Vrieskoop naar de grijze middenmoot Joesoepov heeff half punt nodigt Als Ford,nu uw Fiesta financiert, mag u ruim 3 i Jonge biljarters breken niet door Piket niet bestand tegen de druk HET VERSCHILÏUSSIN DE KRANT EN EEN HUISIK SPORTTRIBUME Scheidsrechters bij basketbal: niet veilig Waldner en Douglas heersen bij heren JUDOKA GAL MAAKT GOEDE OVERSTAP Groenendaal wint Gemonde GEMONDE Reinier Groe nendaal heeft zaterdag een na tionale veldrit in Gemonde ge wonnen. Op het harde par koers kon alleen Henk Baars enig weerwerk leveren tegen de oud-kampioen van Neder land. Na drie ronden gaf Baars zich over. Nationaal kampioen veldrijden bij de amateurs Martin Hendriks heeft giste ren in Nieuwkoop zijn twaalf de overwinning van het sei zoen behaald. Op de finish had de rijder uit Assen een voor sprong van bijna twee minu ten op de Belg Eddy de Bie. MONDORF-LES-BAINS De jonge biljartgeneratie in het driebanden is niet doorge broken op Europees niveau. De 23-jarige Zweed Torbjörn Blomdahl verdedigde in Mon- dorf-les-Bains weliswaar op een indrukwekkende manier zijn titel, maar was al een gro te stap verder dan zijn leeftijd genoten. Sinds zijn winst vorig jaar in Amersfoort, waar hij Rini van Bracht onttroondde, geldt Blomdahl immers als topdriebander. De Italiaan Marco Zanetti, de Luxemburger Fonsy Grethen en de Deen Tonny Carlsen, met zijn twintig jaar de jong ste, moesten het in het luxe gok- en kuuroord de ouderen laten voorgaan. De bijna 54-ja- rige Spanjaard Avelino Rico was de uitblinker van de vete ranen. In de finale stond hij tegen Blomdahl in de 29e beurt zelfs met 41-25 voor. De voor zijn doen slordig spelende Zweed hield de vijfhonderd toeschouwers in het casino tot het laatste moment in onze kerheid. Pas in de 44e beurt stevende hij Rico, achtvoudig Spaanse kampioen, met een serie van vijf voorbij: 50-48. De gedrongen Spanjaard, in de kwartfinales van Jan Arnouts winnend, was zo teleurgesteld, dat hij in de nabeurt miste. soms het gevoel dat er meer in zat. Al met al heb ik het hier prima naar mijn zin gehad, ik wil me toch steeds meer op het driebanden gaan richten. In de voorronden verloor Arnouts van Scherz en won hij van de Fransman Tachnakian en de Tsjechoslowaak Kovac. Tegen Rico stond hij, ondanks een se rie van acht, voortdurend ach ter (44-50 in 54 beurten). Een reeks van zeven tegen de stug ge Westduitser Kühl was ook al niet voldoende: 54-50 in 52 beurten. Arnouts en de andere kwartfi nalisten van het biljarttoernooi om het Europees kampioen schap driebanden zouden vol gend seizoen wel eens kunnen uitkomen in een semi-profes- sioneel circuit. Dat liet voorzit ter Jean Graus van de Europe se Biljart Confederatie (CÉB) doorschemeren in Mondor- f-les-Bains. De Limburger Graus ziet verlangend uit naar 8 mei. Op die dag neemt de CEB in de Westduitse plaatsje Dtlren een besluit over de plannen voor het titeltoernooi driebanden in het volgende seizoen. Arnouts hoelde zich niet te schamen, dat hij van Rico ver loor. De Westbrabander, op zijn 27e debuten in het Eu ropese titeltoernooi drieban den. werd zesde. Arnouts, bij gestaan door een flinke groep supporters, was tevreden, ook met zijn moyenne van 0,931 Hij verloor drie van de vijf partijen. Zijn onstabiliteit was telkens de oorzaak van de ne derlagen. Dat gaf