Grootste spionnenruil uit de geschiedenis op komst Eten bijkaarslicht en slapen in de kou Demonstranten plunderen opslagloods hulpgoederen BILD: OOK DISSIDENT SJAKANSKI NAAR WESTEN Alva Myrdal onvermoeibaar strijdster voor de vrede Geen verdergaande maatregelen van EG tegen Zuid-Afrika Britten speculeren over ontslag premier Thatcher BUITENLAND EeidóeSommtt MAANDAG 3 FEBRUARI 1986 PAGINA Eerste vrouw gekozen in parlement Liechtenstein VADUZ In het Alpen-vorstendom Liechtenstein blijft na de parlements verkiezingen van gisteren vrijwel alles bij het oude. De enige verandering van formaat is dat voor het eerst een vrouw in de landdag zitting zal nemen. Het dras ook de eerste maal dat vrouwen mochten stemmen. Ongeveer 55 procent van de 12.800 stemgerechtigden in Liechtenstein is van het vrouwelijk geslacht. Zij kregen vorig jaar kiesrecht toen kroonprins Hans Adam zijn vader opvolgde als vorst. De meeste van hen hebben ook hun stem uitgebracht. Liechtenstein kent stemplicht ofschoon nog nooit straffen zijn uitgedeeld voor het verza ken van die plicht. Arias president van Costa Rica SAN JOSE De sociaal democraat Oscar Arias Sanchez (45) heeft de pre sidentsverkiezingen in Costa Rica gewonnen. Hij kreeg 54 procent van de stemmen. Arias volgt op 8 mei zijn partijgenoot Luis Alberto Monge op als pre sident. De opkomst bij de verkiezingen was traditio neel hoog: ongeveer ne gentig procent. Een van de grootste problemen waar de. nieuwe president mee te maken krijgt is de aflos sing van de buitenlandse schuld van Costa Rica van 4,5 miljard dollar. Belgische schiet haar kinderen dood LOKEREN In de Belgische stad Lo keren heeft een 35-jarige vrouw vrij dag haar drie kinde ren doodgeschoten en daarna de hand aan zichzelf gesla gen. Toen haar echt genoot thuis kwam vond hij de lijken van de kinderen, 14, 10 en 6 jaar oud, en zijn vrouw. Het is niet bekend wat het motief van de vrouw is geweest Oman verbiedt huwelijk met buitenlanders BAHREIN Oman heeft met ingang van zaterdag zijn burgers verboden met buitenlanders te trouwen. De wet maakt een uitzondering voor ongehuw de bejaarden en gehandicapten. Voorts kunnen Omanieten met speciale toe stemming trouwen met burgers van an dere Golfstaten. De wet is uitgevaar digd „om sociale problemen te voorko men". „Kinderen van Omanieten die met buitenlanders zijn getrouwd heb ben een andere culturele achtergrond", aldus een minister. Veel Golfstaten ma ken zich zorgen om het groeiende aan tal huwelijken met buitenlanders. Saoedi-Arabië moedigt met financiële premies zijn burgers aan met landgeno ten te trouwen. Botha adverteert voor machtsdeling JOHANNESBURG In grote advertenties over twee pagina's in de Zuidafrikaanse kranten heeft president Pieter Botha gisteren uiteengezet dat zijn regering echt bereid is tot machtsdeling met de zwarte Zuidafrikanen. „Wij hebben ons ver plicht tot gelijke kansen voor allen. Gelijke be handeling. En gelijkheid voor de wet", aldus Botha. De advertenties in de Engelstalige en Afrikaanstalige pers zijn de tweede ronde in een spectaculair media-offensief waarbij Botha een opmerkelijk verzoenende toon bezigt. De rege ring heeft een public relations firma in Johan nesburg in de arm genomen om de hervormings politiek van de regering-Botha te verkopen. Als de public relations campagne in Zuid-Afrika suc ces heeft, zal ze ook in net buitenland worden gevoerd, zo kondigde de firma aan. „Israël en Iran werkten samen aan kernwapens" LONDEN Israël en Iran heb ben in 1977 een overeenkomst gesloten om gezamenlijk nucle aire raketten te ontwikkelen. Aan de samenwerking kwam echter een einde toen de sjah in januari 1979 moest vluchten voor de islamitische revolutie van ayatollah Khomeini. Dat heeft het Engelse weekblad The Observer gisteren gemeld. De krant zegt geheime documenten over het project te hebben ver worven. Teheran nam aan het project deel in ruil voor oliele veranties aan Israël. Tien miljoen dollar losgeld voor Koreaar BEIROET In Beiroet is een la geld van tien miljoen losgeld geëj voor de afgelopen vrijag ontvoer! Zuidkoreaanse diplomaat Do Chal -Sung. Hij is de 39e buitenlander d in Beiroet gekidnapt is sinds janua 1984. Voor zover bekend is dit f eerste keer dat er door de ontvoa ders een losgeld geëist wordt. 