Gratis bus door binnenstad op zaterdag en koopavond i „Schade verhalen is niet te doen" STAD OMGEVING RECLAMEZUIL VRIJBRIEF 3 LANDSCHAPS- H VERVUILING Centraal meldpunt voor klachten over renovatie ALLER LEI(DS) Onderzoek naar ziekteverzuim bij Endegeest Bank in Stevenshof PLAN VAN PVDA-RAADSLID MOET WINKELS MEER KLANTEN BEZORGEN Centraal Wonen bijna klaar Prins Piet baas in Leiden Man bekneld bij Sikkens DINSDAG 4 FEBRUARI 1986 PAGINA 9 ï°^|oorschotnota's onnodig ;EIDEN Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) vindt iet niet nodig de maandelijkse voorschotnota's te verla gen nu de prijs van elektriciteit lager Is uitgevallen dan y rt Was verwacht. Het EBR stelt zich op het standpunt dat Pj» je prijsverlaging van elektriciteit wordt gecompenseerd door de verhoging van de gasprijs. flet gemeenteraadslid J. van Meijgaarden, die deze zaak aan de orde stelde, is echter niet tevreden met het ant- f woord van het EBR. Hij heeft om een principe-uit spraak over verlaging van de voorschotnota's gevraagd omdat er volgens hem rekening mee gehouden dient te gorden dat ook de gasprijs nog wordt verlaagd. Boven dien is hij het niet eens met de berekeningen van het energiebedrijf. Het gemiddelde huishouden in Leiden betaalt maandelijks een voorschot aan het EBR van cir ca 250 gulden. Door de prijsschommelingen van gas en elektriciteit zou de consument, volgens het EBR, maan delijks twee gulden goedkoper uit zijn. andrc n, hel el zijn Forum afgelast LEIDEN De forum discussie over studen tenvoorzieningen, die vanavond in sociëteit Minerva zou worden gehouden, gaat niet door. Het forum was opgezet door de sa menwerkende Leidse studentenverenigin gen. De reden van het annuleren is het feit, dat de leden van de Tweede Kamer die toegezegd hadden aan de discussie deel te ne men, allert verstek moeten laten gaan we gens een ingelast Ka merdebat. Oplichtster sociale dienst aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren een 35-jarige Leidse vrouw aangehouden, die in de periode juni 1979 tot maart 1980 de sociale dienst voor zo'n 14.000 gulden heeft opgelicht. De vrouw had niet door gegeven dat zij was ge trouwd en dat haar man een baan had. De vrouw kreeg in die pe riode een uitkering. LEIDEN De Rabo bank heeft gisteren in De Stevenshof een filiaal geopend. Het nieuwe bankje is on dergebracht in een caravan die vlak bij de winkel van Albert Heyn staat. Aan het eind van dit jaar krijgt de bank een definitieve vestiging in winkelcentrum Stevensbloem. Fietser aangereden LEIDEN Een 25-jarige Lei- denaar is gisteravond om streeks elf uur licht gewond geraakt toen hij op de Heren straat door een 43-jarige Leid se automobilist was aangere den. De jongen, die op zijn fiets reed, kwam te vallen maar de automobilist reed ge woon door. Een oplettende ge tuige noteerde echter het ken teken van de auto, waarna de politie de man enige tijd later in zijn woning kon aanhouden. De man bleek dronken te zijn. Hij krijgt processen verbaal voor het doorrijden na een on geval, het iemand in hulpeloze toestand achterlaten en het rij den onder invloed van alcohol. LEIDEN Het PvdA- raadslid J. van Meijgaar den heeft een plan ge maakt voor een gratis busdienst door de bin nenstad op donderdag avond en op zaterdag. De bus zou met een frequen tie van een kwartier moeten gaan rijden en de parkeercentra aan de rand van de binnenstad met het winkelgebied moeten verbinden. Het is de bedoeling dat het bedrijfsleven het project financiert. Van Meijgaar den heeft het op ruim 67.000 gulden per jaar gecalculeerd. Van Meijgaarden ontleend zijn idee aan de gratis borrel- bus die tijdens de kroegen tocht in de