Vakantiegangers vast in ondergesneeuwde dorpen Chaos op Haïti, Duvalier houdt macht in handen Botha zwijgt over politieke rechten zwarte bevolking Daimler-Benz betaalt schadeloosstelling aan dwangarbeiders BUITENLAND SaidócQowuvnt ZATERDAG 1 FEBRUARI 1986 PAGINA 5 Na elf jaar herenigd met Russische vrouw LINTHICUM De Ameri- kaanse professor Woodford McClellan, hoogleraar Russi sche geschiedenis aan de uni versiteit van Virginia, is na een strijd van elf jaar tegen de Russische bureaucratie here nigd met zijn Russische vrouw. De professor en zijn vrouw hadden elkaar in 1972 in Mos kou ontmoet. Zij gingen een briefwisseling aan en trouw den op 4 mei 1974 in de Russi sche hoofdstad. De autoriteiten weigerden Irina McClellan echter jarenlang een visum voor vertrek naar de Verenig de Staten. Rotstekeningen van 14.000 jaar oud ontdekt SYDNEY In grotten op het Austra lische eiland Tasmanië zijn rotsteke ningen ontdekt, die naar schatting 14.000 jaar oud zijn en daarmee tot de oudste ter wereld behoren. Het gaat om een serie van vijftien okerkleurige schetsen van de hand van de mens. Het eiland Tasmanië is een Australi sche deelstaat en ligt tussen Australië en Nieuw-Zeeland. De oorspronkelij ke bevolking van Tasmanië is geheel uitgestorven, doordat zij na 1825 syste matisch werd uitgeroeid door blanke kolonisten. Als oudste rotstekeningen ter wereld (27.000 jaar) worden be schouwd die bij Les Eyzies in de streek Perigord in Zuidwest-Frank rijk. China ontsluit meer steden voor buitenlanders PEKING De Chinese Volksrepu bliek heeft bekendgemaakt dat zij nog eens 137 steden en streken toeganke lijk maakt voor buitenlanders. Onder die steden zijn de exotische hoofdstad van Tibet en steden in een uitgestrekt noordwestelijk gebied dat grenst aan de Sovjet-Unie. Ook steden aan de an tieke zijderoute naar India, zoals Lanzhou in de droge provincie Gansu, zijn opengesteld. Voor bezoeken aan deze steden en streken zal men voort aan geen reisvergunning meer nodig hebben, maar kan worden volstaan met een geldig Chinees visum of een verblijfsvergunning, aldus het orgaan van de communistische partij, het Volksdagblad van Peking. Terrorisme bedreigt toerisme in de EG BRUSSEL Het toerisme in de Euro pese Gemeenschap wordt ernstig be dreigd door het terrorisme. Dit heeft Europees commissaris Carlo Ripa de Meana in Brussel gezegd. Ripa de Mea- na is binnen de commissie belast met onder meer het toerisme. Volgens de Italiaanse commissaris heeft de vrees voor aanslagen vorig jaar tot heel wat opzeggingen van reserveringen geleid, vooral van Amerikaanse toeristen. De toeristische sector in Europa heeft daardoor voor miljoenen dollars schade geleden. „Zelfs in het rustige Neder land is het aantal boekingen met twin tig procent gedaald", aldus Ripa de Me- Tweede jonge Kennedy in de politiek BALTIMORE Een tweede kind van wijlen senator Robert F. Ken nedy, de 34-jarige Kathleen Town- send-Kennedy, heeft besloten zich in de politiek te begeven. Zij maak te gisteren bekend dat ze zich in de staat Maryland kandidaat zal stel len in de Congresverkiezingen van november. Vorig jaar maakte een broer van Kathleen Kennedy, Jo seph, zijn kandidatuur bekend voor een Congreszetel van de staat Mas sachusetts. Kathleen Townsend- -Kennedy heeft gestudeerd aan de Harvard-universiteit en de univer siteit van New Mexico. Zij is advo cate, getrouwd en heeft drie kinde- Meer macht voor politie België BRUSSEL De Belgische zal een wetsvoorstel indienen, waardoor de liberale wapen wetten in het land worden verscherpt en de politie meer bevoegdheden krijgt in de strijd tegen de misdaad en het terrorisme. Zo wil de regering de verkoop van wapens dras tisch aan banden leggen en alle wapens laten registreren. De politie zal onder meer eer der gebruik mogen maken van