Feyenoord onmachtig in Amusement De Meer Gebruik van video bij kunstrijden Moolhuizen naar WK piclócSomcuit VRIESEKOOPIN OVERTREDING Zwitserse ruiters geschorst wegens dierenmishandeling Bakker weer damescoach DA VOS/ASSEN De be oordeling bij het kunstrijden op de schaats moet eerlijker worden. Dat is de mening van de schaatsbond van de Sovjet-Unie. Als de Russen hun zin krijgen, wordt de Internationale Schaats Unie (ISU) vérplicht elk titeltoer- nooi op video vast te leggen. Registratie van alle deelne mers tijdens de ISU-evene- menten moet de beoordeling van de jury objectiever ma ken. Dit voorstel komt aan de orde bij het ISU-congres, dat van 25 mei tot 1 juni in Velden (Oostenrijk) wordt gehouden. Ook wil de Sovjet-schaats bond veel specifiekere eisen stellen aan de omstandighe den waaronder de kunstrij- wedstrijden worden gehou den. De Russen willen een gesloten, verwarmde hal waar de temperatuur tussen 12 en 15 graden Celsius kan worden gehandhaafd. Bo vendien moet de duur van het korte programma (nu twee minuten) met vijftien seconden worden verlengd, zodat het aantal vaste spron gen beter in de oefening kan worden De spelers van Feyenoord en Roda JC deden in èèn opzicht niet voor collega's op andere velden onder: ook zij wierpen gisteren bossen bloemen in het publiek. Het enige probleem in de Kuip was gisteren dat er nauwelijks toeschouwers aanwezig waren om de ruikers in ontvangst te nemen. De paar duizend kijkers, die de gang naar de vroegere voetbaltempel hadden gemaakt, zaten namelijk verscholen onder het dak van de eerste ring. De paar dapperen, onder wie enige lichamelijk gehandicapten, langs het hek waren daardoor de gelukkigen. ASSEN De begeleidings commissie kernploegen heeft besloten Petra Moolhuizen af te vaardigen naar het toer nooi om het wereldkampi oenschap dames, volgende week in Den Haag. De Ne derlandse ploeg wordt ge vormd door Ria Visser, Ma rieke Stam, Yvonne van Gennip en Petra Moolhui zen. Reserve is Thea Lim- bach. Bondscoach Tjaart Kloosterboer pleitte vergeefs voor directe kwalificatie van Limbach die in Assen op de 500 meter viel. Indien Van Gennip vandaag door KNSB-arts Maarten Koorn- neef niet inzetbaar wordt ge acht, komt Limbach in de ploeg. Reserve is dan Grietje Mulder. De afvaardiging naar het toernooi om de wereldkam pioenschap heren allround in Inzeil bestaat uit Hein Ver geer, Gerard Kemkers, Frits Schalij en Leo Visser. Reser ve is Egbert Post. De KNSB zendt vijf rijders naar de wedstrijd om de we reldbeker, die volgend week einde in Innsbruck wordt ge houden. De delegatie bestaat uit Bert Koopmans, Henk Groen, Henk Nijdam, Egbert Post en Yep Kramer. volger zich geen enkele zorg behoeft te maken is doelman Hiele. De reserve-doelwachter van het Nederlands elftal ver richtte tegen Roda JC weer een aantal fraaie reddingen, waardoor hij eigenlijk verant woordelijk mocht worden ge noemd voor de nauwelijks verdiende zege van 1-0 van Feyenoord. Maar voor het overige was het gisteren huilen met de pet op met de Rotterdammers. Die individueel en collectief de minderen waren van Roda JC, dat in de eerste helft verzuim de de toen met verzorgd veld spel afgedwongen kansen te verzilveren. -Na de pauze her pakte Feyenoord zich dermate dat de countertaktiek van de Limburgers danig werd inge damd, maar het eigen spel werd daardoor, nauwelijks naar een iets hoger niveau ge tild. Vooral de eenmalig internatio nal en door Feyenoord begeer de Hofman van Roda JC toon de zich een meester in het missen van kansen, maar ook Van Geel en Van der Ven be zondigden zich aan dit toch ta melijk elementaire onderdeel van het spel. Bij Feyenoord viel, zoals gezegd eigenlijk nie mand positief