieu- waal; voor 's Grevelduin-Capelle en Vrijhoeve-Capelle, G. S. A. de Knegt te Huizen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Axel, E. H. van de Wei de kandidaat aldaar Beroepbaarstel- linbg: E. H.van de Weide, Piron- straat 1. 4571 VJ Axel. Gereformeerde Kerken vrij ge- Beroepen te Buitenpost, G. F.de Kimpe te Gees; te Pretoria (Zuid Afrika), (die Vrije Gereformeerde Kerke), H. Hidding te Bunschoten. Aangenomen naar Wetsinge-Sau- werd, S. W.de Boer kandidaat te Zeist die bedankte voor De Lier, Na- gele in combinatie met Creyl en voor Zuidwolde (Groningen). Be dankt voor Utrecht-Noordwest, A. O.Reitsema te Brunssum-Tree- beek. Nederlands Gereformeerde Ker ken Bedankt voor Aalten. Winterswijk en Neede, J de Jonge te Zeist. Be roepen te Maassluis W. van der Veer te Rijsbergen. Na een lange pauze is gisteren het pro ces hervat tegen diegenen die betrok ken zouden zijn geweest bij de aanslag op (le paus, op 13 mei 1981. Dit proces heeft de naam gekregen van 'Pauspro- ces'. Anderen spreken van 'proces-Ag- ca', naar de Turkse huurmoordenaar die de schoten op de paus loste en daarbij letterlijk en figuurlijk in de rug gedekt zou zijn door Bulgaren en Tur ken. Het pausproces begon vorige zomer onder enorme belangstelling uit binnen- en buiten land. Maar nu het einde in zicht komt, is het in de tot rechtszaal omgebouwde turnhal in Rome akelig kil en stil geworden. Van dit proces worden ook geen verrassende en spec taculaire ontwikkelingen meer verwacht. Wellicht worden enkele verdachte Turken of Bulgaren voor minderwaardige feiten veroor deeld. Maar dat het Hof zich officieel zal uit spreken voor het bestaan van een Bulgaarse samenzwering ('connectie') om de paus te vermoorden, gelooft niemand meer. Openbare aanklager Antonio Marini hield gisteren het eerste deel van zijn requisitoir en daarin al klonk zijn frustratie en zijn verbit tering door. Hij had het in dit proces niet ge makkelijk gehad. „Het is eigenlijk een half proces geweest", riep hij uit. „Diegenen die straks het vonnis moeten vellen zouden een duidelijker en algemener beeld van de hele zaak hebben kunnen krijgen als alle door mij aangewezen getuigen waren gehoord". De meeste en belangrijkste getuigen die Ma rini nodig gehad om zijn aanklacht te bewij zen bleken niet te ondervragen: „Ze zijn niet naar Italië gekomen, of het Hof is hen niet in het buitenland gaan opzoeken. Bekir Celenk, de Turk die vanuit Bulgarije de aanslag op de paus zou hebben geregisseerd, stierf tijdens het proces. Hij was in dit proces de belang rijkste verdachte, maar kon niet als getuige worden gehoord. Aanklager Marini diende gisteren bij het Hof opnieuw een (en waarschijnlijk wel zijn laat ste) verzoek in om samen in Turkije een ge tuige te gaan horen. Een getuige die volgens Marini documenten in het bezit heeft waaruit blijkt dat Agca destijds van de Bulgaren geld had gekregen 3000) om de paus dood te schieten. Maar het Hof vond dat er onder hand genoeg gereisd was en wees het verzoek van de aanklager af. Marini hekelde het optreden van Ali Agca en Sergei Antonov, Bulgaars luchtvaartem ployee en volgens de aanklacht het Romeinse brein achter ae aanslag. Agca had zich in dit proces „onverantwoordelijk" gedragen door momenten van helderheid en precisie af te wisselen met die van „mystiek delirium en valse krankzinnigheid". Verdachte Antonov werd door Marini verweten niet eens een reële poging gedaan te hebben enige ophelde ring te verschaffen. Openbare Aanklager Marini blijft nog vijf a zes zittingen (twee weken) aan het woord. Dan is het de beurt aan de verdediging. Het hof wil voor het eind van deze maand uit spraak doen, maar waarschijnlijk zal het be gin maart worden. CEES MANDERS Spekschnitzel, prei met appel en aardappelen amandel-griesmeelvla Als u met z'n tweeën bent dan heeft u nodig: 250 g spek lap, ei, paneermeel, zout, 25 g margarine, mespunt bloem, paprikapoeder, tomatenpuree, worcestersaus; 750 g prei, zout, 