Arnouts, op nationaal niveau bezig aan een sterk seizoen, toe. „Debuteren is altijd moeilijk. Toch had ik WERKENDAM Op initiatief van basketbal A-scheit| Jan van Renen gaan de eredivisiescheidsrechters vam Apeldoorn in conclaaf. Recentelijke gebeurtenissen in V dam, Urk en Haaksbergen waren de directe aanleiding v overleg. De scheidsrechters vinden dat hun veiligheid t wordt gegarandeerd door de clubs. Het overleg zal get pakket opleveren, maar de arbiters hopen wèl op een ring van de bestaande situatie. Bob Woudstra, zaterdag J de rechtsprekers bij het duel Werkendam - Leiden: ons om de kleine dingetjes. Echt bedreigd voel ik me Maar laatst zat er in de kleedkamer een kerel op het t wilde vechten. Dat mag natuurlijk niet gebeuren. Tot n^ het niet ernstig, maar ik hoop dat de bestuurderen mee heidsmaatregelen zullen treffen. Onze veiligheid moet t maal een kwartier na de wedstrijd gegarandeerd zijn". SODERTALJE De tóp-twaalf bij de heren was een tweekamp tussen de Zweed Jan Ove Wald ner en de Brit Desmond Douglas. Beide spelers ble ven tien ronden ongesla gen. Waldner had daarbij het voordeel dat hij de partij uit de tiende ronde tegen titelverdediger Grubba cadeau kreeg. De Pool meldde zich gisteren voor de achtste ronde ziek en zijn resterende duels werden reglementair om gezet in nederlagen "met 1-3. Bij Waldner kwam de eindzege overigens in goe de handen. Op 16-jarige leeftijd stond hij in Boeda pest 1982 in de finale van net Europese kampioen schap. Tegen zijn landge noot Appelgren, in Söder- talje afwezig wegens een enkelblessure opgelopen door een val van de trap in het spelershotel, verloor hij met 3-2 na een voor sprong van 2-0. In Zweden wordt Waldner. die in de Westduitse competitie bij ATSV Saarbrücken een salaris van 120.000 marken verdient en wekelijks in zijn Porsche (gewonnen op de Open Westduitse kam pioenschappen) heen en weer rijdt tussen Zweden en West-Duitsland al lan ger beschouwd als de sterkste speler van zijn land en van Europa. Ach ter Douglas werd Erik Lindh derde. SODERTALJE De marges tussen winnen en verliezen worden bij de Europese damestop met elke aflevering van de top twaalf smaller. Dat onder vond Bettine Vriesekoop in Södertalje tijdens haar negende optreden. De ti telverdedigster over schreed met honderd pro cent het toebedachte aan-, tal nederlagen (vier) en werd daarvoor beboet met een plaats in de grijze middenmoot: vijfde. Dat ondervond ook Mir jam Kloppenburg. De de butante kwam met drie overwinningen niet in de buurt van haar streefgetal en bleef in haar gewenste opmars naar de top steken op de kleurloze tiende plaats. De dertiende titel ging naar Fljoera Boelatova, in Södertal je de enige volgelinge van het uitstervende ras der verdedig sters. De 22-jarige kampioene van de Sovjet-Unie, die uit haar geboorteplaats Samar kand via Tasjkent in een Mos- kouse flat belandde, struikelde in haar rush naar de eindzege en 2600 gulden winstpremie (de helft van de herenpremie) over twee „topspinners" van de Hongaarse school (Urban en Batorfi), maar compenseer de die nederlagen door in de finale Olga Nemes op tijd te verslaan. De zeventien-jarige Roemeen - Mirjam Kloppenburg in actie op weg naar een toch ietwat teleur stellende klassering. drie jaar geleden in het Engel se Thornaby als debutante