CcidócSomont Schade aan Groenhazengracht binnen enkele maanden vergoed STAD OMGEVING ALLER LEKDS) BONDEN WILLEN OVERLEG jil ET ARAMCO HERVATTEN EINDE VAN AL JAREN SLEPENDE AFFAIRE IN ZICHT Marrokaanse partij nieuw bij verkiezingen gemeenteraad Consternatie over de lijstvolgorde Restauratie wagenmakerij snel van start P. Dankert en W. Van Eekelen praten over EG Auto vliegt uit bocht EIDEN De vakbonden willen het overleg met de directie van [ramco hervatten. Het Arabisch /Amerikaanse olieconcern, dat p Leiden is gevestigd, is van plan 370 werknemers te ontslaan, forige week schortten de vakbonden het overleg op, omdat Iramco geen duidelijkheid wilde verschaffen over het sociaal ~|an ten behoeve van de werknemers, die ontslagen worden. Op .e vergaderingen van FNV en NCHP bleek gisteren dat de leden rillen dat de bonden weer aan de onderhandelingstafel gaan zit- Ln met directie. FNV-districtsbestuurder P. de Groot: „Wij zijn pjreid het overleg met Aramco te hervatten mits de directie iets bieden heeft. Het is onze bedoeling de onzekerheid voor de •erknemers of zij wel of niet ontslagen worden, weg te nemen, i de tweede plaats willen we zorgen voor een goed sociaal plan. Ie ontslagen werknemers zullen voor een groot deel jonger dan h jaar zijn. Daarvan zal een aantal niet snel aan de slag komen. J)ie komen dan uiteindelijk in de bijstand terecht. Vooral voor die lensen moet een voorziening getroffen worden". Hogere Agrarische School bij Leiden LEIDEN/BLEISWIJK De Hogere Agrarische School (HAS) komt in ieder geval in de driehoek Delft-Leiden-Zoetermeer. Dit zei mr. S. Patijn, Com missaris van de Koningin in Zuid-Holland gistermor gen bij de opening van de 13e Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs (NTV) in Bleiswijk. Volgens Patijn is goed moet voor de zomer beklonken zijn. De nieuwe school zou dan binnen drie jaar kunnen beginnen. Patijn zei verder tijdens zijn openingsrede dat een goede watervoorziening en een goede wegenstructuur onontbeerlijk zijn voor een gunstige ontwikkeling van de tuinbouw. Hij noemde de Nederlandse tuin bouw van groot belang, niet alleen voor Zuid-Hol land, maar voor heel Nederland. Met name prees hij de innoverende functie en de grote bijdrage aan de nationale welvaart van deze bedrijfstak. Illegale videobanden in beslag genomen LEIDEN De Leid- se politie heeft giste ren in samenwerking met de Buma Stemra 124 illegale videoban den in beslag geno men. De videoban den kwamen uit een videotheek aan de Vinkweg. De 35-jari- ge videotheekhouder krijgt een proces ver baal. Nu ook luidspreker bij moskee Rembrandtstraat LEIDEN De moskee aan de Rembrandtstraat gaat vanaf vrijdag de Marokkaanse gelovigen via een luidspreker oproepen voor gebed. Vorige week vond hetzelfde plaats bij het Turkse ge bedshuis aan de Hooigracht. De Stichting Mos lims Groep, die gebruik maakt van de moskee aan de Rembrandtstraat, heeft nu ook toestem ming gekregen om via een luidspreker de gelovi gen op te roepen. De gebedsomroeping heeft elke vrijdag tussen 12.00 en 14.00 uur plaats, geduren de drie minuten. Aanstaande vrijdag zal om 13.00 uur de stem van de Marokkaanse mudin, de geestelijk voorganger, te horen zijn. Het ge bruik van de luidspreker heeft de eerstkomende zes maanden plaats bij wijze van proef. Ruim een maand voor het verstrijken van die termijn, wordt bekeken of het omroepen per luidspreker kan worden voortgezet. LEIDEN Het einde van de moeilijkheden rond de verzakkingen van de huizen aan de Groenhazengracht is in