Paus roept op tot samenwerking tussen godsdiensten Bisschoppen Zuid-Afrika bereid tot steun aan economische sancties Tegenstanders bevrijdingstheologie congresseren aan tafel £eidóc6oma/nt 1 si kerk wereld Kerken hebben behoefte aan moreel beraad Vrijzinnigheid heeft wel toekomst, maar geen jeugd Werner Leich voorzitter Evangelische Kerken DDR weer ACHTERGROND £eidóc(Sotnmtt MAANDAG 3 FEBRUARI 1986 PAGINA 21 Vaticaan herstelt band met Malta De secretaris van kardinaal Agostino Casaroli, Luigi Celata, is benoemd tot apostolische nuntius van het Vaticaan op Malta. Het Vaticaan heeft acht jaar lang geen vertegenwoordiger op Malta gehad. De betrekkingen tussen de katholieke kerk en de socialistische regering van Malta zijn de afgelopen jaren slecht geweest als gevolg van een serie maatregelen van de regering om kerkelijke eigendommen te onteigenen en scholen van de kerk over te nemen. In 1977 zette de regering de subsidie aan deze scholen stop. Zes jaar later kreeg de regering via een wetswijziging het recht kreeg kerkelijke eigendommen te on teigenen, met uitzondering van plaatsen die voor de eredienst werden gebruikt Aantal priesters gestegen In 1985 is het aantal priesterwijdingen in de Rooms-Katholieke Kerk met 7.3 procent gestegen. Dat blijkt uit de nieuwste uit gave van het pauselijk handboek, waarvan Johannes Paulus II vrijdag het eerste exemplaar ontving. Begin 1985 was het aan tal seminaristen wereldwijd 4,22 procent hoger dan in het voorgaande jaar. Met het consistorium van mei 1985 steeg het aantal kardinalen tot 149. De Kerk telt thans 2.446 bisschopsze tels, zes meer dan een jaar tevoren. Het aantal landen waarmee het Vaticaan diplomatieke betrekkingen onderhoudt is door toetreding van Liechtenstein in 1985 gestegen tot 111. Kinderen hebben meer behoefte aan goede voorbeelden dan aan kritiek Joseph Jou bert KOELE ONTVANGST IN INDIA Paus Johannes Paulus II is zaterdag in New Delhi aan het begin van zijn tiendaags bezoek aan In dia koel ontvangen. Het duurde ongeveer zeven uur voordat de paus iets als een luidruchtige bijval kon vernemen. De amper 20.000 gelovigen, diplomaten en journalisten die zaterdag voor de eerste mis van de paus op Indisch grondgebied naar het Indira Gandhi-stadion in New Delhi waren gekomen, applaudis seerden gereserveerd en kort toen Johannes Paulus binnen kwam. Ook toen de paus een groet bracht in de officiële taal, het Hindi, was er van en thousiasme geen sprake. Vele aanwezigen schenen uit het zuiden en westen van India te komen waar men niet graag Hindi hoort spreken. Vermoedelijk zal de paus de komende dagen meer enthou siasme opwekken. Vandaag heeft hij in Calcutta een ont moeting met Moeder Teresa, die in 1979 de Nobelprijs voor de vrede kreeg voor haar werk onder de armen van d°ze stad. In Calcutta zullen morgenavond naar verwach ting ongeveer 300.000 mensen aanwezig zijn bij de mis die de paus op het paradeplein op draagt. Ook in Shillong, waar de paus morgenochtend is, en in de zuidwestelijke deelsta ten Kerala en Goa, de centra van het Indische rooms-ka- tholicisme, zal het enthousias me zeker groter zijn dan in New Delhi. In beide zuidwes telijke deelstaten luidden za terdag alle klokken toen de paus voet op Indische bodem zette. Gerechtigheid De paus was zatei aangekomen op de ven Palam. Nadat hij traditie getrouw de grond had gekust, werd hij toegesproken door de Indische president Zail Singh. De paus leek in zijn antwoord te reageren op de vele protes ten van Hindoe-groeperingen tegen zijn komst. Hij zei een oprechte belangstelling te hebben voor alle religies in India en de dialoog tussen de verschillende religies te wil len bevorderen. De paus legde er de nadruk op dat de katho lieke kerk ook in India een bijdrage wil leveren aan de eenheid van de natie. Nadat hij een bezoek had gebracht aan de kathedraal van het H. Hart en officieel ontvangen was door president Singh en de Indiase minister-president Rajiv Gandhi, ging