a Zuid-Europa krabbelt onder sneeuw vandaan F rontli jnstaten botsen met EG over Zuid-Afrika Neil Armstrong onderzoekt ramp met ruimteveer Berli jnse brug opnieuw centraal in spionnenruil VS veronrust over uitslag verkiezingen Filipijnen Aanklacht tegen Kohl wegens Flick-affaire Reagan wil meer geld voor Pentagon Aruba praat met Exxon over raffinaderij „Star Wars in '93 verouderd' WINTERSTORMEN RAZEN NAAR HET OOSTEN KLM ONDERZOEKT JUMBO'S OP SCHEUREN IN ROMP •INAj' BUITENLAND QeidóaOowiarit DINSDAG 4 FEBRUARI 1986 PAGINA 5 WASHINGTON POST ONTHULT: (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Gedurende de komende vijf jaar zullen de Amerikaanse defensie- ■ruitgaven met veertig procent stijgen en zullen ook de uitgaven voor het ruimtevaart- programma aanzienlijk worden verhoogd. Dat staat, volgens het gezaghebbende dag blad Washington Post, in de begrotingsvoorstellen die president Reagan vannacht aan het Congres zal overhandigen. Op een groot aantal zaken, zoals medisch onderzoek, het openbaar vervoer en de socia le woningbouw zal fors worden bezuinigd. De uitgaven voor sociale voorzieningen zul len daarentegen stijgen. Of de voorstellen het zullen halen is volgens de Washington Post twijfelachtig. Ze zullen op zeer grote weerstand van het Congres stuiten. Hoogge plaatste regeringsfunctionarissen in Washington hebben al laten weten dat de cijfers die de Washington Post publiceerde „in grote trekken" juist zijn. Reagan zal zijn voorstellen indienen nadat hij vannacht in het Congres, met een week vertraging als gevolg van de ramp met het ruimteveer Challenger, zijn State of the Union heeft uitgesproken. In die rede zal Reagan, naar verluidt, ook ingaan op de voorgenomen veranderingen in het internationale monetaire systeem. ORANJESTAD De Arubaanse premier Henny Eman is gisteren onverwacht naar Miami (Florida) vertrokken voor besprekingen met de Amerikaan se oliemaatschappij Exxon. Naar verluidt wil Eman met Exxon een procedure afspreken voor de verdere onderhandelingen over de in maart vorig jaar gesloten Lago-raffinaderij. De Arubaanse re gering heeft 20 februari als uiterste datum ge noemd, waarop moet zijn beslist over het lot van de raffinaderij. Indien de op tafel liggende plannen voor heropening niet haalbaar zijn, wil de Aru baanse regering dat Exxon overgaat tot ontmante ling van de installaties. Dat kost volgens deskundi gen tussen de 50 en 100 miljoen Amerikaanse dol lar en kan voor een twee jaar werk opleveren. Naast de ontmanteling wil Aruba ook een schade vergoeding wegens milieuvervuiling. Pionier-12 raast „vlak" langs komeet van Halley MOUNTAIN VIEW De Amerikaan se ruimtesonde Pionier-12 is gisteren de komeet van Halley gepasseerd op een afstand van ruim 38 miljoen kilometer. Zo dicht was nog nooit een door de mens gemaakt ruimtevaartuig bij de komeet in de buurt gekomen. De ont moeting van de Pionier en de komeet Halley zal overigens binnenkort wor den verbeterd door Europese, Japanse en Russische ruimtesondes die de ko meet dichter zullen benaderen. De in strumenten van de Pionier-12, die sinds 1978 rond de planeet Venus draait, on derzochten de enorme coma, de omrin gende gaswolk, van de komeet. Kissinger toch niet in voor gouverneurschap NEW YORK De vroegere Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger beeft be kendgemaakt dat hij zich toch niet kandidaat zal stellen voor de post van gouverneur van de staat New York. In een verklaring onthulde Kissinger dat vice-president George Bush een van de Republikeinse lei ders was, die hem aangespoord had den het bij de verkiezingen in no vember tegen de zittende gouver neur Mario Cuomo op te nemen. Volgens Kissinger heeft hij echter geen tijd om zich voor te bereiden op de verkiezingscampagne. BOSTON