TAFEL Paus in India beschermd door 'Zwarte Katten' PÏTïïTl Beter een kaars ontsteken dan de duisternis vervloeken QeidócQowimd Noordoosters houden nietyan lippen. kerk wereld op kerkelijke kalender Evangelische Kerk wijst relativering van huwelijk af DE WAARDE VAN HET VOLKSGELOOF Politiek opportunisme ACHTERGROND gikbe&Mruml ZATERDAG 1 FEBRUARI 1986 PAGINA 2 Kerk Salvador vraagt leger boeren te sparen Sipke van der Land naar de EO De katholieke kerk in El Salvador heeft het door de Verenigde Staten gesteunde leger, dat een operatie uitvoert tegen guerril lakampen op de hellingen van de op 25 km van de stad gelegen vulkaan Guasapa, gevraagd de boeren te sparen. Sinds het of fensief begon zijn naar schatting 1000 boeren uit de omgeving van de vulkaan gevlucht voor de felle gevechten tussen leger en de guerrillastrijders. De regering begon drie weken geleden aan operatie Phoenix om het verzet van de vulkaanhellingen te verdrijven en de verbinding tussen het door de guerrilla strijders beheerste provincie Chaletenango en San Salvador te breken Het leger heeft inmiddels laten weten dat de burgerbe volking niets zou worden aangedaan. Sipke van der Land (48) heeft een contract gesloten met de Evangelische Omroep, waarbij hij in free-lanceverband zal meewerken aan de voorbereiding van televisieprogramma's. Er zijn nog besprekingen gaande over vorm en inhoud van die medewerking, maar vast staat dat het zal gaan om program ma's op het gebied van kerk- en zendingsgeschiedenis. Sipke van der Land is vooral bekend geworden door zijn religieuze televisieprogramma's voor de NCRV, die ook in free-lancever band tot stand kwamen. Van der Land is docent Nederlands en godsdienst aan het christelijk lyceum te Leiden en doet publici- teitswerk voor tal van christelijke organisaties. ik weetniet vanwaar, ik ben, ik weet niet wie, ik sterf, ik weet niet wanneer, ik ga, ik weetniet waarheen, het verwondert me dat ik vrolijk ben. Middeleeuwse spreuk Met het oog op het feit, dat kerkelijke autoriteiten ten minste drie ernstig te nemen brieven hebben ontvangen, waarin met aanslagen op de paus wordt gedreigd tijdens zijn vandaag begonnen be zoek van tien dagen aan In dia, zijn de autoriteiten over gegaan tot het nemen van strenge veiligheidsmaatrege len. Daarbij zijn ook de „Zwarte Katten" ingezet, een speciale eenheid veiligheids agenten, in 1984 gevormd voor de bescherming van de premier na de aanslag op In dira Gandhi. Deze twintig mannen in zwart gevechtste nue zullen een menselijk schild vormen rond Johannes Paulus II. Daarnaast is een heirleger veiligheidsagenten en gewone politie op de been. Veel niet als zodanig herkenbare veilig heidsmensen zullen zich on der de menigten mengen bij het pausbezoek. Speciale aandacht gaat uit naar de industriestad Ranchi in het oosten van India, waar tijdens het bezoek van de paus een half miljoen mensen worden verwacht. Maandag kunnen daar moeilijkheden ontstaan omdat de radicale Hindoegroepering Jharkhand Mukti Morcha een betoging heeft aangekondigd. De meeste christenen worden in Madras verwacht, waar speciale commando-eenheden van de deelstaatpoli tie met de Zwarte Katten zullen samen werken. Hoewel de paus over uit Italië aangevoerde gepant serde „papamobiles" beschikt op twee plaatsen, zal hij zich soms ook per gewone auto verplaatsen, afgezien van zijn tochten per helicopter en vliegtuig. In totaal bezoekt Johannes Paulus II van 1 tot 10 februari elf steden en legt hij ongeveer 15.000 km af in India. Het huwelijk is de aangewe- bliceerd document van de van op de hoogte dat 8 pro zen vorm voor het samenle- Evangelische