Uniek scheepsmodel vergt vele honderden uren werk flilMil Winkeliers zoeken snelle oplossing parkeerprobleem GEEN CONCRETE PLANNEN VOOR DE KEMPENAERSTRAAT Schelvis uit kritiek op Noordwijks Belang Actie De loten-actie rond Sierra Leone heeft rond de 5100 gulden opgebracht. De actie is onlangs in Oegstgeest gehouden. De opbrengst is bestemd voor een land bouwproject in Makeni. Erfrecht De Leidse notaris mevrouw Karsten houdt vanavond in Don Bosco in Zoeterwoude voor de leden van het Ka tholiek Vrouwengilde een spreekbeurt te houden over het onderwerp „Erfrecht en testament". De bijeenkomst begint om acht uur. VVD De afdeling Noordwijk van de VVD komt woens dagmiddag in het Hof van Holland aan de Voorstraat bijeen voor de presentatie van haar verkiezingspro gramma. Het geheel zal worden ingeleid door de voorzitster, mevrouw E. M. Blok-Van der Voort. Daar na krijgt men gelegenheid om met de VVD-kandida- ten voor de gemeenteraad van gedachten te wisselen. De vergadering begint om Zelfverdediging In het Vrouwentrefcen trum aan de Van Ruysdael- laan 41 in Leidschendam wordt vanaf donderdag een cursus zelfverdediging ge geven. De cursus, die wordt gegeven op donderdagen van 20.00 tot 22.00 uur, is bedoeld voor vrouwen die in het centrum of elders al eens een cursus hebben ge volgd en voor vrouwen die een vechtsport beoefenen maar meer willen weten over de aspecten van zelf verdediging voor vrouwen. De cursus bestaat uit tien lessen en kost 50 gulden. Aanmelden of inlichtingen via 070-203135 of 271254. Werklozen In het gebouw „De Sater" aan de Koningin Juliana- weg in Leidschendam is deze maand opnieuw een werklozenproject begonnen. Elke dinsdag, donderdag en vrijdag kunnen werklozen vanaf 13.00 uur kiezen uit een veelheid van activitei ten. Ama teur-m usici De Culturele Raad Hazers- woude wil voortaan twee keer per jaar in april en oktober een muziekuit voering organiseren met amateur-musici uit Hazers- woude. Mensen die hier voor belangstelling hebben kunnen zich vóór zaterdag -8 februari opgeven. Telefo nisch kan dit via nummer 01714-3339 of 01728-9604 of schriftelijk bij De Poelzoom 17, 2391 AL Hazerswoude- Dorp. De Streekmuziek- school Rijnakkoord heeft toegezegd te willen helpen bij het instuderen van de muziekstukken die zowel klassiek als modern kunnen zijn. sch Inspraak °e In het gemeentehuis van Zoeterwoude wordt van avond een inspraakbijeen komst gehouden over het verkeersveiligheidsplan. Het gaat dan met name om de plannen die betrekking hebben op de dorpskern en het gebied Zuidbuurt/Zon- negaarde. De bijeenkomst begint om acht uur. Bezorgde buurman LISSE Omdat de auto van zijn achterbuurman al lange tijd ongebruikt voor het huis stond geparkeerd, belde een bewoner van de Beatrixsstraat gisteren de politie op. Hij vroeg zich af of de buurman niet iets was overkomen, omdat hij hem doorgaans regelmatig in zijn auto zag stappen. De politie nam poolshoog te en kon de verontruste buurman geruststellen. De man had van zijn dokter het advies gekregen eens wat meer lichaamsbewe ging te nemen en de auto wat vaker te laten staan. Hij stelde de bezorgdheid echter wel op prijs. NOORDWIJK ..Je moet zelf al wel tot de overtuiging zijn gekomen dat je het Paard van Troje hebt bin nengehaald, vooral omdat al gemeen bekend is dat Ru bingh van nature niet bereid is de tweede viool te spelen". Dat schrijft W. Schelvis, oud- fractieleider van de PPR/PSP-fractie in de Noordwijkse raad aan T. van Rijnberk, de lijsttrekker van de nieuwe partij Noordwijks Belang. In een open brief waarschuwt Schelvis de nieuwe partij om zich niet als belangenpartij voor onderne mers op te werpen. Schelvis, bij de komende verkiezingen lijsttrekker voor het linkse samenwerkingsverband PAN, haalt