Volgens een geheim Amerikaans rapport kan de Sovjet- -Unie over zeven jaar al een raket hebben ontwikkeld die de eerste en belangrijkste linie van het ruimtever- dedigingsnet SDI kan omzeilen. Dat heeft de Boston Globe gemeld. In het rapport van de militaire inlichtingen dienst DIA zou worden berekend dat de Sovjet-Unie in 1993 een raket kan hebben ontwikkeld die tijdens de eerste minuten na de lancering al zijn brandstof opgebruikt en vervolgens in een vrije val op weg gaat naar zijn doel. Dergelijke raketten zouden vrij wel onkwetsbaar zijn voor een hitte- zoekend verdedigingssysteem. ROME/WENEN Tij dens het bittere winter weer, dat sinds eind vori ge week Zuid-Europa be heerst, zijn zeker 35 Ne derlanders gewond ge raakt. Met name door la wines liepen de toeristen kneuzingen en breuken op. Dat blijkt uit meldin gen die zijn binnengeko men bij de SOS Alarm centrale in Amsterdam. De depressie die het de sastreuze weer te weeg bracht heeft inmiddels toegeslagen in Oost-Euro pa, waar het onder meer in Roemenië voor grote problemen heeft gezorgd. Ook in Noord- en Midden-En- geland en in Wales veroor zaakten aanhoudende sneeuw stormen in veel plaatsen nog een verkeerschaos. In het noorden van dat land zaten gisteren nog steeds honderden gezinnen zonder stroom. In het zuiden van Frankrijk is de noodhulp opgevoerd nadat op nieuw hevige sneeuwval plaatsvond, terwijl nog onge veer 88.000 mensen zonder stroom zaten als gevolg van de sneeuwstormen afgelopen week. Pyreneeën In de westelijke Pyreneeën zitten ongeveer 30.000 mensen al sinds vorige week zonder stroom. De elektriciteitsmaat schappijen en het leger zijn 24 uur per dag in de weer om de stroomvoorziening te herstel len in onder meer de Ardèche. De storm is met een snelheid van 110 km/u verder in ooste lijke richting doorgeraasd en treft nu grote delen van Roe menië. Bij het sneeuwvrijma ken van de straten in de Roe hoofdstad Boekarest Italië In de overstroomde lager gele gen gebieden in Italië deed zich gisteren door een zwak zonnetje en stijgende tempera turen op grote schaal mist voor. Bij een massale ketting botsing op de in nevel gehulde noord-zuid-autoweg in de buurt van Florence vielen vijf doden en dertig gewonden, al dus de politie. Het aantal do den door de sneeuwstormen, hevige regenval en windsto ten, waar Europa sinds eind vorige week door werd getrof fen, steeg daarmee tot zeker 34. weinig Alpen Hoewel er sneeuw viel, bleven in de Itali" aanse Alpen tientallen wegen afgesloten wegens lawinege- Brandweer- mannen dragen balen stro in een helikopter, bestemd voor Inwoners van dorpen rond Perpignan, waar al een week lang de stroom Is uitgevallen. vaar. De situatie in het Zuid- oostenrijkse Karinthië en in Oost-Tirol is verbeterd. De be langrijkste wegverbindingen zijn opengesteld, maar ook hier zijn in verscheidene zijda len de wegen wegens lawine gevaar nog afgesloten. Winter sporters werd op het hart ge drukt zich alleen in de gemar keerde gebieden op te houden en goedgekeurde pistes te ge bruiken teneinde het gevaar van sneeuwverschuivingen te vermijden. Bomenbestand Cóte d'Azur Eén jaar na de zwaarste vorst sinds mensenheugenis aan de Cóte d'Azur hebben storm en sneeuw de afgelopen dagen opnieuw zware schade toegebracht aan het exotische bomenbestand. Aan de Franse kust tussen Monaco en Cannes sterven nog steeds mi mosa-, eucalyptus-, citroen- en sinasappelbomen en palmen als gevolg van de zware vorst van een jaar geleden, toen het hier en daar tot 12 graden vroor. Op veel plaatsen is men met het aan planten van bomen begonnen om het exotische karakter van de Cóte d'Azur te behouden. De dadelpalmen werden door de Ara bieren in de 14e en 15e eeuw eeuw ingevoerd; de door de Grie ken meegebrachte olijfbomen