„Prof, Bastiaans verdient Nobelprijs Totaalweigeraars voor rechter Conflict over reis van burgemeester van Voorburg \t EX-PATIENTE TRIX TERWINDT OVERLSD-THERAPIE: Geen aanwijsbare kosten door aetie van specialisten Brokx wil inspraak van huurders voor 1 januari regelen J^jI VVD moet euthanasie laten rusten 'A 2 binnenland CcidócSourant DINSDAG 4 FEBRUARI 1986 PAGINA 3 Weer aanhouding .telefoonkrakers ASSEN De gemeente- ttS ■foolitie van Assen blijkt fnet de aanhouding van jde 23-jarige W.V. en de j42-jarige J. van R. op 24 januari een goede vangst :te hebben gedaan De twee mannen hebben be kend in ten minste 33 vordtk>laatsen in Nederland to- scusstaal 66 telefooncellen te "uziejhebben gekraakt. Per cel Hafvarieerde de opbrengst Jtussen de 10 en 600 gul- Jden. De schade die is e P°"!aangericht aan de cellen ssingjbedraagt in totaal onge- eder-jveer 130.000 gulden. Prins Bernhard in „Dik uur Dick" HILVERSUM Prins Bernhard verschijnt in het tv-middagprogramma van de NCRV „Een dik uur Dick" van Dick Passchier. Dit gebeurt op dinsdag 25 februari. Hierin komt een gefilmd interview met de prins over zijn ervaringen met de DC 3, ook bekend als Dakota. Verder praat Passchier met Ad van Om men uit Alphen a/d Rijn, auteur van een binnenkort te verschijnen boek over de Dakota, die vijftig jaar geleden voor het eerst het luchtruim koos. Verdachte meldt zich na moord op ex-vriendin AMSTERDAM De 55-jarige G.G. uit Amsterdam, die verdacht wordt van moord op zijn ex-vrien din, heeft zich vannacht gemeld bij de politie. De politie verdenkt hem ervan maandagavond de 43-jarige T.Z. uit Amsterdam in haar woning te hebben doodgeschoten. De vrouw belde maandagavond zelf naar de politie omdat zij zich be dreigd voelde door haar ex-vriend, die voor de deur stond. Toen de po litie bij het huis kwam vond zij de voordeur ingetrapt en de bewoon ster dood in de woonkamer. Seksisten mogen verder op de VU AMSTERDAM Het bestuur Van de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam heeft besloten dat twee van seksuele intimi datie beschuldigde psycholo- gie-studenten onder strenge voorwaarden hun studie aan de VU mogen afronden. Eén van de „seksisten" is bijna af gestudeerd. Hij kan volgens het bestuur afstuderen zonder het VU-terrein te betreden. De tweede student, die zich in de kandidaatsfase bevindt, mag weliswaar college's volgen en tentamens afleggen, maar hij mag zich uitsluitend op de daartoe bestemde plaatsen en tijden bevinden. Overleg ministers en politie zonder resultaat DEN HAAG Het extra overleg van de politiebon den met minister Riet kerk (Binnenlandse Za ken) en Korthals Altes (Justitie) over het inzetten van de politie bij de bewa king en beveiliging van voor terrorisme gevoelige objecten heeft gisteren geen concreet resultaat opgeleverd. ken deelde mee dat de kwestie nader zal worden besproken in de commissie veiligheid en ge zondheid, een werkgroep van het georganiseerd overleg. De voorzitter van de Alge meen Christelijke Politiebond ACP, G. Koffeman, noemde het overleg „onbevredigend". „Dit heeft niets met de inhou delijke gang van zaken te ma ken. De ministers hebben al leen maar procedurele oplos singen aangedragen voor in houdelijke problemen". De bonden hadden om extra over leg gevraagd omdat zij vinden dat de Nederlandse politie on voldoende is opgeleid en uitge rust voor de bewaking van ob jecten tegen aanslagen van terroristen. De voorzitters van ACP en NPB lieten medio ja nuari kritische geluiden horen naar aanleiding van de waar schuwing dat Joodse, Israëli sche en Amerikaanse objecten in Nederland doelwit van