uitspraken aan van oud-VVD'er K. Ru- bingh. Rubingh is na onenig heid met de rest van de VVD-fractie overgestapt naar de club van Van Rijn berk, die nu nog raadslid voor D66 is. Volgens Schelvis is Rubingh er op uit om de ondernemers te steunen. „Met zijn rabiate pleidooi voor uitsluitend de onderne mersbelangen zal Klaas Ru bingh je nieuwe partij onge twijfeld binnen de korste ke ren de doodsteek toebren gen", aldus Schelvis. „Als je het met de ideeën van Ru bingh eens bent, Ton, kun je beter meteen de naam van je nieuwe partij veranderen in Ondernemers Belang". MODELBOUWGROEP BOUWT KATWIJKSE VLOOT NA KATWIJK De Model- bouwgroep van histori sche schepen van het Ge nootschap Oud Katwijk legt momenteel de laatste hand aan een precies op schaal geconstrueerde mo- torlogger. Dit unieke scheepsmodel vergde de groep van twaalf model bouwers tot nu toe 1350 uren arbeid. Grofweg ge schat kan over een drie honderd werkuren, dat wil zeggen vlak voor de zomer, het model geplaats worden in de „boten- loods" van het Katwijks Museum. Deze motorlog- ger vervolmaakt daar dan de vloot van schepen, zo als ze chronologisch door Katwijkers bevaren wer den en door de Modelbou wers op schaal is nage bouwd. Toen aan het eind van de vori ge eeuw de Franse haringlog- ger voor het eerst de Noordzee doorkliefde op jacht naar ha ring, kon men nog niet be vroeden dat dit schip symbool zou worden van een generatie vissers en een nimmer meer evenaarde manier van vissen, namelijk de vleetvisserij. Het waren voornamelijk de Neder landse vissers, komend uit plaatsen zoals Scheveningen, Vlaardingen, Egmond en Kat wijk die hun nachtelijke vitri nes in de Noordzee hingen in „de hoop van zegen" op goede vangsten. Het overbekende scheepstype de bomschuit, het eerste door de modelbouwgroep vervaar digde scheepsmodel om de his torie voor de toekomst over zichtelijk te bewaren, werd vlak voor de eeuwende door de opkomst van de haringlog- gens verdrongen. Voor Kat wijk betekende dit dat de schepen en bemanningsleden uit moesten wijken naar een havenplaats, want de zeilend gevaren loggers hadden een kiel in plaats van een ronde, platte bodem. Het net wachtte op de haring, heette het in die dagen, want de haring kroop Nadat de Modelbouwgroep van het Genootschap Oud Katwijk een schitterende bomschuit en zeillogger op schaal nauwkeurig gecopieerd hadden, startte men in september 1981 met de motorlogger. in de nachtelijke uren op zoek naar voedsel vaak schoolsge- wijs omhoog in de netten. Vleetloggers In de periode tussen 1925 en 1930 kwamen voor Katwijk de meeste motorloggers in de vaart. Met deze vleetloggers werd in de wintermaanden ook getrawld. In plaats van op haring viste men dan op rond en platvis met netten die men door het water sleepte. Na de Tweede Wereldoorlog kwam het harïngtrekken in opkomst. De Noordzee werd gedurende de oorlog matig be vist, zodat de haringstapel en andere vissoorten in aantal be hoorlijk gegroeid is. Met een soort trawlnet, franspatent zei men in Katwijk, viste men op haring. Het net wachtte nu niet meer op de haring, maar schepte de vis als hetware uit zee. Deze manier van vissen vereiste meer kracht van de scheepsmotoren, waarvan het vermogen stijgt in fases: 500, 750, 1000, 1250 pk. Met het veranderen van de manier van vissen veranderden ook de scheepstypen. De motorlog ger kreeg galgen aan boord om zo vanuit de zij het zogenaam de zijtrawlen te beoefenen. Voor een gedeelte wordt dit principe later overgenomen door de kotters, die weer later met de boomkor gaan vissen, namelijk aan weerszijde van het schip een net wat over de bodem gesleept wordt. De log gers worden in de zestiger ja ren vervangen door de grote hektawlers, waarmee het zoge naamde pelagisch vissen beoe