0 meeste extremistische groepering» die buitenlanders gekidnapt hebbel vroegen de vrijlating van Libanel gevangenen of politieke veranderiJ gen in ruil voor de vrijlating va hun gegijzelden. Behalve Do worda er nog 13 buitenlanders vermist: zl Amerikanen, vier Fransen, een Iti liaan, een Brit en een Spanjaard. BONN Oost en West hebben een overeenkomst bereikt over de grootste ruil van gevangen geno men geheime agenten uit de geschiedenis. Ook de 37-jarige Russische dissi dent Sjaranski zal in het kader van de transactie naar het Westen komen. Pogingen om ook de meest prominente dissi dent, de Nobelprijswin naar Andrei Sacharov, in te sluiten bij de ruil zijn echter op Russische on verzettelijkheid stukgelo pen. Dat meldt vandaag het West- duitse massa-blad Bild, dat zich zegt te baseren op hoge Russische bronnen. De Duitse regering onthoudt zich van elk commentaar. Volgens rege ringswoordvoerder Ost wordt er op dergelijke berichten principieel niet gereageerd. Sjaranski werd in 1978 veroor deeld tot dertien jaar cel. De dissident zou worden geruild tegen oostblok-agenten, die in de Bondsrepubliek en de Ver enigde Staten gevangen zitten. Bild noemt onder andere de' Russische technologie-spion Yefgeni Semljakov, die vorig jaar in Keulen werd gearres teerd. Ook de voor het oostblok spio nerende vroegere ambtenaar van het ministerie van defen sie in Bonn, Lothar Erwin Lutze, die in de Bondsrepu bliek gevangen zit, zou deel uitmaken van de transactie. Oost-Berlijn en Moskou zou den van hun kant twaalf spionnen van de Westduitse inlichtingendienst, de BND, vrijlaten. Enkele van hen zijn tot levenslang veroordeeld. De agentenruil zou plaats vin den op een plek die daar al va ker voor benut is: de Glienic- ker-brug tussen Berlijn en Potsdam. DEN HAAG De zater dag op 84-jarige leeftijd overleden Zweedse poli tica, schrijfster, sociologe, feministe en activiste Alva Myrdal heeft haar hele leven onvermoei baar gewerkt aan het dichterbij brengen van haar droom van een rechtvaardige samenle ving en een wereld zon der oorlog. Myrdal kreeg in 1982 de Nobelprijs voor de vrede. De jury stelde dat zij de ogen van de wereld had geopend voor het gevaar van de bewapeningswed loop. Met haar echtgenoot Gunnar, die in 1974 een van de win naars was van de Nobelprijs voor economie, was Alva Myrdal een van de sociaal democratische intellectuelen die in het Zweden van de ja ren dertig de basis legde voor de Zweedse welvaartstaat. In 1955 was zij Zweden's eer ste vrouwelijke ambassadeur en elf jaar later schreef zij weer geschiedenis toen ze de eerste minister voor ontwa pening ter wereld werd. Tal loze malen werd ze voorge dragen voor de Nobelprijs voor de vrede voor ze hem in 1982 kreeg. Met haar man schreef ze in 1934 een opmerkelijk boek waarin werd gepleit voor ge lijke kansen op \frerk voor vrouwen, zwangerschapsver lof, gratis kinderopvang, gra tis schoolmaaltijen, gratis me dische verzorging voor kin deren en seksuele opvoeding op school. Deze vooruitstrevende aan bevelingen, die hun tijd ver vooruit waren, veroorzaak ten grote opschudding. Het riep op tot een scherpere wetgeving om geestelijk ge handicapten en andere „on gewenste personen" (bijvoor beeld criminelen) te verhin deren kinderen te krijgen. Myrdal werd door collega's in de regering gekritiseerd, omdat ze zich te naïef zou opstellen tegenover de Sov jet-Unie. Haar felste criticus was haar zoon Jan, die haar in zijn