zicht. Twee jaar geleden verzakten een aantal panden bij vernieuwing van de walkanten. De gemeente moest toen zelfs stalen stutten aan brengen om instorting van de woningen te voorkomen. Anderhalf jaar na beëindiging van de werkzaamheden ver wacht gemeenteambte naar L. Barend regt, dat nu binnen enkele maan den de schade aan de ei genaren van de huizen zal zijn vergoed. Wanneer de verzekerings maatschappij niet binnen korte termijn tot betaling overgaat, zal de gemeente de «hadebedragen voorlopig uit eigen zak betalen. Baren- dregt: „Het is natuurlijk een zaak tussen gemeente en ei genaren. Die hebben met de verzekeringsmaatschappij ei genlijk niets te maken' De schade -- die al ettelijke Het pand van de Stichting Leidse Studenhuisvesting aan de Groenhazengracht, waarin ook bakkerij Streng is gevestigd. De bakker moet zijn zaak tijdelijk verplaatsen naar containers, die boven de gracht worden geplaatst. miljoenen bedraagt wordt overigens met de dag groter. De Stichting Leidse Studen tenhuisvesting (SLSH). eige naar van het pand waarin ook bakker Streng is geves tigd, derft dagelijks huurin komsten. Enkele studenten kamers in het beschadigde pand blijken moeilijk ver huurbaar te zijn. Daarbij dreigt de stichting een subsi die voor renovatie van het pand mis te lopen. De gelde lijke bijdrage van het rijk wordt namelijk alleen uitge keerd, wanneer de de restau ratie van de bedrijfsruimte annex woning voor een be paalde datum begonnen is. Wanneer studentenhuisves ting dat bedrag misloopt, wordt ook die schade op de veroorzakers van de verzak kingen aan de Groenhazen gracht verhaald. Directeur A. Htibben van de SLSH ziet het zover echter niet komen. Hij verwacht ook, dat de hele affaire rond de uitbetaling van de schade in de loop van het jaar geregeld wordt. Met de uitbetaling van de schade is de hele zaak nog niet afgedaan. Vooral bakker C. Streng moet de nodigfe voorzieningen treffen om zijn zaak te kunnen voortzet ten. Omdat in het pand bouwkundige voorzieningen moeten worden getroffen, dient Streng de zaak te ont ruimen. Boven de gracht worden dan op stalen binten drie containers opgesteld, waarin hij zijn bedrijf kan voortzetten. De totale kosten van die operatie liggen rond de half miljoen gulden. De bakker zal ongeveer tien maanden de duur van de herstelwerkzaamheden gebruik moeten maken van de noodvoorzieningen. Streng heeft ook tijdens de bouw al de nodige schade op gelopen: „In de winter '83-'84 was de zaak nauwelijks be reikbaar. De klanten moes ten via een smal pad mijn vinkel zien te bereiken. -* er werd daar dan ook nog eens regelmatig gegraven voor het verleggen van lei dingen. De ene week kwam de PTT, een week later brak de waterleiding de boel weer j'-'i open en weer een paar dagen I later begon het EBR weer te graven. Daarbij kwam de kleding van sommige klan ten onder de vlekken te zit ten door rondvliegende olie- druppels, afkomstig van de hei-installatie, die bij de werkzaamheden werd ge- bruikt". Alle door de bakker gebruik te ruimtes vertpnen inmid dels scheuren. De Keurings dienst van Waren wilde al dat de bakker daar maatrege len tegen nam. Streng: „Ik geef hier geen cent aart uit. Ik heb de keuringsdienst naar de gemeente doorge stuurd.". De Leidse bakker heeft geen goed woord over voor de ge meente: „Je wordt toch van het kastje naar de muur ge stuurd. Eind 1985 zou de zaak rond zijn, is mij mondeling toegezegd. Voor een zaken- pand is dit allemaal een slechte zaak. Ik denk ook dat als dit C&A of V&D was ge beurd, de hele