Specialistenactie rustig van start c £eidóc Qowumt STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) „Puur economisch gezien, zou je de erfpacht af moeten schaffen" Sterrit brengt internationaal politiegezelschap naar Leiden Pauselijke onderscheiding Zes inbraken op rij in Hillegom «r SCHEIDEND HOOFD ECONOMISCHE ZAKEN E. KEIJSER: MAANDAG 3 FEBRUARI 1986 PAGINA 5 Ruit waait uit gebouw LEIDEN Een grote ruit is zaterdagmorgen omstreeks kwart voor elf uit het gebouw van het voormalige LAK-theater boven de Codi aan de Hogewoerd gewaaid. De ruit kwam op een geparkeerd staan de auto terecht, maar er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De politie heeft voor alle zekerheid het deel van de Hogewoerd, waar de ruit naar beneden viel, met dranghekken afgesloten. Vier grote winkelruiten zijn in de nacht van vrijdag op za terdag ingegooid. Omstreeks twee uur die nacht werd een ruit van het vormingscentrum Troef aan de Stationsweg ingegooid. Tien minuten la ter ging een zeer grote ruit van een koffieshop op de hoek van de Stationsweg eraan. Daarna volgden de ruiten van een pizzeria aan de Steenstraat en een ruit vaf» een diemwinkel aan dezelfde straat. Kleding gestolen LEIDEN Uit een modezaak aan de Maarsmansteeg zijn in de nacht van vrijdag op za terdag z'n 160 stuks kleding ge stolen. Vooral polo-shirts, bloe- sen en truien van bekende merken werden ont vreemd. De inbre kers hadden een ruit uit de spon ning genomen. Wegens zijn grote verdiensten voor het r.k.- onderwijs in ons land heeft de heer J.T. Schelfhout zondagmiddag uit handen van Mgr.drs. R.Ph. Bar de hoge pauselijke ridde rorde van Gregorius de Grote gekregen. In een goed bezet UVV-huis aan de Kerkstraat in Wassenaar gebeurde dat, vlak na een eu charistieviering in de kerk van de St. Willi- brordusparochie, waar door de bisschop het vormsel was bediend. Schelfhout heeft car rière gemaakt in het onderwijs. Hij begon in de jaren dertig in Zeeuws-Vlaanderen als on derwijzer, en beëindigde zijn loopbaan als plaatsvervangend directeur-generaal bij het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. Verder is hij in de St. Willibrordusparochie in Wassenaar kerkmeester, penningmeester en voorzitter van het parochiebestuur geweest. Auto slingert meters weg LEIDEN Een gepar keerd staande auto is za terdagavond omstreeks twintig over zeven, zeker 25 meter weg geslingerd. Een 35-jarige Leidenaar verloor de macht over het stuur toen hij over de Herensingel reed en de Lusthoflaan in wilde rij den. Hij botste daarna te gen de geparkeerde auto, die totaal werd vernield. De bestuurder van de auto is met onbekend let sel naar het AZL ver voerd. HILLEGOM Inbrekers hebben in de vroe ge zondagavond zes woningen in de schilders- buurt opengebroken. Het waren huizen aan de Singel, P. Potterplantsoen (2x), V. van Gogh- singel, P. Breughellaan en Fr. Halslaan. Er werden sierraden en geld ontvreemd. Uit één woning werd zelfs een geldbedrag van 1300 gulden meegenomen. In alle gevallen kwa men de inbrekers binnen door een deur of raam aan de achterzijde van de woning te for ceren. De politie is op zoek naar getuigen die meer kunnen vertellen over de identiteit van de daders die dat kunnen melden via tel. 02520-15555. Lezingencyclus Het Paryrologisch Insti tuut van de Leidse univer siteit houdt in samenwer king met de vakgroep Egyptologie een serie le zingen over „Egyptische familiearchieven uit de tijd van de Pharao's en de Grieks-Romeinse over heersing". De lezingen op 3, 11, 17 en 24 februari en 3, 10 en 17 maart hebben plaats in het papyrologisch instituut in de universi teitsbibliotheek aan de Witte Singel 27 en begin nen steeds 's avonds om acht uur. Afvallen „Waarom is afvallen zo moeilijk" is het thema van een bijeenkomst voor vrouwen die morgenoch tend in clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt gehouden. De the maochtend, die om half tien begint, wordt geleid door Margje