boek „Kinderjaren" (1982) beschuldigde dat zij hem had gebruikt als „proef konijn" om haar theorieën over het opvoeden van kin deren uit te proberen. Het echtpaar protesteerde fel toen de pers delen uit het boek publiceerde, maar hun bezwaren werden verworpen door de persraad. Twee jaar later zei Jan over zijn ouders dat ze jong waren toen hij op groeide, „maar wat ze ook waren, ze waren geen lief hebbende ouders". Alva Myrdal staakte haar pu blieke activiteit na september 1984 toen zij werd geopereerd aan een hersentumor. Tientallen doden bij treinongeluk Bij een spoorwegon geluk in de buurt van de Zuidafrikaanse stad Durban zijn vrij dag minstens 39 mensen omgekomen en meer dan 80 ge- wond. De wrakstuk ken worden nog doorzocht en het aantal slachtoffers kan nog stijgen. De trein, waarin allen zwarten zaten, botste door onbekende oor zaak op een stil staande trein met passagiers. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1200) Voor de ogen van de minister-presi dent ontwikkelde zich nu een tafereeltje, dat deze met enige minachting bekeek. „Walge lijk...." mompelde hij. „En dat noemen ze dan geheime agenten van de B.G.D.... Moet je ze zien, die slappe besseplukkers. Ja hoor, meneer de kersverse ridder..., pak jij die jankende griet maar bij haar polsje beet, bah!" „Wat is er met U aan de hand, lieve juffrouw Theodora?" vroeg smidje Verholen bezorgd. „Ik.... ik had n..nog wel een n..nieuw hoedje gekocht voor de gelegenheid...," snikte Theodora Dubbelsnuf en een vrijwel onstuitbare tranenvloed ontsprong aan haar B.G.D.-oogjes. „Ik vind het een heel leuk hoedje en het staat U bijzonder kwiek," troostte de smid. „O.... zei Sjeems Pond dat maar...," zanikte agente X-03. „Hij had met me a gesproken, ziet U? We zouden vanavond sa men naar de bioscoop. Maar vanmorgen kwam die lefgozer ijskoud bij me op kantoor om te vertellen, dat-ie verhinderd was. Om redenen van dienstbelang, zei hij... Ma..maar ik weet, dat hij loog, want hij heeft voor vanavond met een ónder meisje afgesproken!" „Met die mooie, blonde secretaresse van de kolonel zeker!" riep de smid verontwaardigd uit. „Pr...precies...", snikte Theodora. „Ze gaan om acht uur dineren bij Slah Blad Ping!" „Da's geen stijl!" vond smidje Verholen. „Waar haalt die sallemanderse kerel de moed vandaan om jou zomaar de bons te geven! Wel voor-den-donder, Theodora! Als je mijn gezelschap voor lief wilt nemen, gaan wij óók dineren bij Slah Blad Ping! Ik bestel meteen telefonisch een tafel!" Tja..., zó is die smidje Verholen nu eenmaal. Altijd klaar om iemand uit de purée te helpen... MINISTER VAN DEN BROEK: LUSAKA Het gesprek dat minister Van den Broek giste ren in Lusaka heeft gevoerd met mensen van het Afrikaans Nationaal Congres geeft hem geen aanleiding om de andere EG-landen voor te stellen ver dergaande maatregelen tegen Zuid-Afrika te nemen dan die de laatste maanden zijn over eengekomen. De minister, ,die vandaag en morgen in de Zambiaanse hoofdstad de ministersconfe rentie tussen de twaalf EG- -landen en de zes Frontlijnsta- ten bijwoont, sprak' als voorzit ter van de ÈG-ministerraad met de „derde man" van het ANC, Thomas Nkobi. Het ANC heeft waardering voor de maatregelen die de twaalf EG-landen na het be zoek van Europese „troika" aan Zuid-Afrika in september in Luxemburg hebben afge sproken. Het begrijpt dat het niet makkelijk is twaalf lan den op één lijn te brengen, al dus de minister. Maar juist nu de ANC-leiding, di'e de jongste rede van de Zuidafrikaanse premier Botha sceptisch ontving, heeft beslo ten de gewapende strijd tegen de apartheid op te voeren, zou zij uiteraard het liefst zien dat Zuid-Afrika helemaal wordt geïsoleerd. Van den Broek sluit niet uit dat de Frontlijnstaten An gola; Mozambique, Zimbabwe, Zambia, Tanzania en Botswa na vandaag zullen aandrin gen op verdergaande sancties tegen