FC Den Haag met hangen en wurgen winst naar verdringt „United" van koppositie Vertrek Baan lijkt aanstaande SPORTTRIBUNE Lui jendijk tweede, Lammers crasht CcidócSotucmt MAANDAG 3 FEBRUAÜI1986 PAGINA 13 DEN HAAG Het gaat er steeds meer naar uitzien, dat Rob Baan aan het einde van het seizoen ver dwijnt bij FC Den Haag. De trainer van de koploper van de eerste divisie heeft nog geen reactie van zijn bestuur gehad op zijn voorstellen ten aanzien van de taakomschrij ving. Zoals bekend is de thans bij MVV als interim-oe- fenmaester werkzame Pim van de Meent reeds be noemd tot technisch direc teur van FC Den Haag met ingang van het nieu we seizoen. Desalniette min was er Voor Baan wel plaats om als hoofdtrainer te fungeren, zij het voor slechts nog één seizoen. Dit, terwijl Van de Meent en Lex Schoenmaker (als trainer van het tweede elf tal) een contract was aan geboden voor twee seizoe nen. Bovendien moest Baan fors in verdiensten achteruit. Baan heeft des gevraagd een taakom schrijving gekregen, die hij op vele punten nog al vaag vond, en diende daarop een aantal tegen voorstellen in. De verwachting is, dat het bestuur hierop niet zal in gaan. Dit impliceert, dat Baans vertrek uit het Zui derpark aanstaande is. Baan: „Ik heb geen aan bieding van een andere club. Toch zeg ik „nee" te gen FC Den Haag, als de voorstellen niet naar mijn zin zijn. Dan zal ik zelf naar een club moeten gaan zoeken". Het ligt voor de hand, dat bij een vertrek van Baan, Pim van de Meent de nieuwe hoofd trainer van FC Den Haag wordt. Er bestaat een kans, dat FC Den Haag volgende week dinsdag in het Zui- derparkstadion een oefen wedstrijd speelt tegen FC Zürich. De Zwitserse club, waarvan de vroegere trai ner van FC Den Haag Va clav Jezek oefenmeester is, verblijft momenteel in trainingskamp in Zeist. FC Zürich speelt deze week tegen FC Utrecht en MVV. Eredivisie in het kort DEN HAAG De karakteristie ken van de wedstrijden in de eredivisie betaald voetbal zijn: FC Utrecht - Heracles 0-2 (0-1): 20. Krüzen 0-1, 77. Poell 0-2. Scheidsrechter Van Vliet. Toe schouwers: 3900. Gele kaart Schulte (Heracles). FC Utrecht: Laurs; Van de Ak ker. Plomp, Lecker, Verrlps; Wouters. Kruys (De Kruyk), Go- dee; Van der Waart. Van Loen, De Vries (Lindenaar). Heracles: Tukker; Poell. Dilling, Schulte. Richardson; Scheepers (Deegenaar). Krüzen, Lalopua, Van Staa; Ten Cate, Ter Mors (Metz). Sparta - Excelsior 3-1 (1-1): 25. Beukers 0-1. 37. Wijnberg (straf schop) 1-1, 61. Lengkeek 2-1, 83. Blind 3-1. Scheidsrechter: Van Swleten. Toeschouwers: Sparta: Van Noortwijk; Blind. Andriessen, Wijnberg. Ellerman; Lengkeek. Olde Riekerink, Van Gaal. Diliberto (Van der Weel); Schmidt, Eijer. Excelsior: Stroomberg; Leen heer. André Waslman, Van Eek. Ridderhof; Jalink (Latuheru). Van der Padt. Van Tour. Van Goozen (Verschoor); Beukers. Snoei. 3-1. FC Den Boach-FC Groningen 1-0 (0-0): 54. Gillhaus 1-0. Scheidsrechter: Keizer. Toe schouwers: 3500. Den Bosch: Van Grinsven; Bij- nen. Van de Hoorn, Van Herpen. Aichorn; Van der Linden. Schol ten. Steinmann; Van der Horst, Gillhaus. Kaiser. Groningen: Storm; Mason. Van den Berg, De Wolf, Verkuyl; Van Tiggelen, Huizingh. Roossien; Goble. Houtman, Bakker. Haarlem-FC VVV 6-3 (2-1): 14. Verlijsdonk 0-1, 38. Liesdek 1-1, 42. Verschoor 2-1, 54. Corbijn 2-2, 63. Leijsner (eigen doel) 2-3. 