De Leidse Petru halve eeuwoudnog steeds n kranig onderkomen Vrouwennetwerk RUL komt van de grond AVONDZORG IN LEIDSCHENDAM Meerburg neemt afscheid van trainster i T.EIDEN OMGEVING EeidócSoiwant DINSDAG 4 FEBRUARI 1986 PAGINA 11 Woef woef Sommige verdachten kun nen een situatie op een zo danig luchthartige wijze beschrijven, dat men zich na afloop van hun verhaal deemoedig afvraagt: is dat nu alles? Is voor zo'n futili teit een proces-verbaal op gemaakt? Gisteren ver scheen er weer eens een verdachte die de zaak van de vrolijke kant bekeek en zich met veel overtuigings kracht naar een „happy end" praatte. In het kort kwam zijn vergrijp op het volgende neer: de man had zijn twee honden in park De Houtkamp in Leider dorp los laten lopen en op een bepaald moment wa ren de dieren achter twee personen op één fiets aan gerend. Deze kwamen ten val, een broek scheurde en de fiets was stuk. De be schuldiging luidde dat de man zijn honden binnen de bebouwde kom niet aan de lijn had gehouden. Zo op het eerste gezicht toch geen zaak om vrolijk over te doen. „Ik liep om kwart voor twaalf s nachts met twee collies door het park", be gon de lange, forse man zijn verhaal. „Het waren puppies van acht maan den vertelde hij. Daarbij gemakshalve vergetend dat honden van acht maanden oud geen puppies meer zijn. De beschrijving .jonge hond" was beter op zijn plaats geweest. Een puppie van acht maanden is net zoiets als een baby van vijf jaar oud. Maar goed, terug naar de verteller. Die legde aan kantonrechter Spijker uit dat het gehoor van hon den acht keer beter is dan dat van mensen. Waar hij met die verklaring over dat scherpe gehoor naar toe wilde, werd snel duidelijk. „Er reden twee jongelui op een fiets door het park. Een van de banden was lek en daardoor ontstond een piepend geluid. Dat hadden mijn honden nog nooit ge hoord. En toen zijn ze ach ter die fiets aangehold. Grote pret, woef woef", schetste de man het tafe- Haas De fietsers hadden kenne lijk niet in de gaten dat de dartele honden alleen maar wilden spelen, want ze gin gen er als een haas van door. Wat vanwege die lek ke band natuurlijk geen eenvoudige opgave was. „Dat hadden ze juist niet moeten doén", zei de eige naar van de collies. Tja, dat was inderdaad niet slim van die fietsers. Je blijft toch gewoon staan wan neer er 's nachts twee blaf fende honden op je afko men. Die wil je toch dol graag eens over de kop aai en, achter de oren kroelen en op de flanken kloppen. Over de schade merkte de man terloops op dat er een broek was gescheurd en een fiets beschadigd. „De schade is vergoed, er is zelfs een nieuwe fiets ge kocht. Goed, daar maken wij geen drukte om. Ik heb dat meisje zelfs een busa bonnement gegeven voor de periode dat haar fiets bij de reparateur was. Het heeft me 300 gulden ge kost", deed hij verslag. De man zei het vreemd te vin den, dat hij toch was opge roepen; de schade was im mers vergoed. Spijker leg de hem uit dat er twee kanten aan deze zaak wa ren: een civielrechterlijke en een strafrechterlijke. Oficier van justitie Van den Broek wilde weten of de beesten agressief zijn. „Nee, helemaal niet", klonk het luid en zelfs een beetje verontwaardigd. .Collies zijn de liefste hon- jen die er zijn. Engelse las sies. Ik heb een foto bij me", zei de man enthou siast en zijn hand ging richting binnenzak. Van den Broek hoefde de foto echter niet te zien. Maar kantonrechter Spijker wel. Hij bekeek de in een porte feuille verpakte foto waar derend: „Vroeger had je zo'n televisieserie", zei hij met een