Zuid-Afrika. Maar het „Pakket van Luxemburg" geen uitvoer van ruwe olie naar Zuid-Afrika, en in het al gemeen beëindiging van de militaire samenwerking „is het enige dat Europa op dit moment te bieden heeft". Een sneeuwschuiver in Zuid-Frankrijk probeert een rijbaan begaanbaar te maken voor de lang zaam achteropkomende file. WINTER VERSTOORT LEVEN IN ZUID-EUROPA (Vervolg van voorpagina) PARIJS/MADRID De files die de afgelopen da gen zijn ontstaan bij de grensovergang Le Perthus tussen Spanje en Frank rijk (A9/A7) lossen zich slechts langzaam op. De overgang werd gister avond sneeuw-vrijge- maakt, maar blijft moei lijk begaanbaar. Met de secundaire wegen in Zuid west-Frankrijk en Noord- Spanje is het slecht ge steld. Vele honderden vrachtwa gens, bussen en personenauto's zaten de afgelopen dagen aan beide zijden van de grens muurvast. Honderden mensen hebben de nacht in hun auto's doorgebracht. In de grens plaats La Jonquera nabij Le Perthus werd de situatie zo onhoudbaar, dat de burge meester de bevolking opriep om onderdak te bieden aan de reizigers die waren gestrand. De brandweer en het Rode Kruis stuurden dit weekend drinkwater, 1.500 kilo brood en honderden dekens naar de grens omdat alle voorraden waren uitgeput. In de zwaarst getroffen Spaan se provincie, het noordweste lijke Gerona, zaten gister avond nog twaalf dorpen voor de vierde achtereenvolgende dag zonder stroom. In Asturië zijn kvolven gesignaleerd die kudden geiten aanvallen. Sinds dinsdag zitten in dit deel van Spanje zeven bergbeklim mers vast. In Lugo in Galicië kunnen 64 kinderen en drie leraren al drie dagen hun school niet verlaten. Aan voedsel hebben zij echter geen gebrek. Ook verder naar het noorden houdt het slechte weer aan. Bij een kettingbotsing in dichte mist bij Kempen in Beieren zijn gisteren 21 mensen ge wond geraakt, van wie drie ernstig. De botsing gebeurde op een spekglad wegdek. On der meer drie bussen met win tersporters en een bus met schoolkinderen waren erbij betrokken. In Oostenrijk zijn veel dalen niet bereikbaar vanwege de grote hoeveelheid sneeuw. In de provincies Karinthië en Stiermarken is een groot aan tal bergwegen afgesloten. Vier boerderijen werden bedolven onder lawines; de bewoners konden zich in veiligheid stel len. In het zuiden van Zwitserland werden tientallen mensen geë vacueerd in verband met lawi negevaar. Na verscheidene da gen van zware sneeuwval zijn een aantal dalen in het kanton Graubunden van de buitenwe reld afgesloten en in het kan ton Tessin werd in de buurt van de Italiaanse grens een brug door een lawine wegge slagen. In vier departementen in het zuidoosten van Frankrijk, dat. sinds donderdag door het bar re winterweer wordt geteis terd, geldt nog steeds de nood toestand. Elektriciteits- en te lefoonkabels zijn gebroken en vele wegen onbegaanbaar Honderdduizend Franse gezin nen zaten gisteravond tj kaarslicht rond de tafel. Het zwaarst getroffen zijn dt departementen Pyrenees-C^ riëntales, Aude, Ariege en A' dèche. Tussen Perpignan c. de Spaanse grens waren U gisteravond de meeste wegef nog geblokkeerd. Veel winter sporters in de Pyreneeën, orj der wie ook Nederlanders, zijr daarom gedwongen hun ver blijf in de berghotels te verlen gen. Met het gevaar op lawin^ wordt de sneeuwpret tot eet minimum beperkt. De Aniene en Tiber, de twrj rivieren die dwars door de Ita liaanse hoofdstad Rome strd- men, hebben dit weekeind» opnieuw duizenden gezinnet uit hun huizen verdreven ef voor tientallen miljoenen gul dens schade aangericht, voori in het industriegebied rond dt hoofdstad. Ook de schade it Venetië is enorm. De inhout van het rioleringssysteem boven komen drijven en mé het wassende water de huizet binnengedrongen. Duizendet Venetianen overnachtten bo ven op de keukentafel, om hr zekere voor het onzekere l| nemen. Een sneeuwstorm heeft het al gelopen