Kerk van Duits- cent van de burgers in de ven van man en vrouw. Daar- land EKD, die in de Bondsre- leeftijdsgroep 18 tot 35 samen- om wijst de Kerk relativering publiek rond 27 miljoen leden woont zonder een huwelijk te of het ontwaarden van het telt. De commissie voor het hebben gesloten. Zij ziet geen huwelijk van de hand. Dat gezin van de EKD, die het enkele aanleiding, andere staat in een deze week gepu- stuk heeft voorbereid, is er- vormen van samenleven de zelfde juridische rechten toe te kennen als gelden voor hu welijkspartners. Met het oog op de druk die door verande ringen in de samenleving of in sociaal opzicht op het hu welijk wordt uitgeoefend, zou de Kerk er goed aan doen een positief beeld van het huwe lijk ingang te doen vinden, waarbij de nadruk dient te worden gelegd op de betrouw baarheid van de huwelijks band en de voordelen die het nageslacht hierdoor onder vindt. De secretaris van de katholie ke vredesbeweging. Jan ter Laak, wil bekijken of in Pax Christi-verband geen initia tieven genomen kunnen wor den om de vernietiging van de joden te herdenken op een wijze die hen recht doet en passend is voor katholieken. Hij denkt in navolging van de Haagse deken J. Kwaaitaal aan een plaats op de kerkelij ke kalender van Jom Hasjoah, de dag waarop de joden de ondergang van het getto van Warschau herdenken. Ter Laak reageert hiermee desgevraagd op de verklaring van de secretaris-generaal van de Duitse Pax-Christi, zijn collega Ansgar Koschel, die de bouw van een Karme- litessenklooster in Auschwitz heeft verdedigd met onder meer het argument dat daar ook andere bevolkingsgroe pen zijn vermoord. "In Auschwitz zijn weliswaar niet alleen joden vermoord, maar het is zozeer tot symbool ge worden van de vernietiging van de joden dat, ook al ge zien de betrokkenheid van de katholieke kerk in Polen bij het het anti-semitisme, we daar heel voorzichtig mee om moeten gaan", aldus Ter Jan ter Laak Laak. Hij heeft grote moeite met het optreden van pater Weren- fried van Straaten, die met zijn Oostpriesterhulporganisa- tie heeft bijgedragen aan de financiering van de bouw van het klooster in Auschwitz en „een heel andere richting in de katholieke kerk vertegen woordigt dan wij voorstaan". Ter Laak wil contact opne men met de Duitse afdeling van Pax Christi om samen met andere afdelingen bij kardinaal König, voorzitter van Pax Christi internatio naal, te pleiten voor opne ming van de herdenking op de kerkelijke kalender. De volksreligie beleeft een opmerkelijk reveil. Bedevaar ten en processies, ze trekken op diverse plaatsen als van ouds door de straten. Tiendui zenden sluiten zich aan. Kaar sen, medailles en beelden. Van Lourdes en Kevelaer tot het eerbetoon aan Gerardus Majella in Overdinkel. „De belangstelling voor de volksreligiositeit behoort tot de eigenaardigheden van onze dagen", stelt professor Ernst Henau vast. Voor de Vlaming, lid van de congregatie der Passionisten en verbonden aan de Hogeschool voor Theo logie en Pastoraat in Heerlen, is in de jaren zestig ten on rechte de volkse vroomheid terzijde geschoven. „Wat is het verschil tussen het woord en een processie? Ook woorden zijn materieel. Ze bestaan uit trillingen. Waarom zou het woord bij het woord moeten zweren? Be trek bij het geloven maar de hele zintuigelijke wereld. De meeste theologen en pasto rale werkers hebben moeite met het verschijnsel volksreli gie. Hoe lager opleidingsni veau, hoe meer de mensen het fenomeen waarderen. Ve len zijn niet overtuigd van het waardevolle in de volksreli gie. In het slechtste geval is men ronduit negatief. In het beste geval