ter roristische aanslagen zouden zijn. De voor de politie verant woordelijke ministers hebben al eerder weersproken dat de politie niet voor deze taak zou zijn opgeleid of uitgerust. Lichamen opvarenden zandzuiger geborgen ROTTERDAM Bij de berging van de vorige week bij Hoek van Holland over varen zandzuiger Searan 2 zijn de lichamen van de op varenden, schipper-eigenaar T. Versluis (52) uit Krim pen aan de Lek en matroos M.J. van Gelder (19) uit Sleeuwijk, in de machine kamer aangetroffen. Tij dens de bergingswerkzaam heden werd de scheepvaart op de Nieuwe Waterweg ge reguleerd, wat voor sommi ge schepen enige vertraging inhield, aldus de Haven dienst. DEN HAAG Prof. Basti aans heeft gisteren in Oegst- geest zijn praktijk hervat om oorlogsslachtoffers te helpen. Staatssecretaris Van der Reij- den (volksgezondheid) wil echter een verbod op het ge bruik van LSD en andere geestveruimende middelen, waarmee de Leidse psychia ter juist faam heeft gemaakt. De 140 patiënten die op zijn wachtlijst staan, hebben nu hun hoop gevestigd op het gesprek dat Van der Reijden morgen heeft met de vaste kamercommissie voor volks gezondheid. In afwachting van een en ander is inmid dels een voorlopige voorzie ning getroffen opdat de be handelingen door prof. Basti aans kunnen worden voort-» gezet. Omdat de resultaten vaak opmerkelijk waren en zeker omdat er nooit een ongeluk is gebeurd, heeft de Tweede' Kamer prof. Bastiaans tot nu toe altijd gesteund. Hetzelfde geldt voor het anonieme le ger van enkele duizenden ex- patiënten. Dat durft zijn stem evenwel niet te laten gelden, uit angst om voortaan voor „gek" te worden versleten. Ongeveer de enige die het steeds openlijk voor Basti aans heeft opgenomen, en daar ook steeds weer proble men door krijgt, is Trix Ter- windt. Ook nu weer. De voormalige KLM-stewardess, die meer dood dan levend uit het concentratiekamp Matt- hausen werd bevrijd: „Basti aans verdient de Nobel-prijs; als hij in het buitenland was gaan werken, had hij die ook zondermeer gekregen. Maar in Nederland wordt je hoofd eraf gehakt als je je nek uit steekt". De inmiddels 75-jarige Haag se werd op 13 februari 1943 door de Engelse spionage dienst gedropt boven Neder land, maar viel direct in han den van de Duitsers. Ze werd daarmee één van de vele slachtoffers van het zoge noemde Englandspiel. Veer tien maanden zat ze in een cel in Haaren, daarna bijna een jaar in het concentratie kamp Ravensbrück en ten slotte nog een paar maanden in Matthausen. Ziek Voor de oorlog was Trix Ter- windt een kerngezonde ste wardess bij de KLM, na de oorlog werd ze steeds vaker ziek. De ene deskundige na de andere liep ze af en steeds weer hoorde ze: je mankeert niets. Ten einde raad beland de ze in de kliniek van prof. Bastiaans, maar na vier maanden gesprekken met andere psychiaters was ze geen stap verder. Voor het eerst in haar leven, ze was inmiddels 58 jaar, dacht ze er serieus over de strijd op te geven. Woedend eiste ze bij prof. Bastiaans dat deze haar met LSD zou behandelen, zo niet dan zou ze vertrekken. Na de nodige aarzelingen van de psychiater ging hij uitein delijk toch tot de behande ling over. „Je wordt nooit meer hon derd procent gezond, dat kan niet. Maar ik heb perioden gehad dat ik vrij en gelukkig kon leven"v zegt Trix Ter- windt in haar flat in Den Haag.