de paus naar het „Raj Ghat", het ge denkteken voor de stichter van India, Mahatma Gandhi, waar ook hij zijn schoenen moest uittrekken. De paus bad er langer dan voorzien en legde bij het gedenkteken een bloemenkrans in de Vaticaan se kleuren geel en wit. Johan nes Paulus noemde de ge weldloze weg die Gandhi voorstond, de enige mogelijk heid om gerechtigheid en vre de te bereiken. Na de mis in het Indira Gandhi-stadion Paus Johannes Paulus II bladert in het boek „Een open oog voor het nieuwe bewustzijn" van de Dalai Lama. dat hij gisteren in New Delhi kreeg van de Tibetaanse geestelijk leider. had Johannes Paulus zater dagavond een ontmoeting met de bisschoppen van India. De Indiase katholieke kerk heeft ongeveer 12,5 miljoen leden, verdeeld over 89 bisdommen. De bisschoppenconferentie telt ruim 120 leden, onder wie twee kardinalen. De paus riep de bisschoppen op tot een dia loog met de andere godsdien sten en tot meer bekommer nis voor de armen. De paus ging gisteren op nieuw voor in een eucharis tieviering in het Indira-Gand- hi stadion. Voor deze eucha ristieviering waren de rooms- -katholieken in het noorden van India en in Nepal uitge nodigd. Kennelijk verwijzend naar het kaste-systeem in In dia zei de paus dat alle vor men van discriminatie moe ten worden verworpen omdat zij geheel en al onverenigbaar zijn met de menselijke waar digheid. 's-Middags had Jo hannes Paulus een ontmoe ting met Hindoes, Christenen, Sikhs, Boeddhisten en andere godsdienstige groepen. Op nieuw riep hij op tot samen werking tussen alle godsdien sten. Het doel van deze sa menwerking zou volgens de paus het waarborgen van de godsdienstvrijheid moeten zijn. „Een werkelijke bevrij ding van de mens is pas mo gelijk als alle factoren uit de weg worden geruimd die de waardigheid van de mens be perken, aldus de paus. Voor de eucharistieviering sprak de paus in het gebouw van de pauselijke nuntiatuur in New Delhi twintig minuten met de Dalai Lama, de leider van de Tibetaanse Boeddhis ten die sinds zijn vlucht uit Tibet in 1959 in India woont. Voor de kathedraal kwam het zaterdag tot incidenten. Onge veer 400 radicale Hindoes verbrandden een pop die de paus moest voorstellen en richtten zich met leuzen tegen de komst van de paus. De de monstranten werden in bus sen geladen en op een andere plaats in de stad vrijgelaten. Zondag ontplofte tijdens de eucharistieviering in het Indi ra Gandhi-stadion een kleine voetzoeker op ongeveer 25 meter van de paus, die op het f)unt stond het stadion te ver aten. Er ontstond geen pa niek. De voetzoeker bleek te zijn gegooid door een werklo ze christelijke stenograaf uit de zuidwestelijke deelstaat Kerala. Hij werd gearresteerd. De man had naar eigen zeg gen uitdrukking willen geven aan zijn vreugde over het be zoek van de paus. In plaatselijke kerken bestaat behoefte aan bezinning op en discussie over morele vraagstukken. Het opzetten van zo'n moreel beraad in parochies en gemeenten vraagt een gerichte voorbereiding en onderzoek. Daarbij moet onder meer aan dacht worden besteed aan de informatieverdeling, regels voor de onderlinge communicatie en de vraag, in hoeverre moreel beraad in handelen moet uitmonden. Deze conclusie trokken vrijdag in Driebergen deelnemers aan de conferentie: Institutionalisering van moreel beraad in de kerken, die het Multidisciplinair Centrum voor Kerk en Sa menleving (MCKS) organiseerde. Dr. F. Vosman, medewer ker voor vorming en toerusting van het Pastoraal Centrum van het bisdom Den Bosch, legde er de nadruk op dat hande len een essentieel onderdeel van het moreel beraad behoort te zijn. Daarbij gaat het om zowel het handelen van de plaatse lijke kerkgemeenschap als dat van de gelovigen in hun ver schillende rollen. Hij meende dat er in de Nederlandse R.