Buitenhuis, diëtiste bij de kruisvereni ging Leiden. Ech tscheiding De Fiom houdt morgen avond van kwart over acht tot kwart over tien in het Fiom-gebouw aan de Langegracht 61 een infor matie-bijeenkomst over de cursus „Omgaan met kin deren bij echtscheiding". Deze cursus bestaat uit ze ven bijeenkomsten. Men kan zich ook telefonisch aanmelden: 144715. Politiebureau In het Gulden Vlies aan de Breestraat 125 wordt morgen een informatie bijeenkomst gehouden over de restauratieplannen van het oude politiebureau aan de Zonneveldstraat en de omliggende panden. De bijeenkomst begint om acht uur. Informatie voor af is verkrijgbaar bij C. Dubber van de gemeente Leiden (tel. 254505). Meidencafé Het Meidencafé houdt morgen vanaf acht uur een thema-avond. Het on derwerp is: afvallen,ge zond eten, hoe blijf ik op gewicht. Er is ook een dië tiste aanwezig. Plaats van handeling is het Breehuys, Breestraat 19. Slats Het jongerencentrum Stats houdt vanaf woensdag een cursus zeefdrukken. De cursus wordt gehouden op woensdagavond en deelna me kost twee gulden per keer. Opgave bij Stats, Haarlemmerstraat 73c tel. 142136. Vanaf 5 februari houdt Stats een modecur sus voor meiden van 16 tot 25 jaar. Opgave kan telefo nisch: 142136. Vrije School De Vrije School Leiden houdt woensdagavond in het (tijdelijke) gebouw aan de Driftstraat 77 vanaf kwart over acht een infor matiebijeenkomst met het thema „Wat is de Vrije School?". Op zaterdag 22 februari houdt de kleuter school van de Vrije School open huis in de (ook tijde lijke) vestiging aan het Eksterpad 2. Wie meer wil weten over de pedagogie van Rudolf Steiner kan tussen tien en en twaalf uur 's ochtends een kijkje nemen in de drie kleuter klassen. De Vrije School betrekt naar alle waar schijnlijkheid een ver nieuwd gebouw op de hoek Pasteurstraat/Mare- (Vervolg van voorpagina) LEIDEN De actie van de medische specialisten is van ochtend in Leiden, Leider dorp en Alphen aan den Rijn rustig van start gegaan. In de vier ziekenhuizen werd net zoals in de meeste andere Nederlandse ziekenhuizen vandaag in kader van de ac ties van medische specialis ten een zogenaamde „zon dagsdienst" gedraaid; de me dici namen alleen spoedei sende gevallen in behande ling. De patiënten, die van daag een afspraak hadden, zijn afgebeld. Op de polikli nieken werden vandaag al leen die gevallen behandeld, die geen uitstel verdroegen. „Iedere patiënt, die zich aan het loket meldt, wordt ge woon geholpen", aldus H. Snijder van het Leiderdorpse Elisabethziekenhuis. „De niet dringende gevallen zijn in overleg met de patiënt ver schoven. Sommige mensen zijn zelfs vorige week al ge holpen". Hetzelfde beeld in het Dia- connessenziekenhuis in Lei den. Ook daar zijn de afspra ken voor polikliniek en ope ratieprogramma afgezegd. De directie neemt een neutraal standpunt in over de actie. Directeur M.P. Hennink: „De patiëntenzorg moet gewaar borgd zijn. Daarvoor hebben wij ook onze maatregelen ge nomen. Wanneer de actie tot één dag beperkt blijft, heeft de directie er niet zoveel moeite meer. Op 3 oktober wordt er tenslotte ook een zondagsdienst gedraaid". Ook in het Alphense zieken huis Rijnoord verliep de actie zoals gepland. Iedereen met een afspraak werd afgebeld. De specialisten legden wel visites af op de zalen en be steden de beschikbare tijd „voor overleg over het con flict". De directie van het zie kenhuis houdt zich afzijdig. Algemeen directeur J.H. Sis sing: „Het is een meningsver schil tussen de specialisten en de staatssecretaris". De Leidse Prof.dr. A. Zwave ling verklaarde vanmorgen namens de medische staven van de de academische zie kenhuizen naar aanleiding van verwarring die is ont staan ovef de „actiebereid heid" in diverse academische ziekenhuizen, dat alle acade mische ziekenhuizen de actie i steunen, de acade mische ziekenhuizen hebben zich solidair verklaard met de LSV hoewel ze als „amb tenaren" niet rechtstreeks bij het conflict