imman gaat een boek schrijven Van Gennip klaar voor WK-toernooi Voetbalprofs kiezen Van Basten tot speler van het jaar Rechterhand op Uithof hoopt op titel van Visser AJAX WERKT NIET SAMEN MET FILMNET Zaalvoetbaltopper eindigt onbeslist SPORT WERELD .onder loep EINDHOVEN WINT VAN TILBURG Ceid&eGoimwt DINSDAG 4 FEBRUARI 1986 PAGINA 7 experiment met |chip uitgesteld IEERENVEEN De intrede iran de computerchip in het marathon-schaatsen is uitge beld. Zaterdag tijdens de ma rathon van Heerenveen zou vorden geëxperimenteerd met chips. Dit bleek moeilijker dan Aanvankelijk werd aangeno men. De wedstrijdleiding van de schaatsmarathons kampt [elkens met problemen in het lijhouden van de afgelegde onden. De computer biedt taoralsnog geen uitkomst. De narathon van Heerenveen zaterdag werd vervroegd naar de middag. Het aanvang- kuur wordt drie uur. Van Veen nieuwe dames- basketeoach AMSTERDAM Mein- dert van Veen wordt de nieuwe bondscoach van het Nederlands damesbas ketbalteam. Hij is op het ogenblik nog coach van Den Helder. Van Veen volgt Rob de Vries op. Van Veens eerste doel is het kwalificatie-toernooi voor het Europees kampioen schap in september in Fin land. Nederland speelt in één poule met Hongarije, Finland en Groot-Brittan- nië. Profwielrenners maken kilometers op home- trainers MAISONNEUVE Na de schaatsen- rijders in Davos hebben de wielren ners in trainingskamp te Frankrijk last van buitengewone weersomstan digheden. De ploegen van Raas en Post konden gisteren in de Ardèche de weg niet op vanwege aanhoudende 'regenval. De ploeg van Raas maakte kilometers op meegevoerde home- -trainers. Het hotel van de ploeg Raas in Mai- sonneuve werd gisteren volgeboekt met mensen uit de streek, die door het slechte weer in hun eigen huizen zon der electriciteit en verwarming kwa men te zitten. GROTE VRAAG NAAR DOELVERDEDIGERS DEN HAAG Drie clubs uit het betaalde voetbal hebben dringend behoefte aan een doelverdediger. De arbeidsmarkt hééft op dit moment echter weinig keepers in de aanbieding doordat Jan Jongbloed, Jan-Willem van Ede en Theo Snelders al voor de winterstop werden uitgeschakeld. De Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal heeft daarom een rondschrijven aan de clubs gestuurd met de vraag of misschien ergens een doelman over is. „Wellicht", schrijft de Stichting aan de clubs, „beschikt u op dit moment over een doelverdediger, die in eerste instantie tot het einde van het lopende seizoen elders gebruikt kan worden. Op korte ter mijn is dringend behoefte aan een doelman op eer- ste-divisieniveau, die direct inzetbaar is. Daarnaast zoeken wij twee doelverdedigers die door twee clubs, uit de ere- en eerste divisie, achter de hand gehouden kunnen worden". Neuberger is voor kleine Bundesliga AVELLINO Herman Neuberger, voorzit ter van de Westduitse voetbalbond, wil het aantal clubs in de twee Bundesligaé terug brengen van 38 naar 32. Neuberger gaf die mening gisteren tijdens een bijeenkomst te Vietri sul Mare, waar de ploeg van Beckenbauer zich voorbereidt op de wedstrijd van morgen tegen Italië. De DFB wil niet alleen het aantal wedstrij den terugbrengen, er wordt bovendien ge streefd naar een onderbreking van drie maanden in de winter, een kortere zomer- pauze en een nationaal kampioenschap zaal voetbal. Neuberger wil het aantal verenigin gen in de beide divisies verkleinen tot zes tien aan het einde van het seizoen 1987/1988. De eerste Bundesliga telt nu achttien