-K. Kerk op dit moment onvoldoende voorwaarden voor een mo reel beraad bestaan. Volgens hem zijn er in de parochies on voldoende structuren en bestaan er bij de pastores en kerkbe sturen te veel onduidelijkheid om het moreel beraad vorm te geven. Er is sprake van een nieuw elan onder vrijzinnigen. Dat con stateerde de rector van de opleidingen van de Nederlandse Protestanten Bond (NPB), dr. R. M. Nepveu, zaterdag in Was senaar tijdens een bijeenkomst van de NPB over de toekomst van het vrijzinnig christendom. Nepveu wees onder meer op het programma dat de Stichting Nieuwe Vrijzinnige Omroep sinds kort wekelijks via de AVRO-radio uitzendt. De emeritus hoogleraar godsdienstsociologie dr. P. Smits sprak van twee stromingen binnen het vrijzinnig christen dom: een sociaal-ethische en een religieus-humanistische. Hij deed een krachtig beroep op de leden van de NPB polarisatie te vermijden. Hierbij doelde Smits onder meer op de plannen voor een nieuwe theologische opleiding te Deventer naast de bestaande te Zwolle. Een heilloos idee, aldus Smits. Vele aanwezigen bleken zich bezorgd te maken over de afwe zigheid van jongeren in de NPB-afdelingen. De vrijand van nu is niet meer in de eerste plaats de rechtzinnigheid, maar de secularisatie, aldus een remonstrantse predikante. „Die leidt tot solidariteit zonder spiritualiteit", zo meende zij. De Rooms-Katholieke Kerk in Zuid-Afrika is bereid tot steun aan geweldloze, maar „krachtige" methoden om de situatie in Zuid-Afrika te ver anderen, zoals acties van bur gerlijke ongehoorzaamheid en een of andere vorm van eco nomische druk. „Hoewel we nog steeds bereid zijn tot een dialoog, zien we geen andere keuze dan vormen van ge weldloze actie als passief ver zet, boycot-maatregelen en economische druk onder ogen te zien om ons land weg te voeren van de huidige toe stand van raciale conflicten en het vast op het spoor te zetten van de weg naar ge rechtigheid en deelname van alle inwoners in de regerings structuren", aldus de bis schoppen na afloop van de vergadering van de bisschop penconferentie van Zuidelijk Afrika, vorige week in Preto ria. De bisschoppenconferen tie zal in mei tijdens een bui tengewone vergadering een definitief standpunt over eco nomische sancties bepalen. De voorzitter van de bis schoppenconferentie, aartsbis schop Denis Hurley van Dur ban, zei dat de bisschoppen tot hun houding zijn gekomen, „omdat iedereen in Zuid-Afri ka vandaag de keuze heeft tussen voortdurend en volle dig destructief geweld en an dere methoden om de geves tigde machten in Zuid-Afrika ervan te overtuigen dat ze moeten onderhandelen over een nieuwe toekomst". Hij wees erop dat de R.-K. Kerk in de gehele wereld haar ver takkingen heeft en dat wat de Zuidafrikaanse bisschoppen zeggen en aanbevelen gevol gen heeft voor de houding van de RK Kerk in andere andere landen, zoals de Vere nigde Staten en de EEG-lan- den. Hurley verklaarde dat verte genwoordigers van de zwarte vakbonden in Zuid-Afrika bij de bisschoppen zeer sterk hadden aangedrongen op steun aan economische sanc ties. „Ik was verrast door hun krachtige pleidooien voor het terugtrekken van de investe ringen uit Zuid-Afrika, omdat het me toescheen dat veel vakbondsleden dan werkloos zouden worden, maar daar over schenen ze zich geen zorgen te maken. De gehele gepolitiseerde zwarte gemeen schap, behalve de Inkathabe- weging van Gatsha Buthelezi schijnt te schreeuwen om de- Hurley noemde de verboden verzetsorganisatie ANC de machtigste factor bij het na streven van de bevrijding van de zwarten in Zuid-Afrika. Gezien de grote steun die het geniet moet het ANC een zeer belangrijke rol spelen bij elke verandering in het bestuur van Zuid-Afrika en moet het bij onderhandelingen worden betrokken, aldus Hurley. Bisschop R. Ph. Bar van Rot terdam verklaarde enige we ken geleden dat de Neder landse bisschoppen zich over hun houding inzake economi sche sancties tegen Zuid-Afri ka zullen bezinnen als hun Zuidafrikaanse collega's daar om vragen. Bisschop Werner Leich is za terdag door de conferentie van besturen van de evangeli sche kerk gekozen tot voorzit ter van de Bond van