Leidse Jazzweek door de stad rijdt. „De bin nenstad is relatief groot. Van de parkeergarages en -terrei nen naar het hart van Leiden is het dan ook een aardig eind lopen", constateert het raadslid. Zijn voorstel is om de bus via de Breestraat, het Kort Ra penburg, de Langegracht en de Hooigracht te laten rijden. De bus passeert hierdoor drie grote parkeergelegenheden: de Sandersgarage/Garen- markt, het parkeerterrein bij Molen de Valk en de toe komstige garage op het Ir. Driessenplein/Kaasmarkt. In deze route zijn zeven halte plaatsen opgenomen. Het vervoer per city-ringbus is gratis om het gebruik ervan zo aantrekkelijk mogelijk te maken. „Deze busdienst biedt de consument de mogelijk heid de auto aan de rand van de binnenstad te parkeren om per bus verder te reizen. Het bereik van het winke lende publiek wordt hierdoor groter waardoor de winke liers een groter potentieel aan klanten krijgen", aldus Van Meijgaarden. Van Meijgaarden wil twee bussen in continu-dienst in zetten. Dit zou beteken dat de wachttijd maximaal t in- tig minuten is. Wordt in de toekomst de Breestraat voor doorgaand verkeer afgeslo ten, kan deze terug gebracht worden tot tien minuten. De NZH, die de busdienst moet gaan uitvoeren, heeft zich volgens het raadslid ra zend enthousiast getoond. De busmaatschappij ziet- in de city-ring bus geen concurrent voor bestaande buslijnen maar verwacht dat het de ge bruikers zal stimuleren ook bij andere gelegenheden van het openbaar vervoer ge bruik te maken. De kosten van het project be dragen, volgens opgave van de NZH, ruim 67.000 gulden. Van Meijgaarden vindt dat ondernemend Leiden deze voor haar rekening moeten nemen. „De aantrekkelijk heid van het winkelbestand wordt vergroot. De kosten zullen door omzet-verhoging ongetwijfeld worden terug verdiend", verwacht Van Meijgaarden. Hij heeft wet houder J. Fase (economische zaken) bereid gevonden de ondernemers hierover te be naderen. j iHuisarts Crul wijst reactie gemeente af: trou- jdig". endig öccuT- LEIDEN Huisarts B.V.M. ig. Tel. Crul noemt de reactie van de gemeente op zijn actie tegen Jde reclamezuil aan de Ples- manlaan een „indekkende op somming van gevolgde proce- ren 'en dures en argumenten die bij 07203. ijadere beschouwing mank gaan". B en W schreven Crul èind vorige week, dat men geen aanleiding ziet de om- Streden mast met de rokende ëowboy weg te halen. Zo vindt Crul de vergelijking j <ian de Plesmanlaan en Schip- s Tfl( hol, die de gemeente maakt, van hoogmoedswaanzin getui gen. „Ons gerestaureerde mu- Seumstadje Leiden is niet te vergelijken met de 'gateway to Europe' oftewel Schiphol". Ook vindt Crul niet, zoals de betrokken ambtenaar opmerk- te, dat de zuil een zekere allu re geeft aan de^stad. „Bij allure van een stadsingang stel ik mij iets anders voor", aldus Crul in zijn brief aan de Leidse kranten. Over het feit dat de bouwplannen voor de recla mezuil voor iedereen ter inza ge hebben gelegen, zegt de huisarts dat de plannen welis waar ter inzage lagen, maar zonder de huidige schaalver- grotende reclame erop. „Geen enkele Leidse burger zal zich bij een 'ter inzage liggend bouwplan voor een reclame zuil' hebben gerealiseerd, dat het om een dergelijk monster ging". De huisarts hoopt dat andere gemeenten van Leiden zullen „Bij allure van een stadsingang stel ik mij iets anders voor", aldus de Leidse huisarts Crul. leren en „niet ook een twintig jarige vrijbrief voor land schapsvervuiling" zullen afge ven. Ook hoopt Crul dat de ge meente de reclameplaat ver vangt. Tenslotte haalt Crul dë uitzending van Kees van Koo- ten en Wim de Bie van afgelo pen zondagavond aan, waarin het tweetal aandacht besteed