verenigingen, de tweede twintig. ZEIST Ajax heeft zich aangesloten bij de clubs uit het betaalde voetbal, die hun thuiswedstrijden niet aan Filmnet voor abonneetelevisie beschikbaar stel len. De landskampioen is verontwaardigd over de handel naar het buitenland die Filmnet bedrijft met Nederlandse wedstrijden! Ajax heeft gecönstateerd dat de Nederlandse maat schappij de wedstrijd tegen Excelsior heeft aan'gebo- den aan Screensport uit Engeland, waar de club zelf al een principe-overeenkomst mee had gesloten. De actie van Ajax sluit aan bij de bezwaren die de KNVB heeft tegen Filmnet, dat onlangs een Engelse wedstrijd op het scherm heeft gebracht. Volgens de KNVB is het recht van dergelijke uitzendingen niet vastgelegd in de overeenkomst, die aan het begin van het seizoen werd afgesloten. ïA RUÏNEREN VAN WINNENDE STELLING IN LEGENDE PARTU TEGEN JOESOEPOV [TILBURG Met een Vermetelheiddie niet is vrij te pleiten van kami kaze-neigingen, heeft Jan Timman een einde ge- imaakt aan zijn kansen op de wereldtitel schaken. Moe en teleurgesteld ruï neerde hij gisteren tot verbijstering van zijn se condanten Andersson en ILobron in de negende partij van de tweekamp tegen Joesoepov een goe de stelling in enkele zet ten. Met mat in het voor uitzicht gaf hij op de 24e zet op, waardoor de twee kamp vroegtijdig eindigde met een overwinning van 6-3 voor de Russische grootmeester. Timman: „Geen moment heb ik het idee gehad, dat ik enige greep op de match had. Negen partijen lang niet. Dat is me nog nooit eerder overkomen". Vermoeidheid en gebrek aan voorbereiding; de factoren, die al van tevoren in zijn nadeel spraken, eisten onverbiddelijk hun tol en maakten, dat de match tussen op papier gelijk- waardigen wel heel sterk in zijn nadeel uitviel. Zoals ook Joesoepóv direkt bereid was te beamen. Secondant Andersson zei het zo: De echte Jan Tim-r man heeft men hier in Tilburg in het geheel niet aan het werk gezien. Neem de laatste partij. Daarin bereikt hij een goede positie in het soort ge compliceerde stellingen, waar.r in hij normaal gesproken op zijn best is. Wat gebeurt er? Hij verdedigt zich helemaal niet en laat zich mat zetten. Zo'n verschrikkelijke score van vier nederlagen in vijf partijen is hem in jaren niet overkomen. Dat kan alleen maar door oververmoeidheid komen". Joesoepov na zijn plaatsing voor de halve finales tegen zijn landgenoot Sokolov: „Timman heeft precies de goe de leeftijd om bij de volgende WK-cyclus weer een grote kanshebber te zijn", was zijn troost. De partij verliep als volgt: Jan Timman verlaat het strijdgewoel, nadat hij door opnieuw een nederlaag werd uit geschakeld. Timman kondigde aan, dat hij voorlopig ver verwijderd blijft van het wedstrijdschaak en zich zal zetten aan het schrij- 3. Pbl-c3, d7-d5;"4. c4xd5, Pf6xd5;~5. Te8-d8; ven van een boek. Over scha- e2-e4, Pd5xc3; 6. b2xc3, Lf8-g7; 7. h5xg6, f7xg6; 21. Thlxl ken uiteraard. Lfl-c4, J>7-b6; 8. pdl;f3, 0-0; 9. Df3-f7+. Lh8-g7; 23. Lg5-f6, Td8-g{ (Ned); Grünfeld-In- DEN HAAG Yvonne van Gennip zal zaterdag in Den Haag deelnemen aan het toer nooi om het wereldkampioen schap schaatsen voor dames. Uit het onderzoek dat KNSB-arts Maarten Koorn- neef gisteren verrichtte, bleek dat Van Gennip voldoende hersteld is van een virusinfec tie om op de deelnemerslijst voor het toernooi te worden geplaatst. „Of ze dit weekeinde volledig fit is, moeten we afwachten", verklaarde Koornneef. „Op dit moment is ze fit genoeg om te worden