Evange lische Kerken in de DDR. Leich (59) is bisschop van de evangelische kerk van Thü- ringen. Hij volgt de bisschop van Sak sen, Johannes Hempel, op, die zich niet herkiesbaar had ge steld, omdat hij meer tijd wil de besteden aan zijn werk als bisschop van Saksen en als president van de Wereldraad van Kerken. Leich, die in 1927 in Mühl- hausen in Thüringen werd geboren, heeft in Marburg en Heidelberg theologie gestu deerd. Hij werd in mei 1978 bisschop van Thüringen. Sinds 1982 is hij ook het hoofd van de Verenigde Evangelisc- h-Lutherse Kerk (VELK) in de DDR. Hij was voorzitter van het kerkelijk Lutherco- mité dat in het Lutherjaar 1983 verantwoordelijk was voor de organisatie van de landelijke Lutherherdenkin- gen van de evangelische kerk. In deze functie ontmoette hij regelmatig de Oostduitse par tijleider Erich Honecker. In 1983 kreeg Leich van de uni versiteit van Jena een eredoc toraat in de theologie. In 1984 verleende de Rooseveltstich- ting hem de medaille „vrij heid van het godsdienstig be lijden". Deelnemers aan het tweede internationale congres over de theologie der verzoening hebben zich in de Peruaanse havenstad Callao uitgespro ken voor totstandkoming van „bevrijdende verzoening in overeenstemming met het evangelie". Zij wezen daarbij wat zij noemden „leentjebuur spelen bij ideologieën" catego risch van de hand. Rond dui zend priesters en leken uit heel Latijns-Amerika hebben eraan deelgenomen. Alge meen wordt de organiserende instantie, de lekenbeweging Aprodea, gezien als een orga nisatie die via jeugdarbeid en voorlichtingsactiviteiten een dam poogt op te werpen tegen de bevrijdingstheologie met de Braziliaanse theoloog Leo nardo Boff en zijn Peruaanse college Gustavo Gutierrez als haar voornaamste pleitbezor gers. Vorig jaar, kort voor het pausbezoek aan Latijns-Ame rika, hield de beweging een eerste congres in de Zuidpe- ruaanse stad Arequipa. Het heeft enig opzien gebaard, dat de afsluitende godsdienstoefe ning thans onder leiding stond van de primaat van de katholieke kerk van Peru, kardinaal Juan Landazuri Ricketts, die al jaren door be houdende elementen in de kerk ervan wordt beschuldigd aanhangers van de bevrij dingstheologie de hand boven het hoofd te houden. Kardinaal Alfonso Lopez Tru- jillo, aartsbisschop van Mede- llin, legde de nadruk op de gestaag slechter wordende po sitie van de armen, het ont worteld raken van mensen en hele samenlevingen, en het steeds sterker ideologisch be paald worden van conflicten. Daardoor worden botsingen als onvermijdelijk gezien, waarbij zijns inziens het strijdbare atheïsme zorgt voor een grootscheepse spraakver warring. In zo'n situatie moe ten gelovigen en bisschoppen zich eenparig rond de paus scharen, aldus de kardinaal. Hulpbisschop Gregorio Rosa Chavez van San Salvador stelde vast, dat „de van buiten aangewakkerde strijd niet de onze is". Het volk van El Sal vador ondergaat de strijd slechts. In naam van het ge weld worden gezinnen uit eengerukt en vallen dagelijks kerk staat met beide partijen in contact en heeft de hoop nog niet opgegeven, dat het gezonde verstand zal zegevie ren, aldus de hulpbisschop. Secretaris-generaal pater Jai me Baertl had al voordat het congres was geopend betoogd, dat de „theologie der Verzoe ning" gekant is tegen onder drukking en onrecht. Daarbij kan verzoening zijns inziens niet worden opgevat als een soort doekje voor het bloeden, waarbij mensen die geen af stand willen doen van hun voorrechten en die niet ge neigd zijn de armen te helpen, uit de gezichtskring verdwij nen. Aanhangers van de be vrijdingstheologie verwijten de congresdeelnemers, dat zij in feite slechts onderdrukken de regeringen steunen en on rechtvaardige werkgevers in de kaart spelen. Irish stew (Ierse stoofschotel) yogh urt-fan tasie Nodig voor twee personen: 150 g lamslap varkenslap kool, peper; mag ook), 30 g margarine, stukje ontbijtspek a 75 g, 2,5 dl water, 1 bouillon blokje, Vt tot 1 kg