de aan de Leidse reclamezuil. Crul beschrijft die uitzending waarin de „directeur van de sigarettenfabriek zegt een ge meente gevonden te hebben, die erin is gestonken om de su pervogelverschrikker die het landschap verkankert en agressief reclame maakt voor een stompzinnig produkt, te plaatsen". oeft aat- LEIDEN Er komt ééri cen traal meldpunt voor klachten over renovatie en groot onder houd. Dat is een van de maat regelen, waarmee het college in W problemen rond Renovatie en onderhoud van woningen hoopt in te dam men. Het meldpunt zou dit jaar van start moeten gaan. Het plan van het college van B en W, waarover de raadscom missie volkshuisvesting zich nog moet uitspreken, komt Voort uit een initiatiefvoorstel van de fractie van Links Lei den. Deze groepering binnen de gemeenteraad achtervolgt het college van B en W al ja ren met voorstellen, die de klachten moeten verminderen over de manier, waarop in Leiden de renovatie en het groot onderhoud van wonin gen worden uitgevoerd. In de praktijk zal het meld punt bestaan uit één ambte naar die de klachten doorgeeft aan de afdeling waar ze thuis horen. De gemeente zal bin nenkort een telefoonnummer bekendmaken waarmee het meldpunt bereikt kan worden. Het meldpunt moet de ver snippering van binnengeko men klachten voorkomen. „Nu komen klachten vaak bij allerlei verschillende afdelin gen binnen en dan bestaat al tijd de kans, dat het niet de goede persoon bereikt en er dus niet op de klacht wordt gereageerd", aldus een woord voerder van de gemeente. Hij problemen over hun huisves ting onmiddellijk de telefoon grijpen om de klacht bij het centrale meldpunt te depone ren. „In eerste instantie dient men zich te vervoegen bij het team, dat het desbetreffende renovatieproject begeleidt". Als dat niet werkt, zou pas het meldpunt ingeschakeld moe ten worden. Het centrale meldpunt is al leen bedoeld voor het indienen van klachten over lopende of pas afgeronde renovatieprojec ten. „In alle andere gevallen, dient de huurder zich gewoon te melden bij de verhuurder, in veel gevallen de woning bouwvereniging", aldus de woordvoerder van de gemeen te. Het college van B en W heeft overigens nog meer maatrege len in gedachte om de renova tie en het groot onderhoud te verbeterën. Zo zou de controle beter geregeld moeten worden, door het vergroten van het aantal ambtenaren, dat zich er mee bezighoudt. Tarantella De volksdansclub Tarantella in het Leids Vrijetijds Cen trum begint morgen wéér met de halfjaarlijkse cursus sen. De lessen worden gege ven door Yvonne Knijnen- burg. Voor inlichtigen: tel. \TÖ71-123377. In forma tie-a vond Het herinrichtingsplan voor een deel van de Hoge Mors- weg wordt op woensdag ge presenteerd. In het gebouw Morschwijkkunnen de be- vanaf acht uur ken nen van de plannen voor het gedeelte tussen Aquamarijnstraat en Tur kooislaan. CDJA Mevrouw R. Oomen, die na mens het CDA in de tweede kamer zit, spreekt morgen op een bijeenkomst van het CDJA. De lezing wordt ge houden in het Gulden Vlies aan de Breestraat 125 en be gint om acht uur. Het CDJA (de jongerenafdeling van het CDA) Leiden en omstreken heeft overigens een bestuurs wisseling ondergaan. De lei ding ziet er nu zo uit: B.J. van Miltenburg (voorzitter), J. W. Sap (secretaris), E. Roe mer (penningmeester), R.C.L. Strijk (algemeen adjunct) en J.F.M. Akkerman algemeen adjunct). Filmochtend Het Leidse volkshuis ver toont morgen de film „Ot en Sien in Zambia". In deze film wordt antwoord gezocht op de vraag of vrouwen in de derde wereld van ontwikke lingshulp profiteren. Het pro gramma begint om half tien in het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk. Concert