wapens. De politiebonden heb ben zich beklaagd over de re gel dat er eerst op agenten ge schoten moet zijn, alvorens zij zelf mogen schieten. Interpol zoekt naar Abu Nidal PARIJS Interpol, de inter nationale politie-organisatie, heeft de opsporing van de ge vreesde Palestijnse terrorist Abu Nidal opgedragen aan haar pas gevormde anti-ter- reureenheid. Interpol, dat in Parijs zijn hoofdkwartier heeft, besloot vijftien maanden geleden zich meer met de be strijding van terrorisme bezig te houden. Vorige maand werd daarvoor de afdeling voor de terreurbestrijding opgericht. (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG/PARI JS- /ROME Nederlandse wintersporters die dit weekeinde op weg zijn ge gaan naar de Franse Pyre neeën of de Dolemieten, komen van een koude kermis thuis. Door de enorme sneeuwval van de afgelopen dagen zijn tal rijke verbindingen ver broken. Vakantiegangers die dit weekeinde naar huis zouden terugkeren, zitten op hun beurt vast in de ondergesneeuwde dor pen. Het plotselinge strenge winter weer heeft vrijwel geheel Zuid-Frankrijk getroffen. In een gebied dat zich uitstrekt van Perpignan tot Nice is de laatste dagen ruim anderhalve meter sneeuw gevallen. Op talrijke plaatsen zijn telefoon- en elektriciteitsverbindingen uitgevallen. In vijf departe menten is de noodtoestand af gekondigd. Gendarmes op ski's brachten brood naar van de buitenwereld afgesneden boer derijen en ook het leger is in gezet voor de bevoorrading van afgelegen plaatsen. In de Pyreneeën werden twee vakantiegangers in hun chalet door een lawine verpletterd. Andorra is onbereikbaar om dat de wegen vanuit Frankrijk met een laag sneeuw van vijf meter dikte zijn bedekt. Een man en zijn tweejarig zoontje zijn langs de kant van de weg doodgevroren, nadat zij hun gestrande auto hadden verla ten. Aan de Middellandse Zeekust heeft vooral Nice het zwaar te verduren. Een vloedgolf over spoelde gisteren de Promenade des Anglais, waarbij een man de zee in werd gesleurd. Een andere bewoner van Nice kwam om het leven toen zijn auto werd gekraakt onder een omvallende boom. De Spaanse politie heeft giste ren meer dan 800 automobilis ten gered, die vast waren ko men te staan op de autobaan A-7 bij de Spaans-Franse grens. Velen van hen hadden de hele nacht in de auto door gebracht. Een aantal inge sneeuwde reizigers weigerde aanvankelijk de auto te verla ten, uit vrees dat die tijdens hun afwezigheid zou worden leeggeroofd. Het Spaanse ge west Catalonië is de zwaarst getroffen streek van het land: honderden dorpen zijn geïso leerd omdat trein- en telefoon verbindingen zijn verbroken. Het slechte weer houdt ook huis in grote delen van Italië. In Rome kwamen straten en kelders blank te staan. Vol gens de Italiaanse meteorologi sche dienst is het de zwaarste regenstorm die Rome teistert sinds oktober 1900. De Italiaanse steden Genua en Turijn waren gisteren bedekt onder een laag sneeuw van dertig centimeter. In Zuid-Ti- rol sneeuwt het al dagen onaf gebroken. De meeste Dolomie- tenpassen zijn gesloten. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Duitse au tofabrikant Daimler- -Benz (Mercedes) wil ter gelegenheid van zijn honderdjarig bestaan schoon schip maken. Het bedrijf heeft aangekon digd een schadeloostel ling te zullen betalen aan de nog levende dwangar beiders die in de oorlog bij Daimler moesten werken. Formele verzoe ken om schadeloosstel ling heeft het concern nooit ontvangen. Tegelijkertijd heeft Daimler- -Benz enkele wetenschappe lijke studies laten verrichten naar de rol die de onderne ming in de oorlogsjaren ge speeld heeft. De conclusie: Daimlêr-Benz arrangeerde zich met het nationaal-socia- litische regime, maar meer ook niet. In 1942 trok het be drijf in de persoon van Wil helm Haspel een topman aan, wiens vrouw een