fend wordt: het net wordt nu, variërend in hoogte, achter het schip aangetrokken. Schitterend Nadat de Modelbouwgroep van het Genootschap Oud Katwijk een schitterende bom schuit en zeillogger op schaal nauwkeurig gecopieerd had den, startte men in september 1981 aan de motorlogger. Deze motorlogger is een kopie van de in 1948 te Scheveningen ge bouwde IJmuiden 75 „Gorre- dijk". Over de houten romp bracht men een koper beslag aan, terwijl verder alles origi neel en met de hand nage bouwd werd. Opvallend is de precisie van de winch, waar aan de heer J. Meyvogel circa tachtig uur werkte. De „Gorredijk" werd in 1961 eignedom vna de Katwijker J. van der Plas, die het schip als KW 12 „Leendert Jacoba" te boek stelde. Veel Katwijkers kennen derhalve het op schaal nagebouwde schip, wat onge twijfeld een ereplaats krijgt in het toch al zo interessante Katwijkse Museum. LEIDEN OMGEVING EetcUeGowuwt DINSDAG 4 FEBRUARI 1986 PAGINA 12 Rj Klumper wint prijs vraag met Ware Nar WASSENAAR De prijsvraag voor de naam van het sociaal-cultureel centrum van Wassenaar is gewonnen door de heer H. Klumper. Zoals bekend is die naam Ware Nar, gekozen uit honderdéén in zendingen door het gemeentebestuur van Wasse naar. Volgens het college van B en W een „speelse variant op de naam van onze gemeente, tevens als referentie aan de grote toneelschrijver P. C. Hooft en tenslotte ter aanduiding van de bedoeling van het centrum, namelijk het verschaffen van ludie ke en serieuze recreatie". Een tweede prijs werd gewonnen door de heer W.K.D. van der Meulen, voor het idee de zalen Wassenaarse namen te ge ven die herinneren aan de kastelen en landgoede ren van Wasenaar. Beide heren krijgen een prijs van 250 gulden aan waarebonnen. In mei wordt „Ware Nar" officieel geopend. Het heeft'in totaal 4.2 miljoen gulden gekost Noordwijks Belang NOORDWIJK Noordwijks Belang, de benjamin in de rij van de politieke groeperingen uit de badplaats, heeft zich gis teravond in het Lido-theater voor het eerst gepresenteerd. De kandidatenlijst voor de ko mende gemeenteraadsverkie zingen ziet er als volgt uit: 1. A. Th. van Rijnberk, 2. mevr. B. Cassee, 3. P. J. Barnhoorn, 4. G. C. Duijndam, 5. K. J. Ru bingh, 6. mevr. M. J. A. M. van Esch-Bogaers, 7. L. P. M. Kersbergen, 8. G. van Stijn, 9. J. W. Versteeg, 10. R. Bonne- ma, 11. H. M. Klaassen, 12. mevr. A. Metzelaar, 13. F. van der Veen. 14. H. Bos. 15. B. I. J. W. van der Eerden. J. Nieuwenhuis overleden ge leeftijd in het Diaconessenhuis in Leiden overleden, wenhuis maakte zich naast zijn dagelijks werk als directeur van een bloembollenbedrijf verdienstelijk voor de plaatselijke ge meenschap op velerlei terrein. de Kon. Maatschappij voor Bloembollencultuur. Na de oorlog was hij secretaris van de plaatselijke afdelingen van de Hulp Ac tie Roode Kruis en Nederlands Volksherstel en was hij vele ja ren voorzitter van de Raad van Bestuur van de plaatselijke RABO-bank. Ook op kerkelijk terrein was de heer Nieuwenhuis zeer actief. Zo maakte hij circa 40 jaar deel uit van de kerkeraad van de plaatselijke Hervormde Kerk, waarvan 15 jaar als presi dent-kerkvoogd. Bij zijn afscheid van laatstgenoemde functie werd hij onderscheiden met een insigne en orgaan van de Ne derlandse Kerkvoogdij Vereniging. Morgenmiddag vindt de ter aardebestelling plaats met om half drie een rouwdienst. Hedena vond is er in Aula Vliem tussen half acht en half negen gelegen heid te condoleren. Inbraak SASSENHEIM Voor een onbe kend bedrag aan sieraden is gister avond gestolen uit een woning aan de Lijster laan. De bewo ners waren enke le uren weg. De dieven braken de keukendeur open, sloten de gordijnen en doorzochten de kamers. Behalve de sieraden wordt niets ver mist. Speeltuin Kindervreugd vooralsnog