„Er mag geen spatje licht zitten tussen onze fractie en ministers" Verkiezingsprogramma's nu al achterhaald? Politiek Partij Parlement HANS WIEGEL HEFT VERMANENDE VINGER NAAR WD-TOP: BINNENLAND CeldaeSomant ZATERDAG 1 FEBRUARI 1986PAGINA 4 DEN HAAG Nog voor ze allemaal in handzame en overzichtelijke vorm zijn gedrukt kunnen de nieuwe politieke verkie zingsprogramma's alweer voor een deel aan de prul lenmand worden toever trouwd. Met name de fi nanciële paragrafen zijn inmiddels door internatio nale en nationale ontwik kelingen achterhaald. Twee belangrijke factoren hebben de financiële situ atie van onze schatkist in een maand tijd compleet doen veranderen: de „vrije val" van de olieprijs en dus ook van de sinds jaar en dag aan die prijs gekoppelde tarieven van het Nederlandse aardgas, alsmede het verder zak ken van de Amerikaanse dollarkoers. En daarmee veroverden opeens de oude vertrouwde woorden „bezuinigen" en „ombui gen" weer een centrale plaats in de politieke dis cussies aan het Binnenhof, waar de laatste tijd vrijwel alleen kruisraketten en euthanasie om de hoofdrol vochten. Bezuinigen! Dat viel met name de coalitiegenoten CDA en VVD nogal rauw op de maag, te meer daar men zich langza merhand juist was gaan afvra gen of al dat snoeien en hak ken in de overheidsuitgaven nog wel zo hoognodig is. Even als de andere partijen hadden ook CDA en VVD nog maar net de laatste hand gelegd aan de beloftenlijstjes, waarmee ze de verkiezingen in willen gaan. Op die lijstjes prijken nog mooie woorden als „las tenverlichting" en waar het woord „bezuinigen" staat, wordt dat bijna steevast voor afgegaan door het bijwoord „minder". Het ziet er naar uit dat er wat dat betreft een hoop onnodig werk is verricht, want willen de partijen hun geloofwaardig heid niet verliezen, dan zullen zij de financiële onderbouwing van hun programma's toch op de helling moeten zetten. Dat lijkt te meer onontkoombaar nu premier Lubbers deze week in de Tweede Kamer openlijk een aantal van de huidige berekeningen en be zuinigingsdoelstellingen in twijfel trok. De inkomsten van het rijk zul len volgens de premier in 1987 als gevolg van ae verminderde aaragasinkomsten zo drama tisch dalen, dat volgens hem nu al nagedacht moet worden over extra bezuinigingen. Lub bers vindt het onverantwoord de tegenmaatregelen over te laten aan het kabinet dat na de verkiezingen van 21 mei aantreedt, omdat die nieuwe ploeg hoogstwaarschijnlijk niet ?ens meer de tijd zal hebben zelf vóór Prinsjesdag de begro ting voor volgend jaar op te stellen. PvdA Hoewel het kabinet voorlopig nog pas op de plaats maakt en zich dus nog niet heeft overge geven aan „paniekvoetbal" (de term is van de VVD'er De Korte) is het toch zinvol de verkiezingsprogramma's van de Grote Drie nog eens nader te bekijken in het licht van de recente ontwikkelingen aan het energie- en dollarfront. Allereerst de PvdA, tot op he den niet bepaald Nederlands kampioen bezuinigen. In het verkiezingsprogramma (in dit geval nog slechts een ontwerp, zodat de partij nog wijzigingen kan aanbrengen) wordt ge sproken van zo'n acht miljard gulden bezuinigen, verspreid over een volle regeerperiode van vier jaar. De financieel specialist van de PvdA-Tweede Kamerfractie, Thiis Wöltgens, dringt echter bij het kabinet al geruime tijd aan op extra bezuinigingen. Hij begon daar al mee op Prinsjesdag vorig jaar, toen hij het zittende kabinet verweet voor 1986 een typische „ver kiezingsbegroting" te hebben geschreven, waarin de finan