op. Of het zou zoals te doen gebruikelijk Ivan Nielsen moeten zijn. De Deen opereerde ditmaal als libero met de veel mee naar voren gaande Molenaar als een soort voorstopper bij de hangende centrumspits Van Geel. Geen bal goed Het was eigenlijk tekenend dat de enige treffer van Feye noord werd gemaakt door de man die vrijwel geen bal goed raakte, André Hoekstra. Deze werd (op de rand van buiten spel?) aangespeeld door Been, die daarmee ook één van zijn schaarse goede dingen deed. Jan Nederburgh, eindelijk weer eens in de basis bij Roda JC, was daarbij kansloos. De vervanger van de geblesseerde Smits, die niet zo erg op de proef werd gesteld, toonde overigens niet altijd een even grote zekerheid. Maar Feye noord was te onmachtig om daarvan te profiteren. FRANK WERKMAN Feyenoord-Roda JC 1-0 (0-0): 66. Hoekstra 1-0. Scheidsrechter: Van der Laar. Toeschouwers 7500. Gele kaart: Wijnstekers (Feyenoord). Feyenoord: Hiele; Wijnstekers. Niel sen, Molenaar. Troost; Hoekstra, Been, Sörensen; Rep (Ling), Eriksen, Tahamata. Roda JC: Nederburgh; Henssen. Cal- derwood. De Jong. Hanssen; Van der Ven. Van Geel. Daerden, Jans; Hol man, Gorter. ASSEN De KNSB wil de landenwedstrijd die in het eer ste weekeinde van maart in Groningen zou worden gehou den van de agenda afvoeren. Bondscoach Gemser wil zijn ploeg laten experimenteren met de klapschaats, die waar schijnlijk het komende seizoen in produktie zal worden geno men. ROTTERDAM Wie Feyenoord gisteren aan het werk heeft gezien - en dat waren er met nog geen achtduizend in de Kuip niet zo gek veel - vraagt zich in gemoede af hoe Rinus Israel van de huidige verzameling prof voetballers ooit nog eens een redelijk presterend team kan maken. De ach terban in Rotterdam Zuid heeft wel zijn hoop geves tigd op de huidige trainer van FC Den Bosch. Israel, die zoals bekend als speler bij Feyenoord een man van naam was, zou vol gens de groep mensen die Wim van Hanegem de Jtuip heeft uitgejaagd Feyenoord moeten opsto ten in de vaart der volke ren. Maar dan zal Israel eerst ergens een buidel met geld moeten zien los te weken om versterkin gen aan te trekken. Want met alle respect voor de prestaties van Bossche mannen als Van Herpen en Gillhaus, die worden genoemd als spelers die Israel wil meenemen naar Feyenoord, lijkt er meer nodig om de Kuip te ver anderen van een moeras in een oase. De enige manier om in Rotter dam weer ietwat terug te brengen van de oude glans is een forse investering. Maar dat is nu juist het grote pro bleem bij Feyenoord. De ooit roemruchte club, die in zijn topjaren in één adem werd ge noemd met de rijkste voetbal- bolwerken van Europa, loopt bij elke thuisbeurt ver achter bij het noodzakelijke gemid delde aantal toeschouwers van 19.000. En op deze manier lo pen slechts tekorten op en kan er geen enkele reserve worden gekweekt om straks kwaliteit aan te trekken. Rinus Israel mag dan al heb ben beweerd dat wat hem be treft na dit seizoen mannen als Rep, Ling en Brard mogen vertrekken, vervangers staan bepaald nog niet klaar. En zo lang het ook tobben blijft met ooit als talentvol aangeduide spelers als Been ziet de toe komst er nu niet bepaald erg rooskleurig uit. Been, die zijn gebronsde teint eerder van de zonne- dan de reservebank heeft, werd gisteren tegen Roda JC halverwege de twee de helft vervangen door één van die jongeren van wie criti- SODERTALJE Als enige van de twee dozijn deelnemers speelde Bettine Vriese- koop in de Top Twaalf in Södertëlje met Ishirtreclame. Op haar rug droeg zij de logo van haar privé- en clubsponsor. Vriesekoop overtrad daarmee de regels van de Europe se Tafeltennis Unie (ETTU), die shirtrecla- n officiële, onder zijn supervisie