winnares, beheerste het toer nooi acht ronden, leed in de negende haar eerste nederlaag (tegen Vriesekoop) en stond daardoor voor de taak het duel tegen Boelatova te winnen om de titel te heroveren. Die taak kon Nemes niet uitvoeren. Op 18-17 in de eerste game ging de tijdregel in, wat inhield dat de serveerster binnen dertien balwisselingen verplicht werd te scoren. Doorgewinterd In dat onderdeel is Boelatova, verliezend finaliste (van Popo- va) op de jongste Europese ti telstrijd, ondanks haar jeugd een doorgewinterde routinier. In Södertalje won ze in de aanloop naar de confrontatie met Nemes vier partijen op tijd en ook de beroepsspeelster uit Saarbrücken, die momen teel in West-Duitsland op de korrel genomen wordt door de conservatieve tafeltennis-aan- hangers wegens haar dispensa tie voor de herencompetitie, was volstrekt kansloos (21-19,21-10). Nemes was in die dwangposi tie gedrukt door Bettine Vrie sekoop, die in Zweden grilliger dan ooit voor de dag kwam. De 24-jarige Hazerswoudse vond enige bevrediging in de fraaie zege op Nemes, van wie ze de laatste vier keer verlo ren had. Maar meer dan één lichtstraaltje tijdens de sportie ve zonsverduistering was het niet Daarvoor was de winst en verliesrekening (7-4) te schamel in vergelijking met voorgaande jaren. Alleen haar optreden in 1979, in Kristian- stad aan de andere kant van Zweden, had nog minder al looi met de achtste plaats en vijf nederlagen. De terugval in Södertalje lijkt niet incidenteel. Acht tropen jaren aan de Europese top en de vlotte eliminatie op de we- reldkampii jaar apri de Chinese mattenklopper Ni Xialian hebben haar sterk aangegrepen. Het heilige vuur, de bezetenheid, die haar soms over de grens van het toelaat bare dreef, brandt op een lager pitje. Teleurgesteld iiria na naar laatste optreden tegen mpioenschappen, vorig iril in Gothenburg, door urges Miriam Kloppenburg was na Alboiu teleurgesteld. Winst op de Roemeense had haar naar de zo felbegeerde zevende plaats gevoerd. Een klassering, die door de conservatieve clas sificatie-commissie vrijwel ze ker gehonoreerd zou zijn met een hernieuwde invitatie. Die uitnodiging werd door het ver lies en de tiende plaats even wel onzeker. Kloppenburg (20) was in Sö dertalje als invalster toege voegd voor de zwangere Rus sin Popova. Na vier nederla gen op de openingsdag startte ze de tweede dag met een overwinning op de Joegoslavi sche Perkucin. Die zege gaf haar vertrouwen voor het ver dere verloop. Maar al in de volgende partij tegen Guer- gueltcheva ging het mis. Na winst in de eerste game (21-19), miste ze in de tweede op 20-19 een simpel wedstrijd- punt en leverde de game met 20-22 in. In het derde spel sloop ze op 15-20 punt voor punt naderbij. Op 19-20 kon ze met een gemakkelijke smash de gelijk maken, maar ze sloeg de bal over de tafel (19-21). Die frustrerende nederlaag vormde de voedingsbodem voor een reeks ondermaatse optredens die pas gisteren in de negende ronde tot stilstand werd gebracht. Daarin ver sloeg ze Urban, een ronde la ter Olah, waardoor ze in de rangschikking een sprong leek te maken naar de eerste acht. Leek, want Alboiu doofde het optimisme bij de Lichtenvoor- dense. WIJK AAN ZEE Bij gebrek aan spanning in de hoofdgroep van het 48e Hoogovenstoernooi, waar in ae Engelsman Nigel