ciële problemen werden door geschoven naar 1987. Wöltgens had het toen al over het „gat van Ruding", een gat dat in zijn ogen thans de vorm van een bomkrater dreigt aan te nemen. Bij Wöltgens speelt ongetwij feld op de achtergrond de wens mee straks zelf, als mi nister van Financiën, mee te gaan beslissen over 's lands in komsten en uitgaven. Het is natuurlijk nooit zo leuk als je dan eerst „de financiële chaos" van je voorganger moet oprui men. Zeker niet als dat je noopt tot bezuinigingen die een veelvoud zijn van wat je de kiezers hebt voorgehouden en die een streep halen door al je eigen mooie beloftes. Het ziektewet-trauma uit 1982 is de PvdA nog niet vergeten. Met een realistisch denkend man als Wöltgens in de front linie lijken de sociaal-demo craten er goed aan te doen het cijfer van acht miljard in hun programma wat te verhogen en enkele beloften te schrap pen. Als ze tenminste in de race willen blijven voor deel name aan een nieuw kabinet en de toch al bestaande hob bels en hindernissen (kruisra ketten, sociale zekerheid) niet gehéél onoverbrugbaar willen maken. CDA Dan de grootste regeringspar tij, het CDA. Sinds begin vorig jaar het ontwerp-verkiezings- programma werd gepresen teerd is er een gevecht aan de gang tussen fractieleider De Vries en partijvoorzitter Buk man aan de ene kant en de ministers Ruding (Financiën) en De Koning (Sociale Zaken) aan de andere kant. Het eerste duo vond elf miljard bezuini gen tussen 1986 en 1990 welle tjes; de CDA-ministers zagen echter zestien miljard als het minimum. het voordeel van de beide mi nisters te worden beslecht, want De Vries heeft onlangs op een partijbijeenkomst in Rijssen al voorgesteld de fi nanciële aardgasstrop uit te smeren over meerdere jaren. En in de Tweede Kamer steunde hij de suggestie van Eremier Lubbers, dat de om- uigingsdoelstellingen in een aantal verkiezingsprogram ma's te vrijblijvend en te laag zijn gesteld. Maar die erken ning zal dan toch ook gevolgen moeten hebben voor de belof ten waarmee het CDA de ver kiezingen in gaat. VVD Door de haast onontkoombare keuze voor een hoger bedrag aan bezuinigingen in de ko mende vier jaar kruipt het CDA dichter naar het ombui gingsbedrag dat de VVD voor ogen staat. De liberalen hou den het in hun programma op 18 tot 20 miljard aan bezuini gingen voor de komende vier jaar. Gelukkig voor de VVD zat daar al een marge in van drie miljard, die eigenlijk „te veel" zou worden bezuinigd. „Voor noodgevallen". Geen wonder dus dat financieel-spe- cialist De Korte zich de afgelo pen week zo negatief heeft uit- gelatén over extra ombuigin gen op korte termijn. Het VVD-programma lijkt immers een adequate oplossing te bie den voor de problemen die zich na de verkiezingen voor doen. Maar er zijn meer redenen waarom de liberale bezuini gingskampioenen ineens uit een ander vaatje tappen. Het ligt immers voor de nand dat bij extra bezuinigingen offers gevraagd zullen moeten wor- den van hen die het meest van de dalende energieprijzen pro fiteren: de autorijders en het bedrijfsleven. En het zijn juist deze groepen die de VVD hard nodig heeft om op 21 mei een beetje behoorlijk uit de stem bussen te komen. Door te roepen dat het eigen verkiezingsprogramma een prima oplossing biedt voor de gerezen financiële problemen probeert de VVD meteen de discussie uit de weg te gaan over de vraag of wel te reali seren is een lastenverlichting van maar liefst zeven miljard gulden te beloven, een lasten verlichting die een tegenwicht