sceptisch. Helemaal ongelijk hebben ze niet. Volksreligie is ambiva lent. Het probleem van de half volle en de half lege fles. En vergeet niet dat volksreli gie ook misbruikt wordt ter- wille van restauratie. Dat ge beurt op grove wijze door mensen die volksreligie ge bruiken als protest tegen de liturgievernieuwing". Pratend over volksreligie, komt snel het Tweede Vati caanse Concilie in beeld. Wat velen ervoeren als welkome stroomversnelling zagen an deren als bedreigende vloed golf. „Vaticanum II bracht versobering. Allerlei devotie vormen verdwenen. Denk aan de kruisweg, de processie. De evolutie na Vaticanum II is zonder meer positief. Het concilie heeft de religie toe gankelijker gemaakt. Aan de andere kant is te weinig reke ning gehouden met de volkse vroomheid". In de jaren zestig schoven godgeleerden en pastores de volksreligie minachtend van zich af. Het onderwerp werd bezit van sociologen en volks- kundigen. Begin jaren zeventig keerde het tij. De stroom publicaties zwol aan. Opvallend zijn daarbij geheel verschilende definities van volksreligie. Maldonado koos een histo- risch-antropologische benade ring en zag naast de officiële en voorgeschreven religiosi teit een geleefde vroomheid. Hij wees naar het zuiden van Spanje waar het volk uitbun dig zijn semana sancta (de goede week, voor pasen) vol trekt in lege kerken. Vanuit de Romantiek heeft „volk" een goede klank. Heel positief de drager van onge repte intuïtie. Bij verder ana lyseren komt volksreligiositeit naar voren als een algemene relogiositeit. Iets dat door alle klassen heen gaat. Voor een dergelijke opvatting spreekt dat de vormen van volkse vroomheid zich uitstrekken tot over de grenzen van de re ligies. Gebedssnoeren - onze rozenkrans - komen we ook tegen bij de Tibetaanse mon niken en mohammedanen. Bedevaarten, kaarsen en re lieken zijn niet beperkt tot het Christendom. De univer saliteit wordt bevestigd door historici die van mening zijn dat sommige vormen van volksreligiositeit te maken hebben met slechts gedeelte lijk gekerstende godsdienstig heid en zelfs oeroude, heiden se en naturalistische vormen van religie die in een christe lijk gewaad ook in de schoot van de kerk aanwezig zijn". Professor Henau noemt drie aspecten van de hernieuwde belangstelling bij theologen voor de volksreligie. Aller eerst de verwondering, dat ondanks alle secularisatie -de wereldse invloed - de religie blijkbaar een taai bestaan leidt. Daarnaast ligt de erken ning dat religie niet iets is van alleen het gezonde verstand. Het gevoel vraagt ruimte. Als derde punt schuift Henau de rol van de Zuidamerikaanse bisschoppen naar voren. De volksreligiositeit zoals die in 1974 op de synode in Rome ter sprake kwam, had haar kiemen in een bijeenkomst van bisschoppen in de Colum- biaanse stad Medellin. Als een van de drieduizend leden van Bedevaart in Kevelaer de congregatie der Passionis ten, weet Henau dat het zwaartepunt binnen de kerk verschuift naar het zuidelijk halfrond. „Volksreligie is iets waar de zintuigen Wat aan hebben. Het oor, de ogen. Het geloven is door de elite te gemakkelijk teruggebracht tot het ratione le. Maar het geloof is meer dan een verzameling stellin gen. Geloven betekent zich toevertrouwen aan anderen en dat heeft niet alleen met het verstand maar ook met de zintuigen iets te maken". Bij een nadere beschouwing signaleert Ernst Henau bij de volksreligiositeit een vijftal bijzondere spanningsvelden. Principieel is door cfe mens wording van Jezus binnen het christendom de scheidslijn tussen het heilige en het aard se verdwenen. „Heilige plaat sen, voorwerpen en