halfjodin was. De macht van Daimler- -Benz was in die tijd echter al zo groot dat Haspel direc teur kon blijven en zijn vrouw aan de gaskamer ont snapte. De distantie tot de nazi's ging echter niet zo ver dat het be drijf de omvangrijke wape norders van de hand wees, die vanuit Berlijn richting Stuttgart gedirigeerd werden. De miljardenopdrachten de den het bedrijf pijlsnel groei en. Overal werden mensen vandaag gehaald om in de wapensmidse, die Daimler in de oorlogsjaren was, te ko men werken. In 1944 vorm den dwangarbeiders een der de van het Daimler-Benz- -personeelsbestand. Bij Daim ler werkten joden, Polen, Russen," Fransen, zigeuners, politieke gevangenen, misda digers en concentratie-kamp- -gevangenen« Daimler-Benz wil de vroege re dwangarbeiders nog voor het einde van het jubileum jaar schadeloos stellen. Hoe veel het bedrijf zal betalen is nog niet bekend. Daimler heeft aangekondigd „onbu reaucratisch" en „niet juri disch" te werk te willen gaan. Wat het eigen personeel krijgt, is inmiddels wel be kend. Elke Daimler-mede- werker krijgt duizend mark netto. Voor elke vijf jaar dat hij bij het bedrijf is komen daar nog eens 175 mark bij. Het extraatje voor het perso neel kost Daimler-Benz in to taal 232 miljoen mark. Nog geen Amerikaanse wapens voor Jordanië WASHINGTON Om het risico van een politiek vernederende nederlaag te voorkomen, zal president Reagan een wapentran sactie van anderhalf miljard dollar met Jordanië voor onbepaal de tijd uitstellen. Dat werd gisteren bericht in het Amerikaanse Congres. Reagan zal zich verplichten niets te ondernemen aangaande de transactie, tenzij Jordanië rechtstreeks en concreet overleg met Israël opent over vrede in het Midden-Oosten. De Amerikaanse regering had de levering aan Jordanië voorgesteld van veertig gevechtsvliegtuigen, luchtdoelraketten, luchtafweerraketten en r andere wapens. Later liet zij de luchtdoelraketten vallen om de rest te redden, maar Israël en zijn sympathisanten in het Con gres vinden het pakket nog steeds een bedreiging voor de veilig heid van de joodse staat. Troost President Reagan heeft giste ren andermaal verklaard dat de VS door zullen gaan met het „veroveren van de ruimte". Dat is het beste eerbewijs aan de zeven omgekomen astro nauten, aldus Reagan tijdens de herdenkingsbijeenkomst voor de slachtoffers van de ramp met het ruimteveer Chal lenger in het ruimtecentrum Johnson in Houston (Texas). „We mogen niet bij de pakken neerzitten en moeten door gaan, ondanks de pijn", zei Reagan tijdens de emotionale bijeenkomst. De plechtige her denkingsdienst in de open lucht, georganiseerd door de NASA. had plaats op de dag dat lerares Christa McAuliffe vanuit de ruimte les had zullen geven aan de Amerikaanse schoolkinderen. Voor de plech tigheid brachten president en mevrouw Reagan een kwartier door met de nabestaanden van de zeven astronauten. Op de foto troost president Reagan Alsison Smith, dochter van Challenger-piloot Michael Smith. Kissinger aast op gouveneurszetel staat New York (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Er bestaat een grote kans dat de voorma lige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger terugkeert in de po litiek. Kissinger (62) over weegt serieus mee te doen in de race voor het gouverneur schap van New York, die in november wordt gehouden. De vroegere minister neemt het dan op tegen de zeer popu laire Democratische gouver neur Mario Cuomo, die bij de komende presidentsverkiezin gen in 1988 als een van de be langrijkste Democratische kandidaten wordt gezien. Kis singer is door de Republikein se partijbazen in New York gevraagd zich verkiesbaar te stellen. Henry Kissinger was onder de presidenten Nixon en Ford adviseur voor nationale veiligheidszaken en later mi nister van buitenlandse zaken. Na