open LISSE De hekken van de speeltuin van Kindervreugd in De Engel blijven voorals nog geopend. De beslissing om de tuin on danks eerdere berichten toch nog open te houden is genomen, omdat anders de toe komstige opzichter wellicht naar elders zou verdwijnen. Deze kreeg een ander baantje aangeboden en om verzekerd te zijn van zijn medewerking als beheerder van de tuin heeft het bestuur besloten om deze opzichter (de heer Toons uit Noordwijk) nu al vast aan te nemen. Het probleem daarbij is dat de speeltuin zelf niet over voldoende financiële middelen beschikt om dit om te zetten in een vaste regeling. Het bestuur hoopt echter, dat de gemeente Lisse zich in maart positief over deze zaak uit zal spreken en een financiële handreiking zal geven. Tentoonstelling Vt in bibliotheek ve SASSENHEIM De Openbare Biblio- Ria theek heeft een tentoonstelling geopend, aan die in samenwerking met de plaatselijke berr werkgroep van S.O.S. Wereldhandelram (Stichting Ontwikkelings Samenwer-ech king) is opgezet. Bij deze tentoonstelling,ste'' staan de 3e wereldlanden en hun bevol- ee.n king centraal. Er is een grote collecte li- teratuur uit Afrika, Azië en Latijns-i Amerika. Verder is er een aantal kunst- e'nal. nijverheidsproducten tentoongesteld door de S.O.S. werkgroep, evenals voedings- mis middelen zoals thee, koffie, ananas, ho- nig en wijn. Hierbij is veel materiaal-in- /,er formatie. De tentoonstelling is tijdens de' Vaa openingsuren van de bibliotheek tot vrij- vor dag 21 februari te bezoeken. de i Geen parkeer terrein achter de Herenweg DEN HAAG/WARMOND Er komt geen parkeerterrein- tje achter de Herenweg 29 in Warmond. Gedeputeerde Sta ten (GS) hebben naar aanlei- 1 ding van bezwaren van omwo nenden hun goedkeuring ont houden aan plannen van B en W. GS hebben zich onlangs pi uitgesproken over de bestem- mingsplan Bebouwde Kom, dat het college het provinciaal; bestuur had voorgelegd. Op 2 oktober hadden degenen die bezwaren hadden tegen het plan de gelegenheid die duide- 18 lijk te maken aan een commis sie van GS. Tegen het parkeerterreintje ia. achter de Herenweg was on- 18. der meer bezwaar gemaakt door de Warmonder M. van Winsen die aan de Herenweg woont. Hij heeft daar een stuk grond waarop hij enkele bij-i 19. zondere bloembollen teelt. Door de komst van het ter- ]9 reintje zou die mogelijkheid 20 vervallen. Volgens hem bleek 20! uit een in 1981 gepubliceerd onderzoek dat er nauwelijks ?9- een tekort aan parkeerruimte was te verwachten. GS von den de uitbreidng van de par keergelegenheid evenmin noodzakelijk. Ook gingen GS 21 akkoord met de bezwaren van de firma Schrier, die aan de 22. Burgemeester Ketelaarstraat een overdekte opslagplaats wil realiseren. Ook de familie Pe ters aan de Dorpsstraat vond weerklank bij GS. De heer en gj mevrouw Peters wilden voor hun zoon een kleine werk- plaats voor motoren van ple- 19 ziervaartuigen inrichten. De gemeente voelde er niet voor de oorspronkelijke bestem- 19. ming, die dat mogelijk maakte, te behouden. Wel bleven de 1Q plannen rond de RABO-bank- vestiging aan de Herenweg 19 overeind. Bezwaren van om^ 20 wonenden, waaronder de na- 20 bijgelegen Kaarsenfabriek, te- 2o gen de voorgenomen uitbrei ding werden niet gehonoreerd. De bezwaren die de RABO- bank had aangetekend omdat de toegestane uitbreiding te beperkt zou zijn, vonden ech ter evenmin genade in de visie van GS. OEGSTGEEST „De Kempenaerstraat is geen noodlijdende winkel straat". De voorzitter van de winkeliersvereniging „Oegstgeest Actief" (OA) beklemtoonde gisteravond tijdens een ledenvergade ring dat ten onrechte de indruk is, gewekt dat dit het geval zou zijn. De win keliers zijn er zich echter wel van bewust dat zij met een achterstallig par keerprobleem