tussen de LSV en het kabinet zijn betrokken. Volgens prof. Zwaveling is een belangrijk deel van de operaties verschoven naar andere dagen. ONTHULLING VAN SCHOK Het Scholierenkomitee Leiden, oftewel „Schok" werd zaterdagmiddag op de Burcht voor een handjevol belangstellenden met een schok leven ingeblazen. Een voor deze gelegenheid ingestelde wethouder van scholierenzaken. Brigitte Koek, onthulde een naar het zich eerst liet aanzien schok kend kunstwerk, maar onder het doek bleken zich de leden van het comité zelf te bevinden. Zij begonnen terstond na de onthulling liederen tegen het fascisme te zingen. Schok stelt zich ten doel jongeren bewust te maken van de problemen van deze tijd en ze een standpunt te laten innemen. Het comité wil acties organiseren en voeren en thema-avonden houden. Uitgangspunten zijn onder meer echte democratisering op de scholen, het tegengaan van kruisraketten en andere wapens, de afschaffing van het minimum jeugdloon en de bestrijding van fascisme en racisme. Schok is te bereiken aan de Koppenhinksteeg 2 in Leiden, tel. 071-121139. De ambtenaar wordt ondernemer. Ewald Keijser, hoofd van de directie Economische Zaken en Energie van de gemeente Leiden, gaat doen waarover hij jarenlang anderen geadviseerde. Keijser begint een eigen bedrijf en wordt directeur van de Hollandse Ontwikkelings Maatschappij in Den Haag, zeg maar een soort projectontwikkelaar in bedrijven. Wat hem in gemeentedienst niet mocht en niet kon worden toegestaan, gaat hij voor eigen rekening ondernemen. In tegenstelling tot vele andere starters, begint hij met een overvolle orderportefeuille. „Het klinkt wat aanmatigend maar ik ben iemand waarvan ze zeggen ...hij heeft wel een grote mond, maar hij maakt het ook waar..." Een interview op zijn laatste werkdag, niet over die zaken die wel zijn gelukt, maar vooral over datgene wat niet haalbaar bleek. LEIDEN Van ambtenaren wordt verwacht dat zij niet uit de schaduw van hun wethou der treden. Een goede ambte naar is de stdrke man achter zijn wethouder. Keijser heeft zich in de afgelopen jaren vooral opgesteld naast de wet houder. In dit licht wekt het dan ook nauwelijks verbazing dat in de interviews die ter ge legenheid van zijn afscheid werden gehouden, ook enige meer politiek getinte aangele genheden aan de orde kwa men. Maar uitspraken over negatieve gevolgen van erf pacht bijvoorbeeld, werden niet overal even op prijs ge steld. Keijser zegt daar, desgevraagd, niet bijster van onder de in druk te zijn en is niet van plan zijn mening te herzien. „Puur economisch gezien stel ik vast dat als je de grondprijs zou verlagen en de erfpacht zou afschaffen, er waarschijnlijk meer bedrijven naar Leiden komen. Erfpacht is niet alleen voor de politiek een emotione le zaak maar ook voor de on dernemer. Er zijn nu eenmaal bedrijven die op puur emotio nele gronden bereid zijn naar Tietjerkstradeel te verhuizen, omdat ze daar de grond in ei gendom kunnen krijgen. Het is struisvogelpolitiek dat de politiek dat niet zou weten. Wat je niet wilt geloven is na tuurlijk een hele andere zaak". Keijser weigert bedrijven bij name noemen. Bovendien: „Het is nooit alleen de erf pacht die bedrijven af doet ha ken. Het kan ook de grond prijs zijn, of de verplichte aan sluiting op de stadsverwar ming. Alles wat van bovenaf wordt opgelegd, hebben on dernemers moeite mee, dat druist tegen het vrije onderne merschap in. Ook al is erf pacht voor sommige bedrijven voordeliger. De politiek ziet te weinig in dat dit soort emotio nele factoren bepalend kun nen zijn". Erfpacht is een keuze in een politieke afweging en is niet per definitie slecht, vindt ook Keijser. Maar zijn uitspraken hebben wellicht consequenties voor de positie van de PvdA (dé voorstander van erfpacht) in de onderhandelingen over een nieuw college na de ver kiezingen, vooral nu de VVD tot het inzicht is gekomen dat de erfpacht voor bedrijven moet worden