personen, spelen in de volksreligie een voorname rol. Binnen het christendom bestaan echter geen uitgespaarde plekken, sacrale figuren of heilige voorwerpen". Waarmee He nau niet wil zeggen dat een scheiding tussen het aardse en heilige zinloos is. De taal van het geloof ligt besloten in symbolen. „Eindpunt van een bedevaart is meestal een hei ligdom waar de pelgrim de transcendentie en de genezen de kracht situeert. God is evenwel niet aan een bepaal de tijd of plaats gebonden. Dat relatieve karakter moet steeds onderstreept worden. Steeds opnieuw zal men bedevaarten dienen te zien als instrumen ten om terug te keren tot de bron: het evangelie". Volksreligie herbergt het ge vaar in zich te leiden tot een zeker fatalisme. Ogen worden gesloten voor verknechtende structuren, misstanden geac cepteerd. Keerzijde is dat ook sprake kan zijn van protest. „Als een vrouw met haar zie ke kind op bedevaart naar Guadeloupe gaat, droomt zij van een wereld waarin kinde ren niet meer lijden. Droomt ze van een rechtvaardige we reld". Niet zo lang geleden nam pro fessor Henau een kijkje in het drukbezochte geboortehuis van de Amerikaanse presi dent Kennedy te Boston. Als aandachtig observator. Waar zit het verschil mèt mensen die heiligdommen bezoeken, zo vroeg hij zich af. En waar in onderscheidt - een stapje verder - het opsteken van een kaars door een arm gezin, zich van het weekeinde uit van de middenklasse terwille van een betere verstandhou ding binnen het huwelijk? „Vanuit een bepaald gezichts punt is volksreligiositeit ook een verzameling van riten en gewoonten. Let wel, gewoon ten behoeven niet leeg te zijn. Als men zegt, ik laat dat kind communie doen omdat het al tijd zo geweest is, is daar niets verkeerds bij. Misschien acht men de communie waardevol maar kan dat niet onder woorden brengen. Een mooi voorbeeld ligt in de priester die tot de man zei: Het kind dopen? Maar je komt nooit in de kerk. Waar op de man antwoordde: Het kind moet gedoopt worden. En waarom ik niet in de kerk kom, moet jij weten. Daar heb je voor geleerd". Een ander spanningsveld sig naleert professor Henau tus sen het gevoel en rede. De ge wone gelovigen ervaren de theoloog dikwijls als spelbre ker of betweter. Een geleerde, die het eenvoudige gering schat. „Ten onrechte", verde digt Henau. „Want het geloof op zich is weliswaar eenvou dig, maar de bewoording er van niet. Hetzelfde geldt voor de liefde en de esthetische ontroering". Ernst Henau zucht. Somt en kele bedevaartplaatsen op. Het Limburgse Wittem, in België Veurne en Brugge. „Tal van bedevaartgangers komen weinig in de kerken. Dat moet ons te denken ge ven. Wat vinden de mensen in Lourdes, wat we ze in onze kerken niet kunnen geven? Zoiets is toch minstens een vraag waard. Passionist Henau ziet in de volksreligie een uitdaging. Gevaren op de loer? Jawel, maar put dan de goede ele menten uit het wonderlijk fe nomeen. „Een Chinees spreekwoord zegt dat het be ter is een kaars aan te steken dan de duisternis te vervloe ken. Sommigen zeggen: dan maar terug naar de catacom ben. Als een soort Gideons bende. Daar doe ik niet aan mee. Daarom ook vraag ik aan dacht voor de volksreligie. Ik wil verhinderen dat de kerk zich terugtrekt in de spleten van de aarde. Hoe kun je dan nog zoveel mogelijk mensen met het evangelie laten ken nismaken?". THEO LEONÉ Het pragmatisme is weer geheel terug bij D66 in de per soon van de nieuwe lijsttrekker en partijleider, Hans van Mierlo. Want die heeft het afgelopen weekeinde op het D66- verkiezingscongres het pragmatisme weer uit en te na bele den. PRAGMATISME, wat is dat eigenlijk? Het