ingeschreven. Ze her stelt snel. Maar vorm kun je nu eenmaal niet afdwingen". Griep en een later optredende oorontsteking weerhielden de Haarlemse er van afgelopen weekeinde mee te doen aan de nationale titelstrijd in Assen. Naast Van Gennip, die inmid dels de training heeft hervat maar nog veel last heeft van de oorontsteking, bestaat de Nederlandse ploeg uit Neder lands kampioene Ria Visser, Marieke Stam en Petra Mool- huizen. Reserve is Thea Lim- bach. De selectiewedstrijd voor het toernooi om het wereldkampi oenschap sprint is verplaatst naar Haarlem. De deelnemers aan de selectie wedstrijden, die donderdag en- vrijdag worden gehouden, zijn: Jan Ykema (Harlingen), Tjerk Terpstra (Engelum), Hans Kaats (Houten), Jan Nieuwen- huizen (Nieuwkoop), Bouke Jonkman (St. Nicolaasga), Lieuwe de Boer (Ureterp), Hans Janssen (Delft) en Frits Schalij (Weesp). EINDHOVEN De Ne derlandse voetbalprofs hebben gisteravond de Ajacied Marco van Basten jgekozen tot beste speler van 1985. De bij deze on derscheiding behorende trofee werd de topscorer van het Nederlandse voet- 'bal uitgereikt door staats secretaris Van der Reijden van WVC. Dit gebeurde tijdens het tweede door de spelersvakbond georgani seerde Profvoetbalgala in de Jubileumhal in Eind hoven. Van Basten dankte de onder scheiding aan de winst in de slotverkiezing, waarbij de voetbalprofs ook konden stem men op de PSV'er Ruud Gul- lit, die vorig jaar tijdens het eerste Profvoetbalgala werd gekozen tot beste speler van jaar 1984, en Van Bastens club genoot Gerald Vanenburg. Er werden gisteravond nog vier onderscheidingen uitge reikt. Zo werd Martin Jol van FC Den Haag gekozen tot de beste speler van de eerste divi sie. De "libero van de Haagse ploeg bleef bij de slotverkie zing Jerry Cooke van De Graafschap en zijn clubgenoot Remco Boere voor. Frans van Rooy van PSV kreeg de on derscheiding voor het beste ta lent van het afgelopen jaar. Hij werd verkozen boven Marco van Basten en John van Loen van FC Utrecht. De Amster dammer Bep Thomas werd door de Nederlandse voetbal profs gekozen tot beste scheidsrechter van het jaar. Hij versloeg in de slotverkie zing Ignacè van Swieten, die vorig jaar werd gekozen tot beste scheidsrechter van 1984, en Henk van Ettekoven. Nieuw was ditmaal de per sprijs voor de persoon, die zich het meest verdienstelijk heeft gemaakt voor het Nederlandse betaalde voetbal. De keus van de dertien journalisten viel op technisch directeur Johan Cruijff van Ajax. Hij ontving de bij deze onderscheiding be horende trofee uit handen van Herman Kuiphof. LEIDEN De interregionale topper tussen Zwartewolf en [Datarex leverde geen winnaar op: 2-2. Glasbergen kwam in diezelfde klasse met de hak- iken over de sloot bij FC Grovo :(3-4), terwijl De Rozet er tegen FV Snoekie niet aan te pas kwam: 3-8. Cleijn Duin zorgde !in de Leidse zaalvoetbalhoofd- jklasse voor een forse verras sing. De Katwijkse hekkeslui- ter klopte titelpretendent THB Boys met 4-3. Zwartewolf sloeg in de topper met Datarex als eerste toe. Henny Koet bezorgde de Leid se koploper een 1-0 marge. Vervolgens was het de beurt aan Datarex, zodat de rust met een 2-1 voorsprong voor de thuisploeg aanbrak. Na de her vatting was het voornamelijk het gedisciplineerd spelende Zwartewolf dat de zaalvoetbal-, klok^ sloeg. Het was Koet die de verdiende gelijkmaker op het bord schoot. Doelpogingen van Peter Gijsman en weer Koet stuitten in de resterende speeltijd af op het