zijn nog ouder. De schade door het huidige winterweer is nog niet te overzien, maar wordt nu al door deskundigen „desastreus" genoemd. LUSAKA Minister van den Broek heeft gisteren bij de opening van de tweedaagse conferentie van de EG en de Afri kaanse Frontlijnstaten ge zegd dat de opheffing van het verbod op het African National Congress (ANC) als een der vertrouwen wekkende maatregelen is waardoor Pretoria tot een nationale dialoog met alle bevolkingsgroepen kan komen. De Nederlandse bewindsman verklaarde dat sinds september de spanning in Zuid-Afrika is toegenomen, en de situatie is verslechterd. Maar hij ziet hierin geen aanleiding om de EG-partners ver dergaande maatregelen (sancties) voor te stellen. Met die opstelling komt de EG in botsing met de Frontlijnsta ten, die harde sancties willen. President Kenneth Kaunda van Zambia haalde gisteren uit naar de tweeslachtige hou ding van het Westen. „Het lijkt alsof het onze Europese vrienden niets kan schelen wat er in dit deel van de we reld gebeurt zolang hun multi nationals enorme winsten uit hun investeringen in Zuid- -Afrika behalen dankzij goed kope zwarte arbeidskrachten. Zij beschouwen Zuid-Afrika als stabiel en daarom veilig voor hun investeringen, maar als er geen verandering ten goede komt, zullen deze inves teringen in vlammen opgaan. Als de Zuidafrikaanse rege ring dit niet uit zichzelf doet, moet zij daartoe worden ge dwongen door internationale druk, waaronder volledige economische sancties". De lan den van de Europese Gemeen schap, die in staat zijn invloed uit te oefenen op Pretoria, zou den al het mogelijke moeten doen opdat Zuid-Afrika een begin maakt met het afschaf fen van de apartheid, aldus Kaunda. WASHINGTON Presi dent Reagan heeft een of ficiële commissie van on derzoek ingesteld voor het opsporen van de oorzaak van de ramp met het ruimteveer Challenger. De commissie moet de president binnen 120 da gen een rapport aanbie den. vroegere minister van buiten landse zaken, William Rogers. Tot vice-voorzitter is aangewe zen de voormajige astronaut Neil Armstrong, die in 1969 als eerste mens de maan betrad. De andere tien leden van de Commissie-Rogers Vertegen woordigen de techniek, de we tenschap, de research en de economie. Reagan stond onder druk van het Congres om een onafhankelijke commissie aan te stellen. Gevreesd wordt dat de NASA, die een eigen on derzoek instelt, alles in het werk zal stellem om het ruim teveer-programma zo snel mo gelijk te hervatten. Op een strand in Florida zijn opnieuw menselijke resten ge vonden, die mogelijk behoren aan een van de inzittenden van het ontplofte ruimteveer. Met moderne apparatuur wordt op de zeebodem nog steeds gezocht naar de cabine van de Challenger. Van het 100 ton wegende ruimteveer zijn tot dusver slechts 11 ton brokstukken geborgen. President Reagan en drie leden van de commissie-Rogers, die voor hem de ramp het het ruimteveer gaat onderzoeken. Van rechts naar links voorzitter Rogers, vice-voorzitter Neil Arm strong en president Reagan. De identiteit van de vierde man is niet bekend. (Vervolg van voorpagina) WASHINGTON In West-Duitsland hebben functionarissen die niet met name genoemd wilden worden, gezegd dat Bonn, Washington, Moskou en Oost-Berlijn overeenstemming hadden bereikt over de details van de uitwisseling, waarover maanden lang onderhandeld is. Voor zover bekend gaat het om een ruil van hooguit tien westerse spionnen tegen zeven of acht Sovjet- of Oostduitse spionnen. De Glienicker-brug is vaker gebruikt als plaats om gevangenen uit te wisselen, onder meer de grootste ruil uit de geschiedenis waarbij twee jaar 25 personen waren be trokken. Bij de voorbereiding van de komende ruil zou de Oost- berlijnse advocaat Wolfgang Vogel betrokken