Libië dreigt met kapi l Reagan op de bres voor het Amerikaanse gezin Dow Jones breekt record Prins betrokken bij affaire King Kong STORM VAN PROTESTEN NA ISRAËLISCHE ACTIE: Inrichting verloot twaalf banen Ondernemers willen minimum bedrag voor betaalcheques In de olie BON: Ceidóë 0omo/nt Woensdag 5 februari 1986, 77e jaargang no. 23417 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilg.iv.' Weslnrijem. Mioivn.letoiSijlholl Pers. Apothekereriiik 34.2312 DD Leidon. Postbus 112300 AA, tel.O'/l 122244. Voor .ibonriementen: lel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. DinM leur-hooldied.ictetii |.|.H.illew<is, Chel-reddi'leur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (mei.5% BTW) per maand f. 22,49(aul.betaling),kwartaal 1. 67,43, laar 1. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vri|dag van 18.00 lot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur lel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)l. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse nummers f. 1,10. Af en toe zon en vrijwel over al droog. In de nacht matige vorst met minimumtempera tuur omstreeks min 6 graden, overdag lichte vorst een mid- dagtemperatuur rond min 2 graden. Matige noordoosten wind, aan de kust krachtig. Zon op: 08.12; onder: 17.36. Schev. hoog water: 0.26 en 12.50; laag water. 7.54 en 21.03 GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET EN EEN COMPLETE AGENDA ARCHIEFSTUKKEN TONEN AAN: OEN HAAG /AMSTER DAM De publicatie van verdere gegevens over de aetrokkenheid van prins Bernhard bij het inzetten van de Nederlandse dub belspion Christiaan Lin demans, alias King Kong, werpt volgens geschied schrijver dr. L. de Jong in feite geen wezenlijk nieuw licht op de rol van de prins en zijn staf bij de affaire. Uit archiefmateri aal van een naaste mede werker van de prins uit die jaren, wijlen luitenant kolonel Th. Boeree, dat zich bevindt bij de sectie militaire geschiedenis van de Koninklijke Land macht in Den Haag, blijkt dat prins Bernhard, in te genstelling tot wat hij zelf leeft beweerd, in het laat ste jaar van de bezetting rechtstreeks en persoon lijk betrokken is geweest bij het inschakelen van King Kong. Dr. De Jong, die in zijn stan- daardwerk over de Tweede Wereldoorlog stelt dat het ver- 1 raad van King Kong geen ef- fect heeft gehad omdat de Duitsers hem niet geloofden, acht de publicatie van de nieu- Lindemans, Prins Bern- alias King hard Kong. we gegevens door het Haar lems Dagblad niet opzienba rend. In zijn standaardwerk heeft hij immers al het nodige geschreven over de betrok kenheid van de prins en zijn staf bij de activiteiten van King Kong. Die betrokken heid noemt hij op zich niets nieuws. „Ook voor mij staat vast, dat er van de kant van de staf van de prins pressie is uitgeoefend op de Engelsen om met King Kong in zee te gaan. Maar voor mij heeft nie mand enige reden zich te ge neren". Volgens dr. De Jong kan hooguit geconcludeerd worden, dat er van Nederland se zijde in de afgelopen jaren wel erg veel krampachtige po gingen zijn gedaan om de En gelsen de schuld te geven van het inschakelen van King Kong. Pag.3: Gegevens uit archief haaks op lezing prins Kerncentrale geopend als atoommuseum CHINON Een in 1973 stilgelegde kerncentrale in Chinon in het midden van Frankrijk is gisteren opengesteld als het eerste atoommuseum van de wereld. Met de bouw van de centrale aan de Loire was 25 jaar geleden begonnen. Het aantal bezoekers van de centrale, die is ondergebracht in de grootste staalkogel die ooit in Europa is geconstrueerd, wordt beperkt tot 250 per dag. De verbouw van de reactor tot mu seum heeft ongeveer 2,2 miljoen gulden