2 appels, 15 g margarine, kerrie; l/2 tot 1 kg aardappelen Verdeel de speklap in hanteerbare stukken en haal die door met 'n lepel water losgeklopt ei en door paneermeel met zout. Bak het vlees in warme margarine bruin, leg daarbij het deksel schuin op de pan omdat het vet vaak gemeen spat. Bak de bruin geworden speklappen op een klein vuur na, om ze gaar te maken. Reken een totale baktijd van twintig mi nuten. Houd het vlees op een bord warm. Bak de bloem lichtbruin in het overgebleven vet, doe weinig water bij de jus en maak hem op smaak met zout, paprika poeder. tomatenpuree en worcestersaus. Snijd de prei in de lengte door en vervolgens in dunne plak ken. Doe alleen het donkergroene deel weg. Kook de groente vijf minuten in weinig water met zout. Zet de in grove blok jes gesneden appels op met gesmolten margarine en kerrie en bak ze regelmatig voorzichtig omscheppend gaar en lichtbruin. Meng de uitgelekte prei door de gebakken appel. Breng de helft van de melk aan de kook en strooi er een mengsel van griesmeel en suiker al roerende in. Laat het mengsel onder geregeld roeren vijf minuten zacht koken. Voeg van het vuur de overige koude melk toe en laat de vla koud worden. Rooster het amandelschaafsel in een droge koekepan al roerende of onder de hete grill goudbruin, laat het op een bord uitgespreid afkoelen en strooi het over de vla. JEANNE ferdr VOOR het eerst tijdens het meer dan twintigjarig bewin^r A van de 68-jarige Ferdinand Marcos vormen verkiezingen eeijaats regelrechte bedreiging voor zijn positie als president van d(»sdr Filipijnen. Hij moet het vrijdag opnemen tegen een verrasi send eensgezinde oppositie, onder leiding van Corazon Aquir.Bn no, de 52-jarige weduwe van de in 1983 vermoorde oppositieyraaj leider Benigno Aquino. De uitslag van de verkiezingen z%ekl van grote invloed zijn, niet alleen op de toekomst van de FifcP- lipijnen, maar evenzeer op de toekomstige machtsverhouding01"^ gen in het Verre Oosten. P0 DOOR middel van onderdrukking, fraude en terreur heb.^| ben Marcos' familie en hun vrienden jarenlang de macht iif handen kunnen houden. Tegenover de enorme rijkdom vaip^ deze kleine elite staat een steeds armer wordende bevolking! De onderdrukking en de armoede zijn een goede voedingsbo^^^ dem gebleken voor het islamitische en communistische verlm zet. De middenstand en het zakenleven hebben eveneen(% van hun afkeer van Marcos blijk gegeven en ook de kathoj m lieke kerk houdt niet op schendingen van de mensenrechten aan te klagen. Tot voor kort kon president Marcos onverkort rekenen op steun van de Verenigde Staten. Op de Filipijnen bevinden "1 zich twee Amerikaanse militaire bases van groot strategisch^! belang. Het zijn. sinds de val van Zuid-Vietnam, de enige mi|l litaire steunpunten van de VS in het westelijke deel van dll Stille Oceaan. Ze vormen een vitale schakel in de 11.000 mijp^ lange bevoorradingsroute naar de Amerikaanse troepen in de Indische Oceaan. Daarnaast zijn de bases belangrijk al^OE steunpunt voor de Amerikaanse snelle interventiemacht. Dqatie VS willen deze bases koste wat het kost behouden. )atiè teel WASHINGTON, dat gebaat is bij een stabiele toestand ojjan6 de Filipijnen, lijkt tot de slotsom te zijn gekomen dat de posiÜjde tie van Marcos feitelijk onhoudbaar is. Maar ook over de poJh°e litiek onervaren Aquino hebben de VS hun twijfels, omdaf°9r zij zich nog niet heeft uitgelaten over haar plannen met drf>u^' Amerikaanse bases. Marcos zelf gelooft intussen dat alleerfie hij een communistische machtsovername in zijn land karvez< voorkomen. In werkelijkheid is zijn aanblijven waarschijn-far<^ lijk de beste garantie voor het uitbreken van een burgeroor^an log. ken! Dp ONDANKS de voorsprong die Aquino in de peilingen heeftr}0UJ hoeft niemand er overigens van op te kijken als Marcos, ar dan niet als gevolg van onregelmatigheden, de verkiezingen?0 uiteindelijk toch wint. De VS zitten dan na Cuba, Vietnam; Iran en