zijn, die die ook in 1962 de ruil van de neergeschoten Amerikaanse U-2 piloot Gary Powers tegen de Russische spion Rudolf Abel tot stand bracht. Mandela wil niet geruild JOHANNESBURG Nelson Mandela wil niet worden vrijgelaten in ruil voor Sovjet-dissiden ten en een Zuidafrikaan se militair die gevangen wordt gehouden in An gola, zoals vorige week door president Botha is gesuggereerd. Dat heeft zijn vrouw Winnie ge zegd. Volgens haar is het aanbod een „gigantische truc" die tot doel heeft „de mensen de indruk te geven dat de Zuidafri kaanse regering zich door menselijke overwe gingen laat leiden, wat niet het geval is". SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1201) „Het spijt me, mensen," gromde mr. dr. P. Boelanzée. "Als hoofd van de landsrege ring heb ik noch tijd noch belangstelling voor jullie bespottelijke liefdesgeschiedenissen. Re gel je bami-hapje maar in je eigen tijd. Wees dus zo goed mij weer terug te rijden naar de stad. juffrouw Dubbelsnuf. Ukunt dan aan kolo nel Plimmp meedelen, dat U getuige was bij het ridderen van J. J. F. Verholen en het verbran den van twee enveloppen met foto's. Geeft écht! Quick... mérchll" Met resolute stap begaf de oud-duikbootcommandant zich naar buiten, waar hij vast plaats nam in de auto. „Ik kom er aan, Excellentie," zei X-03 en ze trippelde ook weg. Doch dankbaar richtte ze haar sluwe B.G.D.-oogjes op de smid, lispelend: „U bent een schét, meneer Verholen. Voor U doe ik van avond mijn móóiste jurkje aan!" „Aha! Dan kom ik In smoking!" lachte de smid. „Tot van avond, Theodora! We maken er een dolle boel van!" „Een dólle boe!..., ja, dét zal het worden," grin nikte Theodora Dubbelsnuf voldaan, toen ze weer achter het stuur van de auto zat. Slimme lichtjes vonkten in haar ogen en ze mompelde kwaadaardig: „Jij edel en nobel meneertje Pondjij zult nog raar opkijken vanavond...." Maar van al deze slinkse sluwigheden wist de heer Sjeems 009 Pond natuurlijk niets. Onbe kommerd wandelde hij die avond op het sjieke eethuis van Slah Blad Ping af. „Nedelig China man heet glote Sjeemsie haltelijk welkom...," sprak de Chinees^«an de deur.... AMSTELVEEN De KLM gaat zes van haar in totaal achttien Boeing-747 toestellen controleren op de aanwezigheid van scheuren in de romp. Deze visuele inspectie wordt uitgevoerd op advies van de Amerikaanse rijksluchtvaartdienst F AA, nadat in twee vliegtuigen van dit type scheuren in het voorste gedeelte van de romp waren ontdekt. Een Boeing-747 van Pan Am ver toonde drie scheuren, een toestel van een Britse maatschappij had er één. De inspectie geldt alleen voor Jumbo's, die meer dan 14.000 landingen hebben gemaakt en moet binnen de eerste 25 vluchten worden uitgevoerd. Over de gehele wereld komen hiervoor naar schatting 150 tot 160 toestellen in aanmerking. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Een Amerikaanse delegatie onder leiding van de Re publikeinse senator Ri chard G. Lugar is vandaag afgereisd naar de Filipij nen om daar een oogje in het zeil te houden tijdens de presidentsverkiezingen van komende vrijdag. Het werk van de Amerikaanse delegatie zal een infor meel karakter dragen. De Amerikaanse regering is zeer verontrust over de ont wikkelingen op de Filipijnen. In Washington wordt reke ning gehouden met de moge lijkheid dat Corazon Aquino, de kandidaat van de coalitie van oppositiepartijen, de hui dige president Ferdinand Mar cos zal verslaan. Maar de we duwe van de vermoorde oppo sitieleider Benigno Aquino als president van de Filipijnen be tekent voor de VS een geheel nieuwe politieke situatie. President Marcos is meer dan twintig jaar aan het bewind en in die periode trok hij alle macht naar zich toe. Onder druk van de VS heeft Marcos tenslotte toegestemd in verkie