staan de toernooien niet toestaat. In voorgaande edities hield de Unie zich strak aan de re glementen en beval Vriesekoop bij elke overtreding een shirt zonder reclame aan te (rekken. In Zweden kneep de ETTU even wel lankmoedig twee ogen toe en liet de beroepsspeelster ongemoeid de naam van de geldschieter op de televisie brengen. Vriesekoop werd er overigens wel op geat tendeerd dat herhaling in de toekomst Strafbaar gesteld zou worden. Steunfonds voor Gerard Kemkers ASSEN In de gemeente Eelde wordt deze week een steunfonds voor de plaatse lijke schaatsenrijder Gerard Kemkers in het leven geroepen. Burgemeester Tcher- noff van het Drentse plaatsje heeft daar toe het initiatief genomen. Welke vorm het plan zal aannemen kon de de burge meester nog niet zeggen. De tweede plaats tijdens de nationale titelstrijd, waarmee de de achttienjarige scholier een startbewijs voor het toernooi om het wereldkampi- oensachap afdwong, heeft de plaatselijke bevolking tot groot enthousiasme ge bracht. Tchernoff: „Het idee moet nog worden uitgewerkt. Wij willen hem in de zomerperiode helpen. Maar hij moet hij wel zijn school afmaken". Zie verder elders in deze sportbijlage. AMSTERDAM Ajax en AZ'67 strooiden kwistig met bloemen, in het kader van de vriendelijkheidsac tie van het betaalde voet bal en vermaakten daarna i ook, voornamelijk door de thuisclub, het bibberende publiek met bij vlagen goed amusement. Door de schorsing van Koe man was Cruijff gedwongen enige wijzigingen in zijn team aan te brengen. Bosman werk te als spits en Van Basten - hij droeg voor het eerst de aan voerdersband - speelde in de tweede lijn. Een voor Van Basten goede ontwikkeling, al- Idus de technisch directeur van de regerende landskampioen. In de tweede helft werd Bos man gewisseld voor Ophof, waardoor Van Basten weer naar voren schoof om toch nog een poosje op de voor hem ui- terst vertrouwde stek te staan. De opmerkelijkste actie van Ophof was overigens, op de J stand 8-1, een poging de voet balloopbaan van Tol te beëin digen. Scheidsrechter Van der Niet was tolerant en trok slechts geel. De gewijzigde opstelling deed 1 niets af aan het overwicht dat Ajax van begin af had. Het overwicht werd al na veertig seconden gehonoreerd met een voortreffelijk doelpunt van Bosman, die uit een vrije schop van Vanenburg hoog in- Kopte (1-0). Het was een prachtige opsteker voor de Amsterdamse equipe. De Alk- maarders beperkten zich uit sluitend tot verdedigen. „Nor maal tegen een dergelijke te- genstander", zei na afloop Frits Soetekouw, de waarne mend coach bij de Alkmaar- i ders. i Overwicht Qndanks het grote overwicht schiep Ajax zich toch niet veel kansen. Het bleef weliswaar aantrekkelijk voetballen, maar de kwaliteit van de afwerking was niet in overeenstemming met het peil van het voetbal. Dat was des te opmerkelijker omdat AZ verdedigend geen overtuigende indruk maakte. Het gretige Ajax met in de eerste heft vooral De Wit in de hoofdrol moest tot de achttien de minuut wachten voor Van Basten het tweede doelpunt maakte. AZ verweerde zich redelijk, vocht met grote inzet, maar bezat te weinig inhoud om de tegenstander te kunnen tegen houden. Nog voor rust 'werd de zege veiliggesteld. Eerst trof Vanenburg met behulp van de Alkmaarse verdediging doel, waarna Boeve na een schitterende actie nummer vier voor zijn rekening nam. Op toeren In de tweede helft duurde het even voor Ajax weer op toeren kwam. Een fout van Spelbos, waarop Tol alert reageerde, bracht de achterstand terug tot 4-1. Ajax schrok wakker. Het tempo werd opgeschroefd en twee minuten later rondde Van Basten een vloeiende aan val af met het vijfde doelpunt (5-1). AZ snakte naar adem, rende van hot