affaire al lang geregeld war" Musical Theatergroep Pommodoro brengt vrijdagmiddag in clubhuis Matilo aan de Zaan- straat 126 de musical „Een koffertje met geld" op de planken. De voorstelling, die speciaal is bedoeld voor 55- plussers, begint om twee uur. De toegangsprijs bedraagt één gulden vijftig. Het stuk speelt zich af in een bejaar denhuis waar een bewoonster verdwijnt terwijl in de con versatiezaal een radiopro gramma wordt opgenomen. LVC De Rotterdamse band Many More treedt vrijdag op in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66. De band is naar eigen zeggen: „een gele genheids band waarvoor steeds meer gelegenheden komen". Dc band eindige bij de „Grote Prijs van Neder land" op de tweede plaats. De band speelt vanaf 's avonds elf uur. Zaterdag treden drie groepen op. Als eerste treedt If op. Daarna komt Sowiso, een punkband uit Wormer. De hoofdact is de Londense band Alternative TV. De eer ste band begint om half elf. De toegang bedraagt zes gul den vijftig. MTS De Christelijke Middelbaar Technische School aan het Lammenschanspark 5 houdt Tarot. donderdag 6 februari een open huis. Iedereen kan van 19 tot 21 uur de school bezoe ken om kennis te maken met de werkplaatsen. Leerlingen verzorgen demonstraties en geven tekst en uitleg. Musical Op 6 en 7 februari voeren leerlingen van de scholenge-. meenschap De Vlietschans een musical op. De titel van de opvoering luidt „Eerlijk heid duurt het langst". Het is mogelijk vooraf kaarten te reserveren (telefoonnummer: 769243). Ook is het mogelijk toegangsbewijzen aan de zaal te kopen. De toegang bi draagt tweeënhalve gulden. Oproep De Stichting Dienstencen trum roept vrijwilligers op voor activiteiten ten behoeve van ouderen. Het centrum zoekt mensen voor vervoer (tegen vergoeding), bood schappen doen, voorlezen, wandelen met rolstoelgebrui kers, enzovoort. Aanmeldin- fen bij het Dienstencentrum innenstad, Hooigracht 32, tel. 143503. Tarot De heer Volker start eind fe bruari met een cursus Tarot. De Tarot is een uit oorspron kelijk 21 kaarten bestaande gereedschapskist. Met deze kaarten zou men een beter inzicht in zijn of haar levens situatie kunnen krijgen. Op de cursus, die in het Engels wordt gegeven, leert men on der meer hoe men de kaarten voor zichzelf en anderen kan leggen. Meer inlichtingen zijn verkrijgbaar op telefoon nummer 071-134966. LEIDEN Op het laatste jhippertje heeft zich bij de l ■'meente nog een nieuwe k lnemer aan de verkie- ngen voor een nieuwe [emeenteraad aangemeld, "et is een naamloze partij ie getrokken wordt door Leidenaar M. El-Kei- raouani. De nieuwe partij ?ou zich met name richten op de buitenlanders die dit jaar voor het eerst aan de verkiezingen deel mo gen nemen. Voor het overige deden zich bij de indiening van de kandi datenlijsten gisteren op het Stadhuis weinig verrassingen voor. Of het moet zijn dat de Partij tot bevordering van be tere Volkshuisvesting tegen LEIDEN Maakt het wat uit of als je partij als vierde of vijfde op het stembiljet^ wordt genoemd? Ogenschijnlijk niet, tenzij de partij in kwestie zeer eerzuchtig is en waarde hecht aan een hoog nummer of wanneer je bijvoorbeeld je verkie zingsaffiches met lijstnummer al gedrukt hebt. Deze beide zaken waren gisteren de oorzaak van de nodige consternatie bij de inschrijving van de kandidatenlijsten op het gemeentehuis. De volgorde van de partijen wordt name lijk bepaald door het aantal handtekeningen van zittende gemeenteraadsleden die een partij weet te verzamelen. In de praktijk