Nicaragua opnieuw opgescheept met een kwad^™~ geest, die ze zelf uit de fles hebben opgeroepen. Zonnige perioden DE BILT (KNMI) De tem peraturen blijven beneden nul. In de nacht vriest het matig, zo rond de min zes graden en morgen overdag vriest het licht, ongeveer min 2 graden. De koude lucht wordt aange voerd in een noordoostelijke stroming, die in stand wordt gehouden door een hogedruk- gebied, dat eerst boven noord- -Rusland lag en waarvan het centrum morgen net ten wes ten van Noorwegen wordt verwacht. Drogere lucht stroomt onze kant op en er worden voor morgen zonnige perioden ver wacht. Alleen in het zuidwes ten van het land zijn er eerst nog wolkenvelden. De noord oostenwind is matig, aan de kust af en toe krachtig, in het Waddengebied mogelijk hard. Ook de komende dagen blijft de wind hoofdzakelijk uit het noordoosten waaien en het blijft daarom licht tot matig den in het noorden tot 14 gra-|§C den in het zuiden. Alpengebied: noordzijde geen\Ti sneeuw van betekenis en in het algemeen dag en nacht) vriezend weer. Zuidzijde op vrijdag wat sneeuw, op zater- j dag vrij zonnig, in de dalen 's middags lichte dooi, overi-DEh gens vriezend. £an Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: zonnige perioden. Langs de Zweedse oostkust en in oost-Denemarken ook sneeuwbuitjes. 's Middags lich te tot matige vorst, 's nachts landinwaarts in Scandinavië strenge vorst. Britse Eilanden: zonnige perio den. Voornamelijk langs de oostkust sneeuwbuien. Mid- dagtemperatuur rond 0 gra den. 's Nachts lichte en landin waarts matige vorst. Benelux en Duitsland: flinke zonnige perioden afgewisseld door wolkenvelden en moge lijk wat sneeuw van weinig betekenis, 's Middags lichte en in Duitsland ook matige vorst, 's nachts matige en meer naar het oosten ook strenge vorst. Frankrijk: in het noorden droog met zonnige perioden en overdag lichte en 's nachts ma tige vorst. Bezuiden Orleans half tot zwaar bewolkt en af en toe sneeuw, in zuid- en zuidwest Frankrijk ook regen, 's Nachts temperaturen rond nul tot enkele graden daarbo ven, 's middags tussen 3 gra den meer naar het noorden tot 10 graden bij de Middellandse Zee. Spanje en Portugal: vooral in Portugal en noord-Spanje pe rioden met regen. In zuidoost- -Spanje vooral op vrijdag zon nig. Middagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot 17 graden in zuidoost-Spanje en zuid-Portugal. Italië en Adriatische kust: in Zuid-Italie buien, in het noor den veranderlijk bewolkt en af en toe regen en sneeuw. Middagtemperatuur van 5 gra- hou "bok Tl Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten |0nd« tone Capi Blauwtje lopen Zaterdags tracht de krant on^J lezers met de extra bijlage Fin. nale te verblijden. Dat veri dient ongetwijfeld waardering en met plezier vouw ik zater-* dags de krant open om de mooie kleurenfoto's in al huri glorie te bekijken. De artike-b len erbij zijn meestal ook goed^ j Ook deze zaterdag 1 febru-1jen ari dacht ik een milieu-B vriendelijk artikel te lezenfy.j Maar, o wee, het blauw schit-*^ terde zo voor mijn ogen, dat^e€ het zien en ook het lezen een kwelling in plaats van een ge-— noegen werd. Als de opmaker^ van deze krant ons te vriend! willen houden, dan moeten ze] ons niet nog eens zo'n blauwtje] laten lopen. R. Vermeulen, DEN HAAG. (Naschrift: We zullen het ker niet blauw-blauw laten. Redactie.) FNV-ad verten tie Naar aanleiding van de be richtgeving in uw maandaagse rubriek „De gang van zaken" over de door bladen van CDA en VVD geweigerde FN V-ad vertentie, deel ik u mede dat Ff ondanks mijn wellicht wat te- rughoudende antwoord „In de Rooie Haan" op de vraag of de FNV wél advertenties van CDA of VVD op zou nemen, ik eraan hecht te verklaren dat we dergelijke advertenties zeker zouden plaatsen. Ook als in die advertenties kritiek op het FN V-programma zou wor den uitgesproken. J. Stekelenburg, vice-voorzitter FNV, AMSTERDAM.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2