zijn vertrek uit de politiek schreef hij zijn memoires en trad sindsdien als een veelge vraagd en duurbetaald spreker op. Tegenstanders van Kissin ger zeggen dat hij niet ge schikt is voor het gouverneur schap omdat hij zich nooit met bestuurlijke en binnenlandse aangelegenheden heeft bezig gehouden. Bouterse dreigt band met Nederland te verbreken DEN HAAG/PARARIBO De Surinaamse legerleider Desi Bouterse acht het niet on mogelijk dat de diplomatieke banden met Den Haag worden verbroken als Nederland door gaat met zijn „beledigende" behandeling van Suriname. „Ik denk dat wij Nederland zeer binnenkort zullen vragen zijn ambassadeur terug te trekken", zo verklaarde hij in een vraaggesprek met het En gelstalige maandblad Africa. De Nederlandse regering grijpt volgens Bouterse iedere gele genheid aan te kammen. Suriname af SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1199) „Het heeft onze regering behaagd de adviezen van de Bijzonder Geheime Dienst ter harte te nemen," herhaalde mr. dr. P. Boelan zée. „In het algemeen gesproken doen wij dat niet öraag, want wij vinden het maar een stelle tje uilskuikens. Ditmaal evenwel maken wij een uitzondering, op uitdrukkelijk verzoek van de kolonel Plimmp. Kijk '#s an, waarde smid. Ik heb hier twee enveloppen met foto's van zekere werktekeningen. Agent 009 heeft ze hier ge maakt. In deze zelfde eenvoudige werkplaats ga ik ze nu prijsgeven aan de vernietiging. Eén, twee.hoepla!" - Met een sierlijk boogje wierp Zijne Excellentie de enveloppen in het vuur en deze handeling bracht bij de smid een grote blijdschap teweeg. „Hoera! Nu is de KNAP-mutator voor altijd van de aardbodem verdwenen!" riep hij uit, vol vreugde een aantal vrolijke gaten in de lucht springend. Daarbij ontging hem echter het dunne lachje, dat om de lippen van de heer Boelanzée krulde. „Onnozele hals.dacht Zijne Excellentie. „Kijk hem daar dansen en springen en met zijn hamertje zwaai en. Zou hij nou echt niet snappen, dat we na tuurlijk enkele stellen afdrukken in ons geheime staatsarchief opgeborgen hebben? Laten we hem dan nu die medaille maar opprikken vóór hij argwaan krijgt.- En wéér schraapte Zijne Excellentie zijn keel. Toen begon hij de smid uit bundig te prijzen voor de uitstekende daden van moed en beleid, die hij verricht had voor land en volk, voor de vrede in Europa, ja zelfs in heelde wereld. Eilaas, de heer Boelanzée had net zo goed zijn mond kunnen houden, want smidje Verholen's aandacht ging op dat mo ment meer uit naar de arme Theodora Dubbels- nuf, die tranen met tuiten huilde. PORT AU PRINCE De Haïtiaanse president- -voor-het-leven Jean- -Claude Duvalier heeft zich gisteren onder bege leiding van een zwaar mi litair escorte op straat ver toond in de hoofdstad Port-au-Prince. Dit heb ben ooggetuigen gemeld. Kennelijk wilde Duvalier berichten ontzenuwen als zou zijn regering uiteenge vallen zijn en hij het land hebben verlaten. In een tv-toespraak beloofde Duvalier later opnieuw Haïti te democratiseren. Maar te vens kondigde hij de staat van beleg af, waardoor het openba re leven onder militaire con trole staat, veiligheidsfunctio narissen ongevraagd huizen kunnen .binnenvallen, mensen voor de rechter dagen of van de straat oppakken en alle openbare bijeenkomsten beëindigen. Eerder op de dag was grote verwarring ontstaan, nadat de Amerikaanse regering de val van het bewind-Duvalier had gemeld. Later werd dit bericht weer ingetrokken. In het straatarme Haïti wordt al enkele maanden gedemon streerd tegen het dictatoriale bewind van Duvalier, die zich zelf een uiterst weelderig le ven gunt. De laatste dagen wa ren de betogingen steeds hefti ger geworden en uitgelopen op plunderingen. In de hoofdstad Port au Prince leek de rust gisteren, mede door de massale aanwezigheid van politie en