aardap pelen, 250 g winterwortel, 1 ui, 250 g groene of witte 10 g cacao, 20 g basterdsui ker, 2 lepels ananassap, 5 dl yoghurt, 2 schijven ana nas, 2 lange vingers. Sniid de lamslap in grove stukken. Bak het vlees in een ruime pan bruin in de marga rine. Bak vervolgens nog even het in dobbelstenen gesneden spek mee. Voeg het water met het bouillonblokje toe en laat het vlees een uur sudderen. Maak intussen de aardappelen en groenten schoon. Snijd de aardappelen in vieren, de wor tel in schijven van een halve centimeter, de ui in dunne snippers en de kool in fijne reepjes. Leg de aardappelen en groen ten na het uur sudderen bij het vlees in de pan. Kook de mas sa zo'n twintig minuten tot al les gaar is. Meng de stoofscho tel (een Irish stew wordt niet gestampt) en maak hem op smaak af met zout en peper. (Wees met zout voorzichtig, want het spek en het bouillon blokje zullen het voor velen pittig genoeg maken). Meng cacao, basterdsuiker en het ananassap tot de klontjes uit de cacao zijn. Voeg de helft van de yoghurt toe en verdeel het mengsel over eenpersoons schaaltjes. Meng de rest van de yoghurt met de kleingesneden ananas en eventueel extra bas terdsuiker en leg het mengsel op de bruinige yoghurt. ^teei{ direct voor het op tafel zetten, een lange vinger in de yog hurt. Kie MSI Beschamende vertoning p® Met hun actie hebben de medische specialisten zich van-p daag op één lijn gesteld met groepen werknemers die bij on-f vrede over hun inkomen geen ander middel weten te hante*E ren dan het bijltje er demonstratief bij neer te leggen. Dat Ju levert altijd schade en ongemak op voor mensen die met hetie conflict niets uitstaande hebben. Bij de actie van de specialis-* ten was dat vandaag ook het geval, maar het is duidelijk dat]® zodra medici hun werkzaamheden niet normaal verrichtenfj de effecten van een geheel andere orde zijn dan bijvoorbeeld Jj, kort geleden bij de actie van vrachtwagenchauffeurs. LOS van de vraag wie in het geschil het gelijk aan zijn kantL heeft de specialisten of de staatssecretaris zijn er ern stige bezwaren van ethische aard aan te voeren tegen de ac-[ tie, waaraan overigens niet alle specialisten hebben deelge-l nomen. De Landelijke Specialistenvereniging heeft latent zien, dat ook in de kring van gespecialiseerde medici de ethiek het onderspit delft, zodra de portemonnee in dit geval kan beter gesproken worden over de portefeuille in# het geding is. Het conflict broeide al geruime tijd. Staatssecretaris Vanf der Reijden van volksgezondheid meent dat de specialisten een afspraak over het verlagen van de tarieven onvoldoendei zijn nagekomen. De specialisten zijn het daarmee niet eens.l De grote politieke partijen in de Tweede Kamer zijn tot dus-a verre op de hand van de staatssecretaris, althans waar het de 1 specialisten met hoge en zeer hoge inkomens betreft. Ook in de wereld van de gespecialiseerde medici zijn er immers gro te verschillen: het inkomen van een kinderarts verschilt j aanzienlijk van bijvoorbeeld dat van een neurochirurg. VEEL specialisten deden vandaag zondagsdienst, wat in de J praktijk betekende dat alleen spoedgevallen werden behan- deld. Een demonstratieve actie derhalve, die resulteerde in een extra lang weekeinde, niet alleen voor de specialisten, y maar ook voor tal van patiënten. Wie wel eens in een week- ij einde aangewezen is geweest op specialistische medische hulp, weet hoe moeizaam dat proces kan verlopen en hoe f zeer de maandag dan met een zucht van verlichting wordt (i begroet. (j TT xlET aantal en de aard van sommige reacties op de klach- i tenlijn van staatssecretaris Van der Reijden wijzen erop, dat I patiënten wel degelijk de dupe zijn geworden van de actie. I De Specialistenvereniging kan nu wel zeggen dat dit niet het I geval is en dat er hoogstens sprake is van „wat ongemak", I maar in feite is de verscherping van het geschil vandaag wei I degelijk gegaan ten koste van patiënten. ijde Ook in aanmerking