Short zich vrijdag al ver zekerde van de eerste prijs van 10.000 gulden, verleg de de belangstelling van de vele schaakliefhebbers in Wijk aan Zee zich op de slotdag naar de strijd in de B-groep. Urenlang ont trok een kluwen mensen de borden, waar alles om draaide (Jeroen Piket - Ivkov en Hulak - Davies) aan het zicht. Bij winst zou de 17-jarige Nederlan der niet alleen eerste wor den en volgend jaar een plaats krijgen in de A-groep, maar tevens een eerste grootmeesterresul taat boeken. Het talent uit Leiderdorp bleek echter niet tegen de druk bestand. Hij liet het in een rommelige partij tegen de 53-jarige Ivkov, die 25 jaar ge leden voor het eerst in Wijk aan Zee deelnam, aankomen op de tijdnoodfase, maar liet zich toen mat zetten. Eerder had Jeroen Piket remise zeker kunnen stellen. Daar zou hij echter vrijwel zeker niets aan hebben gehad omdat Hulak al snel gewonnen kwam te staan. De Joegoslaaf versloeg Davies inderdaad en bracht daardoor met een punt voorsprong de B-groep op zijn naam. In de grootmeestergroep A was er alleen nog enige strijd te verwachten rond de bezet ting van de tweede plaats en het ontwijken van de laatste positie. Vier duels werden vrijwel zonder echte scher mutselingen remise. Sosonko en Hellers deelden eveneens het punt, maar dat gebeurde volkomen onverwacht in een stelling, die bijzondere interes sante verwikkelingen beloof de. Beiden waren echter bang voor een nederlaag, zodat het zekere voor het onzekere werd gekozen. Hierdoor waren Lju- bojevic en Van der Wiel in ie der geval zeker van de gedeel de tweede plaats achter de on bereikbaar geworden Short (ADVERTENTIE) Gemdsdup. BOUTEK MOEREM, rtngm. schroeven in alle soorten en maten 00< M ROESTVAST STAAL Uet«oatraal 80. Tel. 477696. „Binckhora". Den Haag. Arthur Joesoepov maakt een wandelingetje door het gebouw. TILBURG De achtste partij uit de schaaktwee kamp tussen Timman en Joesoepov is in remise ge ëindigd. Joesoepov leidt in de tweekamp met 5-3. Vandaag wordt de negen de partij gespeeld, Joesoe pov heeft nog een half punt nodig om zich te plaatsen voor de eindstrijd van de kandidatentoer nooien tegen zijn landge noot Sokolov. De achtste partij was zaterdag avond afgebroken in een stel ling die Joesoepov tenministe remise bood. Na analyse be sloot hij niet op meer aan te sturen en via scheidsrechter Geurt Gijsen deed hij in hotel De Bosrand te Oisterwijk, waar de beide schakers ver blijven, het remise voorstel aan Timman. De Nederlandse grootmeester accepteerde. „Meedenken, meehopen en meebidden", was het parool van commentator Hans Bouw meester. In de ure des gevaars had de belangstelling overwel digende vormen aangenomen. Een lange rij wachtenden schaarde zich voor de deur van de speelzaal; de commen taarzaal was zo overvol, dat menigeen de partij alleen via de monitoren kon volgen. Mocht Timman hetzelfde idee hebben als zijn aanhang, ein delijk eens toe te slaan, hij kwam niet eens aan een begin van verwezenlijking van dat plan toe. Zijn openingskeus d2-d4 maakte het Joesoepov gemakkelijk een veelbetreden weg in te slaan: de klassieke stelling van de orthodoxe ruil- variant, die Bouwmeester zich meende te herinneren van de- partij Marshall - Rubinstein (Moskou 1925). Niet verwonderlijk Het was niet verwonderlijk dat Timman teruggreep