houtwerk van Datarex. Frans Stouten la ter: „Vooraf zou ik hebben ge tekend voor een gelijkspel. Nu vind ik dat we te weinig heb ben gekregen". Glasbergen leek al in de eerste periode voldoende afstand te hebben genomen van FC Gro vo. De door Peter Hogewoning persoonlijk gerealiseerde 3-0 voorsprong bij rust zag er al thans betrouwbaar uit. Maar bleek dat dus niet te zijn. Hoe wel Glasbergen ook na de pau ze de toon aangaf, was het Grovo dat via Cees Bonefaas, Cock van Weerlee en Ron Be- kooy scoorde: 3-3. De verdien de zege werd een minuut voor tijd toch nog een feit. Weer Peter Hogewoning trof doel. Hoofdklasse Nadat THB Boys de leiding had genomen in het duel met Cleijn Duin, was het de beurt aan de Katwijkers om te sco ren. Wim Guyt 1 nivelleerde nog voor de pauze de achter stand, terwijl Wim Huug Haas noot en Amerik van Duiven voorde na de pauze raak scho ten. THB Boys gaf echter niet op en werkte zich weer op ge lijke hoogte: 3-3. De vierde Cleijn Duingoal (van Peter van der Boon) kwamen de Lissers evenwel niet meer te boven: 4-3. Wim Diels, John Jansen en Ed Griffioen doel puntten voor THB. Voetbal De voor zondag 9 februari vastgestelde wedstrijd Sparta - Haarlem is door de KNVB tot een nader te bepa len datum uitgesteld. Zaalhandbal De nationale zaalhandbalploeg (heren) ver sloeg in de oefencampagne voor het toernooi om de we reldtitel voor C-landen Swift Arnhem met 40-25. Volleybal Petra Laverman van landskampioen Olympus is door bondscoach Peter Murphy toegevoegd aan de se- lektie van het Nederlandse da mes volleybalteam voor Cint- ha Boersma van Martinus. -- J „De wedstrijden zijn zwaar der, spectaculairder en har der. Er moet een chef zijn. Sinds Sercu weg is zijn de zesdaagsen honderd percent anders. Hij was de chef, de man die alles binnen en bui ten de baan regelde, de koers in de hand hield. Het chef schap moet je afdwingen door je kwaliteiten. Sercu kon alles, hij had de benen, de hersens en vooral het cha risma. Hij kon dwars door combines heen rijden. Tegen hem stond je machteloos. Hij was voor mij een god. Nu is Pijnen een beetje de chef, hij zou de chef moeten zijn. Maar hij kan het niet. Pijnen is misschien een betere ren ner dan Sercu, maar hij heeft niet die uitstraling, het over wicht. Hij mist dat charis- „Ik maak me geen zorgen. Ik ben niet met Feyenoord ge trouwd. Ik heb wat aanbie dingen van andere clubs, maar ik wil niet dreigen. Mijn leven gaat ook volgend seizoen wel door. Al moet ik wel zeggen dat ik dit seizoen bij Feyenoord nog geen mo ment echt enthousiast ben geweest. Dat komt, omdat ik het in Fafié eigenlijk nooit heb zien zitten. Ik heb tot nu toe twee keer het eerste ejftal gecoacht. In de uitwedstrijd tegen Utrecht en in de Kuip tegen Fortuna Sittard. De re sultaten zijn1 bekend. Maar ja, dan komt Fafié weer en dan gaat het roer weer om. Hij doet er dus niets mee. Maar ik ben niet iemand die aan de poten van de stoel van de hoofdtrainer gaat zagen. Daarom heb ik me ook bij de situatie neergelegd". „Over mijn toekomstige functie praten we woensdag na Ajax-MVV. Het zal onge twijfeld enorm afwijken van de manier waarop ik vroeger gewend was bij Ajax te wer ken. Johan heeft een roula- tie-systeem opgezet. Het zal wel neerkomen op een deel amateur-, een deel jeugd- en een deel selectiewerk. Ik ben ervan overtuigd dat Cruijff de club weer terugbrengt naar de Europese top. Want Ajax heeft de top in huis. Bo vendien, de mensen komen weer kijken, dat