genomen dat staatssecretaris Van der Reijden tot op het laatste moment bereid is geweest tot nader overleg, kan de wijze waarop het meningsverschil vandaag is uitgevochten niet anders worden gezien dan als een voor de specialisten beschamende vertoning. De partijen moeten voor verder overleg maar zo snel mogelijk weer rond de tafel gaan zitten. Het is niet overdreven te zeggen, dat een redelij ke oplossing van het geschil van groot belang zou zijn voor onze volksgezondheid. nan jsttr eed Lichte vorst DE BILT (KNMI) Na een periode van kwakkelen gaat de vorst nu toch zijn greep op het weer in West-Europa ver stevigen. De lucht die over ons land uitstroomt, komt geleide lijk van noordelijker breedten. Dit komt doordat een hoge- drukgebied zijn zwaartepunt verplaatst van noord-Rusland naar Scandinavië. Komende nacht vriest het in ons land al een paar graden meer dan afgelopen nacht en overdag blijft het licht vriezen. De oostenwind voert nog steeds wolkenvelden aan, maar hieruit valt weinig of geen sneeuw. Af en toe is er wat zon. De wind neemt ver der in kracht af. Alleen aan de kust is de wind nog krachtig. Op wat langere termijn wordt het nog kouder, 's Nachts gaat het matig vriezen en overdag blijven de temperaturen bene den nul. De kans op sneeuw blijft klein: de zon zal wel af en toe te zien zijn. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: droog en perioden met zon. Middagtemperatuur tussen nul en min 8 graden, 's Nachts plaatselijk strenge vorst. Groot-Brittannië en Ierland: wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog maar aan de oostkust kans op wat neerslag. Middagtemperatuur van min 1 graad in het noorden tot 7 gra den in zuid-Ierland. Benelux: af en toe zon en vrij wel overal droog. Middagtem- Keratuur van min 3 graden in et noorden tot plus 1 graad in België. Duitsland: af en toe toe zon en vrijwel overal droog. Middag temperatuur van min 3 graden in het noorden tot 0 in het zui den, langs de noordrand van de Alpen tot plus 7 graden. Frankrijk: in het noorden en kele opklaringen, elders veel bewolking en vooral in het zuiden en zuidoosten kans op regen of sneeuw. Middagtem peratuur van 2 graden in het noorden tot 8 graden in het zuidwesten, aan de Rivièra tot circa 10 graden. Spanje en Portugal: wisselend bewolkt en afnemend buiig. Middagtemperatuur van 7 gra den in het noorden en op de Spaanse hoogvlakte tot 12 a 15 graden aan op kust. Italië en Joegoslavische kust: veel bewolking en perioden met regen. Middagtempera tuur van 8 tot 12 graden, in de Povlakte tussen 2 en 8 graden. Alpengebied: aan de zuidzijde half tot zwaar bewolkt en plaatselijk wat sneeuw. Aan de noordkant opklaringen en droog. Middagtemperatuur in de dalen tussen 4 graden in west en noord-Zwitserland en min 3 raden in oost-Oosten rijk. De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam. Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Stockholm Warschau Wenen BB-sirene uit protest gesloopt AMSTERDAM Een actie groep onder de naam het „Si- rene-sloop-commando" heeft de afgelopen nacht een sirene van de BB (Bescherming Be volking) gesloopt en deze op de stoep van De Volkskrant in Amsterdam gezet. Het com mando heeft de sirene gesloopt uit protest tegen de voorgeno men plaatsing van kruisraket ten in Nederland. De actie groep heeft inmiddels ver klaard dat besloten is overal in Nederland sirenes te slopen „want het heeft geen zin dat die dingen loeien op de eerste dag van de maand ten teken dat het nog vredestijd is. Vre destijd is het niet meer want de oorlog is verklaard door de regering en het parlement. In plaats van die herrie aan te horen is het beter al die BB-si- renes te ontmantelen". Het is nog onduidelijk waar de ge sloopte sirene vandaan komt. Is e ijk i. n'id loc\ ïoud rindl RIJS 'isse in d livi< unc )e si lang, en. 1 ntst leun n d< [elin pral Ier 1 Ie P Ie vi ing noei >akl< maal iet e FR tte MO

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2