weekeinde in Noord, en Midden-Engeland vele we gen onbegaanbaar gemaakt Sneeuwploegen probeerden dt wegen vrij te maken, maar o( veel plaatsen waren alle in spanningen vruchteloos, oni dat de sneeuw in een muir van tijd door de stormwin werd teruggeblazen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. PORT-AU-PRINCE In een restaurantje niet ver van het witte paleis van president Jean-Claude Duvalier ruimt een kelner de tafel af en veegt de restjes van een maaltijd kip in de etensbak van een wachtende bedelaar. Haïti is al jaren het armste land op het westelijk halfrond. Ongeveer driekwart van de bevolking verdient minder dan 150 dollar per jaar. De Wereldbank schat dat minder dan een half procent van de bevolking veertig procent van de rijkdom bezit. Ook de cij fers van de Wereldgezond heidsorganisatie zijn bedroe vend: de kindersterfte is 125 op de 1.000 en de gemiddelde leeftijd is 55 jaar. Maar steeds meer mensen ko men in verzet tegen de rege ring, die de oppositie bijna dertig jaar lang in toom heeft weten te houden. Afgelopen vrijdag kondigde de president- -voor-het-leven Duvalier de staat van beleg af terwijl tal van steden werden geteisterd door rellen en branden. In Les Cayes, een stadje van 50.000 inwoners in het zuid westen van Haïti, werden na een demonstratieve optocht opslagplaatsen voor buiten landse hulpgoederen, weeshui zen van de missie, ziekenhui zen, scholen en winkels ge plunderd. Demonstranten had den spandoeken en borden bij zich waarin om hulp werd verzocht aan wie dan ook de Verenigde Staten, het leger, en zelfs Frankrijk, dat tot 1804 de heerschappij voer de over Haïti. Volgens een de monstrant zal Haïti de kant opgaan van Cuba of Nicaragua als er niet iets verandert. De VS volgen de gebeurtenis sen in Haïti met grote zorg. Haïti deelt samen met de Do minicaanse Republiek een pal ten zuidoosten van Cuba gele gen eiland in het Caraibische gebied. Gegeven de nog steeds moeilijke situatie in Midde- n-Amerika, kunnen de Vere nigde Staten zich in feite geen extra problemen permitteren in die regio. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In Groot-Brittannië vormt de wenselijk) heid van premier Thatchers ontslag het gesprek van dé dag. Over de mogelijkheid dat Thatcher echt zou kunf nen aftreden wordt echter minder gepraat. Dat komi door de hardnekkigheid waarmee zij zich vastklamp) aan haar ambt van premier. Marcia Falkender, de gewezen particuliere secretaresse van ex -Labourpremier Harold Wilson, die alles afweet van wat er get beurt in Downing Street 10, vergelijkt Thatchers greep op hel premierschap met die van een papegaai op zijn stokje. „Voor Margaret Thatcher valt, moet iedere klauw met een tant worden opengebroken," schreef Falkender gisteren in haar veer gelezen wekelijkse rubriek, „De andere zijde van de politiek", iir de Londense „Mail on Sunday". Een niet nader genoemde minister is volgens The Observer mening toegedaan, dat Thatcher binnen het jaar zal aftredenj Haar excuus: een oogkwaal, waardoor zij al een tijd wordt get plaagd. Een fluistercampagne achter de rug van Thatcher bewijst in iet der geval dat de geloofwaardigheid van de conservatieve pre mier een ferme knauw heeft gekregen. De anders zo zelfverze» kerde IJzeren Lady loopt het risico door haar eigen partijgeno ten van het voetstuk te worden gestoten. In conservatieve kringen gonst het immers van de geruchten) Vertelt wordt al dat bepaalde ministers samen met prominentr conservatieve afgevaardigden al een opvolger voor Thatcher zoeken. Volgens politieke waarnemers dreigt in de schoot van de Conj servatieve partij zelfs een echte „burgeroorlog" los te barsten Thatcher is er nog steeds niet in geslaagd de Westland-affaire ir de doofpot te krijgen. Deze zaak dreigt nu meer en meer hai Watergate te worden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4