71. Balm 3-3, 84. Liesdek 4-3, 88. Keur 5-3 en 90. Nijssen (ei gen doel) 6-3. Scheidsrechter Blankenstein. Toeschouwers 1500. Haarlem: Metgod; Masefield, Verschoor, Verkaik, Leijsner; Nij- holt. Liesdek, Moniz, Balm; Buma (Matthaei), Keur. VW: Rooks; Nijssen, Valckx, Van Berge Henegouwen, Rutten; Ringels. Reynierse (Aerts), Van Rosmalen; Verbeek, Verlijsdonk, NEC Go Ahead Eagles 0-3 (0-1): 37. Hofstede 0-1, 73. Brouwer 0-2, 76. Hofstede 0-3. Scheidsrechter: Thomas. Toe schouwers: 2500. NEC: Brookhuis; Visser, Mom- mertz. Van Rossum, De Groot (Guerin), Aalbers, Van Zinnen, Anton Janssen, Wiidenbeest (Van der Poll), Grim, Hoekman. Go Ahead Eagles: Van der Gouw; Oostrom. Back, Oude Wesselink, Witbaard, Coolen. Smit. Hotstede, Brouwer. Boere- bach, Eykelkamp. SLECHTS 12.600 KIJKERS EERSTE DIVISIE DEN HAAG De hervat- ting van de voetbalcompe titie in de eerste divisie lokte niet meer dan 12.600 toeschouwers. Voor de zes gespeeld wedstrijden was dat een gemiddelde van 2100. FC Den Haag verste vigde de koppositie aller minst overtuigend door een minimale overwin ning op Emmen. Karei Bouwens was matchwin- [andbaldames zesde plaats J&HEB De Nederlandse dameszaalhandbalploeg is bij een pterk bezet internationaal toernooi in Tsjecho-Slowakije als zes- geeindigd. In de strijd om de vijfde plaats verloor Oranje met 16 van West-Duitsland. In de strijd om de zevende plaats in [het achtlanden-toernooi versloeg de tweede garnituur van het gastland Bulgarije met 22-21. (Het beeld van Nederlands prestaties bij het acht-landentoernooi ;ün Tsjecho-Slowakije is tot de laatste wedstrijd ongewijzigd ge- jbleven. Het team speelde wisselvallig, kon vaak gedurende lan- perioden gelijk-op spelen met sterker geachte tegenstanders n kort daarna diep weg te vallen. De Nederlandse ploeg bleek smal, zeker door de afwezigheid van Marianne Bult en Geor- ina van IerseL Tussen het top-zevental en de aanvulling op de jank zit een te groot gat, dat is keer op keer gebleken. Ook in de Slotwedstrijd haalde Ursula Dekeling weer haar gebruikelijke, ;e, peil. Haar vijf treffers hielden haar hoog op de scorerslijst het toernooi. Met 22 doelpunten in vier wedstrijden bezette (zij de zesde plaats. Om de eerste plaats versloeg de Sovjet Unie Tsjecho-Slowakije A met 29-20. DAYTONA De Nederlandse autocou reur Arie Luijendijk heeft aan zijn twee de grote succes in de Verenigde Staten geroken. Luijendijk maakte afgelopen weekeinde deel uit van het Amerikaanse Henn-team, dat in de laatste negentig minuten van de 24-uursrace van Dayto- na de overwinning uit handen gaf. De winst in de lange-afstandsklassieker in Florida, iets lager gewaardeerd dan „Le Mans", ging naar de Britse wereldkam pioen Bell en zijn Amerikaanse secon danten Unser en Holbert. De andere Nederlander in de slijtageslag in Florida, Jan Lammers, reed vijf uur voor het eind zijn wagen total-loss. Oorzaak: weigerende remmen. De Zandvoorter in Amerikaanse dienst lag op dat moment in vierde positie. Die plaats had hij veroverd na een nacht van hard sturen, waarin hij van de 51e plek opklom. Lammers, zaterdagmiddag even de leider in „24", verklaarde na zijn ongeluk nooit meer in de huidige uitvoering van de Porsche sportwa gen te stappen. „Ze hebben Bellof en Winkel- hoek ook al dood uit deze wagens weggedra gen", reageerde de Nederlander, die zijn team met een schadepost van acht ton opscheepte. Lammers had na het raken van de vangrail, bij slechts tachtig kilometer per geluk gehad. Ik ben een klein kereltje. Met wat. langere benen was ik er veel slechter afgeko- Lendl