glimlach van her kenning op het gezicht. Het leek wel of de rechter zich even voor beeldbuis waan de, toen hij als kleine jon gen met rode oortjes de avonturen van de wonder- hond Lassie volgde. De of ficier vroeg geen boete. „Als ik had geweten dat de schade was vergoed, dan had ik de zaak niet laten voorkomen", motiveerde hij zijn eis. Spijker ging hiermee akkoord en ver klaarde de man schuldig, legde hem geen straf op. KEES VAN HERPEN Tijden en opvattingen zijn veranderd, onnodige ballast werd door de bemanning van het „scheepje van St.Petrus" overboord gezet in een po ging bij de tijd te blijven, maar vijftig jaar lang staat daar nog steeds onverander lijk aan de Leidse Lammen schansweg de parochiekerk van St.Petrus. Heel opval lend. Zozeer zelfs, dat eens' een parochiaan, Leo C.J.Roo- zen nu oud-hoofdredac teur van de Leidse Courant, majestuoso kon schrijven: „Als een haan, fier genesteld tussen een toom Bedeesde kippen, zo torent de St.Pe- truskerk uit boven de behui zingen die haar alzijdig om ringen. Bij tijd en wijle, bij rouw en trouw, bij doop en eucharistie, begint die haan te kraaien en de klok te lui den, en weten de omwoners en de ommelanden, dat de hoge ogen van de toren wa kend uitzien over de stad Leiden, die aan de apostel Petrus is toegewijd". Dat is pas taal, waar ik nog wel een paar plakken van lust. De haan zo familiair met de Prins der Apostelen sinds die dramatische och tend van de eerste Goede Vrijdag is, 65 meter hoog, nog steeds fier, al kukelt hij niet zo vaak meer. Zijn toren weegt nog immer 3000 ton en het hele Huis Gods staat op 100 betonpalen, verankerd in een vaste zandplaat diep in de grond. Vandaag heet „de Petrus" niet meer Huis Gods, maar „Huis van ons". Dat is een openbarende vinding een relevatie, zeggen we dus van de parochiële knokploe gen van een geestelijk reveil. Je gaat er ook niet meer „naar de Mis", maar je voelt je „Thuis in Ons Huis". Ter zijde, met de „dienstingang" aan de Lorentzkade, is nog steeds de pastorie: het Hoge Huis. Daar woont stilaan nog maar één priester, een pastor die tevens pastoor is. Voordat het naoorlogse verval toe sloeg .werd die immense woonruimte nog gevuld met het eerbiedwaardig gebrom van de getoogde „balas" en de klaterende lachjes van vier kapelaans, die ook wel hun nukken hadden hoor. Dat al les is verstomd nu, maar de Petruskerk gaat, voorzien van een lauwerkrans, opgeto gen en overtuigend feest vie ren: ze bestaat op 9 maart een halve eeuw als rooms mid delpunt van een aantal aan palende stadwijken die naar haar opkijken. Even de weemoed Het accent van die viering zal komen te liggen op „ge meenschap nu"; want je leeft maar eenmaal, en vooruit.- Toch past hier ook de wee moed om het verleden. Ik zou het zè vóór me kunnen zien: de eerste Petruskerk der nieuwe geschiedenis, ge bouwd in 1836 aan de Lange- brug, brandde in 1933 goed deels af. Drie jaar later klonk in een gloednieuw godshuis, terwijl de Blauwe Tram De Petruskerk aan de Lammenschansweg, in een jonge wijk, waar de tram nog reed; het sierlijke, speelse dakruitertje nog op het einde van het schip. Het is helaas jaren geleden van het dak gewaaid door een windvlaag en wordt nu node gemist. DE TIJDEN VAN KROPHOLLER EN DE EXCELLENTIES ZIJN VERVLOGEN MAAR ZE BLIJVEN INDRUKWEKKEND voorbijreed, het „Sacerdos et Pontifex, et virtutum opi- fex". De "Priester en Brugge- bouwer en bewerker der deugden" zelf schreed bin nen, met een paarse mantel met hermelijn en lange sleep, die opgehouden werd zijn huisknecht Willem Bloem (de „Bloemenbisschop" bijge naamd). De consacrerende bisschop was Joannes Petrus Huibers in zijn Haarlemse diocees in sommige met de kerk vergroeide kringen ook wel goedmoedig „Tante Jans" genoemd; toen nog een, Doorluchtige Hoogwaardig heid, maar al gauw waren onze bisschoppen Hunne Hoogwaardige Excellenties. Doch mgr. besproeide de nieuwe parochianen en hun nieuwe kerk spaarzaam met wijwater, vanuit het vat dat hem door z'n Willem werd voorgehouden. Vandaag, na de devaluatie van paars en purper en in een tijd van verdwijnende kerken, hebben we het nog slechts over „de bisschop". En we noemen hem nog bij z'n voornaam ook, zoals kar dinaal Ad Simonis. Trouwens die zou al stomverbaasd staan als hij werd aangeduid als Zijne Eminentie Adrianus, kardinaal Simonis. Die is mo dern genoeg om dan te den ken: „Nou, die jongen behan- nest de kluit"; hij vindt het normaler als hij door één of andere carnavalsvereniging bevorderd wordt tot Eerste Koekeloeris, maar dan met behoud van geloof en zeden. Neem nou „onze" Rotterdam se bisschop, die ook als voor malige monnik een mooie voornaam heeft, Ronald of zo, maar voor de rest heet hij Bar. Wel, bisschop Bör heeft het t druk met dat hij niet eens weet of hij op het gouden feest van de Leidse Petrus kan komen. Veste van godsvertrouwen Het is koud, in de grote ruimten beneden in de Pe trus-pastorie, die leeggeraak- te clericale kazerne. Maar de eeuwen zullen haar niet overweldigen, immers de „bakstenen architect" A.J- Kropholler tekende ervoor., Hij was de Wassenaarse schepper van een hele wijk en van de Petruskerk, deze midden-20ste eeuwse vesting van godsvertrouwen, en van al die andere vuurvaste ker kelijke en gemeentelijke bas tions in den lande. De Leidse ir. Hugo van Oerle was zijn secondant die de bouw reali- Op mijn omwegen door stad én land kom. ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. seerde. Het blijft koud in die pastoriezaal; de verwarming staat niet aan. Ik heb er een gesprek met de buurman van de pastorie, Jules Kirch, ar chitect, lid van het kerkbe stuur en ad hoe voorzitter van de feestcommissie^tus sen twee lippen ontwierp hij ook de nieuwe behuizing voor C&A Leiden aan de Haarlemmerstraat. Daar zit ten ook Anton Buis, de p.r.- man van de parochie (of P.I., Petrus Informatie; het perio diek), en Jos Smit, parochi aan namens de jongeren bij het feest. Patoor W.C.Heijster, ruim een jaar in de „Petrus", had erbij willen zijn, maar hij had al een paar begrafenissen achter de rug. Misschien zijn die uitgelopen, maar hij is niet bij het gesprek aanwezig. Pastoor Heijster is eigenlijk inwonend in de pastorie, bij een bevriend gezin dat de bo venverdieping bevolkt. „Be neden is het één grote verga derruimte met geweldige ac tiviteiten, met vier tot vijf vergaderingen in de week 's avonds", vertelt Jules Kirch. Jos Smits: „De jongeren ko ken en eten er op een „Open Tafel". Dat zijn tafelpraatjes, en na de maaltijd afwassen, koffie zetten en een thema bij de horens nemen". Jules Kirch: „Nog maar een jaar of dertig, veertig geleden was er de grote pastoor Theo Beukers, die niet alleen de Mis met het gezicht naar het volk las, maar in zijn pastorie ook nog vier kapelaans onder zijn hoede had; samen met zijn huishoudster Mien, een diepgelovige „tang" die de wind eronder had Door de tijd heen hebben we hier veel priesterwijdingen gehad in de parochie; elk jaar wel een neomist". „Vanaf Pad berg en Vreeburg", vult me neer Buis aan; „maar pastoor Beukers leeft nog steeds voort bij de oudere mensen. Die blijft