leger op straat, weergekeerd. Behalve de familie Duvalier, die al 28 jaar hardhandig het land regeert, zijn ook de .ton- tons macoutes", de veiligheid spolitie, en de familie Benett, de schoonfamilie van de presi dent, doelwit van de protesten. De Amerikaanse regering heeft besloten de hulp aan Haïti voorlopig op te schorten, totdat duidelijk is dat het Du valier ernst is met de naleving van de mensenrechten. (Vervolg van voorpagina) KAAPSTAD „Wij zijn het verouderde concept van apartheid ontgroeid", stelde de Zuidafrikaanse president Pieter Botha gisteren in zijn regerings verklaring. Maar in zijn opmerkingen over het toekomstig staatsbestel ging hij niet concreet in op het centrale vraagstuk van politieke rechten voor de zwarte meerderheid. De opening naar de zwarte meerderheid blijft beperkt tot het opnemen van vertegen woordigers van de zwarte be volking in adviserende licha men, die voorstellen kunnen doen aan regering en parle ment. „Als de zwarten daar tenminste behoefte aan heb ben", aldus Botha. De presi- dentsraad telt nu alleen blan ke, kleurling- en Indiërleden. President Botha repte niet over een parlementaire verte genwoordiging voor de zwarte meerderheid. In zijn rede bij de opening van het parlement in Kaapstad somde Botha een reeks her vormingen op, die niet verras ten omdat zijn regering deze aanpassingen van de apart- heidswetten het afgelopen jaar al had aangekondigd. De pas- jeswetten, een van de meest gehate apartheidswetten,zul len worden ingetrokken. In plaats van het pasboek dat alle volwassen zwarten bij zich moeten dragen komt een iden titeitsbewijs voor alle Zuidafri kanen, ongeacht ras. De pas- jeswetten zijn vooral bedoeld om een ongecontroleerde stroom van zwarte plattelands bewoners naar de stedelijke centra tegen te gaan. Hiervoor komen overigens nieuWe maatregelen, maar Botha maakte niet duidelijk hoe die er uit gaan zien. Botha beloofde verder een sterke verhoging van de uitga ven voor zwart onderwijs om dat uiteindelijk op gelijk ni veau te brengen met het on derwijs voor andere bevol kingsgroepen. Maar de rassen scheiding in het onderwijs blijft gehandhaafd. In zijn rede voor het parle ment richtte hij ook waarschu wende woorden aan het adres van de buurlanden. Hij sprak weliswaar van het uitsteken van „een hand van vriend schap", maar als de buurlan den de Zuidafrikaanse voor stellen negeren of verwerpen heeft Pretoria „geen andere keuze dan het nemen van ef fectieve maatregelen om ons land en onze bevolking te be schermen tegen dreigingen". Hij stelde geen opheffing van de noodtoestand in het voor uitzicht, hoewel dat tevoren door velen wel was verwacht. Op het laatste nïoment werd aan zijn rede nog een passage toegevoegd, waarin hij de mo gelijkheid opperde van de vrij lating van ANC-leider Nelson Mandela, als de Sovjet-Unie de dissidenten Sacharov en Sja- ranski laat gaan en Angola een gevangengenomen Zuidafri kaans officier vrijlaat. Dit voorstel is overigens met ver bazing en afkeuring ontvan gen. „Mooie afspraak", zei bis schop Desmond Tutu, „maar wat heeft Nelsons vrijlating met Sacharov te maken? Ik zie niet in waarom die twee met elkaar in verband worden ge bracht". Ook de conservatieve blanken zijn niet gelukkig met het voorstel. Voorzitter An- dries Treurnicht van de Con servatieve partij noemde het onverantwoordelijk om een man vrij te laten „die zich openlijk heeft uitgesproken voor geweld". De nu 67-jarige Mandela werd in 1964 tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld wegens sabotage en is altijd het voornaamste symbool gebleven voor de zwarte strijd tegen apartheid. Sneeuwruimen is in Genua geen veel voorkomende bezigheid. Maar gisteren lag er toch een pak van vele tientallen centimeters dik.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5