- „Je moet het zo zien: alles is opgebouwd in geheu- gencelletjes, maar die zitten dichtgemetseld en dat heb je zelf gedaan. U bent bewust in de schoot van uw moeder ge weest, bent bewust geboren, maar u bent het kwijt. De mensen die de concentratie kampen hebben overleefd hebben dermate extreme toe standen meegemaakt, dat je je nu nog afvraagt: hoe is het Narcose veel erger" Een van de angsten voor het gebruik van LSD is het gevaar voor verslaving. Trix Terwindt noemt dat belachelijk. „Het is zo'n vies goedje, dat je er elke keer weer enorm tegenop ziet. Als ik de LSD-thera pie moest ondergaan, kwam er altijd ie mand een tijdje met me puzzelen om me af te leiden. Ik zat te trillen van de zenu wen, ik vond het vreselijk, afschuwelijk. Je kunt er absoluut niet aan verslaafd ra ken. Het is alleen gevaarlijk bij mensen die het zomaar krijgen, zonder controle. Van die LSD was ik binnen de kortste keren heerlijk opgelucht, terwijl ik na een narcose voor een operatie een half jaar nodig heb om er overheen te ko- Prof. Bastiaans in godsnaam mogelijk dat ik dat heb overleefd? Maar juist om dat te kunnen overleven, moest je niet bewust leven. Je gooide het achter je, leefde van minuut tot minuut en probeerde je te redden. Ik wilde het overleven, niet om het overleven zelf, maar om dat ik het de Duitsers niet gunde dat ik er onderdoor ging" „Bevrijd uit het concentratie kamp en ondergebracht in een nood-hospitaal van het Rode Kruis, werd ik wakker ■tussen lakens. Ik wist abso luut niet meer dat ze beston den, evenmin als kopjes met oren. Dat soort dingen waren helemaal uit mijn leven weg gevaagd. Mijn droom was al tijd: als ik terugkom dan ga ik een bord droge aardappe len eten. Ik bedoel: ik dacht niet aan andere dingen. Dan kom je na die oorlog terug in in de wereld en dan krijg je een enorme morele klap. Want je hebt alles zo geïdea liseerd ik weet het niet. Alle kleine, zielige dingetjes komen weer naar boven. Je herinnert je hoe solidair de Noorse vrouwen waren, maar hoe ontzettend de Hol landse vrouwen. Zo jaloers, ze gunden elkaar het licht fn de ogen niet". Angsten Wat op geen enkele andere manier was gelukt, gebeurde wel dank zij de LSD-therapie van prof. Bastiaans. Alles wat ze had moeten verdringen om te kunnen overleven, be leefde ze opnieuw. Eindelijk, en een aantal keren achter elkaar. Pas daarna verdwe nen haar angsten en gevoe lens van machteloosheid, die tijdens de therapie zo vaak in beelden terugkeerden. „Bas tiaans doorbreekt iets", her innert ze zich. „Tijdens één wan die LSD-therapieën zat ik in een koperen buis en Bastiaans hield me vast. Maar toen liet-ie me los. Ik zei: in godsnaam hou me vast, want ik zak weer hele maal terug! Een andere keer zat ik vastgebonden op een stoel en kon ik mijn man niet helpen, die op een brancard voorbij kwam. En daarna was ik weer op de vlucht, voelde ik me achterna geze ten. Dat schreef ik dan alle maal op en de volgende och tend begon ik het bandje al weer snel af te draaien om te luisteren wat ik gezegd had". „Dat heb ik dagenlang ge daan, waarbij ik ook heb be keken wat ik me nog herin nerde, maar wat er niet uit gekomen was. Dus ik heb er werkelijk dagenlang aan ge werkt en ook verwerkt. Het is onzin om te zeggen: van daag LSD-therapie, morgen die therapie en overmorgen die therapie. In godsnaam, laat ons met rust. We hebben zo ontzettend veel meege maakt; ik heb meer meege maakt dan vijf mensen ooit meegemaakt hebben. En dat moet je verwerken. Laat ons dus met rust, geef ons be scherming, want iedereen die scheldt op ons en zegt dat je niets mankeert, dat je je aan stelt". Fles wijn „Het is zo typisch Neder lands; in België en Frankrijk is iedereen met enthousiamse ontvangen toen ze terugkwa men uit de kampen, maar in Nederland stond er niemand te wachten. Ik weet nog toen ik terugkwam dat mijn zusje en haar man een fles wijn opentrokken