gekost. De toegang is gratis. Dode bij ongeluk Bij een ongeluk in Gel- dermalsen is vanmorgen de chauffeur van een be stelbusje om het leven gekomen. De chauffeur, de 27-jarige J. Baars uit het Gelderse Ochten, reed achterop een met hout geladen vrachtauto. Hij was op slag dood. Het ongeluk gebeurde op de rijksweg 15 (Tiel-Rotter- dam). Volgens de politie had de bestuurder van de bestelbus niet in de ga ten dat de vrachtauto, komende vanaf een par keerterrein, met nog zeer lage snelheid op de rech ter rijstrook van de weg reed. Politie houdt man zonder rijbewijs voor 36e heer aan APELDOORN „Ik ben gewoon een pechvogel, de politie zit mij in alles dwars". Dit durft Apeldoorner Gerard Davelaar (24) van zichzelf te beweren nadat hij deze week voor de 36e keer door de politie van de weg is gehaald, zonder rijbewijs rondtoe rend in een onverzekerd autowrak. Gerard Davelaar zegt al vanaf zijn vijftiende jaar auto te rijden. Hij slaagde drie jaar la ter met glans voor het praktijkgedeelte van het rij-examen. Om dat hij naar eigen zeggen amper kan lezen en schrijven bleek het theoretische examen een onoverkomelijk obstakel. „Ik denk dat ik in de loop van de jaren wel al zo'n veertigduizend gulden ben kwijt geraakt aan in beslag genomen auto s", aldus Davelaar, die de bekeuringen nooit betaalt maar „uitzit" in een cel. „Ik heb pas nog veertien dagen uitgezeten, maar ik denk dat er nu wel weer voor een maand of twee staat. Kijk, ik rij na tuurlijk veel vaker dan ik word aangehouden. Toch overweeg ik met mijn gezin te verhuizen. De politie hier loert te veel op me". Belgbedwingers zoeken landgenoot in Chili SANTIAGO De ouders van Maar ten Visser, de Rotterdamse bergbe klimmer die sinds 12 december wordt vermist in gevaarlijk vulkaangebied in Chili, krijgen tijdens hun tweede speurtocht extra Nederlandse hulp. Hakkert, Kwant, Drent en Taselaar, de vier jongemannen die vorige maand in Chili nog als eerste Neder landers de hoogste bergtop (6.964) buiten Azië bedwongen, hebben zich spontaan aangesloten bij de zoektocht naar hun landgenoot. Bewoners in het gebied waar Visser is verdwenen, beweren iemand te hebben gezien die op hem lijkt en die zich met wilde vruchten in leven houdt. TRIPOLI Libië heeft vandaag gedreigd Ame rikaanse en Israëlische vliegtuigen te kapen als vergelding voor de on derschepping van het Libische vliegtuig door Israëlische vliegtuigen. De onderschepping werd door de Libische staatsradio een smerige en lage misdaad ge noemd. Ook drie hoog geplaatste Syriërs heb ben bekend gemaakt wraak te zullen nemen zodat „diegenen die deze misdaad hebben begaan hun lesje niet snel zullen vergeten". Het Russische persbureau TASS heeft de Verenigde Staten ervan beschuldigd medeplichtig te zijn aan het incident, maar dat werd even later door de Ameri kaanse regering ten stellig ste ontkend. De secretaris generaal van de Verenigde Naties Perez de Cuellar heeft blijk gegeven van een „diepe verontrusting" over de onderschepping die hij betitelde als „een zeer ern stige schending van de vrij heid van de burgerlucht vaart". Syrië heeft om een spoedzitting van de Veilig heidsraad gevraagd. De Israëlische luchtmacht heeft inmiddels aangeboden voor de onder schepping van het Libische toestel dat op dat moment ten oosten van Cyprus vloog op weg naar Damas cus. Tijdens de onderschep ping werden geen schoten gelost. Twee straaljagers dwongen het vliegtuigje te landen op de militaire basis Ramat David, nabij de noordelijke havenstad Hai fa. Daar werden de negen Syrische inzittenden, onder wie de vice-voorzitter van de Baathpartij Abdallah Al Ahmar, uitgebreid gefouil leerd en het toestel werd