vormt voor de door de VVD gewenste algemene ombuigin gen op de overheidsuitgaven. Die verkiezingsbelofte van ze ven miljard belastingverlaging moet, zo redeneert de VVD, voorlopig recht overeind blij ven staan. Een loze belofte of niet, het is in ieder geval een mooi lokkertje voor de kiezers. ARJEN BROEKHUIZEN LEEUWARDEN „Het is hier gemiddeld zo'n drie, vier graden kouder dan in het Westen. Van daar ook dat wij een Elf stedentocht hebben en jullie niet", zegt Hans Wiegel met zijn bekende grijns van oor tot oor. De aanleiding voor deze scherts is onze verheugde constatering dat er op deze winterdag in de werkkamer van de Friese commissaris des konings, zoals hij zichzelf graag noemt, een behaaglijk houtvuur knappert. Wie gel heeft er zojuist een vers blok op geworpen. De ruime, gedistingeerde com missariskamer is vier jaar ge leden met de hartelijke in stemming' van zijn huidige be woner hemelsblauw geschil derd. Dat geschiedde in het kader van een intensieve re novatie, die de authenticiteit van het provinciehuis in het hartje van Leeuwarden echter niet heeft aangetast. Integen deel, de monumentale „Stae- tensael" bijvoorbeeld verkeert weer geheel in oorspronkelijke staat. „Ik heb daar ook weer de „troon" laten plaatsen, van waar ik de statenvergaderin gen presideer. U moet er straks beslist even binnenlo pen", raadt Wiegel ons aan. Tijdens het gesprek zitten we in gerieflijke, lederen clubfau teuils en drinken we voortref felijke koffie uit porseleinen kopjes. Hans Wiegel, die zich met zijn 44 jaar typeert als een „ouwe man", heeft zijn genot nog verhoogd door één van z'n zo langzamerhand spreek woordelijke „Sumatra cum Laudes" op te steken. Terwijl een dikke rookwolk zijn wel varend gelaat voor enkele se conden aan het zicht onttrekt, laat de commissaris weten dat wat hem betreft het echte werk kan beginnen. „Waar wilt u het over hebben, he ren?", vraagt hij schijnbaar ar geloos. Wiegel weet natuurlijk blik sems goed waarom wij, even als vele collega's, zóveel be langstelling voor hem koeste ren dat we er de twee uur du rende rit van Den Haag naar Leeuwarden graag voor over hebben. Vooral sinds Ed Nij- pels het grootste deel van zijn attractiviteit is kwijt geraakt, heeft de oud-minister zich be reid verklaard een poging te doen om zijn partij wat op te krikken. Wiegel moet daarbij overigens op (kievits)eieren lo pen, want een commissaris der koningin verkeert in een kwetsbare positie. Hij wordt immers in beginsel geacht bó ven de partijen te staan. Daarom is' hij vandaag ook foort, waar Nijpels officieel als lijsttrekker wordt aangewezen. „Nee, ik heb het een en ander te doen in Leeuwarden. Tegen de VVD-leiding heb ik gezegd: alles goed en wel, maar ik ga geen dingen afblazen die ik voor Friesland moet doen. Dan kan natuurlijk niet. De PvdA-fractie hier in de Staten vindt het helemaal niet zo leuk dat de man die ook hun commissaris is, hier en daar in het land voor de VVD op treedt. Want misschien zouden CDA en VVD daardoor net aan die 76 zetels in de Tweede Kamer kunnen komen. Dus als je dan toch iets voor je par tij wilt doen. moet je daar reu ze mee uitkijken". Kiezers Hoe hard Wiegels inspannin gen momenteel nodig zijn, blijkt wel uit de wekelijkse opiniepeilingen van onder an deren Maurice de Hond. Al zo'n half jaar staat de VVD op een verlies van ongeveer tien zetels. Wat is volgens Wiegel de verklaring van dit feno meen? Welke groep kiezers drijft nu weg van zijn partij? De commissaris aarzelt geen moment; kennelijk