aan tafel, en te gen me zeiden: nu is het feest, maar morgen weer een gewone dag, hoor. Wat moest ik zeggen? Niemand die zich ook maar een keer interes seerde voor wat ik had mee gemaakt en zelf sprak ik er niet oveE Zoals eigenlijk ie dereen die iets vergelijkbaars heeft meegemaakt, dat zijn geen schreeuwerds". „Neem nou die acties van de medisch specialisten. Er was een speciale telefoonlijn voor mensen die één dag niet bij de specialisten mochten ko men. Maar voor ons komt niemand op. Ik doe het niet voor mezelf hoor, maar voor de mensen die net zo'n ellen de.doormaken als ik indertijd heb doorgemaakt. Ik ben vrij vroeg ingezakt, omdat ik een vrij zwaar geval was. De meesten zakken pas veel la ter in". „Pas nog belde een kampge- note mij op om te bemiddelen voor twee andere kampgeno ten. Die liggen alletweee op een kamertje met de gordij nen dicht. Ze willen niet met mij in contact komen, omdat ze bang zijn voor publiciteit, maar ze móeten geholpen worden. Ze liggen dood te gaan! Het is de grens waar een mens niet meer verder DICK HOFLAND DEN HAAG De Nationale Ziekenhuis Raad (NZR) heeft meegedeeld dat verscheidene ziekenhuizen over wegen om de door de gisteren gehouden acties ontsta ne kosten te verhalen op de specialisten. Zoals bekend draaiden de meeste specialisten een „zondags dienst" uit protest tegen de voorgestelde tariefsverlaging door staatssecretaris Van der Reijden van WVC. De Haagse zieken huizen zullen echter niet actief meedoen aan het claimen van schade, omdat zij volgens dr. J. Mullink, voorzitter van de Vere niging van Ziekenhuizen in 's-Gravenhage en Omstreken, geen echte schade hebben geleden. De Haagse ziekenhuizen blijven neutraal in deze actie. Ook in Leiden en omgeving zullen de zie kenhuizen geen schadeclaims indienen. Volgens de NZR zullen extra ligdagen die het gevolg zijn van uitgestelde behandeling bijvoorbeeld niet vergoed worden door het ziekenfonds. Over het doorrekenen van de extra kosten naar de specialisten neemt de Raad echter nog geen standpunt in. Eerst moeten de gevolgen duidelijk zijn. Woordvoerder mr. H.J. Overbeek van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) vond het plan de kosten te verhalen „zeer vreemd". Hij ver wacht dat de ziekenfondsen de kosten gewoon zullen vergoeden, omdat extra ligdagen niet aanwijsbaar het gevolg zullen zijn van de acties. Juist daarom zijn veel patiënten niet voor maandag opgeroepen, aldus Overbeek. Volgens hem zal het LSV-bestuur pas in de loop van deze week besluiten over de uitnodiging tot een nieuw gesprek met Van der Reijden. Inmiddels heeft het Landelijk Patiënten/Consumenten Platform aangekondigd ogenblikkelijk naar de rechter te zullen stappen bij eventuele verdere acties van specialisten. Op de speciale klachtenlijn van het ministerie van WVC zijn gisteravond nog eens tweehonderd telefoontjes van patiënten binnengekomen. Het slottotaal geregistreerde telefoongesprek ken sinds vrijdagavond kwam daarmee op 2.300, aldus een woordvoerder van WVC. Voorzitter H. van Soest van het actie comité van de LSV noemde dat aantal zeer gering vergeleken bij het kliniekbezoek op een normale maandag: 350.000 patiën ten. Pagina 8; Gynaecologen: „Een loodgieter heeft een hoger uurloon". Pagina 9: „Schade verhalen is niet te doen". DEN HAAG Staatssecretaris Brokx (Volkshuisves ting) streeft er naar vóór 1 januari 1987 een regeling te maken voor medezeggenschap van huurders in de gang van zaken van de woningbouw-corporaties. Het gaat daarbij om openheid van documenten, het instellen van een klachtenprocedure en het vastleggen van de invloed