is toch een bewijs dat hij op de goede weg zit. Trouwens, Ajax be tekent nog altijd wat in Euro pa. Als jij op vakantie gaat naar Spanje en je deelt in een kroeg foto's van Ajax uit. heb je geheid een leuke avond. Nog altijd". „Vanenburg en Van Basten? Dan praten we over de beste twee van Nederland. Voor PSV is het onmogelijk om Emiel Hopman aan spelers van Ajax te ko men. Maar wat is beter voor de Nederlandse competitie? Dat Valke, Duut, Vanenburg, Van Basten en Rijkaard naar het buitenland vertrekken of dat zij bij de top-drie van Ne derland terecht komen? Ro nald Koeman naar PSV? Ik kan met de hand op mijn hart verklaren, dat het niet waar is. Geloof mij nou: met nog geen enkele speler heb ben wij enig contact". (Technisch directeur Hans Kraay van PSV in de Tele graaf) „Rugby is een contactsport. Dus is het gemakkelijk om, als de scheidsrechter niet kijkt, om je heen te slaan of te schoppen. Daarom is er ook de gedragscode: je mag hard zijn, maar wees wel eer lijk. Wat er nu gebeurt is heel duidelijk fout. Er is laatst nog iemand met een trap in de nieren het zieken huis ingeschopt". En: „Bij de 30 a 50 agressievelingen zit ten ook internationals. Het gaat toch al niet zo goed met de rugbysport, maar hierdoor zijn we helemaal verkeerd bezig. Rugby is een amateur sport - het moet toch zo zijn dat je 's anderendaags ge woon naar je werk kunt". (Rugbycoach Dave Haynes in het Algemeen Dagblad) „Als schaatscommentator bij televisiebeelden heb ik me altijd geremd gevoeld. Ik mocht bij voortreffelijke prestaties enthousiasme nooit echt uiten. Het commentaar moest sober zijn. Dat heb ik steeds als storend ervaren. Trouwens, ik vind toch dat veel mensen in de Neder landse sportjournalistiek de neiging hebben een interna tionaal succes te bagatellise ren. Als we winnen, ook bij voetbal en andere sporten, dan zijn de buitenlanders kennelijk niet erg sterk ge weest en als we verliezen dan waren de Nederlandse coaches fout, de bestuurders slappelingen en de sporters lammelingen. Het is nooit goed. Als commentator werd ik niet meer gevraagd om budgettaire redenen bij de NOS, die medewerkers van buiten afstootte. In mijn functies bij de KNSB kan ik nu geen commentaar leve ren. Dat is uitgesloten. Het spijt me echter wel, dat er bij de schaatscommentatoren op de beeldbuis nu een schaats- deskundige ontbreekt. Er worden de laatste tijd helaas nog al wat fouten gemaakt". „Er moet wat veranderen bij Hans Kraay de allrounders, dat is duide lijk. Als je hoort wat de ma rathonjongens verdienen en als je weet dat wij tijdens het trainingskamp de afgelopen zomer onze melk bij het eten zelf moesten betalen, omdat er geen geld was, dan begrijp je dat er ietsscheef zit. De condities waaronder wij onze sport bedrijven moeten beter worden. Het gaat niet langer aan om ons overal in de goedkoopste hotelletjes te stoppen met het risico dat het eten niet van voldoende kwaliteit is. Daar train je niet het hele jaar voor. Als ik ooit terugga naar de marathon wil ik net zo veel verdienen als Hilbert van der Duim nu. Dertigduizend gulden als bar sis-contract? Zo-iets ja. En misschien nog wel meer. Ik heb toch bewezen dat ik als marathonrijder een heel pe loton naar mijn hand kan zetten". (Kernploeglid schaatsen Emiel Hopman in het Pa rool) Georgette van der Loos rekent op veel publiek komend weekeinde bij het WK schaatsen dames in Den Haag. DEN HAAG Georget te van der Loos is op De Uithof de rechterhand van