woord stond in de zestiger jaren voor het nieuwe elan, waarmee D66 de poli tiek nieuw leven wilde inblazen, desnoods door al dat politie ke gedoe finaal op te blazen. Geen politieke draaierij meer, maar slechts een zakelijk handelen om er uit halen wat er volgens D66 in zit. In de loop van zijn geschiedenis raakte D66 echter zo be trokken bij de huidige machtsstructuren, dat er van het oude elan weinig overeind bleef. De kiezers merkten dat ook, waardoor er zowat geen kiezers en partijleden meer overble ven. Om daar wat aan te doen is Hans van Mierlo, de partijleider van het eerste uur, weer van stal gehaald. Op een manier, die als twee druppels water leek op zijn aanpak uit jaren zes tig, is hij aan de slag gegaan. D66 heeft daarbij kennelijk nog niet in de gaten, dat het pragmatisme van weleér tot ondui delijkheid in de tachtiger jaren leidt. Om maar niet te spre ken van opportunisme. Want als er bij de stembusslag van 21 mei aanstaande één groepering is, waarvan de kiezer niet zal weten wat die partij met zijn stem zal doen, dan is dat wel D66. De partij van Hans van Mierlo zal zich niet verzetten tegen plaatsing van kernwapens in ons land, maar zal deze maand in de Kamer nog wel tegen het plaatsingsverdrag stemmen. D66 zal een voortzetting van het huidige kabinetsbeleid van CDA en VVD na de komende verkiezingen niet steunen, maar het sluit niet uit dat de partij met CDA en vvd in een kabinet gaat zitten. D66 zou graag PvdA en vvd eindelijk eens een keer samen in de regering zien. Maar op het partij congres hebben Van Mierlo en zijn partijbestuur hun volge lingen met alle kracht een motie ontraden, die zich vóór zp'n combinatie uitsprak. KORTOM Van Mierlo kan alle kanten uit. Hij heeft zijn en thousiaste achterban kunnen vinden op een onduidelijk pro gramma, mede dank zij het feit dat men in hem de enige ziet die de partij nog aan zetels in de Tweede Kamer kan helpen. Daarmee is het voornaamste oogmerk van de partij niet een zuiver politiek doel meer, maar slechts het verwerven van zetels in de Kamer. Niet het pragmatisme, maar het opportu nisme viert op die manier binnen D66 op verlerlei wijze hoogtij. Doperwtensoep Franse biefstuk met witlofsalade en gebakken aardappelen chocolademousse Voor twee: stukje prei, 10 g boter, 0,5 liter kippebouil- Ion (poelet of tablet), 12 g bloem, 2 lepels melk, 2 le pels doperwten (diepvries of blik), peterselie: 2 biefstukjes a 100 g, 15 g boter, ui, zout, peper, 1 le pel water, 1 lepel (wijnla- zijn; 200 g witlof, 1 appel, peter selie, 2 augurken, 1 plak gekookte ham, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, mosterd, 1 lepel olie; */x tot 1 kg aardappelen, olie, boter, zout 75 g pure chocolade, 1,5 le pel water of likeur (cacao, koffie, sinaasappel), 1£5 dl dl slagroom, iets zout, pak je vanillesuiker, 30 g bas terdsuiker, kleurige taart garnering. KNMI: januari was een ouderwetse k wakkelmaand DE BILT Vorst, dooi, sneeuw, regen, storm, onweer en opklaringen. Kortom, een ouderwetse kwakkelmaand. Zo karakteriseert het KNMI in De Bilt het weer in januari 1986. Het was vooral een natte maand: met gemiddeld 110 millimeter neerslag (tegen normaal 64 millimeter) behoort januari 1986 tot de vier natste januari-maanden van deze eeuw. In De Bilt bestond een derde van de neerslag uit. sneeuw. De zon scheen iets minder dan normaal, maar de gemiddelde temperatuur was iets hoger dan gebruikelijk. Tijdens de zachtere perioden trokken stormen over ons land: van 11 tot 15 en van 19 tot 24 januari. Daarbij kwamen windstoten tot 120 kilometer per uur voor. Fruit kleingesneden prei goudgeel in de