naar haar en vooral achter de feiten aan en kon niet verhinderen dat Bosman, Spelbos en De Wit de score op voerden tot 8-1. Een voorbeeld van notoire grofheid van wis selspeler Ophof gaf AZ enkele minuten voor tijd een simpele kans op de Jweede treffer. Nortan schoot van de elf-me- terstip de eindstand naar 8-2. Ajax, topscorer in het betaalde voetbal, blijft hoog scoren (Sparta 9-0, Twente en Hera cles 8-1) en tegenstander AZ pakte gisteren zelfs nog twee treffers mee, omdat de ploeg van Cruijff niet het principe spelen en laten spelen han teert. Ajax - AZ'67 8-2 (4-0): 1. Bosman 1-0, 18. Van Basten 2-0, 34. Vanenburg 3-0, 39. Boeve 4-0, 54. Tol 4-1, 56. Van Basten 5-1, 67. Bosman 6-1, 74. Spelbos 7-1, 81. De Wit 8-1, 82. Nor tan 8-2 (strafschop). Scheidsrechter Van der Niet. Toeschouwers: 8.000. Gele kaart Ophof (Ajax). Ajax: Menzo; Silooy. Spelbos (Rlj- nink), Rijkaard, Boeve; Van Basten. Vanenburg, Mühren, Van 't Schip; Bosman (Ophof), De Wit. Henk Gemser wil experimenteren met klapschaats ZURICH De Zwitserse Ruiterbond heeft één van zijn prominente leden, Mar kus Mandli, voor drie jaar, tot 19 oktober 1988, ge schorst. De 32-jarige paar denhandelaar werd schuldig gevonden aan mishandeling van zijn paard Pikör. Tij dens een concours in Signey, in de buurt van Sion, zou Manldi zijn paard voorzien hebben van in terpentine gedrenkte bandages die voor een betere bloedsomloop moesten zorgen. Door de bandages zou ook de pijn grens van het paard worden verhoogd waardoor Pikör mindër last zou hebben van het aanraken van de balken bij het springconcours. Mandli heeft aangekondigd niet alleen bij de bond in be roep te gaan maar ook naar de burgerrechter te zullen stappen om zijn gelijk te ha len. Ook Ueli Notz werd door de bond geschorst. Hij mag ne gen maanden niet aan wed strijden deelnemen vanwege het gebruik van dope. Nog zwaarder werden de inter nationaal onbekend broers Pius en Thomas Schwizer aangepakt. Wegens het „kwellen" van hun paarden mogen zij vijf jaar niet in toernooien in actie komen. Het beroep wat zij tegen die straf hadden ingediend is al afgewezen. ci van trainer Fafié menen dat die zo langzamerhand zouden moeten worden ingezet, Peter Barendse. Deze jongeling kreeg uiteraard in het zwoe gende Feyenoord geen kans om op te vallen, maar gaf een maal van zijn aanwezigheid blijk met een fraai afstand schot. Geen zorg De enige over wie Fafié's op- MAANDAG 3 FEBRUARI 1986 PAGINA 11 SODERTALJE Gerard Bakker is tijdelijk weer terug als damesbondscoach. De Leidenaar bereikte zaterdag in Söder- talje op de tweede dag van de Top Twaalf overeenstemming met Piet Römgens, voorzitter van de sportcommissie van de NTTB, over een verbintenis die duurt tot en met de Europe se titelstrijd, die van 5 tot en met 13 april in Praag wordt gehouden. Supervisor Jan Vlieg blijft officieel de technische leiding behouden, maar Bakker krijgt de vrije hand bij de samenstelling van de damesploeg. Na de Europese titelstrijd zal de mogelijkheid van continuering van de verbintenis na der bekeken worden. Financieel is in de NTTB niet in staat nog een derde volledig betaalde bondscoach in dienst te ne men. De bond heeft in Jan Vlieg, die veel voelt voor verlen ging van zijn contract maar dan uitsluitend als herencoach, en Bert van der Helm twee „dure" krachten. Bakker, die in 1982 na een kopstoot tegen Ron van Spanje ontslag nam en vervolgens twee jaar geschorst werd, zou in aanmerking ko men voor een deeltijdbaan bij de bond. Voor die functie is hij evenwel niet in de markt. Hij ambieert uitsluitend een positie als bondscoördinator. Zie verder elders in deze sportbijlage. i

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11