directeur Hans Künz. In het Zuidhol lands schaatscentrum is het op het ogenblik spits uur. Men is druk in de weer met de laatste voor bereidingen voor het we reldkampioenschap voor dames dat komend weekeinde wordt gehou den. Georgette van der Loos heeft de leiding over onder andere de kassa-diensten. Zij moet er voor zorgen dat de kaartver koop straks bij het schaats centrum een goed verloop krijgt: „Bij zo'n WK ben je natuur lijk erg betrokken. Maar ik zal er niet veel van zien, om dat het daar te druk voor is. Dat is natuurlijk wel jammer, maar het is niet anders. Graag had ik Ria Visser zien rijden. Ik werk nu negen jaar op De Uithof en ik heb Ria in haar beginjaren hier mee gemaakt. Het is een pracht meid. Vroeger kwam ze altijd bij ons op kantoor een praatje maken en een kopje koffie drinken. Maar sinds de tijd dat ze in Almere woont traint ze niet meer op onze baan en dat is natuurlijk erg jammer. Voor Ria Visser hoop ik dat ze wereldkam pioene gaat worden, maar dat is natuurlijk geen eenvoudige Op de voet volgt Van der Loos, „is een vriendelijk evement voor De Uithof. Heel anders dan bij voorbeeld ijshockey. De men sen komen met dekens en stoeltjes het stadion in. Ze gaan vroeg van huis en heb ben het nodige geduld. Stuk voor stuk gewoon aardige Georgette van der Loos volgt het schaatsen in de dagbla den op de voet. „Het is altijd leuk als je iets over schaat sers leest die hier op De Uit hof trainen en met wie je da- gelijk in aanraking komt. Want één ding is wel duide lijk er is op het ogenblik erg veel talent dat op De Uithof heeft leren schaatsen". Georgette van der Loos hoopt bij het wereldkampi oenschap voor dames op erg veel publiek. „Zo druk als enkele jaren terug bij het EK heren zal het natuurlijk niet worden. Toen waren er zes tienduizend toeschouwers per dag. De Uithof heeft komend weekeinde bij de WK vijf kassa's open. Stuk voor stuk kunnen de meisjes in de kas sa erg snel werken. Als het moet kan elke kassa zo'n dui zend kaarten per uur verko pen. Maar dat is denk ik niet nodig. Maar het publiek is in elk geval snel binnen „Zo'n WK schaatsen", ver- Natuurlijk maakt Georgette van der Loos leuke dingen mee. „Er zijn natuurlijk altijd mensen, die met korting naar binnen willen. Er kwam eens een student medicijnen uit Leiden aan de kassa én die vroeg dat ook. Dat kon ech ter niet. Hij maakte zich nog al kwaad en vertelde: Het is niet te hopen dat je ooit bij mij onder het mes komt. Toen moest ik wel vreselijk lachen Zelf is Georgette van der Loos bijna nooit op het ijs te vinden. „Ik werk hier negen jaar en ik heb misschien ne gen keer op het ijs gestaan. Ik kan schaatsen, maar vraag niet hoe. Maar de meeste mensen, die hier werken schaatsen zelf niet. Al is onze directeur natuurlijk een gun stige uitzondering. Hij rijdt nog steeds marathons bij de A-rijders en daar zijn we na tuurlijk wel een beetje trots °PARTHUR VAN RIJSWIJK EINDHOVEN In de Neder landse ijshockeycompetitie slechts heeft Kemphanen Eindhoven gisteravond met 8-7 (4-3, 2-2, 2-2) gewonnen van Tilburg Trappers. Het was een span nende, maar bovenal sportieve wejstrijd. Scheidsrechter Toe- vingston, Van Ooyen en Lours scoorden tweemaal voor Eind hoven, Patterson was met drie treffers topscorer voor Trap pers. Door dit resultaat werd de ven 14-16; 4. Tilburg 14-16; 5. Geleen 14-15; 6. Nijmegen 14-14; 7. Amsterdam 14-14; 8. Den Haag 14-9; 9. Den Bosch

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7