doorzocht. Daarna mocht het vliegtuig met zijn passa giers de vlucht vervolgen. Het Libische toestel werd De negen Syriërs, die in het door Israël onderschepte Libische vliegtuig zaten, stappen na c uitgebreide fouillering weer in om de vlucht naar Damascus te vervolgen. onderschept omdat Israël vermoedde dat er terroris ten aan boord waren, die aanvallen zouden beramen op Israël. Onder hen ver wachtte de luchtmacht Aboe Nidal aan te treffen, die verantwoordelijk wordt gehouden voor onder meer de bloedige aanslagen op de vliegvelden Wenen en Rome. Pag. 4: Israël maakt blun der in zoektocht naar Ni- dal HUIS TER HEIDE De di rectie van zwakzinnigenin richting de Sterrenberg in Huis ter Heide heeft gisteren letterlijk via een loterij het lot laten beslissen over de vraag wie van een groep van twintig leerlingen er in aanmerking komen voor de twaalf banen voor gediplomeerden die de inrichting te bieden heeft. De acht uitgelote leerlingen kre gen te horen dat ze moeten worden ontslagen als ze straks hun examen hebben gedaan. Volgens directeur N. Speel man van de Sterrenberg. was deze noodsprong onvermijde lijk omdat de inrichting onmo gelijk de hele groep leerlingen kan plaatsen. „We hebben vol op werk voor ze maar geen geld om ze te betalen. Dat komt door de reeks bezuini gingen van de afgelopen ja ren aldus Speelman. 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Voedsel uit de lucht het zuiden van Frankrijk zijn nog steeds 30.000 men sen van elek triciteit ver stoken. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft het van nacht in zijn jaarlijkse boodschap aan het Con gres, de State of the Union, opgenomen voor het gezin. De welvaarts cultuur heeft volgens Reagan veel schade toege bracht aan het gezin, ter wijl „het gezin en de naas te omgeving de morele kern van de samenleving en hoop voor de toekomst zijn". Hij beval een diep gaand onderzoek naar maatregelen om arme ge zinnen te kunnen helpen. Voor de rest ziet de toekomst van de VS er volgens Reagan rooskleurig uit. Hij noemde zijn State of the Union „een agenda voor de toekomst" die is gericht op het bereiken van een veiliger wereld. Daarvoor zullen de defensie-uitgaven verder moeten worden ver hoogd: in 1987 met 8,2 procent reeël. Voor het SDI-onderzoek wil Reagan in '87 bijna vijf miljard dollar, vergeleken met 2,7 miljard voor dit jaar. Dat zijn enkele cijfers uit de begro ting voor 1987, die Reagan vandaag bij het Congres heeft ingediend. In zijn enthousiast door het Congres begroette rede zei Reagan verder, dat minister van financiën James Baker moet onderzoeken of internationaal afspraken kun nen worden gemaakt over meer stabiele wisselkoersen. Reagan beloofde opnieuw de rol van de overheid te verklei nen, de belastingen niet te verhogen en de sociale zeker heid „voor de werkelijk be- hoeftigen" te beschermen. De Democratische oppositie heeft Reagan verweten dat hij in de economische problemen heeft verdoezeld. Het staat overi gens vast dat het Congres forse wijzigingen zal aanbrengen in de begroting. Een vorig jaar aangenomen wet verlangt dat in de begroting over de hele li nie bezuinigingen worden doorgevoerd om het enorme begrotingstekort terug te drin gen. (ADVERTENTIE) MEUBELS VOOR HAlf GE10 Oude Wetering - Ann Christian Art, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat 82 alhier, stopt haar toonkameraktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor de helft van de prijs. Dit betekent dat van de toch al laag geprijsde, stuk voor stuk puntgave kwaliteitsmeubelen, nog eens 50% afgaat Om u een paar voorbeelden te noemen: Originele rankenkast van 14.695,- voor f 2.350,-; prachtige eiken secretaire