heeft hij de situatie van zijn partij al vele malen grondig geanalyseerd. „Ik denk dat nogal wat kiezers van KVP-zijde en van prote stantse origine die naar de VVD waren overgestapt, weer terugkeren naar het CDA- honk. Het is natuurlijk altijd gemakkelijker om stemmen te winnen, dan om ze te hóuden. Er hoeft maar dèt te gebeuren en een groep nieuwkomers keert weer terug naar het ouwe nest. Heel begrijpelijk, hoor. Een andere verklaring is, dat het CDA op dit moment onder leiding van Lubbers een veel standvastiger indruk maakt dan een paar jaar gele den". Dit in tegenstelling dus tot de VVD? Wiegel aarzelt nu wel even. „Eh, blijkbaar wel, ja", geeft hij dan toe. „En daar komt nog bij dat het CDA nu veel minder verdeeld is dan vroeger. Eensgezindheid en een duidelijke koers zijn na tuurlijk altijd perfecte issues, om verkiezingen mee te win nen. Ja, het CDA maakt nu in de ogen van veel mensen een krachtiger indruk dan de VVD". Voor een deel is dat echter niet helemaal de schuld van de partij zelf, meent Wiegel. „Zelf ben ik niet zo machtsbelust". „Wat vice-premier Van Aar- denne met de RSV-affaire is overkomen is uiteraard een heel nare kwestie. En zo wa ren er nog meer tegenslagen, waar de partijleiding niet zo vreselijk veel aan kon doen, al had men sommige zaken wel i de hand kunnen SUSKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM ^5 Nieuwtje Al die affaires hebben Ed Nij pels geen goed gedaan. In een recente peiling naar de popu lariteit onder de eigen kiezers kreeg hij slechts 11 procent van de „stemmen". Zeventig procent noemde u als meest de geschikte en gewenste lijst trekker. „Ja, hoor eens, degene die niet op die plek zit, is altijd in het voordeel. Als het slecht gaat met de partij, dan zegt men al gauw: de vorige fractieleider deed het veel beter. Ik herin ner me nog goed de tijd dat ik oppositieleider was tijdens het kabinet-Den Uyl, de naarste periode uit mijn carrière. Ik kon geen enkel succes boeken en de kranten zeiden: de VVD heeft zich geïsoleerd, staat bui tenspel en komt nooit meer aan de bak. Het is zelfs zover gekomen dat mijn positie als fractieleider ter discussie kwam. Men heeft toen in de partijtop serieus overwogen maar een andere lijsttrekker te nemen". De verbazing op onze gezich ten brengt Hans Wiegel tot een spontane schaterlach: „Da's mooi, hè. Een leuk nieuwtje toch?". Heeft Ed Nijpels in dezelfde positie verkeerd? „Nou, dat niet. Maar er is in derdaad veel kritiek op hem geweest". Heeft de VVD-leiding overwo gen u terug te vragen? „Nee, en ik ben daar blij om. Ik hoef hier weliswaar niet tot mijn pensioen te zitten, maar in dit ambt kun je het toch niet maken na vier jaar alweer te vertrekken. Rond 1990 wil ik waarschijnlijk wel weer eens iets anders gaan doen, maar dón zijn ze me misschien allang vergeten. Want stel je nou eens voor: de VVD komt weer in het kabinet en Nijpels wordt vice-premier. Stel je vervolgens voor dat de nieuwe fractievoorzitter het fantas tisch doet. Dan hebben ze mij toch helemaal niet meer no dig!" Tactiek Maar stelt zich nu eens even voor dat u toch op dit moment de VVD-leider zou zijn. Welke tactiek zou u dan volgen in de verkiezingsstrijd? „Wat de VVD naar zich toe moet halen is het beleid van het kabinet als geheel. Dat is een succes en nog belangrij ker: de mensen in net land er varen dat ook zo. De VVD moet hun dus voorhouden dat dit beleid alleen kan worden voortgezet, als de VVD rede lijk uit de stembus komt. Im mers, alleen in dat geval zul