onverbrekelijk ver bonden met deze parochie. Hij was een bijzonder zacht moedige mens die niettemin de wind in de parochie eron der had. Misschien ook dank zij Mien". Felix Timmermans Meteen als je de Petrus bin nenkomt, vind je in de muur links een tegelplateau van de H.Antonius. Sieraad. Geschil derd en gebakken (in '38) door de fameuze Vlaamse schrijver Felix Timmermans uit Lier. „De Petrus" is daar terecht trots op. En dan de kruiswegstaties, vervaardigd door de Warmóndse artiest' Pieter Geraedts. Dat is ook raampjes brandschi van de Haarlemse horrelvóe- tige maar begaafde glazenier Han Bijvoet in het priester koor. Altaren en kapellen (St.Liduina): de nieuwe „Pe trus" trok kunstenaars aan, en monseigneur Huibers ging daar destijds (met in zijn mij ter, simplex, geborduurd: „Sub tuum praesidium"; sancta Dei genitrix) zegenend aan voorbij. De mensen van de Petrus in Leiden hebben vijftig jaar een lange adem gehad. Jules Kirch: „Ruim 20 werkgroe pen, in 4 sectoren: Algemene zaken; Liturgie; Katechese of verkondiging; en Welzijn waar onze pastoor geweldig veel gewicht aan hecht. Wij beleven in onze parochiege meenschap een heterogene beleving van de gemeen schapszin. Laat ik het zo maar eens zeggen. De kerk wil openstaan voor alle men sen, vooral ook de jongeren. Maar we gaan gerust de toe komst tegemoet; hoe het ook reilt en zeilt met z'n sores in de kerk. Dat deze Petruskerk afgebroken zou moeten wor den is een onmogelijke (maar soms wel gehoorde) gedachte. We draaien financieel goed, met die kerkbalans eens in de twee jaren. Het afgelopen jaar kwam binnen wat was toegezegd. Daar willen we de klok weieens over luiden. Zoiets is bemoedigend in dit proces van vergrijzing naar verjonging". Jules Kirch is meermalen de toren opgeklommen. „Als bij het verzetten van zomer- naar wintertijd, of omge keerd, die wijzers verzet esten worden. Als ik met tijd achteruit moest zat ik daar in de kou weieens te denken; je moet dan de slin ger van het uurwerk stopzet ten en na een uur weer op gang brengen. En dan ga je denken, vanzelf; daar heb je dan de tijd voor". De St.Petruskerk 50 jaar. En het ziet er allemaal nog zo jong uit. Bij de viering meent kerkbestuurder Jules Kirch gaat de kerk eruit zien „getooid als een bruid voor haar man". Hoe precies wil Kirch niet zeggen; dat moet een verrassing blijven. Maar het wordt groots, over een week of wat. Daar ko men ook de „Vrienden van de Petrus" op af. Dat zijn de niet-parochianen die aan de Lammenschansweg hun vre de des harten vinden, als het allemaal zo mooi zingt en klinkt onder directie van Thijs Kramer, de dirigent en organist uit Hilversum. Jules Kirch: „We hebben goede koren, waaronder een aan doenlijk kinderkoortje dat zelfs kan neuriën; zo mooi dat ik zelfs ga janken..." Er komt een neel feestpro gramma, waar we in deze krant graag op terug willen komen. Onderdeel daarvan is een soort „Changing the bells", bij de opening en de sluiting van het feest. Dan worden alle vijf de klokken hamerend beproefd in een melodie. En er komt nog veel meer. De „Petrus" kan z'n ei gen geluk bijna niet op. U hoort er nog van. De gemetselde bakstenen bogen van Kropholler haalden bin nen de St.Petruskerk de eeuwigheid een stuk dichterbij: ar chitectuur om van te smullen. En nog steeds om even bij stil te staan. LEIDEN Het Vrou wennetwerk bij de Leidse universiteit komt redelijk van de grond. Dit blijkt uit een tussentijdse evalu atie. Ruim 230 vrouwen hebben laten weten sterk in de activiteiten van het netwerk geïnteresseerd te zijn. Het