betekent dit dat de omvang van de raadsfractie be palend is voor het lijstnummer van de partij. Slechts wan neer twee partijen evenveel handtekeningen hebben, moet J er om een nummer geloot worden. Maar in de Leidse raad I zijn alle fracties verschillend van omvangen de lijstvolgorde leek dus al bij voorbaat vast te staan. Totdat bleek dat het (voormalige CPN)raadslid Jan Brands zijn handtekening aan de Socialistische Partij had uitge leend. De SP werd hiermee gelijkwaardig aan D66 en deze twee stond dus een loting te wachten. Met de kans dat de SP I een hoger lijstnummer zou bekomen dan D66. Dat werd pro- I gressief Leiden wat te gortig en PvdA-raadslid Corrie Snel- I ders werd opgetrommeld om D66 van de benodigde derde I handtekening te voorzien. Hierdoor deed zich echter het probleem voor dat D66 even veel handtekeningen had verzameld als Links Leiden waar door tussen deze twee geloot zou moeten worden. Hetgeen natuurlijk niet de bedoeling was geweest. Geen nood, PvdA- fractievoorzitter Marietie van der Molen was bereid Links Leiden een helpende hand(tekening) toe te steken. Waar- I mee dankzij een overschot aan socialistische handtekenin- I gen de verhoudingen op het stembiljet weer waren recht ge- trokken. Overigens werd ook in lagere regionen druk om handteke ningen gezeurd. EVP-lijsttrekker Hans van Dam klopte bij de drie grote partijen aan om een handtekening om zo in ieder geval boven de Centrumpartij te komen. Zonder suc ces overigens. Voor de nieuwelingen zal het uiteindelijk toch op de loting aankomen. alle verwachtingen in, toen deelneemt aan de verkiezin gen in Leiden. De lijsstrekker is vooralsnog een inwoner van Alphen. Mocht de partij een zetel halen, zal deze worden bezet door een Leidse afge vaardigde. De partij die zich liet registreren onder de naam „God met ons" leverde geen kandidatenlijst in en zal dus niet mee doen. Ook in Wasse naar, Voorschoten en Oegst- geest, waar „God met ons" zich had laten registreren, heeft de partij geen kandida tenlijst ingediend. Het aantal deelnemende par tijen in Leiden is hiermee ge komen op dertien een voor Leiden ongekend hoog aantal. Behalve PvdA, VVD, CDA, D66, Links Leiden en de SP die momenteel reeds in de ge meenteraad vertegenwoordigd zijn dingen ook de Midden partij, Leiden weer gezellig, de EVP, de combinatie SGP/GPV/RPF en de Cen trumpartij naar een raadszetel mee. Volgende week' stelt het hoofdstembureau definitief vast welke partijen deel mo gen nemen aan de verkiezin gen. Dit wordt echter be schouwd als een formele aan gelegenheid daar er nauwe lijks redenen kunnen zijn om een partij van deelname aan de verkiezingen af te houden. Dat in tegenstelling tot vier jaar geleden, toen het hoofd stembureau nog kon besluiten de Volksunie van deelname uit te sluiten wegens het onder valse voorwendselen verzame len van handtekeningen. Uit sluiting kan nu slechts nog plaats nebben wanneer er door partijen procedurefouten zijn gemaakt en, zoals het er nu reeds naar uit ziet, is dat dit keer bij geen van de partijen die zich hebben aangemeld, het geval. Morgen wordt door het cen traal stembureau geloot over de volgorde van de partijen op het stembiljet. Het gaat dan met name om de partijen die nog geen zetel in de gemeente raad hebben. Van de overigen staat de volgorde reeds vast. kti In juni van dit jaar werd de inventaris van de wagenmakerij naar eiders overgebracht. VERBOUWD TOT MUSEUM EN APPARTEMENTEN LEIDEN De financie ring is nog niet geheel rond, maar toch gaat de restauratie