zitten, waarvoor een betere op lossing gezocht moet wor den. Nog maar kortgeleden is de gemeente Oegstgeest met een herstructueringsplan voor het winkelcentrum „De Kempe- naer" gekomen. Dit „stappen plan" bevat een aantal ele menten die op korte termijn gerealiseerd kunnen worden, zoals invoering van eenrich tingsverkeer in het tweede ge deelte van de De Kempenaer straat, tussen de Terweeweg en de Spaargarenstraat. De aanwezigen wezen dit in over grote meerderheid vanwege Kraktische bezwaren van de and. Men kon wel instem men met bebouwing van de plaats waar de Koninginne- laan in de De Kempenaer straat uitmondt. Aangezien Al- bert Heijn op de hoek van ge noemde laan ligt is deze niet, OEGSTGEEST Nog geen concrete plannen maken voor parkeerplaatsen in de De Kempenaerstraat tussen de Terweeweg en de Spaargarenstraat. Dat zou vooruitlopen op de algemene plannen met de De Kempenaerstraat, en die moeten eerst aan de raad voor gelegd worden. Dat was gisteren de mening van de commissie openbare werken van Oegstgeest. De commissie ging slechts voor de helft mee in de plannen van B en W. Het colle ge stelde voor om schetsen te maken voor parkeerplaatsen aan de Terweeweg tegen over restaurant de Beukenhof en in het oostelijk deel van de De Kempenaer straat. Met de plannen voor de Terwee weg had de commissie geen moeite. Het college heeft onlangs voorstellen voor het gebied rond de De Kempenaer straat op tafel gelegd. Die worden binnen kort door de raad behandeld. De commis sie, met name D66'er G. Wuisman, was bang dat schetsen voor parkeerplaatsen in de De Kempenaerstraat die behande ling al in een bepaalde richting zouden sturen. Ook was Wuisman bang dat er geld verspild zou worden.aan ontwerp en aanleg van parkeerplaatsen, die over en kele jaren misschien weer zouden ver dwijnen. Daarom vond de commissie dat er voor de De Kempenaerstraat eerst wat simpele schetsen met mogelijkheden ge maakt moesten worden. Voor wat betreft de plannen voor parkeerplaatsen aan de Terweeweg had de commissie geen pro blemen. f ongenegen om de ruimte met een uitbreiding op te vullen. De leden van OA stelden wel als voorwaarde dat er een doorgang voor fietsers en voet gangers open blijft. Ten aan zien van de uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen dienden de winkeliers een aantal tegenvoorstellen in. Sloop van woningen aan de Terweeweg vonden de winke liers niet wenselijk. Eerder zoeken zij het in de sloop van zakenpanden aan de Gever straat waardoor ook aanzienlij ke ruimte om te parkeren vrij komt. Oud-voorzitter Trijse- laar pleitte ervoor om voordat tot overleg met de betrokke nen wordt overgegaan eerst na te gaan wat de plannen onge veer moeten kosten. Het bestuur van de winke liersvereniging heeft diverse instanties benaderd waaronder Economische Zaken en de Ka mer van Koophandel. Daaruit is het advies naar voren geko men De Kempenaerstraat niet te veranderen in een groots, modern centrum, maar op de eerste plaats de bijzondere sfeer te handhaven. Het be stuur kwam overigens ook met een tekening waarin een aan tal voorstellen ter verbetering van de huidige parkeersituatie zijn verwerkt. De voorzitter liet weten dat een bedrijf zelfs al aangeboden heeft om onder het parkeerterrein aan de Te- weeweg een ondergrondse parkeergarage aan te willen leggen. Bij alle aanwezigen bleek er duidelijk belangstelling te be staan om de gehele de De Kempenaerstraat tot blauwe zone te verheffen, met onthef fing voor de bewoners. Bij dit alles kwam een eventuele in vulling van de Kamsteeggara ge met de Digros en de bezet ting van „De Markthof" niet ter sprake. De Kempenaerstraat is geen noodlijdende winkelstraat, menen de winkeliers.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 12