len CDA en VVD een meer derheid halen. Met het CDA gaat het goed, dus moet nu de VVD wat sterker gemaakt worden. We hoeven niet met alle geweld ons huidige aantal kamerzetels (36) te behouden. Laten het er dertig worden, dan is dat één minister minder in het kabinet. Nou èn". „Maar het allervoornaamste voor de VVD is dat er geen wrijvingen meer zijn tussen fractie en bewindslieden. Dat mag beslist niet. D'r mag geen spatje licht meer zijn tussen het beleid van de bewindslie den en dat van de kamerfrac tie. Die luxe kun je je permit teren in een tijd dat het goed gaat, maar in de huidige situa tie kan dat beslist niet. In de VVD-top moet men niet op strepen gaan staan, maar men moet in ieder geval naar buiten toe één lijn trekken. Dat is van vitaal belang". Denkpauze Daar komt anders nog bitter weinig van terecht. Neem nu de kwestie van de euthanasie. Onderhand snapt niemand Schopjes meer welk standpunt de VVD huldigt. Is men nu voor het initiatiefvoorstel van D66 of voor de „proeve" van het ka binet, waar de eigen ministers mee akkoord zijn gegaan? „Dit vraagstuk moet, vanwege de gevoeligheid van de mate rie, worden opgelost met een zo'n breed mogelijke steun van de samenleving. Daarom vind ik de oplossing van het kabi net verre te prefereren boven die van D66. Met het kabinet ben ik het ook eens dat het, gezien de enorme verwarring van de laatste tijd, veel ver standiger is een denkpauze in de lassen. Dat wordt ook door enkele hoogleraren bepleit. Dus zeg ik: leg die wetgeving voorlopig terzijde, denk er nog eens rustig over na en probeer die zaak pas over een paar jaar wettelijk te regelen". Een deel van de fractie zal u dat niet in dank afnemen. Dat deel voelt veel meer voor het D66-voorstel en staat dus in feite lijnrecht tegenover de ei gen ministers. „Ja, en daarmee maak je je als partij kwetsbaar, niet alleen inhoudelijk maar ook politiek. Onze tegenstanders kunnen ons nu heel gemakkelijk aan vallen". U bent het eens met het kabi net, maar hoe moet het dan met de liberale principes? Er is toch ook zoiets als het zelfbe schikkingsrecht van de mens? „Ja, maar een ander liberaal principe is dat van de ver draagzaamheid. Daaruit vloeit voort dat, als je al kiest voor euthanasie-wetgeving, je een wettelijke regeling maakt die ook aanvaardbaar is voor het confessionele volksdeel. Ik vind het absoluut niet in strijd met de liberale principes om af te koersen op een compromis met het CDA. Ik vraag me zelfs af, of het electoraal wel wijsheid is deze zaak er nu door te jassen, nog afgezien van mijn inhoudelijke bezwa ren. Laten we die zaak uit de verkiezingsstrijd halen en er eerst één anderhalf jaar over nadenken Moet de VVD-fractie dan niet als de wiedeweerga een helder en duidelijk standpunt inne men? „Sterker nog: ik ben van me ning dat de fracties in beide Kamers en onze bewindslie den samen moeten afspreken welke koers er gevolgd zal worden. Zodat daarover vóór de verkiezingen geen me ningsverschillen meer zullen bestaan. Want nogmaals: een partij die verdeeld is, daar schieten niet alleen de tegen standers gaten in, maar die jaagt ook weifelende kiezen op de vlucht". „Binnen de fractie mogen best behoorlijke verschillen van mening bestaan, hoor. Maar je moet in het doen van publieke uitspraken niet de nederlagen- strategie volgen: een stand punt innemen, dat je vervol gens weer moet inslikken. Mensen houden nu eenmaal niet van nederlagen. Je kunt zeggen: dit zullen we bereiken, als je dan ook maar zeker weet dèt je