op het da me-gambiet. Hij won er vier jaar geleden in Bugonjo in na een historische partij van we reldkampioen Karpov en ook in de KRO-tweekamp tegen Portisch was de variant aan de orde. Joesoepov was daar stel lig van op de hoogte en dat zal wel de reden zijn geweest, dat Timman op de achttiende zet met Txe4 afweek. Veel lever de het niet op. Integendeel. Met Db3 blokkeerde Joesoe pov de witte minoriteitsaan- val, die in dit soort stellingen aan de orde komt. Voor Tim man was er toen nauwelijks iets te bereiken, aangezien zwart tevoren met Pf8 de ko ningsvleugel had afgeschermd. Het 24. Ph4 waartoe enig nadenken beslo ongelukkig uit. Joesc ferde de kwaliteit en de dame op b2 binnen, witte dame afgesnede achtste rij had Timma de toren over om hel lings op g2 en de e dreigende mat te ker wijl de toren zich van bedreigde punt naar f re repte, kwamen alli de meest fervente n-aanhangers tot het1 de genadeklap eigen! gevallen. Jioel te mderm ;-eZ rijf e Het verloop is: Wit: Jan (Ned), zwart: Arthur Joesc* Dame-gambiet. 1. d2-d4, c2-c4, e7-e6; 3. Pbl-c3, c4xd5, e6xd5; 5. Lc1-g5, e2-e3, Pb8-d7; 7. Dd1-c2, Lf1-d3. Tt8-e8: 9. Pg1-f3, f 0-0, c7-c6; 11. Ta1-e1. P Lg5xe7, D<J8xe7; 13. Ld3xi 14. Pf3-e2, f7-f5; 15. (2-13, Pe2xf3, Lc8-e6; 17. e3-e4. Te1xe4. h7-h6; 19. Pc3- 20. a2-a3. Db4-b3; 21. Le6-d5; 22. Te4xe8. Ti Pf3-e5, Pf8-e6; 24. Po2- 25. Pc3xd5. c6xd5; 26. Pe6-(8; 27. Dd2-12. Pf3-h4, Pg6xh4; 29. DI2-T7 30. D(7xe8, Db6xb2; 31 Db2-a1+; 32. T(2-(1. Dal T(1-f2, Db2-a1 34. T(2-H 35. Tl 1-12, Db2-b1 Db1-b2; 37. T(1-f2. Db2-< TI2-I1. Db1-c2; 39. TI1-I2, 40. TI2-I1, Dc1-d2; 41. TI1- geeft zet onder couvert at den eer iwijfel ELBURG Jenny Gal heeft zaterdag in sporthal 't Hulken te Elburg, bij de Nederlandse voor dames een geslaagde overstap gemaakt naar een aanzienlijk zwaardere gewichtsklasse. De Amstelveense judoka versloeg in de klasse tot 56 kilogram tweevoudig kampioene Chita Gross op pure tecnniek. Jenny Gal kwam vorig jaar nog uit in de lichtgewichtklasse, tot 48 kilogram. Anita Staps ging terug van de 72 kilogram-klasse naar de ca tegorie tot 66 kilogram en was in die groep even zeer onge naakbaar. De kampioenen mogen niet zonder meer rekenen op een plaats in de ploeg voor de Eu ropese kampioenscl its v Bondscoach Carel G liet weten dat de vorn j successen tijdens de inti e nale toernooien meew zijn keuze voor de Euro zz j telstrijd, die op 15 en H j in Londen plaats vindt 7k 26 "fc* 1 >18 - 6. Y«p 7. Bart 8. H«nl •Prijs inclusief BTW. en exclusief afleveringskosten. Effectieve krediet-vergoedingspercentages op jaarbasis: normaal 20,9% #a, nu 13,5% Goed nieuws voor iedereen die een nieuwe Ford Fiesta wil kopen. Een voorbeeld. U wilt f 10.000,-financieren over 3 jaar. Normaal gespro- zelfde f 10.000,- betaalt u nu 36 maandelijkse termijnen van sfruims Wie de Fiesta, die al verkrijgbaar is vanaf f 15.973,-* nu financiert bij ken zou u dan 36 maandelijkse termijnen van f 367,-** aan Ford Credit f 335,-***. In totaal dus f 12.060,-. Dat betekent: als u uw Fiesta nu Ford Credit BVprofiteerttijdelijkvan'nzeer aantrekkeli j k rentevoordeel, terugbetalen. In totaal dus f 13212,-. Nu het speciale aanbod. Voor die- Ford Credit financiert bespaartu in dit geval mooi f 1J52.-. OlBfebi

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14