van de huurders op het beleid van de corporatie. Brokx zei dit gisteren tijdens een overleg met de vaste kamercommissie voor volks huisvesting over de nota Woonconsument en Volkshuisvesting. Brokx is van mening dat de regels voor de inspraak van huur ders wettelijk moeten worden vastgelegd. Tegenover instellin gen die woningen exploiteren met een winstoogmerk (bijvoor beeld pensioenfondsen en verzekeringsmaatschappijen) wil Brokx de inspraakregels niet wettelijk voorschrijven. De staats secretaris is van mening dat de woningbouwcorporaties geld moeten uittrekken ten behoeve van de medezeggenschap van de huurders. Hij voelt er echter niet voor de corporaties te ver plichten een budget te reserveren ten behoeve van huurdersac tiviteiten. CDA en VVD onderschrijven het beleid van Brokx op het terrein van de huurdersinspraak. De PvdA meent dat spra ke is van te weinig concrete beleidsmaatregelen. TWEEDE KAMER: (Van onze parlementaire re dactie)' DEN HAAG De plan nen van de regering om via een dubbele toetsing totaal-dienstweigeraars te erkennen kunnen niet re ken op steun van een par lementaire meerderheid. De regering wil voorko men dat totaalweigeraars voor de rechter moeten verschijnen, maar PvdA en CDA vinden dat de burgerrechter strafzaken rond totaalweigeraars moet behandelen. De twee partijen dienden gis teren tijdens een Kamer vergadering voorstel in om een einde te maken aan de onbevredigende wettelijke regelingen voor totaalweigeraars. Totaalweigeraars zijn mensen die op grond van hun geweten niet in militaire dienst willen en bovendien principieel wei geren vervangende dienst te doen. Het grootste deel van deze mensen (jaarlijks 150) be staat uit Jehova's getuigen. Sinds 1974 wordt aan hen uit stel van eerste oefening ver leend. Daardoor hoeven ze niet in dienst ook worden ze ook vrijgesteld van vervan gende dienst. Daarnaast is er echter een andere groep to taalweigeraars (ongeveer tien per jaar) die op niet-religieuze gronden militaire en vervan gende dienst weigert. Deze weigeraars worden in het al gemeen strafrechterlijk ver volgd en krijgen een gevange nisstraf De regering heeft nu een po ging gedaan om de rechtsonge lijkheid wettelijk op te lossen. De ministers Korthals-Altes (Justitie) en De Ruiter (Defen sie) stellen de Kamer voor om totaalweigeraars „extra te toet sen". Deze toetsing zou er toe moeten leiden dat ook niet-re ligieuze totaalweigeraars wor den vrijgesteld van het ver vullen van vervangende dienst. CDA en PvdA stellen echter voor de burgerrechter in te schakelen als iemand v/eigert vervangende dienst te doen. De rechter zou de weige raar dan kunnen veroordelen tot het verrichten van maat schappelijk nuttig werk. Als men echter weigert voor de rechter te verschijnen, moet wél een gevangenisstraf wor den uitgezeten, vinden PvdA en CDA. Arts familie Kok wil agenten spreken AMSTERDAM Dr H. Schu macher, de vertrouwensarts van de familie van Hans Kok, wil volgende week alle bewa kers en politiefunctionarissen spreken die de kraker nog le vend op het hoofdbureau van politie in Amsterdam hebben gezien, voordat hij eind ok tober dood werd gevonden in een politiecel. Schumacher wil desnoods met de betrok ken politiemensen praten der dat die hun m aldus de advocaat. Als de poli tie niet voor donderdag aan deze „redelijke wens van de nabestaanden" tegemoet komt, volgt een kort geding. Mr H. Kersting, de advocaat van de familie Kok, schrijft dit aan hoofdcommissaris Valken en burgemeester Van Thijn. FRIEMELS jij veer niet wat misraime is TusGhins- ky-theater in Amsterdam de galapremière bij van de