K&O Het bekende duo Han Ka- paan (hobo) en Henk Briër (piano) geeft woensdagavond een concert in de Kapelzaal van K&O. Op het program ma staan composities van Krumpholtz, Schumann, Laurischkus, Debussy, An- dreissen en Ben-Haim. Het concert begint om kwart over acht. Kaarten zijn ver krijgbaar bij K&O, tel 141141. De Zaak De Zaak speelt woensdag i de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest het stuk „Iphi- geneia in Aulis" van Euripe- des. Legeraanvoerder A ga- wordt voor de keu- gesteld. De voorstelling jen (zonder pauze) begint om kwart over acht. Een toe gangskaartje kost vijftien gulden, voor de 2e rang is dat negen gulden. CJP'ers en houders van een Pas 65 moe ten ook negen gulden beta- Autodief aangehouden ZOETERWOUDE/LEIDEN Een Duitser is gisteren tegen de lamp gelopen nadat hij in Zoeterwoude-Rijndijk een auto had gestolen. De man reed iets na drie uur vanuit Zoeterwou- de door Leiden heen en werd door de gemeentepolitie van die stad aangehouden. In de auto bleek de man bovendien nog een dolk, een samurai- zwaard, een alarmpistool en een gaspistool te hebben. Die wapens zijn in beslag genomen en de man is ingesloten in het Leidse politiebureau. Eind'deze of begin volgende maand krijgen de bewoners van deze woningen aan de Geregracht hun sleutel. De huizen staan op het terrein van het voormalige PTT-kantoor, dat kon verdwijnen toen de post de nieuwbouw op de Schipholweg in gebruik nam. Niet alleen het oude postkantoor, dat in houten noodgebouwen was ondergebracht, maar ook het parkeerter rein er vlak voor, moest het veld ruimen voor de huizen. Het gaat totaal om 71 woningen, waarvan er 49 zijn bestemd voor het Centraal Wonen project. LEIDEN De Bedrijfs Geneeskundige Dienst gaat een onderzoek instel len naar de oorzaken van het grote ziekteverzuim onder het personeel van het psychiatrisch zieken huis Endegeest. Dit ge beurt op verzoek van wet houder F. Kuijers van maatschappelijke aangele genheden, volksgezond heid en cultuur en de di rectie van Endegeest. Het ziekteverzuim zit bij sommige afdelingen boven, zelfs zeer ruim, het gemid delde ziektepercentage in Nederland bij soortgelijke in stellingen. Hierover werd al eerder in de commissie maat schappelijke aangelegenhe den gesproken. De wethou der kondigde toen de komst van dit onderzoek aan. Gekozen is nu voor een te amgericht onderzoek, omdat het ziekteverzuim per afde ling nogal verschilt. Er wordt begonnen bij de teams met het hoogste ziektever zuim. Aan de hand van gege vens op de dossiers van de werknemers, die de BGD be zit, wil men een eerste analy se maken. De uit deze analy se voortvloeiende gegevens zullen anoniem verwerkt worden en zijn bedoeld om een eerste algemene indruk van de situatie te geven. Naar aanleiding van deze eerste indruk wordt met de werknemers één en ander besproken. Aan de orde ko men zaken als werkklimaat, stijl van leidinggeven en ar beidsomstandigheden. Daar na zal de bedrijfsarts een be zoek brengen en de informa tie die daar weer uit komt, moet met de andere gege vens een beeld geven van de oorzaak van het vele ziekte verzuim. Na afloop zal een rapport worden opgesteld met aanbevelingen voor ver betering van de situatie. Het rapport zal worden overhan digd aan de directie van En degeest en de Medezeggen- schapscommisie. ACTIE SPECIALISTEN IN REGIO LEIDEN RUSTIG VERLOPEN (Vervolg van pagina 3) LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDER DORP „Zoiets is niet te doen". Dat is het argu ment van de ziekenhuizen in de Leidse regio om de schade, die is ontstaan door de specialistenactie, niet te verhalen op de veroorzakers ervan. De heer J.H. Sissing, alge