van de oude rijtuig- en wagenmakerij van wijlen J.J.N. de Groot aan de Oude Varken markt 13 mogelijk al dit voorjaar van start. De werkplaats wordt in oude luister hersteld en open gesteld als wagenmakers- museum en op de eerste en tweede verdieping ko men vijf woningen voor eenpersoonshuishoudens. De totale kosten schom melen tussen de zeven en acht ton. Om aan het benodigde geld te komen, zijn drie bronnen aan geboord: de gemeente Leiden, het ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) en het Eu ropese Fonds. De laatste heeft een verzoek om geld afgewe zen, maar dit iaar wordt ae po ging herhaald. Het ministerie van VROM is bereid de wo ningen mee te financieren. Nu het in Brussel gevestigde Eu ropese Fonds voorlopig niet over de brug komt, is het plan opgevat de gemeente het ont brekende bedrag voor te laten schieten. De oude wagenmakerij werd vorig jaar eigendom van de ge meente. Leiden kocht het ge bouw met complete inventaris voor zo'n honderdduizend gul den van de Evangelisch-Lu- therse Gemeente te Leiden. Die had de wagenmakerij ge ërfd van J.J.N. de Groot, na dat deze in maart 1985 op 84- jarige leeftijd was overleden. De Groot was met afstand de laatste wagenmaker van Lei den. Van 1922 tot 1984 oefende hii dit ambacht uit in zijn ka rakteristieke werkplaats aan de Oude Varkenmarkt. Het bijzondere is, dat de in ventaris en het gebouwtje de laatste vijftig jaar totaal niet zijn veranderd. Allerlei oude gereedschappen zijn bewaard gebleven. Zo zijn er een schaafmachine uit 1923, een lintzaag uit 1971, een antieke houtdraaibank en een boorma chine van voor 1922 aanwezig. Verder is er nog een groot aantal handgereedschappen. Sinds het pand in 1917 door de vader van De Groot werd ver bouwd, zijn er nauwelijks ver anderingen aangebracht. Momenteel wordt overwogen het nieuwe museumpje onder te brengen in een stichting en mogelijk wordt het toezicht toevertrouwd aan de Rein- wardt Academie (de school voor museologie). Tevens wordt gedacht om de bewo ners die de vijf appartementen betrekken bij het wagenma kersmuseum te betrekken. LEIDEN Staatsecretaris W. van Ekelen, europarlementa riër P. Dankert en C. Trojan (chef van het kabinet van eu ropees commissaris Andries- sen) zijn de drie deelnemers aan een forum dat donderdag avond 6 februari in de Stads gehoorzaal in Leiden wordt gehouden. Het drietal zal zich bezighouden met het Neder landse voorzitterschap van de Europese Gemeenschap. Dit voorzitterschap wisselt elk half jaar en momenteel han teert Nederland de voorzitters hamer. De toegang is gratis. LEIDEN Een 45-jarige au tomobilist uit Nieuwegein is gistermorgen omstreeks tien uur gewond geraakt toen hij op de afslag Rijksweg 4 naar Zoeterwoude en Leiden uit de bocht vloog. De man kwam in de berm terecht en reed ver keersborden omver. Toen hij weer op de weg kwam sloeg de auto enkele malen over de kop. De man is met hoofdletsel naar het Academisch Zieken huis overgebracht. De auto werd totaal vernield. Nieuwe voorzitter voor Ons Belang LEIDEN De woning bouwvereniging „Ons Be lang" heeft een nieuwe voor zitter. Met ingang van 1 fe bruari is de heer H. de Lange de heer Van Heijningen op gevolgd als voorzitter. De le denvergadering heeft zich daartoe onlangs uitgespro ken. De heer van Heijningen was wegens privé-omstan- digheden niet langer is staat zijn voorzitterschap te ver vullen. Hij blijft als lid van de Raad van Commissarissen verbonden aan de woning bouwvereniging.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13