zingen. Marcos ofschoon zwaar steunend op de miljoe nenhulp van de VS heeft het zijn Amerikaanse vrienden steeds moeilijker heeft ge maakt door te weigeren her vormingen door te voeren en daarmee het gevaar van een communistische omwenteling groter gemaakt. De Filipijnen ontvangen van Amerika 150 miljoen gulden aan militaire hulp om het 230.000 man sterke Filipijnse leger op de been te houden. Bovendien krijgt de regering Marcos per jaar nog eens bijna 300 miljoen gulden economi sche hulp. De Filipijnen zijn tientallen jaren een Ameri kaanse kolonie geweest, maar het is bepaalt niet alleen het post-koloniale sentiment dat de VS aan de eilandengroep binden. De twee grootste militaire ba ses, die de VS in het buiten land heeft, zijn gesitueerd op de Filipijnse archipel. De pia- rinebasis Subic Bay en de luchtmachtbasis Clark zijn daarmee de belangrijkse Ame rikaanse militaire steunpunten in de Stille Oceaan. Ongeveer 18.000 Amerikaanse militairen zijn op deze bases gestatio neerd. Aangenomen wordt dat de VS ook atoomwapens op beide bases hebben opgesla gen. Tot 1991 moeten de VS 180 miljoen gulden per jaar voor het handhaven van Clark en Subic Bay op tafel leggen. In 1988 beginnen nieuwe onder handelingen over het al of niet verlengen van de huurcon tracten van die bases na 1991. De oppositie onder leiding van Corazon Aquino heeft inmid dels bekend gemaakt er niets voor te voelen die „posten van Amerikaans imperialsme" te handhaven. Geen wonder dat Washington met zeer gemeng de gevoelens kijkt naar wat er vrijdag op de Filippijnen gaat gebeuren. Onder een Aquino- -bewind zouden de VS een groot deel van hun strategi sche invloed in de Stille Oceaan moeten prijsgeven, maar of ze daar zonder slag of stoot aan toegeven is nog maar de vraag. Atheens protest Gedwongen door de slechte economische situatie heeft de Griekse socialistische regering besloten de lonen voor twee jaar te bevriezen. Een beslissing die tot groot protest heeft geleid van de vak bonden. Toen het Griekse parlement gisteren over de plannen beraadslaagde, stonden voor de deur zo'n 25.000 vakbondsleden, die de parlementariërs oproepen de voorstellen te verwerpen. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Flick-affaire blijft de politici in Bonn achtervolgen. Parlemen tariër Otto Schily van de Groenen heeft een aan klacht ingediend tegen bondskanselier Helmut Kohl. Schily is er van overtuigd dat Kohl de parlementaire commissie die het Flick-schandaal heeft onderzocht, bewust heeft belogen. Als de justitie de klacht niet terzijde legt en Kohl inder daad gaat vervolgen, kan dat uiterst onaangename gevolgen voor de kanselier hebben. Het onderzoek van de justitie zou dan voor een belangrijk deel samenvallen met de verkie zingsstrijd voor de bondsdag verkiezing van januari 1987 met alle nadelige gevolgen vandien. Kohl heeft steeds bij hoog en bij laag ontkend twee betalingen van in totaal 55.000 mark van Flick ontvangen te hebben. Volgens Schily blijkt uit de boekhouding van Flick en uit verklaringen van Flick- -manager Von Brauschitsch echter zonneklaar, dat Kohl het geld wel degelijk heeft ge kregen. In totaal zou Kohl tus sen 1974 en 1980 een bedrag van 565.000 mark van Flick hebben gekregen. Ook Kohls' uitspraak dat hij in zijn tijd als minister-president van Rijn- land-Pfalz niet wist van het bestaan van een speciale stich ting die giften voor de CDU voor de fiscus moest verdon keremanen, is volgens de groene parlementariër een leugen. Uit tal van documen ten, rekeningen en kwitanties zou het tegengestelde blijken. De aangifte van Schily, die ook deel uitmaakte van de parlementaire onderzoekscom missie voor de Flick-affaire, beslaat dertig pagina's.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5