wint zonder spelen PHILADELPHIA Ivan Lendl heeft zonder de finale te be hoeven spelen het Grand Prix toernooi van Philadelphia op zijn naam gebracht. De Amerikaan Tim Mayotte, die Connors eerder versloeg verrekte in de halve finale, die hij met 6-1,2-6,6-4 won van de Fransman Yannick Noah een borstspier en trad niet meer aan voor de finale. Lendl kréég wel de winnaarspremie van 67.500 dollar (ruim f 180.000,-). Freddie Sauer, de Zuidafri kaan met de Nederlandse tennisnationaliteit, heeft zaterdag het indoortoernooi van Petersborough op zijn naam gebracht. Hij versloeg in de finale de Zweed Christian Bergstrom met 6-4,7-6(7-2). Het met 30.000 Britse ponden gedoteerde evenement in Petersborough was de eerste van een serie van vier Britse satelliettoernooien. In de finale van het heren dubbelspel verlo ren Greenan en Johan Vekemans (Vst/Ned) met 6-3,3-6,6-3 van de Canadees/Amerikaanse combinatie Burke/Gordon. Chris Evert-Lloyd heeft haar serie overtuigende overwinningen in het damestoernooi van Key Biscane (Florida) voltooid in de eindstrijd. De jeugdige Westduitse speelster Steffi Graf maakte in de laatste partij slechts vier games: 6-3, 6-1. Op de 27e speel de Engelse voetbal- heeft Manchester de eerste plaats in de üngelse eerste divisie af moe- en staan aan titelverdediger ïverton. De leider vanaf de erste dag verloor gistermid dag met 2-1 van West Ham United. Manchester stond lan ge tijd door een treffer van Robson voor. In de slotfase scoorden Ward en Cottee voor West Ham. Everton won zater dag door een doelpunt van Pe ter Reid met 1-0 van Totten- ham Hotspur. De fanatieke supportersschare ■van Chelsea kwam zag Leices- ter City twee keer gelijk ma- da- ken. Debutant Shearer, ver- Kr vanger voor de geblesseerde _os- international Dixon, zette ia-vel Chelsea op voorsprong. Mach- ;len maakte de eerste gelijkma- Nadat invaller Jones kop- i^pend voor 2-1 zorgde waande a-I Chelsea de winst binnen. Een verdedigingsfout had een strafschop tot gevolg. Lynex benutte ae buitenkans tot 2-2. Liverpool was met een doel punt van Whelan een eind op de goede weg in de uitwed strijd tegen Ipswich. De degra datiekandidaat nam na rust vele risico's met een wanhoop soffensief. D'Avray en Wilson bogen de achterstand overi gens om in een overwinning. West-Duitsland Werder Bremen, Bayern Mün- chen en Borussia Mönchen- -Gladbach zijn overgebleven in de strijd om de Westduitse voetbaltitel. Hamburger SV werd zaterdag door de Bremer ploeg afgevoerd van de lijst van titelkandidaten. Voor het eerst in tien jaar won Werder in het Hamburgse Volkspark stadion: 1-0. Bayern en Borus sia wonnen hun uitwedstrijden wat ruimer, van respectieve lijk Hannover (0-5) en Saar- brücken (1-3). Werder bezat, ook zonder Vól ler, Möhlmann en Sidka, in Hamburg het betere elftal. Het bleek het duidelijkst in de tweede helft nadat Bremen voor rust voornamelijk op ze ker had gespeeld om uit de noordelijke derby tenminste een punt mee te nemen. Dat lukte omdat Rolff, Kroth en Lux kansen ongebruikt lieten. Veteraan Burgsmüller (36) strafte strafte een fout van de Hamburgse verdediging doel- treffen af. Werder speelde van dat moment een gewonnen wedstrijd. Bayern was in alle opzichten beter dan Hannover '96. Rummenigge, Hoeness (2), Matthöus en Wohlfarth scoor den. België Club Brugge is een punt van zijn voorsprong op de concur rentie in de hoogste klasse van de Belgische competitie kwijt geraakt. Tegen Beveren kwam