afgeschaft. Bang Een tweede aspect van de' grondpolitiek is de grondprijs. Een te vaste grondprijs, vindt Keijser, waar de gemeente niet of nauwelijks over wil onder handelen. „Het is wel ver draaid toevallig dat alle indus- triegrond grond in Leiden zo ongeveer 200 gulden per vier kante meter kost. Waarom kan in Lisse een stuk grond wel voor 90 gulden de vier kante meter weg en in Leiden niet. De vraag is dan, maakt Leiden winst of Lisse verlies. Niemand in Leiden weet wat een industrieterrein de ge meente precies gekost heeft •Het betoog van Keijser komt er op neer dat de vaste grond prijs moet worden losgelaten en dat, bijvoorbeeld afhanke lijk van de werkgelegenheid die een bedrijf heeft te bieden, de prijs wordt bepaald. „Ieder een vindt het gerechtvaardigd dat de kosten van woningwet woningen worden afgeschre ven op vrije sectorwoningen. Maar voor het bedrijfsgebeu- ren is dat niet aan de orde. De politiek is daar bang voor. Men durft niet te aanvaarden dat Jantje 150 en Pietje 250 gulden betaald. Men is bang dat daar ruzie van komt. Voor moeilijke procedures en dat men niet objectief handelt, maar de overheid mag daar naar mijn idee best in discri mineren". Overigens is Keijser gekant tegen concurrentie van gemeenten onderling. „Als je beneden de kostprijs grond uitgeeft, moet dat wel duide lijk gemaakt worden, want uiteindelijk praat je dan over een vorm van subsidie". „Je kan twee dingen doen. Veel grond tegen lage prijzen uitgeven of een hogere prijs" bedingen en wat langer wach ten. Leiden doet het laatste, maar in het belang van de werkgelegenheid zou je ook voor het eerste kunnen kiezen. Het gaat om de vraag, wat is de werkgelegenheid je waard? Ik schat dat iedere werkloze die aan een baan geholpen wordt, de gemeente jaarlijks 3.000 gulden scheelt. Dat is in tien jaar 30.000 gulden. Dat is best een aardig bedrag om in het aantrekken van bedrijven te steken". Nadeel Wanneer er politieke keuzes gemaaKt moeten worden, val len die vaak in het nadeel van de economische sector uit, con cludeert Keijser. Ruimtelijke ordening staat in het prioritei tenlijstje hoger dan economi sche zaken. „Het is een totaal afweging waarin keuzes ge maakt moeten worden. Wan neer economische belangen af gewogen moeten worden tegen balangen van bewoners of van het milieu kunnen de econo mische eisen meestal nooit voor honderd procent gehono reerd worden". „Werkgelegenheid is op ge meentelijk niveau een pro bleem van de tweede orde. Op landsniveau wordt gevochten om de portefeuille van econo mische zaken. Op plaatselijke niveau is deze wegens gebrek aan middelen oninteressant. Het is in Leiden dan ook altijd een restportefeuille geweest. De directie economische zaken bestaat in Leiden bijvoorbeeld nog maar tien jaar. Ruimtelij ke ordening bestaat al veel langèr. Kijk, de gemeente heeft de wettelijke plicht om er bij voorbeeld voor te zorgen, dat er voldoende woonruimte is. Maar niet dat er voldoende werk is. Als iemand geen huis heeft, worden soms de ramen bij bureau huisvesting inge gooid. Maar als iemand geen baan heeft, zal die niet bij de gemeente langskomen. Uitein delijk zal hij toch werk bij een bedrijf of instelling moeten vinden". „Als je het puur economisch bekijkt, valt er in Leiden nog wel wat te verbeteren. Maar we moeten werken met de middelen die we hebben. De afgelopen iaren is getracht een hoog kwalitatief imago op te bouwen. Wij hebben Aramco gewonnen op kwaliteit en snelheid van handelen. Dan concludeer ik, dat het in Lei den best heel redelijk functio neert. Tien jaar geleden had Leiden nog niet zo'n best ima go. Nu zijn er veel investeer ders bereid zaken te doen". GERT VISSER LEIDEN Tussen de 1.500 en 2.000 politiemensen uit Europa brengen van 21 tot en met 24 mei een bezoek aan Leiden in het kader van de 40e interna tionale Politie Sterrit. De Leidse politie treedt, net zoals in 1977, op als gastheer van de Sterrit, een initiatief van de