netwerk is te vergelijken met een web van informele contacten en kent dus geen lidmaatschap. Het stelt zich ten doel vrouwelijke werk nemers en studenten van de RUL in staat te stellen erva ringen en informatie uit te wisselen over hun positie en functioneren aan de univer siteit. Op den duur kan daar door het arbeidsklimaat ver anderen, zodanig dat de vrouw volwaardig kan func tioneren binnen de instel ling. Er wordt dus gestreefd naar positieverbetering voor vrouwen. Het netwerk werd begin vo rig jaar ingesteld. Per 1 fe bruari werd toen een coördi nator aangesteld, die een jaar de tijd kreeg om het Vrou wennetwerk gestalte te ge ven. In de tussentijdse evalu atie wordt gesteld, dat dat ene jaar aan de korte kant is gebleken. Een langere aan loopperiode is nodig om de zaak goed voor elkaar te krijgen. Daarbij wordt ge steld, dat niet alleen de vrou welijke werknemers baat hebben bij het netwerk, maar dat de afgelopen perio de duidelijk is gebleken, dat het netwerk ook voor de RUL zelf nuttig is geweest. Leidinggevenden bij de RUL kregen vanuit het netwerk gegevens onder ogen over wat er zich aan de „basis" af speelt en hoe bepaalde regels in de praktijk uitwerken. Op deze manier is er bijvoor beeld een intensievere infor matieuitwisseling tussen de verschillende afdelingen van de universiteit tot stand ge komen over de invoering van automatisering in de ad ministratieve sector. LEIDSCHENDAM De Leidschendamse Kruisvere niging is deze week begon nen met het geven van Avondzorg aan ernstig zie ken en aan mensen die won den hebben die meerdere ke ren per dag verzorgd moeten worden. De activiteit is nodig omdat patiënten in verband met bezuinigingen in de ge zondheidszorg steeds sneller uit de ziekenhuizen ontsla gen worden. Deze mensen hebben thuis dan echter steeds meer en steeds langer hulp nodig. Kruisverenigin gen kregen hierdoor steeds meer het gevoel tekort te schieten. Voor de regering was dit aanleiding de kruis- verenigingen tegemoet te ko men in de vorm van perso neelsuitbreiding. In de nieu we Avondzorg is zeven da gen per week een verpleeg kundige beschikbaar tussen 19.00 en 23.00 uur. De toch nog beperkte hulp betekent dat de wijkverpleegkundige zal moeten kiezen voor echt noodzakelijke hulp die ook 's avonds moet doorgaan. Het is de bedoeling dat door de kruisvereniging overdag wordt bekeken welke hulp precies nodig is. De inlichtin gen worden daarna doorge geven aan de avondverpleeg- kundige. Indien men niet voor avondhulp in aanmer king blijkt te komen kan in overleg met de kruisvereni ging worden geprobeerd naar een andere oplossing, wellicht met omwonenden of familie, te zoeken. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maarten Boudewijn, z.v H.L. van der Blom en M. E. F. de Kier; Gert Jaap, z.v. M. Pronk en J. van Duijvenbode; Danielle Adriana G. J. Hoogevêen en J. P. Nieuwkerk; Johannes, z.v. J. van der Plas en M. van Duijn; Jacomijn Jo hanna Maria, d.v. J. A. M. de Vos en G. J. Baljon; Rowan Ryuichi, z.v. H. W. Fuchs en M.G.J. Dickhoff; Mariska, d.v. J. van Beelen en P. N. van Delft; Gerard Dirk, z.v. C. M. Zuijderduijn en B. J. Meijvogel; Jack, z.v. P. Duin en F. G. M. B. van Kam- rn; Riemke, d.v. M. Markus en B. W. M. Helmink; Michael Gerar- dus Hendrikus, z.v. G. H. M. A Kui pers en L. A. M. Looijestijn; Wijntje, Roos-Marijn, d.v. D. Kinkel en 1921, vrl., echtgen. i. W, Vooijs 1. D. Dongcl- mans; Adrianus Hendricus Jeroen, z.v. H. T. J. de Haas en L. M. Kuiven- hoven; Michael Nichola Cornelis, z.v. C. M. van der