van 1795,- voor 1398,-; 4 zware eiken eethoekstoelen van t 1.580,- voor I 790,-; 4 grenen stoelen van 1800,- voor 1320,-; eiken tv-meubel met video mogelijkheid van t 538,- voor 1269,-; schitterende eiken schommelstoel van 1690,- voor 1 345,-. U kunt verder nog te kust en te keur in bankstellen, salontafels, eethoak- tafels, fauteuils enz. enz. Wie nu binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur 's morgens, aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdagavond koopavond NEW YORK Op de effectenbeurs van Wall Street is de Dow Jones-index voor industriële aandelen gisteren voor het eerst in de geschiedenis kort boven de grens van 1600 punten geweest. Tijdens de eerste dertig minuten steeg de Dow Jones-index met zeven punten tot 1601, waarna een daling werd ingezet tot net beneden de 1600. De levendige handel in aandelen werd veroor zaakt door de dalende olieprijzen. Er werden 176 miljoen aande len verhandeld. Twee jaar cel geëist wegens mishandeling DEN HAAG Twee jaar cel eiste de officier van justitie dinsdag voor de Haagse recht bank tegen een 21-jarige Hage- Deze zou op 25 augustus vorig jaar een Haagse souteneur en heroïinehandelaar ernstig heb ben mishandeld. Ook zou de B. de handelaar van drieduizend gulden en een doosje heroïne- poeder hebben beroofd. Vol gens de officier van justitie had de man al eerder mensen mishandeld en was gevange nisstraf daarom noodzakelijk. De advocaat betoogde echter dat de handelaar de mishande ling zelf had uitgelokt. Zijn cliënt zou alleen uit noodweer hebben gehandeld. De rechtbank doet dinsdag 18 februari uitspraak. DEN HAAG Er moet een minimum bedrag verplicht worden gesteld voor het uitschrijven van betaalcheques. Voor winkeliers is het zo langzamerhand ondoenlijk om de hele administratieve rompslomp af te handelen voor betalingen die steeds vaker de tien gulden niet te boven gaan. Het NCOV en het KNOV zullen binnenkort daarom banken, PTT en andere belanghebbenden uitnodigen voor een gesprek, zo hebben woordvoerders van bei de werkgeversorganisaties vandaag bekendgemaakt. Bij het NCOV (Nederlands Christelijk Ondernemersverbond) en KNOV (Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond) komen steeds vaker klachten van winkeliers binnen over lange rijen bij de kassa's, nu steeds meer mensen ook voor kleine aankopen cheques uitschrijven. Volgens woordvoer Van der Maas van het KNOV dreigt de situatie uit de hand te lopen. Bovendien bestaat de vrees dat de administratiekosten, wanneer ze voor de banken te hoog worden, uiteindelijk op de klant of ondernemer worden afgewenteld. De Consumentenbond heeft bezwaren tegen een „betaalgrens" omdat zulks de mogelijkheden van het betalingsverkeer ernstig beperkt. De problemen moeten volgens de bond opgelost worden door speciale kassa's voor chequebetalingen aan te wijzen. Dat is nog eens een pak van ons hart. We kunnen 185 d de Kamer laten weten. En dank zij de Leidse Courant weten we zulke dingen natuurlijk meteen ook. Niet dat we er één nacht van die 185 wakker van zouden liggen als we het niet wisten, maar we willen nu eenmaal uitgebreid over van alles geïnformeerd worden. Dus ook over de olie. De olievoorraad blijkt sinds 1981 elk jaar wel iets af te nemen. Maar daar staat tegenover, dat het lezersbestand van de Leidse Courant toeneemt. En de olie is nog lang niet op de bon, de Leidse Courant gek genoeg wel: kijk maar eens hier vlak onder. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend sr postzegel opsturen naar mant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. cm een proefabonnement worden geweigerd. i

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1