International Police Motor Corporation (IPMC). In grote lijnen is de opzet van de Sterrit gelijk aan die van 1977, zij het dat hu de officiële opening van het nieuwe poli tiebureau aan de Langegracht in de activiteiten is verwerkt. Net als negen jaar geleden zul len de internationale politie mannen- en vrouwen worden ingezet om in hun karakteris tieke uniform op bepaalde plaatsen het verkeer te rege len. De deelnemers zijn afkorftstig uit Nederland, België, Luxem burg, Engeland, Ierland, Duitsland, Frankrijk, Spanje, Italië, Zwitserland, Oostenrijk en Denemarken en er wordt zelfs een politieman uit de Verenigde Staten verwacht. Zij komen naar Leiden via een soort puzzelrit, waarvoor het eigenlijke puzzelwerk van te voren thuis moet worden ver richt. Onderweg moeten zeven plaatsen worden aangedaan, waarvan de eerste letters het woord „Politie" vormen. De letters van de plaatsnaam le veren verder punten volgens het Scrabble-systeem. Het is dus de kunst om plaatsen te vinden met veel moeilijke let ters er in, zoals de Q en de X, die veel punten opleveren. Als bewijs dat men ook daadwer kelijk in die plaats is geweest, moet er een stempel worden gehaald op het plaatselijke po litiebureau, het VVV-kantoor of een andere openbare instel ling. Het politionele deelne mersveld wordt geacht netjes te rijden. Parkeerbonnen leve ren zelfs minpunten op. door het verkopen van pro- dukten uit die streek. Op don derdag 22 mei staat om één uur de opening van het nieu we politiebureau gepland door een lid van het Koninklijke Huis. De deelnemers aan de Sterrit zullen de symbolische verhuizing (de echte verhui zing is op 22 maart) met hun auto's en vooral politiemotoren opfleuren. Donderdagavond wordt een internationale poli- tie-voetbalwedstrijd gespeeld tussen het Nederlands Politie Elftal en een internationaal elftal van sterritrijders. Aan vang acht uur. Op vrijdag 23 mei wordt vanaf negen uur de eerste behendig- heidsrit gehouden op het ter rein van de Groenoordhallen. Om elf uur kan het nieuwe politiebureau bezichtigd wor den. Om twee volgt een muzi kale Stertocht door onder meer de Leidse Politie Kapel en de Nationale Politieband van Frankrijk. Dat is de inlei ding tot de Internationale Po litie Muziekshow die 's avonds vanaf acht uur wordt gehou den. Op zaterdag 24 mei wordt 's morgens om negen uur de tweede behendigheidsrit ge houden. Vanaf drie uur gaat een klederdrachtenoptocht door het centrum van Leiden. Om acht uur volgt dan de feestelijke (besloten) slotavond met prijsuitreiking. Exposities Opening De finish van de Sterrit staat gepland op woensdag 21 mei tussen negen en drie uur op het terrein van de Groenoord hallen. Om vier uur volgt dan de officële opening van de Sterrit, hetgeen waarschijnlijk door minister J. Rietkerk wordt gedaan, maar dat is in verband met de verkiezingen nog niet zeker. Woensdaga vond volgt een (besloten) lan- denavond waarop de deelne mers hun streek onder de aan dacht brengen, onder meer De meeste activiteiten kunnen door de bevolking worden bij gewoond. Dat geldt ook voor de twee exposities in de Groe noordhallen tijden de Sterrit- dagen, één van de Leidse poli tie die gaat ver de Nederland se politie en één van het Presi dium van de IMPC over de historie van de Sterritten. De eerste Sterrit werd al in 1930 verreden. Over twee jaar krijgt de Sterrit mogelijk een officieel Europees tintje als, in overleg met de EEG, Straats burg als eindstation wordt ge kozen. De Sterrit kost onge veer 200.000 gulden. Het eve nement kan zichzelf echter be druipen en levert zelfs winst op, die door de Leidse Stich ting Sterrit zal worden ge schonken aan Manege Moedig Voorwaarts voor gehandicap ten aan de Wassenaarseweg. Inkomsten zijn er onder meer uit de verkoop van herinne ringsenveloppen met speciaal stempel, dat van 21 tot en met 24 mei wordt verstrekt in de Groenoordhallen in Leiden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5