boter. Voeg de bouillon toe en laat de soep vijf minuten trekken. Bind haar met de met melk aangemengde bloem. Warm de doperwten op in de soep. Strooi er fijngeknipte peter selie over. Bak de biefstukjes in hete boter in vier a vijf minuten bruin. Leg de laatste twee minuten kleingesneden ui naast het vlees en strooi er zout en peper over. Houd de biefstuk op een bord warm. Laat de ui een paar minuten sudderen met water en azijn en leg hem op het vlees. Meng fijngesneden witlof, grofgeraspte appel, fijnge knipte peterselie, stukjes au gurk en ham met een sausje van azijn, zout, peper, suiker, mosterd en olie. Laat de chocolade smelten in een schaaltje dat in een pan met zacht kokend water staat. Doe er water of likeur bij. Klop de room stijf met zout, vanille- en basterdsui ker en schep hem luchtig door de afgekoelde chocola de. Doe de mousse in mooie glazen en zet die een paar uur koud. Garneer het des sert met taartgarnering. Menutip voor maandag run- derrolletjes met gesmoorde knolselderij en aardappelen koffie-bananen vla. JEANNE (ADVERTENTIE) Labello helpt en heelt. Opnieuw guur Het is vandaag opnieuw een gure dag. Hoewel de tempera tuur in de middag toch 1 a 2 graden boven het vriespunt ligt, voelt het weer onaange naam aan. Dat komt door de krachtige noordoostenwind, die aan de kust hard en af en toe zelfs stormachtig is. Er is veel bewolking en het is mo gelijk dat daaruit hier en daar wat lichte sneeuw kan vallen Het huidige weertype wordt bepaald door een depressie die momenteel boven het Middel- landsezeegebied ligt Tezamen met een hogedrukgebied bo ven Rusland en Skandinavië wordt met een sterke oostelij ke stroming lucht uit centraal Europa naar ons land gevoerd. Ook de komende dagen komt in deze situatie nog niet veel verandering. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: wolken velden en af en toe wat sneeuw. In de nacht en och tend lichte vorst. Middagtem- peratuur in het algemeen iets boven nul. De weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, gel dig voor morgen en maandag. Zuid-Scandinavië en Dene marken: wolkenvelden en aan de oostzeekust en in het zui den enkele sneeuwbuien. Ma tige, plaatselijk strenge vorst. Duitsland: wolkenvelden en plaatselijk wat sneeuw, in het zuiden en midden mogelijk ook ijzel. In de nacht en och tend meest lichte vorst. Mid- dagtemperatuur om het vries punt. Benelux: wolkenvelden en vrijwel overal droog. In de nacht en ochtend lichte vorst. Middagtemperatuur iets boven nul. Britse Eilanden: veel bewol king en vooral aan de Noord zeekust sneeuw- en hagelbui en. Middagtemperatuur van 3 graden in Engeland en Schot land tot 7 graden in zuidwes- t-Ierland. Frankrijk: veel bewolking en nu en dan regen of sneeuw. Middagtemperatuur van 2 gra den in het noorden tot 8 gra den aan de Riviera. Spanje en Portugal: half tot zwaar bewolkt en perioden met regen, in het binnenland plaatselijk ook sneeuw. Mid dagtemperatuur van 5 graden in het binnenland tot 15 gra den aan de zuidkusten. Alpengebied: veel bewolking en vooral aan de zuid- en westkant sneeuwval. Tempe ratuur in de dalen iets boven nul. Nul graden-nivo van 1000 meter aan de zuidzijde tot 2000 meter aan de noordkant. Italië en de kust van Joegosla vië: veel bewolking en perio den met regen, plaatselijk ook onweer. In het noorden tijde lijk sneeuw. Middagtempera tuur van 2 graden in het noor den tot 14 graden op Sicilië. Weerrapporten 31 januari 19 uur. Zd Limburg l.bew. Aberdeen motreg Athene h.bew Barcelona zw.bew Dublin Frankfort Genève Helsinki Klagenfurtn Lissabon

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2