de ploeg van Henk Houwaart niet verder dan 1-1. Ander- lecht had ook zonder topscorer Erwin Vanderbergh geen pro blemen met Mechelen: 3-1. Tegen een zwaar gehandicapt Beveren slaagde Club Brugge er geen moment in een over wicht te creëeren. De gasten kwamen op voorsprong door international Degryse die met een kopbal de uitblinkende doelman De Wilde kansloos liet. In de tweede helft maakte Club angstige momenten door. De thuisclub was sterker en het wachten was op de gelijk maker. Die viel een kwartier voor het einde door Theunis. Anderlecht profiteerde opti maal van de misstap van de Bruggenaren. De titelverdedi gers, zonder Erwin Vander- ,bergh, kwamen op voorsprong door Lozano. Na 25 minuten vestigde Erwin Koeman voor het eerst in het duel de aan dacht op zich. Scheidsrechter Germay keurde een treffer van Piet de Boer af. In het op stootje dat onstond rond Ger may, trapte de middenvelder zijn directe tegenstander Frank Vercauteren zonder dat de arbiter ingreep. Vijf minu ten na het incident besliste Vercauteren het duel. Een kwartier voor het einde slaag de spits Ronny Martens er in iets terug te doen. Twee minu ten voor tijd bracht Peruzovic het verschil weer op twee. Frankrijk De Franse koploper Paris St. Germain heeft twee punten van zijn riante voorsprong moeten prijsgeven. Na de eer ste nederlaag tegen Lille, ver loor de Parijs club van een an dere middenmoter, Nancy, met 1-0. Nantes, dat Le Havre met 1-0 versloeg, profiteerde, Bordeaux liet thuis een punt liggen tegen Sochaux. Real Madrid heeft zich vaster aan de kop genesteld van de Spaanse competitie. De Ko ninklijke won bij buurman At- letico Madrid met 1-0. Barcelo na moest in Sevilla genoegen nemen met een gelijkspel: 0-0. De eerste drie uit de Portugese voetbalcompetitie, Benfica, Sporting Lissabon en Porto, hebben hun wedstrijden op de negentiende speeldag gewon nen tegen respectievelijk Vito- ria Se tubal (1-0), Braga (4-0) en Aves (2-0). Bryan Robson (rechts) haalt uit in het duel Manchester United-West Ham United c treffer voor zijn ploeg. Een botsing in een luchtduel van Heini Otto en Remco Boere (rechts). De verontrustende kreet van doelman De Vries van Emmen lijkt overbodig. De Haagse winst drong de discussie over het slechte spel niet naar de achtergrond. Kwam het door de ziekte, die sommige spelers (Jol, Bou wens, Boere) nauwelijks had den overwonnen? Een feit was wel, dat Martin Jol pas tijdens de warming up be sloot te spelen. Baan: „Daar om speelde hij nog al behou dend, schakelde hij zich nau welijks in bij de- aanvalsop bouw". Of lag het aan het nauwelijks adequate oefen programma in de aanloop naar het begin van de tweede helft van de competitie. Zo ambitieus dat was vastge steld, zo armoedig door de weersomstandigheden de realiteit was. Alleen het oe fenduel tegen Roda JC kon een graadmeter worden ge noemd, maar toen ontbraken juist de mensen, die bij FC Den Haag de gang van zaken bepalen. Bij het oude Werd tegen Roda JC de in druk gewekt, dat Baan zijn experiment (Plak linkermid denvelder, Van Geene rech- terverdediger) een duurzaam karakter te geven, nu hij over al zijn beste krachten kon beschikken, liet hij alles bij het oude. Alleen beschikte hij niet over zijn (op papier) beste reserves. Bram Ront- berg en Marcel Tolsma wa ren immers ziek. Emmen daarentegen ver scheen niet in zijn sterkste opstelling, omdat Spaans ge blesseerd was en laatste man' Waalderbos geschorst. Daar om zag