Neder- ningin beschermde Koninklijke g DE VRIES (CDA) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De VVD zou er goed aan doen naar de wijze woorden van oud-VVD-leider Wiegel te luisteren en niet overhaast over te gaan tot een wetgeving inza ke euthanasie door steun te geven aan een D66-wets- voorstel. CD A-fractieleider in de Tweede Kamer, De Vries, zei dit gister avond in het Brabantse Berkel-Enschot. De Vries zei het diep te betreuren wanneer de VVD het voorne men om het D66-wetsvoorstel inzake euthanasie te steunen, doorzet. Hij sloot zich aan bij de woorden van premier Lubbers afgelopen zaterdag op het CDA-congres in Slagharen, dat de VVD daarmee een historische vergissing zou begaan. De CDA- voorman betichtte de VVD er verder van er twee coalities op na te houden: voor het sociaal-economisch beleid met het CDA en voor immateriële zaken met PvdA en D66. „Dat kan natuurlijk eigenlijk niet", aldus De Vries, die c)e VVD opriep om het kabi netsbeleid over de hele linie weer serieus te nemen. VOORBURG In Voorburg is deining ontstaan over de reis die burgemeester H. B. Eenhoorn vorige maand heeft gemaakt naar de Verenigde Staten. Het raadslid Jansen (Onafhankelijken) wil „een pittige discussie" met Eenhoorn over 1700 gulden voor reis en zakgeld die zijn onttrokken aan een post van in totaal 2600 gul den, bedoeld voor studie van ambtenaren voor het hele komende jaar. Jansen wil dat Eenhoorn op z'n minst achthonderd gulden te rugstort in de gemeentekas. Dat vormt de reguliere maandelijk se reisvergoeding die bepaald is door het ministerie van binnen landse zaken. Het raadslid vindt terugstorten redelijk aangezien Eenhoorn de afgelopen maand januari van zijn auto geen ge bruik heeft gemaakt. De burgemeester weigert echter, met het argument dat jaarlijks de onkostenvergoeding voor hem „abso luut onvoordelig" is: hij legt er volgens hemzelf op toe. Het raadslid Jansen is tevens verbolgen over het feit dat de raad nooit officieel is ingelicht over de reis. Eenhoorns plannen zijn alleen ter sprake gekomen in een college-vergadering in novem ber. Jansen: „Hier zijn democratische rechtsregels geschonden. Wij zitten blijkbaar voor Piet Snot in de gemeenteraad". Een hoorn verklaart dat hij in een openbare discussie met de raad de heer Jansen „lik op stuk" zal geven. Eenhoorn: „Voorburg heeft waarschijnlijk erg veel aan mijn reis. Het fonds van 2.600 gulden is trouwens niet het enige bedrag dat voor studie beschikbaar is. En als dat nog te weinig is dan moeten we er in de raad maar over praten". Raadslid Jansen beaamt dat de reis naar de Vere nigde Staten voor Voorburg „misschien allerlei besparingen" zou kunnen opleveren. Jansen: „Eenhoorns ideeën over een ge zamenlijke alarm-dienst kunnen misschien wel een ton opleve ren, maar dat is nog geen reden om zo te handelen". Jansen meldt dat als er een discussie over een en ander wordt gevoerd, hij op zijn beurt Eenhoorn „ook lik op stuk" zal geven. Trio met steekwonden in ziekenhuizen DEN HAAG Drie vechtersbazen uit Den Haag zijn gisteroch tend rond half vijf ieder met lichte steekwonden opgenomen in verschillende ziekenhuizen.^Twee van de Hagenaars (31 en 35 jaar) maakten 's morgens met de derde (23) slaags op de hoek van de Genestetlaan met de Laakkade. Het duo had hem vlak daarvoor op de kruising klemgereden. Toen de man uit zijn auto was gestapt, gaven zijn belagers hem schoppen en slagen. Ver volgens gingen de partijen elkaar te lijf met messen. De uit de hand gelopen vechtpartij zou zijn ontstaan na een ruzie over een

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3