het bereikt. Je moet je als fractie overigens nooit voor de volle honderd procent op bepaalde eisen vastspijkeren". top maakt er geen geheim van dat zij, met Lubbers voorop, het VvD-electoraat zoveel mo gelijk „leeg wil eten". van het CDA gewonnen. En dat is zó snel gegaan, dat de winst die de VVD heeft ge boekt nog steeds kwetsbaar is. Maar het CDA moet zich wel realiseren dat een te kleine VVD een slechte zaak zal zijn voor de stabiliteit van een nieuw gezamenlijk kabinet. Het is niet in het belang van de winnaar om teveel te win nen. Ik zou willen dat op be paalde punten, die voor onze achterban van grote betekenis zijn, een „deal" wordt ge maakt. Het CDA zou ons de ruimte'moeten geven om die zaken naar ons toe te halen". Lubbers wekt anders eerder de indruk, elke gelegenheid te baat te nemen om schopjes naar de VVD uit te delen. Bij voorbeeld door te laten blijken dat hij niet zit te wachten op Nijpels als vice-premier en door te verklaren dat de ver kiezingsstrijd tussen hem en Den Uyl gaat. De grootste tegenstander van de VVD is wonderlijk genoeg uw coalitiegenoot. De CDA- „Inderdaad," beaamt Wiegel volmondig, „dat schoppen naar de VVD doet hij wat al te vaak. Da's niet zo aardig van hem. En al heeft hij soms ge lijk, dan hoeft hij dat nog niet te zeggen. Ik vind dat de coali tiepartij die er electoraal ge zien het beste voor staat, ook best eens wat weg mag geven. Dat is ook in het belang van het CDA, want als deze coali tie de meerderheid verliest dan is het CDA op de PvdA aangewezen. Een reden te meer voor de minister-presi dent om nu enige „largesse" (vrijgevigheid - red.) jegens de VVD te betonen". Heeft u eigenlijk het idee dat u Lubbers vermag te doorgron den? „Het is vreemd maar eigenlijk heb ik nooit zo'n intensief con tact met hem gehad. Ik geloof dat hij als regeerder zeer hecht aan het hebben van macht, aan het krijgen en doorzetten van zijn eigen zin. Ik bedoel dat overigens niet onaardig, hoor. Maar zelf ben ik nooit zo'n machtsbeluste regeerder geweest. Ik kwam liever snel tot zaken en vond het belang rijker dingen goed te regelen, dan na eindeloze ruzies onwil- ligen over strepen te trekken. Ik blijf nooit coüte que coüte aan mijn eigen gelijk vasthou den, want meestal vind ik dat mijn tegenstanders ook een beetje gelijk hebben. Ik ben ook niet zo'n echte partijman, die vindt dat zijn club alleen zaligmakend is". 50 tegen 30 De ons toegemeten anderhalf uur is allang verstreken. De telefoon rinkelt: dringende verplichtingen eisen Wiegels aanwezigheid elders. Nog snel een laatste vraag. Er staan nogal wat spreuken in dit pro vinciehuis. In de hal hebben we bijvoorbeeld (uiteraard in het Fries) gelezen: Hoge bo men vangen veel wind. Spreekt hem dat aan? „Ach, ik houd me liever aan een uit spraak van mijn grootmoeder. Die zei altijd: Doe maar ge woon, dan doe je al gek ge noeg". Wiegel begeleidt ons tot aan de deur van zijn kamer. Maar vlak voordat hij de deurkruk beroert, aarzelt nij even en be sluit dan ons nog snel een anekdote te vertellen. Kortge leden stond Ruud Lubbers bij hem voor de deur. „Hij kwam helemaal op eigen initiatief, samen met zijn vrouw. Lub bers en ik hebben toen zo'n twintig minuten door de tuin gewandeld en daarbij de „af spraak" gemaakt dat een stem busuitslag van 50 - 30 ook mooi is. Lubbers ziet dus ken nelijk in dat het ook in zijn be lang is dat de VVD er weer 1 wat beter voor komt te staan". FRANS WEERTS RIK IN T HOUT r

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4