trainer Verlangen zich genoodzaakt zijn meest creatieve middenvelder Grads FUhler op de plaats van Waalderbos te posteren. Fühler deed het daar bepaald niet slecht. Hij gaf goed lei ding aan de verdediging en verzond vaak goed aanko mende passes. De voortzet ting bleef veelal achterwege, omdat de Drentse spitsen te geïsoleerd opereerden. Vonk Toch had Emmen al in de openingsminuut voor een grote verrassing kunnen zor gen. De juist voorlopig als amateur van FC Den Haag aangetrokken spits Leon Vonk snelde toen immers al leen op doelman René Stam af. Kennelijk geschrokken van het feit zo snel tegen je oude club de kans te krijgen, slaagde Vonk er niet in de actie met succes te bekronen. Trouwens, het mag toch wel zeer merkwaardig worden genoemd dat in een zakelijke wereld als die van het betaal de voetbal een speler wordt vrijgegeven aan de eerstko mende tegenstander. Blijk baar heeft FC Den Haag er niet bij stil gestaan dat het zijn opponent zelf heeft ver sterkt door Vonk vóór het treffen met Emmen te laten gaan. Ook trainer Rob Baan liet weten, dat hij liever had gezien, dat Vonk pas na de ontmoeting met de debutant in het betaalde voetbal door FC Den Haag was vrijgege- Maar ja, daarover zal niet zo lang meer over worden ge discussieerd. FC Den Haag won immers en dan wordt over het hoe en waarom niet meer gezeurd. Zo opportunis tisch gaat dat nu eenmaal in het betaalde voetbal. FRANS LEERMAKERS FC Den Haag-Emmen 1-0 (0-0): 69. Bouwens 1-0. Scheidsrechter: Ver hoef. Toeschouwers: 3.500. Gele- kaart: Driebergen (Emmen). FC Den Haag: Stam; Purvis. Jol, Lankhaar, Plak; Van Alphen, Otto, Van Alphen (Van Geene): Bouwens, Boere, De Roode. Emmen: De Vries; Driebergen (Nandlall), Fühler. Bos, Oosting; Heins (Venema), Postma, Metz; Pel- leboer. Vonk, Van de Weerd. Reinier de Vries is te laat uit zijn doel gekomen om de bal na de voorzet van Marco van Alphen (niet zichtbaar) te onder scheppen, waardoor Karei Bouwens (9) in het lege doel kon koppen. DEN HAAG Net zo moeizaam als FC Den Haag tegen Emmen het seizoen begon, hervatte nt"Tor?" het in Zuiderpark de 4-6. Et competitie. Net als toen i. Middl. werd gistermiddag 1-0. Destijds maalde men in het Haagse kamp minder 3ne'den over de inhoud van het 3 Ba tij gebeuren en wenste men Ned) 7slechts verheugd te zijn oTe-j over de fortuinlijke zege. Nu, een half jaar verder, (waartussen FC Den Haag lange tijd de ene zege aan de andere aaneen reeg, is het verwachting- patroon kennelijk zo ge stegen, dat ondanks de oogst van twee punten de stemming in mineur was. Het zoeken naar oorzaken van het inspi ratie-, fantasie- en krachteloze spel was na afloop gespreksthema nummer één. Natuurlijk, krachtsverschil was er wel. Op grond daar van wenste trainer Theo Verlangen van Emmen niets op de uitslag af te dingen. Hij vond wel de wijze, waarop Karei Bouwens scoorde, sneu voor zijn ploeg. „Sneu, maar ook onnodig". Te laat kwam Reinier de Vries, die stage loopt bij de huidige Westduit se nummer één Werder Bre men met het oog op de ver vanging van de daar stoppen de Burdenski, bij een voorzet van de Haagse rechtermid denvelder Marco van Alphen uit zijn doel. Daardoor kon Karei Bouwens in de 69e mi nuut over de Drentse doel man in het lege doel koppen. In zekere zin was de treffer ook gerechtvaardigd, omdat de schutter en Remco Boere voor de rust veel reëlere mo gelijkheden onbenut hadden gelaten.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13