Voe... W. F. Kikkert; Stan Ferdinand, H. A. M. van den Berg en C. A. Evert en N. M. Krans; Tim, z.v. L. A. M. van Loon en E. van Ravens- waaij; Daisy Johanna Helena, d.v. M. D. I. de Ridder en J. Schmidt; Ca- tharina, d.v. W. S. de Best en J. van der Marei; Sandra, d.v. H. M. M. ager en A. B. Brandon; Jetty Marjolein, d.v. F. A. G. M. de Vries; Johannes Petrus Cor nelis, z.v. C. J. M. Edelaar en M. G. J. Tack; Cees, z.v. C. J. Bergman en M.G.C.M. Quax; Hendrik, z.v. H. van Delft en Y. Y. Proost; Wouter Jan, z.v. D. J. van Iperen en A. S. van Gent; Tamara Yvette, d.v. S. A. Lagas en L. Y. Massij; Desirée Cha- mella Natasja, d.v. M. D. de la Rie en J. Stuurman; Alexander Adrianus Gerrardus, z.v. W. J. P. Groeneveld en G. A. Schrama; Frank Gerard Herman, z.v. M. van de Kasteelen en J. G. Kolthoff; Bartje Jacobus, z.v. J. de Mol en A. C. Schaddelee; Marleen, d.v. H. Buurma en H. M. Swart; Su zanne, d.v. I. Nievaart en A. Esse- link; Björn Valk, z.v. R. J. Smit en M. H. de Valk; Geert Antoon, z.v. B. J. E. ten Brink en M. E. de Beun; Yuri Gabriël, z.v. F. J. Santos Julifio en A. M. C. Kloet; Clasina Petronella, d.v. R. Bosman en M. Peet; Julien Alain Emile, z.v. P. R. J. Fontanet en E. M. Estienne; Simon Louis, z.v. P. B. Begemann en E. F. J. Groes- beek; Gijsbert, z.v. D. Dekker en G. A. L. Cozijn', Robert Pieter, z.v. R. Noordergraaf en J. H. Teekens. a, geb. 8-11-1894, vrl., geh. gew. met R. L. Houweling; D. Ema- nuelson, geb. 18-7-1975, man; A. Pee man, geb. 23-11-1914, vrl., geh. 25-1-1935, man; A. H. L. Neuir geb. 10-1-1986, vrl.; C. A. Alkemade, geb. 13-5-1926, vrl., echtgen. van A. J. Veldman, geb. 9-11-1913, man; J. A. Zimmermann, geb. 1-3 1918, man; R. J. Röder, geb. 24-7- 1935, man; R. de Leeuw, geb. 5-5- 1903, man; A. C. Hassing, geb. 5-8- 1939, man; A. Zandbergen, geb. 13- 11-1901, man; W. Swaak, geb. 21-1- 1902, man; J. E. Holverda, geb. 29-12- 1906, vrl.. echtgen. van D. van San- dijk; S. de Korte, geb. 28-9-1908, vrl., echtgen. van J. Karduks; A. Ober, geb. 29-4-1915, man; A. G. Nulkes, geb. 6-3-1919, vrl.. echtgen. van W. J. C. van den Berg; C. G. Verha- gf»n, geb. 1-7-1904, man; H. Pander, geb. 23-7-1906. man; P. J. van Staden, 28-12-1903, man; R. R. Scheffers, geb. 29-12-1985, man; M. W. Onderwater, geb. 27-8-1901, man; M. A. Cannoo, geb. 18-12-1892, vrl., geh. gew. met D. H. de Bruijn; H. Kraaij,- geb. 4-2- 1894, man; H. Hoek. %eb. 18-8-1938, man; A. A. van der Maas, geb. 23-1- 1909, man; F. Barnhoom, geb. 23-2 1910, vrl., echtgen. van G. Smit; 1 Onderwater, geb. 28-10-1896, man; F Slegtkamp, geb. 27-5-1894, vrl., geh geh. gew Gehuwd: M. B. W. Bergman en C. F. M. Otten; D.C. Kraaij en M. Aalbersberg; Y. Barzilai en I. A. Speel; H. if Duyn en M. F. Mendes; M*J. P Tissen en M. E. Veen; W. P. Vogelzang en M. Dekker. ZOETERWOUDE Het was een zeer gezellig gebeu ren zaterdagavond bij het vertrek van de succesvolle Meerburg-trainster Thea van Tongeren. Ruim 18 jaar heeft zij binnen de Zoeterwoudse gymnastiekvereniging Meer burg gefunctioneerd. Van we-, ge vertrek naar Zuid-Afrika heeft achter die carrière een punt gezet. De wethouder van sportzaken, Geen krant ontvangen? Bel ti H. S. Graniewski-Wijnands, sprak haar diepe bewonde ring uit over de wijze waarop Meerburg, en in het bijzon der Thea van Tongeren, de naam van Zoeterwoude in het buitenland heeft verte genwoordigd. Die lovende woorden gingen gespaard met het aanbieden van een Delfts blauw bord met daar op afgebeeld het gemeente huis van Zoeterwoude.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11