meen directeur van het Alphense ziekenhuis Rij noord noemt het leggen van schadeclaims niet de moeite waard. „De specia listen krijgen het' zelf op hun dak. Het ziekenhuis heeft toch gewoon moeten doordraaien", aldus Sis sing. De actie is in de Leidse regio zonder pro blemen verlopen. Ook de heer M.P. Hennink, directeur van het Diacones- senziekenhuis in Leiden, zegt dat schadeclaims tegen specia listen nog niet worden over wogen. „Bij een eventuele her haling van de acties zullen we ons nader bezinnen". Een actie van meer dan één dag zal veel meer schade opleveren dan nu het geval is, meent Hennink. Volgens hem is er door de ac tie van gisteren sprake van maar heel weinig schade om dat patiënten niet eerder zijn opgenomen. De heer W. Rombout, alge meen directeur van het Elisa beth Ziekenhuis in Leider dorp, zegt dat eerst moet blij ken dat er schade is geleden. „Dat is tot nu toe niet zo". Rombout voegt eraan toe dat iedere klacht van patiënten over de actie zal worden beke ken. De specialist H. Snijder van het Leiderdorpse zieken huis meent dat het leggen van schadeclaims moeilijk lijkt. Hij noemt 'de claims blufpoker. De actie van specialisten is in de vier ziekenhuizen in de Leidse regio bijzonder rustig verlopen. Patiënten die toch kwamen opdagen voor hun af spraak zijn bijna allemaal ge holpen. „Maar ik hoop dat het hier wel bij blijft", meent Hen nink van het Diaconessenhuis. „We hebben ons nu neutraal opgesteld, maar bij nieuwe ac ties zullen we de zaak opnieuw bekijken. Sissing van Rijnoord zegt dat er door de actie mooi de tijd was om andere zaken af te handelen. „Maar de rest van de week wordt het vreselijk druk". Patiënten die maandag een afspraak in Rijnoord had den, worden deze week alle maal nog geholpen, belooft Sissing. In het Academisch Ziekenhuis (waarvan de specialisten soli dair waren met de actie) werd gisteren maar 50 procent van de operaties uitgevoerd. Dit betekende overigens niet dat patiënten die rekenden op een operatie, plotseling te horen kregen dat het niet door zou gaan. Het AZL plant de opera ties een week van te voren. Op woensdag worden de patiënten opgeroepen, vrijdag worden ze opgenomen en op maandag gaan ze onder het mes. Omdat men wist van de actie is vorig week 50 procent van de pa tiënten niet opgeroepen. De woordvoerder van het AZL schat dat 40 procent van de polikliniekpatiënten niet is ge komen. LEIDEN Ook Leiden kan inmiddels niet meer ontkomen aan het carnaval. Burgemeester C. Goekoop overhandigt vrijdagavond de sleutel van de stad aan „Prins Piet de eer ste". Samen met „Prinses Coby" regeert hij de carnavalsda gen over Leiden, althans het Antonius-clubhuis. Daar begin nen de festiviteiten zaterdagavond met een carnavalsbal. De Leidse olijkerds, verzameld in carnavalsvereniging De Hut spotten, worden bij dat openingsfeest muzikaal'begeleid door de „Kluutschuppers". De Hutspotten brengen maandag een „flitsend carnavalsprogramma" in een drietal bejaardente huizen. Op die dag heeft ook het carnaval voor kinderen en gehandicapten plaats, 's Avonds komen de „Kluutschup pers" er weer aan te pas om met het „Doordouwersbal" af te SASSENHEIM Een 45-jari- ge medewerker van Sikkens in Sassenheim is gisteravond zeer ernstig gewond geraakt bij een bedrijfsongeval. Rond zes uur raakte hij door ëen nog onbekende oorzaak bekneld tussen de vloer en een van de produktiemachines, een kogel molen. De man werd met een bekkenfractuur, enkele gebro ken ribben, een longbeschadi ging en en vleeswond in de rug opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Na een spoedoperatie is hij buiten

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9